Неапол (Кампания) и Бари (Пулия) – Красивата Южна Италия - 7

  • 17 712
  • 356
  •   1
Отговори
# 30
  • Бургас
  • Мнения: 6 030
Много съм доволна. Много спокойно, няма почти никакви хора, няма тълпи от туристи. Дори и в Матера. В Лече базиликата така ме грабна, няколко пъти се връщах да я гледам. Невероятна е!
Времето беше много хубаво - 12-19 градуса, само в един от дните - Алберобело и Локоротондо цял ден духа и валя.
Като цяло предпочитам зимното време или късна есен за Италия, много по-спокойно е.

# 31
  • София
  • Мнения: 221
Здравейте, предстои и нашето кратко посещение на Бари. Един ден съм предвидила за Бари,но се замсилих дали не е много цял ден? Как мислите вие, също така има ли нещо спецефично което трябва да видим там?

# 32
  • Мнения: 317
Здравейте, предстои и нашето кратко посещение на Бари. Един ден съм предвидила за Бари,но се замсилих дали не е много цял ден? Как мислите вие, също така има ли нещо спецефично което трябва да видим там?
О, малко е, дори. Бари е много колоритен град вечер, а през деня ще се насладите на лабиринта от улички в стария град, който е много чаровен. Катедралата, Базиликата Свети Никола, театър Петруцели, Театро Маргарита, Крайбрежната алея, старото пристанище, където може да хапнете току що уловени морски таралежи от рибарите със старите дървени лодки......Замъкът в стария град. Бари, често, незаслужено се пренебрегва.

Последна редакция: пт, 26 яну 2024, 09:32 от Kepeva

# 33
  • София
  • Мнения: 221
Здравейте, предстои и нашето кратко посещение на Бари. Един ден съм предвидила за Бари,но се замсилих дали не е много цял ден? Как мислите вие, също така има ли нещо спецефично което трябва да видим там?
О, малко е, дори. Бари е много колоритен град вечер, а през деня ще се насладите на лабиринта от улички в стария град, който е много чаровен. Катедралата, Базиликата Свети Никола, театър Петруцели, Театро Маргарита, Крайбрежната алея, старото пристанище, където може да хапнете току що уловени морски таралежи от рибарите със старите дървени лодки......Замъкът в стария град. Бари, често, незаслужено се пренебрегва.
Благодаря, наистина от порчетеното останах с впечатление, че Бари е просто място запнощувка и транспорт.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 152
Той на първо място е нощувки и транспорт, така е.
Казваш, че посещението е кратко. Аз в такава ситуация не бих отделил ден за Бари и бих свел само до вечерни разходки. Не че не заслужава, но при ограничено време останалите обекти в района идват по-интересни.

# 35
  • Мнения: 1 165
Мога ли да ползвам вариант такси от летището в Бари до Матера?
Някой ползвал ли е?
През букинг ми дава опция около 90 евро с предварителна резервация. Предполагам, че ще има на място таксита и цената едва ли ще е по-скъпа. На картата ми дава, че е 56 км.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 842
Мога ли да ползвам вариант такси от летището в Бари до Матера?
Някой ползвал ли е?
През букинг ми дава опция около 90 евро с предварителна резервация. Предполагам, че ще има на място таксита и цената едва ли ще е по-скъпа. На картата ми дава, че е 56 км.
Iki70, с автобуса ще Ви е много по-евтино! Цената на км. на такситата в Бари е 1.50€ х 60км. = 90€ + начална такса 6-7€ и горе долу отиде  към 100€

# 37
  • Мнения: 1 165
Знам, Роже. Обаче ако няма промяна в часовете на полетите трябва да висим 5 часа на летището,  което не ме устройва.
Предварително няма да запазвам такси, а на място ще решим. Но предпочитам да платим 100 евро за наше удобство, ако изпуснем автобуса.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 6 030
А защо не ползвате влака от летището до централна гара и оттам влак за Матера?
Около два часа е цялото пътуване, идва ви дълго ли?

# 39
  • Мнения: 1 165
Почти три часа ми го дава, а километрите са малко.
Ще преценим. Благодаря за съветите.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 150
Здравейте - искам да проверя за рент-а-кар и имам проблем със сайта на Sicily by car - само аз ли не успявам да го отворя ВЪОБЩЕ или нещо му има?

# 41
  • Мнения: 245
Здравейте!
Приключи и нашето посещение в регион Пулия и град Матера от 24 до 28 януари.
За това кои забележителности да видим в градчета, които щяхме да посетим, се бях информирала предварително от нета, а тук ще спомена само някои от тях.
(Понеже постът се получи по-дълъг отколкото очаквах, го поставям в скрит текст)
Скрит текст:
Бяхме резервирали този апартамент https://www.booking.com/hotel/it/mont-saint-michel-bari.it.html? … ype=total;ucfs=1&, но през air bnb. Апартаментът се намира в по-новата част на Бари, по-скоро предградие.  С хостът не се видяхме, цялата комуникация беше онлайн, но отговори бързо на наши въпроси, защото имахме няколко.
Чисто е и снимките отговарят на действителността.

Лично за мен единствения недостатък на това място е онлайн системата за контрол на отоплението и не можеш сам да регулираш колко да ти е топло. В никакъв случай не е било студено, но аз обичам да ми е повече от 20 градуса. За летните дни ще е идеален предвид многото теракот и мозайка. Около апартаментът зоната за паркиране е безплатна. Ние нямахме проблем в това отношение, но все пак отчитам, че бяхме извън активен сезон.
Придвижването беше с рент-а-кар. Привърженик съм на колите под наем и удобството да не съм зависима от бързане и разписанията  на влакове и автобуси. За целия период колата ни излезе няма и 100 лв., заедно с външната застраховка през discovercars.com  Бяхме наели опел корса от Autovia, дадоха ни пежо 208, новичко 2022 г. Депозита го освободиха веднага и още докато се подмотваме на летището беше в кретитната карта.
Понеже полетът от София закъсня, като стигнахме в Бари и вземем колата, се постъмни, та разходката в първия ден беше сведена до минимум.
Общо взето разглеждането на Бари ни беше във вечерните часове, вече по тъмно. Това обаче донесе някакво очарование, т.к. да се разхождаш из тесните улички на стария град под светещи лампички и украси беше готино и романтично. В последния ден (пети) преди полета, който беше следобяд, успяхме да видим  все пак Бари по светло. Различно е някак, определено нощните разходки ми харесаха повече. Видяхме и квартал Мурат на Бари. Бях чела, че този квартал по архитектура прилича на Барселона и наистина е така. Прави улици, сградите са офирмени в квадрати (е, без характерното скосение на правите ъгли), интересна и красива архитектура. В Бари посетихме всички основни забележителности, а в замъка Свево се насладихме на красив филм за живота на Бона Сфорца. В Свево има няколко зали, в които се прожектират филмчета разказващи историята на Бари.
Вторият ден посетихме Матера. Видяхме сасите, скалната църква, дуомото, останките на църквата „Св. Дух“. Изкачвахме се, слизахме, пак се изкачвахме…потапяш се в атмосферата около теб и те обгръща безвремието. Посетихме музея, в който може да се видят макети и автентични предмети от бита на хората. Има и не малко реставрирани и модернизирани каменни къщи, в които в момента живеят хора. От модерните произведения на изкуството успяхме да видим само „Капката“. Сюрлиастичното пиано на Дали явно беше демонтирано, защото площадът пред „Св. Франциск“ от Асизи беше ограден за реставрация, а „Слонът“, също на Дали, така и не го видяхме.
Третия ден отделихме на Алберобело и Локоротондо. Красиви бели градчета.
Алберобело е като от приказка. Комерсализацията на градчето не ми попречи да се насладя и да му се порадвам.
Докато се разхождахме из лабиринта от белите къщички с техните сиви островърхи покривчета, кокетно окрасени с цветя, имах чуството, че аха-аха ще изкочи някое джудже от някоя врата … луда работа моето  Имаше обаче и не малко трулчета дюкянчета и ресторанчета, които бяха затворени. Определено активният живот започва да кипи след януари- февруари, но пък за сметка на това сега туристите са по-малко и можеш да се разхождаш, зяпаш и снимаш необезпокояван от тълпа хора. Отделихме внимание на базиликата „Св. Св. Кузман и Дамян“, църквата труло, труло „Siamese”, труло “Sovrano”, в чиято градина пихме кафе.
Локоротондо също е красиво градче. Направихме приятна обиколка из тесните улички, бели къщики с украсени и окичени с цветя балкончета.
После на колата за вечерна разходка в Бари. 
Четвъртият ден ни беше за Монополи и Полиняно а Маре. Обиколихме градчетата и видяхме набелязаните обекти за посещение
Много се впечатлих от базиликата в Монополи, която е много, много красива отвътре. Да не кажа голяма дума, но сигурно е най-красивата от тези, които съм видяла до момента. Попаднахме на музика на орган. Вълшебно изживяване е!
Емиии, това е в общи линии, въпреки че стана дългичко. Simple Smile Може и да съм забравила нещо интересно да споделя, но ако се сетя ще го напиша.

Здравейте - искам да проверя за рент-а-кар и имам проблем със сайта на Sicily by car - само аз ли не успявам да го отворя ВЪОБЩЕ или нещо му има?

Пробвахте ли през някоя търсачка? Например - discovercars.com; rentalcars.com

# 42
  • Варна
  • Мнения: 150
Пробвахте ли през някоя търсачка? Например - discovercars.com; rentalcars.com

искам да им пиша имейл с конкретен въпрос за наема - но не успявам въобще да отворя официалния сайт....

# 43
  • Мнения: 10 618
Danir, какви бяха температурите?

# 44
  • Milano
  • Мнения: 3 663
Нямам проблем с отварянето на сайта:




Ако става въпрос за парно в поста на Данир, то 20° е по заповед, може да има отклонения до 2°.

Общи условия

Активация на акаунт