Дългосрочно месечни спестявания - къде?

  • 904
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 412
Търся вид депозит(да има поне някаква лихва), единствено намирам ТBI и с нелоша лихва 1% първа година, 2 % втора година, 3% третата година. Единственото, което ми липсва при този продукт, е да имам възможност всеки месец да вкарвам сума- така е и по-мотивиращо, отколкото на всеки 3 години и доготгава "под матрака".
Не търся кой знае каква лихва, но би било добре поне да има някаква и да няма месечна такса.
Сумата, с която мога да стартирам е 5000 лв. и да се трупат 100-200 лв месец за бъдещите 20-30 г. да кажем.
Нещо като emergency fund или второ пенсиониране, като изрочно не вярвам! на "допълнителното пенсиониране", което не е застраховано в България! Не вярвам и в спестовните продукти в момента без сигурност.
В тази връзка търся застрахован тип депозит/спестяване.

# 1
  • Мнения: 993
Единият вариант е тук https://www.dbank.bg/bg/individualni-klienti/depoziti/vip-depozit
Внасяш всеки месец (максимално до сумата, с която си открил депозита). Не е лоша лихвата.
Другият вариант е но е излишно и малко смешно, всеки месец с приложението на ТБИ да си откриваш депозити, но за 100-200 лв. не знам колко си заслужава.
От друга страна, след три години всеки месец при закриването от тези 200 лв. след 3 години ще имате лихва 6,4х3=19,2 лв. и то всеки месец ( 19,2*12=230,40 лв./год - още една месечна вноска - не е зле). Не е много, но както казвате - мотивиращо. Т.е. ще имате 36 депозита ако имате търпение да ги правите и следите. Възможно е през това време и още да вдигнат лихвите (ако влезем в Еврозоната и сме нормална държава - в Германия едногодишните депозити са над 3-4 %).

Последна редакция: вт, 12 мар 2024, 08:03 от Seiko7075

# 2
  • Мнения: 3
Използвате ли Револют? Там има нещо средно между депозитна и спестовна сметка, която ви носи между 3.17% и 5.40% в зависимост от избраната валута и типа акаунт, който имате. Лихвата се изплаща  на дневна база и може по всяко време да теглите, внасяте или прехвърляте суми от сметката без ограничения и такси.

# 3
  • Мнения: 2 902
Обаче на Револют депозитите са застраховани само до €22 000 (сумарно за всички инвестиции на едно лице през Револют), а не като банковите до €100 000.

Много европейски банки имат лихви по депозитите между 3% и 5% в момента и като гражданин на ЕС можеш да си отвориш сметка там. Има такива без такси, с много ниски такси или без такса ако има определена сума постъпления всеки месец. Има такива, където сметка може да се открие изцяло онлайн, но все пак е добре да избереш страна където можеш да ходиш поне веднъж годишно да подписваш документи.
В България банките държат ниски лихви по политически причини и заради ниската финансова грамотност на населението.

Иначе за толкова дългосрочни спестявания най-добре е в ETF фонд или в държавни ценни книжа (не е нужно да са български). ДКЦ са толкова сигурни колкото, че съответната държава няма да фалира и до колкото знам в България са освободени от данъци. При ETF има риск, но и печалбата обикновено е по-висока.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 12:10 от bboiko

Общи условия

Активация на акаунт