Изследване на ХОРМОНИ – 25 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 43 680
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 8
Здравейте,
Моля за помощ!!! Не мога да се свържа с лекарката и не знам какво да правя.
Днес е 1ви ден от закъснение и след положителен тест сутринта, направо отидох на кръвен + прогестерон.
Стойностите на прогестерона направо ме шокираха, а имаме уговорка да започна Утрогестан...
Има ли причина да се притеснявам? 

Ще съм много, много благодарна ако има някой по-компетентен, да даде съвет. Sob


Не е толкова висок прогестерона. Вижте мерната единица. Pregnancy 1st trimester: 11.2 to 90.0 ng/mL or 35.62 to 286.20 nmol/L. Pr

Благодаря!
Аз ровя в български сайтове, където горна граница дават 140 nmol и за това изпаднах в паника...
Наистина много благодаря за бързия отговор! Kissing Face

# 706
  • Мнения: 1 188
Здравейте,
Моля за помощ!!! Не мога да се свържа с лекарката и не знам какво да правя.
Днес е 1ви ден от закъснение и след положителен тест сутринта, направо отидох на кръвен + прогестерон.
Стойностите на прогестерона направо ме шокираха, а имаме уговорка да започна Утрогестан...
Има ли причина да се притеснявам? 

Ще съм много, много благодарна ако има някой по-компетентен, да даде съвет. Sob


Не е толкова висок прогестерона. Вижте мерната единица. Pregnancy 1st trimester: 11.2 to 90.0 ng/mL or 35.62 to 286.20 nmol/L. Pr

Благодаря!
Аз ровя в български сайтове, където горна граница дават 140 nmol и за това изпаднах в паника...
Наистина много благодаря за бързия отговор! Kissing Face

Според мен при нисък прогестерон е опасно и може да прокървите, но при висок до сега не съм чувала да е проблем. Моя преди зет беше 30 ng/ml, което е 95nmol. Не ви е висок според мен

# 707
  • София
  • Мнения: 36 103
Здравейте,
Моля за помощ!!! Не мога да се свържа с лекарката и не знам какво да правя.
Днес е 1ви ден от закъснение и след положителен тест сутринта, направо отидох на кръвен + прогестерон.
Скрит текст:
Стойностите на прогестерона направо ме шокираха, а имаме уговорка да започна Утрогестан...
Има ли причина да се притеснявам?  

Ще съм много, много благодарна ако има някой по-компетентен, да даде съвет. Sob
Здравей! и много тихичко, Честито!
За 1-ви ден закъснение Прогестеронът е висок, но не бързай да се притесняваш.
Може да е имало, напр.  два ДФ и респ. две О. и две ЖТ, може да е някакъв инцидент и след няколко дни нивата да се нормализират, може да е и лабор. грешка.
Добре е да го следиш, заедно с ЧХГ, през 2-3 дни.
От мен - стиснати палци, всичко да бъде наред. Peace

ПП.
Моля, пиши какъв е коментара на лекаря

ППП. Различните лаборатории работят с различни реактиви и трябва да се гледат и интерпретират рефер. граници посочени от съответната лаборатория

# 708
  • Мнения: 967
Моля за коментар ако е удобно, самоцитирам се. Съжалявам че репоствам, но предполагам мнението ми се е заагубило назад в страницата, надявам се да не е нахално от моя стана...

Направих консултация и с д-р Матрозова, тя каза че са добре изследванията и да наблегна на диета и спорт, и ако и това не помогне на редукцията на килограмите да пия известно време Метформин. Но тук в темата ми направи впечатление че ТСХ близо до 2 също не е добре. Надявам се да не стигам до лекарства и да успея да се справя само с режим.

Скрит текст:

Здравей Денис,

Покрай профилактичните прегледи пуснах и вит. Д защото мин година ми беше нисък, и хормонални от любопитство, тъй като качих доста килограми за няколко години и исках да ги проверя.

На 28 години съм, имам детенце на 4. От както имам цикъл винаги е бил нередовен и счести прояви на поликистоза, след бременността не съм имала кисти, когато са ме преглеждали, но цикълът си остана нередовен и не съм сигурна дали не са се появавали на моменти. Днес на прегледа всичко при АГ е нормално, както и при ехографията на ЩЗ.

От 2 месеца се храня с много по-малко въглехидрати, но имам много застоял начин на живот. Работя от вкъщи и по цял ден съм на компютър. Имам доста малко енергия и нямам сила за нищо след работния ден, предполагам че може би нещо хормонално ми влияе. /наясно съм че трябва да променя активността си/ Имала съм предишни периоди, в които съм спазвала подобни по-ниско въглехидратни режими и цикъл се появяваше веднага, пия мио инозитол. И сега като започнахх режима скоро след това ми дойде цикъл след дълго закъсняване, но от тогава въпреки режима не се е появявал. Гинеколожката каза че имам лигавица и се очаква да дойде.

Извинявам се за дългото обяснение, но се старая да съм максимално точна, за да могат изследванията да се разчетат коректно. Изпращам изследванията от днес и много ще съм благодарна да получа обратна връзка:

ПКК:



Хормони:


# 709
  • Мнения: 495
Момичета, мога ли да помоля за консултация, докато отида на лекар, във връзка с тези изследвания, които направих днес на 19 ден от МЦ. Преди 2 месеца имах много високи нива на FSH:22.38  и АМХ: 0.07 . Направих проследяване при лекар и той имаше съмнения дали са били точни, тъй като си имах доминантен фоликул, проследи и овулацията след това два месеца.
Предстои да пускам нови при цикъл, но дотогава реших да пусна и прогестерон, той пък е супер висок. Знаете ли какво може да означава: Благодаря ви предварително Purple Heart

# 710
  • Мнения: 1 816
Здравей Денис.Ще те помоля пак за мнение...изследванията са от днес...нещо не сме се разбрали с лаборантката,че искам железен панел и не ми е пуснала жск,трансферин и феритин и в понеделник ще пусна отново всичко наново...въпросът ми е този прогестерон нормален ли е в 5г.с беше точно толкова и сега в 8г.с въобще не е помръднал...тсх въобще не се влияе от пропицила но т4 пада...на 1/2 т пропицил тсх беше 0.05,т4 22,т3 10...на 1т. Пропицил тсх 0.02,т4 20,т3 8.10,на 1 и 1/2 т пропицил тсх 0.02,т4 18,т3 8.20...сега минавам на 2т пропицил с големи притеснения от страна на ендо да не започне разрушаване на жлезата,защото според резултатите ми  ТРАК е отрицателен,но когато погледна жлезата на ехо каза,че е много кръвоснабдена и не вярва трак да е отрицателен...понеделник ще повторя в друга лаборатория...също така желязото е над горна граница...това най вероятно е от приема на неофолик мета нали?Другите неща,които пия и не съм спирала са б12 1000 1т,витамин д 5 капки,витамин ц+цинк,витамин е и витамин б6...кръвната захар също каза,че е ниска,защото пробата кръв е компрометирана(това бяха точно думите му,понеже съм от малък град и тук само взимат пробите и нямат никакво машини...стоят на едно шкафче,докато дойде кола да ги вземе и да ги закара там където правят изследванията...та затова и не вярва,че и трак е наистина отрицателен)много ще съм ти благодарна,ако ми кажеш ти какво мислиш

Последна редакция: пт, 09 юни 2023, 20:16 от Надежда Х

# 711
  • София
  • Мнения: 36 103
Моля за коментар ако е удобно, самоцитирам се. Съжалявам че репоствам, но предполагам мнението ми се е заагубило назад в страницата, надявам се да не е нахално от моя стана...

Направих консултация и с д-р Матрозова, тя каза че са добре изследванията и да наблегна на диета и спорт, и ако и това не помогне на редукцията на килограмите да пия известно време Метформин. Но тук в темата ми направи впечатление че ТСХ близо до 2 също не е добре. Надявам се да не стигам до лекарства и да успея да се справя само с режим.

Скрит текст:

Здравей Денис,

Покрай профилактичните прегледи пуснах и вит. Д защото мин година ми беше нисък, и хормонални от любопитство, тъй като качих доста килограми за няколко години и исках да ги проверя.

На 28 години съм, имам детенце на 4. От както имам цикъл винаги е бил нередовен и счести прояви на поликистоза, след бременността не съм имала кисти, когато са ме преглеждали, но цикълът си остана нередовен и не съм сигурна дали не са се появавали на моменти. Днес на прегледа всичко при АГ е нормално, както и при ехографията на ЩЗ.

От 2 месеца се храня с много по-малко въглехидрати, но имам много застоял начин на живот. Работя от вкъщи и по цял ден съм на компютър. Имам доста малко енергия и нямам сила за нищо след работния ден, предполагам че може би нещо хормонално ми влияе. /наясно съм че трябва да променя активността си/ Имала съм предишни периоди, в които съм спазвала подобни по-ниско въглехидратни режими и цикъл се появяваше веднага, пия мио инозитол. И сега като започнахх режима скоро след това ми дойде цикъл след дълго закъсняване, но от тогава въпреки режима не се е появявал. Гинеколожката каза че имам лигавица и се очаква да дойде.

Извинявам се за дългото обяснение, но се старая да съм максимално точна, за да могат изследванията да се разчетат коректно. Изпращам изследванията от днес и много ще съм благодарна да получа обратна връзка:

ПКК:



Хормони:


Здравей!
 СУЕ е висока... ако скоро си била болна, може да е от това... проследи я.
Пикочната к-на е висока... ако си била болна, може да е от това... но може да е и от храненето - ако си на ВМХ-НВ, в началото се повишава, след време се нормализира, но все пак се консултирай и с лекар.
Холестеролът е висок - предполагам от ИР и Хипофункцията на ЩЖ ...но, също се консултирай и с лекар
Пий повече вода.
Имаш много сериозен дефицит на вит. Д - трябва да го приемаш заедно с вит. К2 (МК- 7) ... провери и за други дефицити ( на вит. и минерали - посочени са на 1стр. на темата)

# 712
  • Мнения: 906

На 2-3ти ден от МЦ, на 32г съм.

# 713
  • София
  • Мнения: 36 103
Здравей Денис.Ще те помоля пак за мнение...изследванията са от днес...нещо не сме се разбрали с
Скрит текст:
лаборантката,че искам железен панел и не ми е пуснала жск,трансферин и феритин и в понеделник ще пусна отново всичко наново...въпросът ми е този прогестерон нормален ли е в 5г.с беше точно толкова и сега в 8г.с въобще не е помръднал...тсх въобще не се влияе от пропицила но т4 пада...на 1/2 т пропицил тсх беше 0.05,т4 22,т3 10...на 1т. Пропицил тсх 0.02,т4 20,т3 8.10,на 1 и 1/2 т пропицил тсх 0.02,т4 18,т3 8.20...сега минавам на 2т пропицил с големи притеснения от страна на ендо да не започне разрушаване на жлезата,защото според резултатите ми  ТРАК е отрицателен,но когато погледна жлезата на ехо каза,че е много кръвоснабдена и не вярва трак да е отрицателен...понеделник ще повторя в друга лаборатория...също така желязото е над горна граница...това най вероятно е от приема на неофолик мета нали?Другите неща,които пия и не съм спирала са б12 1000 1т,витамин д 5 капки,витамин ц+цинк,витамин е и витамин б6...кръвната захар също каза,че е ниска,защото пробата кръв е компрометирана(това бяха точно думите му,понеже съм от малък град и тук само взимат пробите и нямат никакво машини...стоят на едно шкафче,докато дойде кола да ги вземе и да ги закара там където правят изследванията...та затова и не вярва,че и трак е наистина отрицателен)много ще съм ти благодарна,ако ми кажеш ти какво мислиш

Здравей!
Прогестеронът е добре.
За ЩЖ не мога да помогна, още повече при бременност.
Желязото е високо, но Хемоглобина не е... тук щяха да помогнат другите показатели от т.н. железен панел, за да се прецени какво се случва. За желязото - може да не е обективно, често се случва. По-добре повтори целия панел и без това е много важно при бременност.


Скрит текст:
На 2-3ти ден от МЦ, на 32г съм.
Super са!

Последна редакция: сб, 10 юни 2023, 12:08 от denis©

# 714
  • Мнения: 906
Благодаря, denis, тук съм поствала друго изследване с не много по различен ФСХ, но със значително по-висока горна граница на лабораторията, коментирано така:
https://bg-mam.ma/p/1407587/45060623
Кое е определящо всъщност?

# 715
  • София
  • Мнения: 36 103
Благодаря, denis, тук съм поствала друго изследване с не много по различен ФСХ, но със значително по-висока горна граница на лабораторията, коментирано така:
https://bg-mam.ma/p/1407587/45060623
Кое е определящо всъщност?
На 3 ден от МЦ, ФСХ:ЛХ трябва да е около 1.
Ако има отклонения, показва проблем... в случая, е възможно, да е имало "нещо", което пречи на яйчниците да функционират нормално.
Подходът да се сравняват изследвания е много неправилен, защото освен че те показват някакво моментно състояние ( на текущия МЦ), но и се тълкуват заедно.
Няма смисъл да гледаш някакви изследвания от преди една година Simple Smile

# 716
  • Мнения: 906
Изследванията са отпреди 1 година, но от над 3 години търся причината за крайно нередовен цикъл (внезапно възникнал) и така и не се открива...
Т.е. това, което пречи на яйчниците, пречи и до ден-днешен, но не мога да разбера какво е...

# 717
  • Мнения: 8
Здравейте,
Моля за помощ!!! Не мога да се свържа с лекарката и не знам какво да правя.
Днес е 1ви ден от закъснение и след положителен тест сутринта, направо отидох на кръвен + прогестерон.
Скрит текст:
Стойностите на прогестерона направо ме шокираха, а имаме уговорка да започна Утрогестан...
Има ли причина да се притеснявам?  

Ще съм много, много благодарна ако има някой по-компетентен, да даде съвет. Sob
Здравей! и много тихичко, Честито!
За 1-ви ден закъснение Прогестеронът е висок, но не бързай да се притесняваш.
Може да е имало, напр.  два ДФ и респ. две О. и две ЖТ, може да е някакъв инцидент и след няколко дни нивата да се нормализират, може да е и лабор. грешка.
Добре е да го следиш, заедно с ЧХГ, през 2-3 дни.
От мен - стиснати палци, всичко да бъде наред. Peace

ПП.
Моля, пиши какъв е коментара на лекаря

ППП. Различните лаборатории работят с различни реактиви и трябва да се гледат и интерпретират рефер. граници посочени от съответната лаборатория

Привет!
За съжаление, отново е биохимична...
ЧХГ не нараства, а прогестерона пада, днес е 160.
Мнението на лекарката е, че си е ок. Не е бил в него проблема.
Благодаря ви! ❤

# 718
  • Мнения: 80
Скрит текст:
Здравейте!
Искам да ви попитам за моя резултат от изследването на прогестерон 21ден.
Скрит текст:
Имах два положителни тестове за овулация.
Чудя се обаче дали прогестеронът не е малко нисък за забременяване? Започнахме и ние вече да мислим за бебче.



По принцип имам редовен цикъл, но понякога 2-3-4 дни по-рано започва зацапване. Бях пила дуфастон, но не помогна, а друг лекар ми каза, че всичко е наред, просто такъв ми е организма.
Много трудно вече вярвам на лекари Sad
Здравей!
Прогестеронът е нисък, дори не е сигурно дали е имало О.... ако е изследван точно да 7-ми ден след предполагаемата О.... ако не е - не може да му се вярва, т.е. не е ясно какво точно се случва.
Тестът за О. показва пика на ЛХ, но О. настъпва 12 до 48 часа след този пик. ... или, има едни почти 2 дни, възможно отклонение от пика на Прогестерона.
Приемът на Дуфастон, само попълва и поддържа оптимални нивата на Прогестерон, грубо казано.
И такова нещо като такъв ти е организма - няма... просто на лекаря не му се търси причината за по-ниските нива на Прогестерона... а нивата са ниски, ако има проблем с О., некачествени яйцеклетки, проблем с функцията на ЖТ ( което синтезира този прогестерон), високи нива на някои хормони, които потискат синтеза на Прогестерон и т.н. ( Пролактин, ТСХ, Андрогени и т.н.)
При по-ниски нива на Прогестерон може да се зачене, но винаги има един риск за износване, в различна степен, при различните момичета - зависи от това, какви са техните проблеми и комбинацията от такива проблеми ( един може да е с високи нива на Пролактин, друг да е с висок Пролактин и ИР, трети с висок Андростендион и Пролактин и т.н. ... + различни дефицити - ето ти и различни случаи.
Правилният подход, преди зачеване е, да се търси причината за тези по-ниски нивата на Прогестерон и тя да се коригира/лекува/контролира + подпомагане синтеза на Прогестерон ( напр. с витамини, минерали, ЕМК и т.н.), а не само да се допълват неговите нива(кол-ва), защото по този начин риска си остава ( за бременната, за бебето, за самата бременност).

Здравейте!

Пуснах си изследвания на 3-и ден от МЦ:



И на 11 ден от МЦ, но беше 11:30 сутринта, тъй като станах малко по-късно. Реферетните стойности обаче не са дадени за Естрадиол, но съдейки по предния скрийншот в овулаторна фаза са 151 - 1461 pmol/l. Резултатът е 2100.
Може ли да дадете мнение?

Последна редакция: сб, 10 юни 2023, 18:12 от purple_heart

# 719
  • София
  • Мнения: 36 103
Скрит текст:
Здравейте,
Моля за помощ!!! Не мога да се свържа с лекарката и не знам какво да правя.
Днес е 1ви ден от закъснение и след положителен тест сутринта, направо отидох на кръвен + прогестерон.
Скрит текст:
Стойностите на прогестерона направо ме шокираха, а имаме уговорка да започна Утрогестан...
Има ли причина да се притеснявам? 

Ще съм много, много благодарна ако има някой по-компетентен, да даде съвет. Sob
Здравей! и много тихичко, Честито!
За 1-ви ден закъснение Прогестеронът е висок, но не бързай да се притесняваш.
Може да е имало, напр.  два ДФ и респ. две О. и две ЖТ, може да е някакъв инцидент и след няколко дни нивата да се нормализират, може да е и лабор. грешка.
Добре е да го следиш, заедно с ЧХГ, през 2-3 дни.
От мен - стиснати палци, всичко да бъде наред. Peace

ПП.
Моля, пиши какъв е коментара на лекаря

ППП. Различните лаборатории работят с различни реактиви и трябва да се гледат и интерпретират рефер. граници посочени от съответната лаборатория

Привет!
За съжаление, отново е биохимична...
ЧХГ не нараства, а прогестерона пада, днес е 160.
Мнението на лекарката е, че си е ок. Не е бил в него проблема.
Благодаря ви! ❤
Съжалявам. Пожелавам ти следващият път да е успешен.


Скрит текст:
Скрит текст:
Здравейте!
Искам да ви попитам за моя резултат от изследването на прогестерон 21ден.
Скрит текст:
Имах два положителни тестове за овулация.
Чудя се обаче дали прогестеронът не е малко нисък за забременяване? Започнахме и ние вече да мислим за бебче.



По принцип имам редовен цикъл, но понякога 2-3-4 дни по-рано започва зацапване. Бях пила дуфастон, но не помогна, а друг лекар ми каза, че всичко е наред, просто такъв ми е организма.
Много трудно вече вярвам на лекари Sad
Здравей!
Прогестеронът е нисък, дори не е сигурно дали е имало О.... ако е изследван точно да 7-ми ден след предполагаемата О.... ако не е - не може да му се вярва, т.е. не е ясно какво точно се случва.
Тестът за О. показва пика на ЛХ, но О. настъпва 12 до 48 часа след този пик. ... или, има едни почти 2 дни, възможно отклонение от пика на Прогестерона.
Приемът на Дуфастон, само попълва и поддържа оптимални нивата на Прогестерон, грубо казано.
И такова нещо като такъв ти е организма - няма... просто на лекаря не му се търси причината за по-ниските нива на Прогестерона... а нивата са ниски, ако има проблем с О., некачествени яйцеклетки, проблем с функцията на ЖТ ( което синтезира този прогестерон), високи нива на някои хормони, които потискат синтеза на Прогестерон и т.н. ( Пролактин, ТСХ, Андрогени и т.н.)
При по-ниски нива на Прогестерон може да се зачене, но винаги има един риск за износване, в различна степен, при различните момичета - зависи от това, какви са техните проблеми и комбинацията от такива проблеми ( един може да е с високи нива на Пролактин, друг да е с висок Пролактин и ИР, трети с висок Андростендион и Пролактин и т.н. ... + различни дефицити - ето ти и различни случаи.
Правилният подход, преди зачеване е, да се търси причината за тези по-ниски нивата на Прогестерон и тя да се коригира/лекува/контролира + подпомагане синтеза на Прогестерон ( напр. с витамини, минерали, ЕМК и т.н.), а не само да се допълват неговите нива(кол-ва), защото по този начин риска си остава ( за бременната, за бебето, за самата бременност).

Здравейте!
Пуснах си изследвания на 3-и ден от МЦ:
Скрит текст:

И на 11 ден от МЦ, но беше 11:30 сутринта, тъй като станах малко по-късно. Реферетните стойности обаче не са дадени за Естрадиол, но съдейки по предния скрийншот в овулаторна фаза са 151 - 1461 pmol/l. Резултатът е 2100.
Може ли да дадете мнение?
Скрит текст:
Здравей!
-  3-и ден от МЦ: малко е висойк Е2, другите са добре... няма ЛХ, а той е важен, за по-точното тълкуване на Е2 и ФСХ
- 11-и ден от МЦ: 11.30 ч. е много късно за изследвания, в такива случаи винаги има едно съмнение че може да не са обективни..... за ЛХ и Е2 - прилича ми на пред О., като може да има повече от един ДФ - добре е да те видят на УЗ ... или ако правиш тестове за О., поне по тях да се ориентираш, освен ако не си с ПКЯ ( тогава не може да им се вярва... остава си УЗ) Ако отидеш на УЗ - попитай колко фоликула има и с какви разбери, че това е важно за да се прецени какво точно показват нивата на тези хормони в момента.

Последна редакция: нд, 11 юни 2023, 16:44 от bubanka

Общи условия

Активация на акаунт