Майчинството счетоводно - 93

  • 38 474
  • 736
  •   1
Отговори
# 15
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Здравейте! Майчинството ми изтече края на април. Имам 50дена натрупана отпуска, която използвам сега. Възможно ли е да ме съкрати работодателя и да получавам 10месеца борса?
Не, трябва му разрешение от Инспекцията по труда.

Ро3и, да, може. Това не е трета година майчинство, а неплатен отпуск, който може да се ползва в периода 2-8годишна възраст. Чл. 167а от КТ.

Тонита Костадинова
Направете си тест за бременост или още по-добре отидете на АГ. Тук няма как да отгатнем бременна ли сте.

Вивка, по-късно може, по-рано не. За 50 %обезщетение също се подават документи. Бабата трябва да е работеща, предполагам знаете.

Последна редакция: чт, 19 май 2022, 09:16 от Ала-Бала

# 16
  • Мнения: 34
Здравейте. Някой запознат ли е с помощите за самотни майки, които се отпускат от общините? Казаха ми, че трябва жената да няма сключен брак, да има осигуровки и да отиде в местната община при социалния работник. Знаете ли повече за условия, документи, срокове и т.н...?

# 17
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте. Някой запознат ли е с помощите за самотни майки, които се отпускат от общините? Казаха ми, че трябва жената да няма сключен брак, да има осигуровки и да отиде в местната община при социалния работник. Знаете ли повече за условия, документи, срокове и т.н...?

За да е самотна майка, детето не трябва да е припознато от бащата.То иначе всеки втори е без брак.Отивате в Социално подпомагане по адрес и питате за нужните документи и срокове.

# 18
  • Мнения: 378
Благодаря!
Дори аз да съм съгласна на отида на борсата не може така ли?

# 19
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Вие ако искате да сте на борсата, може да напуснете по взаимно съгласие. На работодателя му трябва разрешение от ИТ, защото сте майка на дете под 3 г.

# 20
  • Мнения: 27
Здравейте . Този болничен който се издава за 45 дни преди раждането на веднъж ли се изплаща или се изплаща от Ной както досега предишните билнични . Извинявам се за въпроса ако е неуместен

# 21
  • Мнения: 1 901
Здравейте. Работя в здравно заведение със специфична насоченост на работа хепатит и хив изследвания,а мястото в което аз лично работя не е много подходящо за бременна,поради условията на кабинета - задушно,без прозорци,плесен. Бременна съм в началото и имам 2 месеца още в изпитателен срок,като след него ще съобщя на работодателя. Обмислям и тогава да взема болничен за бременност,ако ми се разреши естествено. Но по това време няма да имам цяла година събрана трудов стаж общо /ще ми липсва около месец/ Въпроса ми е - трябва ли да имам 12 месеца общ трудов стаж за отпуск по бременност /не майчински,а бременност/ ? Мога ли да изляза в такъв болничен по време на изпитателния срок?Също така за смятане на майчински 24 месеца ли се взимат или 12? Има ли значение ако преди да съм получавала заплати,съм получавала наследствена пенсия?

# 22
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте . Този болничен който се издава за 45 дни преди раждането на веднъж ли се изплаща или се изплаща от НОИ както досега предишните билнични . Извинявам се за въпроса ако е неуместен
Изплаща се, както и останалите болнични.

Здравейте. Работя в здравно заведение със специфична насоченост на работа хепатит и хив изследвания,а мястото в което аз лично работя не е много подходящо за бременна,поради условията на кабинета - задушно,без прозорци,плесен. Бременна съм в началото и имам 2 месеца още в изпитателен срок,като след него ще съобщя на работодателя. Обмислям и тогава да взема болничен за бременност,ако ми се разреши естествено. Но по това време няма да имам цяла година събрана трудов стаж общо /ще ми липсва около месец/ Въпроса ми е - трябва ли да имам 12 месеца общ трудов стаж за отпуск по бременност /не майчински,а бременност/ ?За болничен за Общо заболяване, каквито са тези за бременност е нужен 6 месеца стаж. Мога ли да изляза в такъв болничен по време на изпитателния срок?Да, стига АГ да прецени.Също така за смятане на майчински 24 месеца ли се взимат или 12?24 месеца, а тези като безработна се смятат на база МРЗ за периода. Има ли значение ако преди да съм получавала заплати,съм получавала наследствена пенсия?не

# 23
  • Мнения: 1 901
A изпитателния срок до колкото знам спира по време на болничния, и след връщане се възобновява останалия период? И докато върви болничния ми се трупа стаж?

# 24
  • Мнения: 571
Здравейте, искам да попитам взимам болничен защото съм бременна и този месец взех последния от полагащите ми дни и доктора ми каза или да пусна отпуск или трябва на ТЕЛК да ходя. Въпроса ми е ако взема отпуск ще си прецакам ли майчинството осигурявана съм на брутото и ако пусна отпуск после ще се гледат назад месеците и отпуската може да ми намали мачинството. Да си продължа ли с болничния?

# 25
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
A изпитателния срок до колкото знам спира по време на болничния, и след връщане се възобновява останалия период? Да И докато върви болничния ми се трупа стаж? Да

# 26
  • Мнения: 828
Здравейте, в момента съм 2 година отпуск по майчинство и съм бременна. Ще се застъпят майчинствата. Записана съм вече и на ЖК. Бих искала да кажа на работодателя, за да знае, че няма да се връщам скоро. Въпроса е дали може нещо да се случи при тези обстоятелства? Да ме освободят или не знам и аз. Предпазена ли съм на 100%?

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте, в момента съм 2 година отпуск по майчинство и съм бременна. Ще се застъпят майчинствата. Записана съм вече и на ЖК. Бих искала да кажа на работодателя, за да знае, че няма да се връщам скоро. Въпроса е дали може нещо да се случи при тези обстоятелства? Да ме освободят или не знам и аз. Предпазена ли съм на 100%?

Принципно не виждам законен начин, ако сте на постоянен договор.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 619
Здравейте, имам следното питане, предполагам е ставало дума много пъти преди, но все пак: В 45-дневен болничен съм преди раждане , терминът ми по болничен  е на 21.05.22 г.,родих преди датата на 18.05.22, какво следва от тук нататък, кой издава следващия болничен и от кога, какво се случва със застъпването на дни?  Много благодаря предварително за съдействието Ви!

# 29
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Здравейте, имам следното питане, предполагам е ставало дума много пъти преди, но все пак: В 45-дневен болничен съм преди раждане , терминът ми по болничен  е на 21.05.22 г.,родих преди датата на 18.05.22, какво следва от тук нататък, кой издава следващия болничен и от кога, какво се случва със застъпването на дни?  Много благодаря предварително за съдействието Ви!
ИМате втори болничен от датата на раждане, издаден от болницата. Тези дни на застъпване се изплащат веднъж, без значение с кой болничен, ставката е еднаква. Третия е изравнителен и сумарно трите болнични са за 135 дн, без да се броят застъпените. ИЗдава се от ЛЛ на бебето.

Общи условия

Активация на акаунт