За алфа мъжкарите, какви са те като характер.

  • 5 097
  • 163
  •   1
Отговори
# 135
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 110
Ако женските раждат само от т.нар. алфи (каквото и да значи това), да кажем раждат от силните, мъжкарите, защо тогава има и бети, и гами, омеги?! Не би ли трябвало потомството, мъжкото, да е също толкова силно и да пораснат мъжкари и "алфи", пък те не са?!

# 136
  • Мнения: 2 563
Едитнах си предния коментара, за да ти отговоря. Така поне го разбирам аз, от книгите на Докинс и др. подобни, които съм чел.

# 137
  • Мнения: 744
Защо пък да не ти отговоря? Най-просто казано, това, че аз съм оценила така високо качествата на съпруга ми съвсем не значи, че и друга би ги оценила по същия начин. Въпрос на приоритети. В този смисъл, моят мъж може в нечии очи да си е съвсем обикновен. На мен ми е важно в моите очи какъв е и доколко това в главата ми отговаря на реалността.

Прав си и в ироничното си подмятане, че умния, красивия и богатия всеки би го обичал. Това е така, защото този човек преди това е влагал много в себе си, за да се превърне в такъв. Умът до голяма степен е генетична даденост, но в нашия свят не е много голям праз да имаш ум, но потенциалът му да не е развит от образование, среда и житейски опит. Външният вид е въпрос на избор. Парите не падат от небето - изкарваш си доходите с качествата, квалификацията и труда си - не са много тия, на които им ги принасят на готово. Пък и не може само възход, има и падения. Предполагам, че логичното продължение на разсъжденията ти какво ще се случи с отношенията ни, когато той вече няма да е умен, красив и богат (нали все пак всички остаряват и оглупяват): срещнах го в период, когато заедно двамата нямахме сумарно 2 лв в джоба.

# 138
  • Мнения: 146
Ако женските раждат само от т.нар. алфи (каквото и да значи това), да кажем раждат от силните, мъжкарите, защо тогава има и бети, и гами, омеги?! Не би ли трябвало потомството, мъжкото, да е също толкова силно и да пораснат мъжкари и "алфи", пък те не са?!

Това е въпросът който задавах и преди! Оставете алфа, гами и аз смятам, че това деление е много условно. Но кой решава в животинския свят да си пасе кротко ден след ден, и кой да стане водача на стадото. При хората, кой да е успешен, напорист, чаровен, успяващ да убеждава, дори и с памук хората, харизматичен. И кой да е воден, по свит, изпълняващ, подчиняващ се и съответно по - неуспешен.
Аз за мен си имам отговора - естественият подбор и природата. Нали си представяте, след няколко поколения всички да са прекрасни, щастливи, умни и красиви. Но и напористи, борбени, и налагащи доколкото  смятат, че са прави мнението си. Ще настанат такива битки, че ще се затрият както човешките, така и животинските видове. Всичко ще е началник, генерал, кмет, президент, собственик на компания, Илон Мъск, Стив Джобс. Затова природата определила, още от създаването на половото размножаване - съчетаването на гените от два индивида, за по - успешното оцеляване на поколението, кой какъв да бъде. За това и има и това разнообразие от характери, хора, пък и животни. Едни ще са по - темпераментни, по буйни, по налагащи се, други - изпълняващи, по - покорни. Това се решава още при оплождането, съчетанието на гените. Дали т.нар. алфа опложда женската, зависи от комбинацията между двамата и не е задължително да се роди алфа, а по - долни букви. 2/3 от характера се определя от тази комбинация, както и самото вътреутробно развитие. 1/3 от семейната среда след раждане и възпитание. Въпреки че там аз смятам, тази 1/3, че е просто насочване на даденият характер, дали ще стане водач на престъпна групировка, или някой супер успешен лидер, дали на голяма фирма, държава и т.н.

# 139
  • София
  • Мнения: 12 915
Бащата алфа не гарантира син алфа. Даже, ако много доминира над децата си, като нищо да ги превърне в бети. За комплекса от характеристики, които съставляват един лидер (приемам, че тази дума се доближава най-много като значение до алфата), има огромно значение средата.

# 140
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 110
Не знам, за мен биологията и социумът са горе-долу 50 на 50.

Да довърша, по логиката на Крис, е напълно възможно и на "бета" потомството да е от "алфи" деца... И именно, този индивид не се възпроизвежда от гените само на единия - избираме "алфа", щото и детето да е "алфа", ами от гените на цели два рода, които назад са 4, по-назад 16 и т. н. Събран е генетичен материал от поколения хора назад. Така че гаранция - Франция.

# 141
  • Мнения: 146
Бащата алфа не гарантира син алфа. Даже, ако много доминира над децата си, като нищо да ги превърне в бети. За комплекса от характеристики, които съставляват един лидер (приемам, че тази дума се доближава най-много като значение до алфата), има огромно значение средата.

Ами защо всички хора след N поколения, не създадат такива среди и всички да станат алфи? Как бащата алфа е станал алфа? От някой непотискащ алфа, или някоя бета, гама? Ами при животните пък как е, там за възпитание на стадно ниво не можем и да говорим но си ги има водачите и водените. Начин на оцеляване е това разделение. Разделението при стадните животни е толкова силно природно чувство, както общото саморегулиране на популацията, при намаляване на пространството или ресурсите, увеличаването след войни, пандемии катаклизми, или пък кой решава на световно, държавно или дори градско ниво колко ще са женските или мъжките индивиди? Гледали ли сте статистиките по градове, почти изравнени са. А защо в човешката популация има статистики да се раждат повече момчета след войни? Това са въпроси, които важат и за разделянето на характерите - водач и воден. Трябва да има такова разделение. То е нужно на естественият подбор, на природата да оцелее видът. И на природата не я интересува кой е нещастен и щастлив от това - за нея е нужно видът, животът да продължи дори понякога да излизат грешки.

Да AIDA, от гама може да се роди алфа, независимо дали женската е алфа или и тя гама, просто съчетание на гени, в подходящият момент. Тогава четем тук във форумът, как не могат да се справят родителите с палавото дете или тийн, който е с много по - силен характер и от двамата родители.

# 142
  • София
  • Мнения: 12 915
Като начало, средата се създава от толкова много фактори, че е направо невъзможно всички да се изчислят, камо ли контролират. Взаимодействията също са различни - може А+Б да прави С, но А+Г да прави Д. Понякога един фактор може да обърне всичко останало - някаква сериозна психологическа травма. Имаш родители, братя и сестри, имаш приятели, съученици, ментори, всякакви, и всеки оставя отпечатък - човек не живее в изолирана среда, а тези, които живеят, не се адаптират добре. Едни и същи родители отглеждат няколко деца, но тези деца може да са много различни, без това изобщо да е свързано с гените - има значение например, кое дете е родено първо. Родителите могат да не знаят как да създадат алфи, но може и да не искат. Дори да знаят и да искат, може да не могат. Дори да знаят искат и могат, може детето да няма капацитета (тук вече гените си казват думата). Но гените също са комбинации и се взимат поколения назад. Назад пък социумът и културата са се различавали, съответно условията някой да стане алфа може би са били различни. Някой, който би просперирал в срдновековието вероятно би бил в тотален шок в днешния свят. И т.н., и т.н. Да не говорим, че чисто природно не е рентабилно да има само алфи - както не може да има само мениджъри, само богаташи, само вишисти - лидерът има нужда от стадо, което да води. Всички тези процеси, в крайна сметка се саморегулират, по един или друг начин.

# 143
  • Мнения: 146
Да не говорим, че чисто природно не е рентабилно да има само алфи - както не може да има само мениджъри, само богаташи, само вишисти - лидерът има нужда от стадо, което да води. Всички тези процеси, в крайна сметка се саморегулират, по един или друг начин.

Точно така! Както казват - много вожд - малко индианец Но например, ако сравняваме човека, с останалите стадни животни, имайки в предвид, че там няма семейни драми, потисничество, просто оцеляване, инстинкти - кой го решава това - кой да е ИЗБРАНИЯТ(Е).

# 144
  • София
  • Мнения: 12 915
Естествени процеси са това - може би най-точно казано е - който се докаже. В животинския свят животът изобщо не е толкова комплексен, колкото в човешкия - основно има изхранване, оцеляване и продължаване на вида. Като при всеки вид по веригата, механизмите и за двете са различни. Един вълк оцелява различно от един заек. При хората се задоволяват много по виски функции, след като се задоволят основните - сигурност, принадлежност, щастие (много комплексно при хората), любов, признатост, уважение, развитие (Маслоу). Да не говорим, че в днешни времена на много места изхранването и оцеляването са почти гарантирани, съответно инстинктите и качествата, свързани с тях, променят важността си, притъпяват се. Размножаването дори понякога бива изместено от по-висши нужди, а продължаването на вида изобщо не е застрашено.

# 145
  • Мнения: 146
Много се отдалечихме от темата, не че е кой знае какво. Съгласна съм с написаното - от човешка гледна точка нямаме нищо общо със стадните животни. В сравнение с еволюцията на човека, животните не са се развили чак толкова. И все пак имаме базови инстинкти, които ни помагат да оцеляваме. Като такива причислявам и размножаването. Дълга тема остава и изборът на партньор. И все пак - както в животинският, така и в човешкият свят природата е заложила, а и трябва за оцеляването на стадните животни да има лидери водачи. Така е било и ще бъде, явно това е успешния ход за успешно оцеляване. Иначе щяхме да си живеем по паланки и горички, тук колибка, там пещерка. Животните по хралупките, и кой каквото свари яде. Т.нар. сексуално любопитство не е нищо друго, а просто търсене на нови гени за разнообразяване на генофонда - типичен пример за нуждата от еволюционно разнообразие и развитие. При хората такива са смесените бракове например.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 13:24 от 66

# 146
  • Мнения: 2 563
Ами защо всички хора след N поколения, не създадат такива среди и всички да станат алфи? Как бащата алфа е станал алфа?
Няма как всички да са алфи по дефиниция. Алфата в групата е един. Ако събереш група 10 алфи, пак един ще е баш-алфата на алфите, а другите ще трябва да станат бета в този контекст. Това не значи, че не могат да се опитат да станат алфа - постоянно си мерят силите с текущата алфа и могат да го изместят.
Докато обаче са в същото стадо, навеждат глава и слушат алфата - както казваш, инак ще се избият, то не може всички да са алфи. Ако искат да станат алфа - предизвикват го на двубой.

Тъй като алфата се е доказал, че е най-успешния, женските бизонки дават само на алфа-бизона. Другите мъжкари седят отстрани и гледат. След някоя друга година, ако оцелят и ако станат по-силни и победят стария бизон, може и на някой от тях да се отвори парашута. Ако не успеят - няма да предадат гените си. Баща им е бил алфа, но това не ги прави алфи - само им дава потенциала да станат, ако успеят. А кой точно ще стане, зависи от много неща, вкл. и случайност. Например подхлъзне се единия докато се бият, и хоп другия го победи.
Но който въобще няма данни да се бие, който е слаб, свит и смотан, дребен на ръст, или болен - той никога няма да стане алфа и на него женските въобще няма да му дадат, защото считат гените му за непригодни.

При хората е различно, както и при много други животни, които отглеждат малките си по двойки. Във всички класове и родове животни има и такива, и онакива, не само при бозайниците. Например ако си щъркел (женски) търсиш за мъж не алфа, а такъв, който ще носи най-много жаби в твоето гнездо, вместо да ходи да се бие с другите щъркели за женки. Но ако си кокошка, търсиш алфа-петел. Виждали сте два петела в един кокошарник може ли? Не може, винаги почват да се бият и да покажат на кокошките кой е алфата.Това се обуславя от начина им на живот - в каква среда са, как търсят храна, как оцеляват и т.н.
Та при хората е някакъв хибриден модел, както писах и по-горе. Хем сме уж моногамни и отглеждаме малките по двойки, хем има ясно изразен типаж на алфа-мъжкари. Предполагам, наследство от приматите, които са живеели на групи.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 14:12 от chris78

# 147
  • Мнения: 146
Ами защо всички хора след N поколения, не създадат такива среди и всички да станат алфи? Как бащата алфа е станал алфа?
Няма как всички да са алфи по дефиниция. Алфата в групата е един. Ако събереш група 10 алфи, пак един ще е баш-алфата на алфите, а другите ще трябва да станат бета в този контекст. Това не значи, че не могат да се опитат да станат алфа - постоянно си мерят силите с текущата алфа и могат да го изместят.
Докато обаче са в същото стадо, навеждат глава и слушат алфата - както казваш, инак ще се избият, то не може всички да са алфи. Ако искат да станат алфа - предизвикват го на двубой.

Тъй като алфата се е доказал, че е най-успешния, женските бизонки дават само на алфа-бизона.  Другите мъжкари седят отстрани и гледат. След някоя друга година, ако оцелят и ако станат по-силни и победят стария бизон, може и на някой от тях да се отвори парашута. Ако не успеят - няма да предадат гените си. Баща им е бил алфа, но това не ги прави алфи - само им дава потенциала да станат, ако успеят. А кой точно ще стане, зависи от много неща, вкл. и случайност. Например подхлъзне се единия докато се бият, и хоп другия го победи.
Но който въобще няма данни да се бие, който е слаб, свит и смотан, дребен на ръст, или болен - той никога няма да стане алфа и на него женските въобще няма да му дадат, защото считат гените му за непригодни.

При хората е различно, както и при много други животни, които отглеждат малките си по двойки. Във всички класове и родове животни има и такива, и онакива, не само при бозайниците. Например ако си щъркел (женски) търсиш за мъж не алфа, а такъв, който ще носи най-много жаби в твоето гнездо, вместо да ходи да се бие с другите щъркели за женки. Но ако си кокошка, търсиш алфа-петел. Виждали сте два петела в един кокошарник може ли? Не може, винаги почват да се бият и да покажат на кокошките кой е алфата.Това се обуславя от начина им на живот - в каква среда са, как търсят храна, как оцеляват и т.н.
Та при хората е някакъв хибриден модел, както писах и по-горе. Хем сме уж моногамни и отглеждаме малките по двойки, хем има ясно изразен типаж на алфа-мъжкари. Предполагам, наследство от приматите, които са живеели на групи.

Напълно съгласна, няма как да не съм, тези неща същите ги писах и в предишните мнения Simple Smile. Както казах и преди, регулирането на броя алфи става по същия неведом принцип, както и регулирането на броя мъжки и женски в една популация. Интересна е статистиката и за отделни градове в БГ както и в самата страна - почти по равно. Иначе ще се появят много противоборства. Точно бети, гами омеги са нужни за да потушават тези унищожителни ии пагубни за популацията борби. Това че те ще са нещастни, и ще яда пердаха, природата не я вълнува. За нея е важно оцеляването. Хората не живеят реално 100% по двойки, защото в крайна сметка сме си стаден тип. Това с петлите - правени са експерименти, на алфа петел (с най-големият гребен) му залепват гребена, той става по - нисък, съответно по младите петлета, пък и другите го нападат, усещайки че вече не е - природа. По определение, алфа мъжкарят е най-борбен и може д осигури най-много храна, обикновено открадвайки или възползвайки се от труда на по - нисшите. Но това не гарантира че няма да я ползва за собствен интерес и няма да я дава на поколението и партньорката си например - има други за тази работа.  Обикновено, в такива стада въпреки че е присъщо за хората го има т.нар. алтруизъм и при животните, женската допуска и по долни букви мъжки до себе си - ей така за всеки случай, но се оглежда за оплождане от алфа. Имайки алфа гени за наследника си, вече допуска и по близо, по долни букви, да помагат за отглеждането. При хората тези мъжки, които са френд зона са точно тази резерва. Която жената си пази - за всеки случай.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 14:32 от 66

# 148
  • Мнения: 6 243
Длъжността алфа е само една и няма как да се заема повече от един. Останалите са бети, също със своя йерархия и ако алфата бъде отстранен, длъжността му се заема от следващия във веригата. Нещо като йерархията в армията, във всяка част или подразделение, командващ може да бъде и последния ефрейтор ако всички останали по висши бъдат отстранени.
Няма как децата, на алфата да бъдат също алфи, защото длъжността е само една, но е много вероятно да притежават качествата му и в даден момент също да станат алфи във своето обкръжение. Но не е задължително. И както колегата каза, ако бъдат събрани много алфи на едно място, пак един ще е баш алфата. Щото длъжността алфа е само една. Мога да го повторя още няколко хиляди пъти, ама пак явно няма да бъде разбрано.

# 149
  • Мнения: 779
Богатият, умният и красивият на жената, която писа за мъжа си, че е такъв, си го е заслужила тя самата. Едва ли и нейната външност е много под неговата, нейните пари -  никакви и нейният интелект далече от неговия. Семейството ще издържи, ако мъжът и жената имат еднаква визия за това какво е щастието, кое е стойностното в живота и за какво ще е борбата. Защото, например, един свободен човек ще го дразни онзи, който няма проблем да бъде роб от сутрин до вечер за жълти стотинки и да се оправдава с какво ли не за положението си, вместо да го промени. Любовта - почти всички теми тук в лични ги има, защото тя е на думи само, не наистина, като и жените, и мъжете питат как е най-правилно да постъпят, без да осъзнават, че човек като не може да обича, той и собственото си дете няма да обича, дори него. Разбира се, че може да има много силно привличане между неподходящи един за друг хора, но то ще изгърми след две-три години най-много и после идва осъзнаването, че времето е било загубено.  Всичко хубаво се придобива и запазва с усилия в крайна сметка. И когато някой да кажем просто бачка за щастието на друг и гледа тв, а другият иска да се развива, нещата няма да ги бъдат. Поне не и за дълго. Аз имам такива познати, мъжът пасивен - от работа вкъщи пред телевизора и обратно, жената не беше ок с това и се разведоха, защото тя искаше да се развива,  да пробват разни неща, но него го беше много страх да опитва, а и нали считаше, че  животът им е такъв, какъвто трябва да бъде. Аз също след като мога да предложа това, това и онова на другия, няма как да се съглася той да е неспособен да ми върне нещо. Ще бутаме, ще кретаме, е колко да издържим? То някои всъщност и цял живот издържат, като се замисля, но всички съжаляват за много неща като станат на 50-60 години и това е най-лошото, защото пропуснатите възможности са пропуснати. Не като сделка, а като, как да кажа, обединяване на силата на единия и силата на другия, в името на това да се постигне още по-голям успех. Аз го нося на гръб, ако той не се придвижва на собствените си крака напред и съответно, ако аз не се придвижвам на собствените си крака напред, тогава той ме носи на гръб. Не става, не е хубаво, не е обич. Наистина е важно на кой какво му е важно, както пише в един коментар, и да се открие човекът, за когото нашето важно е и неговото важно. И тогава и аз го казвам, че всичко има смисъл и си струва връзката, бракът, и се будиш с усещането за още един прекрасен ден; то всъщност няма значение какви са взаимоотношенията, може и роднински да са. Издържат еднаквите приоритети и мислене по най-важните въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт