За Погачата и неразположението

  • 19 083
  • 135
  •   1
Отговори
# 75
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 490
      todorovibg, връзката суеверие-религия аз не я разбрах къде я намерихте. Че и традиции... Суеверието е да се завъртиш три пъти като ти мине котка път. А когато ходиш на църква е религиозност. Мартениците от друга страна нямат нищо общо с религията. Въпросът с остарелите разбирания и отделно сантиментите ще ги подмина... Припомням съвсем информативно, че темата е за суеверията, колкото да сте наясно за какво да пишете... Уикипедия може да ви обясни какво точно значи думата. Не се заяждам, всичко хубаво!

Мерси  newsm10

# 76
  • Мнения: 9 990
Аз може и да съм тъпа и ме поправете, ако греша, но-не съм сурвакала-детството ми мина в "ония времена", а дядо би беше върл комунист и военен-та това съм го пропуснала, не съм и кръстена в онзи период.....
После, доколкото съм чела-мартеницата е езически обичай и няма общо със суеверието/суеверие е да ти мине котка пътя и да плюеш три пъти след нея hahaha/
Набожността няма също общо със суеверията, църквата ги отрича...но не съм съвсем навътре с материята...Та да ходиш на църква и да палиш свещ е противоположно на суеверието жената да не е в мензис на някаква си "погача" или каквото е там/ което пък до колкото знам е обичай, а не суеверие.Аз , като не съм правила подобно нещо-на детето ми му няма нищо Thinking
За много години е поздрав, израз и пак няма общо със суеверията.
Поверие и суеверие също са две различни понятия-че любовта на мъжа минавала през корема-ами горката ти жена, ако в твоя случай важи-моя и гладен ме е обичал...
В интерес на истината, повечето обичаи са свързани с маса, така че за мен си е чисто тъпчене, или хайде-да го наречем-повод да се седне на маса.Особено зимно време, след усилна работа на полето народа си е спретвал всички тези празници и обичаи за да се весели и да си намира работа през зимните месеци, когато земята не се обработва.Така поне аз си го тълкувам...
И също така, на нещо, наречено "погача" аз направих следното-не съм спазвала традицията, направих наистина една маса-това беше денят, в който решихме да почерпим приятелите си за това, че си имаме детенце-без значение коя жена е в цикъл, също така-присъстваха и мъже-ядохме, пихме и се веселихме и детето ми нито е с обриви, нито е урочасано...
Та относно умствения багаж, който намесваш-смея да се водя за сравнително натоварена с такъв, след като не се влияя и ръководя от подобни безумия...

Последна редакция: нд, 19 ное 2006, 14:04 от пенелопа

# 77
  • Мнения: 4 176
Ужас.
Аз незнаех за такова нещо и ходих на 40 ден да пее попа на малкия и бях неразположена все още.
Вярвам в някои суеверия, но чааааак път толкоз- не.
Обриви стават от много неща. детето е в тази възраст дето опитва нови храни и кой знае къде е причината, а сега жената била виновна. Изобщо не съм съгласна, ама който иска нека врява.

# 78
  • Мнения: 6 461
SunglassesНе вярвам в тези поверия..... Crazy

# 79
  • Мнения: 742
Лелееееее абе то тук било интересно. Но мисля, че е време да спрем до тук!!! Скапахме темата на момичето, така че е време да престанете с нас. Аз лично се ИЗВИНЯВАМ на автора на темата, че писах - направете го и вие мисля, че е редно!!! и тези които имат някакво инфо по въпроса и нека и отговорят!!!! А аз за себе си съжелявам, че спора го водим тук, а не лице в лице bowuu

Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 12:12 от Reza

# 80
  • Мнения: 9 990
Тодоров, аз имам мнеие и съм го споделила, също така имам и някакви , макар и бегли познания...какво и е скапано на темата?Инфото, което имам съм го споделила-а именно-че суеверие не е равно на поверие, нито на набожност!

# 81
  • София
  • Мнения: 1 105
Глей са, глупостите ги написа ти. И понеже се подразних на злобната ти душица ще си позволя да те оборя малко.

Глупости на Тарталета!!!!
Понеже ми писна жена ми да виси пред компа, а аз да стоя гладен, за да обяснява на правещи се на модерни мами, какво е това суеверие и кои трябва да вярва в тях и понеже виждам че 99% от вас са на моето умствено ниво (имаш прекалено високо мнение за себе си) седнах да ви ........ обясня какво е суеверие. Забелязах, че като не ви утърва  суеверието става САНТИМЕНТ. Еми бабината ви трАнкина(пише се с Ъ)! Като бяхте деца защо сурвакахте (това е обичай и няма нищо общо с поверията)? А сега защо ми ходите на църква и палите свещи(това пък изобщо няма нищо общо с поверията или се опитваш да убедиш вярващите, че религията е някакво си там поверие?)? А защо всяка от вас има икона в дома си(тука даже не знам какъв коментар да напиша)? Защо вързвате мартеници на децата си? Защо казвате за много години? Защо чукате на дърво?
От преразказаното от съпругата ми разбирам, че 99% от вас са лицемерки(тя съпругата ти може да ти каже хиляди неща, ама нито тя, нито пък ти познаваш и 0,0099% от писалите тук, как разбра,че са лицемерки? Или се потруди да им прочетеш всички мнения?)!!! Големи!!!  Не мога да си обясня как ще ми бъде подарена мартеница или ще получа икона от подобно лицемерен човек(Ужас! Ужас ти казвам! Преди да вземеш мартеницата или иконата се завърти три пъти на ляво, два на дясно, плюй по един път през рамо и се прекръсти)!!!! А ние сме с остарелите  разбирания....Еи пък това ме разби! Абе модерните нали знаете, че не е модерно да се намесвате в чужд разговор без да ви засяга(Това е форум, а не улица и всеки може да се намесва в който разговор си иска! Ако иска!). Можеше спокойно да си подмините темата и да си оставите мозъка в тема която ви е по-близка до душата - нещо за модата през пролетта или да си гризите ноктите пред телевизора...
Манджата е готова. Според поверието любовта на мъжа минава през стомаха. Това да го знаете от мен(ааалелуйя! Отвори ми едното око! Ще го помня цял живот!). И е истина и ако малко вникнете малко в този сантимент не е въпроса да се натъпчеш, а е уважението... Същото е и със светената вода... Същото е и с конеца....Същото е и с менструацията...

айде приятно заяждане  bouquet
(айде подобно! Мерси!)

Почти всичко, което исках да кажа го казах в самия постинг!

# 82
  • Мнения: 920
Напълно съм съгласна с поверието. По врме на цикъл жената е мръсна. Затова предлагам
да не ходим на работа
да не излизаме от къщи - мъжете да поемат всичко извън къщи.
да не се докосваме до храната - да си готвят

# 83
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не се чудете откъде Жоро 01 черпи материал...

# 84
  • София
  • Мнения: 38 761
Айде всички които не вярват в това суеверие, да ми обяснят научно обичая "Погача" и ритуалите, свързани с него. След като правите погача, питка с мед, пожелания и всичко останало и това с цикъла трябва да се спазва - просто си е навързано. Ако пък не правите погача и не ходите на такива суеверни мероприятия - тогава и само тогава имате право да пренебрегнете казването за цикъла. Но след като сте приели да отидете на гости и да участвате във всички други ритуали - длъжни сте да спазите и този!!!

# 85
  • Мнения: 7 474
Дилянка и аз това питах по-нагоре , ама никой не ми каза  newsm78  Това суеверия ли са или са свързани с религията? newsm78
П.П. Аз не съм правила нито едно от тези неща , на мен не са ми правени и на сестра ми също .

# 86
  • Мнения: 9 990
Leo, ми ние сме набори, едно време тези неща се правеха скришом, ако някой е толкова на зор... Grinning
Иначе от суеверията точно-не е нужно да се спазват всички в някакъв ред.Един си избрал да плюе след котка, друг да връзва червен конец, трети на си спре мензиса заради някаква Погача/която пак казвам-до колкото съм запозната не е поверие, а обичай/Покрай обичаите има доста поверия/ което не е суеверие!!/ и защо не тук-там и по някое суеверие...Научно обяснение на Погачата няма-това е измислено....обичаите не са научно обосновани...Виж-научно обяснение за обрив обаче има, медицината си казва тук думата...

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/155/60/

-за обичая Погача.Там се казва, че според църковният обичай до 40 ден при родилката и бебето не се допускат хора/ ни мъже, ни жени, камо ли в цикъл.Предполагам 40 дни отшелничество важат в рамките на родата.Аз лично излизам максимум на 10 ден с детето си след болницата, ходя да пазарувам, сред приятели-не се затварям 40 дена вкъщи...

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/154/60/

-ето ви и Павославни обичаи, свързани с появата на бебето....

Светената вода си е до набожност, свеща, всичко това, което е свързано с църквата...

Обичаи, но къде са суеверията????


Суеверие-мн.
eurodict
суевѐрия,
Вярване в свръхестествените сили като двигател на събитията...
Ок, значи вярвате в свръхестественото Hug



Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 13:56 от пенелопа

# 87
  • Мнения: 7 474
 пенелопа аз това исках да си изъясня, дали са суеверия или свързани с религията . Може би трябва да се разграничи суеверие и обичай, което ще е трудно май. В крайна сметка аз уважавам избора на всеки и разбиранията за обичаите Peace 

# 88
  • Мнения: 920
Никога не съм си помисляла, че ако не направя погача - не знам какво си. Правила съм ги като повод да почерпя приятели и роднини. Както и за рождени дни и други празници.
Макар че суеверието, че 40 г. не се празнуват ми е много удобно.

# 89
  • София
  • Мнения: 38 761
Leo, ми ние сме набори, едно време тези неща се правеха скришом, ако някой е толкова на зор... Grinning
Иначе от суеверията точно-не е нужно да се спазват всички в някакъв ред.Един си избрал да плюе след котка, друг да връзва червен конец, трети на си спре мензиса заради някаква Погача/която пак казвам-до колкото съм запозната не е поверие, а обичай/Покрай обичаите има доста поверия/ което не е суеверие!!/ и защо не тук-там и по някое суеверие...Научно обяснение на Погачата няма-това е измислено....обичаите не са научно обосновани...Виж-научно обяснение за обрив обаче има, медицината си казва тук думата...

Разпитах и за въпросния "обрив", които са доста гадни червени петна и ми казаха за няколко човека, които са си ги носили доста дълго време - 20-25г. и лекарите, при които са ходили не са имали никакво научно обяснение...

Общи условия

Активация на акаунт