Сайт за ЕБХ

  • 16 731
  • 253
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 2 162
Всъщност въпросът ми е към всички... И ми е терсене, че като че ли ентусиазмът ви изведнъж угасна...
 

Хич не е намалял моя, ама последните 10-15 дни ми се събра много работа. (имам само един единствен клиент и цяла година го чакам да ми пусне нещо да работя и нищо, а сега изведнъж му притрябвах точно, когато си имам по- приятни занимания Crossing Arms) Хвърлям само по някой и друг поглед, за да съм в час, докъде са стигнали нещата. В дълбоки философски размисли хич и не смея да се впусна, че няма спиране Laughing

За филма- звучи доста интересно, но аз не мога да тегля нищо от никъде Sad Имам лимит на Интернета.

# 136
  • Мнения: 1 161
Хайде, аз вече правя сайта. Идеята е май сайта да е нещо повече от ЕБХ. Какво ще кажета за "Осъзнато Родителство"?

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 08:12 от Ludmil

# 137
  • Мнения: 485
Аз предложих на Поли. да използваме термина на Доктор Сиърс "привързано родителство". То включва всичките неща, които сме включили в нашия списък.

Ето една дефиниция:
attachment parenting - естествен, интуитивен начин на отглеждане на детето, нежна и позитивна дисциплина.

То включва дългото кърмене, съвместния сън, носенето на бебето в слинг, захранване, което се води по детето и др. Вярно е, че в книгите си Сиърс не е писал за ЕБХ, но той подкрепя подхода. Ето цитат от http://www.white-boucke.com/ifpt.html:

Infant Potty Training s a very interesting approach, and I do agree that it fits well with AP. . . . I do applaud your approach." (Dr. William Sears, pediatrician)

"Осъзнато родителство" също става. Гледам, че и този термин се използва в руските сайтове.

Лично на мен ми харесва "привързано родителство", защото не може да се изтълкува погрешно. Щом го чуя си представям картинката: майката носи бебето в слинг (т.е. вързала го е за себе си) - то е толкова близо до нея, че тя усеща всичките му движения, всичките му нужди, все едно са си нейните, и реагира веднага  Heart Eyes
А осъзнато родителство... Пак различни хора могат да го тълкуват по различен начин, особено ако не са чели...

Както прецените  Peace

# 138
  • Мнения: 462
На мен ми харесват и привързано и осъзнато. Но тук трябва да разграничим кое за какво ще се използва. Ако говорим за нова тема тук във форума, то определено съм за "привързано" заради доводите, които Duol изтъква; ако говорим за сайта... ами не знам още... може би по-скоро "осъзнато" Thinking.

Хич не е намалял моя, ама последните 10-15 дни ми се събра много работа. (имам само един единствен клиент и цяла година го чакам да ми пусне нещо да работя и нищо, а сега изведнъж му притрябвах точно, когато си имам по- приятни занимания Crossing Arms) Хвърлям само по някой и друг поглед, за да съм в час, докъде са стигнали нещата. В дълбоки философски размисли хич и не смея да се впусна, че няма спиране Laughing

За филма- звучи доста интересно, но аз не мога да тегля нищо от никъде Sad Имам лимит на Интернета.

Благодаря! Попросветна ми! Ще се радвам, ако и другите се включат да кажат по едно "Не сме ви забравили.. с вас сме...."

# 139
  • София
  • Мнения: 12 284
   Здравейте , но в това хубаво време по цял ден сме навън и не ми остава много време.
   Сега дърпам филма, но с англииския не съм чак толко добре за да схващам говорима техническа реч. Ако е със субтитри поне на англииски. И не схванах точно самия филм ли искате да се преведе?
   Днес на няколко пъти ме спират да ме питат какво е това чудо слинга в които постоянно мъкна мрънкалото Ваня, дори днес си поспа и сука от него...
   А пък като почнах и да ги събличам навън за да се изпишкат вече всички ме гледаха странно, но изобщо не ми пука  Simple Smile
   НА мен ми се иска нещо за кърменето и за близнаци по скоро да преведа. Отделно разбрах и че приемате и снимков материал, ако се харесам на някоя бих предложила и аз  Simple Smile

# 140
  • София
  • Мнения: 2 162
На мен ми харесват и привързано и осъзнато. Но тук трябва да разграничим кое за какво ще се използва. Ако говорим за нова тема тук във форума, то определено съм за "привързано" заради доводите, които Duol изтъква; ако говорим за сайта... ами не знам още... може би по-скоро "осъзнато" Thinking.


Поли и аз приемам аргументите на Дуол. Само, че какво значение има дали заглавието е за тема тук или за сайт. Този сайт нали ще се чете и от случайни хора, а не само от "просветени" в терминологията. Значи аз мисля, че за сайта дори важи с още по- голяма сила това, което казва Дуол. Peace
Голям добрушко си. Grinning

# 141
  • Мнения: 1 161
Свързах се със собственици на сайтове за Съзнателно родителство и всичките, без изключение, се радват, че това се случва и в България и ми разрешиха да ползваме статии от техните списания и сайтове. Изискването е само да посочваме източника и линк към сайта. Ето и самите сайтове:

Family Matters http://northstarfamilymatters.com
Conscious Parenting Alliance, http://www.awakeparent.com
Kindred magazine: http://www.kindredmedia.com.au

Moля, тези, които знаят английски да прегледат сайтовете, да видят подходящи статии. Добре ще е да се унифицират понятията, както с Поли решихме Ellimination Communication, Infant Potty Training да се нарича ЕБХ.

Има и още сайтове, довечера ще ги добавя.

# 142
  • София
  • Мнения: 2 162
Добре ще е да се унифицират понятията, както с Поли решихме Ellimination Communication, Infant Potty Training да се нарича ЕБХ.


Да, и аз мисля, че е добре при преводите да използваме общи за всички понятия. Благодаря! Аз доста дълго се чудех как да го преведа това Ellimination Communication с една дума.

# 143
  • Мнения: 3 810
Поли. поръчката ти е изпълнена(както оттук така и от ЛС)

така събрана информацията е полезна и за още някои неща:
- удобно е всеки един от нас да намери нещо, което му е необходимо
- хората, които ще ги посетят ще могат да черпят информация

мястото на събраната информация:

http://georgievi.atspace.com/estestweno.htm

# 144
  • Мнения: 9 911

Лично на мен ми харесва "привързано родителство", защото не може да се изтълкува погрешно. Щом го чуя си представям картинката: майката носи бебето в слинг (т.е. вързала го е за себе си) - то е толкова близо до нея, че тя усеща всичките му движения, всичките му нужди, все едно са си нейните, и реагира веднага  Heart Eyes
А осъзнато родителство... Пак различни хора могат да го тълкуват по различен начин, особено ако не са чели...

Както прецените  Peace

благодаря ти. Аз позачитам и много често се дразня от начина, по който се разграничават майките. Ще се радвам, ако и останалите от вас възприемат "привързано|" пред "осъзнато" или "естествено", понеже въпреки секциото, въпреки памперсите, се имам за нормална майка и не смятам, че съм изкуствена или неосъзната.

# 145
  • Мнения: 1 161

Лично на мен ми харесва "привързано родителство", защото не може да се изтълкува погрешно. Щом го чуя си представям картинката: майката носи бебето в слинг (т.е. вързала го е за себе си) - то е толкова близо до нея, че тя усеща всичките му движения, всичките му нужди, все едно са си нейните, и реагира веднага  Heart Eyes
А осъзнато родителство... Пак различни хора могат да го тълкуват по различен начин, особено ако не са чели...

Както прецените  Peace

благодаря ти. Аз позачитам и много често се дразня от начина, по който се разграничават майките. Ще се радвам, ако и останалите от вас възприемат "привързано|" пред "осъзнато" или "естествено", понеже въпреки секциото, въпреки памперсите, се имам за нормална майка и не смятам, че съм изкуствена или неосъзната.
Не е въпроса дали секциото е правилно или не, въпроса е дали СЪЗНАТЕЛНО си взела решение за секцио или просто си казала -- докторе, правете с мен каквото ви хрумне.

Харесва ми Осъзнато повече от Привързано, защото човек може да е привързан към детето но да не е осъзнат родител. Но може би защото съм мъж  Sunglasses

# 146
  • Мнения: 9 911
разбира се, че съм взела съзнателно решението за секцио, както и за много други неща, свързани с отглеждането на детето ми. Тъй да се каже, аз съм от другия отбор, след като две години вече чета всякакви идеи из форумите.
За мъжете наистина може повече да важи терминът "осъзнат", защото при жените има много повече инстинкти по отношение на раждането и отглеждането.

# 147
  • Мнения: 1 161
И такам, мислете за домейн на сайта, онова нещо с WWW отпред
трябва да е нещо лесно помнещо се, така, че като ви го кажат по телефона или в разговор да го запомните.

Не са желателни имена каго WWW.OsuznatoRoditelstco.org или WWW.SvurzanoRoditelstvo.info защото не се помнят.

# 148
  • София
  • Мнения: 2 162
Ами ако това ще е сайт на центъра, за който Поли говори в началото на темата, може да е с името на центъра- Център Мери или Мериам, не знам какво сте избрали в крайна сметка.

# 149
  • Мнения: 3 161
Имам предложение - за домейна, както и за заглавие на сайта, да сложите нещо по-артистично-меатфорично, запомняща се дума, а не описателно, както казва Ludmil. Дажам приемр: когато правихме фотоизложбата м.г., аз я бях кръстила Кърмещи майки, а партньорката, която е пълна с идеи, предложи Mammalia (от латинската дума за гърда и бозайник и бебешката за мама). В резултат използвахме нейното заглавие с моето като подзаглавие (за да разберат все пак хората какво да очакват). Така че - защо не помислите за някакъв образ, предмет, елемент от природата, това ще е заглавието, също и име на домейна; а в каре отдолу ще се дефинирате като привързани, осъзнати, естествени, интуитивни и каквито още искате родители.

Людмил
и Поли., зад привързано стои набор от елементи, описани доста добре от д-р Сиърс (виж http://en.wikipedia.org/wiki/Attachment_parenting).  Ако ще се придържате към тях, използването на термина ще е от полза. Ако ще залитате в други насоки, каквито в Интернет под път и над път, по-добре не го използвайте, за да не заблуждавате хората.

Общи условия

Активация на акаунт