Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 13

  • 8 795
  • 209
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 546
Тук ще продължим да обсъждаме, всичко за етажната собственост. Разбирания между съседи, проблеми с плащания, ремонти и други.

ЗУЕС

Наредба за безопасната експлотация и технически надзор на повдигателни устройства, в частност асансьори:
https://tehnad.com/asansori

Старите теми:

Последна редакция: пт, 01 мар 2024, 15:59 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 2 543
Някой реновирал ли е кабинка на асансьор + боядисване на врати и бетонни части между етажите? Трудно ли се организира цялото нещо, трябва ли да се свика ОС и да се гласува? А ако се плати не от касата, а сумата бъде разделена между няколко съседа, как стои въпросът? Хубав ни е блокът, саниран, с поддържани общи части, но асансьорът и прилещажите му части са си за ремонт. Всъщност, кабинката не е в много лошо състояние, просто е демоде Simple Smile Но вратите и бетоните части са си мизерни. Освен от почистване, имат нужда и от боядисване, и запълване на паднала мазилка тук-там.

# 2
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 915
Ние скоро се преместихме в нов блок и почти веднага започнаха проблемите. Извикаха ни на събрание, въпреки че сме под наем и решиха, че вече ще ни искат по 30-40 лева на апартамент от двама души, защото никой не искал да стане домоуправител и сме щели да плащаме на фирма (един нагъл съсед ми се изрепчи че според закона не можело да не се плаща на домоуправител, дори и да е от блока и ме накара да си замълча), искат ни освен това и още по 15 лева на месец, за ремонт на блока, а както ние сме под наем и кой знае дали тези пари, които ще дадем ще се използват докато сме там или няма да се използват. Само ще кажа че такава такса взимат на морето, където има басейн и зелени площи, а тук е един грозен и много мръсен блок в Търново, които изглежда не е чистен от 67 година и въпреки това имат наглостта да ни взимат по 20 лева на човек и не на последно място в тази такса не влиза и чистачка или фирма, а всеки трябвало да чисти на смени Rolling Eyes Много се ядосах, но изобщо не знам дали имам полезен ход като наемател, защото ако не платя, няма да ми дадат чип за асансьора, а живея на шестия етаж. Според вас дали мога да направя нещо или трябва да си плащам чинно и да не мрънкам?

# 3
  • Мнения: 68 847
Говорете с наемодателя си.
Вноската за Фонд ремонт за мен следва да плаща собственика.
Вноската за режийните- наемателя.

Вноската за ФР не е на апартамент, а по ид.части!!

Но както сте се уговорили с хазаите. И да теоритезираме тук, файда няма...

# 4
  • Мнения: 3 671
Закона дава възможност и да не се плаща на този, който е избран за домоуправител. Както си го гласувате, така ще бъде.

# 5
  • Мнения: 68 847
С последните изменения вече е платена длъжността, дори да е съсед.
Така че правилно й е казано...така е. Вече.

# 6
  • Мнения: 3 671
Аз конкретизирам относно това 
цитирам "(един нагъл съсед ми се изрепчи че според закона не можело да не се плаща на домоуправител, дори и да е от блока и ме накара да си замълча),"
Той я лъже, като й казва, че дори и да е от блока трябва да му се плаща задължително.

16а. (нова - ДВ, бр. 82 от 2023 г., в сила от 29.09.2023 г.) общото събрание може да вземе решение да не заплаща разходи за възнаграждение на управителния съвет (управителя), на контролния съвет (контрольора) и на касиера, когато те са собственици, ползватели или обитатели;

# 7
  • Мнения: 68 847
И аз за същото говоря.
Не го намирам този чл.16а аз в закона, къде го гледаш ти?

Видях го, това е в член 11....точката е 16а.

Казал е също, че няма желаещи от блока....така че отиват на платен вариант в такъв случай, при липса на желаещи...

Последна редакция: пт, 01 мар 2024, 19:39 от teta75

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
А някой може ли да ми каже колко се плаща на домоуправител- професионален или съсед, каква е сумата за обект

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
пиши на меил  до някоя фирма , да ти направи оферта

# 10
  • Мнения: 5 068
Ние плащаме по 6 лева на апартамент за професионален домоуправител + другите разходи за месеца, всеки месец различно, но не повече от 23 лева.

# 11
  • Мнения: 1 196
Трополинка,bubolina73,колко апартамента сте? Разходите ви колко са? Всичко е много относително и няма как да има еднаква такса за различните апартаменти, в различни сгради. При мен също за двустаен апартамент с двама души месечната такса е 41лв., за тристаен с трима души 51лв., за двустаен с трима души + куче 57лв.
Събираме по 8лв. на човек за режийни.  По 15-17лв. Фонд Ремонт сътветно за двустаен/тристаен (ако има наематели,  собственика го поема ФР, а наемателите само режийните или както се разберат). Имам собственик, който на определен период ми плаща само ФР, а наемателите само режийни.
За Домоуправител/Касиер по 10лв. на апартамент. Общо 20 апартамента сме и четири магазинчета, на които също им начисляваме такси само за ФР, защото все пак са част от сградата.
И все сме на границата в касата. Най-голямо перо се дава за поправка на асансьора. А до скоро имахме страшни проблеми със Софийска вода и там също отиваха купища пари.
Вместо да се събират допълнително пари при възникнал проблем, аз до някъде съм спокойна, че големите такси ми гарантират в касата да има пари, за да се плащат такива внезапни ремонти и поправки.

Последна редакция: пн, 04 мар 2024, 08:13 от SunshineMery

# 12
  • Мнения: 5 068
Ние сме 24 апартамента, 6 необитаеми- нищо не плащат, плащаме на апартамент, независимо броя на живущите.
Домоуправител, асансьор, ток, чистачка- до 23 лева на апартамент.

# 13
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Ние сме 24 апартамента, 6 необитаеми- нищо не плащат, плащаме на апартамент, независимо броя на живущите.
Домоуправител, асансьор, ток, чистачка- до 23 лева на апартамент.
От 1.01.2024г има допълнение към ЗУЕС необитаемите апартаменти да плащат такса режийни ,като за 1 човек всеки месец!

# 14
  • Мнения: 5 068
Ами ние не сме на човек, а на апартамент, независимо от големината.Първи и втори етаж не ползват асансьор и не плащат за него.

# 15
  • Мнения: 1 196
Ами ние не сме на човек, а на апартамент, независимо от големината.Първи и втори етаж не ползват асансьор и не плащат за него.
При мен на първи етаж вместо 8лв. на човек, заради неползването на асансьор им пишем по 6лв. Знам, че всички вечно спорят за този асансьор, но в крайна сметка е част от сградата. Ако някой ден решат да пренасят мебели до 2ет., пеша ли ще ги катерят? Ако отидат до съседа на последния етаж, не ползват ли асансьор? Те по тази логика могат и за покрива да кажат, че няма да платят за евентуален ремонт.

# 16
  • Мнения: 5 068
Съседа на 8 нали плаща, те са му гости.Мебелите ще си ги носят на ръка, нали не плащат.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 920
Живея на висок етаж. В мазето имало плъхове. И казвате, да не плащам за дератизация, защото нямам мазе, а и съм далече?

# 18
  • Мнения: 5 068
Ще плащате, мазетата са общи.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 920
Ще плащате, мазетата са общи.
Асансьорът е общ също. Аз не ползвам мазетата, но водата и токът от тях също ги плащам, не само пръсканията. Че и участвам наравно, когато се плаща за изхвърляне на боклуците от коридори и площадки. Нищо, че не ги ползвам.

# 20
  • Мнения: 5 068
Плащайте това, което ползвате.За пръскането ще участвате, защото заразите тръгват от там и ще стигнат до вас, но за чистене, след като не ползвате, не плащайте.Асансьор, който не ползва, защо да плаща?

# 21
  • София
  • Мнения: 3 673
Да си купи апартамент в сграда без асансьор? Щом живеят в ЕС общите части се плащат. Вариант е къща, но е скъпо - всичко сам си правиш.
Утре ще счупи крак и ще го ползва, нали?

# 22
  • Мнения: 5 068
Първия етаж за какво да го ползва? Не трябва да сме толкова дребнави. Даже и някой да си счупи крак, след като не плаща, няма да ползва. В блоковете сме събрани от кол и въже и всеки е с различни разбирания. При нас дойдоха семейство, което си мислеше, че щом са си платили данъка на апартамента, друго не дължат, че асансьор и ток на вход влизат вътре. После мислеха, че като плащат за входа и има чистачка, тя трябва да им изхвърля боклука, слагаха торбите с боклук до вратата си. Ако започнем на всичко да обръщаме внимание, нерви няма да ни останат.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 673
Направете първия етаж касиер и да ходи пеш по етажите да събира вноските
Тавани нямате ли?

# 24
  • Мнения: 3 671
Който има чип за асансьора - той плаща. Аз нямам, не искам и не плащам.

# 25
  • Мнения: 200
Някакви идеи/ предположения кога ще пуснат пак програма "Зелена София"? Че я чакам с нетърпение вече. Предната година се сетих в деня след като беше минал срока за кандидатстване Simple Smile

# 26
  • Мнения: 5 068
Направете първия етаж касиер и да ходи пеш по етажите да събира вноските
Тавани нямате ли?
Изобщо няма да тръгне да събира, който му занесе.

# 27
  • Майничка
  • Мнения: 12 600
Ние делим разходите за асансьор на 2 части: абонамент и технически преглед (плащат се на апартамент) и ток + дребни ремонти - крушки, буфери и подобни (плащат се от 3-8 етаж, на човек).

# 28
  • Мнения: 46 546
При нас 1 и 2 етаж са освободени от такса за асансьора (на 2 етаж вратата не се отваря). Така сме преценили с гласуване.
За покрива и мазетата разходите се поемат от касата. Ако се наложи доплащане, всички участват. Покривът касае сигурността на цялата сграда. Пръскането в мазетата също, плъзнат ли животни, отиват навсякъде. Асансьорът наистина е обща част, но е за улеснение на живеещите на горните етажи, затова само те плащат (и ние сме от тях).

В друга сграда, в която имаме апартамент, се сблъскахме с друго. Асансьорът не работеше, в касата нямаше пари, трябваше да се събере голяма сума. Веднага платихме колкото поискаха. Решиха да е с чип, ок, поискахме и ние, с молба да отблокират вратата (на 2 етаж сме там), за да можем, когато се налага да ползваме. Никой не ни подкрепи, съответно отказаха. Може да вземем чип, обаче нашият етаж няма право на асансьор Grin
Не ни искат такса, но предпочитаме с такса и да го ползваме в определени случаи.

# 29
  • Мнения: 3 671
Е не бива така. При нас вратите на всички етажи си работят. Аз живея на втори етаж, но просто не искаме чип. Всички врати трябва да функционират, доколкото знам такива са изискванията. Може да подадете сигнал дори.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 920
Законът е за всички. Той не е избирателен за този или онзи, защото единят е сладурче, а другият е криво дърво. Всички общи части се плащат от всички. Като купуваш апартамент в сграда с асансьор, плащаш и за асансьора. Като има ТЕЦ, плащаш сградна инсталация. Като има мазета, плащаш необходимите суми, за да са в прилично състояние. Като не желаеш да плащаш - местиш се в сграда без съответното приспособление, услуга или каквото там.

# 31
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 566
Raya, принципно е така, но в действителност не винаги се получава.
Оказа се, че при нас две от семействата не са плащали такси за деца след навършване на 6 години.
Едно от децата вече са на 11 год. и сега трета съседка иска и на нея да направим реверанс.
Да започне да плаща когато децата ѝ навършат 11 год. - близнаци са.
В същото време парите в касата не били достатъчни и е необходимо таксите да бъдат увеличени.
Питането ми имали ли промяна в чл.51 ал.2 от 23.09.2023 год. Нашата домоуправителка твърди, че преди 23.09. възрастта е била 7 год., а след промените възрастта е променена на 6 год. Според мен промяна няма.
1. Може ли ОС на ЕС да вземе решение да се събират такси от седем, осем или 11 год. възраст? Ако се стигне до съд какво би се случило?
2. Според чл.51 ал.9 т.3 Разходите за управление и разходите за поддържане на общите части на етажната собственост може да се разпределят по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението поравно на самостоятелен обект . Да разбирам, че дори ако жилищата са различни по площ ОС може да вземе решение таксите за поддържане на общите части на етажната собственост да бъдат разделени солидарно между брой жилища.
Сетих се и за още нещо. Имаме съседи, които отсъстват през летния период и съответно не плащат таксите за режийни. Считано от 01.01.2024 год. какво трябва да плащат при продължително отсъствие: такса за 1 обитател или пълна такса?

Последна редакция: вт, 05 мар 2024, 17:33 от _ilka_

# 32
  • Мнения: 68 847
Да, така го разбирай.

ОС може да опрощава задължения.
Оформете го така за децата- че дължат, но ОС им опрощава тази точно такса.

# 33
  • Мнения: 40
Добър ден на всички, от известно време насам във нашия блок се търси домоуправител който да бъде от живущите във него а не фирма. Имам запитване относно това какви задължения има един домоуправител и отделно от таксите който събира на него плаща ли му се нещо за да изпълнява тази длъжност или го прави свободно? Благодаря предварително на коментиралите, хубав остатък от деня пожелавам!

# 34
  • Мнения: 3 671
Има Закон за управление на етажната собственост.
Заповядайте, там пише това, което ви интересува.
https://lex.bg/laws/ldoc/2135614516

# 35
  • Мнения: 10
Здравейте,
Гаражната врата част ли е от фасадата и трябва ли да се иска разрешение от ЕС за смяната и?
Нов собствени си сложи нова гаражна врата, и може би нямаше да е проблем ако вратата му беше поне същият цвят като  другата врата

# 36
  • Мнения: 964
Мен ме интересува имаме ли право да изселим психично болни съседи, които редовно рушат етажната собственост, предизвикват наводнения, пожари и всякакви други "красоти", за които съседите им плащат.

# 37
  • Мнения: 68 847
Ако има опасност за сградата, да.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
това става с прокурорски решения - така че след всеки инцидент трябва да се пише сигнал до раьонното

# 39
  • Мнения: 11 679
това става с прокурорски решения - така че след всеки инцидент трябва да се пише сигнал до раьонното
раьонното -сериозно?

Има си процедура, която е регламентирана първо в ЗУЕС. Има изискване за кворум, който е специфичен за тази процедура и т.н. Вижте закона.

Мен ме интересува имаме ли право да изселим психично болни съседи, които редовно рушат етажната собственост, предизвикват наводнения, пожари и всякакви други "красоти", за които съседите им плащат.

# 40
  • Мнения: 68 847
Ползвай гугъл ако не ти се чете закона.
Например, и не само...
https://topvhod.bg/izgonvane-na-sysed-ot-bloka-misiqta-vyzmojna/ … 6x9UaApaPEALw_wcB

# 41
  • Мнения: 964
Във въпроса ми от особена важност е това, че съседите са психично болни. Не е като да не сме търсили информация със съседите и да не сме писали жалби и засега за съжаление е мисия невъзможна. Реших, че тук има компетентни хора, които могат да помогнат със съвет. Но явно по-важното е да се правим на много важни, без да четем внимателно какво точно се пита.

# 42
  • Мнения: 3 544
Не знам кой се прави на важен, наемете си адвокат като не ви се чете и тълкува закон. Казусът е сложен и само, който се е сблъскал с подобен може да даде конкретни насоки.

# 43
  • Мнения: 964
Вече сме го направили. Благодаря.

# 44
  • Мнения: 68 847
Няма вариант за психично болни.

# 45
  • Мнения: 11 679
Във въпроса ми от особена важност е това, че съседите са психично болни. Не е като да не сме търсили информация със съседите и да не сме писали жалби и засега за съжаление е мисия невъзможна. Реших, че тук има компетентни хора, които могат да помогнат със съвет. Но явно по-важното е да се правим на много важни, без да четем внимателно какво точно се пита.
По принцип, освидетелстваните психично-болни са подопечни на кмета на общината. Пишете и до него.

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
да ги изгони е абсурд, варианта е принудителни мед мерки

# 47
  • Мнения: 388
Да не ви отчайвам, но не сте единствените със освидетелствани психично болни в сградата, и досега не съм чул някой да са ги изгонили, освен да ги вземат за по един месец за лечение, и после пак ги пускат.

# 48
  • Мнения: 200
Здравейте,
Малко е извън темата, но отчасти се касае.
Нашия блок има монтирани камери от строителя. След втората година, мина гаранцията и част от тях спряха да работят. От касата закупихме нови и монтирахме. На следващия ден, обаче, две дечица(непознати за нас) си играеха на "кой пръв ще счупи камерата". Едното спечели. След сигнал в районното, родителите им бяха привикани на следващия ден и заплатиха стойността на повреденото.
Този уикенд, от двора беше открадната бетонна (над 200кг) кашпа. Днес същата беше върната и отново е на мястото си.
В първия случай, щетата беше за 100лв, във втория- почти 300. Но и двата бяха разрешени много бързо от полицията. Та ми върнаха, отчасти, вярата в тях Simple Smile

# 49
  • Мнения: 11 679
200 килограма....... и как са я откраднали? Бая зор ще да е било.

Като стана дума за камери във входа, нужно ли е съгласието на всички живущи, за да се монтират?

Последна редакция: вт, 12 мар 2024, 21:11 от petiaivanov

# 50
  • Мнения: 200
200 килограма....... и как са я откраднали? Бая зор ще да е било.

Като стана дума за камери във входа, нужно ли е съгласието на всички живущи, за да се монтират?

Трябва мнозинство и трябва да се определи едно или няколко лица, които да имат достъп до тях само. Според GDPR-a. Трябва да е упоменато в протокола от общо събрание кои лица ще имат достъп до видеата.

# 51
  • Мнения: 11 679
200 килограма....... и как са я откраднали? Бая зор ще да е било.

Като стана дума за камери във входа, нужно ли е съгласието на всички живущи, за да се монтират?

Трябва мнозинство и трябва да се определи едно или няколко лица, които да имат достъп до тях само. Според GDPR-a. Трябва да е упоменато в протокола от общо събрание кои лица ще имат достъп до видеата.
Да, благодаря, аз това го знам, но въпросът ми беше свързан с това дали всяко пълнолетно лице, живеещо в етажната собственост трябва да декларира съгласие, тъй като на практика не само собствениците/присъстващите на събранието ще бъдат снимани. Също така дали родител трябва да даде съгласие детето му да бъде снимано.

# 52
  • Мнения: 200
Не съм запознат с това за непълнолетните и съгласие от тях, за съжаление.

# 53
  • Мнения: 11 679
Не съм запознат с това за непълнолетните и съгласие от тях, за съжаление.
Благодаря.
То лично от тях няма как да има съгласие, ако са непълнолетни. Това на родител трябва, но така се бях размислила по темата.
Представям си на събранието от всеки апартамент представител (в идеалния случай). Взема се решение на събранието със 100 % съгласие  на присъстващите, обаче какво правим със семействата им?
В нашия вход искат да има видеонаблюдение, но съм им казала, че ще мина през всеки апартамент, всеки регистриран в домовата книга да подпише, че е съгласен и родителите за децата също, защото не искам утре "Гошо" да ми се присети, че лично той не се е съгласявал, а само жена му и да започне да ме съди.
За външните хора ще има предупреждение, че се извършва наблюдение.
Не знам дали съм права, но не искам и да се чудя откъде може да ми дойде шамарът някой ден.

# 54
  • Мнения: 596
Това четох миналата година, когато решиха да слагат камери при нас  и пише 50%, че са нужни.
Но беше преди последните промени в закона.
https://duncheva.bg/2022/01/22/%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0 … 0%B7%D0%B0%D1%89/

От там
"... решението за извършване на видеонаблюдение е задължително и за собствениците, подали уведомление, че не желаят да бъдат заснемани."

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 00:42 от iknik

# 55
  • Мнения: 68 847
Аз четох решения на КЗЛД на техния сайт...може там да разгледаш и/или им прозвъниш...
Ето едно такова..
https://cpdp.bg/%d1%80%d0%b5%d1%88%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%b … 5-06-2021-%d0%b3/

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 07:54 от teta75

# 56
  • Мнения: 1
Здравейте, можете ли да ми кажете от къде да си купя СИМ карта за асансьора на добра цена, защото от фирмата, която подържа асансьора ми казаха, че във виваком имало карти за по 3 лева, но като отидох да питам ми казаха, че няма такива неща. Благодаря предварително за отговора.

# 57
  • Мнения: 388
Съмнявам се за 3 лева да намерите сим карта, ние плащаме 84 на година, излиза 7 лева на месец, плащаме на фирмата която монтира устройството, различна е от асансьораната фирма. Вече те колко плащат на оператора не знам, ама смятам 7 лева е достатъчно добра цена.

# 58
  • Мнения: 11 679
Съмнявам се за 3 лева да намерите сим карта, ние плащаме 84 на година, излиза 7 лева на месец, плащаме на фирмата която монтира устройството, различна е от асансьораната фирма. Вече те колко плащат на оператора не знам, ама смятам 7 лева е достатъчно добра цена.
Аз пък от нашия асансьорен техник разбрах, че наистина е имало такива вивакомски карти, които са били изкупени от фирмите с устройствата и сега ги предлагат за по 7 лв. Не твърдя, че е така, но това ми каза човекът.

# 59
  • Майничка
  • Мнения: 12 600
Досега зареждах годишен ваучер по 5лв., но вече май всичко е на договор. От асансьорната фирма ни предложиха, ако предпочитаме, да фактурират към абонаментната такса и месечна за номер.

# 60
  • Мнения: 200
Аз пак да попитам, някой има ли информация за тазгодишната програма "Зелена София" ? Simple Smile

# 61
# 62
  • Мнения: 200
това е от преди 3 години Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 3 920
Уф, извинявайте. Недогледала съм. Горе има дата. В червено. Днешна…

# 64
  • Мнения: 3 153
Някой да ме насочи към кого би следвало да пишем/да се обърнем при неспазване на клаузи-услуги по договор с външна фирма за поддръжка на жилищен комплекс ?!

# 65
  • София
  • Мнения: 28 699
Здравейте, прочетох темата, но видях, че такъв проблем не е коментиран.
Преди малко видях домоуправителя ни и разбрах, че има пусната жалба срещу камерите и за някакъв пожарогасител.
За камерите съм наясно, не питам за тях, а за пожарогасителя. Някой знае ли за какво става въпрос?
Кооперация сме, да поясня.

# 66
  • Мнения: 11 679
Не знам да има изискване в етажната собственост да има поставени пожарогасители. Трябва да кажеш по-конкретно за какво точно е жалбата.
Здравейте, прочетох темата, но видях, че такъв проблем не е коментиран.
Преди малко видях домоуправителя ни и разбрах, че има пусната жалба срещу камерите и за някакъв пожарогасител.
За камерите съм наясно, не питам за тях, а за пожарогасителя. Някой знае ли за какво става въпрос?
Кооперация сме, да поясня.

Някой да ме насочи към кого би следвало да пишем/да се обърнем при неспазване на клаузи-услуги по договор с външна фирма за поддръжка на жилищен комплекс ?!
Най-добре към адвокат, който е компетентен по тази въпроси и се занимава с такъв род дела.

# 67
  • София
  • Мнения: 28 699
Не съм я виждала. Просто срещнах домоуправителя, бързах и само това ми каза "Имаме жалба за камерите и за пожарогасител" и сега се чудя и мая за какъв пожарогасител става въпрос.

# 68
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
не съм срещала изискване за пожарогасител в сграда ЕС. най-малкото, не сте пожарникари, не сте обучени и не знаете в кой случай какъв пожарогасител да използвате за да не се избиете с него.

ако някой е подал жалба, че няма, а според него трябва да има, да посочи къде има такова изискване.

# 69
  • Мнения: 13 570
Блока саниран ли е?
При нас има на всеки етаж, сложиха ги преди приключването на санирането на блока.

# 70
  • София
  • Мнения: 3 920
По-вероятно става дума за противопожарната система. Особено ако е стар блок. Отделени са ниши в стените на стълбището, на всеки или през един етаж има кран и маркуч, всички захранени с отделен вертикален щранг, има изисквания за пожароустойчивост на цялата система. Може да са окрадени маркучите, което си е нарушение. Или да е пробит щранга.

# 71
  • София
  • Мнения: 28 699
За кооперация става въпрос, не за блок, не е санирана, няма ниши...
Както и да е, ще разбера повече, когато видя жалбата.

# 72
  • Мнения: 68 847
Може да се пита в пожарната също..че им много наредбите, не ми се рови - дали в жил.сграда следва да има пожарогасители.
Ние също нямаме система с ниши и маркучи...

На санираните слагат гасители, че много гори стиропора...Nerd

# 73
  • Мнения: 15 261
Имам следното питане:
За всеки ремонт на нещо от общите части трябва ли да има решение на ОС?
Имаме събрани пари и ще ремонтираме терасите, които са към общите части. Говорили сме на събрания, че това трябва да се направи /понякога пада мазилка/ и всички сме единодушни, но не е гласувано - ремонт на тераси, на стойност Х лв.
Ако няма конкретно решение, в нарушение ли сме? Кой би могъл да ни санкционира?

# 74
  • Мнения: 68 847
Никой.

Може с един лист да минете да съберите подписите все пак...

# 75
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
от чисто любопитство, какви пожарогасители са ви сложили след санирането?


Блока саниран ли е?
При нас има на всеки етаж, сложиха ги преди приключването на санирането на блока.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 14:22 от st. Dobri

# 76
  • Мнения: 3 671
при нас никакви

# 77
  • Мнения: 13 570
от чисто любопитство, какви пожарогасители са ви сложили след санирането?


Блока саниран ли е?
При нас има на всеки етаж, сложиха ги преди приключването на санирането на блока.
Всъщност не са пожарогасители, а сложиха /онези дължите като маркучи намотани на роло в кутиите, където има кранове на всеки етаж/.

# 78
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
вие сте имали пожарогасителна инсталация и те само са я възстановили.
въпреки това не бих оставила гасенето на пожар на ентусиасти,
стиропора така или иначе няма да угасите с вода.

# 79
  • Мнения: 13 570
вие сте имали пожарогасителна инсталация и те само са я възстановили.
въпреки това не бих оставила гасенето на пожар на ентусиасти,
стиропора така или иначе няма да угасите с вода.
Просто попитах, не съм твърдяла нищо, не разчитаме на това, да не дава Господ.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 17:21 от Пролетно цвете

# 80
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 782
Един от собствениците на апартамент в сградата е направил подобрения за своя сметка (изолация на подпокривно пространство, което се намира над апартамента му) преди години и сега иска да се реимбурсират разходите му. Това възможно ли е само като се представи фактура или трябва да се гласува от собствениците? Благодаря!

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
Възможно е.
Ние също бяхме правили спешен ремонт на покрив и междупокривно.
За целият ремонт предоставихме фактурите и няколко години не плащахме нищо за входните разходи.

# 82
  • Мнения: 964
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

# 83
  • Мнения: 186
Скрит текст:
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

Асансьора е обща част и живущите, които не го ползват са освободени само от ежемесечната такса за ток.
Много е неприятно, когато трябва да се занимаваш с нередовни платци и го казвам от позицията си на управител и касиер едновременно.
Всеки дърпа към своя си проблем. И аз си позволих да дам пари от касата за теч, който не засягаше към момента всички, но ако го бях оставила щеше да засегне сле няколко години целият блок.
Всеки ремонт е важен.
Сега имам един съсед, който преди години (още не сме имали ап там) е направил ремонт на покрива, заедно с други съседи като само са купили материали с общи пари, а трудът им е бил безвъзмезден.
Сега същото място е компрометирано, заради зле свършената работа, но той има претенции, че няма да плаща за този ремонт. Врели-некипели! И сега не плаща дори за другите разходи! Какво са виновни останалите редовни платци, че този е олигофрен и ако всички ме бойкотират, какво трябва да направя - да платя този ремонт от джоба си или да оставя покрива да падне на главата на тези от последния етаж?

# 84
  • Мнения: 964
Супичка, проблемът е, че асансьорът е почти постоянно повреден, защото има хора, които по цял ден се возят напред-назад с него. То не е някаква единична повреда, ами перманентно състояние, което значи, че парите винаги ще отиват първо за ремонт на асансьор, което на мен вече започва да ми бърка в здравето и джоба, защото плащам за нещо, което не ползвам, първо, а второ - искат ми се допълнително пари и за друго. Други неща, които са ми далеч по-важни се неглижират, защото за тях парите не стигат.

# 85
  • Мнения: 13 570
Ами като парите не достигат, ще трябва да събирате по- големи вноски.
Асансьора е за возене, каква друга функция да изпълнява?

# 86
  • Мнения: 186
Съгласна съм с теб, Мисифу! Не бива да се ремонтира само асансьора! Затова дадох пример с теча.

# 87
  • Мнения: 388
Съгласна съм с теб, Мисифу! Не бива да се ремонтира само асансьора! Затова дадох пример с теча.


Поискайте да ви освободят 1 и 2 етаж от ремонт на асансьор, но това е на добра  воля. В нашия вход сме освободили 1 и 2 етаж от ремонт на асансьора и плащат половин месечна такса. Все пак не е морално  да плащат за нещо което аз ползвам 40 години, а те не!

# 88
  • Мнения: 11 679
Скрит текст:
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

Асансьора е обща част и живущите, които не го ползват са освободени само от ежемесечната такса за ток.
Скрит текст:
Много е неприятно, когато трябва да се занимаваш с нередовни платци и го казвам от позицията си на управител и касиер едновременно.
Всеки дърпа към своя си проблем. И аз си позволих да дам пари от касата за теч, който не засягаше към момента всички, но ако го бях оставила щеше да засегне сле няколко години целият блок.
Всеки ремонт е важен.
Сега имам един съсед, който преди години (още не сме имали ап там) е направил ремонт на покрива, заедно с други съседи като само са купили материали с общи пари, а трудът им е бил безвъзмезден.
Сега същото място е компрометирано, заради зле свършената работа, но той има претенции, че няма да плаща за този ремонт. Врели-некипели! И сега не плаща дори за другите разходи! Какво са виновни останалите редовни платци, че този е олигофрен и ако всички ме бойкотират, какво трябва да направя - да платя този ремонт от джоба си или да оставя покрива да падне на главата на тези от последния етаж?
Не е вярно това. Последните редакции на ЗУЕС не правят разлика между живущите независимо на кой етаж живеят и дали ползват или не ползват.
Като управител и касиер е редно да се запознаете със законодателството.

# 89
  • София
  • Мнения: 2 418
Един от собствениците на апартамент в сградата е направил подобрения за своя сметка (изолация на подпокривно пространство, което се намира над апартамента му) преди години и сега иска да се реимбурсират разходите му. Това възможно ли е само като се представи фактура или трябва да се гласува от собствениците? Благодаря!
Няма еднозначен отговор. Ако е имало теч и е ремонтирал, е редно да му се възстановят парите. Ако обаче си е направил някакви скъпи и неналожителни изолации, това не е задължителен разход и ОС може да откаже да му ги възстанови.
Ние, дори и при спешен ремонт на покривен теч от един от съсобствениците, се събрахме да му гласуваме възстановяване на средствата и едва след гласуването възстановихме парите.

# 90
  • Мнения: 68 847
Този теч как го отстрани той?
В смисъл целия покрив ли поднови, как?

# 91
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 782
Нямало е теч, правил е изолация на апартамента, за да понижи разходите за отопление, представя го като подобрение на сградата.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 418
Е, то аз мога и мрамор, и аквариуми с тропически рибки в общите части да сложа и то несъмнено е подобрение за сградата, ама като няма общо съгласие от всички за такива подобрения, са си за сметка на направилия ги.

# 93
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 782
И аз така смятам, но не успях да открия на кой член от закона да се позова и да се откаже такова възстановяване на разходи, направени преди години. Надявам се, че УС не могат да направят това служебно, без гласуване на собствениците.

# 94
  • Мнения: 68 847
Полезни разходи.
Необходими разходи.
Луксозни..
Това е текста който ти трябва. Виж в допълн.разпоредби на ЗУЕС..там има дефиниции.

# 95
  • Мнения: 186
Скрит текст:
Скрит текст:
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

Асансьора е обща част и живущите, които не го ползват са освободени само от ежемесечната такса за ток.
Скрит текст:
Много е неприятно, когато трябва да се занимаваш с нередовни платци и го казвам от позицията си на управител и касиер едновременно.
Всеки дърпа към своя си проблем. И аз си позволих да дам пари от касата за теч, който не засягаше към момента всички, но ако го бях оставила щеше да засегне сле няколко години целият блок.
Всеки ремонт е важен.
Сега имам един съсед, който преди години (още не сме имали ап там) е направил ремонт на покрива, заедно с други съседи като само са купили материали с общи пари, а трудът им е бил безвъзмезден.
Сега същото място е компрометирано, заради зле свършената работа, но той има претенции, че няма да плаща за този ремонт. Врели-некипели! И сега не плаща дори за другите разходи! Какво са виновни останалите редовни платци, че този е олигофрен и ако всички ме бойкотират, какво трябва да направя - да платя този ремонт от джоба си или да оставя покрива да падне на главата на тези от последния етаж?
[/quote]
Не е вярно това. Последните редакции на ЗУЕС не правят разлика между живущите независимо на кой етаж живеят и дали ползват или не ползват.
Като управител и касиер е редно да се запознаете със законодателството.
[/quote]

Разходите за ток за асансьор са пренебрежимо малки и не мисля, че има смисъл да "вдигам гири" срещу първи и втори етаж точно за тях. Говорим за 1-2лв на месец. Достатъчно е да плащат за поддръжката на общите части.

# 96
  • Мнения: 11 679
Скрит текст:
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

Асансьора е обща част и живущите, които не го ползват са освободени само от ежемесечната такса за ток.
Скрит текст:
Много е неприятно, когато трябва да се занимаваш с нередовни платци и го казвам от позицията си на управител и касиер едновременно.
Всеки дърпа към своя си проблем. И аз си позволих да дам пари от касата за теч, който не засягаше към момента всички, но ако го бях оставила щеше да засегне сле няколко години целият блок.
Всеки ремонт е важен.
Сега имам един съсед, който преди години (още не сме имали ап там) е направил ремонт на покрива, заедно с други съседи като само са купили материали с общи пари, а трудът им е бил безвъзмезден.
Сега същото място е компрометирано, заради зле свършената работа, но той има претенции, че няма да плаща за този ремонт. Врели-некипели! И сега не плаща дори за другите разходи! Какво са виновни останалите редовни платци, че този е олигофрен и ако всички ме бойкотират, какво трябва да направя - да платя този ремонт от джоба си или да оставя покрива да падне на главата на тези от последния етаж?
[/quote]
Не е вярно това. Последните редакции на ЗУЕС не правят разлика между живущите независимо на кой етаж живеят и дали ползват или не ползват.
Като управител и касиер е редно да се запознаете със законодателството.
[/quote]

Разходите за ток за асансьор са пренебрежимо малки и не мисля, че има смисъл да "вдигам гири" срещу първи и втори етаж точно за тях. Говорим за 1-2лв на месец. Достатъчно е да плащат за поддръжката на общите части.
[/quote]
OK. Аз ти го казвам от гледна точка на това, че може живущи да се сменят, може на някого друг акъл да му дойде и да имаш проблеми заради едни мижави пари.

# 97
  • Мнения: 3 153
Здравейте момичета
Имам конкретен казус … дали има някоя мама по-запозната , най-вече юридически със закона , за да питам извън темата , тъй като не искам да спамя тук ?! Simple Smile

# 98
  • Мнения: 1 463
Закон за етажната собственост
чл.13. ал. 8 Освен в неотложни случаи, общото събрание не може да се свиква във:
1. (отм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
2. дни, обявени за официални празници;
3. дни, обявени от Министерския съвет за почивни.

Какво се случва, ако събранието е свикано в неделя, а аз не мога да присъствам?
Имам ли право да поискам да се премести в друг ден?

# 99
  • Мнения: 11 679
Имате право. Не могат да го свикват в неделя, освен ако случаят не търпи отлагане.

# 100
  • Мнения: 31
Възможно е.
Ние също бяхме правили спешен ремонт на покрив и междупокривно.
За целият ремонт предоставихме фактурите и няколко години не плащахме нищо за входните разходи.
Здравеите, поради нехайство на съседите и липса на каквато и да е управа на етажната собственост, ще ми се наложи да оправя част от покрива, която тече над моята жилищна площ ,за собствена сметка. Въпросът ми е само фактури от направените разходи ще бъдат ли достатъчн за да търся след това парите си по законен ред от всички собственици?

# 101
  • Мнения: 11 679
Може би и договор за всеки случай?

# 102
  • Мнения: 15 261
Фактури за материалите, договор с фирмата/лицето извършила услугата.
При нас се е случвало да няма фактури за материали, но в договора сме записвали какви суми сме давали на изпълнителя за материали и труд.
Не мога да кажа, дали това би се признало, ако се стигне до съд примерно.

# 103
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
На нас при ремонт фирмите дават само договор с посочена общата сума за ремонта, фактури за материали не виждам защо да дават, те ги купуват с фактури на фирмата,  а за кой ремонт са няма как да се разбере

# 104
  • Мнения: 1 463
Здравейте,
При сключване на договор с професионален домоуправител нужно ли е отново да се избира управител и контрольор на входа?

# 105
  • Мнения: 5 068
Не.Всеки месец се прави отчет, който е качен в сайта и всеки може да следи и контролира всичко.

# 106
  • Мнения: 11 679
Не.Всеки месец се прави отчет, който е качен в сайта и всеки може да следи и контролира всичко.
Само на теория, а на практика нищо подобно не се случва. Бягайте далече от подобни фирми.

# 107
  • Мнения: 5 068
Ние четвърта година сме с такава фирма, много сме доволни. Дължимото е качено в сайта им, разбито за кое колко, когато имаш възможност си превеждаш месечната сума в Изи пей, няма разнасяне на тетрадки, кой платил, кой не. И всички започнаха да плащат.

# 108
  • Мнения: 11 679
И коя е фирмата, ако не е тайна Simple Smile

# 109
  • Мнения: 5 068
Нов домоуправител.

# 110
  • Мнения: 11 679
Дружество с капитал 2 лв?! Сериозно ли?!
https://portal.registryagency.bg/CR/Reports/ActiveConditionTabRe … ult?uic=206794142
https://papagal.bg/eik/206794142/d7a4
https://finansi.bg/nov-domoupravitel
Ние четвърта година сме с такава фирма, много сме доволни. Дължимото е качено в сайта им, разбито за кое колко, когато имаш възможност си превеждаш месечната сума в Изи пей, няма разнасяне на тетрадки, кой платил, кой не. И всички започнаха да плащат.
Как така четвърта година, като регистрацията на фирмата е от January 20, 2022 10:13?

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 11:29 от petiaivanov

# 111
  • Мнения: 5 068
Съвсем сериозно.Мен не ме интересува капитала на дружеството, интересуваме всичко да е оправено, без да се занимаваме. Който иска нещо да се направи във входа, обажда се по телефона, правят го и следващия месец сумата е разнесена по сметките.Не се занимаваме с търсене на майстори, събиране на пари и др.Никога не сме платили повече от 24 лева на месец.

# 112
  • Мнения: 11 679
Всичко до тук  е много добре, ако е истина, обаче как така сте им клиенти от 4 години, а те имат регистрация от две? ....или въпросът не е удобен?
Кака така правят ремонти без решение от събрание на етажната собственост? Звучи невероятно. Питам не да се заяждам, а защото нещо тук не е наред.
Съвсем сериозно.Мен не ме интересува капитала на дружеството, интересуваме всичко да е оправено, без да се занимаваме. Който иска нещо да се направи във входа, обажда се по телефона, правят го и следващия месец сумата е разнесена по сметките.Не се занимаваме с търсене на майстори, събиране на пари и др.Никога не сме платили повече от 24 лева на месец.

# 113
  • Мнения: 5 068
Не големи ремонти, но поставяне на парапет, ремонт на козирка, врата. За всяко нещо няма кой да си губи времето със събрания, а и тези, които за нищо не им се плаща са едни и същи и никой не ги пита, другите сме съгласни. Може би фирмата е била с друго име. Те държат и офис на Изи пей.

# 114
  • Мнения: 11 679
Не големи ремонти, но поставяне на парапет, ремонт на козирка, врата. За всяко нещо няма кой да си губи времето със събрания, а и тези, които за нищо не им се плаща са едни и същи и никой не ги пита, другите сме съгласни. Може би фирмата е била с друго име. Те държат и офис на Изи пей.
Ясно-дребни ремонти. Ок.
Ако собственикът е един и същи, значи не е била с друго име. Проверих.
То хубаво не ги пита, но как фирмата си събира парите от тях. Предполагам, че не са си платили месечните вноски и сега. Да не се окаже един мил ден, че неплащашите са си останали такива и само едни и същи плащат, а ако решите да се откажете от услугите на фирмата, тя да си отдържи полагаемото за тези, които не са плащали, от вас?
Така се получи навремето с Вход Мениджър при нас като се отказвахме от " услугите" им.

# 115
  • Мнения: 5 068
Плащат си, всеки месец се слага отчет на таблото, колко са разходите и кой колко дължи. Първата година двама от несъгласните не плащаха цяла година и накрая си платиха на куп, не знам как са им ги взели. То тия и чистачка не искаха преди това и не плащаха няколко апартамента,  но сега всички плащат. Първи и втори етаж не плащат за асансьор, макар, че втори ползват по цял ден, но не издребняваме толкова. Те мизерниците и туба с вода за чистачката не слагат, ама карай да върви.

# 116
  • Мнения: 11 679
Да. На мен ми е направило впечатление, че даже и неплащащите, като видят, че се прави нещо добро във входа и след време се засрамват няакак си : и се издължават.
Сигурно има и изключения де Simple Smile

# 117
  • Мнения: 5 068
Не е засрамване, някак принудително им ги вземат.Гледат ни накриво и нито поздравяват, нито разговарят с нас, откакто започнаха да плащат.

# 118
  • Мнения: 11 679
Ще им мине. Сиренето е с пари.

# 119
  • Мнения: 5 068
Не им минава, ама като не искаха да плащат на касиера във входа, сега плащат допълнително и за касиер.

# 120
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
По закон над 300лв разходи се гласуват на събрание! Това врата, козирка, парапет ........?

# 121
  • Мнения: 5 068
Няма кой да си губи времето за всяко нещо събрание. Половината като са съгласни, другите няма кой да ги пита. Нали и те ще ползват. Разбрали сме се, че ще плащаме и това е. Който иска да плаща, който иска да не плаща. Накрая пак им ги вземат.

# 122
  • Мнения: 11 679
По закон над 300лв разходи се гласуват на събрание! Това врата, козирка, парапет ........?
Къде е определена тази сума? Не съм я видяла в ЗУЕС.

# 123
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
По закон над 300лв разходи се гласуват на събрание! Това врата, козирка, парапет ........?
Къде е определена тази сума? Не съм я видяла в ЗУЕС.
Извинете ,че ви подведох. Това е отпаднало с новите изменения в ЗУЕС. По-рано го имаше!

# 124
  • Мнения: 388
В нашия вход сме приели за незначителни суми за ремонти и подобрения да се правят без събрание. Не сме приемали определена сума, но и  за нещо по голямо да става въпрос, сме определили кои неща са приоритетни, и се изпълняват първо те!

# 125
  • Мнения: 5 068
И ние сме така, не може за всяко нещо да си губим времето със събрания. Кой каквото иска, се обажда на домоуправителката и тя се оправя.

# 126
  • Мнения: 31
Ако собственик на апартамент живее в чужбина длъжен ли е да заплаща месечна такса за почистване на входа?

# 127
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
Да

# 128
  • Мнения: 11 679
Ако собственик на апартамент живее в чужбина длъжен ли е да заплаща месечна такса за почистване на входа?
Дори и апартаментът да е празен, според последните поправки ан ЗУЕС от 2023 г., освен фонд ремонти, се заплаща режиини разходи като за един  обитател.

Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2023 г., в сила от 31.12.2023 г.) Разходите за управление и разходите за поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят. За самостоятелен обект, в който се пребивава не повече от 30 дни в рамките на една календарна година, се заплащат разходите за управление и разходите за поддържане в размера, който е определен за един собственик, ползвател или обитател.

# 129
  • Мнения: 168
Ако собственик на апартамент живее в чужбина длъжен ли е да заплаща месечна такса за почистване на входа?
[/quote]
Дори и апартаментът да е празен, според последните поправки ан ЗУЕС от 2023 г., освен фонд ремонти, се заплаща режиини разходи като за един  обитател.

Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2023 г., в сила от 31.12.2023 г.) Разходите за управление и разходите за поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят. За самостоятелен обект, в който се пребивава не повече от 30 дни в рамките на една календарна година, се заплащат разходите за управление и разходите за поддържане в размера, който е определен за един собственик, ползвател или обитател.
[/quote]
При нас по принцип е пълна каша етажната собственост. Събират на апартамент по 35лв. на тримесечие. Как трябва да постъпя?

# 130
  • Мнения: 15 261
При нас по принцип е пълна каша етажната собственост. Събират на апартамент по 35лв. на тримесечие. Как трябва да постъпя?
Ние сме 8 апартамента, от които 2 са празни /собствениците живеят в чужбина/. Събираме месечно по 20 лв. на апартамент. Празните плащат 10 лв. месечно.
Така сме решили, никой не е възразил.
....................................
Имам питане. Преди почти 10 години, е правен частичен ремонт - на едната колона апартаменти, заплатен от един собственик /той е чужбина/. Два апартамента не са се издължили и платилия днес ми сервира, че иска тези пари да се приспаднат от общите. Единия длъжник вдига рамене и казва не ме интересува, другия е в чужбина.
Другата колона не са съглансни да се приспадат от общите.
Дайте идеи какво да правя, аз съм само касиер. Домоуправителя няма да свърши нищо.

# 131
  • Мнения: 3 671
Този, който е платил защо не си е уредил нещата, а сега иска всички да му плащат за нещо, което е направил без да го бие някой по главата. Има ли документи, че е взето решение от живущите в колоната апартаменти? Той с какви документи доказва какво е платил? Никога не бих се съгласила да дам пари за нещо, което не е обсъдено от всички и аз не попадам в тази колона. Да се оправя.

# 132
  • Мнения: 15 261
Едва ли има документи. Не знам как са се разбирали, но е имало скандал. Не съм живяла тогава тук.
Мисля да му ги оставя като задължение докато се стигне до момент, в който тримата - длъжниците към него и той, се съберат и да се разберат, което е почти невъзможно.

# 133
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
според мен като няма документ, и двете страни на спора, трябва да направят компромис
например да се платят само материалите

# 134
  • Мнения: 200
Здравейте, моля за съвет как да процедираме.
В нашата сграда 1 от апартаментите е непродаден от строителя-инвеститор и там живеят част от строителите, служители на фирмата.
Миналия април (2023) декларираният брой обитатели бе 9 в апартамента, а фирмата бе предплатила месечните такси на база 6. И така при следващото плащане на дължимото, което се случи едва през декември след многобройни мейли, от фирмата отказват заплащане на дължимото за още трима, твърдейки, че била допусната грешка при подаването на бройката и имената на обитателите от служител, който не работи вече във фирмата.
А това се случва повече от 6 месеца след посочения период. Нали не бъркам, че собственика има свок от половин година да декларира промяна в броя или имената на обитателите?
Как да действам от тук нататък. От фирмата изпращат техен служител със сума, която е за настоящите месеци, а задължението от предния април нямат намерения да плащат. Става дума за 27лв, но въпросът е принципен. Идеи? Нотариална покана? Иск? или какво?

# 135
  • Мнения: 5 068
За 27 лева не си струва нервите.За принципността - ще ви излезе по- скъпо.

# 136
  • Мнения: 370
Здравейте. Търся фирма за почистване на подпокривното пространство на входа ни от гълъби и техните отпадъци. Моля , ако има някой доволен от фирма в София да ми препоръча.

# 137
  • Мнения: 1 358
Искам да попитам, защото търсих, но нещо не откривам - има ли наредба, по която е забранено да се съхраняват лични вещи по стълбищни площадки и сервизни общи части? Имахме наскоро пожар в сервизното помещение с електромерите на блока и за малко се разминахме с много по-голяма беля, защото някой беше струпал там лични вещи - дрехи и мебели. Разбира се, разчистихме и говорихме, оправихме нещата и платихме доста големи разходи за ремонта. И сега виждам, че отново са започнали да трупат вещи. Дори един съсед си съхранява ел. тротинетка, а знаем че такива неща понякога се палят бързо и горят бурно. Как мога да настоявам, че това е много рисковано и не трябва да се допуска? А за предметите по стълбищните площадки направо не знам какво да правя. От години стоят шкафове, гуми и какво ли не. То и аз имам излишни вещи и не ми се хвърлят, ама си търся други решения. Как се справяте с проблеми от такова естество?

# 138
  • Мнения: 68 847
Във фейсбук групите за града ми съм намирала цигани които разчистват.
Ако шма железа и плащат. Ел.уреди стари също плащат да вдшмат..около декетина лева на хладилник дават, и т н.
Питайте в пожарната за наредбата...могат да напишат и предписание да се,изчисти и предупреждение за глжба ако не се изпълни.

# 139
  • Мнения: 5 068
Изхвърляш всичко на боклука без да се разправяш, ако не ти се прави лично, викаш цигани и им го даваш.

# 140
  • Мнения: 1 358
Да, но това все пак са неща, които са нечия собственост. Мога ли да взема вещи чужда собственост и да се разпореждам с тях? Ако решат да ме съдят? Тази тротинетка може да е към 1000 лв. Бих ги предупредила първо, но искам да цитирам нормативен акт. Предполагам, че има, защото би било логично да има такава регулация.

# 141
  • София
  • Мнения: 1 522
При нас по принцип е пълна каша етажната собственост. Събират на апартамент по 35лв. на тримесечие. Как трябва да постъпя?
Ние сме 8 апартамента, от които 2 са празни /собствениците живеят в чужбина/. Събираме месечно по 20 лв. на апартамент. Празните плащат 10 лв. месечно.
Така сме решили, никой не е възразил.
....................................
Имам питане. Преди почти 10 години, е правен частичен ремонт - на едната колона апартаменти, заплатен от един собственик /той е чужбина/. Два апартамента не са се издължили и платилия днес ми сервира, че иска тези пари да се приспаднат от общите. Единия длъжник вдига рамене и казва не ме интересува, другия е в чужбина.
Другата колона не са съгласни да се приспадат от общите.
Дайте идеи какво да правя, аз съм само касиер. Домоуправителя няма да свърши нищо.
След третата година каквото е останало за издължаване, не се дължи, защото е минала давността по закон. Ако няма документи какво е похарчено, какво е платено или приспаднато от такси, щом няма и решение от събрание нищо не може да се направи. Оттук насетне всичко е на добра воля, но по написаното едва ли.

# 142
  • Мнения: 2 089
Здравейте, имам следния въпрос: предстои ремонт на фасадата на сграда, с един вход. От двете страни на входа има магазини, които са си реновирали тяхната си част, всеки по своему, т.е.различно. Та, при предстоящия ремонт на цялата фасада, тези магазини трябва ли да се включват на 100% в цената или трябва да им се отбие, но колко? Има ли такъв казус в закона, който урежда въпроса?

# 143
  • Мнения: 3 671
online

виж чл. 6 от Закона, но по-добре го прочети целия
като бях домоуправител имахме лек проблем с коридорите на мазите. всеки си сложил нещо си. аз сложих съобщение със срок всеки да си прибере нещата, защото след срока идва камион и изнасям всичко и го изхвърлям. всички си прибраха боклуците.

никой няма право да си държи личните вещи по коридори и етажни площадки във входа. аз даже съм забранила на нашата площадка, където са прозорците да се слагат и цветя. нищо не трябва да има.

https://lex.bg/laws/ldoc/2135614516

# 144
  • Мнения: 1 358
Благодаря! Ще го прочета и ще опитам пак да им говоря, този път като цитирам закона. Нищо не трябва да има по стълбите и площадките, защото ако стане пожар или земетресение може да има жертви, заради такива препятствия. Обаче само на мен в този вход изглежда ми пука. Аз дори не съм и домоуправител, но на такива хора не бих искала и да бъда.

# 145
  • Мнения: 5 068
И нищо да не стане, стълбите и площадките не са боклукчийски депа.Като им са мили боклуците, да си ги прибират в апартаментите.

# 146
  • Мнения: 1 358
Напълно съм съгласна с тази теза, но основното ми притеснение е по отношение на собствеността. Това, че някой си е оставил вещ извън дома не я прави по-малко негова. Въпреки че е на място, което не е негово, а е общо. Както ако намеря 1000 лв някъде навън то не значи, че тези пари са мои. Освен това ще се изхарчат средства на входа за премахването на тези вещи. Не е и справедливо това да е за сметка на всички, като само един е нарушител. Така говоря наизуст, защото не съм чела закона.

# 147
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
Напълно съм съгласна с тази теза, но основното ми притеснение е по отношение на собствеността. Това, че някой си е оставил вещ извън дома не я прави по-малко негова. Въпреки че е на място, което не е негово, а е общо. Както ако намеря 1000 лв някъде навън то не значи, че тези пари са мои. Освен това ще се изхарчат средства на входа за премахването на тези вещи. Не е и справедливо това да е за сметка на всички, като само един е нарушител. Така говоря наизуст, защото не съм чела закона.
принципно става с оплакване до общината - опасност от пожар и затруднява евакуацията при бедствия и аварии, затруднява и достъп на спасителен екип. Мисля че ще има и проверка от еко инспекция, защото при пожар гумите отделят доста отровни химикали
по принцип съседи се мразят и се знае на кой са боклуците, никой няма да иска да плаща глоба заради съсед

# 148
  • Мнения: 11 679
Да, но това все пак са неща, които са нечия собственост. Мога ли да взема вещи чужда собственост и да се разпореждам с тях? Ако решат да ме съдят? Тази тротинетка може да е към 1000 лв. Бих ги предупредила първо, но искам да цитирам нормативен акт. Предполагам, че има, защото би било логично да има такава регулация.
В ЗУЕС се казва, че никой няма право да завзема общи части и други нрща, но сега поша от телефон и не мога да влизам подробности. Погледнете го.

# 149
  • Мнения: 1 358
Знае се много добре на кого са, но в случай на проверка не знам дали този съсед няма да се направи, че го няма или да заяви, че не са негови. На всички съседи тези неща им пречат и ги притесняват, но само аз проявявам инициатива. И се получават конфлитни ситуации, за които аз излизам лично отговорна. После всички си мълчат като проблемните съседи агресират към мен. Но пък и винаги чакат аз да реша проблема. Сега, ако треснат една глоба на етажната собственост, пак аз ще съм лошата. Те изобщо не осъзнават, че дори и да не проявяват отношение и да не предприемат никакви действия, пак имат вина за неуредиците, в които живеем, защото в случая така подрепят тези, които създават и поддържат проблемите във входа ни. За това не ми се занимава с такива хора и чакам с нетърпение от общината да ни назначат служебен домоуправител. Единствено бих си направила труда да сложа едно предупреждение с препратка към съответните нормативни актове и евентуално да ида да питам институциите, които са написали някакви наредби - може би пожарна или община.

# 150
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
При нас няколко пъти се прави такова разчистване на вещи по етажите и в мазето.
Пише се бележка да си ги приберат или ще бъдат изхвърлени и никой не е възразявал след това за нещо.

# 151
  • Мнения: 3 544
Ако няма единомислие по въпроса, няма решение. Сложете го като точка в дневния ред и гласувайте на събрание. Ако приемете да се разчисти, слагате решението на видно място и давате срок да се разчисти. След този срок, викате братята да опразнят общите части, като ако им плащате нещо това трябва също да се предвиди като разход при гласуването.

# 152
  • София
  • Мнения: 2 418
Защо трябва да има решение, за да се разчисти, при положение, че поначало трябва да е разчистено?

Аз еднолично сложих такава бележка в нашия вход за разчистване на общите части от таванските помещения. След изтичане на срока, постепенно сама изхвърлих всичко, което беше натрупано там. Никой не измрънка. В съобщението бях написала, че е пожароопасно и подлежим на глоба, без да цитирам конкретен текст.
Да, почувствах се тъпо, че аз чистя чужди боклуци, но пък се освободихме.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 12:06 от Илит

# 153
  • Мнения: 2 089
Здравейте, имам следния въпрос: предстои ремонт на фасадата на сграда, с един вход. От двете страни на входа има магазини, които са си реновирали тяхната си част, всеки по своему, т.е.различно. Та, при предстоящия ремонт на цялата фасада, тези магазини трябва ли да се включват на 100% в цената или трябва да им се отбие, но колко? Има ли такъв казус в закона, който урежда въпроса?

Самоцитирам се .... Моля запознатите със закона да изкажете мнение по въпроса. Как стоят нещата по закон?

# 154
  • Мнения: 1 358
Морска вълничка, фасадата е обща част. Ако правите някакви отстъпки, то би трябвало да ги решите на събрание. Остави магазините да се консултират с адвокат по въпроса. За вас това би трябвало да се разглежда като обща част и щом магазините са в една собственост с вас да си поделите разходите. Ако го погледнете от друга страна - красивата фасада ще е красива и за магазините. А ако се наложи да измените нещата, за да пасват на техните промени - това е допълнителен разход и за етажната собственост. Тези магазини искали ли са разрешение от ЕС за изменение на фасадата? Според моето лично мнение - не се задълбавайте. И в общината мисля има специалисти, които да ви консултират по този въпрос безплатно.

На мен сама ми е невъзможно да разчистя, защото става дума за тежки предмети - гуми на джипове и шкафове. За мазетата всички мълчат като повдигна въпроса, защото там така са занемарили нещата, че сами не им се занимава. Не били слизали и не ги интересувало. Мазите са пълни с предмети и е страшна кочина. Една съседка дори предяви претенции, че етажната собственост трябвало да почисти нейното мазе (същата, която складира гуми, шкаф и ел. превозно средство в общите части. Така щяла да си използва мазето и там да сложи нещата, които държи във входа). Какво да кажа - всички са виновни и се правят на разсеяни. Миналото лято извикахме фирма да напръска мазето, защото бълхите скачаха вече и по етажите. От тогава има и умрели плъхове в мазите. Всички знаят, но пак се правят на разсеяни като им заговоря. Трябвало някой да изчисти. А половината дори пари за месечни такси не искат да дават. Нямам бюджет за това. Аз чистих, ама не мога вече. Само една съседка се включи. Обидно ми е хем да върша всичко, хем да ме обиждат словесно, да ме тормозят със силна музика или да се правят, че съм невидима като минавам покрай тях. Вярно, че не са всичките такива, но това са половината ми съседи. И всички са с претенции, че не може да се живее така и не им харесва. Направо не знам как да подходя, защото колкото и да преглъщам, усещам, че няма смисъл всичко това. Струва ми се, че не намирам правилния подход към ситуацията, а може би има само един правилен - да разчитам на някой с по-силна ръка и задължително външен човек да разреши проблемите. Но както чувам за служебните домоуправители как и те не правели нищо почти - не знам :/ При тази липса на ангажираност от съседите ми може би точно това ще стане и при нас.

Последна редакция: сб, 13 апр 2024, 12:29 от online

# 155
  • Мнения: 5 068
Правят и парите на неплащащите събират. От 24 апартамента, ако 9 са съгласни и се подпишат, другите никой не ги пита.

# 156
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
 за боклука между етажите чл.6 ал.3 и ал. 11

# 157
  • Мнения: 1 358
И ние сме така, не може за всяко нещо да си губим времето със събрания. Кой каквото иска, се обажда на домоуправителката и тя се оправя.
Цитирам вас, но за да направя референция към проблема. Прочетете чл 49, ал. 6.

# 158
  • Мнения: 11 679
Правят и парите на неплащащите събират. От 24 апартамента, ако 9 са съгласни и се подпишат, другите никой не ги пита.
Вие сте единичен случай! В 95 % от случаите не е така.

# 159
  • Мнения: 5 068
Нали работят на един принцип,  как ще сме единичен случай?

# 160
  • Мнения: 3 544
Ами единичен сте, влезте в темата за професионалните домоуправители да видите за какво говорим.

# 161
  • Мнения: 5 068
Коя е темата? В София поне има много такива фирми, да ги  сменят, като не вършат работа, нали затова им плащат.

# 162
  • Мнения: 11 679
Нали работят на един принцип,  как ще сме единичен случай?
Само на хартия и думата работят трябва да е в кавички, че 95% не работят и сумати народ е пропищял от тези крадци.
Теми има много във форума. Потърси.
Какво да сменяме...все тотал щета. Едвам се отървахме от тях. Да не мислиш, че смяната е лесна. Едно поне 4-5 месеца отиват докато се оттървеш... Минали сме по този път.

# 163
  • Мнения: 1 463
Здравейте, група!
Имам такъв казус.
В жилищен блок сутеренният етаж е с паркоместа. Блокът е нов, но няма добра настилка в този сутеренен етаж и се налага да се положи отново.
Аз нямам паркомясто. Предстои общо събрание, на което да се реши как да се разпределят разходите за подобрението.
Юридически издържано ли е да предложа разпределение не само според процента идеални части за апаратментите и процента идеални части за паркоместата, но и за всеки притежател на паркомясто да се включи ремонта за площта на паркомястото му.
Особеност е това, че поради застрояване наоколо входът, който беше предвиден когато закупувахме жилищата още на зелено, вече не може да се реализира и трябва да се минава през сутерена с паркоместата.

# 164
  • Мнения: 147
Живеем на 6-ти последен етаж в кооперация. Само нашият апартамент е с две полуоткрити тераси, козирката на покрива не излиза до края на терасите ни и влиза дъжд. Така е строено по проект през 1993-94 г. Терасите са ремонтирани няколко пъти, изолирани, сменихме водосточни тръби, воронки, включително и на апартамента отдолу, тъй като се оплакваха, че точно там им мухлясва стената. При тях нашите тераси са им покрив на стаите. Преди две години санирахме фасадата, беше подпухнала и имаше мухъл по външната стена на техните апартаменти, при нас не, има тераси пред апартамента. Разбирам, че ако остъклим терасите, няма да вали вътре, обаче нямаме намерение да го правим. Онзи ден разбирам, че има мухъл по фасадата и на по-долния апартамент, и пак се мрънка за нашите тераси, а според мен е от проблеми със санирането.
Има ли начин съседът отдолу също да си изолира тавана в частта по нашата тераса?

# 165
  • Мнения: 68 847
Обща част е вашата тераса, щом е покрив за долните. Ако ще се ремонтира, да е от общите пари, смятам аз.

# 166
  • Мнения: 147
Благодаря за отговора, но не е обща част, част от нашия апартамент е по нотариален акт. И ние не желаем за пореден път да разбиваме тераси или да остъкляваме.

# 167
  • Мнения: 1 358
Мухълът може да е и от конденз. Ако стените на съседа ви са студени, водните пари се натрупват там и става среда за мухъл. Трябва да разберете дали става дума за теч, който е отстраним при вас, или за лоша топло изолация при съседа.

# 168
  • Мнения: 11 679
Благодаря за отговора, но не е обща част, част от нашия апартамент е по нотариален акт. И ние не желаем за пореден път да разбиваме тераси или да остъкляваме.
Това, че е част от вашия апартамент, не означва, че не е обща част. Те и външните стени на сграда са част от някои апартаменти, но са и общи части.
Проучете въпроса по-добре.

# 169
  • Мнения: 147
Благодаря, започнах вече да се съмнявам в неговите претенции, защото откликваме на всяко негово оплакване. Преди този собственик отдолу живееха баба му и дядо му и с години нямаше никакви проблеми. Живеем край морето, духа, вали, влажно е, терасите са дълги и отворени, Първо не желаем да ги остъкляваме, слънчеви и просторни са и второ така сме купили апартамента, няма как да зидаме по тераси, нарушава се фасадата. Занимавал е и съседа на калкана, че има мухъл по друга стена, слава богу не е под нашата тераса, граничи с тераса на съседна кооперация.
Петяиванов, наистина не разбирам, как нашите тераси са обща част? Има покрив над нас и той е над терасите ни.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 12:03 от Steana

# 170
  • Мнения: 11 679
Ами нали са плоча и таван за долната стая.

# 171
  • Мнения: 68 847
При майка няма покрив над горните тераси. Сложиха коризки с общите пари, за да не вали в терасите.

При вас че има, го пишете сега. Ние няма как да знаем инвестиционният проект какъв е бил.
Първо пишете че не покрива изцяло терасите, сега че ги покривало..не е ясно.

Щом е обикновена тераса, една хубава хидроизолация на пода би трябвало да реши проблема...

# 172
  • Мнения: 147
Извинявам се за неточността, по проект терасите са 50 см издадени извън козирката на покрива. Когато вали тази част се мокри. Направена е и хидроизолация на целите тераси.

# 173
  • Мнения: 68 847
Значи няма какво да направите повече.
Не може никой да ви задължи да остъклите.
Да се жалват на строителя, да са гледали какво купуват, и така..
Фугите проверете дали са ок, да се запълнят ако трябва..друго не виждом какво..

# 174
  • Мнения: 147
Благодаря Тета, мислих си за фугите, ще го направим.

# 175
  • Мнения: 2
Здравейте, нова съм във форума и не знам дали питам на правилното място, но казусът ми е следният: купуваме апартамент с мазе, в което има теч от години (течът засяга три мазета, но никой досега не е проявил инициатива да проучи проблема). Домоуправителят също не оказва съдействие. Какво можем да предприемем, как да предявим претенция към етажната собственост, така че да има резултат. Благодаря

# 176
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Здравейте, нова съм във форума и не знам дали питам на правилното място, но казусът ми е следният: купуваме апартамент с мазе, в което има теч от години (течът засяга три мазета, но никой досега не е проявил инициатива да проучи проблема). Домоуправителят също не оказва съдействие. Какво можем да предприемем, как да предявим претенция към етажната собственост, така че да има резултат. Благодаря
Ако е в общата част трябва ЕС да ви съдейства. Ако е в мазето ви ,трябва да се оправяте сами!

# 177
  • София
  • Мнения: 3 920
Освен ако течът не е от общи щрангове.

# 178
  • Мнения: 11 679
Ако течът е от вертикалната част на щранга е обща част и се ремонтира с пари от фонд ремонти. Ако е от хоризонтално отклонение на щранга, го ремонтира собственикът на жилището.
Това важи и за каналът- вертикалната тръба е обща, а подовите тръби и сифони са на собственика на жилището.
Първо открийте от къде тече.

# 179
  • София
  • Мнения: 3 920
В мазетата има и общи хоризонтални щрангове обикновено.

# 180
  • Мнения: 597
В мазетата има и общи хоризонтални щрангове обикновено.
Прочетох "в мезетата"...Flushed

# 181
  • Мнения: 2
Благодаря на всички за мненията, тепърва започваме разследването

# 182
  • Мнения: 11 679
В мазетата има и общи хоризонтални щрангове обикновено.
Точно така, но аз говоря за течове от апартаментите. Ако текат хоризонталните щрангове в мазето, то това лесно се вижда, защото те са открити и са под тавана на мазето. От тях тръгват вертикалните щрангове за апартаментите.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 22:45 от petiaivanov

# 183
  • София
  • Мнения: 3 920
Коментирам кога трябва да се намесва ЕС. Доколкото помня, били трима собственици засегнати от теча. Надали някой си седи и нищо не прави, ако му тече в апартамента, докато неползваното мазе е нещо друго. Така че има голяма вероятност течът да е от стари хоризонтални щрангове.

# 184
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
в повечето случаи, тече спирателен кран след отклонението от общия щтранг, домоуправителя да влезе по етажите да огледа крановете по линията да види от кой етаж капе - ремонта е елементарен
вероятно се процежда вода между оста която се върти, горната част се отвива и се сменя уплътнението

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 23:42 от musicdoubl3

# 185
  • Мнения: 1 044
Има ли някакви разпоредби за обувки пред вратата на апартамента на етажа. Никой друг в целия блок няма. . Става въпрос за Пловдив. Или решава общото събрание?

# 186
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
Законът и подзаконовите ормативни документи, каквито са наредбите, не навлизат в такива подробности.
Ако има съгласие по въпроса, можете да го впишете във вътрешния правилник на ЕС.
Ако нямате съгласие, както подозирам, можете да се позовете на незавземането на общи части и на пожарната наредба, но ще е работа тегава и главоболна.

Никой не е писал след мен и не мога да пусна нов пост. Извинявам се.
Попадна ми тази статия.
https://www.moreto.net/novini.m.php?n=494862
Браво на варненските управници.
Може да изглежда като допълнителен товар за домоуправителите, но по мое мнение ги улеснява - вече могат да посочат документ, изискващ регистрацията на домашните любимци. От там вече е по- лесно и с таксите за тях.  не бива да се забравя и изискването за паспорт и ваксинации, което пък дава някаква увереност, че животинчето не е опасно от здравословна гледна точка.

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 17:37 от st. Dobri

# 187
  • Мнения: 11 679
Има ли някакви разпоредби за обувки пред вратата на апартамента на етажа. Никой друг в целия блок няма. . Става въпрос за Пловдив. Или решава общото събрание?
Кой пък си държи обувките в общите части? Това е направо гадно, да не говорим, че пречат на почистването.

# 188
  • Мнения: 388
Има ли някакви разпоредби за обувки пред вратата на апартамента на етажа. Никой друг в целия блок няма. . Става въпрос за Пловдив. Или решава общото събрание?
Кой пък си държи обувките в общите части? Това е направо гадно, да не говорим, че пречат на почистването.

Във всяка средно статистическа панелка има обувки и чехли пред вратите, най малко, за разни "натурии" по между етажите пък няма да говорим. И ако трябва да бъда честен, и пред нашата врата имаме едни чехли, комшиите също имат, може да не съвсем нормално, но на фона на толкова неразбории, даже не ги забелязваме.

# 189
  • Мнения: 5 068
Имаме и панелка и ново строителство, в панелката няма нито чехли, нито натурии, нито саксии, в новото строителство - по стълбите саксии, между етажите колела, тротинетки, пред вратите по няколко чифта обувки, торби с боклук.

# 190
  • Мнения: 11 679
Няма никакво значение панелка ли е или не, нова или стара е сградата. Всичко си зависи от хората и как искат да живеят. Ние нямаме никакви натурии освен по една саксия на всяка площадка между етажите. Отдавна сме изчистили всичко навсякъде и никой не смее да трупа нищо, 'щото съм лоша Simple Smile и 'щото лично са участвали в разчистването навремето.

# 191
  • Мнения: 147
Бях на гости в София, кв.Бояна, блокчето с частен парк, подземен гараж, басейн и сауна. На един от етажите хората си бяха сложили шкафче и си се събуваха на общата площадка. Има портиер и явно не се крадат обувки😂

# 192
  • София
  • Мнения: 2 418
Има много бедни хора, имащи нужда от обувки.

Какво?
Нищо не съм казала.

Smiling Imp

Оставянето на всякави вещи по общите части е неприемливо. Затварям си очите за 3-4 саксии между етажите в зимния период, защото не пречат чак толкова и хем е грижа, хем е украса. Всичко друго обаче не е редно да бъде там.

И аз съм в чудене как да "превъзпитам" един нов съсед. Първо беше сгъваема клетка за куче. Деликатно попитах какво е и до кога ще стои там. Отговори, че кучето вече е голямо, не прави бели и клетката не им трябва. Казвам да я дадат на някого или да я продадат. А той: "На кого? Намерете някой да даде 100 лева и да я взима". 😮‍💨🤬
Аз да намеря? 😡

Седмица - две и клетката изчезна. Сега обаче до вратата им са 2-3 метли и четки за почистване и лопата. И това е апартамент 180 кв. старо строителство, в който явно "няма място" за част от вещите. 👿

# 193
  • Мнения: 11 679
Ооооо, душко,  😂 - изхвърляш ги и следващият път ще се замисли преди да започне да трупа натурии.  Окото ми не мига- щом са там, значи не му трябват.

# 194
  • Мнения: 5 745
Здравейте,
Къде мога да видя последните изменения, нови допълнения към ЗУЕС?

# 195
  • Мнения: 11 679
Здравейте,
Къде мога да видя последните изменения, нови допълнения към ЗУЕС?
В самия ЗУЕС. Там си пише кога е допълнен закона и към всяко ново или променено нещо си пише от кога е промяната или кога влиза в сила.

# 196
  • Мнения: 1 044
https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=199767

Това от септември 2023. Има ли нови измененения?

# 197
  • Мнения: 68 847
Под заглавието на закона гледаш кога е последното изм...пише брой ДВ.

# 198
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 782
Може ли да се разруши комин в апартамент? Ако може, съгласието на всички собственици в сградата ли е нужно?

# 199
  • София
  • Мнения: 16 080
Може ли да се разруши комин в апартамент? Ако може, съгласието на всички собственици в сградата ли е нужно?
   
Дано да не може. Възможно е след години друг съсед да реши да  си го ползва. А няма да може, защото Лита си е разширила панелката с близо 50 см.

# 200
  • Мнения: 68 847
Коминът е обща част според чл.38 ЗС.

Цък :

# 201
  • Бургас
  • Мнения: 1 686
Може ли да се разруши комин в апартамент? Ако може, съгласието на всички собственици в сградата ли е нужно?
 
Дано да не може. Възможно е след години друг съсед да реши да  си го ползва. А няма да може, защото Лита си е разширила панелката с близо 50 см.
ами ако е дал дефект и съседите нежелаят да участват в отремонтирането на тази обща час
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Коминът е обща част според чл.38 ЗС.

Цък :

а ако съседите са разрешили да се срути, това решение трябва ли да се регистрира някъде

# 202
  • Мнения: 1 930
Моля за идеи как да се разберем по цивилизован начин със съседите над нас.
Наематели, украинци с 5-6 годишно дете, което в апартамента кара ролери, постоянно се карат, викат и блъскат, родителите крещят, детето съответно също. Това е всеки ден от 6,30 сутринта. Чуват се и при съседите на по-долните етажи.Говорили сме с тях многократно и до края на деня е тихо, а на другия се започва сначале.Собственичката на апартамента не присъства на събранията естествено, не я интересува явно. С фирма-домоуправител сме. Какъв е начина и въобще има ли такъв да ги накараме да се съобразяват, че все пак не са сами в кооперацията
Бихте ли ме посъветвали дали има някакъв начин да си осигурим спокойствие поне в част от деня, домоуправителя може ли да направи нещо и какъв е реда

# 203
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 212
Моля за идеи как да се разберем по цивилизован начин със съседите над нас.
Скрит текст:
Наематели, украинци с 5-6 годишно дете, което в апартамента кара ролери, постоянно се карат, викат и блъскат, родителите крещят, детето съответно също. Това е всеки ден от 6,30 сутринта. Чуват се и при съседите на по-долните етажи.Говорили сме с тях многократно и до края на деня е тихо, а на другия се започва сначале.Собственичката на апартамента не присъства на събранията естествено, не я интересува явно. С фирма-домоуправител сме. Какъв е начина и въобще има ли такъв да ги накараме да се съобразяват, че все пак не са сами в кооперацията
Бихте ли ме посъветвали дали има някакъв начин да си осигурим спокойствие поне в част от деня, домоуправителя може ли да направи нещо и какъв е реда
Няма начин.

# 204
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Моля за идеи как да се разберем по цивилизован начин със съседите над нас.
Скрит текст:
Наематели, украинци с 5-6 годишно дете, което в апартамента кара ролери, постоянно се карат, викат и блъскат, родителите крещят, детето съответно също. Това е всеки ден от 6,30 сутринта. Чуват се и при съседите на по-долните етажи.Говорили сме с тях многократно и до края на деня е тихо, а на другия се започва сначале.Собственичката на апартамента не присъства на събранията естествено, не я интересува явно. С фирма-домоуправител сме. Какъв е начина и въобще има ли такъв да ги накараме да се съобразяват, че все пак не са сами в кооперацията
Бихте ли ме посъветвали дали има някакъв начин да си осигурим спокойствие поне в част от деня, домоуправителя може ли да направи нещо и какъв е реда
Няма начин.
Има, има.....начин! Пускате жалба до кварталният инспектор за неспазване на часовете за почивка от въпросните хора и ...чакате да си свърши работата! При нас имаше ефект! Първо с предупреждение , второ с глоба...!

# 205
  • Мнения: 1 358
Обаче часовете за почивка не са 24 часа в денонощието. А човек в дома си има право да се чувства спокоен и защитен през цялото време. Те могат да спазват часовете и пак да ви правят луди през другото време. Аз заради едни подобни у дома ходя със строителни антифони понякога и имам здравословни проблеми от стреса. Много зависи от кварталния полицай и общинската администрация какви хора са, защото те трябва да вземат мерки след жалбите.

# 206
  • Мнения: 186
Може да имате претенции само в часовете за почивка.
Съчувствам ви, но и нашето семейство е доста шумно. Малкия е много гръмогласен, предполагам, че от градината е свикнал да се надвиква. Предупреждавам, заплашвам, но и аз се уморявам. А ако знаете каква акустика има във входа - идеална за пеене и изпробване на гласните струни. Страдам често от главоболие. Проявявам търпение към всякакъв вид шум от съседи, защото знам, че всяко семейство минава през собствен период. Това, което би ме измъчило е ако чувам куче да лае непрестанно, защото е оставено само - и то не само заради шумът, ами защото съм много жалостива.

# 207
  • Мнения: 1 358
Всякакви шумове имат търпими граници и не ви пожелавам да го разберете на свой гръб. И има разлика в това дали си оставяш детето да блъска с играчка по паркета или сте сложила мек килим, който притъпява шумовете. Както и като усилите музиката дали сте усилили и басовете или не, както и колко я усилвате - дали съседите ви различават всяка думичка от текста и дали им трепти водата в чашите - и това прави разлика. Несравнимо е с лай на куче или бормашина от време на време. Несравнимо е с крясъци на дете. Едното причинява стрес, сърцебиене и липса на възможност да се концентрираш върху каквото и да е, а другото просто го регистрираш и толкова.

# 208
  • Мнения: 964
Има ли право служебна домоуправителка да ми иска в аванс пари за ремонт, за който не ми представя оферта. Сумата не е разпределена по равно за всеки апартамент от входа, а уж според идеални части, като еднакви апартаменти имат да плащат различна сума. Не знам точно как ги е изчислявала. Освен тази сума, е начислила и допълнителна сума, която да остане в касата за всеки случай, че не били останали пари. Как е изчислила и тази допълнителна сума, отново не е ясно.

# 209
  • Мнения: 11 679
Има ли право служебна домоуправителка да ми иска в аванс пари за ремонт, за който не ми представя оферта. Сумата не е разпределена по равно за всеки апартамент от входа, а уж според идеални части, като еднакви апартаменти имат да плащат различна сума. Не знам точно как ги е изчислявала. Освен тази сума, е начислила и допълнителна сума, която да остане в касата за всеки случай, че не били останали пари. Как е изчислила и тази допълнителна сума, отново не е ясно.
Първо, еднаквите апартаменти имат различни идеални части. Това лесно се проверява по адрес на сайта на Кадастъра:
https://kais.cadastre.bg/
https://kais.cadastre.bg/bg/Map

Второ, ремонтите, освен тези, които не са спешни или съвсем дребни, се гласуват на общото събрание  на ЕС и офератата се гласува също. След това има право да иска пари.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 10:51 от petiaivanov

Общи условия

Активация на акаунт