Промяна на името на бебе

  • 6 104
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
В моето детство момчетата се подиграваха на Маргарита с "Маргарита рита тенджера пробита". На всяко име може да се намери подигравка. А на мен ми се подиграваха вкл и възрастни подмятаха с антоним на името ми заради цвета на кожата, който беше несъответен на името. В пубертета рязко изсветлях и всичко си дойде на място, сега дори си харесвам името.

Това за Маргарита и аз го знам!

Да добавя на Мария много често се подиграва със Скумрия!

# 31
  • Мнения: 12 865
Не знам какъв е случаят с авторката, но предполагам, че е нещо, свързано с близките роднини. Възможно е заради кръщаване на един и некръщаване на друг, да е станал голям въпрос и ситуацията да е излязла от контрол.
Авторке, уважавам желанието ти да не даваш лични детайли, а искаш конкретен съвет, но човек се чуди.
Каквото и да е, съжалявам, че се е стигнало до там и дано успееш да смениш името по съдебен ред.

# 32
  • Мнения: 1 035
Хахах, е как така Антоанета стана Андреа? Grinning При мен дойде служител да попълвам документи чак на третия ден след раждането, действието от упойката вече беше отдавна преминало. Grinning
Нищо, сигурно подсъзнателно Ви е харесвало това име, щом сте изстреляли първо него. Simple Smile


Бях в малка болница, събудиха ме още неможех да си поема въздух. Те давай име, е дадох😅..

# 33
  • Мнения: 5 576
Нищо, добре си е името, можеше да изстреляш Пенка, та тогава щеше да е кофти. Grinning
Иначе, Светкавица, и аз знам за една Светла, на която са й казвали не децата, а учител!!!Тъмна Добрева, понеже била мургава... Потрес просто.

# 34
  • Мнения: 122
Моя позната си смени името от Иванка на Ваня. Цял живот мразеше името си и се представяше като Ваня. Знам, че стана бързо.
А имах и колежка - Атанаска, тя се представяше като Ася. Но не смени името си официално заради родителите си. Да не ги обиди.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 791
Бях в малка болница, събудиха ме още неможех да си поема въздух. Те давай име, е дадох😅..

Кофти, че са ви пришпорили в избора, ама приятелката на щерката от началното училище беше Антоанет - по-често чуваше Тоалет.

# 36
  • Мнения: 1 035
Бях в малка болница, събудиха ме още неможех да си поема въздух. Те давай име, е дадох😅..

Кофти, че са ви пришпорили в избора, ама приятелката на щерката от началното училище беше Антоанет - по-често чуваше Тоалет.


Ужас, за съжаление децата са много жестоки. И при нас в училище имаше такива неща, но никога не съм си позволявала да кажа нещо. Всичко е до възпитание.

# 37
  • Мнения: 1 471
При нас на една Симона й викаха Бидона, защото беше по-закръглена. Познавам и един Ташко, който се представя за Александър, но мисля, че не е пробвал да си сменя името официално.

# 38
  • Мнения: 5 388
Съчувствам на авторката, дано успее. Щом иска и пита, вероятно е сериозно.
Относно нелепи заигравки с имена  знам за  една Свилена, в началното училище се намерили подигравачи, които ѝ викали свиня. Не се римуват, но...
От моето детство помня *Николай-лай, кучето го лаЙ*.
И друг път съм го писала, Силвия Кацарова е сменила името на дъщеря си, наложило се е, Теодора е кръстена на свекъра/дядото, чак тогава имало приемане на бебето. Не помня какво е било първоначалното име.  Силвия Кацарова е туркиня, Милчо Кацаров е българин , та по тази линия е имало напрежение.
 Друга моя позната, пак заради неприемане, от Веселин е прекръстила на Калоян сина си, но това е станало още в първата седмица.

# 39
  • Мнения: 5 576
Теди Кацарова е била кръстена Силвия, на майка си. Но един ден родителите на Милчо, бащата, звъннали и поискали да се помирят, да сложат край на враждата (не приемали жена му), като помолили да прекръстят детето на бащата на Милчо и той се съгласил. Така станала Теодора.
Кичка Бодурова пък е била Красимира за няколко дни. Но баба й Кица тропнала с крак и казала, че ако не я кръстят дословно на нея, няма да гледа детето. И понеже нямали избор и нямало на кого да поверят отглеждането й, Красимира станала Кичка. Тъжна история.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 412
Познавам (т.е. Нашите познават) Нежеланка, която е 3то момиче на баща, който искал момче.
От трите му дъщери, само Нежеланка се грижи за него. Представя се на всички като Нели…

Скоро ми разказваха за Вълчана на дядо Вълчо, ама тя пък си харесва името и благодари на техните, че така са я нарекли.😃 Хора всякакви.

# 41
  • Мнения: 1 471
Нежеланка е много грубо от страна на родителите. Опредлено бих си сменила името, ако беше такова. Вълчана е интересно, харесва ми, но вероятно не бих го ползвала.

# 42
  • Мнения: 12 865
За сменяне на собственото име, но не по съдебен път, а още в родилния дом знам и аз. Родителите се били разбрали за едно име, майката записала детето с него. Свекървата вкъщи като разбрала, направила биг скендъл. Бащата се пречупил, отишъл в родилния дом и сменил името. Администраторката дошла да пита майката дали е съгласна, тя не била съгласна, но не върнала старото име. На всичкото отгоре, името на свекървата било супер грозно, така, както Кичка да речем.
И какво? Ами нищо, така си останало, майката с обидата, детето с грозното име, бащата - може би с угризения?, но свекървата в пълен кеф и удовлетворение.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 358

И пак ще кажа, че свекървата е най-малко виновната в случая. Тя, съседката, папата може да искат най-прекрасното, или най-отвратителното име на този свят. Това няма значение. Ако семейството е стабилно ще си кръстят детето, както те желаят. Давала съм пример  - така нашумялото и популярно име: Калоян. Е, освен да дойдат от Ислямска държава и да ми опрат пистолет в слепоочието, друг начин да си кръстя детето така НЯМА!
Щом детето е останало с това име, значи майката е дала съгласието си да бъде записано така. Попитали са.  Ако са я принудили нож, опрян в гърлото е било редно, ако няма свидетели да подаде жалба за тормоз и заплаха за живота. В противен случай си мълчи. А ако мъжът ми си позволи такова своеволие през главата ми много бързо ще се окаже в графата бивш

Последна редакция: пн, 14 фев 2022, 13:14 от Светулчица

# 44
  • Мнения: 11 962
Аз зная за друг случай дете от махалата. Детето е кръстено на свекървата, нормално име. Но когато детето е някъде в градинска възраст, родителите се развеждат и майката му сменя името, да не е на свекървата. Повечето не помнехме това, но се чудехме защо някоя баба от махалата се обръща към детето със съвсем различно име.
Но тогава са били други правила, сега Законът за гражданската регистрация е от 1999г (с изменения след това), и не е толкова проста работа да се смени име.

Общи условия

Активация на акаунт