За Погачата и неразположението

  • 19 018
  • 135
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 623
Моля ви споделете когато се ходи на Погача на бебе и си неразположен прави ли се нещо специално или изобщо не се ходи ? Помня, че имаше нещо, но не мога да се сетя какво.
Моля за бърз отговор, че след малко съм на Погача.

# 1
  • Мнения: 2 220
Може би това поверие идва от едно време, когато неразположената жена се е смятала за "мръсна". За мен лично е смехотворно и дори не бих се замислила.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 623
Абе и аз много много не вярвам ама ...... да си питам  Hug

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз също не вярвам на такива работи. При големия ми син беше дошла кумицата , която беше неразположена- нищо не му стана. Но познавам една жена, чието бебе беше на някякви особени червени пъпки цялото- тя твърдеше, че някаква жена дошла неразположена и затова детето и се обринало. За мен едното няма връзка с другото.

# 4
  • Мнения: 780
и аз не вярвам на такива неща, но защо не се обадиш на майката на детето и да попиташ нея/ предполагам че щом ще ходиш на такова нещо значи сте си близки с майката/

# 5
  • Мнения: 2 180
Аз знам,че е вярно, защото съм била на няколко дни, когато една жена е дошла неразположена вкъщи и съм получила "мундарлък". И досега имам някой и друг белег.  Close

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Според мен това е поредното странно поверие. По-добре да питаш майката, какво мисли по въпроса и да се съобразиш с нея.
Всъщност, до каква възраст на детето не е хубаво да се среща с неразположени жени?

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
К'ви са тия простотии бе Joy

# 8
  • Мнения: 6 167
7 години нещастна любов!
я не бъди   animal085 и отивай на празника!

# 9
  • Мнения: 3 777
Джул, отивай на погачата.
Стига с тия щуротии.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 623
Отивам бе, споко Simple Smile Просто исках да видя какво ще кажете  Hug
Човек винаги си търси оправдание за някои неща и може би затова някои свързват всичко това с неразположението.

# 11
  • Мнения: 25 634
За първи път чувам за такива простотии!  ooooh! А уж познавам много суеверия...  newsm78
Но както виждам, някои силно вярват в това и Юлиана или да пита майката дали няма нещо против, или да си мълчи и пред никого да не продумва за състоянието си. Че хорските усти катинар нямат и утре като се изрине детето от претопляне например, да не се чуди, ако обвинят нея!  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 742
здравейте,
с риск да ме смъмрите искам да споделя, че моята хубавица я споходи това поверие - една "доброжелатека" дето ня вярва в бабини девитини дойде неразположена в къщи (преди Криската да е направила 40-дни). Скри от мен, че е в това състояние -понеже това са глупости както тя се изказва и сега всеки месец моята хубавица се обрива зверската #Cussing out
Аз си изкарвам акъла-ходя по доктори, те не откриват причина за обрива, опитвах с мазила и без мазила, и какво ли още не, и след няколко дни обрива си минава без никакви лечения. Криската е едва на 7 месеца...а това ще го търпи цял живот!
Иде ми да я убия тая приятелка:2gunfire:

Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

п.п мисля, че на никой не му пречи да предупреди когато е в това деликатно състояние, пък нека майката да си прецени дали вярва или не Hug

# 13
  • Мнения: 3 500
Това са пълни глупости.Ходи се навсякъде като си в цикъл, включително и на погача. newsm10

# 14
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
здравейте,
с риск да ме смъмрите искам да споделя, че моята хубавица я споходи това поверие - една "доброжелатека" дето ня вярва в бабини девитини дойде неразположена в къщи (преди Криската да е направила 40-дни). Скри от мен, че е в това състояние -понеже това са глупости както тя се изказва и сега всеки месец моята хубавица се обрива зверската #Cussing out
Аз си изкарвам акъла-ходя по доктори, те не откриват причина за обрива, опитвах с мазила и без мазила, и какво ли още не, и след няколко дни обрива си минава без никакви лечения. Криската е едва на 7 месеца...а това ще го търпи цял живот!
Иде ми да я убия тая приятелка:2gunfire:

Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

п.п мисля, че на никой не му пречи да предупреди когато е в това деликатно състояние, пък нека майката да си прецени дали вярва или не Hug


А ти как разбра коя точно гостенка ви е посетила в "това положение" преди навършване не 40 дена на детето? Нали е скрила newsm78 Или ти разпита всички познати... newsm78
Не се заяждам просто ми стана интересно..
 Peace

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 790
А ти как разбра коя точно гостенка ви е посетила в "това положение" преди навършване не 40 дена на детето? Нали е скрила newsm78 Или ти разпита всички познати... newsm78
Не се заяждам просто ми стана интересно..
 Peace


Ахам и аз това се чудя. Вие като ходите по гости казвате ли на всички, че сте неразположени? А вашите гостенки казват ли ви, когато са в такова положение? Не се заяждам, чудно ми е някак.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 623
Искам само да споделя, че мъника на който правихме Погача е в цветущо здраве  Hug и лично се убедих, че наистина са бабини деветини  Grinning

# 17
  • Мнения: 945
Иzвинете ме, но отдавна не се бях смяла толкова и zа това ще побутна темата нагоре... Mr. Green

todorovibg, ти наистина ли си вярваш? А поне zнаеш ли в кой ден е била жената? Може и от това да има zависимост. Примерно ако и е първи ден, само 1 обрив и на теб да не ти е провървяло, да и е свършвало точно  Joy Joy Joy

# 18
  • Мнения: 10 618
Вчера чух за това от една приятелка и направо се изумих. А според мен истината е проста - много бебета получават пъпки по лицето - и моето имаше някъде в началото на 2 месец. Тези пъпки могат да се дължат на стрептококова инфекция, на изчистването на бебешкия организъм от хормоните на майката и се приемат за нещо нормално. Това съм го чела във форума и педито го потвърди. Тъй че стига бабини деветини!!!!!!!!!!!!!!

# 19
  • Мнения: 141
 tooth tooth tooth balloon tooth tooth tooth tooth tooth tooth
Аман от суеверияяяяяяяяяяяя  Banghead Banghead Banghead

# 20
  • София
  • Мнения: 985
Е това направо е невероятно, не мога да повярвам че в 21 век, по този начин могат да се обясняват здравословните проблеми. Дали и алергията и обривите на моето дете са причинени от тези лоши жени с менструация. Това ще да е причината. Сега ще си напрява ретроспекция, кой посмя ,аджеба да ми дойде в къщата в такова състояние. Ще ги помоля да си проверят календарчетата и който е виновен, ще понесе много строги наказания. Mr. Green Това в кръга на шегата , моля никой да не го приема лично. Но наистина смятам, че тези бабини деветини излишно ни обременяват съзнанието. ЗА всяко нещо , което се случва, си има логично обяснение, включително и за детските обриви.

# 21
  • Мнения: 3 268
Аз знам,че е вярно, защото съм била на няколко дни, когато една жена е дошла неразположена вкъщи и съм получила "мундарлък". И досега имам някой и друг белег.  Close
Би ли ми обяснила каква е тази дума и какво означава newsm78.Не мога да повярвам,че вярваш на такива неща

# 22
  • София
  • Мнения: 11 711
здравейте,
с риск да ме смъмрите искам да споделя, че моята хубавица я споходи това поверие - една "доброжелатека" дето ня вярва в бабини девитини дойде неразположена в къщи (преди Криската да е направила 40-дни). Скри от мен, че е в това състояние -понеже това са глупости както тя се изказва и сега всеки месец моята хубавица се обрива зверската #Cussing out
Аз си изкарвам акъла-ходя по доктори, те не откриват причина за обрива, опитвах с мазила и без мазила, и какво ли още не, и след няколко дни обрива си минава без никакви лечения. Криската е едва на 7 месеца...а това ще го търпи цял живот!
Иде ми да я убия тая приятелка:2gunfire:

Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

п.п мисля, че на никой не му пречи да предупреди когато е в това деликатно състояние, пък нека майката да си прецени дали вярва или не Hug

А ти наистина ли вярваш,че обривът,който е получило детенцето ти е от това  Shocked?

# 23
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Поредното суеверие, въпреки че съм чувала такива неща, но не вярвам.

# 24
  • Мнения: 11 004
Много хора вярват на безобидните суеверия, че бременните не бива да се постригват и да пазаруват за бебето предварително.  hahaha Какво остава за това  Wink

# 25
  • Мнения: 7 474
Виждам ,че всичко е минало успешно и с неразположението Laughing

Искам да питам някой, ако знае самата погача и прощапулник и тем подобни обичаи не са ли също един вид суеверие newsm78(правиш прощапулник , за да не падало детето и т.н.) или са свързани с религията. Нещо не съм наясно от къде идват тия обичаи newsm78

# 26
  • София
  • Мнения: 38 525
И аз не вярвам, ама ще ви кажа какво чух - жената да носи яйце на майката /май така беше/. А ако стане обрив - понякога и големи червени петна - да се намери девствено момиче в цикъл ... това май е трудно вече Twisted Evil

# 27
  • Мнения: 11 004
А ако стане обрив - понякога и големи червени петна - да се намери девствено момиче в цикъл ...

Имаше една тема за най-абсурдните неща и бабешки методи, които сме чували да се прилагат на бебетата. Там беше описан такъв случай - бабата на детето се опитвала да го изцери с оцапани гащи   hahaha hahaha hahaha

# 28
  • Мнения: 773
здравейте,
с риск да ме смъмрите искам да споделя, че моята хубавица я споходи това поверие - една "доброжелатека" дето ня вярва в бабини девитини дойде неразположена в къщи (преди Криската да е направила 40-дни). Скри от мен, че е в това състояние -понеже това са глупости както тя се изказва и сега всеки месец моята хубавица се обрива зверската #Cussing out
Аз си изкарвам акъла-ходя по доктори, те не откриват причина за обрива, опитвах с мазила и без мазила, и какво ли още не, и след няколко дни обрива си минава без никакви лечения. Криската е едва на 7 месеца...а това ще го търпи цял живот!
Иде ми да я убия тая приятелка:2gunfire:

Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

п.п мисля, че на никой не му пречи да предупреди когато е в това деликатно състояние, пък нека майката да си прецени дали вярва или не Hug

И аз преди не вярвах, а и все още съм малко резервирана, но ето моя опит. Преди няколко години с мъжа ми живеехме на квартира с едно друго младо семейство. Бебката им беше някъде на три-четири седмици, когато на мен ми дойде една приятелка на гости. Без да знам за такива поверия я поканих в стаята на бебка да я види. Тогава тя ни обясни за това поверие и се извини , че не била разбрала ,че бебето е толкова малко и влезнала при него при положение,че е в цикъл. Е, естествено ние и се изсмяхме и казахме, че не вярваме в такива поверия. hahaha Може и случайно да е станало, но на другия ден бебка се обрина. Shocked та същата гостенка ни обясни, че трябва да прекрачи три пъти бебето. Дойде прекрачи го и обрива мина до два-три дни.
Така се случи, че същата приятелка се падна да е в цикъл и за погачата на моя син. не помня от къде бях чула, че трябва да влезне при него и без никой да я чуе да му прошепне три пъти - и аз съм мръсна като тебе. Joy Стори ми се страшно глупаво, но за всеки случай я накарах да го направи. Crazy

# 29
  • Мнения: 9 990
 PartyКъв купон!
И сина ти защо пък да е мръсен?????Как може едно малко дете да е мръсно в този смисъл, при това-момче.... Laughing
Колко ли акушерки са в цикъл, докато израждат? ThinkingПредлагам да има болничен за "мундурлък"/така ли беше?/ за тези жени, които практикуват тази професия... Laughing

# 30
  • Мнения: 2 759
Колко ли акушерки са в цикъл, докато израждат?
     Може ако са с тампон да няма проблеми  Mr. Green
     Извинявам се за лекия натурализъм...

# 31
  • Мнения: 9 990
Ми ок-значи-ходете с  тампони на погача и няма да имат обриви бебетата...ай, ай, ай, сега се замислям, че и моята се обрина навремето, дали не трябваше да разпитам коя с какво е и в кой ден е?Мазах с Линолафет и мина за ден.... Thinkingно може да рецидивира на дърти години-знам ли-горкото ми дете, как можах!

# 32
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Пу,пу, отървала съм се. Моята майка все късмет има, та се неразположи кога ме изписваха, пусто как се е отървала Филипът или то само по момиченца ходи? 
Тодорови, би ли казала името на причинителя на тези обриви? Как достига причинителят от жената в цикъл до бебето и как се казва болестта?

Простете незнанието ми, но аз не виждам голяма разлика между цикъл и лохии-все се изчиства горния слой на матката или ?Има ли нещо различно и вредно в менструалната кръв?

# 33
  • Мнения: 2 759
     Според мен просто не си разбрала, че виновницата се е върнала на следвашия ден да прескочи детето  Whistling

# 34
  • Мнения: 742
Благодаря Ви за сърказма  bouquet всъщност вие трябва да ми благодарите, че ви разведрих и уплътних иначе скучните ви дни Hug Понеже само аз съм суеверна се замислих, каква е връзката между слагането на пъпа в книга и ходенето на погача, както и защо всъщност се прави погачата... е не ми отговаряйте, понеже вече знам какво ще ми отговорите...Сигурно никой не пази пъпа на детето си, че вече е отживелица, никой не си пази детето от уроки, че са бабини девитини и мнооого подобни примери...

И така както не се ходи при малко бебче когато имаш хрема, така не се ходи и в цикъл - понеже детенцето не е защитено...а ако се случи да те поканят - просто предупредете майката - тя може и да е суеверна Hug

Явно вие приемате гости при новороденото си още от деня на изписването, но за разлика от вас - у нас не е идвал кой да е...СУЕВЕРИЕ Hug така, че ми е лесно да върна нещата...още повече, че три месеца подред на една и съща дата детенцето ми се обрива...
здравейте,
с риск да ме смъмрите искам да споделя, че моята хубавица я споходи това поверие - една "доброжелатека" дето ня вярва в бабини девитини дойде неразположена в къщи (преди Криската да е направила 40-дни). Скри от мен, че е в това състояние -понеже това са глупости както тя се изказва и сега всеки месец моята хубавица се обрива зверската #Cussing out
Аз си изкарвам акъла-ходя по доктори, те не откриват причина за обрива, опитвах с мазила и без мазила, и какво ли още не, и след няколко дни обрива си минава без никакви лечения. Криската е едва на 7 месеца...а това ще го търпи цял живот!
Иде ми да я убия тая приятелка:2gunfire:

Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

п.п мисля, че на никой не му пречи да предупреди когато е в това деликатно състояние, пък нека майката да си прецени дали вярва или не Hug

А ти наистина ли вярваш,че обривът,който е получило детенцето ти е от това  Shocked?
Е, мили мами, наистина си вярвам - и ви пожелавам да не ви налага и вие да повярвате в тези суеверия!
п.п нищо лично  bouquet


# 35
  • Мнения: 2 759
     И ето как менструалния цикъл стана болест...   newsm78...

# 36
  • Мнения: 13 512
     И ето как менструалния цикъл стана болест...   newsm78...
и то ментална

# 37
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
... Понеже само аз съм суеверна се замислих, каква е връзката между слагането на пъпа в книга и ходенето на погача, както и защо всъщност се прави погачата... е не ми отговаряйте, понеже вече знам какво ще ми отговорите...Сигурно никой не пази пъпа на детето си, че вече е отживелица, никой не си пази детето от уроки, че са бабини девитини и мнооого подобни примери...

Да, точно така. Отживелици и бабини девЕтини!

# 38
  • София
  • Мнения: 985
НЕ оспорвам мнението ти, всеки има право да мисли каквото сметне за добре. Ти така мислиш, ок.
Много сериозно се замислих обаче по темата. Въпреки че аз съм на противното мнение и не вярвам на това, все пак наистина е по добре да се съобразяваме малко или много с хората, които вярват в подобни суеверия. НЕ ми се иска , заради подобно нещо , някой да ме набеди, че аз съм виновна и детето ще страда заради мен за цял живот. От тук нататък, като ходя при малко бебе винаги ще предупреждавам майката.
Имам един друг въпрос към авторката на темата, а именно  дали е религиозна.

# 39
  • Мнения: 811
аз за пове4ето от изброените суеверия не съм и 4увала  Thinking
ама голям смях му ударих с вас и  smile3501 все пак на авторката за забавната теми4ка.
  bouquet

# 40
  • Мнения: 811
     И ето как менструалния цикъл стана болест...   newsm78...
аз съм болна в момента  newsm62 ,но Ще се оправя след някой и друг ден  Wink

# 41
  • Мнения: 5 391
И така както не се ходи при малко бебче когато имаш хрема, така не се ходи и в цикъл - понеже детенцето не е защитено...а ако се случи да те поканят - просто предупредете майката - тя може и да е суеверна Hug
Как действа според теб цикъла на някоя жена в/у дете, при все че не си е размятала под носът му дамската си превръзка, все пак.Извини ме, ама това са пълни глупости.

Последна редакция: сб, 18 ное 2006, 11:36 от Филип@

# 42
  • Мнения: 9 903
а ще се обрине ли хлапето, ако на майката й се възобнови цикълът рано-рано? Или по-домашному ще си се прескачат на всеки 10 минути?

# 43
  • София
  • Мнения: 6 798
Както се казва ...гледам и не вярвам на ушите си  Joy

# 44
  • Мнения: 742
а ще се обрине ли хлапето, ако на майката й се възобнови цикълът рано-рано? Или по-домашному ще си се прескачат на всеки 10 минути?
майката си е майка, за нея не се отнася...а само за чужда жена и то ако отиде при детето преди то да е навършило 40 дни Hug

айде очаквам още коментари  Joy

# 45
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Понеже знам за това поверие и винаги като влизам в цикъл на такива места, казвам на майката и много пъти майките - а браво, че ми каза. Баби са ми казали и не могат да дадат разумни отговори и защо като се каже на майката не избивали пъпчици. Аз лично се чувствувам ужасно глупава при такива ситуации. На моите деца съм правила погачите след 40 дни - не по тази причина.

# 46
  • Мнения: 9 903
ми какви още коментари....това за акушерките беше супер вярно, същото важи за израждащите лекарки. Моята гинеколожка идва вкъщи да ми маха конците на осмия ден, педиатърката също вижда бебето поне два пъти преди 40тия ден.... има млади баби, дето идват да помагат....по тази логика почти не остава бебе без пъпки.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 798
Добре де, хайде дайте научно обяснение. Сравнението с хермата не важи, едното е вирусно, другото си е чиста физиология... хайде чакам адекватно  обяснение.  Crossing Arms

# 48
  • Мнения: 742
Добре де, хайде дайте научно обяснение. Сравнението с хермата не важи, едното е вирусно, другото си е чиста физиология... хайде чакам адекватно  обяснение.  Crossing Arms
а какво научно обяснение има в това къде ще сложиш пъпчето на детето? Сигурно ти не пазиш пъпчето на твоето дете, а си го изхвърлила в коша newsm78

# 49
  • София
  • Мнения: 6 798
Пазя го, ще и го дам като порастне. Ей така, не че вярвам в това, къде ще е хвърлено, понеже по лични наблюдения, няма нищо бощо с това, което става с детето след това. Моя е паднал в род. дом, обаче доктор нито съм станала, нито ще стана. Както на хората около мен, професията им няма нищо общо с това къде е хвърлен пъпа.

# 50
  • Мнения: 5 391
Абе тодорови ли сте, кви сте, как може в 21 век да има такава необразованост се чудя!Добре, как точно медицински издържано ще ми обесниш тази простотия?Щото обривът си е медицински проблем, ако не се лъжа.

# 51
  • Мнения: 1 793
Какви са тия простотии  Shocked Акъла ми не го побира. Как може такова нещо? Младо момиче, живеещо в 21 век да вярва ,че детето се е обринало понеже на гости била неразположена жена.  Shocked  Crazy И как може хремата да се сравнява с менструалния цикъл. Нямам думи. За сведение да кажа, че първите 10 дни след раждането всеки ден идваше акушерката ми вкъщи. Освен това и други хора / включително жени/ идваха да видят детето преди то да е станало на 40 дни. Нито се беше изринал, нито ми е минавало през ум да питам жените, които идваха дали са в цикъл или не. А ако се беше изринал щях да заведа детето на лекар и той да установи причината, а не да го отдавам на щуротии.
Освен това беше на 10 дни, когато го изведох за пръв път на разходка и случайно се засякохме на улицата със съседки и т.н. та и те го видяха тогава, а пък на детето ми нищо му нямаше. Брей, странна работа. Как не се обрина не знам.  Grinning
Тодорова /или както и да си /, осъзнай се момиче. Говориш пълни глупости. Знам, че всеки има право да мисли и да вярва в каквото си иска, но помисли логично и ще видиш, че всъщност няма логика.  Simple Smile

# 52
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Вече явно си ходила на погачата вчера, я сподели какво стана?  Wink

# 53
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 850
Моята прабаба, лека й пръст, винаги ми казваше - "Може да не вярваш, но спазвай! Няма да навреди!" Казвала ми е безброй неща, защото самата тя много вярваше в поверия, при нея ходеха много хора за съвет и помощ - тя лееше и куршум за уплаха, баеше и т.н.... Почина като бях на 15 години и в годините преди това сякаш бързаше  да ми предаде всичко което знае. Казвала ми е  и много неща за бебетата, макар че аз я убеждавах, че няма нужда да ми ги казва, че има още поне десетина години преди и аз да си родя дете, но тя настояваше и сега знам доста поверия, суеверия и т.н... които имам намерение да спазвам! Ей това конкретно суеверие също знам от баба си и смятам да го спазя - както тя казваше може и да не вярвам, но ще го спазя... Няма да разпитвам всеки който влиза при бебето, просто ще съм благодарна ако ми съобщят Simple Smile А и има един начин за предпазване, който действа дори без никой да разбере Simple Smile

Последна редакция: сб, 18 ное 2006, 15:13 от Sway

# 54
  • Мнения: 742
Абе тодорови ли сте, кви сте, как може в 21 век да има такава необразованост се чудя!Добре, как точно медицински издържано ще ми обесниш тази простотия?Щото обривът си е медицински проблем, ако не се лъжа.

Ами аз ако можех да  обясня медицински обрива-нямаше да вярвам на поверия Hug Щото и докторите не могат да ми обяснят как така, всеки месец по едно и също време детето ми се обрива, при положение, че ползвам една съща марка памперси, един и същи прах за пране, една и съща козметика и т.н
Всъщност, колко съм непросветена-просто всеки месец на 11-то число  претоплям детето си, че да спазя суеверието ooooh!

и както пише Sway :"Може да не вярваш, но спазвай! Няма да навреди!" мисля, че не е нужно да стигате до обиди и сърказъм Hug

п.п и понеже само аз съм суеверна тук - сигурна съм, че никоя от вас няма светена вода в къщи...или според вас светената вода няма нищо общо с темата Naughty

# 55
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Вече явно си ходила на погачата вчера, я сподели какво стана?  Wink

Гледам темата е от 5 ноември




 
п.п и понеже само аз съм суеверна тук - сигурна съм, че никоя от вас няма светена вода в къщи...или според вас светената вода няма нищо общо с темата Naughty


Аз както се изказах - вярвам на хората на които им се е случило и го спазвам, като ходя някъде.


Абе тодорови ли сте, кви сте, как може в 21 век да има такава необразованост се чудя!Добре, как точно медицински издържано ще ми обесниш тази простотия?Щото обривът си е медицински проблем, ако не се лъжа.



А колкото до лекарите знам, че майките сме тези, които най-добре можем да си оправим децата. Лекарите принципно налучкват. Бай бабо да не   стигаш до лекар, че става страшно. Ами кажете медицински колко работи са разкрити докрай в 21 век и колко не са. Нали и лекаря - какво яло, акало ли е колко спало какво е станало. А за да се образовате още повече и това се случва. Биотокове ли са какво са медицински не ме интересува просто става, а ако каже някой защо.


Някой спомена от девствена ставало. Хайде ако пита някой стар човек или чувал да разкаже.

# 56
  • Мнения: 2 821

А колкото до лекарите знам, че майките сме тези, които най-добре можем да си оправим децата. Лекарите принципно налучкват. Бай бабо да не   стигаш до лекар, че става страшно.

ааа не сами майките си "оправят децата", а с помощта на форума Naughty

А по темата...аз лично се обидих, когато една моя приятелка отказа да дойде на 40те дена на бебето, защото била неразположена. И продължавам да вярвам, че това си беше тъпо оправдание...сигурно си е мислела, че вярвам в тез неща, но не на мене тия Crossing Arms
Много е лесно с поверията, защото успокояват душата...за какво да вярваме на лекарите..кучета ги яли Crazy
Мисля, че подобни обяснения говорят за чиста наивност ooooh!

# 57
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
то това май само на момиченца действа  Thinking Thinking Чета тук други мъжки майки, пъпкуването ги е отминало.

# 58
  • Мнения: 9 990
Добре де, хайде дайте научно обяснение. Сравнението с хермата не важи, едното е вирусно, другото си е чиста физиология... хайде чакам адекватно  обяснение.  Crossing Arms
а какво научно обяснение има в това къде ще сложиш пъпчето на детето? Сигурно ти не пазиш пъпчето на твоето дете, а си го изхвърлила в коша newsm78

А какво става, когато пъпа падне още в болницата?Ми да-много майки не пазят пъп, а повечето, които пазят го правят от сантименти, не от суеверие...надявам се де...

# 59
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз лично се зарадвах, че пъпчетата им паднаха в болницата да не се кахъря къде да ги хвърлям.

# 60
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
...Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

Ами като за начало- лек срещу поверие  newsm78 Поверието не е болест, че да се лекува...  ooooh! ooooh! ooooh!

Дъщеря ми беше на около месец, когато й  се изрина цялото личице- грозни, червени ситни пъпки. Ама през ум не ми е минало да търся вината в менструацията на някоя от гостенките ни......................... Честно, много тъпо!
 Просто я заведох на дерматолог и след назначеното лечение нещата се оправиха  Naughty

За пъпчето съм съгласна с Пенелопа- сантимент е, не поверие  Hug
И накрая, todorovibg- забелязала съм, че във всички теми, свързани със суеверия и поверия ти яростно защитаваш "вярващите" . Просто ми е интересно- с каква цел?!

# 61
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 850
Аз не смятам, че todorovibg "яростно защитава" каквото и да било, изобщо думата "яростно" според мен е доста зле подбрана тук. Момичето просто изказа мнение, каза няколко пъти, че това са си нейни лични съображения и вярвания.. не виждам причина да се търсят нападки, цели и т.н. от нейна страна Simple Smile... по-скоро се получава обратното, от това което виждам аз Simple Smile

# 62
  • София
  • Мнения: 6 798
Ами ние нямаме светена вода и никога през живота си не съм виждала такава... newsm78 пък камоли да я си я нося вкъщи. Знам, че поп освещава вода, ама...никога не ми е хрумвало да ходя да светя вода и да си я влача вкъщи.  Laughing

# 63
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Аз не смятам, че todorovibg "яростно защитава" каквото и да било, изобщо думата "яростно" според мен е доста зле подбрана тук. Момичето просто изказа мнение, каза няколко пъти, че това са си нейни лични съображения и вярвания.. не виждам причина да се търсят нападки, цели и т.н. от нейна страна Simple Smile... по-скоро се получава обратното, от това което виждам аз Simple Smile

Уф, простете за зле подбраните думи   341uu

# 64
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 850
Аз не смятам, че todorovibg "яростно защитава" каквото и да било, изобщо думата "яростно" според мен е доста зле подбрана тук. Момичето просто изказа мнение, каза няколко пъти, че това са си нейни лични съображения и вярвания.. не виждам причина да се търсят нападки, цели и т.н. от нейна страна Simple Smile... по-скоро се получава обратното, от това което виждам аз Simple Smile

Уф, простете за зле подбраните думи   341uu

Простено ти е Simple Smile

# 65
  • Мнения: 742
...Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!

Ами като за начало- лек срещу поверие  newsm78 Поверието не е болест, че да се лекува...  ooooh! ooooh! ooooh!

Дъщеря ми беше на около месец, когато й  се изрина цялото личице- грозни, червени ситни пъпки. Ама през ум не ми е минало да търся вината в менструацията на някоя от гостенките ни......................... Честно, много тъпо!
 Просто я заведох на дерматолог и след назначеното лечение нещата се оправиха  Naughty

За пъпчето съм съгласна с Пенелопа- сантимент е, не поверие  Hug
И накрая, todorovibg- забелязала съм, че във всички теми, свързани със суеверия и поверия ти яростно защитаваш "вярващите" . Просто ми е интересно- с каква цел?!


Глупости на Тарталета!!!!
Понеже ми писна жена ми да виси пред компа, а аз да стоя гладен, за да обяснява на правещи се на модерни мами, какво е това суеверие и кои трябва да вярва в тях и понеже виждам че 99% от вас са на моето умствено ниво седнах да ви ........ обясня какво е суеверие. Забелязах, че като не ви утърва суеверието става САНТИМЕНТ. Еми бабината ви транкина! Като бяхте деца защо сурвакахте? А сега защо ми ходите на църква и палите свещи? А защо всяка от вас има икона в дома си? Защо вързвате мартеници на децата си? Защо казвате за много години? Защо чукате на дърво?
 От преразказаното от съпругата ми разбирам, че 99% от вас са лицемерки!!! Големи!!!  Не мога да си обясня как ще ми бъде подарена мартеница или ще получа икона от подобно лицемерен човек!!!! А ние сме с остарелите  разбирания....Еи пък това ме разби! Абе модерните нали знаете, че не е модерно да се намесвате в чужд разговор без да ви засяга. Можеше спокойно да си подмините темата и да си оставите мозъка в тема която ви е по-близка до душата - нещо за модата през пролетта или да си гризите ноктите пред телевизора...
Манджата е готова. Според поверието любовта на мъжа минава през стомаха. Това да го знаете от мен. И е истина и ако малко вникнете малко в този сантимент не е въпроса да се натъпчеш, а е уважението... Същото е и със светената вода... Същото е и с конеца....Същото е и с менструацията...

айде приятно заяждане  bouquet

# 66
  • Мнения: 5 391
Ти пък как реши, че някой иска да ти подарява нещо?Кви мартеници, кви икони сънуваш!Айде марш на масата.

# 67
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Лика прилика сте с жена си, много яко  #Silly Бабината ти трънкина...  #Crazy
 И само да помоля- не класифицирай като лицемери хора, които не познаваш  Stop Смешно е. Да не казвам тъпо...

# 68
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ехо, май ни избяга темичката.........

# 69
  • София
  • Мнения: 6 798
И Икона нямаме вкъщи, много сме изостанали явно...утре да ходя за светена вода и икона?  newsm78 А сурваках, за да си получа подарък и някоя паричка, ако искаш отговор на въпроса си!

# 70
  • Мнения: 5 391
Вместо да даваш обеснения за каквото и да било, ами вземи сметни, като родиш живот и здраве и ви изпишат, жените които ще идват във вас дали ще са разположени.Ако не- Naughty

# 71
  • София
  • Мнения: 6 798
Хич не смятам и да им вярвам... Laughing, на жените де, още в коридора ще им правя проверка...че току-жив се опъпчи бебето!  Mr. Green

# 72
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Зачетох се и се замислих Tired Аз като бях неразположена точно на погачата на бебка дали пък не трябваше да си тръгна newsm78 Mr. Green

# 73
  • Мнения: 2 759
      todorovibg, връзката суеверие-религия аз не я разбрах къде я намерихте. Че и традиции... Суеверието е да се завъртиш три пъти като ти мине котка път. А когато ходиш на църква е религиозност. Мартениците от друга страна нямат нищо общо с религията. Въпросът с остарелите разбирания и отделно сантиментите ще ги подмина... Припомням съвсем информативно, че темата е за суеверията, колкото да сте наясно за какво да пишете... Уикипедия може да ви обясни какво точно значи думата. Не се заяждам, всичко хубаво!

# 74
  • Мнения: 2 498
Само това не бях чувала  Joy....незнаех за неразположението  Joy.....

# 75
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
      todorovibg, връзката суеверие-религия аз не я разбрах къде я намерихте. Че и традиции... Суеверието е да се завъртиш три пъти като ти мине котка път. А когато ходиш на църква е религиозност. Мартениците от друга страна нямат нищо общо с религията. Въпросът с остарелите разбирания и отделно сантиментите ще ги подмина... Припомням съвсем информативно, че темата е за суеверията, колкото да сте наясно за какво да пишете... Уикипедия може да ви обясни какво точно значи думата. Не се заяждам, всичко хубаво!

Мерси  newsm10

# 76
  • Мнения: 9 990
Аз може и да съм тъпа и ме поправете, ако греша, но-не съм сурвакала-детството ми мина в "ония времена", а дядо би беше върл комунист и военен-та това съм го пропуснала, не съм и кръстена в онзи период.....
После, доколкото съм чела-мартеницата е езически обичай и няма общо със суеверието/суеверие е да ти мине котка пътя и да плюеш три пъти след нея hahaha/
Набожността няма също общо със суеверията, църквата ги отрича...но не съм съвсем навътре с материята...Та да ходиш на църква и да палиш свещ е противоположно на суеверието жената да не е в мензис на някаква си "погача" или каквото е там/ което пък до колкото знам е обичай, а не суеверие.Аз , като не съм правила подобно нещо-на детето ми му няма нищо Thinking
За много години е поздрав, израз и пак няма общо със суеверията.
Поверие и суеверие също са две различни понятия-че любовта на мъжа минавала през корема-ами горката ти жена, ако в твоя случай важи-моя и гладен ме е обичал...
В интерес на истината, повечето обичаи са свързани с маса, така че за мен си е чисто тъпчене, или хайде-да го наречем-повод да се седне на маса.Особено зимно време, след усилна работа на полето народа си е спретвал всички тези празници и обичаи за да се весели и да си намира работа през зимните месеци, когато земята не се обработва.Така поне аз си го тълкувам...
И също така, на нещо, наречено "погача" аз направих следното-не съм спазвала традицията, направих наистина една маса-това беше денят, в който решихме да почерпим приятелите си за това, че си имаме детенце-без значение коя жена е в цикъл, също така-присъстваха и мъже-ядохме, пихме и се веселихме и детето ми нито е с обриви, нито е урочасано...
Та относно умствения багаж, който намесваш-смея да се водя за сравнително натоварена с такъв, след като не се влияя и ръководя от подобни безумия...

Последна редакция: нд, 19 ное 2006, 14:04 от пенелопа

# 77
  • Мнения: 4 176
Ужас.
Аз незнаех за такова нещо и ходих на 40 ден да пее попа на малкия и бях неразположена все още.
Вярвам в някои суеверия, но чааааак път толкоз- не.
Обриви стават от много неща. детето е в тази възраст дето опитва нови храни и кой знае къде е причината, а сега жената била виновна. Изобщо не съм съгласна, ама който иска нека врява.

# 78
  • Мнения: 6 461
SunglassesНе вярвам в тези поверия..... Crazy

# 79
  • Мнения: 742
Лелееееее абе то тук било интересно. Но мисля, че е време да спрем до тук!!! Скапахме темата на момичето, така че е време да престанете с нас. Аз лично се ИЗВИНЯВАМ на автора на темата, че писах - направете го и вие мисля, че е редно!!! и тези които имат някакво инфо по въпроса и нека и отговорят!!!! А аз за себе си съжелявам, че спора го водим тук, а не лице в лице bowuu

Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 12:12 от Reza

# 80
  • Мнения: 9 990
Тодоров, аз имам мнеие и съм го споделила, също така имам и някакви , макар и бегли познания...какво и е скапано на темата?Инфото, което имам съм го споделила-а именно-че суеверие не е равно на поверие, нито на набожност!

# 81
  • София
  • Мнения: 1 105
Глей са, глупостите ги написа ти. И понеже се подразних на злобната ти душица ще си позволя да те оборя малко.

Глупости на Тарталета!!!!
Понеже ми писна жена ми да виси пред компа, а аз да стоя гладен, за да обяснява на правещи се на модерни мами, какво е това суеверие и кои трябва да вярва в тях и понеже виждам че 99% от вас са на моето умствено ниво (имаш прекалено високо мнение за себе си) седнах да ви ........ обясня какво е суеверие. Забелязах, че като не ви утърва  суеверието става САНТИМЕНТ. Еми бабината ви трАнкина(пише се с Ъ)! Като бяхте деца защо сурвакахте (това е обичай и няма нищо общо с поверията)? А сега защо ми ходите на църква и палите свещи(това пък изобщо няма нищо общо с поверията или се опитваш да убедиш вярващите, че религията е някакво си там поверие?)? А защо всяка от вас има икона в дома си(тука даже не знам какъв коментар да напиша)? Защо вързвате мартеници на децата си? Защо казвате за много години? Защо чукате на дърво?
От преразказаното от съпругата ми разбирам, че 99% от вас са лицемерки(тя съпругата ти може да ти каже хиляди неща, ама нито тя, нито пък ти познаваш и 0,0099% от писалите тук, как разбра,че са лицемерки? Или се потруди да им прочетеш всички мнения?)!!! Големи!!!  Не мога да си обясня как ще ми бъде подарена мартеница или ще получа икона от подобно лицемерен човек(Ужас! Ужас ти казвам! Преди да вземеш мартеницата или иконата се завърти три пъти на ляво, два на дясно, плюй по един път през рамо и се прекръсти)!!!! А ние сме с остарелите  разбирания....Еи пък това ме разби! Абе модерните нали знаете, че не е модерно да се намесвате в чужд разговор без да ви засяга(Това е форум, а не улица и всеки може да се намесва в който разговор си иска! Ако иска!). Можеше спокойно да си подмините темата и да си оставите мозъка в тема която ви е по-близка до душата - нещо за модата през пролетта или да си гризите ноктите пред телевизора...
Манджата е готова. Според поверието любовта на мъжа минава през стомаха. Това да го знаете от мен(ааалелуйя! Отвори ми едното око! Ще го помня цял живот!). И е истина и ако малко вникнете малко в този сантимент не е въпроса да се натъпчеш, а е уважението... Същото е и със светената вода... Същото е и с конеца....Същото е и с менструацията...

айде приятно заяждане  bouquet
(айде подобно! Мерси!)

Почти всичко, което исках да кажа го казах в самия постинг!

# 82
  • Мнения: 920
Напълно съм съгласна с поверието. По врме на цикъл жената е мръсна. Затова предлагам
да не ходим на работа
да не излизаме от къщи - мъжете да поемат всичко извън къщи.
да не се докосваме до храната - да си готвят

# 83
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не се чудете откъде Жоро 01 черпи материал...

# 84
  • София
  • Мнения: 38 525
Айде всички които не вярват в това суеверие, да ми обяснят научно обичая "Погача" и ритуалите, свързани с него. След като правите погача, питка с мед, пожелания и всичко останало и това с цикъла трябва да се спазва - просто си е навързано. Ако пък не правите погача и не ходите на такива суеверни мероприятия - тогава и само тогава имате право да пренебрегнете казването за цикъла. Но след като сте приели да отидете на гости и да участвате във всички други ритуали - длъжни сте да спазите и този!!!

# 85
  • Мнения: 7 474
Дилянка и аз това питах по-нагоре , ама никой не ми каза  newsm78  Това суеверия ли са или са свързани с религията? newsm78
П.П. Аз не съм правила нито едно от тези неща , на мен не са ми правени и на сестра ми също .

# 86
  • Мнения: 9 990
Leo, ми ние сме набори, едно време тези неща се правеха скришом, ако някой е толкова на зор... Grinning
Иначе от суеверията точно-не е нужно да се спазват всички в някакъв ред.Един си избрал да плюе след котка, друг да връзва червен конец, трети на си спре мензиса заради някаква Погача/която пак казвам-до колкото съм запозната не е поверие, а обичай/Покрай обичаите има доста поверия/ което не е суеверие!!/ и защо не тук-там и по някое суеверие...Научно обяснение на Погачата няма-това е измислено....обичаите не са научно обосновани...Виж-научно обяснение за обрив обаче има, медицината си казва тук думата...

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/155/60/

-за обичая Погача.Там се казва, че според църковният обичай до 40 ден при родилката и бебето не се допускат хора/ ни мъже, ни жени, камо ли в цикъл.Предполагам 40 дни отшелничество важат в рамките на родата.Аз лично излизам максимум на 10 ден с детето си след болницата, ходя да пазарувам, сред приятели-не се затварям 40 дена вкъщи...

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/154/60/

-ето ви и Павославни обичаи, свързани с появата на бебето....

Светената вода си е до набожност, свеща, всичко това, което е свързано с църквата...

Обичаи, но къде са суеверията????


Суеверие-мн.
eurodict
суевѐрия,
Вярване в свръхестествените сили като двигател на събитията...
Ок, значи вярвате в свръхестественото Hug



Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 13:56 от пенелопа

# 87
  • Мнения: 7 474
 пенелопа аз това исках да си изъясня, дали са суеверия или свързани с религията . Може би трябва да се разграничи суеверие и обичай, което ще е трудно май. В крайна сметка аз уважавам избора на всеки и разбиранията за обичаите Peace 

# 88
  • Мнения: 920
Никога не съм си помисляла, че ако не направя погача - не знам какво си. Правила съм ги като повод да почерпя приятели и роднини. Както и за рождени дни и други празници.
Макар че суеверието, че 40 г. не се празнуват ми е много удобно.

# 89
  • София
  • Мнения: 38 525
Leo, ми ние сме набори, едно време тези неща се правеха скришом, ако някой е толкова на зор... Grinning
Иначе от суеверията точно-не е нужно да се спазват всички в някакъв ред.Един си избрал да плюе след котка, друг да връзва червен конец, трети на си спре мензиса заради някаква Погача/която пак казвам-до колкото съм запозната не е поверие, а обичай/Покрай обичаите има доста поверия/ което не е суеверие!!/ и защо не тук-там и по някое суеверие...Научно обяснение на Погачата няма-това е измислено....обичаите не са научно обосновани...Виж-научно обяснение за обрив обаче има, медицината си казва тук думата...

Разпитах и за въпросния "обрив", които са доста гадни червени петна и ми казаха за няколко човека, които са си ги носили доста дълго време - 20-25г. и лекарите, при които са ходили не са имали никакво научно обяснение...

# 90
  • Мнения: 9 990
Leo, ми ние сме набори, едно време тези неща се правеха скришом, ако някой е толкова на зор... Grinning
Иначе от суеверията точно-не е нужно да се спазват всички в някакъв ред.Един си избрал да плюе след котка, друг да връзва червен конец, трети на си спре мензиса заради някаква Погача/която пак казвам-до колкото съм запозната не е поверие, а обичай/Покрай обичаите има доста поверия/ което не е суеверие!!/ и защо не тук-там и по някое суеверие...Научно обяснение на Погачата няма-това е измислено....обичаите не са научно обосновани...Виж-научно обяснение за обрив обаче има, медицината си казва тук думата...

Разпитах и за въпросния "обрив", които са доста гадни червени петна и ми казаха за няколко човека, които са си ги носили доста дълго време - 20-25г. и лекарите, при които са ходили не са имали никакво научно обяснение...

Дилянка, а какво е обяснението, че на единици им се случва явно туй чудо на чудесата, а други ги подминава?И то подминава хора, които очевидно смятат това за бабини деветини....май....Правете си изводи... Hug

# 91
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Разпитах и за въпросния "обрив", които са доста гадни червени петна и ми казаха за няколко човека, които са си ги носили доста дълго време - 20-25г. и лекарите, при които са ходили не са имали никакво научно обяснение...

Не може да го вярваш наистина  Rolling Eyes
Не съм правила никакви погачи, нито питки с мед и подобни...

# 92
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
...Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!


образование
логика
желание да вземеш нещата в свои ръце

# 93
  • София
  • Мнения: 38 525
Цитат
...Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!


образование
логика
желание да вземеш нещата в свои ръце

И никакво ходене по погачи, прощъпулници, мартеници, сурвакници и въобще целия български фолклор! Глупости! Mr. Green

# 94
  • Варна
  • Мнения: 25 243
... След като правите погача, питка с мед, пожелания и всичко останало и това с цикъла трябва да се спазва - просто си е навързано. Ако пък не правите погача и не ходите на такива суеверни мероприятия - тогава и само тогава имате право да пренебрегнете казването за цикъла. Но след като сте приели да отидете на гости и да участвате във всички други ритуали - длъжни сте да спазите и този!!!

Е хайде сега! Я кажи ти Коледа празнуваш ли? Яйца на Великден боядисваш ли? И ако е така (в което не се съмнявам) спазваш ли 40-дневните пости преди това?

И не мисля, че този ритуал (прощъпулника) има същото значение, както в миналото - за повечето хора е просто повод да се съберат с близките в чест на малкия човек - но който както разбира нещата в крайна сметка. Никой за нищо не е длъжен!

Последна редакция: ср, 22 ное 2006, 16:49 от Месечинка виторога

# 95
Na nas ytre ni e poga4ata, i se nadqvam da nqma problemi.

# 96
  • Мнения: 18 542
Добре де, хайде дайте научно обяснение. Сравнението с хермата не важи, едното е вирусно, другото си е чиста физиология... хайде чакам адекватно  обяснение.  Crossing Arms
Такова няма да получиш щото са пълни глупости.
Ще ме извиняват някои мами, но суеверията са породени от невежество, така че моля ви, не бъдете невежи!  Hug

# 97
  • Мнения: 18 542
Глупости на Тарталета!!!!
Понеже ми писна жена ми да виси пред компа, а аз да стоя гладен, за да обяснява на правещи се на модерни мами, какво е това суеверие и кои трябва да вярва в тях и понеже виждам че 99% от вас са на моето умствено ниво седнах да ви ........ обясня какво е суеверие. Забелязах, че като не ви утърва суеверието става САНТИМЕНТ. Еми бабината ви транкина! Като бяхте деца защо сурвакахте? А сега защо ми ходите на църква и палите свещи? А защо всяка от вас има икона в дома си? Защо вързвате мартеници на децата си? Защо казвате за много години? Защо чукате на дърво?
 От преразказаното от съпругата ми разбирам, че 99% от вас са лицемерки!!! Големи!!!  Не мога да си обясня как ще ми бъде подарена мартеница или ще получа икона от подобно лицемерен човек!!!! А ние сме с остарелите  разбирания....Еи пък това ме разби! Абе модерните нали знаете, че не е модерно да се намесвате в чужд разговор без да ви засяга. Можеше спокойно да си подмините темата и да си оставите мозъка в тема която ви е по-близка до душата - нещо за модата през пролетта или да си гризите ноктите пред телевизора...
Манджата е готова. Според поверието любовта на мъжа минава през стомаха. Това да го знаете от мен. И е истина и ако малко вникнете малко в този сантимент не е въпроса да се натъпчеш, а е уважението... Същото е и със светената вода... Същото е и с конеца....Същото е и с менструацията...

айде приятно заяждане  bouquet

Ахахахахахаха!
.............
Къв чужд разговор?!  #Crazy
..............
Оправи си правописните гррешки  Wink

# 98
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Аз знам,че е вярно, защото съм била на няколко дни, когато една жена е дошла неразположена вкъщи и съм получила "мундарлък". И досега имам някой и друг белег.  Close
Би ли ми обяснила каква е тази дума и какво означава newsm78.Не мога да повярвам,че вярваш на такива неща
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.

# 99
  • Мнения: 999
Моля ви споделете когато се ходи на Погача на бебе и си неразположен прави ли се нещо специално или изобщо не се ходи ? Помня, че имаше нещо, но не мога да се сетя какво.
Моля за бърз отговор, че след малко съм на Погача.
въпреки че погачата е минала, аз знам че не се ходи при новородено ако си  неразположен  докато не навърши 40 дни, и всички мои роднини и приятели  го спазваха като се роди беба.
знам за друг обичай при който можеш да отидеш и преди това, но трябва да шушнеш нещо на ушето на бебето.
обичай колкото щеш. всеки решава сам за себеси дали да ги спазва Peace

# 100
  • Мнения: 18 542
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.
а "мунда" е? newsm78

# 101
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.
а "мунда" е? newsm78

Чети внимателската  Naughty

# 102
  • Мнения: 18 542
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.
а "мунда" е? newsm78

Чети внимателската  Naughty
блях  Twisted Evil ама че съм кьорава!

# 103
  • Мнения: 2 759
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

# 104
  • Мнения: 9 990
Аууууу, таз темичка я бях забравила, покрай изтриването се беше загубила и тя..... Laughing
В чужбинско питате, та се сетих.С първото дете ме натискаха женски роднини да правя погача.Е, поне не се съобразявах с мундурлък и бла-бла, ама беше напрегнат момент.После, след два часа "обичаи" нахълтаха всичките ни приятели, да се почерпим за здравето на детето.С две думи-спретнахме си купон-мъжки и женски присъстваха/нали мъже не се допускали/Сега, като родя живот и здраве през това няма да се подложа, категорично.Пак купон ще спретнем, общ, може и на заведение да е всъщност, без питки, бабички, кой е в цикъл и кой не е, ниот ще е на едикой си ден...
Та-имам няколко приятелки в чужбинско-нямат такива поверия там.Детето от болницата си го показват на роднини и приятели, черпят си се, когато им скимне, не слагат пари в парче плат да го завързват на възел, пък пак има и стиснати, и разпилени хора после.Това е до възпитание и характер, не до това как са ти вързали вързопа все пак.И о, чудо-не се опъпчват, ако жена в цикъл ги погледне...
Та-явно за БГ важи опъпчването, нещо сме специална зона тук  май, космическо излъчване и бла-бла.... hahaha

# 105
  • София
  • Мнения: 38 525
В българския фолклор има много по-странни обичаи. Хората са писали книги по въпроса, разни професори са ги събирали с години, ама кой да чете на днешно време подобни "глупости". Нали сме европейци! Махайте ги тия глупави български обичаи и фолклори. Mr. Green Сигурно и в другите европейски страни вече са ги премахнали...

# 106
  • Мнения: 14 490
В българския фолклор има много по-странни обичаи. Хората са писали книги по въпроса, разни професори са ги събирали с години, ама кой да чете на днешно време подобни "глупости". Нали сме европейци! Махайте ги тия глупави български обичаи и фолклори. Mr. Green Сигурно и в другите европейски страни вече са ги премахнали...

айде сега - никой не е казал да махнем всички обичаи. българските традици, танци носии са много интересни но аз съм против обичаи които те поробват и всяват ужас - ще се изрине детето и не знам си там какво още.

# 107
  • Мнения: 4 965
Мнооого забавна тема.
Не, че имам много за казване по въпроса.
"Погача" не съм правила - по една случайност някъде около 40-тия ден събрах роднините да видят децата, защото няколко дни преди това ни изписаха от болницата - имаше и мъже, и жени, и деца.
Прощъпулник - също не съм правила (на мен също навремето не са ми правили) - ходя си и не се спъвам (и аз, и децата ми).
Една приятелка дойде още преди 40-тия ден и дори вкъщи й дойде - не си тръгна - дадх й от моите превръзки. Децата ми не са се опъпчвали.
Всъщност, наи-често причина за "необясними" пъпки у деца на 2-3 месеца е неоткрита и нелекувана стрептококова инфекция. Ако не се лекува своевременно, с времето се хронифицира (не съм медицинско лице и не знам подробности).
Оносно връзката между суеверията, религията, иконите и ходенето на църква - несъвместими са, а спазването на някой традиции също няма нищо общо.
И преди 40-тия ден съм излизала, че дори с децата.
Но пък сериозно се замислих Щом мензисът е болест - още повече силно заразна... Другият път ще си искам болничен и ще си остана 6 дни вкъщи (кеф), мъжът ми ще спи в другата стая, а децата ще ги изпратя при някоя баба, че да не им предам някоя "мундарска" болест - знае ли човек (и само някоя от бабите да има късмет да е в цикъл, хммм).
Относно традициите и фолклора - професорите затова пишат книги, за да се запази споменът за тях, но това не означава сляпо да ги следваме (защото трудно може в петък вечер да си правим седянка в квартала, да предем с хурки и да играем хоро).

П.П. Пенелопа, много ми радваш окото с писанията си последните дни.   bouquet

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 09:38 от azaf

# 108
  • Мнения: 1 793
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

Подобно няма. Нашето българско съзнание е толкова обременено от всякакви суеверия, че нямам думи. НЕ говоря за традициите ни, а за суеверията. Аз лично въобще не обръщам внимание и не спазвам това, което казват суеверията.

# 109
  • Мнения: 429
Мнооого забавна тема.
Не, че имам много за казване по въпроса.
"Погача" не съм правила - по една случайност някъде около 40-тия ден събрах роднините да видят децата, защото няколко дни преди това ни изписаха от болницата.
Прощъпулник - също не съм правила (на мен също навремето не са ми правили) - ходя си и не се спъвам (и аз, и децата ми).
Оносно връзката между суеверията, религията, иконите и ходенето на църква - несъвместими са, а спазването на някой традиции също няма нищо общо.
И преди 40-тия ден съм излизала, че дори с децата.
Но пък сериозно се замислих Щом мензисът е болест - още повече силно заразна... Другият път ще си искам болничен и ще си остана 6 дни вкъщи (кеф), мъжът ми ще спи в другата стая, а децата ще ги изпратя при някоя баба, че да не им предам някоя "мундарска" болест - знае ли човек (и само някоя от бабите да има късмет да е в цикъл, хммм).
Относно традициите и фолклора - професорите затова пишат книги, за да се запази споменът за тях, но това не означава сляпо да ги следваме (защото трудно може в петък вечер да си правим седянка в квартала, да предем с хурки и да играем хоро

Чист мързел  Laughing  azaf е написала всичко вместо мен. С една разлика - ще направя Прощъпулник /живот и здраве/ скоро, защото ще ми е интересно на мен  Joy

# 110
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

Аз и по-горе се бях изказала...
Синът ми се роди в Щатите. Роди се в 6 часа сутринта, същия следобед две приятелски семейства дойдоха да го видят, на другия ден още две жени. Не съм ги проверявала за чистота и месечно състояние. На третия ден в нас имаше още гости. На 5 дни го заведохме на гости (беше Великден и се бяха събрали около 20 души). Пъпки не е имал, без погача е. Прощъпулник мисля да му правя, защото е хубав повод да се съберем приятели.

Но това е в "моята" чужбина. Не знам дали ще се включи някоя бг-мамма, която живее при някое индианско племе по Амазонка и там са убедени, че ако го снимаш бебето, му взимаш душата. Или в някоя част на Африка, където смятат, че секс със девици лекува от СПИН. Но там сигурно и Интернет няма. А в България - парадокс - последен модел мобилен телефон и главата в Средните Векове.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 25 243
....
А в България - парадокс - последен модел мобилен телефон и главата в Средните Векове.

Тъжно, но вярно.

# 112
  • Мнения: 121
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

Не съм чужбинска мама, а приятелката на такава в Германия. За историята с неразположението прочетох за първи път в тази тема. След като приятелката ми роди, ги посетихме на 7-8-ия час. 1 ден по-късно са се изсипали колегите и, а ние с още едни приятели отидохме отново след 3 дена. Не знам в какво състояние съм била аз или някоя от другите моми-посетителки. 2 седмици след раждането приятелката ми започна да излиза на разходки с бебка (7 дена от тях беше в болницата) и дъщеря и си е жива и здрава и хубавее ли хубавее! Simple Smile

...Хората са писали книги по въпроса, разни професори са ги събирали с години, ама кой да чете на днешно време подобни "глупости". Нали сме европейци! Махайте ги тия глупави български обичаи и фолклори. Mr. Green Сигурно и в другите европейски страни вече са ги премахнали...

Професорите могат да събират информация за обичаите, но колко от тях вярват в подобни суеверия, като това за неразположението??? Няма нищо лошо да се спазват някои традиции, стига да не ти вгорчават живота. Погачата и прощъпулника са "положителен" пример за традиции. Дават добър повод да се съберете на куп с приятели на приказка. Но ако нямам време, няма да имам безсънни нощи, ако не мога да изпълня тези обичаи.

# 113
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
От къде тръгна до къде стигна темата.  Shocked

# 114
  • Мнения: 121
От къде тръгна до къде стигна темата.  Shocked

 smile3555 Тя толкова дълга темата, че съвсем забравих какъв е първоначалния въпрос Simple Smile Та сега по темата: сега вече като съм наясно със суеверията на някои хора, бих попитала майката, при която отивам, какво мисли и как приема нещата. На мен би ми било безразлично дали някой е разположен или не. Важно е да не е заразно болен госта и да си измие ръцете преди да започне да мачка бебето Simple Smile

# 115
  • Мнения: 9 990
Oooooo, Ма вие нищо не знаете!Тя темата се изтри половината при онова прочистване на форумите.Замина една много важдна част от нея, голям смях беше Grinning

# 116
  • Мнения: 1 047
Аз държа когато в къщи идват гости да ме информират кога им е цикъла. Дори си го записвам.  bowuu  Който ме познава,знае. Peace
А мн. интересно е,че кучето ми ги надушва моментално. Не ги приближава,дори. Безпогрешно е.

# 117
  • Мнения: 9 990
Борко, ти пък защо?Да не те хване на дърти години ли онова чудо мундурлък ли беше, що ли??? LaughingСпоко, хващат го само до 40 ден бебетата.Ти си я минал тази възраст ми се струва преди години Laughing

# 118
  • Мнения: 2 759
        Щото е ерген. Малко беше грубо.

# 119
  • Мнения: 9 990
Koe беше грубо?

# 120
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
        Щото е ерген. Малко беше грубо.


 Twisted EvilЕргенче ли бил Борето... newsm78,ха такаааааа.Той ли каза така?!

# 121
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Погачата на дъщеря ми беше прекрасен повод да се съберем по женски с приятелки и приятни ми роднини.  Мъжете ги пратихме на кръчма, впоследствие и ние се присъединихме към тях ( без бебето, в интерес на истината  Mr. Green). Отделно, още от изписването в нас идваха гости да видят детето, да му се порадват, пък и мен да ме видят  Wink
Относно "опъпчването"- около седмица след погачата, поканихме приятели на мъжа ми на гости. И стоим готови вече-  масата подредена,салати и  мезетата нарязани, пиенето охладено, основното почти готово, накратко казано- в пълна бойна готовност чакаме гостите да заповядат. Звъни мъжа и казва, че се чудели дали да идват, т.к. на жена му току що й дошло и малката да не се опъпчела  Shocked Тогава за пръв път чух за това безумно поверие. Е, някак си успях да убедя госпожата, че няма страшно да дойдат и че малката едва ли ще обърне внимание на това дали тя  е в цикъл или не.  Stop

# 122
  • Мнения: 1 866
Ох, откъде я изровихте тази тема, много ме развесели Joy Какво ли не научава човек от форума...Umma аз щях да изгубя ума и дума, ако гостите ми бяха изтърсили нещо подобно.  Joy

# 123
  • Мнения: 1 866
Сега видях, че и за чужбина сте обсъждали...Ами в така наречените цивилизовани страни няма такива простотии - ни уроки, ни пъпчасвания, ни червени конци, ни дивотии. От първия ден бебето е в контакт с външни хора в цикъл или не. Мъжът ми е чужденец и не можете да си представите как му изглеждат всички тези суеверия...Да не говорим, че щеше да набие една баба на улицата, която заплю първото ни дете да не го хване уроки Joy Като се развика - ама как така плюе детето ми? Ужас, едвам успях да му обясня, че не го е плюла, но оттогава гледа с голямо подозрение всички като вземат да се радват на децата. Не го е страх от уроки ами от плюнки Joy

# 124
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
lala пусни му на съпругът ти американския филм Моята голяма луда гръцка сватба и от там ще разберете всъщност от къде са дошли тези заплюваници. Да се посмее човека

# 125
  • Мнения: 1 866
lala пусни му на съпругът ти американския филм Моята голяма луда гръцка сватба и от там ще разберете всъщност от къде са дошли тези заплюваници. Да се посмее човека
lala пусни му на съпругът ти американския филм Моята голяма луда гръцка сватба и от там ще разберете всъщност от къде са дошли тези заплюваници. Да се посмее човека

Даа, точно този филм гледахме преди известно време и много се смяхме, защото се разпознахме точно в сцената с плюенето. Слава богу моите роднини бяха доста по-сдържани на нашата сватба, но пък му спретнахме типично бг сватба, в която той и семейството му трябваше да участват много активно. Наистина се позабавлявахме тогава. Брат му такава ръчаница тропаше, че още го споменават.  Joy

# 126
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ами значи човека е научен, а определено вече от години, моят син е на 12 /голямият ми/ и при нас си влизаха в болницата и при нас идваха приятели, но тук в тази тема ставаше дума за   съвсем друго, ако човек е притеснен и вярва в такива работа и държи да ги спазва, аз уважавам и се съобразявам с тяхните желания. И понеже тук непрекъснато доста хора разказват как са дошли в болницата да ги видят, ако пък искате да продължи темата с това на кой колко народ е дошъл и е влязъл да види бебето. Например има хора, които много мразят да им надникват в количката. Аз пък много обичах

А заплюването е дошло от Гърция до колкото знам, ама пък как си живеят хората. А това да не се влиза при бебето 40 дни, най подробно е обяснено в къща музей в Арбанаси. Там е и една от първите къщи, на който са им били тоалетните вътре в къщите.- не си спомням преки колко века.

# 127
  • Мнения: 2 759
...в така наречените цивилизовани страни няма такива простотии - ни уроки, ни пъпчасвания, ни червени конци, ни дивотии.
          Абе знае ли човек... Не съм много наясно с вуду ритуалите, все пак newsm78...

# 128
  • Мнения: 2 759
Twisted EvilЕргенче ли бил Борето... newsm78,ха такаааааа.Той ли каза така?!
         На мен така ми се стори от неговото изказване  newsm78.

# 129
  • Мнения: 1 866
но тук в тази тема ставаше дума за   съвсем друго, ако човек е притеснен и вярва в такива работа и държи да ги спазва, аз уважавам и се съобразявам с тяхните желания.

Ааа, да, стига да не ми налагат на моето дете такива неща, нямам нищо против. Ако ми кажат, че не съм желана, защото съм неразположена, хич няма и да се натискам, нито да се обиждам. Всеки си решава какво да му е отношението към околните.

Единственото което ме смущава в този вид суеверия е, когато те изкарват например едва ли не вещица, ако например посетиш бебе и после по случайност то вземе, че ревне, та те заклеймяват, че ти си виновна. Намирам това за доста примитивно и наистина обидно. Честно казано с подобен род мнителни хора, които всеки път като им погледнеш детето след това го пръскат със светена вода, никак не ми е приятно да общувам и даже страня от тях. То да не посмееш да направиш комплимент и да се порадваш на бебчето! Всеки път си меря приказките и плюя и аз наред, че както съм и със сини очи, просто си представям офанзивата като си тръгна!

# 130
  • Мнения: 9 990
Лала,то да е светена водата...мият се ритуално очите на бебето с вода от чешмата, щото го били гледали днес много хора.... Laughing

# 131
  • Мнения: 1 866
Лала,то да е светена водата...мият се ритуално очите на бебето с вода от чешмата, щото го били гледали днес много хора.... Laughing
Пенелопа, аз видях тука една тема даже и през метла нещо се мие, но не разбрах точно каква е техниката. Някои хора се чудят как да си усложняват живота...Майка ми също се спускаше в началото да мие очи, но се криеше от мен Grinning Примирих се, викам, поне детето ще е чисто. Но ми е много смешно. Не го разбирам и това е. Явно съм много лекомислена.  Grinning

# 132
  • Мнения: 2 180
Преди да влезе вкъщи, се мие лицето през вилици - против уроки е това поверие. Чувала съм и през метла в интерес на истината.
Аз бих го спазвала, защото знам как е ревал братовчед ми когато са го разнасяли от ръце на ръце да му се радват. Има си нещо такова като урочасване. И червен конец бих вързала дори. Суеверна съм до крайност! Нищо не пречи при желание, да се спазват някои вярвания.

# 133
  • Мнения: 9 990
Джини, гарантирам ти, че брат ти е ревал именно защото са го премятали от ръце на ръце/а това премятане да не е някакво друго поверие-че задължително всеки трябва да омачка и овъргаля бебето о себе си?/ а не заради друга причина.И 5 конеца да му бяха вързани-пак щеше да реве, ама е късно предполагам за експеримент...

# 134
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 340
Джини, гарантирам ти, че брат ти е ревал именно защото са го премятали от ръце на ръце/а това премятане да не е някакво друго поверие-че задължително всеки трябва да омачка и овъргаля бебето о себе си?/ а не заради друга причина.И 5 конеца да му бяха вързани-пак щеше да реве, ама е късно предполагам за експеримент...

Много ми става хубаво, когато прочета трезви мнения, да знаеш   bouquet

# 135
...в така наречените цивилизовани страни няма такива простотии - ни уроки, ни пъпчасвания, ни червени конци, ни дивотии.
          Абе знае ли човек... Не съм много наясно с вуду ритуалите, все пак newsm78...

Вуду-ритуалите са характерни за Африка, пък таm цивилизована страна не знаm да иmа...

Общи условия

Активация на акаунт