Атеистите празнуват ли Коледа?

  • 5 858
  • 102
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 239
Тъй наречените атеисти ще си платят когато ги пуснат в Ада. Господ бави, но не забравя ако се сещаш за коя злокобна поговорка говорим все пак.

Всички, които празнуват Коледа, а не Нова Година с Дядо Мраз са жертва на западната пропаганда и хомо конспирация.

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тъй наречените атеисти ще си платят когато ги пуснат в Ада.
Предпочитам ада, пред това да живея в ограничения заради рамката на измислена религия. Чакай ме, ще се срещнем там

# 32
  • Мнения: 25 662
Този празник чества деня, в който е зачената Св. Богородица, а не в който тя зачева Христос. Католиците вярват, че и Дева Мария, както и Господ, е зачената безсеменно.
А, това не го знаех.  Много любопитно!
Странни традиции е имало в тяхното семейство. Или е въпрос на генетика?  newsm78

# 33
  • Мнения: 5 877
Повода за тази тема е профила на една потребителка, с титла "атеист" и аватар с Дядо Коледа.

Празнуват ли атеистите Коледа? Коледа е религиозен празник, чества Рождеството на Исус Христос. Логично е атеистите да не я празнуват...

И без да се заяждам, атеист с коледен аватар не е ли фурнаджийска лопата?
Празнуват. Особено ако са учтиви и имат в семейството си хора, за които това е важен празник. Какво сега, единият да празнува, а другият да му праска с една лъжица коледните играчки ли?
А като имаш дете, то цялата шумотевица засяга и него, то я прихваща от въздуха, от детската градина, от витрините по улиците... и как точно ще му кажеш ЗАЩО за него няма подарки?
Иначе аз лично си обичам Нова година и съм свикнала да празнувам нея.

# 34
  • Мнения: 1 629
Какво сега, единият да празнува, а другият да му праска с една лъжица коледните играчки ли?


Be my friend!
Be my friend!
от новата реклама на пепси макс Mr. Green

# 35
  • Мнения: 3 405
А, дядо Коледа е за всички - той носи подаръци. Grinning (по повод аватара, който визираш)

Църковните празници са друго нещо, в тях няма дядо Коледа  Grinning


http://www.omda.bg/bulg/COOK/budnivech.htm
http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/rh/12.24_Budni_vecher.htm
http://margaritta.dir.bg/praznichen/tradicii.htm
 

# 36
  • Мнения: 5 877
Какво сега, единият да празнува, а другият да му праска с една лъжица коледните играчки ли?


Be my friend!
Be my friend!
от новата реклама на пепси макс Mr. Green
не съм я гледала; може би някои идеи се движат в стратосферата  Rolling Eyes тАлАвизорът ни е повреден от месец
зърнах я! Long live You Tube.

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 09:15 от Анда

# 37
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Въпросът е...тия дето се напиват по Коледа стремейки се към Нирвана...кришнари ли са по душа и ако "да" какво от това?

# 38
  • Мнения: 2 952
  Коледа(идва от  думата  Календи) е езически празник , а Рождество Христово - християнски.Датите  почти съвпадат , така че в исторята започват да се  празнуват двата на 1  ден ,което е обединяващо, веселко , взаимно съвместно съществуване  на стари езически традиции и на Християнски празници.Това в БГ празници се среща често.Срастнали са някак вече и се приемат положително като част  една на друга.

# 39
  • Мнения: 2 543
А, това не го знаех.  Много любопитно!
Странни традиции е имало в тяхното семейство. Или е въпрос на генетика?  newsm78

Разбира се, че не е нито въпрос на традиции, нито на генетика, а въпрос на погрешно тълкувание от страна на католическата църква.  Peace

# 40
  • Мнения: 920
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

# 41
  • Мнения: 3 271
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

Това е една голяяяяяма тема, която от 2 години я умувам и се чудим какво средно положение да пазим. Хем всички говорят това на децата, хем лъжата в негова чест не ми се нрави, но пък за децата е вълшебно и тайнствено и не ми се иска да ги лишавам.
Но синът ми вече взе да задава разни по-сериозни въпроси, на които ми е все по-трудно да отговарям... Засега "средното" положение е, че ние купуваме подаръците, дядо Коледа носи 1  Crazy Whistling Outta Joint ooooh!

# 42
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
А честните хора лъжат ли децата си, че има Дядо Коледа.

Честните хора обясняват на децата си, че "Дядо Коледа" това всъщност е изненадата, която всеки приготвя в ЛЮБОВ за близките си.

"Дядо Коледа" е матафора.

...не е толкова трудно за обяснение, особено след като детето самичко направи своите подаръци за другите, опакова ги и ги сложи под елхата...

# 43
  • Мнения: 3 405
"Дядо Коледа" е матафора.

 Heart Eyes

Моят син го обясни простичко: Дядо Коледа е в сърцата ни!

Чисто метафорично и близко до разбиранията на 8 годишен хлапак, обичта, която си даряваме, радостта, че сме заедно на празника, подръците и жестовете на внимание, вълшебството на Коледа.
Важен е не толкова символа на Коледа, колкото Коледния дух и настроение  Heart Eyes

# 44
  • Мнения: 2 070
Не е логично.
Коледо ( името на славянския бог на Слънцето, в западния свят богът е Митра) е езически славянски празник, който се е празнувал на 25 декември ( Раждането на бога на Слънцето).
Християнството, както знаем заменя доста от езическите празници и ги прави нови , християнски. Политика.
Целта е празника да се слее с бита на хората.
Православната църква не признава името КОЛЕДА, а Рождество Христово, поради тази причина. 

Коледа ( Рождество Христово) е християнски, но и семеен ( битов) празник.
Няма нищо лошо да се празнува от всички ( вкл. и атеисти), които намерят повод да празнуват.
Допълнително традициите са доста стари и объркани.

Дядо Коледа ( св Никола), елхите, елените , Снежанка, джуджетата, .. и тн нямат нищо общо с раждането на Христос, всъщност.

Просто нещата са много приятно преплетени.
И никой няма право да съди защо няой празнува някакъв празник.







Точно така!!!

Аз също празнувам без да съм обвързана кой знае колко с която и да е вяра или религия. Ето горе-долу какви са ми приоритетите около празника:

- прибирам се в Плевен, където се прибират всичките ми приятели - от чужбина, цяла България и т.н. - възможност да пия дълги следобедни "кафета", чай с ром или тирамису, с тях и да обсъждаме какво ни се случва и как преживяваме нещата около нас, кой до къде е стигнал, какво го вълнува напоследък, "мъжете" разбира се и т.н. и т.н....
- възможност на 25и да потанцувам в някой клуб именно с моите приятели, които толкова рядко виждам...
- възможност на 24ти да хапна червени изсушени чушки с боб... И останалите бъднивечерски вкусотии... При мама на топло.
- възможност да се събера с родата - според зависи - или около нова година или около Коледа или около Ивановден, когато баба има имен ден и скоро след това рожден... Просто семейно, без някаква особена религиозност... Слагаме смешни късмети, въртим баницата...
- ако получа и някой дрг изненадващ подарък - още по-добре... По-интересно ми е, когато аз подарявам и изненадвам.

Това е, нищо особено религиозно, но все неща, които трудно мога да направя накуп през останалото време от годината. Общо взето това е моята Коледа...

Виж на Великден по мога да изпитам някое и друго религиозно чувство /пак неопределено към религия, по-скоро малко езическо/, може би ми действа и цялата възраждаща се природа и цялата пак езическа символика около празника...

Абе не спорете, празник е, ойто иска това да влага в него...

Общи условия

Активация на акаунт