За Погачата и неразположението

  • 19 008
  • 135
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 9 990
Leo, ми ние сме набори, едно време тези неща се правеха скришом, ако някой е толкова на зор... Grinning
Иначе от суеверията точно-не е нужно да се спазват всички в някакъв ред.Един си избрал да плюе след котка, друг да връзва червен конец, трети на си спре мензиса заради някаква Погача/която пак казвам-до колкото съм запозната не е поверие, а обичай/Покрай обичаите има доста поверия/ което не е суеверие!!/ и защо не тук-там и по някое суеверие...Научно обяснение на Погачата няма-това е измислено....обичаите не са научно обосновани...Виж-научно обяснение за обрив обаче има, медицината си казва тук думата...

Разпитах и за въпросния "обрив", които са доста гадни червени петна и ми казаха за няколко човека, които са си ги носили доста дълго време - 20-25г. и лекарите, при които са ходили не са имали никакво научно обяснение...

Дилянка, а какво е обяснението, че на единици им се случва явно туй чудо на чудесата, а други ги подминава?И то подминава хора, които очевидно смятат това за бабини деветини....май....Правете си изводи... Hug

# 91
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
Разпитах и за въпросния "обрив", които са доста гадни червени петна и ми казаха за няколко човека, които са си ги носили доста дълго време - 20-25г. и лекарите, при които са ходили не са имали никакво научно обяснение...

Не може да го вярваш наистина  Rolling Eyes
Не съм правила никакви погачи, нито питки с мед и подобни...

# 92
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
...Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!


образование
логика
желание да вземеш нещата в свои ръце

# 93
  • София
  • Мнения: 38 523
Цитат
...Така, че мили мами, ако някоя от вас знае лек срещу това поверие -  ще бъда много благодарна!


образование
логика
желание да вземеш нещата в свои ръце

И никакво ходене по погачи, прощъпулници, мартеници, сурвакници и въобще целия български фолклор! Глупости! Mr. Green

# 94
  • Варна
  • Мнения: 25 242
... След като правите погача, питка с мед, пожелания и всичко останало и това с цикъла трябва да се спазва - просто си е навързано. Ако пък не правите погача и не ходите на такива суеверни мероприятия - тогава и само тогава имате право да пренебрегнете казването за цикъла. Но след като сте приели да отидете на гости и да участвате във всички други ритуали - длъжни сте да спазите и този!!!

Е хайде сега! Я кажи ти Коледа празнуваш ли? Яйца на Великден боядисваш ли? И ако е така (в което не се съмнявам) спазваш ли 40-дневните пости преди това?

И не мисля, че този ритуал (прощъпулника) има същото значение, както в миналото - за повечето хора е просто повод да се съберат с близките в чест на малкия човек - но който както разбира нещата в крайна сметка. Никой за нищо не е длъжен!

Последна редакция: ср, 22 ное 2006, 16:49 от Месечинка виторога

# 95
Na nas ytre ni e poga4ata, i se nadqvam da nqma problemi.

# 96
  • Мнения: 18 542
Добре де, хайде дайте научно обяснение. Сравнението с хермата не важи, едното е вирусно, другото си е чиста физиология... хайде чакам адекватно  обяснение.  Crossing Arms
Такова няма да получиш щото са пълни глупости.
Ще ме извиняват някои мами, но суеверията са породени от невежество, така че моля ви, не бъдете невежи!  Hug

# 97
  • Мнения: 18 542
Глупости на Тарталета!!!!
Понеже ми писна жена ми да виси пред компа, а аз да стоя гладен, за да обяснява на правещи се на модерни мами, какво е това суеверие и кои трябва да вярва в тях и понеже виждам че 99% от вас са на моето умствено ниво седнах да ви ........ обясня какво е суеверие. Забелязах, че като не ви утърва суеверието става САНТИМЕНТ. Еми бабината ви транкина! Като бяхте деца защо сурвакахте? А сега защо ми ходите на църква и палите свещи? А защо всяка от вас има икона в дома си? Защо вързвате мартеници на децата си? Защо казвате за много години? Защо чукате на дърво?
 От преразказаното от съпругата ми разбирам, че 99% от вас са лицемерки!!! Големи!!!  Не мога да си обясня как ще ми бъде подарена мартеница или ще получа икона от подобно лицемерен човек!!!! А ние сме с остарелите  разбирания....Еи пък това ме разби! Абе модерните нали знаете, че не е модерно да се намесвате в чужд разговор без да ви засяга. Можеше спокойно да си подмините темата и да си оставите мозъка в тема която ви е по-близка до душата - нещо за модата през пролетта или да си гризите ноктите пред телевизора...
Манджата е готова. Според поверието любовта на мъжа минава през стомаха. Това да го знаете от мен. И е истина и ако малко вникнете малко в този сантимент не е въпроса да се натъпчеш, а е уважението... Същото е и със светената вода... Същото е и с конеца....Същото е и с менструацията...

айде приятно заяждане  bouquet

Ахахахахахаха!
.............
Къв чужд разговор?!  #Crazy
..............
Оправи си правописните гррешки  Wink

# 98
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Аз знам,че е вярно, защото съм била на няколко дни, когато една жена е дошла неразположена вкъщи и съм получила "мундарлък". И досега имам някой и друг белег.  Close
Би ли ми обяснила каква е тази дума и какво означава newsm78.Не мога да повярвам,че вярваш на такива неща
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.

# 99
  • Мнения: 999
Моля ви споделете когато се ходи на Погача на бебе и си неразположен прави ли се нещо специално или изобщо не се ходи ? Помня, че имаше нещо, но не мога да се сетя какво.
Моля за бърз отговор, че след малко съм на Погача.
въпреки че погачата е минала, аз знам че не се ходи при новородено ако си  неразположен  докато не навърши 40 дни, и всички мои роднини и приятели  го спазваха като се роди беба.
знам за друг обичай при който можеш да отидеш и преди това, но трябва да шушнеш нещо на ушето на бебето.
обичай колкото щеш. всеки решава сам за себеси дали да ги спазва Peace

# 100
  • Мнения: 18 542
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.
а "мунда" е? newsm78

# 101
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.
а "мунда" е? newsm78

Чети внимателската  Naughty

# 102
  • Мнения: 18 542
"мундарлък"от "мунда"-пу..а.Баба ми така викаше на муните-мунди.Та от там сигурно.
а "мунда" е? newsm78

Чети внимателската  Naughty
блях  Twisted Evil ама че съм кьорава!

# 103
  • Мнения: 2 759
        Стана ми любопитно дали има нещо подобно в други държави  newsm78? Дано надзърне някоя чужбинска мама и да сподели... Или само бг бебетата се шашкат от такива неща  Mr. Green...

# 104
  • Мнения: 9 990
Аууууу, таз темичка я бях забравила, покрай изтриването се беше загубила и тя..... Laughing
В чужбинско питате, та се сетих.С първото дете ме натискаха женски роднини да правя погача.Е, поне не се съобразявах с мундурлък и бла-бла, ама беше напрегнат момент.После, след два часа "обичаи" нахълтаха всичките ни приятели, да се почерпим за здравето на детето.С две думи-спретнахме си купон-мъжки и женски присъстваха/нали мъже не се допускали/Сега, като родя живот и здраве през това няма да се подложа, категорично.Пак купон ще спретнем, общ, може и на заведение да е всъщност, без питки, бабички, кой е в цикъл и кой не е, ниот ще е на едикой си ден...
Та-имам няколко приятелки в чужбинско-нямат такива поверия там.Детето от болницата си го показват на роднини и приятели, черпят си се, когато им скимне, не слагат пари в парче плат да го завързват на възел, пък пак има и стиснати, и разпилени хора после.Това е до възпитание и характер, не до това как са ти вързали вързопа все пак.И о, чудо-не се опъпчват, ако жена в цикъл ги погледне...
Та-явно за БГ важи опъпчването, нещо сме специална зона тук  май, космическо излъчване и бла-бла.... hahaha

Общи условия

Активация на акаунт