За Погачата и неразположението

  • 19 010
  • 135
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 38 523
В българския фолклор има много по-странни обичаи. Хората са писали книги по въпроса, разни професори са ги събирали с години, ама кой да чете на днешно време подобни "глупости". Нали сме европейци! Махайте ги тия глупави български обичаи и фолклори. Mr. Green Сигурно и в другите европейски страни вече са ги премахнали...

# 106
  • Мнения: 14 490
В българския фолклор има много по-странни обичаи. Хората са писали книги по въпроса, разни професори са ги събирали с години, ама кой да чете на днешно време подобни "глупости". Нали сме европейци! Махайте ги тия глупави български обичаи и фолклори. Mr. Green Сигурно и в другите европейски страни вече са ги премахнали...

айде сега - никой не е казал да махнем всички обичаи. българските традици, танци носии са много интересни но аз съм против обичаи които те поробват и всяват ужас - ще се изрине детето и не знам си там какво още.

# 107
  • Мнения: 4 965
Мнооого забавна тема.
Не, че имам много за казване по въпроса.
"Погача" не съм правила - по една случайност някъде около 40-тия ден събрах роднините да видят децата, защото няколко дни преди това ни изписаха от болницата - имаше и мъже, и жени, и деца.
Прощъпулник - също не съм правила (на мен също навремето не са ми правили) - ходя си и не се спъвам (и аз, и децата ми).
Една приятелка дойде още преди 40-тия ден и дори вкъщи й дойде - не си тръгна - дадх й от моите превръзки. Децата ми не са се опъпчвали.
Всъщност, наи-често причина за "необясними" пъпки у деца на 2-3 месеца е неоткрита и нелекувана стрептококова инфекция. Ако не се лекува своевременно, с времето се хронифицира (не съм медицинско лице и не знам подробности).
Оносно връзката между суеверията, религията, иконите и ходенето на църква - несъвместими са, а спазването на някой традиции също няма нищо общо.
И преди 40-тия ден съм излизала, че дори с децата.
Но пък сериозно се замислих Щом мензисът е болест - още повече силно заразна... Другият път ще си искам болничен и ще си остана 6 дни вкъщи (кеф), мъжът ми ще спи в другата стая, а децата ще ги изпратя при някоя баба, че да не им предам някоя "мундарска" болест - знае ли човек (и само някоя от бабите да има късмет да е в цикъл, хммм).
Относно традициите и фолклора - професорите затова пишат книги, за да се запази споменът за тях, но това не означава сляпо да ги следваме (защото трудно може в петък вечер да си правим седянка в квартала, да предем с хурки и да играем хоро).

П.П. Пенелопа, много ми радваш окото с писанията си последните дни.   bouquet

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 09:38 от azaf

# 108
  • Мнения: 1 793
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

Подобно няма. Нашето българско съзнание е толкова обременено от всякакви суеверия, че нямам думи. НЕ говоря за традициите ни, а за суеверията. Аз лично въобще не обръщам внимание и не спазвам това, което казват суеверията.

# 109
  • Мнения: 429
Мнооого забавна тема.
Не, че имам много за казване по въпроса.
"Погача" не съм правила - по една случайност някъде около 40-тия ден събрах роднините да видят децата, защото няколко дни преди това ни изписаха от болницата.
Прощъпулник - също не съм правила (на мен също навремето не са ми правили) - ходя си и не се спъвам (и аз, и децата ми).
Оносно връзката между суеверията, религията, иконите и ходенето на църква - несъвместими са, а спазването на някой традиции също няма нищо общо.
И преди 40-тия ден съм излизала, че дори с децата.
Но пък сериозно се замислих Щом мензисът е болест - още повече силно заразна... Другият път ще си искам болничен и ще си остана 6 дни вкъщи (кеф), мъжът ми ще спи в другата стая, а децата ще ги изпратя при някоя баба, че да не им предам някоя "мундарска" болест - знае ли човек (и само някоя от бабите да има късмет да е в цикъл, хммм).
Относно традициите и фолклора - професорите затова пишат книги, за да се запази споменът за тях, но това не означава сляпо да ги следваме (защото трудно може в петък вечер да си правим седянка в квартала, да предем с хурки и да играем хоро

Чист мързел  Laughing  azaf е написала всичко вместо мен. С една разлика - ще направя Прощъпулник /живот и здраве/ скоро, защото ще ми е интересно на мен  Joy

# 110
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

Аз и по-горе се бях изказала...
Синът ми се роди в Щатите. Роди се в 6 часа сутринта, същия следобед две приятелски семейства дойдоха да го видят, на другия ден още две жени. Не съм ги проверявала за чистота и месечно състояние. На третия ден в нас имаше още гости. На 5 дни го заведохме на гости (беше Великден и се бяха събрали около 20 души). Пъпки не е имал, без погача е. Прощъпулник мисля да му правя, защото е хубав повод да се съберем приятели.

Но това е в "моята" чужбина. Не знам дали ще се включи някоя бг-мамма, която живее при някое индианско племе по Амазонка и там са убедени, че ако го снимаш бебето, му взимаш душата. Или в някоя част на Африка, където смятат, че секс със девици лекува от СПИН. Но там сигурно и Интернет няма. А в България - парадокс - последен модел мобилен телефон и главата в Средните Векове.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 25 242
....
А в България - парадокс - последен модел мобилен телефон и главата в Средните Векове.

Тъжно, но вярно.

# 112
  • Мнения: 121
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

Не съм чужбинска мама, а приятелката на такава в Германия. За историята с неразположението прочетох за първи път в тази тема. След като приятелката ми роди, ги посетихме на 7-8-ия час. 1 ден по-късно са се изсипали колегите и, а ние с още едни приятели отидохме отново след 3 дена. Не знам в какво състояние съм била аз или някоя от другите моми-посетителки. 2 седмици след раждането приятелката ми започна да излиза на разходки с бебка (7 дена от тях беше в болницата) и дъщеря и си е жива и здрава и хубавее ли хубавее! Simple Smile

...Хората са писали книги по въпроса, разни професори са ги събирали с години, ама кой да чете на днешно време подобни "глупости". Нали сме европейци! Махайте ги тия глупави български обичаи и фолклори. Mr. Green Сигурно и в другите европейски страни вече са ги премахнали...

Професорите могат да събират информация за обичаите, но колко от тях вярват в подобни суеверия, като това за неразположението??? Няма нищо лошо да се спазват някои традиции, стига да не ти вгорчават живота. Погачата и прощъпулника са "положителен" пример за традиции. Дават добър повод да се съберете на куп с приятели на приказка. Но ако нямам време, няма да имам безсънни нощи, ако не мога да изпълня тези обичаи.

# 113
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
От къде тръгна до къде стигна темата.  Shocked

# 114
  • Мнения: 121
От къде тръгна до къде стигна темата.  Shocked

 smile3555 Тя толкова дълга темата, че съвсем забравих какъв е първоначалния въпрос Simple Smile Та сега по темата: сега вече като съм наясно със суеверията на някои хора, бих попитала майката, при която отивам, какво мисли и как приема нещата. На мен би ми било безразлично дали някой е разположен или не. Важно е да не е заразно болен госта и да си измие ръцете преди да започне да мачка бебето Simple Smile

# 115
  • Мнения: 9 990
Oooooo, Ма вие нищо не знаете!Тя темата се изтри половината при онова прочистване на форумите.Замина една много важдна част от нея, голям смях беше Grinning

# 116
  • Мнения: 1 047
Аз държа когато в къщи идват гости да ме информират кога им е цикъла. Дори си го записвам.  bowuu  Който ме познава,знае. Peace
А мн. интересно е,че кучето ми ги надушва моментално. Не ги приближава,дори. Безпогрешно е.

# 117
  • Мнения: 9 990
Борко, ти пък защо?Да не те хване на дърти години ли онова чудо мундурлък ли беше, що ли??? LaughingСпоко, хващат го само до 40 ден бебетата.Ти си я минал тази възраст ми се струва преди години Laughing

# 118
  • Мнения: 2 759
        Щото е ерген. Малко беше грубо.

# 119
  • Мнения: 9 990
Koe беше грубо?

Общи условия

Активация на акаунт