В Бон Апети говорят за кърмене и късно захранване!!!

  • 12 595
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 614
Ами това е! Следва серия от предавания за храненето на детето. Показват рецепти за бебоци, примерно картоф и тиква на пара - забележете от 6-ия месец!
А втората рецепта е за след 8-ия - тиква, извара, банан и ябълка!
И постоянно казва педиатърката, на която по-късно ще напиша името, че не го чух, напомня, че детето трябав да се кърми, или да се храни с мляко АДАПТИРАНО, не кисело...(аман от тези теми вече!)

Лекарката посочи примери от практиката си, че много майки си купуват и четат книги, в които пише погрешно, че детето се захранва от 1-ия месец, а тя изрично препоръчва късно захранване от 5-6-ия месец!

Исках да споделя, все повече светлина в тунела има!  bouquet

П.С. Хайде почна се - захар на всичко, защото децата не обичат солено  #Cussing out

# 1
# 2
  • Мнения: 2 614
Лекарката се казва - Антония Антонова - заместник председател на Асоциацията на педиатрите от извънболничната помощ.
Започна да дава препоръки за броя хранения - трябва да са 4, но може и 5, но уви въобще не спомена за кърмене между храненията, или предлагане първо на кърма(АМ) след това на твърда храна, но пък и предаването не е за кърменето, а си е специализирано...
това е втората рецепта
100 г тиква
1 ябълка
1/2 банан
1 с. л. обезсолена извара
1 1/2 ч. л. захар - ето това количество е странно и много ме изненада, но пък всеки си преценяма как и с какво да си храни детето...

Валче, благодаря за линковете!  bouquet

# 3
  • до канала
  • Мнения: 518
макар ние да сме още малки рецептите ми се сториха интересни и си ги записах инициативата на бон апети ще бъде полезна за много от нас  chef

# 4
  • Мнения: 481
Tъкмо се засилих да пускам тема и видях, че са ме изпреварили . Аз също не одобрявам захарта, но това да е кусура. На фона всички други положителни неща, които лекарката каза захарта може да се преглътне. На мен ми стана драго като видях в рецептата изписано, под адаптираното мляко, кърма като алтернатива. Жената дадв доста адекватна информация за захранването трябва да се признае, че наистина има светлина в тунела  newsm10

# 5
  • Мнения: 3 092
Ами какво да кажа освен очевидното - много е хубаво че има светлина в тунела и че започваме да се държим по -адекватно Peace
И аз съм против захарта , ама всеки си решава де.
То и аз не ползвам захар за кафе , чай или други вкусотиики за пиене , но понякога прегрешавам с шоколад Embarassed

# 6
  • Мнения: 535
И аз много се зарадвах като видях, че говорят за захранването. Между другото аз захраних точно с Тиква+ много други плодове и зеленчуци, но най- вече тиква с картоф и тиква с кафяв ориз. Много полезна и питателна храна.   bouquet

# 7
  • Мнения: 5 401
Доволен.. освен момента със захарта, но наистина не може да се очаква всичко..  Peace

# 8
  • Мнения: 104
добре де и какво и е толкова на захарта, все пак се говори за съвсем малки количества. Вие всичко без захар ли ядете?

# 9
  • Мнения: 1 043
бяла отрова...  не бих дала на моя мъник  Naughty
но наистина е добре че се говори за по късното захранване - аз едвам убеждавам майките да не дават сокчетата още пурвия месец както ги съветват педиатрите - в цяла българия  Crazy

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 13:04 от krissie

# 10
  • Мнения: 5 401
добре де и какво и е толкова на захарта, все пак се говори за съвсем малки количества. Вие всичко без захар ли ядете?

Аз си соля и захаросвам, но за бебешкия организъм това е твърде вредно.. Моята бъдеща бивша педка казва да се слага сол и захар на върха на ножчето... И това не бих когато ни дойде момента да се захраним.

# 11
  • Мнения: 11 818
Не е задължително да споделяме всичко, което казват! Но като идея е много добре! Поздравления за екипа!  Peace
И едно голямо браво за гласността по отношение на късното захранване!

# 12
  • Мнения: 863
И аз го гледах,направи ми много добро впечатление,защото нещата наистина започват да се променят-когато синът ми се роди,това наистина беше нещо ново и вси4ки ме гледаха доста у4удени,когато им говорих за късно захранване и дълго кърмене,а сега ве4е не е така Grinning браво за което  bouquet

# 13
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
 smile3501 smile3501 smile3501

# 14
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Личеше си,че мног силно подкрепя кърменето.
Много симпатична лекарка.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Майка ми го е гледала и ми се обади превъзбудена да ми каже ...  Laughing Сега днес аз трябва да следя рецептата.   bouquet

# 16
  • Мнения: 535
А какво даваха в днескашното предаване, че го изпуснах Embarassed

# 17
  • Мнения: 104
Днес нямаше бебешки рецепти. Май само веднъж в седмицата ще има.

# 18
  • Мнения: 138
Привет мами, искам да помоля ако някоя от вас е записала тези рецепти и следващите такива в предаването нека ако може да ми ги изпрати на лични.Рецептите бяха доста интересни, проблема е че не сам ги записала и сега не се отварят.
Много ви благодаря предварително.

# 19
  • ES
  • Мнения: 2 172
Крем супа от зеленчуци
Д-р Антоанета Антонова, педиатър, приготвя рецепта за деца над 7-месечна възраст
3/1/2007
Списък на необходимите продукти:
3-4 розички карфиол
1 стрък праз лук
1 морков
1 картоф
1 чушка
1 ч. л. краве масло


Начин на приготвяне:
1. Празът се нарязва наситно.
2. Маслото се слага в тенджера, сипва се празът и се задушава, докато маслото се разтопи.
3. Веднага след това в тенджерата се налива 1 с. л. вряла вода.
4. Празът се сварява на тих огън под капак.
5. Картофът се обелва и се нарязва на малки кубчета.
6. Чушката и морковът се почистват и се нарязват надребно. Карфиолът се накъсва на розички.
7. Зеленчуците се сипват при сварения лук.
8. В тенджерата се наливат около 500 мл вряла вода и супата се вари до готовност.
9. Сварените зеленчуци се свалят от котлона и се пасират.
10. След като се охлади, супата е готова за сервиране.

Пюре с пилешко месо
Д-р Антоанета Антонова, педиатър, приготвя рецепта за деца над 7-месечна възраст
3/1/2007
Списък на необходимите продукти:

30-40 г пилешки гърди
40 г ориз
1/2 морков
1/4 стрък праз лук
2 стръка магданоз
2 ч. л. зехтин
малка щипка сол

Начин на приготвяне:
1. Празът се нарязва наситно, а морковът се настъргва на ситно ренде.
2. В тенджера леко се загрява зехтинът, сипва се морковът и се задушава за кратко (около 1 минута).
3. Прибавя се нарязаният праз лук и веднага след това се наливат 2 с. л. гореща вода.
4. Месото се нарязва на малки парченца и се добавя към зеленчуците.
5. Наливат се около 140 мл вода, поръсва се с нарязан наситно магданоз и по желание се добавя щипка сол.
6. След това се сипва оризът и се вари до готовност.
7. Свареното ястие се пасира леко и е готово за сервиране.

# 20
  • Мнения: 3 423
а това краве масло в супата не ви ли притеснява за деца над 7 месеца newsm78

# 21
  • Мнения: 138
мерси но ме интересуват предишните рецепти от дати 23.11 и 14.12.
Благодаря ви

Последна редакция: ср, 03 яну 2007, 15:27 от muushu

# 22
  • Мнения: 1 382
Малко ме притеснява задушаването в масло, иначе като идея, включването на бебешки асортимент, го прави още по-любимо за мен. За захарта...без коментар, не бих сложила  Peace

# 23
  • Мнения: 48
Разгеле!!! Майка ми ми се обади след едно предаване и се призна за победена  Laughing. Да е жива и здрава тази лекарка, че ми беше писнало да слушам как детето гледало какво има по масата и преглъщало  Shocked, а пък аз видите ли на инат не съм му давата! На един етап взех да и отговарям, че не е от инат, ами от мързел  Joy.

# 24
  • Мнения: 296
Здравейте, може ли да помоля ако някой има код за достъп до рецептите от http://bonapeti.tv да ги сподели с нас. благодаря на gery_to за предоставените 2 рецепти- изпробвахме втората супер е!

# 25
  • Мнения: 126
За тези, които нямат възможност да следят предаванията във времето когато ги дават по телевизията - аз ги гледам през този сайт - http://www.neterra.tv/bg/. регистрирате се и гледате записи от последните 5 предавания. А темата за бебешкото хранене е всеки четвъртък. Лекарката наистина е много симпатична - тя водеше някои от лекциите на списание 9 месеца и е доста компетентна според мен. 

# 26
  • Мнения: 5 178
Записвам се за да следя темата

# 27
  • Мнения: 273
някои имали рецептите от вчера че ги изтървах

# 28
  • Мнения: 2 616
...................

Лекарката посочи примери от практиката си, че много майки си купуват и четат книги, в които пише погрешно, че детето се захранва от 1-ия месец, а тя изрично препоръчва късно захранване от 5-6-ия месец!

.................

Ние сме предразположени към алергии и също ни препоръчаха да започнем захранването чак след 5-6 месец и то със зеленчуци, чак след месните пюренца да почнем с плодове.

# 29
  • Мнения: 273
Плодово-зеленчукова каша с овесени ядки
30 мл адаптирано мляко
20 г овесени ядки
1 морков
1 ябълка
Морковът се почиства, нарязва се на парчета и се сварява на пара.
Овесените ядки се сипват в тенджера, добавят се парчетата морков и се сваряват заедно.
Ябълката се обелва и се настъргва. Добавя се към ядките и моркова и всичко се намачква добре или се пасира. Накрая се налива адаптираното мляко и се разбърква кашата.

# 30
  • Мнения: 5 026
Даа, гледах го и аз. Дано повече майки са гледали, че онзи ден срещам една позната, бебето й на 5 месеца, обринато.Питам защо е така, а тя каза, че давала жълтък по съвет на педиатърката. Изумих се, а тя каза: "'Тая жена е с 30 годишен опит, ще я слушам".... и така.

# 31
  • София
  • Мнения: 555
Личеше си,че мног силно подкрепя кърменето.
Много симпатична лекарка.
Познавам режисьорката на предаването, от която знам, че подкрепя кърменето, ама до към 6 месеца. Аз като и казах, че още я кърмя, тя каза, че според лекарката не било хубаво вече newsm78 Разказвала им за детенце на годинка,тичащо в парка и дърпащо дрехата на майка си, за да суче. Надявам се да не я е разбрала правилно.

# 32
  • Мнения: 313
Днес дадоха рецепта с Елда. Аз тъкмо се чудех какво представлява, защото не бях виждала и ето Simple Smile Аз също съм доволна, че се набляга на късното захранване. Дават идейки, някои от които запомням, а други забравям Wink Поздравления за Бон Апети  bouquet

# 33
  • Мнения: 2 614
Това е втората рецепта

Закуска с елда и сирене
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
21/3/2007
Списък на необходимите продукти:

50 г обезсолено сирене
1/2 к. ч. елда
1/2 ч. л. краве масло
Начин на приготвяне:
1. Елдата се сипва в тенджера и се залива с две части вода (1 к. ч.). Вари се около 10-15 минути.
2. При варенето елдата набъбва, като поема цялата течност. Когато е готова, се оставя да се задуши под капак около 10 минути.
3. Към сварената елда се добавят сиренето и маслото и всичко се намачка добре.
4. Любопитно: Елдата съдържа голямо количество фолиева киселина, желязо, белтъци и аминокиселини и е добър заместител на месото.
 

 

# 34
  • Мнения: 753
супер тема!!!

# 35
  • Мнения: 541
Да темата е супер, дано повече майки и баби са гледали предаването Бон Апети. Laughing

# 36
  • Мнения: 273
извинявам се за цитата
cat11 аз имам позната която все още кърми и детето и е на 1год и 4месеца и наскоро проходи .
неслушай лекарите гледай си детето

# 37
  • София
  • Мнения: 6 258
Е, браво, има светлина в тунела. Дано все повече педиатри говорят така пред ТВ-то. Wink

# 38
  • София
  • Мнения: 6 258
добре де и какво и е толкова на захарта, все пак се говори за съвсем малки количества. Вие всичко без захар ли ядете?
Моят син започна да приема захар, когато тръгна на ясла (1г5м). Преди това кремчета, грисчета само с мляко и плод. Защо им е тази захар толкова рано?

# 39
  • Мнения: 888
Браво за темата Hug
записах си рецептите и сайта за гледане на предаването: мерси naidy
  bouquet
аз пак ще го напиша за някой който не чете назад  Peace  http://www.neterra.tv/bg/

# 40
  • Мнения: 273
Следващата среща е на 11 април и ще готвят
- Пюре с броколи и сирене
- Каша от грис.

# 41
 Simple SmileПомествам двете рецепти от днешното предаване. Някой има ли рецепти от първите предавания спанак с ориз и оризова каша с банан. Даваха ли на 4.4.07г. рецепти за бебета. Някои има ли рецептите от 7.03., 14.03, 28.03.07г. Моля ви мами ако имате нещо да ги поместите.


Пюре с броколи и сирене

Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
11/4/2007
 
Списък на необходимите продукти:
70-80 г броколи
50 г сирене
1 картоф
30 мл адаптирано мляко
 
Начин на приготвяне:
1. Броколите се накъсват на розички, картофът се обелва и се нарязва на кубчета.
 2. Зеленчуците се сваряват на пара.
 3. Сиренето се залива с вода и се оставя да престои, за да се обезсоли.
 4. Сварените броколи и картофи се слагат в купата на пасатор.
 5. Добавя се обезсоленото сирене, налива се адаптираното мляко и се пасира, докато се получи еднородна смес.
 



 Каша от грис

Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
11/4/2007

Списък на необходимите продукти:

150 мл разтворено сухо мляко
1 ябълка
3 с. л. пшеничен грис
1/2 ч. л. краве масло

Начин на приготвяне:
1. Сухото мляко се сипва в тенджерка, залива се с вода и се кипва.
 2. След това се прибавя грисът, (съотношението между течност и грис е 3 към 1) и се вари 2-3 минути, като се бърка непрекъснато.
 3. Ябълката се обелва и се настъргва на ренде.
 4. След като грисът се охлади, се прибавят настърганата ябълка и маслото. Бърка се, така че да се получи хомогенна смес.
 
 
 

 

# 42
  • Мнения: 273
ами на 14.03 май нямаше или съм ги изпуснала, а на 28.03 и 4.04 нямаше.
ето рецептите от 7.03.
Оризова каша с банан
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
7/3/2007
 
Списък на необходимите продукти:
1 банан
4 с. л. готова оризова каша

Начин на приготвяне:
  1. Оризовата каша се сипва в купичка и се залива със 100 мл вода.
  2. Разбърква се и се оставя да престои известно време, за да набъбне.
  3. Бананът се обелва и се намачква.
  4. Намачканият банан се залива с кашата и се разбърква, за да се смесят добре.



Пюре със спанак
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
7/3/2007
 
Списък на необходимите продукти:
60 г спанак
1 картоф (30 г)
1 морков (30 г)
30 г ориз
30 г сирене

Начин на приготвяне:
  1. Картофът се обелва и се настъргва на по-едро ренде.
  2. Морковът се почиства и също се настъргва.
  3. Зеленчуците се слагат в тенджера, задушават се за 30-40 секунди и се сипва оризът.
  4. Наливат се около 100 мл вода, разбърква се и се похлупва.
  5. Измитият и отцеден от водата спанак се нарязва наедро.
  6. Нарязаният спанак се прибавя в тенджерата при останалите продукти и се задушава до кулинарна готовност.
  7. Накрая ястието се пресипва в каната на пасатор, добавя се сиренето и всичко се пасира.

# 43
  • Мнения: 36
Записвам се и аз в темата, вече живо ме вълнува захранването.
Аман от старото поколение - баща ми последно заяви, че детето не може да се обръща, защото не ядяло пюре

# 44
  • Мнения: 273
извини ме за коментара, но ме разсмя.
това че не яде пюре не е признак че не се обръща, просто явно така не му е кеф на детето.

# 45
  • Мнения: 230
Личеше си,че мног силно подкрепя кърменето.
Много симпатична лекарка.
Познавам режисьорката на предаването, от която знам, че подкрепя кърменето, ама до към 6 месеца. Аз като и казах, че още я кърмя, тя каза, че според лекарката не било хубаво вече newsm78 Разказвала им за детенце на годинка,тичащо в парка и дърпащо дрехата на майка си, за да суче. Надявам се да не я е разбрала правилно.
В тази връзка - в днешното предаване втората рецепта беше препоръчана за заместване на следобедното кърмене Thinking. Та така вместо кърма сухо млекце!?!

# 46
  • Мнения: 61

   Благодаря! Тъкмо се чудех как да разбера новите рецепти,че не можах да гледам предаването.  bouquet
   Кога ще е следващото

# 47
  • Мнения: 273
Следващата среща е на 25 април, сряда и ще готвят
  - Телешко с грах (за деца над 8-месечна възраст)
  - Ягоди с извара (за деца над 1 година).


# 48
  • Мнения: 126
Това за сухото мляко и мен ме обърка - аз все още не съм заместила кърмене, но съм въвела почти всички храни допустими възрастта на бебока, включително съм давала готово пюре със сухо мляко. Затова реших, че мога да приготвя рецептата с грис / ако е само с вода грисът става не много вкусен/. Зачудих се какво да е млякото и взех от това на Нестле - да, ама на кутията пише, че не се препоръчва за хранене на кърмачета до 12 месеца - та малко се зачудих и направих рецептата само с вода за всеки случай. Не зная как да разбирам този надпис - може би имат предвид да не се ползва за основно мляко на бебетата или пък препоръчват въобще да не се дава на деца под годинка newsm78 Ако е така и ако сухото мляко е ок /при деца без алергични проблеми разбира се /, то какво да е това сухо мляко newsm78 Обадих се на нашето педи, но тя ми каза че мога вече и прясно да давам и да не се чудя, но този неин съвет, както и предишни по отношение на храненето, ще го пропусна

# 49
  • Мнения: 3 161
Току що гледах това - Иван Звездев пита педиатърката (не чух името) защо няма единни критерии за храненето на децата и тя каза, че в момента в Министерството работят по сформирането на група с видни педиатри и нутриционисти и скоро ще има единна концепция. Спомена също, че късното захранване е за предпочитане, а попарката с вино и други бабини рецепти са аут  Laughing.

# 50
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Ха дано Simple Smile че за таз единна концепция ни се изчака чакането Laughing
Но е чудесно, че по национална телевизия в гледано предаване все пак се казват неща като захранване след 6 месец.

# 51
  • Мнения: 3 161
Благодаря за преместването - не знаех къде е темата и пуснах нова.

# 52
  Simple SmileНякой може ли да помести рецептите от 25.04., че не съм го гледала предаването. Кога е следващата рецепта в Бон апети. Предварително ви Благодаря мами!  bouquet

# 53
  • Мнения: 1 427
Току що гледах това - Иван Звездев пита педиатърката (не чух името) защо няма единни критерии за храненето на децата и тя каза, че в момента в Министерството работят по сформирането на група с видни педиатри и нутриционисти и скоро ще има единна концепция. Спомена също, че късното захранване е за предпочитане, а попарката с вино и други бабини рецепти са аут  Laughing.
Ха дано! И по-скоро да стане, че ми писна да слушам компетентни педиатри!

# 54
  • Мнения: 2 614
Ето това са рецептите, които имам аз, дано са ви от полза! Peace

Каша с овесени ядки
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

(за 1 порция)
1 банан
1/2 ябълка
90 мл адаптирано мляко
20 г овесени ядки

Начин на приготвяне:
 1. Овесените ядки се смилат фино.
 2. След това се сипват в тенджера, заливат се с вряла вода в съотношение 1:1 1/2 и се сваряват.
 3. В купичка се сипват 3 равни лъжици адаптирано мляко и се разтварят в 90 мл преварена вода.
 4. Сварените овесени ядки се оставят да се охладят, след което се заливат с адаптираното мляко.
 5. Ябълката се обелва и се настъргва. Бананът се пасира в блендер.
 6. Плодовете се прибавят към ядките, кашата се разбърква и е готова за консумация.

Телешко със зеленчуци
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

(за 2 порции)
150 г замразен зелен фасул
50 г телешки шол
1 резен целина (30 г)
1 малък картоф
1 морков
1/2 глава лук
2-3 стръка магданоз
1 ч. л. краве масло (15 г)
 
Начин на приготвяне:
 1. Месото се нарязва на парчета, лукът – наситно. Маслото се загрява в тенджера, слага се нарязаното месо и се задушава за кратко.
  2. Прибавя се лукът и веднага се налива гореща вода (колкото да покрие продуктите). Вари се в тенжера под налягане до готовност.
  3. Обеленият картоф и целината се нарязват надребно.
  4. Морковът се почиства и също се нарязва на малки парченца.
  5. Нарязаните зеленчуци се прибавят към телешкото заедно със зеления фасул. След като налягането в тенджерата се вдигне, продуктите се варят още 10 минути.
  6. Когато е готово, ястието се пасира. Накрая се поръсва с нарязан наситно магданоз.

Пюре със спанак
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

60 г спанак
1 картоф (30 г)
1 морков (30 г)
30 г ориз
30 г сирене

Начин на приготвяне:
 1. Картофът се обелва и се настъргва на по-едро ренде.
 2. Морковът се почиства и също се настъргва.
 3. Зеленчуците се слагат в тенджера, задушават се за 30-40 секунди и се сипва оризът.
 4. Наливат се около 100 мл вода, разбърква се и се похлупва.
 5. Измитият и отцеден от водата спанак се нарязва наедро.
 6. Нарязаният спанак се прибавя в тенджерата при останалите продукти и се задушава до кулинарна готовност.
 7. Накрая ястието се пресипва в каната на пасатор, добавя се сиренето и всичко се пасира.

Оризова каша с банан
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

1 банан
4 с. л. готова оризова каша


Начин на приготвяне:
 1. Оризовата каша се сипва в купичка и се залива със 100 мл вода.
 2. Разбърква се и се оставя да престои известно време, за да набъбне.
 3. Бананът се обелва и се намачква.
 4. Намачканият банан се залива с кашата и се разбърква, за да се смесят добре.


Закуска с елда и сирене
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър


 Списък на необходимите продукти:

50 г обезсолено сирене
1/2 к. ч. елда
1/2 ч. л. краве масло
 
Начин на приготвяне:
 1. Елдата се сипва в тенджера и се залива с две части вода (1 к. ч.). Вари се около 10-15 минути.
 2. При варенето елдата набъбва, като поема цялата течност. Когато е готова, се оставя да се задуши под капак около 10 минути.
 3. Към сварената елда се добавят сиренето и маслото и всичко се намачка добре.
 4. Любопитно: Елдата съдържа голямо количество фолиева киселина, желязо, белтъци и аминокиселини и е добър заместител на месото.

Плодово-зеленчукова каша с овесени ядки
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

 
 Списък на необходимите продукти:

30 мл адаптирано мляко
20 г овесени ядки
1 морков
1 ябълка
 
Начин на приготвяне:
 1. Морковът се почиства, нарязва се на парчета и се сварява на пара.
 2. Овесените ядки се сипват в тенджера, добавят се парчетата морков и се сваряват заедно.
 3. Ябълката се обелва и се настъргва.
 4. Настърганата ябълка се добавя към ядките и моркова и всичко се намачква добре.
 5. Накрая се налива адаптираното мляко.
 6. Кашата се разбърква и е готова за консумация.

Пюре с броколи и сирене
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

70-80 г броколи
50 г сирене
1 картоф
30 мл адаптирано мляко
 
Начин на приготвяне:

 1. Броколите се накъсват на розички, картофът се обелва и се нарязва на кубчета.
 2. Зеленчуците се сваряват на пара.
 3. Сиренето се залива с вода и се оставя да престои, за да се обезсоли.
 4. Сварените броколи и картофи се слагат в купата на пасатор.
 5. Добавя се обезсоленото сирене, налива се адаптираното мляко и се пасира, докато се получи еднородна смес.

Каша от грис
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

150 мл разтворено сухо мляко
1 ябълка
3 с. л. пшеничен грис
1/2 ч. л. краве масло

Начин на приготвяне:
 1. Сухото мляко се сипва в тенджерка, залива се с вода и се кипва.
 2. След това се прибавя грисът, (съотношението между течност и грис е 3 към 1) и се вари 2-3 минути, като се бърка непрекъснато.
 3. Ябълката се обелва и се настъргва на ренде.
 4. След като грисът се охлади, се прибавят настърганата ябълка и маслото. Бърка се, така че да се получи хомогенна смес.

# 55
  • Мнения: 273
Благодаря и аз за рецептите този път и аз ги изпуснах, бяхме на разходка и забравих да го гледам

Следващата среща е на 9 май, сряда и ще готвят
 - Плодова закуска с овесени ядки и извара (за над 7-месечна възраст)
 -  Зеленчуков обяд (за над 6-месечна възраст).

Последна редакция: ср, 02 май 2007, 19:35 от snejko

# 56
 Simple SmileНякой записал ли е рецептите от 25 април (сряда) - Телешко с грах и Ягоди с извара, че ги изпуснах да си ги запиша.
 Предварително ви благодаря. bouquet

# 57
Eто рецептите, които аз имам:

Крем супа от зеленчуци
Д-р Антоанета Антонова, педиатър, приготвя рецепта за деца над 7-месечна възраст
3/1/2007
Списък на необходимите продукти:
3-4 розички карфиол
1 стрък праз лук
1 морков
1 картоф
1 чушка
1 ч. л. краве масло (1 ч.л. зехтин)


Начин на приготвяне:
1. Празът се нарязва наситно.
2. Маслото се слага в тенджера, сипва се празът и се задушава, докато маслото се разтопи.
3. Веднага след това в тенджерата се налива 1 с. л. вряла вода.
4. Празът се сварява на тих огън под капак.
5. Картофът се обелва и се нарязва на малки кубчета.
6. Чушката и морковът се почистват и се нарязват надребно. Карфиолът се накъсва на розички.
7. Зеленчуците се сипват при сварения лук.
8. В тенджерата се наливат около 500 мл вряла вода и супата се вари до готовност.
9. Сварените зеленчуци се свалят от котлона и се пасират.
10. След като се охлади, супата е готова за сервиране.

Пюре с пилешко месо
Д-р Антоанета Антонова, педиатър, приготвя рецепта за деца над 7-месечна възраст
3/1/2007
Списък на необходимите продукти:

30-40 г пилешки гърди
40 г ориз
1/2 морков
1/4 стрък праз лук
2 стръка магданоз
2 ч. л. зехтин
малка щипка сол

Начин на приготвяне:
1. Празът се нарязва наситно, а морковът се настъргва на ситно ренде.
2. В тенджера леко се загрява зехтинът, сипва се морковът и се задушава за кратко (около 1 минута).
3. Прибавя се нарязаният праз лук и веднага след това се наливат 2 с. л. гореща вода.
4. Месото се нарязва на малки парченца и се добавя към зеленчуците.
5. Наливат се около 140 мл вода, поръсва се с нарязан наситно магданоз и по желание се добавя щипка сол.
6. След това се сипва оризът и се вари до готовност.
7. Свареното ястие се пасира леко и е готово за сервиране.
добре или се пасира. Накрая се налива адаптираното мляко и се разбърква кашата.

Пюре със спанак
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
7/03/2007

Списък на необходимите продукти:

60 г спанак
1 картоф (30 г)
1 морков (30 г)
30 г ориз
30 г сирене

Начин на приготвяне:
 1. Картофът се обелва и се настъргва на по-едро ренде.
 2. Морковът се почиства и също се настъргва.
 3. Зеленчуците се слагат в тенджера, задушават се за 30-40 секунди и се сипва оризът.
 4. Наливат се около 100 мл вода, разбърква се и се похлупва.
 5. Измитият и отцеден от водата спанак се нарязва наедро.
 6. Нарязаният спанак се прибавя в тенджерата при останалите продукти и се задушава до кулинарна готовност.
 7. Накрая ястието се пресипва в каната на пасатор, добавя се сиренето и всичко се пасира.

Оризова каша с банан
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
7/03/2007
Списък на необходимите продукти:

1 банан
4 с. л. готова оризова каша


Начин на приготвяне:
 1. Оризовата каша се сипва в купичка и се залива със 100 мл вода.
 2. Разбърква се и се оставя да престои известно време, за да набъбне.
 3. Бананът се обелва и се намачква.
 4. Намачканият банан се залива с кашата и се разбърква, за да се смесят добре.


Закуска с елда и сирене
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
21/03/2007

 Списък на необходимите продукти:

50 г обезсолено сирене
1/2 к. ч. елда
1/2 ч. л. краве масло
 
Начин на приготвяне:
 1. Елдата се сипва в тенджера и се залива с две части вода (1 к. ч.). Вари се около 10-15 минути.
 2. При варенето елдата набъбва, като поема цялата течност. Когато е готова, се оставя да се задуши под капак около 10 минути.
 3. Към сварената елда се добавят сиренето и маслото и всичко се намачка добре.
 4. Любопитно: Елдата съдържа голямо количество фолиева киселина, желязо, белтъци и аминокиселини и е добър заместител на месото.

Плодово-зеленчукова каша с овесени ядки
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
21/03/2007
 
 Списък на необходимите продукти:

30 мл адаптирано мляко
20 г овесени ядки
1 морков
1 ябълка
 
Начин на приготвяне:
 1. Морковът се почиства, нарязва се на парчета и се сварява на пара.
 2. Овесените ядки се сипват в тенджера, добавят се парчетата морков и се сваряват заедно.
 3. Ябълката се обелва и се настъргва.
 4. Настърганата ябълка се добавя към ядките и моркова и всичко се намачква добре.
 5. Накрая се налива адаптираното мляко.
 6. Кашата се разбърква и е готова за консумация.

Тиква с ябълка и банан
Рецепта за деца над 6-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

100 г тиква
1 ябълка
1/2 банан
1 с. л. обезсолена извара
1 1/2 ч. л. захар - ето това количество е странно и много ме изненада, но пък всеки си преценяма как и с какво да си храни детето...
 
Пюре с броколи и сирене
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
11/4/2007
 
Списък на необходимите продукти:
70-80 г броколи
50 г сирене
1 картоф
30 мл адаптирано мляко
 
Начин на приготвяне:
1. Броколите се накъсват на розички, картофът се обелва и се нарязва на кубчета.
2. Зеленчуците се сваряват на пара.
3. Сиренето се залива с вода и се оставя да престои, за да се обезсоли.
4. Сварените броколи и картофи се слагат в купата на пасатор.
5. Добавя се обезсоленото сирене, налива се адаптираното мляко и се пасира, докато се получи еднородна смес.

Каша от грис
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
11/4/2007
Списък на необходимите продукти:

150 мл разтворено сухо мляко
1 ябълка
3 с. л. пшеничен грис
1/2 ч. л. краве масло

Начин на приготвяне:
 1. Сухото мляко се сипва в тенджерка, залива се с вода и се кипва.
 2. След това се прибавя грисът, (съотношението между течност и грис е 3 към 1) и се вари 2-3 минути, като се бърка непрекъснато.
 3. Ябълката се обелва и се настъргва на ренде.
 4. След като грисът се охлади, се прибавят настърганата ябълка и маслото. Бърка се, така че да се получи хомогенна смес.

Каша с овесени ядки
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

(за 1 порция)
1 банан
1/2 ябълка
90 мл адаптирано мляко
20 г овесени ядки

Начин на приготвяне:
 1. Овесените ядки се смилат фино.
 2. След това се сипват в тенджера, заливат се с вряла вода в съотношение 1:1 1/2 и се сваряват.
 3. В купичка се сипват 3 равни лъжици адаптирано мляко и се разтварят в 90 мл преварена вода.
 4. Сварените овесени ядки се оставят да се охладят, след което се заливат с адаптираното мляко.
 5. Ябълката се обелва и се настъргва. Бананът се пасира в блендер.
 6. Плодовете се прибавят към ядките, кашата се разбърква и е готова за консумация.

Телешко със зеленчуци
Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър

Списък на необходимите продукти:

(за 2 порции)
150 г замразен зелен фасул
50 г телешки шол
1 резен целина (30 г)
1 малък картоф
1 морков
1/2 глава лук
2-3 стръка магданоз
1 ч. л. краве масло (15 г)
 
Начин на приготвяне:
 1. Месото се нарязва на парчета, лукът – наситно. Маслото се загрява в тенджера, слага се нарязаното месо и се задушава за кратко.
  2. Прибавя се лукът и веднага се налива гореща вода (колкото да покрие продуктите). Вари се в тенжера под налягане до готовност.
  3. Обеленият картоф и целината се нарязват надребно.
  4. Морковът се почиства и също се нарязва на малки парченца.
  5. Нарязаните зеленчуци се прибавят към телешкото заедно със зеления фасул. След като налягането в тенджерата се вдигне, продуктите се варят още 10 минути.
  6. Когато е готово, ястието се пасира. Накрая се поръсва с нарязан наситно магданоз.

# 58
  • Мнения: 273
Здравейте някои да има рецептите от 6.06 че ги изпуснах. Благодаря

Следващата среща е на 20 юни, сряда и ще готвят
 - Пюре по градинарски (за деца над 7-месечна възраст)
 -  Кисел с манго (за деца над 6-месечна възраст)

# 59
# 60
  • Мнения: 1 117
Много е хубаво ,че се заговори за късно захранване в едно гледано предаване. Докторката е в час с новостите , за разлика от повечето педиатри / включително и нашият / .
Моят малчо е още на кърма , но като започним да се храним , ще мога да му приготвям разнообразна храна.
Ще следя темата Simple Smile

# 61
  • Мнения: 180
Ето рецептите от 06.06:

Пиле с череши
Рецепта за деца над 7-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
70 г пилешки гърди
1 морков
10-12 череши
10 мл краве масло
1 ч. л. царевично (пшеничено) натурално нишесте

Начин на приготвяне:
1.Месото се нарязва на малки кубчета.
2.Морковът се почиства и се настъргва на едро ренде.
3.Маслото се разтопява в тенджера, сипват се кубчетата месо и настърганият морков, добавя се малко топла вода и продуктите се задушават около 15 минути.
4.След това се прибавят почистените от костилките череши и се вари още 10 минути.
5.Нишестето се разтваря в 2 с. л. студена вода и се сипва накрая, за да се сгъсти ястието.
Тази рецепта е подходяща за деца които не обичат много зеленчуци.


Пюре с чушка и извара
Рецепта за деца над 7-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
1 зелена чушка
1 тиквичка
2 пресни картофа
1 морков
2-3 стръка магданоз
10 г краве масло
2 с. л. извара

Начин на приготвяне:
1.Морковът се остъргва и се нарязва на кубчета.
2.Тиквичката и картофите се обелват и също се нарязват на малки кубчета.
3.Маслото се загрява в тенджера и зеленчуците се задушават, като се налива и малко вода.
4.Чушката се изпича на грил тиган, след което се обелва и се нарязва. Поставя се в каната на пасатор.
5.Добавят се сварените зеленчуци и изварата.
6.Продуктите се пасират и пюрето е готово за консумация.
7. Съвет: При захранване е най-подходящо на детето да се предложи първо зелена чушка, а по-късно - червена. Червената чушка може да доведе до алергия, затова реакциите при детето трябва да се следят внимателно.

# 62
  • Мнения: 535
Благодаря на всички отзивчиви мами, които поместват рецептите   bouquet Уж следя, а все ги пропускам срещите с педиатърката  Embarassed

# 63
  • Мнения: 422
Благодаря за темата, ще се възползвам от нея/ забравям да ги следя/.Иначе, ние си се кърмим, но давам пюренца на обяд, един ден хапва, другия им се мръщи, но колкото толкова и после се кърмим, то самото дете си знае.Предпочитам да приготвям аз храните и , но и купени давам, но поне тези вкъщи знам как са приготвени, а и в не слагам захар, сухи млека, нищестета и кр.масло/за мен те са излишни, щом има зеленчучи вътре, те са си сладки, други си съдържат мин. соли./.Някъде по напред в темата прочетох за сухото мляко, на кутиите на Нестле пише, че не се дават за деца под 12 мес., адаптираните не могат да се варят, но кърната може, аз правих грис с кърма, нишесте пак с кърма.Също ми хареса и мисля по нататък да дам грис с банан и ябълка.

# 64
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Много се радвам, че пуснаха това  в предаването, понеже свеки го гледа с интерес. По този начин ми става по-лесно да я убедя в късното захранване

# 65
  • Мнения: 1 321
И аз все не успявам да го гледам много се радвам че сте изписали рецептите.. Hug Hug Hug

# 66
здравейте майчета. моето детенце е на 5 месеца и половина, посъветвайте ме с какви пюрета да захранвам със зеленчукови или плодови или и с двете и какви плодове и зеленчуци са подходящи за пет и шест месечно бебче. посъветвайте ме моля ви и от кога да започна с кашите и кои каши и пюрета са качествени. благодаря ви предварително Heart Eyes

# 67
  • София
  • Мнения: 1 074
А мен педиатърката ме натиска да давам сокчета от втори месец.
Сокчетата броят ли се за захранване? Четох, четох, така и не разбрах от кога и с какво да се започне. Моля ви да ми отговорите, защото сериозно се двуумя дали да не започвам с ябълка сокче?

# 68
  • София
  • Мнения: 3 064
Захранване е всичко, различно от кърма/АМ. По-добре не почвай сокчето. Много ти е малко бебето,  единственото, което можеш да постигнеш, е зверски колики. Соковете не се препоръчват вече дори на по-косен етап, много по-ценни са плодовите пюрета.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 074
Благодаря!
Мислех си същото, но все пак е друго да те подкрепят   bouquet

# 70
  • Мнения: 273
Ето рецептите от 20.06.2007г:


Пюре по градинарски

Рецепта за деца над 7-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
20/6/2007


Списък на необходимите продукти:
1 с. л. грах
50 г зелен фасул1/2 червена чушка
2-3 картофа
1 тиквичка
1 морков
20 г краве масло


Начин на приготвяне:
1. Маслото се слага в тенджера и се загрява.
2. Тиквичката се обелва, морковът се остъргва.
3. Зеленчуците се нарязват на малки кубчета.
4. След това се сипват в разтопеното масло.
5. Картофите се обелват, също се нарязват на кубчета и се добавят в тенджерата.
6. Сипва се зеленият фасул и се разбърква.
7. Добавя се чушката.
8. Веднага след това се налива топла вода и зеленчуците се варят около 15 минути.
9. Сварената чушка се обелва, след това продуктите се пасират, докато станат на пюре.


Кисел с манго
Рецепта за деца над 6-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
20/6/2007


Списък на необходимите продукти:
1 манго (70 г)
4 ч. ч. пшеничено нишесте (царевично)
1 ч. ч. сухо мляко


Начин на приготвяне:
1. Мангото се нарязва на парчета.
2. Месестата част се издълбава и се смила в блендер (или се настъргва).
3. Сухото мляко се разтваря в студена вода според указанията на опаковката и се загрява.
4. Нишестето се разтваря в студена вода, като се разбърква.
5. В млякото постепенно се налива разтвореното нишесте.
6. Сместа се оттегля от котлона и когато се охлади леко, се добавя пасираното манго. Киселът се разбърква и е готов за консумация.

# 71
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Кисел с манго
Рецепта за деца над 6-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
20/6/2007


Списък на необходимите продукти:

1 ч. ч. сухо мляко

...

Ъм... сухо или адаптирано мляко? Каза ли докторката?

# 72
  • Мнения: 5 178
Бу, каза сухо мляко за варене.. Ако някой знае марка или магазин дето може да се намери това чудо бързо да казва. Аз знам, че с такова готвят в ДМК на Нестле, но е в някакви Мега Макси опаковки

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бу, каза сухо мляко за варене.. Ако някой знае марка или магазин дето може да се намери това чудо бързо да казва. Аз знам, че с такова готвят в ДМК на Нестле, но е в някакви Мега Макси опаковки
Има във всички големи магазини - не само на Нестле (Нидо се казва това мляко), но и всякакви други фирми и марки, вкл. доста български (на които цената е и съществено по-ниска от на Нестле). Има в кутии и основно - в пликове, големи и малки разфасовки. Но това си е обикновено сухо мляко, не е адаптирано или частично адаптирано.

# 74
  • Мнения: 5 178
Златна си Бу, голям мерак имам да му приготвям сама десертите, пък и още малко мляко в менюто нема да му е излишна

# 75
  • Мнения: 502
Ето рецептите от днес:
Супа "Моро"
Рецепта за деца над 4-месечна възраст
2 моркова
500 мл вода
1 щипка сол
Морковът се почиства и се нарязва на кубчета. Кубчетата морков се слагат в тенджера, заливат се с гореща вода и се сваряват. След това се пасират заедно с водата, в която са се варилиПасираната супа се поръсва с щипка сол и хубаво се разбърква. Когато се охлади, ястието е готово за консумация

Оризова вода
Рецепта за деца над 4-месечна възраст
500 мл вода
1 с. л. ориз
1 щипка сол
Оризът се сипва в тенджера и се залива със студена водаПоръсва се с щипка сол, кипва се и се вари до готовностСлед това оризът се прецежда и водата се оставя да се охлади.

Диетична ябълково-оризова каша
Рецепта за деца над 4-месечна възраст
1 ябълка (100 г)
3 с. л. оризова безмлечна каша
1 ч. л. щипка кафява захар
Ябълката се измива и се почиства от семките. След това се поставя върху алуминиево фолио и се поръсва с кафява захарЯбълката се увива във фолиото от всички страни и се пече около 20 минути в предварително загрята фурна при температура 200 градусаИзпечената ябълка се изважда от фолиото и се обелва. Оризовата каша се разтваря във вода според указанието на опаковката. Ябълката се залива с разтворената оризова каша, намачква се и ястието е готово за консумация

# 76
  • Мнения: 63
И всъщност не разбрах какво са избрали повечето от вас...........кога да захранвате бебетата си. Моето бебе е на 2 месеца и педиатърката ми каза от следващия месец да започна да давам сок от ябълка после сок от морков и после смес от двете съставки..................На мен ми се струва , че е рано това да се случи през 3 месец, но не изразих мнение пред нея, защото нямам опит. Ще се радвам ако споделите такъв!

# 77
  • Мнения: 758
Чак сега видях тази тема. Някой гледал ли е предаването от 20 юни, че го изпуснах? Там педиатърката каза нещо по повод нитратите? Мисля, че е важно, така че ако някой си спомня нещо да сподели, моля.
П.С. В neterra го нямаше точно това предаване - "'технически проблем"...жалко!

# 78
  • Мнения: 1 896
Algara,
Тук повечето мами са привърженички на захранването след 6-ия месец, когато бебето покаже че е готово.
Такива са препоръките на СЗО, Ла Лече Лигата, Американската академия по педиатрия, европейските здравни министерства и която още авторитетна институция се сетиш. Включително и българското МЗ.
Може би педиатърката ти, очевидно привърженичка на доста стари методи, ще каже, че соковете не са захранване. Институциите, които изредих, обаче, препоръчват именно изключително кърмене (без никакви допълнителни храни и течности) през първите 6 месеца от живота на бебето.
Ти си решаваш дали директно да се разграничиш от мнението й или просто да си траеш и да правиш каквото ти си знаеш, но във всеки случай тук във форума имаш примери на десетки, дори стотици здрави, щастливи и страхотно развиващи се бебета, гледани по този начин. В библиотеката на форума пък има много информация за захранването - можеш да се информираш допълнително от там. Успех!

# 79
  • Мнения: 663
Мерси на момичетата, които публикуват рецептите. Peace

# 80
  • Мнения: 180
Ето рецептите от днес 26/7/2007

Ориз с кайсии
Рецепта за деца над 10-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
30 г адаптирано мляко
25 г ориз
3 кайсии (100 г)

Начин на приготвяне:
1.Оризът се залива с вода и се сварява
2. Кайсиите се обелват и се нарязват на парчета.
3. Нарязаните плодове се смилат в блендер.
4. След това се добавя отцеденият от водата ориз.
5. Адаптираното мляко се разтваря в малко вода и се налива при кайсиите и ориза.
6. Продуктите се пасират добре и ястието е готово за консумация.


Запечено пюре с кашкавал
Рецепта за деца над 1-годишна възраст

Списък на необходимите продукти:
30 г кашкавал
1 тиквичка
1 картоф
1 ч. л. краве масло
прясно мляко
магданоз за поръсване

Начин на приготвяне:1.Тиквичката и картофът се обелват и се нарязват на кубчета.
2. Картофът се слага в тенджера, залива се с вода и се сварява. Отгоре се слага гевгир и тиквичката се сварява на пара.
3. Сварените зеленчуци се намачкват на пюре с помощта на преса.
4. Налива се прясното мляко и продължава да се мачка.
5. След това се добавя малко масло и всичко се разбърква добре.
6. Сместа се пресипва в йенска тавичка и повърхността се заравнява.
7. Отгоре се поръсва настърганият кашкавал и пюрето се запича във фурна за около 5 минути (колкото да се разтопи кашкавалът). Накрая се поръсва с наситнен магданоз.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз бях приятно изненадана  Laughing Свалих си всички рецепти и съм много доволна

# 82
  • Мнения: 674
 Аз имам едно предложение! Bulb Да записваме и съветите, които дава педиатърката! Например като това, че първо се въвежда зелена чушка, а после червена. Аз за съжаление не съм гледала повечето предавания, но ако някои от вас се сещат за разни такива, пишете ги и тях. Вече ще се постарая да не ги изпускам! tv

# 83
  • Мнения: 180
Ето рецептите от днес 8.08.2007г. Макар че предаването беше повторение, не видях тези рецепти да са пуснати досега./ако ги повтарям,моля да ме извините/


Зеленчуков обяд за деца над 6-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
1 тиквичка
1 картоф
1 резен целина (15 г)
1/2 стрък праз лук
1 стрък копър
30 мл адаптирано мляко
1 ч. л. краве масло

  Начин на приготвяне:
1.Празът се нарязва наситно.
2.Картофът, тиквичката и целината се обелват и се нарязват на малки кубчета.
3. Маслото се слага в тенджера, в него за 1-2 минути се задушава лукът и се залива със 100 мл гореща вода.
4. След това се прибавят кубчетата целина и картоф.
5. Долива се гореща вода (водата трябва да е два пръста над продуктите) и зеленчуците се варят до готовност, като към края се слага и тиквичката.
6. Адаптираното мляко се разтваря в малко от бульона на зеленчуците.
7. Млякото се сипва при зеленчуците и сместа се пасира.
8. Накрая се добавя копърът, пасира се отново и ястието е готово за консумация.



Плодова закуска за деца над 7-месечна възраст

  Списък на необходимите продукти:1 круша
1 к. ч. овесени ядки
2 с. л. обезмаслена и обезсолена извара (40 г)

Начин на приготвяне:
1. Овесените ядки се сипват в тенджерка, заливат се с 2 части гореща вода и се сваряват.
2. Крушата се обелва, почиства се и се настъргва на едро ренде.
3. Сварените ядки и крушата се сипват в купа и се разбъркват.
4. Прибавя се изварата и отново се разбърква добре.

# 84
  • София
  • Мнения: 555
Здравейте, искам да попитам, има ли някой, които е гледал рецептата за кюфтета на пара? Много ще се радвам да сподели Praynig

# 85
Червена леща със зеленчуци
Рецепта за деца над едногодишна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
22/8/2007
Списък на необходимите продукти:
1/2 ч. ч. червена леща
20 г краве масло
20 г целина
1 картоф
1/2 морков (30 г)
1/2 домат
1/4 глава лук
1 щипка сол
магданоз за поръсване
Начин на приготвяне:
1.Лукът, морковът и целината се почистват и се нарязват на малки кубчета.                                          
2. Маслото се загрява в тенджера и се сипват наситнените лук, целина и морков.                                        
3. Налива се малко вода (колкото да покрие продуктите) и се задушава под капак около 10 минути.
4. Доматът и картофът се обелват, нарязват се и също се слагат в тенджерата.                                        
5. След това се сипва предварително почистената червена леща.                                                                
6. Наливат се 4 ч. ч. вода, посолява се и се разбърква.                                                                                
7. Ястието се вари до кулинарна готовност и накрая се поръсва с нарязан наситно магданоз.  

Пюре с праскови и овесени ядки
Рецепта за деца над 10-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
22/8/2007
Списък на необходимите продукти:
1 праскова
30 мл адаптирано мляко
1 к. ч. овесени ядки
1 с. л. обезсолена извара

Начин на приготвяне:
1. Овесените ядки се сипват в малка тенджера и се заливат с гореща вода.                                                
2. След като кипнат, ядките се варят около 2 минути.                                                                                
3. Прасковата се обелва и се нарязва, а костилката се отстранява.                                                              
4. Плодът се пюрира заедно с адаптираното мляко, след което се прехвърля в дълбока купа.                
5. Добавят се изварата и сварените овесени ядки.                                                                                        
6. Пюрето се разбърква добре и е готово за консумация.

# 86
  • Мнения: 180
Ето рецептите от днес - 22/8/2007

Червена леща със зеленчуци
Рецепта за деца над едногодишна възраст

Списък на необходимите продукти:
1/2 ч. ч. червена леща
20 г краве масло
20 г целина
1 картоф
1/2 морков (30 г)
1/2 домат
1/4 глава лук
1 щипка сол
магданоз за поръсване


Начин на приготвяне:
1. Лукът, морковът и целината се почистват и се нарязват на малки кубчета.
2. Сипват се в тенджера с предварително загрятото масло.
3. Налива се малко вода (колкото да покрие продуктите) и се задушават под капак около 10 минути.
4. Доматът и картофът се обелват, нарязват се и също се слагат в тенджерата.
5. След това се сипва предварително почистената червена леща.
6. Наливат се 4 ч. ч. вода, посолява се и се разбърква
7. Ястието се вари до кулинарна готовност и накрая се поръсва с нарязан наситно магданоз



Пюре с праскови и овесени ядки
Рецепта за деца над 10-месечна възраст
 
Списък на необходимите продукти:
1 праскова
30 мл адаптирано мляко
1 к. ч. овесени ядки
1 с. л. обезсолена извара

Начин на приготвяне:
1.Овесените ядки се сипват в малка тенджера и се заливат с гореща вода.
2.След като кипнат, ядките се варят около 2 минути.
3.Прасковата се обелва и се нарязва, а костилката се отстранява.
4.Плодът се пюрира заедно с адаптираното мляко, след което се прехвърля в дълбока купа.
5.Добавят се изварата и сварените овесени ядки.
6. Пюрето се разбърква добре и е готово за консумация.


Следващото предаване ще е на 12.09.2007г. В него ще говорят за това - защо колбасите трябва да се изключат от детското меню, с какво е полезен пъпешът и как се приготвят кюфтета на пара.

От това и от предното предаване се постарах да запиша и допълнителната информация която дава докторката. Когато намеря време тия дни ще я напиша и тук.

Надявам се да съм полезна.

# 87
  • Мнения: 1 117
Ето и рецептите от днес - 12.09.2007

Кюфтенца на пара
Рецепта за деца над едногодишна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
12/9/2007

Списък на необходимите продукти:

100 г пилешко филе
1/2 глава лук
2-3 стръка магданоз
1 яйце
1 с. л. сметана
1 щипка сол

за гарнитурата:
2 моркова
5 г краве масло
1 щипка сол
1 щипка захар

Начин на приготвяне:
      
1. Лукът се почиства, нарязва се на едри парчета и се смила в блендер заедно с магданоза.
2. Добавя се месото и отново се смила.
3. След това се чупи яйцето, налива се сметаната и се посолява.   
4. Сместа се пюрира за кратко и се поставя в хладилник, за да стегне леко.       
5. С помощта на две лъжички се оформят кюфтенца и се сваряват на пара за 20-30 минути.      
6. Морковите се почистват, сваряват се на пара и се пюрират заедно с маслото, малко сол и захар.      
7. Кюфтенцата се сервират с морковената гарнитура.       
8. Съвет: Ястието може да се приготви и за деца над 10-месечна възраст, ако в каймата за кюфтета се сложи само жълтъкът на яйцето.

Плодово пюре с пъпеш
Рецепта за деца над 10-месечна възраст от д-р Антоанета Антонова, педиатър
12/9/2007



Списък на необходимите продукти:

1 резен пъпеш (100 г)
1/2 праскова
30 мл адаптирано мляко
30 г оризова каша


Начин на приготвяне:

1. Пъпешът и прасковата се обелват и се пюрират.      
2. Оризовата каша се разбърква с малко вода според указанията върху опаковката и се сипва при плодовете.       
3. Добавя се адаптираното мляко.       
4. Сместа се пюрира отново, пресипва се в купичка и е готова за консумация.

# 88
 newsm78
много ми хареса темата , но предаванията с д-р Антонова нещо спряха !!!
Защо така ?
Накой знае ли нещо ?
Лично на мен много ми хареса  това което готви .
Защо я няма на екран? newsm78 newsm78

# 89
  • Мнения: 63
 Тя ми е педи и каза, че този месец почиват и от декември пак:)

# 90
  • Мнения: 180
Реших да изровя темата, защото от вчера предаванията в Бон апети с д-р Антонова се подновиха. Много ги харесвам, и от време на време приготвям на дъщеря ми някои от рецептите.
ЕТО ВЧЕРАШНИТЕ РЕЦЕПТИ.Само да поясня че ПОРЛЕТНАТА САЛАТА в сайта на Бон апети е дадена за деца над 10 месеца/ така я давам и аз/, но в предаването д-р Антонова каза че е за деца на 1 година. Може би са направили грешка в сайта.

Пролетна салата
Рецепта за деца над 10-месечна възраст

Списък на необходимите продукти:
1-2 листа  зелена салата
1/2 краставица
1/2 домат
3 маслини
1 яйце
2 стръка магданоз
1 стрък копър
3-4 с. л. кисело мляко
1 ч. л. зехтин
3-4 капки лимонов сок

Начин на приготвяне:
 Доматът и краставицата се обелват, след което краставицата се настъргва на ситно ренде, а доматът се нарязва на малки кубчета.
Листата зелена салата се нарязват на тънки ивици.
Зеленчуците се подреждат в порционна чиния.
Яйцето се сварява и белтъкът се отделя от жълтъка, след което се настъргва на ситно ренде.
Жълтъкът и маслините се поставят заедно с киселото мляко в блендер.
Добавят се лимоновият сок, магданозът, копърът и зехтинът и продуктите се смилат.
Салатата се овкусява с част от получения сос.


Кюфтенца с бял сос
Рецепта за деца на възраст над 1 година

Списък на необходимите продукти:
300 г телешка кайма
50 г пащърнак
50 г целина
1 морков
1/2 глава лук
2-3 стръка магданоз
1 к. ч. ориз
1 ч. л. олио
сол на вкус
брашно за овалване
за застройката:
1 яйце
1 ч. ч. кисело мляко
1 с. л. брашно


Начин на приготвяне:
Морковът се нарязва на колелца, пащърнакът и целината - на малки кубчета, а половината от лука – на ситно.
Зеленчуците се заливат с 1 л вряла вода, добавят се сол и олио и се варят до кулинарна готовност.
Останалата част от лука се нарязва на ситно и се смесва с каймата.
Добавят се предварително свареният ориз, яйцето и нарязаният на ситно магданоз.
Сместа се омесва и от нея се правят кюфтенца, които се овалват в брашно и се слагат при зеленчуците.
Яйцето за застройката се смесва с киселото мляко и брашното. Прибавят се няколко черпака от бульона и се вари около 5-6 минути, след което сосът се прибавя към зеленчуците.
Ястието се поднася, като зеленчуците могат предварително да се пасират.


Следващото предаване ще е в началото на април/ но не запомних точно датата/.

# 91
  • Мнения: 1 984
Аз имам едно предложение! Bulb Да записваме и съветите, които дава педиатърката! Например като това, че първо се въвежда зелена чушка, а после червена. Аз за съжаление не съм гледала повечето предавания, но ако някои от вас се сещат за разни такива, пишете ги и тях. Вече ще се постарая да не ги изпускам! tv
и после се стараем да правим точно обратното на това което казва... #Crazy

# 92
  • Мнения: 52
Д-р Антонова се връща Peace Това копирах от сайта на Бон Апети:

На 9 април в „Бон Апети” ще гостува педиатърът д-р Антоанета Антонова. Тема на предаването ще бъде храненето на детето при запек. В рамките на минутите за готвене, д-р Антонова ще представи подходящи рецепти за деца над 10-месечна възраст, с помощта на които да се подходи превантивно към проблема, или да се преодолее, ако е възникнал. 

# 93
Някой знае ли кога е следващото предаване с  Д-р Антоанета Антонова. Никъде не можах да намеря инфо аискам да го гледам.

# 94
# 95
  • Варна
  • Мнения: 102
Избутвам темата, за да могат да я видят повече майки.Предаването е днес от 9,30.Темата е точно за захранването.

# 96
  • Мнения: 99
Късното захранване е западноевропейска традиция за хранене на децата. Все повече привърженици има тази традиция и у нас и затова педиатрите практикуват и препоръчват захранването да започне след 6 навършени месеца.

Общи условия

Активация на акаунт