Как ще се получава майчинство след 01.01.2007

  • 1 640
  • 16
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Никъде в закона няма такова деление преди и след. Казано е, че ........
.. много категоричен отговор  Tired .. за съжаление   Outta Joint неверен .. не зная кой от НОИ ти е казал че чака някаква наредба от МС .. такава си има .. и нова май няма да се приема .. иначе .. сигурно ще им пуснат някакво указание .. или "окръжно"  Thinking
Не беше на "окръжно" ниво за съжаление, директно от централата и то в писмен вид. Даже ще го копирам отговорът е от 27.11.06 и ето какво гласи:
 "Уважаема г-жо Михайлова,
предстои приемане от Министерския съвет на нормативния акт, който регулира този въпрос. Не бихме желали да даваме пояснения преди окончателното приемане на процедурата и документалното оформяне на извършване на плащанията директно от НОИ.
гл.експерт И.Карабашев"
Пяснявам, че във въпросът ми бяха засегнати всички случаи и тези, на които е започнало да тече вече обезщетението и тези, които тепърва ще започнат да го получават след 01.01.07.

# 16
  • Мнения: 1 264
И аз знам, че чакат да се приеме наредба. Ето цитат от отговора на МТСП, Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"
"Редът за ползване на отпуска за бременност и раждане е регламентиран с измененията в чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, обн. ДВ, бр. 96 от 28.11.2006г. Писменото заявление, което подава майката няма законоустановена специална форма.
На осигурената за всички осигурени социални рискове майка се изплаща парично обезщетение за бременност и раждане съгласно чл. 48а, 49 и 50 от Кодекса за социално осигуряване, т.е. обезщетението не е за сметка на работодателя, а за сметка на ДОО. Следва да имате предвид, че считано от 01.01.2007г. всички осигурителни плащания ще се извършват от НОИ. В тази връзка предстои приемането и обнародването на Наредба, която ще регламентира реда и начина за определяне и изплащане на парични обезщетения и помощи от ДОО. ЛТ/"
Ето линка към отговора на МТСП - http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=27954

Общи условия

Активация на акаунт