Колко вредна е компютърната томография?

  • 602
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте!Вчера ми правиха компютърна томография(КАТ) с контраст на пикочния мехур,уж само пише на пикочния мехур и бъбреци,а на диска има снимки и  на коремните органи,бял дроб,яйчници...Сега чета в нета и виждам че пише колко много е вредно този КАТ,и се филмирах и притесних и наистина ли е тплкова вреден колкото го пише в нета?

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 14:21 от Shher

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 708
Не е полезен, но когато се налага такова изследване, възможните ползи от него са по-големи!

# 2
  • Мнения: 21
Не е полезен, но когато се налага такова изследване, възможните ползи от него са по-големи!
Всичко излезе добре,накрая се оказа слабинна херния,която не се видя на КТ,но много се притесних че самия скенер може да причини Р**
Чак днес съм със съцебиене

# 3
  • Мнения: 12 797
Внушаваш си, притесняваш се излишно. Успокой се, не е чак толкова вредно.

# 4
  • Мнения: 146
Не, не може да причини рак. На пациенти с дискови хернии, травми и стабилизации им правим по 3 скенера на пролежаване и не развиват карциноми в следствие скенера. Спи спокойно.

# 5
  • Мнения: 21
Не, не може да причини рак. На пациенти с дискови хернии, травми и стабилизации им правим по 3 скенера на пролежаване и не развиват карциноми в следствие скенера. Спи спокойно.
Много благодаря,че и близки като ме подхванаха,,защо си правиш,колко е вредно още си млада на 34г,, и се вкарах във филм,2 дни немога да дойда на себе си.

# 6
  • Мнения: 1 149
До колкото зная това изследване облъчва повече дори от мамографа. Забелязала съм, че някои лекари го изписват с лека ръка, така както са изписвали и антибиотиците като бонбонки. Ако беше толкова безвредно, предполагам, че щяхме да го правим профилактично.
Рискът е доста малък, особено ако става въпрос за единично изследване, така че всичко ще е ок, но все пак трябва да се внимава.

Общи условия

Активация на акаунт