Отговори
  • Мнения: 5 577
 .... Shocked е не, това вече ... незнам.

Какво стана бе хора?

Клюкарника не е опело както не веднъж сме се възмущавали, но искам да обсъдим сериозно - как да опазим децата си? Че аз как ще си пусна утре детето на училище?
Всяко междучасие ли трябва да съм там, за какво говорим?

Моля майки на ученици да се включат - кой взема и изпраща децата ви на училище?
Играете ли с тях навън ... ей такива мисли ме обвзеха,
нещата отиват все по на зле, от ден на ден, как ще живеем?

Че то вече ме е страх с Иван на вън да стоя даже, знам ли аз на люлките какво може да ни се случи?

П.П. Простете ако има грешки, но съм безкрайно възмутена, възрастовата граница на убииците вече е 14 години.  Shocked

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 14:50 от iskrica_nadejda

# 1
  • Мнения: 3 861
Верги, много е страшно, всеки ден си задавам въпросът "Как ще си опазя детето???"
Ще следя темата...

# 2
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Всяка от нас си мисли: "Как да опазя детето си". Никой не мисли: "Какво да направя, за да не стане убиец детето ми?". Защото никой (не, че мога да ви коря за това) не допуска, че детето му може да бъде от другата страна. Да измъчва животни, да тормози децата, че и по-лошо. Rolling Eyes
Майките на малки агресори често пишат: "Моето дете е с по-буен темперамент." Или "То е лидер." и пр.
Понякога ми се струва, че го казват с прикрита гордост. Лидер било. Shocked
Та по темата бих искала да си помислят майките на лидерите. Confused

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 836
Сватя, именно. Изказваш мислите ми.

Всички тези 'буйни' и 'палави' деца, често толерирани, стават агресивни с възрастта (без, разбира се, да искам да кажа, че непременно стават ЧАК такива агресори, или че всички убийци са били буйни и палави деца).

# 4
  • Мнения: 3 447
Всяка от нас си мисли: "Как да опазя детето си". Никой не мисли: "Какво да направя, за да не стане убиец детето ми?"
Много си права  Confused

# 5
  • Мнения: 5 577
Всяка от нас си мисли: "Как да опазя детето си". Никой не мисли: "Какво да направя, за да не стане убиец детето ми?"
Много си права  Confused

Да, истина е. Много полено размишление.
За себе си казвам - не мога да си обесня тези насилия и убииства, не мога да си дам никакво логично обяснение, или поне малко да е логично. Може би ако успея бих си задала обратния въпрос, как детето ми да не стане такова.

Искате ли малко да поговорим на тази тема?

Знам, че доста е писано, чела съм всичко, но от този аспект мисля ще има още полза.  Sad

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Къде го пише това......аз търсих в дир-а и намерих още страшни неща за днес  Sad....ако искате не ги четете......


http://dnes.dir.bg/2006/11/15/news943129.html

# 7
  • Мнения: 6 417
Ми как няма да са "лидери" като всички компютърни игри са пълни с насилие и трупове?  Rolling EyesНай-купуваните играчки са пистолети, къртечници, ножове и нам кво си.

# 8
  • Мнения: 2 849
Потресена съм от новините тази вечер -Убито дете , дете умряло от недохранване ,ученици бият учители ,малтретирани деца от родители  ooooh! ooooh! ooooh!Накъде върви тоя свят ?

# 9
  • Мнения: 5 577
Къде го пише това......аз търсих в дир-а и намерих още страшни неща за днес  Sad....ако искате не ги четете......


http://dnes.dir.bg/2006/11/15/news943129.html


 Cry Да, за това момченце, 8 годишното от Хасково става въпрос. Тук не пише, но по БНТ казаха за заподозрения - 14 годишен ученик от същото училище. ДАваха учителка, която каза, че вчера с интерес последния час по родна реч детенцето вземало участие и било много щастливо. Добро, ученолюбиво първолаче е било, милото.

И аз търсих информация в нета, и попаднах на момиченце на година и седем починало от недохранване. 

Сега разбирам от този линк за другото мъртво дете - докарано с контейнерите от Плевен.


Ебаси майката.

# 10
  • Мнения: 5 577
Ми как няма да са "лидери" като всички компютърни игри са пълни с насилие и трупове?  Rolling EyesНай-купуваните играчки са пистолети, къртечници, ножове и нам кво си.

Мислиш ли, че това има значение?
В университета правих презентация по темата в часа по англииски защитавайки тезата, че комп.игри не влияят.

Съдейки по себе си - аз играех преди много от тези с биенето, но това не ми повлия.

# 11
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ми как няма да са "лидери" като всички компютърни игри са пълни с насилие и трупове?  Rolling EyesНай-купуваните играчки са пистолети, къртечници, ножове и нам кво си.
Шушоне, не съм съгласна. Аз много пъти съм писала вече, че не е въпросът нито в игрите, нито в играчките. Примери - бол. Според тази теория лично аз да съм изпотрепала всичко живо вече. (Най-много обичах оръжията-играчки, обичам тежка музика, обичам екшъни и игри, в които стрелям по извънземни и ги размазвам.  Mr. Green).
Ако човек има някакви предпоставки и отклонения, може да трепе и вдъхновен от Моцарт. Ханибал Лектър, примерно (макар и измислен герой, де.)

# 12
  • Мнения: 25 681
Грешиш, Шушон! Не агресията на игрите, а агресията в семейството е в дъното на нещата, ако питат мен. И под агресия нямам предвид само домашното насилие.
Огледайте се само в този форум - колко агресия струи в постовете... А в живота около нас???  #Crazy
Ами децата ни копират...  Cry

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Някъде четох за дневника на  дете, където пишело само за размазани мозъци и такива неща, които детето сънувало, заради разните игри......ужасно беше.....така и не разбрах дали наистина е писано от дете.........дано не е било.........времената са объркани, защото четох статия за дневника

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 836
Съдейки по себе си - аз играех преди много от тези с биенето, но това не ми повлия.
Ааа, ти си малка още - предстои да видим Simple Smile

# 15
  • Мнения: 6 417
Скоро очаквам да прочета заглавие "Ученик застреля целия си клас".  ShockedХлапетата особено в тази критична възраст подражават на какво ли не.

# 16
  • Мнения: 25 681
Сикрет, агресия и садизъм е имало много преди да се родим, камо ли да бъдат създадени компютърните игри.
Навремето и киното е било виновно, че някой си болен мозък е превъртял в неподходящ за някого момент... Преди това са били книгите... Преди тях приказките, може би?  Thinking
От 100%, подложени на негативно влияние, защо само нищожен процент се поддава и отдава на зверства?  Мислиш ли, че майката на пребитите деца някога е докосвала компютър, камо ли да играе екшъни?
Чипът, чипъъъъът...

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 21:07 от Как`Сийка

# 17
  • в къщи
  • Мнения: 467
Не съм много по темата,но да си кажа и аз.Когато моята дъщеря тръгна в първи клас,я водих и забирах целия първи срок(живеем на 300 м. от у-щето по права у-ца,като погледна от нас се вижда как си играят в двора).Първия ден ни казаха да идваме в у-щето всяко междучасие(да не хванат пътя на някъде Laughing).Случвало се е да закъснява с един час след часовете и тогава направо откачам #Crazy.Звъня по съученици-няма я,ходя да я търся в у-ще,по улиците...,като се върнах,тя си дошла-ходила да плете венци от цветя в парка и решила после да се отбие у нашите smile3555.Ей такива "дребни" проблемчета ви чакат и вас  Rolling Eyes. На втория месец и купих телефон,да знам поне къде е отишла след училище Laughing
 Преди една седмица камион блъсна (направо размаза)един неин съученик навръщане за вкъщи... Tired

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тук има нещо :


http://tavor.hit.bg/chitalnia/knigi/deteto.htm#12.

# 19
  • Мнения: 6 417
Да, ама едно време ние израснахме с приказките за "Червената шапчица" и "Снежанка" , а сега децата какво зяпат?

# 20
  • Мнения: 5 577
Да, ама едно време ние израснахме с приказките за "Червената шапчица" и "Снежанка" , а сега децата какво зяпат?

Аз израснтах с Туин Пиикс и Street Fighter, крадях пари и се криех от баща ми за да играя на тая игра .... но само до там.

# 21
  • Мнения: 2 212
Много брутално, и аз тази вечер като за късмет точно в 7 и 30 гледах новините по BTV и останах пак така  Shocked и така  Cry... Едно дете убито в Хасково, друго в Пелвенско, ученичка напада учителката си, но не в това е действителният проблем, а какво води до това...Специално с това момиче, което е посегнало на учителката имаше интервю и с нея, и с майката, и с учителката и това дете в случая не се учудвам, че е такова...Хубаво дете, но бащата пиян, явно ги тормози, защото детето така каза и баща и е наказал като е обръснал дъщеря си гола глава   Tired Ходила е по пансиони за лошото си дъражние...и мечтае да стане боксьорка...е какво да кажем повече  Sad

# 22
  • Мнения: 5 577
 Shocked Аз не гледах цялата емисия новини, само за първолачето от Хасково чух.

# 23
  • Мнения: 25 681
Не е проблемът какво зяпат, а дали има възрастен до тях, за да им разяснява какво виждат.  Peace
Между другото, много майки тук винят приказките в жестокост и насилие.  Laughing
Морал липсва днес - това е проблемът. Но той се придобива вкъщи, от мама и тати, а не в евентуалните часове по Вероучение в училище или от някой смачкан от живота учител.
Всичко идва от семейството...

# 24
  • Мнения: 5 577

Всичко идва от семейството...

Много ми харесват всички разсъждения по темата, искам да питам за това, според теб Како - какви родители трябва да бъдем, за да не се стигне до там?
Образно, с две изречения.

# 25
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
децата могат да станат агресивни от липса на внимание или дори презадоволяване. всичко излизащо от нормите. лошото е, че в днешно време, май всеки ги разбира ( нормите) по различен начин.

# 26
  • Мнения: 25 681
по темата, искам да питам за това, според теб Како - какви родители трябва да бъдем, за да не се стигне до там?
Образно, с две изречения.
Хм, че то ако имаше еднозначен отговор, щяхме да живеем в Рая... Thinking
Учила съм История на педагогиката. Няма видна личност от пещерите до наши дни, която да не е имала конкретна концепция и формула за възпитанието на децата. Което доказва две неща - че този въпрос е вълнувал и ще вълнува човечеството, докато съществува самото то и че еднозначен отговор няма.
Затова споменах думата морал - както всеки влага различен смисъл в нея, така и внушава различни ценности в детето си. Проблемите идват, когато се получи сблъсък на ценностите...  Thinking
Пп Главната ми цел във възпитанието на сина ми е била да отгледам един добър и щастлив човек.
Според други - целта е успехът - най-вече финансовият.
Трети възпитават лидери, на всяка цена.
Четвърти...

# 27
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Не е проблемът какво зяпат, а дали има възрастен до тях, за да им разяснява какво виждат.  Peace
Между другото, много майки тук винят приказките в жестокост и насилие.  Laughing
Морал липсва днес - това е проблемът. Но той се придобива вкъщи, от мама и тати, а не в евентуалните часове по Вероучение в училище или от някой смачкан от живота учител.
Всичко идва от семейството...

това е и моето мнение.
А не да се оправдаваме с училището и учителите. Как те трябва да възпитават децата ни, а родителите по живота, юрууш.
И всеки друг да е виновен, но не и ние, в качеството си на родители...

# 28
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Нормално ми се видят всякакви катаклизми, щом имаме едно болно обществото и съответно често срещана ненормална семейната среда. Недоимък, безхаберие, насилие - навсякъде!
Момичето посегнало на учителката си... Ядосало се е, не е научено на други методи за справяне със ситуацията, такъв пример й е даден от родителя... Виновно ли е? Родителите са виновни. Там е проблемът...
Няма да коментирам другите случаи, мъчно ми е.  Cry

Мисля, че единствената метода, по която  Държавата и Законът (който тоже да се усъвършенствува е нужно) да съумеят да всеят респект у народа е чрез стог контрол! Навсякъде, за всекиго! Но това скоро няма да се случи, затова кой знае какво още ще ни видят очите.  ooooh!

Песимист съм.  Sick

# 29
  • Мнения: 1 400
Не знам какво би помогнало, честно... Много съм съгласна с Кака ни Сийка - права си в много отношения, но...
Не знам - страшно е!
Какво да правим? Да се опитваме да си предпазим децата?Да ги учим да са добри хора, а същевременно ежедневно да се сблъскват с другата страна на монетата така да се каже .... навън, на училище... ?! И какво - "Мамо, ми  те всички така правят..!" .... Какво правим тогава?!?

# 30
  • Мнения: 3 861
Всяка от нас си мисли: "Как да опазя детето си". Никой не мисли: "Какво да направя, за да не стане убиец детето ми?". Защото никой (не, че мога да ви коря за това) не допуска, че детето му може да бъде от другата страна. Да измъчва животни, да тормози децата, че и по-лошо. Rolling Eyes
Майките на малки агресори често пишат: "Моето дете е с по-буен темперамент." Или "То е лидер." и пр.
Понякога ми се струва, че го казват с прикрита гордост. Лидер било. Shocked
Та по темата бих искала да си помислят майките на лидерите. Confused


Добре Василиске, как или по скоро по какво можем да разпознаем признаци за това, детето ни да бъде от другата страна, според теб???
ето моето дете е много буйно, не бих казала агресивно, но гони котарака да го ритне, както повечето деца правят, въпреки протестите ми. Няма и такъв личен пример(на агресия) около себе си, но как мога аз да знам дали няма да застане от другата страна, как мога да го предпазя???

# 31
  • Мнения: 25 681
Ами аз отговарям: "Не ме интересуват другите - имат си майки и бащи да ги мислят. Интересуваш ме само ти!"

Което не пречи, когато има незадоволителна оценка на някоя контролна да питам защо другите имат повече от него.  Embarassed
Кво да се прави - диалектика! 
Whistling

# 32
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Мисля, че единствената метода, по която  Държавата и Законът (който тоже да се усъвършенствува е нужно) да съумеят да всеят респект у народа е чрез стог контрол! Навсякъде, за всекиго!
Именно. Големи глоби, затвор и пр. При тази анархия какво може да стане? Попадна ми вчера един брой на "Стандарт", имаше статия за Митьо Очите. Какъв бил, кого убил, къде продавал наркотици... К'во прави Митьо на свобода? Че и улавям някакво възхищение в писанието.  Tired
Естествено, че един пубер ще иска да бъде като Митьо. Митьо има готина кола, може да на....е най-яката мадама, всички му треперят, може да прави каквото си иска.
Пуберът няма да седне да се възхищава на някой оръфляк в панелка, я. Няма значение колко невероятна личност е оръфляка, сам по себе си.

# 33
  • Мнения: 25 681
Лили, имаш два пътя. Първият - намираш начин да убедиш детето си, че не е редно да рита котарака (най-малкото, защото е по-слаб от него).
Вторият е да го оставиш да прави каквото си иска и... да не се учудваш, ако след време се оплачат, че е ритнал някое дете.
А има и трети - да се радваш на палавото си детенце и с едва прикрита (или откровена) гордост да се хвалиш с "постиженията" му в негово присъствие...
За съжаление съм била свидетел на много случаи от третия вид!  Sick

# 34
  • София
  • Мнения: 4 423
Всичко идва от семейството, след това  е средата, следва училището....
За да възпитаваме правилно нашите деца, всички трябва да гледаме в една посока - ние, учителите, приятелите и тези, с които контактуваме.
Ние трябва да се погрижим да е така, усилия са нужни, не да гледаме безучастно, когато на улицата се бият деца с деца, когато виждаме възрастните да малтретират, когато погледнем чуждото като свое....
Озлобихме се, не знам защо така се получава в последните години, научихме децата си да са злобни, да са агресивни, да мразят, да бият, да обиждат, да не уважават....
Какво можем да искаме от дете израснало в обстановка на вечни скандали,  на побой, на обиди...когато и двамата родители не са заинтересувани от него - отговора е, че детето без да иска става копие на това, с което се сблъсква ежедневно.
Когато родителите изпращат детето си на  училище, само и само да се отърват за 8 часа от него, когато е оставено без надзор и без внимание, когато расте без ОБИЧ - от тук започва трагедията на самото дете, включваща в себе си и трагедията на семейството му и няма начин да не стане трагедия за обществото ни, защото от това как е възпитаван даден индивид, зависим всички ние, чрез децата си.
Ние ще страдаме от това, че такова дете е посегнало на нашето, да не дава Бог и нещо по - лошо...
Мъчно ми е много, градя 16 години характер на дъщеря ми, учила съм я да може да обича хората, да ги уважава..., но обстановката, в която е принудена да расте извън дома ни понякога я кара да ми задава въпроси, на които не мога да й отговоря.
Защо аз съм такава, защо уважавам, а с мен се държат грубо, защо аз го мога, а другите не....
Е, как да й отговоря?
И аз съм песимист, но не съм изгубила напълно вярата си, че доброто все някога ще надделее...дано се случи докато съм на този свят, ще се боря да е така, но колкото мога....

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 23:45 от Буболина

# 35
  • Мнения: 3 861
Лили, имаш два пътя. Първият - намираш начин да убедиш детето си, че не е редно да рита котарака (най-малкото, защото е по-слаб от него).
Вторият е да го оставиш да прави каквото си иска и... да не се учудваш, ако след време се оплачат, че е ритнал някое дете.
А има и трети - да се радваш на палавото си детенце и с едва прикрита (или откровена) гордост да се хвалиш с "постиженията" му в негово присъствие...
За съжаление съм била свидетел на много случаи от третия вид!  Sick
Опитвам всячески по първия начин и се надявам да успея...., но хайде кажете ми аз се преборвам с едно нещо той от яслата вижда/научава друго...Ето имат в групата дете, което хапе, хапе до кръв, днес е ухапало и Калоян. От това Калоян хапе мен, знае, че не трябва да гфо прави, но го прави, знае че ме боли, но това не го спира...И така се въртим в омагьосан кръг, а простотиите са една след друга Sick

# 36
  • Мнения: 728
И аз мисля, че държавата сериозно трябва да се намеси. Ето днес в "Часът на Милен Цветков" пак за това говориха. Една майка каза, че ако им оправят оградите и им сложат охрана, която да не ги пуска да излизат от училище докато не свършат часовете ще има някакъв положителен ефект. Имаше и едно хлапе, което разправяше как не ходило на училище щото работело, а пък като не му се влизало в час просто не  влизало. Милен Цветков пък вика "ми на мен като не ми се стои тука що стоя" и хлапето "ми не стой". Това, което ми направи впечатление в случая беше арогантността на хлапето и усещането, което се опитваше да внуши, че като не му се прави нещо никой неможе да го накара.  Та така де. Ясно, че има доста незаинтересовани родители, ясно че има и учители, които просто не им е мястото в училище. Както казва Как`Сийка, малко са хората, които искат да отгледат щастливи деца, повечето искат децата им да са лидери. Приятелката ми например учи дъщеря си "като те удрят удряй" и един ден тя наистина ударила едно дете. Естествено учителката казала на майка й пред всички деца и то детето се засрамило и се разплакало, а приятелката ми вика "и аз какво да кажа, замълчах, ама много кофти ми стана". Според вас тук в тази случка кое е правилното библейският закон за другата буза или приятелката ми. Всеки иска неговото дете да не обект на насилие от страна на другите деца, но какво се получава в действителност.

# 37
  • Мнения: 25 681
Четиригодишното - убито и изнасилено!  ooooh!
А кажете, това от компютри ли е, от телевизия ли е, от какво е?
Не е от джунглата обаче, животно не е способно на такова нещо!  Sick Sick Sick

# 38
  • Мнения: 636
Това което става в тази държава вече е изродщина  #2gunfire
Момиченце на 4 години е открито на сметище край Плевенско. Докато цигани са ровели край боклука виждат как от камион изсипващ боклук пада труп. Труп на момиченце на 4 г, увито в дюшек. Детето е голо, а после от камиона пада и рокличката му.
Не знам нормално ли е в една държава в един ден да стават две убийства на деца!!!
Къде са законите срещу насилието и педофилията?
Давайте да правим петиция за връщане на смъртното наказание, когато става дума за насилие срещу деца.
Страх ме е да си пусна телевизора вече smile3511

# 39
  • Мнения: 1 080
напълно съм съгласна с Василиса , Сийка и Небесната .
Каквото и да се измисли посято ли е злото  от самите родители - късно е ..Тогава човек който не може да бъде в света със същността си той е болен .Свидетел съм пряк как майката се хили ,като дебил и е щастлива поради факта ,че детето и ударило друго с клон от дърво по главата - то си го заслужило . ShockedСвидетел съм как умопомрачени майки бдят над чедата си по животински спосбни да убият другите за най - малкото .Защото им е взело играчката например .Болно ми е за това ,че съм научила големия си син да бъде раним от такива дебили -преобладаващи .Но не искам злобата ,тъпотата ,липсата на ценности да замъгли съществуването му .

# 40
  • Мнения: 6 167

Стига с тая държава!!! Стига сте си завирали главите в пясъка.

Айде възпитавайте децата в ненасилие, в творчество, в хуманизъм, в уважение
към опит, възраст и мъдрост
и после да видим дали ще изнасилва и убива.

krasykm06 казва нещо много важно:че хлапетиите ( като тоя
пишльо в предаването на МЦ) не могат да бъдат убедени да правят нещо, ако не им се прави.

напротив, родителите ги учат ги на арогантност, учат ги ,
че те нищо не дължат на света , а той  нещо им дължи!
че няма да стават на мръсни пенсионери в тролея, че са 'клиенти', защото подават
1 левче за парче пица.  учат ги на принципа 'око за око, зъб за зъб' ,
а не на ' милост искам, не жертви'.

съжалявам, държавата е безумна, наистина, но родителите бъдещи и настоящи сме
виновни за това състояние.

# 41
  • Мнения: 155
Направо съм ужасена! Току що слушах новините. За случая в Хаксово направо не можах да повярвам ,за мен е болна тема, защото ми е роден град и е хубав, тих и спокоен и като се случи нещо такова остава само самозалъгването, че животът там кротко и мирно си тече и лоши неща не се случват. А за момиченцето съобщиха, че баба й ги оставила сами за малко с по-малкия й братовчед и като се върнала в жилището не я намерила.
Замислям се, че на последък почти всяка вечер има трагични новини, в които главните действащи лица са деца и то вече не е тревожно, то е направо страшно. И кой има вина? И защо винаги търсим първо вината навън, а не погледнем себе си? Попиваме като попивателни със светлинна скорост всичко негативно и не бих се учудила, ако скоро някой започне и да стреля в училище - типично по американски. И как искаме да има морал навън, когато няма капка морал в семейството. Май са комплексни причините , но всичко тръгва от онази "основна клетка на обществото" - семейството, и накрая стигне до социалния стандарт и законите. От 17 години все гоним политически и икономически резултати, ама като пропуснахме първите седем  дето са най-важните ето го сега резултата.
И направо не знам как ще си опазя децата. И като казвам, че ако мога ще ги водя на училище и ще ги вземам докато навършат 18, всички ми се смеят, защото умирам от страх нещо да не им се случи...

# 42
  • Мнения: 1 400

Стига с тая държава!!! Стига сте си завирали главите в пясъка.

Айде възпитавайте децата в ненасилие, в творчество, в хуманизъм, в уважение
към опит, възраст и мъдрост
и после да видим дали ще изнасилва и убива.

krasykm06 казва нещо много важно:че хлапетиите ( като тоя
пишльо в предаването на МЦ) не могат да бъдат убедени да правят нещо, ако не им се прави.

напротив, родителите ги учат ги на арогантност, учат ги ,
че те нищо не дължат на света , а той  нещо им дължи!
че няма да стават на мръсни пенсионери в тролея, че са 'клиенти', защото подават
1 левче за парче пица.  учат ги на принципа 'око за око, зъб за зъб' ,
а не на ' милост искам, не жертви'.

съжалявам, държавата е безумна, наистина, но родителите бъдещи и настоящи сме
виновни за това състояние.

Не бих сложила всички родители под общ знаменател, но все пак трябва да призная, че мнозинството... печели за съжаление Sad

# 43
  • Мнения: 74

Стига с тая държава!!! Стига сте си завирали главите в пясъка.

Айде възпитавайте децата в ненасилие, в творчество, в хуманизъм, в уважение
към опит, възраст и мъдрост
и после да видим дали ще изнасилва и убива.

krasykm06 казва нещо много важно:че хлапетиите ( като тоя
пишльо в предаването на МЦ) не могат да бъдат убедени да правят нещо, ако не им се прави.

напротив, родителите ги учат ги на арогантност, учат ги ,
че те нищо не дължат на света , а той  нещо им дължи!
че няма да стават на мръсни пенсионери в тролея, че са 'клиенти', защото подават
1 левче за парче пица.  учат ги на принципа 'око за око, зъб за зъб' ,
а не на ' милост искам, не жертви'.

съжалявам, държавата е безумна, наистина, но родителите бъдещи и настоящи сме
виновни за това състояние.

Не бих сложила всички родители под общ знаменател, но все пак трябва да призная, че мнозинството... печели за съжаление Sad
Peace

# 44
  • Мнения: 25 681
За бабата - май не ги е оставила за малко, за часове е било.
Четиригодишно и по-малкото му братовчедче! Сами! За часове!!!
Ами всичко може да им се случи на тези деца - от пожар до сериозни травми! Даже и най-лошото, както се оказва... Cry
Каква част от вината е на изверга и каква на бабата, която не си е свършила работата - да се грижи за децата?
Накъде вървим, не мога да проумея...

# 45
  • София
  • Мнения: 4 423
Lennie , не мога да го кажа по - добре Peace
Да не търсим причината там където я няма, причината е в в нас самите.

# 46
  • Мнения: 636
Четиригодишното - убито и изнасилено!  ooooh!
А кажете, това от компютри ли е, от телевизия ли е, от какво е?
Не е от джунглата обаче, животно не е способно на такова нещо!  Sick Sick Sick
Това е от слаби закони.
Знаете ли какво ще стане? Ще го хванат, ще си излежи присъдата и ще го пуснат- сред децата ни #Crazy
Според мен спрямо такива тежки престъпления наказанието трябва да е едно- смърт. Няма смисъл такива изроди да живеят и ние да ги храним с данъците си.
По отношение на такива извратени типове принципът трябва да е "Зъб за зъб око за око"
Когато убият няколко такива изчадия, сигурна съм че другите ще се изплашат и тия престъпления ще намалеят.
 #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 47
  • Мнения: 1 547
Съгласна съм, че по-добрия въпрос в случая е "Как да не превърна детето си в агресор/насилник/убиец... Ако повечко хора си го задават, картината вероятно няма да е тъй трагична  Thinking

В психопрофила на агресора/убиеца най-често пише: не изпитва чувство за вина; липса на самокритичност; емоционално равен; дълбок комплекс за малоценност, чувство на отхвърленост
От какво са резултат такива качества? Агресия или емоционална неангажираност от страна на родителите - това в единия случай. Точно отсреща се намира прекомерната грижа, та чак задушаване. Вменяването на всевъможни страхове и предстоящи беди, ако детето се отдели от мама - лошо куче хапе, лош шкаф удря, лошо дете взима играчки, лоша кола размазва и т.н. Това съвсем логично активира защитните механизми у детето и му създава нагласата, че света е страшен, че всички са обединени от идеята да му навредят и ето как страхът се извращава в агресия.
Друг вариант - детето бива убеждавано от самото си прохождане, че е най-хубаво, най-умно, най-красиво и всеки намек за противното е осъдителен. Прищевките му са закон. Няма нещо, което да бъде отказано и няма провинение, което да бъде строго наказано. /дете е, все пак/ Забележки не се правят, нежели от непознати, за всичко е виновен някой друг. Детето расте с непоклатимо убеждение, че света е длъжен да му угажда и да го харесва, и във всеки случай, когато се сблъска с обратното, изпитва разбираем гняв. Резултатът е отново агресия, без чувство за вина, защото вината е у тези, които го лишават от полагащото му се по рождение. /било то всяка вещ, внимание, любов или възхищение/

И тъй нататък, дълга тема... Телевизията и компютрите също не трябва да се подценяват, според мен. Приказките едно време били и те жестоки - е, да, ама приказките не ги измисля детето, те са си едни и същи всеки път... не то убива бабичката, а лошия вълк. В съвременните компютърни приказки на детето се дава прекрасната възможност да пролива кръв, да натиска спусък, да сече глави... и изобщо не е същото като "убиването" с дървени пушки преди. В "старите" приказки лошото винаги се наказва, винаги!, докато в игрите няма поука, има само точки. Както и да е, отплеснах се.

Всичко гореописано е предпоставка за пораждане на агресия у детето, но не и гаранция, че то ще стане убиец. За себе си знам, че предпочитам да елиминирам предпоставките днес, отколкото да се чудя как да си затворя очите за последствията от тях утре.

# 48
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Добре де! и аз съм израстнала в семейство, където кавгите, обидите и насилието са били ежедневие. в училище не бях от "популярните"...
но не съм станала нито жестока към останалите, нито повтарям грешките на родителите си със сина ми. брат ми е същия. борим се да не се повтаря същото, което ние сме изживяли.
това кой ще ми го обясни?

# 49
  • Мнения: 6 167
Това ми напомня за скорошен спор в една тема, в която накрая се хванахме за гушите личност ли е бебето.  Тогава мн. малко хора казах/ме, че се става личност не по дифолт, а с някакъв опит.
Единият пример беше , че мн. родители коронясват децата от малки с това, колко са умни и тн, само защото са се научили да включват двд-то. Такова поощряване за което говори и крези шик според мен води само до ... арогантно отношение към света.
Че са дар божи за света, че той трябва да им се доказва, не те на него и тн. да не се повтарям.

Тоест, има някакви насадани и прокрадващи се идеи, като прекалената либерализация или прекалените суперлативи към 'на мама дитето', както и вечното оправдаване на детето пред др. хора ( както днес в предаването на МЦ).

Затова не е очудващо, че и деца на 'интелигентни' хора превъртат към агресия и арогантност.

# 50
  • Мнения: 5 577
Не съм гледала МЦ днес, а Лени го споменава два пъти - бихте ли казали за какво беше предаването?

Темата за мен е много поучителна (естествено предпочитам да я намаше  Cry ) и чета всичко с интерес.

# 51
  • Мнения: 25 681
mariabutti  , може би това се дължи на факта, че някой, някога ви е научил, че това, на което сте били свидетели, не е било правилното, т.е., че е било лошо. И вие затова не го повтаряте, а се пазите от него...  Thinking
Не знам кой е бил този някой, може и да не си спомняте, да не го осъзнавате, но е имало такъв човек - родител, баба, дядо, друг близък...
Аз така си обяснявам нещата за себе си - не е важно какво точно си преживял в детството си, по-важно е как е било разтълкувано и обяснено от околните.
Ако в семейство на престъпници лошите са полицаите, естествено, че и детето им ще си изгради погрешни представи.
Ако лошото държание са поощрява или подминава, какво ще накара детето утре да се държи добре? Няма такава сила просто! Ако е силно интелигентно, ще се научи да се прикрива. Ако е по-простовато - поведението му ще е скандално през цялото време и колкото повече обществото го отхвърля, толкова повече то ще се озлобява.
Всичко е навързано, няма случайни неща.
 

# 52
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Как`Сийка, нямаше конкретна личност. поне аз не си спомням. много четяхме. в училище имаше и Учители, които ни учеха да живеем правилно. но май има и известна доза нещо вродено. или опита учи. някои хора. просто е по-лесно да си лош не мислите ли......
сега като се замисля се сещам, че семейството на майка ми беше доста сплотено около вуйчо ми и баба ми. докато бяха живи нямаше празник да не сме заедно. всички. имахме си семейни традиции. сега като ги няма всеки си хвана пътя. не се виждаме с години. 4 месеца си бях във България с братовчедите се видяхме по веднъж..... голямо отчуждение. завист дори.
много малко хора се опитват да бъдат добри. всеки все се оправдава с нещо да върви по течението на безразличието и озлоблението.
така както не одобрявам комбинацията беден и мръсен, така и не виждам смисъл от беден и озлобен.....

# 53
  • София
  • Мнения: 3 069
За бабата - май не ги е оставила за малко, за часове е било.
Четиригодишно и по-малкото му братовчедче! Сами! За часове!!!
....
Накъде вървим, не мога да проумея...

Някой, живеещ извън БГ ще каже по-достоверно, но дори от филмите знаем, че в щатите примерно ако майка остави детето си без надзор за 5 мин дори идват социалните и го прибират! Т.е. ЗАКОНИ има, и не само това, тези закони се СПАЗВАТ от всички.
Ученик ударил учител - наказали го с някакво си предупреждение за...преместване в друго училище  ooooh! Страшна заплаха! Ако това остане безнаказано - тогава всички ще започнат да се налагат един друг най-свободно...Няма респект към институцията. Ако няма възпитание поне да има страх от наказание
А за педофилите и убийците на деца...дори не искам да се замислям, само смърт!

Проблемът според мен, е че има прекалено много хора в БГ, за които законите не важът, каквото и да направят остават безнаказани. И те парадират с това, така възпитават поколенията си. След тях идват всички онези, които им подражат, които искат да са като тях, и съответно "си разиграват коня" на някакво по-ниско ниво - в квартала, пред съученици...
Има и още нещо - децата не са достатъчно ангажирани, не спортуват, няма къде да изразходват енергията си. Не може само пред телевизора и пред компютъра, а родителите да се вайкат колко трудно е в училище, колко сложни работи учат.
И аз възпитавам "буйно" дете, и моето гони гълъбите в парка, даже ме е удрял, но с много убеждаване кое е добро, защо, кое е правилно, защо - надявам се да има резултат, да не влезем и ние някой ден в "новините"  Thinking

# 54
  • Мнения: 25 681
така както не одобрявам комбинацията беден и мръсен, така и не виждам смисъл от беден и озлобен.....

Точно такива сме!  ooooh!
Кой беден материално, кой духовно, кой и двете... Оттам и мръсотията, и злобата... 

# 55
  • Мнения: 1 547
Добре де! и аз съм израстнала в семейство, където кавгите, обидите и насилието са били ежедневие. в училище не бях от "популярните"... но не съм станала нито жестока към останалите, нито повтарям грешките на родителите си със сина ми. брат ми е същия. борим се да не се повтаря същото, което ние сме изживяли. това кой ще ми го обясни?


Ами вариантите в такива случаи са два - в първия самотата, гневът и обидата, които таиш, се превръщат в агресия към другите. Изпитваш удовлетворение, ако някой страда по начина, по който ти си страдала. Унижаваш, ако са те унижавали; удряш, ако са те удряли. В другия те избива на автоагресия. Решаваш, че си лоша и че не заслужаваш да бъдеш харесвана. Живееш с убеждението, че трябва да полагаш специални усилия, за да спечелиш нечие благоволение или любов и правиш невъзможното, за да си мила, добра и изобщо, да не си "като вашите".  В някои случаи си намираш съпруг, на който цял живот се доказваш или пък ставаш страхлива и със склонност към подмазване. И в двата случая обаче има голям шанс да се "излекуваш" по собствена воля и да станеш страхотен човек. Много рядко патологичната агресия е в резултат на семеен тормоз - трябва той да е граничил почти с извращение, за да увреди  необратимо психиката. Много по-често е в резултат на семейно превъзнасяне, колкото и да е странно това, и най-често -  на тотална липса на емоционална и морална хигиена у родителите.

# 56
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
последния пост ме подсети и за друо.
това лято ми направи впечатление как майки на деца от първи  та и до 11 клас залягат здраво над учебниците заедно с децата. голямо учене и разясняване на какво аджеба пише в тия учебници. като ги попитах ми отговориха, че учебниците са написани на такъв стил, че не могат да разберат за какво става въпрос........
как ще се научат на самостоятелност така newsm78 един от ключовете да са силни" навън" за мен.

# 57
  • Мнения: 5 630
В случая с момичето било учителката си, ме потресе това, че майката заяви, че учителката била виновна, защото предизвикала дъщеря й. И естествено момичето го повтори. Ето как вместо да бъде научено да овладява агресията си, на това дете му е показано, че всички трябва да стъпват на пръсти край него и винаги някой друг ще е виновен.

# 58
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Добре де! и аз съм израстнала в семейство, където кавгите, обидите и насилието са били ежедневие. в училище не бях от "популярните"... но не съм станала нито жестока към останалите, нито повтарям грешките на родителите си със сина ми. брат ми е същия. борим се да не се повтаря същото, което ние сме изживяли. това кой ще ми го обясни?


Ами вариантите в такива случаи са два - в първия самотата, гневът и обидата, които таиш, се превръщат в агресия към другите. Изпитваш удовлетворение, ако някой страда по начина, по който ти си страдала. Унижаваш, ако са те унижавали; удряш, ако са те удряли. В другия те избива на автоагресия. Решаваш, че си лоша и че не заслужаваш да бъдеш харесвана. Живееш с убеждението, че трябва да полагаш специални усилия, за да спечелиш нечие благоволение или любов и правиш невъзможното, за да си мила, добра и изобщо, да не си "като вашите".  В някои случаи си намираш съпруг, на който цял живот се доказваш или пък ставаш страхлива и със склонност към подмазване. И в двата случая обаче има голям шанс да се "излекуваш" по собствена воля и да станеш страхотен човек. Много рядко патологичната агресия е в резултат на семеен тормоз - трябва той да е граничил почти с извращение, за да увреди  необратимо психиката. Много по-често е в резултат на семейно превъзнасяне, колкото и да е странно това, и най-често -  на тотална липса на емоционална и морална хигиена у родителите.

правилно си го описала. трябваха ми доста години, докато след прочита на една книга ми "светна" и живота ми се обърна наопъки в положителена и градивна насока.
но това е един осъзнат период.
нали все пак говорим за деца..... те са жертви в случая. дори и агресивните и жестоките. някои от тях просто не знаят друг начин.....

# 59
  • Мнения: 25 681
Странно как учителката е предизвикала агресията, при положение, че се е опитала да защити по-малко дете, тормозено от побойничката? И тогава тя се нахвърля върху учителката.
Дете със сериозен проблем - малтретира по-малките, защото са по-слаби, скача и на по-големите, защото няма формирано чувство за респект към възрастта и длъжността...
Едва ли гените са виновни!  Naughty

# 60
  • Мнения: 155
Добре де! и аз съм израстнала в семейство, където кавгите, обидите и насилието са били ежедневие. в училище не бях от "популярните"... но не съм станала нито жестока към останалите, нито повтарям грешките на родителите си със сина ми. брат ми е същия. борим се да не се повтаря същото, което ние сме изживяли. това кой ще ми го обясни?


Ами вариантите в такива случаи са два - в първия самотата, гневът и обидата, които таиш, се превръщат в агресия към другите. Изпитваш удовлетворение, ако някой страда по начина, по който ти си страдала. Унижаваш, ако са те унижавали; удряш, ако са те удряли. В другия те избива на автоагресия. Решаваш, че си лоша и че не заслужаваш да бъдеш харесвана. Живееш с убеждението, че трябва да полагаш специални усилия, за да спечелиш нечие благоволение или любов и правиш невъзможното, за да си мила, добра и изобщо, да не си "като вашите".  В някои случаи си намираш съпруг, на който цял живот се доказваш или пък ставаш страхлива и със склонност към подмазване. И в двата случая обаче има голям шанс да се "излекуваш" по собствена воля и да станеш страхотен човек. Много рядко патологичната агресия е в резултат на семеен тормоз - трябва той да е граничил почти с извращение, за да увреди  необратимо психиката. Много по-често е в резултат на семейно превъзнасяне, колкото и да е странно това, и най-често -  на тотална липса на емоционална и морална хигиена у родителите.

Да, и точно ,защото в Щатите законодателството е строго, то я поровете в нета за събития от предишните 2-3 години да видите колко ученици изпозастреляха съученици в училище ей така, без причина; в Англия и Франция за колко случаи на педофилия, домашно насилие и сериини убийства писаха. И те са страни с едни от най-строгите закони и най-тежките наказания, особено Франция. И въпреки всичко се случват тези неща и там, че дори и в доста по-голям процент в сравнение с тук. Законът не мотивира решеният да извърши престъпление, мотивират го вътрешни причини, които най-добре може да изясни психолог или друг специалист. Средата е важна, националната идентичност също, а най-вече семейството.

# 61
  • Мнения: 5 228

Стига с тая държава!!! Стига сте си завирали главите в пясъка.

Айде възпитавайте децата в ненасилие, в творчество, в хуманизъм, в уважение
към опит, възраст и мъдрост
и после да видим дали ще изнасилва и убива.

Защо омаловажаваш вината на държавата в случая? Психопатите и убийците на се формират само в ранна детска възраст и в зависимост от възпитанието си. Много фактори могат да отключат такова поведение и в зряла възраст, но в България няма авторитетна власт, от която изродите да изпитват страх.  В България същестува абсолютно чувство за безнаказаност. Законодателните и изпълнителните органи си бъркат да не казвам къде, докато деца биват насилвани и убивани. Ако имаше адекватни закони и сурови наказания, сигурна съм, че престъпността би намаляла. Друг е въпросът затворите наистина ефективни ли са или от тях излизат още по-закоравели престъпници.

# 62
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Незнам дали съм права, незнам дали има някой прав.
За себе си знам следното: не чета книги за отглеждане на деца и не се деля от себе си. Не, не признавам правото на детето ми да е личност и дълго време няма да я бъде неговата, държа с мъжа ми да сме бетон и единни пред детето, без отпускане. И един път не му разрешавам да тръгне да наранява (на една ръка разстояние съм). Децата нямат нужда от родители-приятели, а от родители. Аз съм приела тежестта един ден да ме разправя по психиатри, че съм му опропастила детството, но държа да му набия правилата в главата.
Естествено, сигурно ще бъда най-изненаданата, когато чуя нещо лошо за детето си. Защото това не са наши деца, а деца на времето си.

# 63
  • Мнения: 6 167

Стига с тая държава!!! Стига сте си завирали главите в пясъка.

Айде възпитавайте децата в ненасилие, в творчество, в хуманизъм, в уважение
към опит, възраст и мъдрост
и после да видим дали ще изнасилва и убива.

Защо омаловажаваш вината на държавата в случая? Психопатите и убийците на се формират само в ранна детска възраст и в зависимост от възпитанието си. Много фактори могат да отключат такова поведение и в зряла възраст, но в България няма авторитетна власт, от която изродите да изпитват страх.  В България същестува абсолютно чувство за безнаказаност. Законодателните и изпълнителните органи си бъркат да не казвам къде, докато деца биват насилвани и убивани. Ако имаше адекватни закони и сурови наказания, сигурна съм, че престъпността би намаляла. Друг е въпросът затворите наистина ефективни ли са или от тях излизат още по-закоравели престъпници.

Мисля, че горния постинг преди твоя отговаря на твоя въпрос.
дори и там , където има държава, контрол, спазване на законите има много по-фрапиращи случаи на насилие на деца.
Колумбайн да го спомена ли? ( Щатите).

Почти всеки ден тук ( Италия) има някаква шокираща новина в стил " Внук уби баба за Х евро"
или " Ученици правят секс с преподавателка, взима им по 50 евро" и тн. Новините в голямата си част са нещо като криминална хроника.
Държавата със сигурност има роля, но тя не е първопричина.

Причината е липсата на морал на хората. Това е.
И като морала му е спрял до 'око за око, зъб за зъб' и така си отглежда детето...
Какво се чудим.

# 64
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Лили, извинявай, не съм видяла въпроса, но как'Сийка е отговорила (както и аз бих).
Искам само да добавя, че всяко дете има прояви на агресия, нормално е. Ние сме тези, които трябва да обясним, помогнем, научим. А щом питаш и се притесняваш, аз съм сигурна, че си на прав път.
Това, което пише Франзела Калина, е и моята "родителска" философия. Имам си едно съседче на 17 години, "добро момче", отличник и пр. На баща си казва "Иване". Приятелски отношения имали. Баща му няма никакъв авторитет. Самото момче - е, с всички сили се надявам, че няма да отгледам такова говно.  Rolling Eyes

# 65
  • Мнения: 5 228
Естествено, че навсякъде се случват подобни неща. България обаче е малка държава и ако сметнеш колко тежки престъпления има в държава с население 8 000 000 и колко тежки престъпления има в държава с население 50 000 000, съм сигурна, че резултатът ще е стряскащ.  Естествено, че законът не мотивира едно престъпление, но законът и страхът от наказание би могъл да го спре.

# 66
  • Мнения: 4 362
Добре !
Съгласна съм с повечето от написано тук.Вина имаме и ние родителите и държавата.
Но аз ще държа и ще се боря до последно да възпитам дете с морал,ценности,уважение и всички онези качества хубави,но
ако го правя само аз и още 5000 майки,то тогава какво става  Rolling Eyes Как да предпазя детето от другата част деца?Как да го уча да не посяга,да не се кара,да се държи добре,като знаем че не всички са такива и все ще има случай,в който ще се създаде ситуация и може би детето ще бъде наранено,не само физически ,но най вече психически.

Знам едно,ние родителите сме хората от които децата копират,те гледат как ние се отнасяме към останалите и така се отнасят и те-трябва първо себе си да променим,след това да възпитаваме 

# 67
  • Мнения: 2 567
Незнам дали съм права, незнам дали има някой прав.
За себе си знам следното: не чета книги за отглеждане на деца и не се деля от себе си. Не, не признавам правото на детето ми да е личност и дълго време няма да я бъде неговата, държа с мъжа ми да сме бетон и единни пред детето, без отпускане. И един път не му разрешавам да тръгне да наранява (на една ръка разстояние съм). Децата нямат нужда от родители-приятели, а от родители. Аз съм приела тежестта един ден да ме разправя по психиатри, че съм му опропастила детството, но държа да му набия правилата в главата.
Естествено, сигурно ще бъда най-изненаданата, когато чуя нещо лошо за детето си. Защото това не са наши деца, а деца на времето си.


Напълно съм съгласна.
Това казах преди малко и на съпругът ми, докато гледахме новините и там майката, на която щерката ударила учителката разправяше как били приятелки двечките.
Аз не искам с дъщеря ми да сме приятелки. Тя си има нейните, аз си имам моите приятели.
Искам да имаме близки и искрени взаимоотношение, но пред нея аз да имам родителски, а не приятелски авторитет  Naughty
Не смятам, че ако не съм и приятелка ще загубя доверието и. Дори напротив. Успея ли да отстоя родителския си авторитет ще я спечеля много повече.
Смятам, че децата имат нужда от родители, които се държат като такива. Строги, налагащи наказания, приучаващи към спазване на правила, а не от такива, които искайки да следват някаква мода (или бягайки от по сериозна ангажираност) решават, че ще са първи дружки на децата си и по този начин размиват границите във взаимоотношенията им.

# 68
  • Мнения: 1 113
Съгласна съм, че семейството играе най-важна роля при формиране на характера на детето. Но все си мисля, че тази агресия в поотрасналите деца се дължи и на други фактори. Навремето имаше толкова много извънкласни дейности, които заемаха голяма част от времето ни. Сега не е така, особено в по-малките градове. Искам да кажа, че ако децата бяха по-заети с други неща, може би нямаше да търсят къде да изливат агресията си, нямаше да се оглеждат до вманиачаване кой с какво е облечен и защо, аджеба, е по-хубав от тях. Щяха да намират поне едно нещо, в което да са по-добри от останалите и по този начин да откриват своята индивидуалност, а не с ритници и юмруци.

# 69
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 836
Колумбайн да го спомена ли? ( Щатите).

Точно за Колумбайн се сетих след втория пост по темата (на Василиса).
С две думи: 2 момчета проявяват видими признаци на агресия поне една цяла година; имат сайт в нета със страшно агресивно съдържание; имат лесен достъп до оръжие; говорят и се държат агресивно, приказват за саморазправа. За поне една цяла година, за която е сигурно, че са показвали признаци на ненормална агресия, родителите им не са обърнали внимание. Не са реагирали - никак!

Тези момчета един ден влизат в училището си и избиват със стрелба 12 съученика и раняват още 24, преди да се самоубият. Това е най-известното и най-дискутираното училищно убийство в САЩ.
http://en.wikipedia.org/wiki/Columbine_High_School_massacre

При разследването родителите са били изненадани, че техните деца са направили такава чудовищна постъпка...

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 08:01 от Бу

# 70
  • Мнения: 5 577
Преди 10 години исках да излезем с майка ми на разходка и да пием кафе на центъра, а тя ми каза (ама помня случая дословно) "Ти приятелки нямаш ли си да излезеш с тях?".
Помня, че бях обидена, тя наистина не излезе никога с мен (е сега да, като имам отделно семейство).

Дали това е било именно подхода за който пишат Франзела и Летисия?


Аз пък винаги съм мислела обратното, че трябва да съм приятелка на сина си, за да споделя с мен.  Thinking

# 71
  • София
  • Мнения: 4 423
Опита ми като майка, резултатът до този момент ми подсказват, че съм действала правилно през годините. Дъщеря ми знае, че в мое лица има най  -добрия си приятел, но никога не е злоупотребила с това, не бих я лишила от възможността да си споделя всичко с мен и да ме търси във всяка една ситуация.
Така съм била възпитана и аз, такава е била и моята майка за мен - така ще продължавам и с двете си деца.

# 72
  • Мнения: 15 619
Късничко се включвам и не изчетох всички постове.Вече не знам какво да очаквам.
Утрешния ден като изпратя сина си на училище сигурно ще психясам от притеснения.
Гледах новините и се чудех как да обясня на 6 годишния си син защо се случва това?! Къде сме всички ние? Нима не виждаме какво се случва у съседа или при близките ни и можем ли да си признаем нашите собствени грешки като родители? ooooh!
Господи, това са дечица! Praynig

# 73
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това ми напомня за скорошен спор в една тема, в която накрая се хванахме за гушите личност ли е бебето.  Тогава мн. малко хора казах/ме, че се става личност не по дифолт, а с някакъв опит.
Единият пример беше , че мн. родители коронясват децата от малки с това, колко са умни и тн, само защото са се научили да включват двд-то. Такова поощряване за което говори и крези шик според мен води само до ... арогантно отношение към света.
Че са дар божи за света, че той трябва да им се доказва, не те на него и тн. да не се повтарям.

Тоест, има някакви насадани и прокрадващи се идеи, като прекалената либерализация или прекалените суперлативи към 'на мама дитето', както и вечното оправдаване на детето пред др. хора ( както днес в предаването на МЦ).

Затова не е очудващо, че и деца на 'интелигентни' хора превъртат към агресия и арогантност.



Аз пък мисля обратното....децата стават агресивни, когато не им даваш шанс......когато детето, независимо от възрастта му иска да прави нещо и непрекъснато му се отвръща с "недей, ти не можеш това"........в един момент детето избухва и се превръща в някой , който нищо не може и няма смисъл в живота, но изпълнен с агресия.........имам близък пример

# 74
  • Мнения: 15 619
Аз пък мисля, че всички правим грешки по отношение на децата си, но има хора, които дори не се замислят за това. Да създадеш дете е най-лесно, ами после? Как го възприемаш? Какво му показваш? На какво го учиш? 
И да, за мен детето ми е личност още от мига в който се появи на белия свят, позволявам му много, но не всичко...

# 75
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Не знам дали съм права, не знам дали има някой прав.
За себе си знам следното: не чета книги за отглеждане на деца и не се деля от себе си. Не, не признавам правото на детето ми да е личност и дълго време няма да я бъде неговата, държа с мъжа ми да сме бетон и единни пред детето, без отпускане. И един път не му разрешавам да тръгне да наранява (на една ръка разстояние съм). Децата нямат нужда от родители-приятели, а от родители. Аз съм приела тежестта един ден да ме разправя по психиатри, че съм му опропастила детството, но държа да му набия правилата в главата.
Естествено, сигурно ще бъда най-изненаданата, когато чуя нещо лошо за детето си. Защото това не са наши деца, а деца на времето си.


Напълно съм съгласна.
Това казах преди малко и на съпругът ми, докато гледахме новините и там майката, на която щерката ударила учителката разправяше как били приятелки двечките.
Аз не искам с дъщеря ми да сме приятелки. Тя си има нейните, аз си имам моите приятели.
Искам да имаме близки и искрени взаимоотношение, но пред нея аз да имам родителски, а не приятелски авторитет  Naughty
Не смятам, че ако не съм и приятелка ще загубя доверието и. Дори напротив. Успея ли да отстоя родителския си авторитет ще я спечеля много повече.
Смятам, че децата имат нужда от родители, които се държат като такива. Строги, налагащи наказания, приучаващи към спазване на правила, а не от такива, които искайки да следват някаква мода (или бягайки от по сериозна ангажираност) решават, че ще са първи дружки на децата си и по този начин размиват границите във взаимоотношенията им.

имаше поредица предавания в шоуто на Опра точно за тези проблеми. за американските деца, но проблемите са същите. там също стигнаха до извода, че родителите трябва да бъдат родители. децата имат много приятели, но само двама родители. сигурно приятелството може да е в по-късен етап, но като деца родителите са тези, които трябва да дисциплинират. трябва да имат авторитет.
говореха си за това как родителите липсват през повечето време, защото са заети и компенсират с вещи и отстъпки. ръководени са от чувството за вина. искат децата им да имат всичко онова, което те са нямали като деца, без да си дават сметка, че по този начин им вредят. децата стават агресивни за да привличат вниманието им.
заети майки, или които имат проблеми в семейството и работата, нямат време и нерви да обръщат внимание на децата си. доста са вече навсякъде. живота става все по-труден. децата израстват психически сами и понякога формират характера си под лошо влияние.
 май трябва да почнем да се заглеждаме повече в децата си. да ги разберем и да открием проблемите докато не е късно.
все си говорим дали са облечени и нахранени, но това макар и важно , не е основната ни грижа.

# 76
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Примера на Василиса, Иван не мисля, че има шансове да стане насилник......невъзпитано и арогантно дете, да, но не и агресор............За да станеш агресор, според мен трябва да си притиснат до стената.......но не веднъж и два пъти, а постоянно.......едно дете, което се чувства жертва мечтае някой ден да види другите в краката си, като жертви.........Т.е. ако една майка вика "не пипай мръсната си пишка ".......и други неща, така че да накара детето да се чувства гадно, мръсно, нечисто, с неправилни помисли дете.......в един момент границите за него се размиват........убийство и пипане на пишка стават равни по ужасност.......нещо такова......
..

# 77
  • Мнения: 25 681
Сикрет, говориш за единия вид агресори - стъпканите деца, които в опит за самозащита сами стават насилници.
Има обаче и друг вид - тези презадоволените, разглезените, разхайтените...
Ето примера с мазането с екскременти - децата съвсем не са подтиснати, напротив! Свикнали са да получават всичко, което поискат, на всяка цена и ако вкъщи могат да манипулират близките си, в училище се оказва, че не е така. За техен ужас се появяват деца, които отказват да им угаждат на капризите и понеже не са научени да се борят и да работят за успеха си, те решават да го постигнат с агресия.
И лични примери имам такива, за съжаление. Момиче, презадоволено с каквото си поиска, чупи евтините играчки на децата не, защото няма да й купят такива само да отвори уста, ами от завист - че някой е щастлив от нещо, което тя няма в момента.
И тук вече стигаме до завистта - точно тя отприщва агресията. Че не учим децата си да се доказват със собствените си качества, а го постигат омаловажавайки или потъпквайки чуждите.
Ето примерите с ученичките, които убиха приятелката си. Харесвали я повече момчетата. Вместо да се вгледат в себе си и да се замислят защо пък те не са харесвани и да се променят, решават проблема по Сталиновски - премахват човека, който ги засенчва. Което нямаше да ги направи по-привлекателни, но е нямало кой да им го обясни, когато е трябвало.
Да, много куца системата с липсата на възможности на децата да се доказват. И не е само до пари въпросът. Иска се и желание, и труд.

# 78
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не е така Сийке ....те са тези, на които им липсва внимание..........какво значи, че имат всичко, може да имат пари, но нямат семейства като семейства

# 79
  • Мнения: 25 681
Ами за конкретния случай, за който споменах... За завистливото дете - ами всички са такива у тях. Мои близки са и имам поглед върху 4 поколения (по женска линия) - винаги са били заможни, никога не са знаели какво значи "няма", приятни, възпитани, чаровни, с много приятели около тях и... абсолютно алчни и завистливи! Завиждат за най-дребното нещо, което нямат в момента. Не, че не могат веднага да си го купят. Завиждат на радостта, която околните изпитват, а те явно не... Изглежда, така си върви възпитателната линия по традиция в това семейство.  И едни други си завиждат и непрекъснато говорят зад гърба си - майка срещу дъщеря, внучка срещу баба... И същевременно са жертвоготовни родители, които се грижат прекрасно за децата си. Но не ги учат на най-важното според мен - как да бъдат щастливи.  Thinking
Много сме завистливи българите, оттам са ни всички комплекси и всички беди... 

# 80
  • Мнения: 3 447
Според мен общият... как да кажа... агресионен фон се е повишил неимоверно. Когато едно дете израства в такава среда, много по-лесно е да "изтрещи" и да премине граници и норми. И вината за това е наша. Непрекъснато обвиняваме държавата, училището, телевизията, а не си даваме сметка колко агресивни сме ние самите, ежедневно. Псуваме, докато шофираме, вдигаме скандали в магазина, караме се с партньора си и в крайна сметка  шамаросваме детето, защото сме имали тежък ден. Това е поведението, което му предлагаме като модел. Защо се учудваме тогава, че децата стават агресивни?
Ще се върна към примера на Лили с котката, защото имахме наскоро сходна случка. Синът ми по принцип като види животно, налита да го гали - това му е първосигналната реакция. Един ден на село се засили и ритна котката. И понеже аз изумено попитах "Това пък откъде си го видял?", баба му с половин уста призна, че преди малко тя самата я е ритнала.
Та за личния пример ставаше въпрос... Някак го подценяваме, като че ли. Въобразяваме си, че възпитанието на детето е като дресировка на куче - казваш му Дръж, Стой и Добро момче, а какво правиш и как се държиш през останалото време - няма значение. Не е така, уви. Детето е един малък Биг Брадър, то вижда и чува всичко. Докато не си дадем сметка за това, ще продължаваме да се изненадваме "какво поколение расте".

# 81
  • Мнения: 25 681
Така е, личният пример на родителите е много важен. И в положителна, и в отрицателна насока.
Винаги съм се изумявала, когато например майка нахлува в ясла или ДГ , за да прибере детето си, няма "Добър ден", няма "Как беше детето ми днес", няма "Довиждане". Но накрая дръпва детето и пита: "Каза ли "довиждане"?".  Shocked
Ами как ще каже детето, защо да го каже, кой да му покаже???
Или някой подарява нещо на детето, то го грабва, без дума да каже. Мама гледа умилено и не се сеща да му напомни да каже "Благодаря".
Оттук се почва, а докъде ще се стигне... според културата на самия родител.

# 82
  • Мнения: 6 167
Добре !

ако го правя само аз и още 5000 майки,то тогава какво става  Rolling Eyes Как да предпазя детето от другата част деца?Как да го уча да не посяга,да не се кара,да се държи добре,като знаем че не всички са такива и все ще има случай,в който ще се създаде ситуация и може би детето ще бъде наранено,не само физически ,но най вече психически.


Ето тук виждам голям проблем Stop

Защото хората непрекъснато се сравняват с останалите, което е едва ли не оправдание да не се спазват правила и да  се мерят не малкото положителни, а по многото отрицателни примери!
Тази назадничева мисъл е и една от причините ( голяма при това), за трагедията на тази страна.

" Защо да чистя пред блока, като никой друг не го прави"; " Защо да давам предимство на дясностоящия , като на мен не ми дават" ; " Защо да не давам подкупи, като всички дават"...
Мога да продължавам до безкрай! В този тип прокрадващи се мисли се крие една голяма част от трагедията на тази страна.

Обобщено " Защо да спазвам правила, като никой не ги спазва".

Въпреки това, моите родители са успели да ме възпитат в обратния принцип. И мен са ме заобикаляли ( и продължават) какви ли не примери на неспазващи правилата хора, както и хора, които си възпитават децата в " Епа , като те бие, бий го и ти!" .
Баща ми винаги е контрирал аргумента за 'всички' , с ' Мен всички не ме интересуват"
Затова аз спазвам 99% от правилата в това общество.

Та, ако по-малко гледаме тази размазня , наречена Всички и повече гледаме малкото успели хора, или собствения си морал, когато възпитаваме дечицата - само така ще дръпнем напред.
Обратното го виждаме до какво води.


# 83
  • Мнения: 15 619
Да, децата са огледалния ни образ.

# 84
  • Мнения: 6 167
Така е, личният пример на родителите е много важен. И в положителна, и в отрицателна насока.
Винаги съм се изумявала, когато например майка нахлува в ясла или ДГ , за да прибере детето си, няма "Добър ден", няма "Как беше детето ми днес", няма "Довиждане". Но накрая дръпва детето и пита: "Каза ли "довиждане"?".  Shocked
Ами как ще каже детето, защо да го каже, кой да му покаже???
Или някой подарява нещо на детето, то го грабва, без дума да каже. Мама гледа умилено и не се сеща да му напомни да каже "Благодаря".
Оттук се почва, а докъде ще се стигне... според културата на самия родител.

Точно.
Има и още по-дребни, но симптоматични неща, напр. като вдигна телефона отсреща " ИВан?"
Няма добър ден, няма кой се обажда, няма може ли.. " Иван!?"
Масови простаци. Масови. Е как искаш децата да са възпитани.

# 85
  • Мнения: 15 619
Имам впечатления от една мама, която с повод и без повод нагрубява сина си. Простак, глупак, идиот за нея са като "Добър ден" и "Добро утро". И какво очаква от детето си, просто се чудя?!?! Акъл не ми го побира.

# 86
  • Мнения: 1 258
Всяка от нас си мисли: "Как да опазя детето си". Никой не мисли: "Какво да направя, за да не стане убиец детето ми?". Защото никой (не, че мога да ви коря за това) не допуска, че детето му може да бъде от другата страна. Да измъчва животни, да тормози децата, че и по-лошо. Rolling Eyes
Майките на малки агресори често пишат: "Моето дете е с по-буен темперамент." Или "То е лидер." и пр.
Понякога ми се струва, че го казват с прикрита гордост. Лидер било. Shocked
Та по темата бих искала да си помислят майките на лидерите. Confused


Това е за мен истината.Онази "безобидна"майчина толерантност към чедото,каквото и да направи то.Изумявам се от доволните усмивки,които не слизат от лицата на майки,когато говорят за това,че детето им е палавник,че се налага,че е буйно.Нали така ще успее в живота.
А колкото до сегашните тийнейджъри,те са децата най-много засегнати от времето на беззаконие,смяна на правила и липсата на такива.Защото времето след 90-та година е изключително преломно за ценностната система не само на децата,но и на родителите им.Не ми се мисли как щях да отгледам децата си,ако бях родила през 90-те години.А това са нашите 13-16 годишни деца( а и по-малки),които напълно отдалечени от родителите си,като  начин на мислене,като начин на изразяване дори,сега проявяват някаква безумна безотговорност и чувство за безнаказаност.

Точно така се държа и младежа вчера при Милен Цветков.Твърдеше така уверено и спокойно ,че има право 5-10 пъти в месеца да не си е научил уроците и да не влиза в час,защото така е решил или пък да отсъства,защото му се е приял дюнер,който си набавя от другия край на София(примерно).И майка му беше там,за да говори,че не е съгласна да и спрат детските,защото синът и имал 5 неизвинен отсъствия.А сега кой е виновен?


Но има и друг момент.Конкретно по вчерашните случаи.
Защо родители на болно дете(първокласничето),ще го пуснат самостоятелно да се движи на място,където всички знаят,че живее агресивното дете Х,което не веднъж е "закачало" и други деца?
Защо една баба ще остави сами 4-годишното си внуче(момиченце) заедно с по-малкото му братовчедче сами за два часа?


Спомняте ли си случая с малкия Пепи,при който за малко не се стигна до сваляне на правителството,а всъщност той се оказа невинна жертва на болната си майка?

# 87
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Така е, да - в нас е проблема. Да не забравяме, че преди има-няма 10ина години бахме поставени в условия на конкуренция, която се преекспонира в целия ни живот и преобрази поведението ни. Трябваше да се научим да печелим на всяка цена, иначе щяхме да бъдем стъпкани от тълпата. Ние сме това поколение, оттам берем и днешните плодове.
Лиска си спомня с умиление годините на НВО и бригадите - за днешните деца това е лудост... Защо? Защото тогава за нас имаше авторитети и изградени на тази възраст те заеха място в съзнанието ни. Днес няма авторитети в детските глави... Никой нищо не може да им каже!
Днес бабите само припяват как днешните деца научени се раждали - хубаво, ама много трудно се учи, че с по-големите права идва по-голямата отговорност!

# 88
  • Мнения: 3 447
Винаги съм се изумявала, когато например майка нахлува в ясла или ДГ , за да прибере детето си, няма "Добър ден", няма "Как беше детето ми днес", няма "Довиждане". Но накрая дръпва детето и пита: "Каза ли "довиждане"?".  Shocked
Да, винаги ми е било смешно как преобладаващата част от нас учат децата си да казват "Моля?", а те самите казват "А?"  Grinning
Но не това е най-страшното.
За мен лично по-страшно е, че когато в този форум някоя майка каже, че не бие детето си и не му крещи, автоматично се обявява за лъжкиня и ССФ  Confused

# 89
  • Мнения: 1 134
Аз смятам, че цялата работа в тези дискусии е да си прехвърляме отговорност и вина до тогава, докато не се успокоим, че сме достатъчно добри родители, че такова нещо на нас никога не може да ни се случи, или ако се случи - виновни са всички останали.
Истината е, че жестокостта същестува от Каин и Авел, че съпътства човека от самото му раждане, че не е открит модел на държавно управление и на социална политика, който да може да противодейства по някакъв начин. За мен лично, има някаква надежда в религията, стига да не се профанизира и да се одържавява, по какъвто и да било начин. Което, за жалост се случва напоследък и съответно не носи нищо добро.
Мисля, че няма формула, от типа: тези и тези фактори от гените, средата и характера на детето ще го направят насилник, а тези и тези - няма.
Всичко е въпрос на личен избор, който се формира от милион неща. Може би някакви хилядни от тях, сме ние - родителите. Останалото е Божа работа.
Не казвам, че съм оставила детето си на самотек, че не я възпитавам, че не се опитвам да я предпазя. Но нямам абсолютно никакви гаранции какъв живот ще живее и какви ще ги свърши занапред. Както и за самата себе си, всъщност...

# 90
  • Мнения: 4 806
Василиса в началото добре насочи разговора към това, как ние да не направим своите деца агресори.
Този въпрос търпи още едно разширяване "Как да не направим нашите деца агресори?".
Всичките усилия, които безспорно всяко семейство трябва да насочва във възпитанието на добри хора, ще се разпилеят, когато тези дечица попаднат в среда извън семейството. Мимикрията най-силно се проявява в семейството, но само в началните години. После детската среда взема надмощие и се копира поведението на мнозинството деца наоколо.
Когато мислим за бъдещето, което подаряваме на своите хлапета, трябва да държим сметка, че то не е само тяхно, а и на множество други деца около тях. Всяко наше действие има своите социални последици, колкото и да не ни се вярва. Обяснявам на моята дъщеря, че улицата се пресича само, ако свети зеленото човече. Добре. Тя запомня и много се радва на смяната на човечетата. И докато червеното човече свети, сума народ пресича. Тя ги гледа доста учудено и вдига към мен въпросителен поглед. Какво мога да обясня на дете на две годинки в този момент? Че има хора, които не искат да спазват правилата на общежитието, но тя не трябва да е сред тях? И как да стане това? Е, това поне ме научи, че независимо дали съм с нея или не, чакам си зеленото човече и точка. Защото някое друго дете може да ме гледа отнякъде и да си прави своите изводи. И така е във всичко.
Едва ли има фраза, която да мразя повече, а тя "Та ние живеем в 21 век". Противна ми е неимоверно. Защото живеем по - зле и от каменната епоха. Защото даже тогава, хората в племето са живеели не само за себе си, а за племето. Ако един го домързи, всички ще гладуват. А следващия път просто ще го изхвърлят от племето.
И няма такава абстракция "държавата е виновна". Коя е тази държава? Ами това сме всички ние. Тя се строи върху всичко онова, което ние правим (или не правим).
В този дух, и аз съм фен на казаното от Франзела Калина. Не искам да глезя детето си. Често наум си казвам "по-добре ти сега да поплачеш малко, за да не плачем всички един ден много".

# 91
  • Мнения: 4 806
Последно от новините: 8 годишното дете е убито от 9 годишно. По негово собствено признание.
Момиченцето е изнасилено и убито по особено жесток начин.
Две момичета са открити заключени в дома на възрастен мъж. Намерени са порнографкси списания при огледа.

# 92
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Това последното направо е ужасно. И май за това спрях да гледам новини, не давам и на детето- не че искам да си навирам главата в пясъка, но смятам, че има тенденция към умишлено избутване на преден план на насилието, в следствие на което масата започва да го приема като нещо естествено, съпътсващо битието, същевременно се показва и безнаказаностт- а това колко народ лежи по затворите- не, а че има още за там е ясно.
И наистина, на първо място е личният пример- как да очеквам от дете, чиито родители се бият през ден два, да не посегне на другите около него щото "го били дразнели"- цитат от последните ден- два разговори със синът ми. Че и в банди се организирали??? а нямат още 7 години!!!! и колко малко от нас като родители вземат това насериозно, а не като поредната щуротия на детето ни.... Моя позната даже се зарадва че дъщеря и била "водач" на банда....
Може би и държавата има "заслуга", но смятам че наистина напърво място е личният пример, разговорите, а понякога и конското....

# 93
  • Мнения: 4 447
Да, вчера новините бяха потресаващи!
Страшно е направо!
Според мен проблема е основно в семейството. Имам двама сина - на 7 и 12 години. Опитвам се да бъда добра майка, така както аз разбирам нещата. Преди време спорихме с една приятелка дали е възможно да бъдем едновременно добри родители и едновременно с това най-добрите приятели на децата си. Аз защитавах мнението, че не е възможно - приятели ще има много, ще му помагаме да се насочва правилно към тях, но майката е една и трябва да си остане преди всичко такава. Тази, която да го гушка, да го съветва (винаги му мисли доброто), да му се поскарва, да го изслушва!
Не мисля, че ще съм добра майка ако първа му запаля цигарата (дано не пуши), или го заведа на проститутка (защото му било време да стане мъж)! Знаете ли, че има такива случаи?
Радвам се, че все още с баща им сме най-големите авторитети за тях! Успяваме да отговорим на всичките им въпроси и обясняваме различни ситуации, които се случват по света! Говорим, целуваме ги, намираме време за тях! Казали сме им, че каквото и да се случи, каквото и да ги трвожи, дори да е страшно - ще намерим разрешение - само трябва да споделят! И те все още го правят!

# 94
  • Мнения: 1 017
Ужасно е това което става!
Според мен обаче проблема не е в игрите и филмите.
Мисля, че когато едно дете е системно подтискано психически и физически то натрупва в себе си отрицателни емоции и ярост, които в един момент ескалират в агресивност към другите.
Много често по филмите за убиици, и то правени по действителни случаи, казват че тези хора са били много любезни и тихи според техните съседи, но всъщност като деца са били жертва на агресия психическа или физическа .
Това е причината.
Не мисля, че едно активно и буйно дете задължително ще е  престъпник като порастне.

# 95
  • Мнения: 3 818

Някой, живеещ извън БГ ще каже по-достоверно, но дори от филмите знаем, че в щатите примерно ако майка остави детето си без надзор за 5 мин дори идват социалните и го прибират!

А за мен голяма част от възпитателните проблеми идват точно от това, че взехме много да отглеждаме децата си по "щатски"- с твърде много свобода и твърде малко правила, приемаш, че детето ти е една съвършена личност по дифолт и не му забраняваш нищо, защото видиш ли, може да нараниш тази крехка личност.  Confused

Дея, аз действам на принципа- нека да направя, каквото е необходимо, пък току-виж и друг го направи, току-виж се разпространило. Може да съм само аз и 5000майки, но и това е добро начало, да очакваме всички вкупом да правят това, което е редно, е гол идеализъм Simple Smile

# 96
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В Щатите не си ли дават децата от 6 месечни на ясла......според мен пък там е проблема, а не в привързването

# 97
  • Мнения: 4 806
Американското възпитание в "свобода" е мит, според мен.
Не мисля, че е така, макар да има такива примери. Но тях ги има навсякъде.
Това не пречи обаче, да се правят гротескни преноси при нас. С прогнозируеми последици.

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Аз пък мисля обратното....децата стават агресивни, когато не им даваш шанс......когато детето, независимо от възрастта му иска да прави нещо и непрекъснато му се отвръща с "недей, ти не можеш това"........в един момент детето избухва и се превръща в някой , който нищо не може и няма смисъл в живота, но изпълнен с агресия.........имам близък пример

тук съм съгласна със Сикрет. Смятам, че на детето трябва да се показва, че мнението му се уважава, и ако това мнение и желание е разумно спрямо родителските разбирания и няма да навреди на околни, ще се съобразим с него. Точно това е примерът, който дава родителят и след това детето по същия начин ще уважава и мнението на останалите. Смятам, че трябва да расте със самочувствие за себе, но в същото време да му се показват и грешките, но с внимание и любов. И това абсолютно не изключва възпитанието да уважава и помога на по-слабите, по-възрастните и т.н. Също чрез пример.

Да,най-важен и формиращ е примерът в семейството. Но, ето какво става у нас. Нито аз, нито мъжът сме посягали на 3год. ми син. В резултат на видяното по сапунени сериали! той започна да крещи и да посяга. "ще те убия! ще ти счупя зъбите!" Питам го един ден:кой казва така? Тати! .. Е, иди после, доказвай, че нямаш сестра.  "по дяволите" го чухме и двамата във филмчето за Лека нощ, деца... а още не е тръгнал на детска градина.

Майка ми постоянно ми мели как съм го галела с перце, да не съм го учела да бъде толкова добър и щедър. Светът е агресивен и внукът й трябва да е такъв  Tired Един ден му се скарах, че замахна да удари дядо си. Реакцията на майка (поне не беше пред него): "няма да му се караш, голяма работа, като е ударил дядо си"  Tired

# 99
  • Мнения: 2 309
Не съм съгласна,че агресивните деца и децата лидери,прерастват в убийци...звучи ужасно.Напротив,по-скоро малтретираните и подтискани малчугани са с психични отклонения - не луди,а по-скоро агресивни и не ми се ще да казвам - убийци!За жалост това се случва масово при циганорите.Просто,докато почнат 20.00ч новините с подобна вест,съм сигурна,че ще цитират циганско-турско име.
Що се отнася до това,което гледат нашите деца,съм напълно потресена...
1.Едно от най-противното ми е рекламите от сорта на БУЛсат-ком,където деца на 5-6г питат за денонощния канал.От къде тези пикльовци знаят за този канал и как може да карат децата да цитират подобни неща.Нали след това ще питат мама и тати,какво същност се гледа там.И какво да им кажем???
2.Визията на Азис и факта,че именно децата подражават на тези  Sick
3.Като пусна на сина си Cartoon-ите,ами мен ме хваща страх,като гледам...чудовища,плесени и т.н.как сестрата на Декстър го тормози нон-стоп...
4.......
5.......
.......................Няма край...........учителите нямат стимул да възпитават децата...Незнам,много се тревожа от това което става около нас!!!

Искам 80-те години на нашето детство Hugи децата биха били,по-спокойни!!!

# 100
  • Мнения: 528
16.11.2006г
"Деветгодишно дете от Хасково е убило 8-годишния Мурад, чието тяло бе намерено на сметище в града."
http://netinfo.bg/?tid=40&oid=965733

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 14:02 от daniela_jd

# 101
  • Мнения: 135
Там където работя,сградата е на 3 етажа,все магазини,кафе и т.н.При нас на 3-тия етаж какво се случи преди време.Една от продава4ките има вну4е което е на 4г,но не може хубаво да говори и не познава цветовете.Какво правят големите хора които работят тук.Викат го при себе си,подиграват му се и го унижават #CrazyТо се разплаква и отива при баба си.Баба му естественно не реагира,защото всички се подиграват на внука и и не ги взимат на сериозно.Един ден детето си играе с един от мъжете и момчето му казва на малкия- я ме удари да видя колко силно удряш,естественно малкия се кефи и го удря.Отсреща всички изпадат в смях.Идва моята колежка и пита малкия защо удрял баткото,малкия казва че баткото му е разрешил,обаче тя решава че ще го удари и го удря по главата #CrazyДетето се разплака и никога повече не излезна от магазина на баба си,след време и не идваше изобщо в комплекса.Е това как да го приеме един нормален човек,големи хора си правят смях с малко 4г.дете и го удрят.Питат го в градината как се казва най добрия му приятел,той казва име на другарчето си и те му казват"абе ти си гей бе,как  може да имаш момче за приятел" #Crazy
Отклоних се от темата,но това което разказах ме потресе тогава и никога няма да го забравя и проумея,защото тези хора са напълно неадекватни.Болно общество.

# 102
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Леле , Crazy, това наистина е ужасно........

# 103
  • Мнения: 1 358
Наблюдавайки себе си и хората отдавна осъзнах, че във всички се борят противоположности. Никой не може да има самочувствието, че постъпва винаги като добър човек, че мисли винаги с добро. Както и най-големия звяр в душата може да прояви понякога и милост. Всички искаме да понасяме справедливи отговори на нашите постъпки. Понякога се случва да ни стъпчат безпричинно и ние несправедливо да си го изкараме на някой друг. Добрата постъпка не винаги води до друга такава, но е по-вероятно. Струва ми се обаче, че зависимостта е по-силна при лошите постъпки.
От другата страна - усещането за безнаказаност, липсата на задръжки. Децата могат да бъдат много жестоки, точно защото са способни да не поставят граница - колкото жертвата позволи. И тогава, ако няма друга причина, която да спре агресивното поведение - страх от наказание, морални задръжки - ето го резултата.
Ние се стараем да възпитаме децата си спрямо нашите възгледи. Със сигурност се различаваме. Обществото ни е много разнородно по ценности.
Мисля си, че би трябвало да има решение. Например психотест за всяко дете и родител. Да има някакви норми, а при отклонения да се работи. Да се хващат такива проблеми още в зародиш, преди такива хора да започнат да тормозят другите. Нямам предвид някакъв калъп, в който да се набутват всички деца, а единствено работа по явните отклонения.

# 104
  • Мнения: 11 010
Аз се чудя на тази баба, която безучастно гледа и не реагира  #2gunfire

# 105
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
За мен лично по-страшно е, че когато в този форум някоя майка каже, че не бие детето си и не му крещи, автоматично се обявява за лъжкиня и ССФ  Confused
защото не могат да бъдат такива - некрещящи и небиещи.
Много по-лесно е да врътнеш един шамар и пак да си допиваш кафето/допушваш фаса/чатиш и т.н., отколкото да разбереш или да се опиташ да разбереш защо, аджеба, се е стигнало до това (провинение някакво на детето).

# 106
  • Мнения: 193
Чудя се:
1. Как 4-годишно дете е оставено само без надзор. Къде са родителиту му?
2. Как така спокойно се размотават педофили на свобода. Къде е полицията?
3. Защо не се работи с агресивните деца. Къде са училищните психолози, ако приемем че родителите са безотговорни?

А иначе и аз мисля, че разковничето е в семейството.
Дразня се от една категория родители, за които най-голямата ценност е децата им винаги да са в правото си. Те са особено горди, когато детето им успее да изтръгне играчка, от ръцете на друго детенце /ако това стане с агресия са още по-доволни/. Била съм свидетел и на поощрения и аплодисменти. "Нашият ще сe  оправя в живота" се успокояват простаците.
Лично за себе си като родител, нямам програма по която да възпитавам детето си, разчитам на сърцето си. Много го обичам и се стремя да го усеща. Искам да го науча на любов, да бъде толерантен към другите и да отстоява своето по интелигентен начин. Надявам се да успея.
Четейки в този форум, съм оптимист за поколението на нашите деца /Нямам предвид целият форум, а само 3/4 от него/

# 107
  • Мнения: 135
Леле , Crazy, това наистина е ужасно........
Потресаващо,и една от тях ми е колежка....Може би трябва да пусна отделна тема...

# 108
  • Мнения: 135
Чудя се:
1. Как 4-годишно дете е оставено само без надзор. Къде са родителиту му?
Майка му работи на 2-рия етаж като продавачка,и се крие от него,защото шефката и неразрешавала малкия да ходи при нея в магазина да не пречи и съответно детето незнае че майка му е на долния етаж,а баба му и аз незнам защо не реагира,само не го пускаше в коридора и после казваше на майка му за отношението на другите към детенце.
Моята колежка има 6г. дете и я пуска сама да ходи на 2-рия етаж да си играе на пързалката с другите деца,и ми се хвали че продавачките на детско облекло и давали да мери дрехи и е съвсем спокойна за детето си.Праща го там,защото шефа и каза ,че не иска детето да стои в офиса защото е буйна и пречи на работата.А мъжа на колежката си стои у тях пред компютъра,вместо да е с детето.

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 14:30 от Crazy

# 109
  • Мнения: 1 615
Всички деца са добри! Само че някои не случват на родители...
Не казвам, че всички "лоши" деца са продукт на истински лоши родители, но определено на немарливи към възпитанието, немислещи, смятащи, че това е дреболия, онова - без значение, оправдават се, че "всички деца така правят" и т.н. Полудявам от това "всички". Ами моето не го прави! А не го прави не защото не се опитало някой път, а защото съм го спряла още при първия опит и съм обяснила защо, независимо от възрастта.
По въпроса за "лидерите" и "по-темпераментните деца" (това искам някой да ми го обясни!), определено смятам, че това са деца, които просто будят умиление у близките си с простотите си. А след определена възраст, "Ах, как тъй стана?!". Ще копирам свое мнение то друга тема за насилието сред децата:
Най-елементарното: детето, учейки се да ходи, е паднало и се ударило. Баба/мама скача, грабва го и надава крясъци "Ах, лош стол! Как ми удари детенцето! Сега ще го набием! На! На!". Или: съседското дете не е "уйдисало" на съответното бебе, защото в крайна сметка и то е дете и не ще да си даде играчката бебето да му я лигави. Зад гърба на върпосното дете баба/мама казва "Лоша ли е кака? Баба / мама после ще я набие"...
Ето така се започва. И тези, които не са започнали така, сега трябва да изслушват с разбиране разсъждения в стил "Ама ние никога не сме давали лош пример!" (да бе!) и да се чувстват виновни, когато им се репчат "Какво сега, аз да ме изкарате родител-чудовище ли искате?!" (ами не, ти просто си от бавно-мислещите, за Бога!).
И не, не всички от един или друг задължително вид стават такива или онакива, но никоя предпоставка не бива да се пренебрегва. Ето тука сега майките на "лидери" рекоха: "Не, малтретираните и потиснатите стават престъпници" и си измиха ръцете. Е, добре, хайде ще приема, че няма да станат убийци. Ами да станат просто домашни тирани по-оправдано ли е? А аз бих казала, че малтретираните може просто да си останат жертви за цял живот, ако ще търсим вратички. Или да умрат млади. Това успокоително ли е?

Разбира се, че трябва да мислим не само как да опазим децата си, а и как да не допуснем да застанат от страната на "лошите". Аз все това се питам: "Господи, ами ако съм на мястото на майките на подсъдимите?! Ами ако...". Но повечето ми познати, като повдигна такива въпроси, казват: "О, не искам да мисля такива неща! Спрях да гледам новини, за да не се разстройвам". Чиста работа, ама щрауска...

# 110
  • Мнения: 412
исках да прочета всиччки разъждения, заради които Вергилия е създала тази тема,тъй като аз съм много млада,детето ми е много малко и мислех,че ще прочета полезни неща
поне съм наясно с черната хроника
искам да попитам нещо-имам приятелка,чийто 4-годишен син е адски агресивен, буен и т.н.
какво да направи с него? в семейството им цари мир и любов(познавам я много добре),спокойствие-няма скандали и караници.Всичко се обсъжда и решава спокойно и добре претеглено
ходили са на какви ли не лекари и специалисти,за да открият причината детето да е така буйно-всички казват много е емоционален......

# 111
  • Мнения: 155
Каквото и да говорим, нация, която не може да опазва децата си е обречена. Независимо каква е причината - дали в семейството, дали в генетичната предразположеност, дали в заобикалящата среда, дали в училище, дали от недотам ефективните социални и наказателни разпоредби в закона. И така черната хроника непрекъснато се дописва - убити деца, малтретирани деца, деца, починали от недохранване /снощи съобщиха за момиченце на 1г и 6м,починало от системно недохранване/, деца , превърнали се в престъпници. Случаите изобилстват и със сигурност ще продължат да нарастват...за най-голямо съжаление и се питам накъде вървим???

# 112
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Повечето деца насилници, както някой по- нагоре писа, са или ромчета или мюсюлманчета.......Ние тука нищим за нашите си деца, но какъв е техния живот сред нас не ни интересува.......и като видим просещо дете, го подминаваме .....не се обаждаме на защитните организации или в полицията....все едно е нормално това нещо.........учим децата ни, че онези там са различни от нас........и т.н. и се превръщаме в индиректна причина  децата да се превръщат в насилници........

# 113
  • Мнения: 25 681
Някой няма ли да поправи заглавието?  newsm78
Убиецът е на 9 години, а не на 14...

# 114
  • Мнения: 251
Много интересна и поучителна тема. Благодаря на някои от съфорумките за ясните и изчерпателни отговори Simple Smile
 Момичета Вие ми давате надежда, че не всички са изперкали на тема "моето дете е винаги право, всичко е период, всички са така, ние сме по-буйни просто.....". За мен това са чисти оправдания. Не съм майка, все още, Simple Smile но четири години съм била детегледачка и смея съвсем отговорно да заявя, че ролята на родителите или на възпитателите в семейството е огромна! Да, вярно е, че децата са различни, някои са по-буйни, но именно тука е ролята на родителя да въведе ясни правила, ясни граници, детето трябва да знае, че номера просто не минава и толкова. Всяко дете изисква различен подход, затова е трудно да си родител, защото трябва да намериш "цаката" на твоето дете, а всичко друго си е общи приказки. А най ми е странно, когато някои попитат: "Ама защо моето дете така прави?" Ами защото така сте си го научили или по-скоро, защото така сте му позволили да прави" И моля Ви нека няма обидени, защото всички ни тресе една и съща мисъл - "децата ни да бъдат по-добри", а за да направим това май ще трябва да не се подкрепяме лъжливо, а да се погледнем и да си поправим грешките. Нека го направим, а Simple Smile

# 115
  • София
  • Мнения: 38 611
Ми как няма да са "лидери" като всички компютърни игри са пълни с насилие и трупове?  Rolling EyesНай-купуваните играчки са пистолети, къртечници, ножове и нам кво си.

Мислиш ли, че това има значение?
В университета правих презентация по темата в часа по англииски защитавайки тезата, че комп.игри не влияят.

Съдейки по себе си - аз играех преди много от тези с биенето, но това не ми повлия.

Аз пък съм правила курсови за насилието в медиите и интернет. И повечето хора, които са писали по темата казват, че това има съвсем малко значение в проявите на агресивност у децата. Много по-голямо и значимо е възпитанието в семейството и училището... И много трудно. Аз, като майка на по-буйно дете, непрекъснато се чудя накъде да поема и как да я възпитавам. Трябва много де се внимава. С всяко едно дете - независимо дали е буйно или кротко.

А децата си трябва да ги пазим. Кой както може. Някои могат да дават по 180 евро на месец за частна градина или училище с охрана, някои не могат.

Доколкото прочетох, и двете починали дечица не са се гледали от майките си въобще. Затова майки, гледайте си децата, обичайте ги и спокойно!!! Hug

# 116
  • Мнения: 1 258
"Според първоначалните заключения на психолозите е много активно дете, със силно изразена агресивност. Показанията му не посочват някакъв сериозен мотив за извършване на това тежко престъпление и в случая е проявена немотивирана жестокост..."

"Извършителят на убийството ще бъде настанен в дом за временно настаняване на малолетни деца след изтичане на срока на полицейската закрила. "

Доколкото разбирам това дете-убиец ще бъде настанено между съвсем нормални деца.Не ми го побира ума.

# 117
  • Мнения: 5 630
"Според първоначалните заключения на психолозите е много активно дете, със силно изразена агресивност. Показанията му не посочват някакъв сериозен мотив за извършване на това тежко престъпление и в случая е проявена немотивирана жестокост..."

"Извършителят на убийството ще бъде настанен в дом за временно настаняване на малолетни деца след изтичане на срока на полицейската закрила. "

Доколкото разбирам това дете-убиец ще бъде настанено между съвсем нормални деца.Не ми го побира ума.

Какви нормални деца в дом за временно настаняване? Имала съм стаж в такъв. То си е като затвор-с решетки, структура на МВР е и в него прибират просячета, скитащи деца и прочие маргинали.

# 118
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Crazy ти как реагираш , когато се подиграват с детето? Това ако се случи пред мен ще ги завра в на кучето г.за

# 119
  • Мнения: 135
Crazy ти как реагираш , когато се подиграват с детето? Това ако се случи пред мен ще ги завра в на кучето г.за
Имала съм многократни скандали с тях по този повод и сега всички те ме мразят и обсъждат винаги когато мина покрай тях.Това са безкрайно елементарни хора,на които им липсват не първите 7г.а първите 17г.Не бях се сблъсквала с такава злоба и агресия,която те проявяват.

# 120
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Crazy ти как реагираш , когато се подиграват с детето? Това ако се случи пред мен ще ги завра в на кучето г.за
Имала съм многократни скандали с тях по този повод и сега всички те ме мразят и обсъждат винаги когато мина покрай тях.Това са безкрайно елементарни хора,на които им липсват не първите 7г.а първите 17г.Не бях се сблъсквала с такава злоба и агресия,която те проявяват.

Сега кажи, че работиш в социалното министерство и съвсем  #Crazy

# 121
  • Мнения: 135
Crazy ти как реагираш , когато се подиграват с детето? Това ако се случи пред мен ще ги завра в на кучето г.за
Имала съм многократни скандали с тях по този повод и сега всички те ме мразят и обсъждат винаги когато мина покрай тях.Това са безкрайно елементарни хора,на които им липсват не първите 7г.а първите 17г.Не бях се сблъсквала с такава злоба и агресия,която те проявяват.

Сега кажи, че работиш в социалното министерство и съвсем  #Crazy
Crazy ти как реагираш , когато се подиграват с детето? Това ако се случи пред мен ще ги завра в на кучето г.за
Имала съм многократни скандали с тях по този повод и сега всички те ме мразят и обсъждат винаги когато мина покрай тях.Това са безкрайно елементарни хора,на които им липсват не първите 7г.а първите 17г.Не бях се сблъсквала с такава злоба и агресия,която те проявяват.

Сега кажи, че работиш в социалното министерство и съвсем  #Crazy
Защо?

# 122
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
.....това беше несполучлив майтап....заради отношението на министерството...... Peace

# 123
  • Мнения: 135
.....това беше несполучлив майтап....заради отношението на министерството...... Peace
Хехе,знаех си Sunglasses

# 124
Синът ми е на 13 години. Хората са казали "Малки деца, малки ядове. Големи деца, големи ядове", но освен това и големи тревоги.
До 4 клас го водех и взимах от училище,сега е 7 клас и продължавам да се притеснявам.  Но освен да се надяваме, че господ и то самото да може да се опази.

# 125
  • Мнения: 4 806
има заподозрян в убийството на 4 годишното момиче. 44 годишен мъж с психически отклонения, който живее в същия квартал. Назначени са всички необходими експертизи за оценяване на здравното му състояние. Дано получи възмездие.

# 126
  • Мнения: 1 615
Възмездие??? Какво може да възмезди един побубен детски живот, и то по такъв зверски начин???

# 127
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Някой няма ли да поправи заглавието?  newsm78
Убиецът е на 9 години, а не на 14...
Оправено е вече!


...Доколкото прочетох, и двете починали дечица не са се гледали от майките си въобще. Затова майки, гледайте си децата, обичайте ги и спокойно!!! Hug

Ужасно е това,което се случва напоследък-насилие и агресия...и то сред децата Sad
Момиченцето,което е убито живее в къща,залепена за нашия блок.Там е пълно с полиция денонощно,нощем патрулка обикаля квартала,правят всичко възможно хората и сериозно са се заели...но за жалост това няма да върне детенцето ...А хората,които ги познават казват,че майката се е грижила за децата си,у тях и на двора винаги е било чисто,независимо,че са роми.Бабата е помагала в гледането на децата,явно докато майката е работила. Днес разбрах,че май са хванали убиеца...

има заподозрян в убийството на 4 годишното момиче. 44 годишен мъж с психически отклонения, който живее в същия квартал. Назначени са всички необходими експертизи за оценяване на здравното му състояние. Дано получи възмездие.
Предполагам,че става въпрос за мъжа,който живее в съседна къща.Той е психично болен и е заподозрян,но мисля,че нищо не е доказано още.До сега винаги е бил кротък и безобиден,преди месеци почти му изгоря къщата през нощта и имаше съмнения за умишлено подпалване... Съседи разказвали,че е възможно това, което се е случило с детенцето да е  направено заради отмъщение от някой,с когото са се карали преди време...какъв човек трябва да си,за да решиш да отмъщаваш по такъв начин,а и изобщо да отмъщаваш!Предполагам довечера ще кажат повече в новините.
 Преди малко пред къщата беше пълно с роднини и приятели,чакаха да докарат детенцето.Не искам дори да си представям ужаса да погребеш детето си.Дано намери покой малката душица,но майка и едва ли... 

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 15:24 от iskrica_nadejda

# 128
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Деветгодишният Асен от Хасково призна пред съда, че за втори път посяга на дете. Преди две години и половина (когато бил на 6,5 години) се е опитал да убие двегодишно момиченце.

http://dnes.dir.bg/2006/11/17/news954257.html

Ужас

# 129
  • Мнения: 25 681
Немой се пУашиш!  Mr. Green
Министър ти Вълчев щял да бори агресията с втори час на класния.  ooooh!
И пет часа да въведат, дали ще се промени нещо? Не вярвам...  Thinking

# 130
  • Мнения: 1 615
Боже, какво трябва да е преживяло това дете, та на 9 да е завършен убиец?!

# 131
  • Мнения: 2 891
Родители, възпитание, отношение...... Боже, какъв родител трябва да си, за да създадеш такова 9 годишно дете, което не само убива друго 8 годишно, но преди две години е ударило момиченце на 2 г. и го е зарязало в изоставена сграда, само защото било мрънкало на люлките...

Питахме се днес с колегите в офиса, как се ражда тази душа, толкова настървена и обременена...

# 132
  • Мнения: 1 258
Да и аз това се питам,откакто прочетох.
Може ли това дете да се промени?Може ли?

# 133
  • София
  • Мнения: 2 958
Да , новините вчера и днес са потресаващи! Cry
Явно всички си задаваме едни и същи въпроси в момента. Аз си задавам и двата въпроса  - Как да ги предпазя от агресия и как те да не бъдат агресивни?

Прочетох всичко дотук и открих в повечето постинги неща ,които и аз мисля.
Разговаряла съм много пъти по тази тема за възпитанието на децата ни .Как е по добре , да бъдем родители-приятели с децата си и да разговаряме с тях като с равни или да сме им единствено родители....но какви...

Чела съм и доста книжки през последните 12 години за възпитанието на децата.
От една страна суровото наказание има временно действие и ако не се прилага предпазливо,може да доведе до обратен ефект.
 Другия вариант - незаинтересованост от проблемите на детето - тези деца , се държат агресивно ,за да им се обърне повече внимание .Т.е. чувстват се  пренебрегвани в някаква степен./Абсолютно всяка вечер намирам време за разговор с големия ми син -усеща се кога детето е откровено .А напоследък разговарям и с малкия Wink/
N-ти вариант - детето копира поведението на родителя...
А ,ето това е много важно -ЛИЧНИЯ ПРИМЕР.По -горе е коментирано.
Много мога да пиша по темата ,но гледам ,че стана мн.дълго Embarassed
Моя близка приятелка има такъв проблем  в момента със сина си ,който е на 8 г.
Решил е ,че тя не го обича Rolling Eyes и проявява агресия спрямо нея.
Аз лично съм въприела модел на поведение на родител от типа -ПРИЯТЕЛ.
Надявам се да съм на прав път. Peace

# 134
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Деветгодишният Асен от Хасково призна пред съда, че за втори път посяга на дете. Преди две години и половина (когато бил на 6,5 години) се е опитал да убие двегодишно момиченце.

http://dnes.dir.bg/2006/11/17/news954257.html

Ужас
Ужасявам се все повече #Crazy

# 135
  • Мнения: 6 417
Онзи хахо, екстрасенсът Деси от Пелово взел да реве, че го сбръчквали от гаври в затвора. Там педофилите и изнасилвачите са на особена почит и на ей такива не трябва да им се дава смъртна присъда, а доживотна без право на замяна.

# 136
  • Мнения: 306
Вече почти всяка емисия новини ни информира за агресията у децата.Минути по късно,в рекламния блок,ни показват, как момче блъсва в реката приятелката си, заради 2 ФаФли!!! #CrazyЕ,за какво говорим!Гледаме само хАмерикански екшъни,жълтурски анимации,Actionman-и,Batman-и и пр.,ами... ooooh! Praynig Praynig Praynig

# 137
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Онзи хахо, екстрасенсът Деси от Пелово взел да реве, че го сбръчквали от гаври в затвора. Там педофилите и изнасилвачите са на особена почит и на ей такива не трябва да им се дава смъртна присъда, а доживотна без право на замяна.

ето една добра новина на фона на черната тема

# 138
  • Мнения: 3 886
Незнам защо така но все повече са малолетни престъпници.Голям ужас.Горките родители.Просто не вярвам на очите си ,че едно 9 годишно е способно на това ooooh! Shocked Tired

# 139
  • Мнения: 4 447
Вчера пък дете остана без далак, пребили го съученици! Продължава черната серия! Време е за яки мерки, нещо трябва да се прави! Деца убийци, побойници, замалко да го убият!

# 140
  • Мнения: 1 615
А видяхте ли какво казаха по въпроса родителите на побойниците?!?!?!
И как самодоволно поглеждаха в камерите 2-ма от тях самите?!?!?!
2-ма потенциални 15-годишни убийци се изживяха като медийни звезди в новините снощи... Sad

# 141
  • Мнения: 312
А видяхте ли какво казаха по въпроса родителите на побойниците?!?!?!
И как самодоволно поглеждаха в камерите 2-ма от тях самите?!?!?!
2-ма потенциални 15-годишни убийци се изживяха като медийни звезди в новините снощи... Sad
То онова лайно (с извинение) девет годишния убиец показваше среден пръст на журналистите.... но така е, аз обаче мисля, че в силовите мерки на една държавата се крие разковничето. Много стари демокрации показват, че не могат да се справят с процеса на насилие, по простата причина,че когато няма адекватно наказание за даденото престъпление, няма и спирачка за престъпника. Това с превъзпитанието е хубаво като замисъл, но е само за книгите, за да се гради илюзията,че и в най-голямото зло има нещо добро и обратното, уви реалносста е друга. От една гадина няма как да стане балерина.
Аз съм за смъртно наказание (Европа ще ни приеме без него, но ще ни молят да го въведем обратно), драконовски мерки за всяко извършено силово престъпление над личността. Малолетните убийци с доживотни присъди в поправителни затвори или както там искат да ги нарекът - отговорност от родителите, финансови наказани и пр.
Силата определя поведението в недораслите общества, за по нататък ще му мислим Stop

# 142
  • Мнения: 431
Малолетните убийци с доживотни присъди в поправителни затвори

А ти съгласна ли си ако твоето малолетно дете извърши убийство да лежи доживот? newsm78

Не знам защо всички си представят, че тяхното дете ще е жертва, а тъй малко хора се замислят какво ще стане, ако тяхното дете е агресорът. Мисля, че никой родител колкото и да възпитава и колкото и книжки да е прочел не е застрахован, че точно неговото дете няма да посегне. Иначе на присъди сме мноооого крайни и много бързи.

# 143
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз лично съм съгласна ако детето ми извърши умишлено убийство,  да си понесе последствията.... ако не е при самозащита.......аз съм за смъртното наказание........

Последна редакция: ср, 22 ное 2006, 19:46 от secretgarden

# 144
  • Мнения: 288
Малолетните убийци с доживотни присъди в поправителни затвори

А ти съгласна ли си ако твоето малолетно дете извърши убийство да лежи доживот? newsm78

Не знам защо всички си представят, че тяхното дете ще е жертва, а тъй малко хора се замислят какво ще стане, ако тяхното дете е агресорът. Мисля, че никой родител колкото и да възпитава и колкото и книжки да е прочел не е застрахован, че точно неговото дете няма да посегне. Иначе на присъди сме мноооого крайни и много бързи.
   А защо трябва да си представяме нещо?  Ами ако си представя, че някой ден аз убия някого, може да реша, че за убийство трябва да ми се поскарат и да ме пуснат да си вървя по живо и по здраво.
 

# 145
  • Мнения: 431

   А защо трябва да си представяме нещо?  Ами ако си представя, че някой ден аз убия някого, може да реша, че за убийство трябва да ми се поскарат и да ме пуснат да си вървя по живо и по здраво.
 

А на какво се дължи тази стръв при желанието за смъртно наказание и доживотен затвор на деца Shocked, ако не страхът(представата), че можеш лично да бъдеш пострадал - ти или близките ти? Иначе не мога да си обясня този хъс и жестокост да се иска затваряне до края на живота му на дете например на 10 години. Кому е нужно?

# 146
  • Мнения: 288
   Дори да е страхът, че може детето ми да пострада, щом такива хора ходят свободно по улиците, не е ли достатъчно? А какви трябва да бъдат мотивите ми- вселенски и космически ли, аз не съм Дядо Боже.
   Достатъчно съм живяла на този свят, че да не вярвам в това как ще "попаднеш на хора и ще станеш ЧОВЕК"

# 147
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

   А защо трябва да си представяме нещо?  Ами ако си представя, че някой ден аз убия някого, може да реша, че за убийство трябва да ми се поскарат и да ме пуснат да си вървя по живо и по здраво.
 

А на какво се дължи тази стръв при желанието за смъртно наказание и доживотен затвор на деца Shocked, ако не страхът(представата), че можеш лично да бъдеш пострадал - ти или близките ти? Иначе не мога да си обясня този хъс и жестокост да се иска затваряне до края на живота му на дете например на 10 години. Кому е нужно?



Едното дете се е опитало веднъж да убие 2 годишни и втори път е убило 8 годишно......не съм за смъртната присъда за деца, но не мисля, че трябва да го пускат .......

# 148
  • Мнения: 431
   Дори да е страхът, че може детето ми да пострада, щом такива хора ходят свободно по улиците, не е ли достатъчно? А какви трябва да бъдат мотивите ми- вселенски и космически ли, аз не съм Дядо Боже.
   Достатъчно съм живяла на този свят, че да не вярвам в това как ще "попаднеш на хора и ще станеш ЧОВЕК"

Такива хора ВИНАГИ е имало и винаги ще има. Няма правосъдие, полиция, войска, закони, наказания, крути мерки, които да ти осигурят каквато и да е сигурност. Дори да хващат 99 от 100  престъпника и да ги екзекутират на място, нови престъпници ще се раждат и насилие ще има.

Не знам какви трябва да са ти мотивите, ти си знаеш... Все пак си жена, майка, и наистина ли нищо не ти трепва при мисълта едно дете да стои зад решетки докато остарее и умре?


Едното дете се е опитало веднъж да убие 2 годишни и втори път е убило 8 годишно......не съм за смъртната присъда за деца, но не мисля, че трябва да го пускат .......

Да, четох за това, ужасно е, бих искала да знам повече за семейната му история и среда. Смятам, че детската психика не е укрепнала и може да му се въздейства, да се възпитава и да му помогнат професионалисти. Да бъде метнато в някое подземие е много лесно, другото изисква пари и усилия, които държавата ни едва ли ще вложи... а би трябвало. Според мен.

# 149
  • Мнения: 4 555
А ти съгласна ли си ако твоето малолетно дете извърши убийство да лежи доживот? newsm78
Извинявай, но това е абсолютно нелепо  ooooh!
Според теб какво трябва да мислим, че щом е нашето дете, значи трябва да го пуснат? Или да няма наказания за убийство, че току-виж нашето дете се окаже в ролята на убиец и тогава няма да можем да си живеем волно и щастливо както до момента!?
Съгласна съм, че един родител трябва да възпитава детето си не само как да не стане жертва на насилие, но и как да не е агресивно. Обаче да не искам да има сериозни наказания, защото можело да е моето дете...
Ако детето ми убие друго дете, повече ще ме притеснява факта, че това се е случило, отколкото да се надявам наказанието да му се размине... Не знам дали се изразих ясно.
Макар че неслучайно децата под определена възраст не могат да бъдат подведени под наказателна отговорност, защото такава отговорност носят родителите им.

# 150
  • Мнения: 14 654
ясно е, че родителите са най-важни- те дават пример, възпитават, те възлагат отговорнисти и ангажират децата си, или пък не правят тези неща . ами децата без родители?
за тях кой ще се погрижи, те от кого ще вземат пример, как ще се научат да оцеляват

# 151
  • Мнения: 431
Карина, че е нелепо, мислиш ти. И аз лично съм на това мнение.

Но имаше няколко подобни на тази теми, в една доста родители надълго и нашироко се аргументираха, че за престъпление, извършено от детето, трябвало да се наказва родителя - със затвор. Няколко пъти от различни форумци се опитвам да получа отговор дали са ЗА тежки наказания да бъдат изпълнени спрямо собствените им деца, щом настояват за такива наказания спрямо чуждите деца. Точно по принципа за стоте тояги и чуждия гръб. Засега на два пъти получих неясни отговори от типа "ако детето ми направи Х, то аз съм провален родител и трябва да бъда наказан" и нито дума за отговорността на детето. Само secretgarden тази вечер ми отговори следното, моите уважения за което:

Аз лично съм съгласна ако детето ми извърши умишлено убийство,  да си понесе последствията.... ако не е при самозащита.......аз съм за смъртното наказание........

А ми се ще повече родители да се замислят върху това... Защото ми се струва, че и прекалените опити да защитаваш детето си, въпреки че е виновно, водят до тези абсурди по новините напоследък. Достатъчно репортажи изгледах, и в повечето родителите бяха от типа "моето дете не може да е виновно", "предизвикали са го", "какво толкова, детска му работа", "нямате право да го наказвате" и т.н.

Май не можах да се изкажа ясно какво имам предвид, надявам се да си ме разбрала. newsm78

Последна редакция: ср, 22 ное 2006, 20:43 от Лизбет

# 152
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Мен пък точно твоят въпрос ме накара да се замисля за другата страна....близките на убиеца....има много слаби хора, самотни и т.н......всъщност смъртното наказание наказва и тях, те губят своя роднина и не могат никога повече да се видят с него, да поговорят, както ако присъдата е до живот............баща и син примерно ..... това е единствената причина, която би ме накарала да се замисля......друго е, когато детето знае, че има баща, било то и в затвора....и че може да отиде и да поговори с него.......

# 153
  • Мнения: 4 555
Точно за това отношение на родителите се сетих и аз. Бащата на едната от убийците на Маргарита беше казал "Е, какво толкова, голяма работа сега, деца са." Все едно се вдига много шум за едно няма нищо!

Аз също се опитах да отговоря, но явно не ми разбра отговора. Абсурдно е малко дете да се наказва с доживотен затвор.
След като детето стане престъпник, почти невъзможно е да се направи нещо, за да стане от него нормален човек, каквито и грижи да полага за него държавата.
По-горе забелязах едно мнение - какво ли е преживяло това дете, че на 6 години вече да е убиец! Не е станало такова от хубаво!
И това е насоката, в която трябва да се работи. Не наказанията спират престъпника, особено когато става дума за детско насилие.
Пак казвам, неслучайно децата не носят наказателна отговорност, трябва да се наказва родителя.


secretgarden, от сигнатурата ти разбирам, че имаме рожден ден на един и същи ден  bouquet

# 154
  • Мнения: 312
Не е нужно да си заравяме главата в пясъка. Огромна е разликата между това да убиеш по невнимание/непредпазливост/ и това да мачкаш с камък главата на жертвата, да се гавриш с нея, да експериментираш с тялото и психиката, да се наслаждаваш на страха и болката в очите - такава гад или трябва да се изолира от обществото до живот(пък психиятри и пр. нека си експериментират с това дали може или не да се превъзпита) или трябва да се очисти, та да не се множи ДНК.
Да, майка съм и се надявам, че давам всичко от себе си да не се изроди потомството ми в изверги. Горко ми, ако не успея, горко и на всяка майка, която не е успяла и която обаче осъзнава, че се е провалила. Болката ще е огромна, но сурови наказания трябва да има!
Бог да е с нас и децата ни!

# 155
  • София
  • Мнения: 2 847
Стайнбек в "На изток от рая" казва нещо много умно, не мога да го цитирам точно, но ще го преразкажа. Той казва, че така, както някои хора се раждат с физически недъг, така други се раждат с недъг в душата и мисленето, просто първият е явен, а вторият не се вижда на пръв поглед. Напълно съм съгласна и съм убедена, че садистът се ражда садист.  Naughty

# 156
  • Мнения: 4 447
.....найста серия. Вчера, в училището на синовете ми имало побой. На седмокласници. Едното дете е закарано в безсъзнание в Пирогов, другото, цялото в кръв, е отведено от родителите си. Започнали са да идват психолози в часовете, от столична община през седмица им четат лекции, но малко ми прилича на "след дъжд - качулка. Дано детето се оправи (главата му е ударена в ръба на парното), но страха ми става все по-голям. Сутринта го вдигнах в 7 часа за да говорим как да се пази. Какво да прави, ако някой го дразни или закача. Почвам да полудявам.  После гледах новините, за да видя дали има някакво развитие и новини, то пък - изгорели деца. Черен месец, от утре ново начало, дано е по-добро!

Общи условия

Активация на акаунт