Защо не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа?

  • 5 151
  • 114
  •   1
Отговори
# 60
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Естествено, че заплащането е една от основните мотивация за работа. Но аз също смятам, че първо трябва да се изяснят някои други въпроси преди да се пристъпи към този за заплатата. В крайна сметка ако кандидатът не отговаря на изискванията за какво заплащане да говорим? Освен това на мен винаги ми е било интересно първо да си поговоря с бъдещия ми работодател (или с неговия представител), за да разбера подробности за естеството на работа, да чуя какви са му изискванията и т.н. Пък и колкото повече продължи разговора, толкова по-добре мога и аз да преценя пред какъв човек се намирам и за кого ще работя...Даже и да не се интересувам много от работата, всяко интервю е полезно с нещо. Честно казано мен винаги много повече ме е притеснявал въпроса "каква заплата очаквате?" отколкото това, че ще науча каква е сумата чак на края на интервюто или на не знам си коя фаза от конкурса. Каквато и сума да кажа винаги се чудя дали не съм сбъркала...Не знам кое е по-добре - да кажеш повече или по-малко? Това направо ме парализира и 100 пъти предпочитам работодателят да се сети да ми каже по някое време...Е, ако въобще не спомене нищо по въпроса, може би все пак ще го попитам на края. Особено ако покаже, че се интересува от кандидатурата ми.

И аз мисля така. Затова първо уточнявам какво ще е естеството на работа, какво се изисква от мен в детайли, преценявам "колко ще ми струва тази длажност" /нерви, командировки, отговорност и пр./ и чак тогава питам за заплатата, ако вече те не са ме попитали.
Моя приятелка работеше много отговорна работа за 300 лв. Напусна и започна за около 200, но без никакви отговорности и притеснения. Сега ходи на работа, за да си пие кафето и да чати.

# 61
  • Мнения: 6 315
Когато се ходи на интервю винаги питат за очаквана заплата. Добре е човек да знае колко струва трудът му. Peace

# 62
  • Мнения: 4 202
... При нас обявите са малко анонимни и ПОВЕРИТЕЛНИ.

Ей това винаги много ме е озадачавало, защо има толкова поверителни обяви?
Моля обяснете!

# 63

 
[/quote]

 hahaha  hahaha  hahaha
 #Crazy

2.  - Добър ден - казва непозната жена, пресрещайки ме на входа на фабриката
     - Добър ден - отговарям - кажете
     - Чистачка искаШ ли още или си намери?
     - Вече назначихме - отговарям
     - Еее, само една ли, бе ДУША?
     - Съжалявам, но повече не са ни нужни.Сградата не е чак толкова голямя - опитвам се да бъда учтива и да наложа мааалко по-делови тон
     -Еее, нищо, ДУША, ти ни са кахъри за мене  Shocked Айде, здраве да е.

Познайте какъв ми е прякора от няколко дни насам  Joy  (въпросните хора се държаха така не от неуважение, а от жива простотия!!! за съжаление...)
[/quote]

E ти да не би да искаш на обява за чистачка да ти отговори най-малкото старши научен сътрудник  Mr. Green

# 64
  • Мнения: 2 891
... При нас обявите са малко анонимни и ПОВЕРИТЕЛНИ.

Ей това винаги много ме е озадачавало, защо има толкова поверителни обяви?
Моля обяснете!
Едните, защото не искат да се разчува, че ще уволняват, а други, защото така е модерно  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 260
Иzвинявам се , че пиша леко встрани от темата .
В предпоследната работа ме уволняваха 2 пъти , първия път се съгласих да остана, след като шефа ми предложи 50% увеличаване на zаплатата, и полzване на служебна кола и беzплатно гориво.
При повторното уволняване (5 години след първото) имах проблем , който можеше да бъде решен много лесно и бърzо от фирмата в която работех , но zа да стане това , трябваше да подпиша договор, че ще остана да работя минимум още 6 месеца във фирмата.
Теглих им една, и каzах, че има и други начини да си реша проблема, но такъв договор няма да подпиша. Но останах с впечатлението, че преz всичкото време , което съм работил там, zаплащането не е отговаряло на труда ми.
В последната работа която напуснах шефа ме попита  Кажи колко пари искаш zа да останеш, пък ние ще ти кажем какъв "таван" можем да ти дадем.
Няма да каzвам какво отговорих, но пак останах с впечатлението, че преz всичкото време , което съм работил там, zаплащането не е отговаряло на труда ми.
Аz ли съм най големия тъпанар , който не може да прецени, че zаплащането не отговаря на труда му.
Сега в която и от двете фирми да отида съм сигурен, че ще ме вzемат веднага на работа, дори и да не търсят човек .
Аz по принцип първо питам каква е работата и иzискванията към кандидата, и след това, ако вече не е станало въпрос, питам какви са границите на zаплащането zа таzи работа.

# 66
  • Мнения: 822
Аз пък не мога да разбера,защо мен мнението на Мина не ме подразни...
Не съм сигурна,дали съм я разбрала правилно,но тя е работодател ( а не служител от ЧР),което за мен обяснява нещата...
Тук в една средно голяма компания има цял отряд служители в Човешки ресурси,които само с едно интервю си уплътняват половината работен ден.Поне на мен последното ми интервю беше 3 часа и дори малко повече.И да,и тук задават "глупави" въпроси от рода на :
-Какво бихте направили,ако работите в група,и колегата ви не гледа на задълженията си сериозно?
-Какво очаквате от вашия работодател?
-Имали ли сте пререкания с началника си?...
И всякакви подобни въпроси...Книжките,които тези служители четат,не са само с насоки за психологическа оценка.Има и томове с готови въпроси,които (предполагам) се ползват вече и в България...Та не се чудете,откъде на интервюиращите им идват такива идеи...Вземат си ги наготово...
И подобни интервюта се правят не само за работа,а и за посещение на учебно заведение.Там въпросът за заплащането се модифицира в:Какво заплащане очаквате,след като завършите курса или програмата на обучение?
Не съм имала интервю,където да не питат за очакванията ми за възнаграждение.В началото е притеснително,но после вече знаеш,че въпросът е задължителен.Поне при мен винаги е бил в края на разговора.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 25 286
За първи път чувам, че не трябва да се пита за заплатата  newsm78 Според мен пък трябва да се пита, задължително! Това означава, че човек си  цени труда. Заплатата е изключително важен момент от договарянето, няма какво да се заблуждаваме. Избягването на въпроса едва ли е от полза за която и да било от страните Peace

# 68
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Малко встрани от темата, но тия дни попълвах "въпросник" на една аг-я за работа, голям смях. Имаше въпроси като "Какви са качествата на идеалния човек?" Мнооого, много непрофесионално!

Охохохохо а не знаеш аз каква анкета попълвах преди десетина дни. Някои въпроси по памет:

1. Опишете себе си чрез следните фигури (кръг, квадрат, правоъгълник, триъгълник, буквата зет)
2. Колко минимално искате да получавате? (5 бона баси)
3. Защо сте посочили горната цифра? (щото искам да ям баси)
4. Имате да разпечатате спешна оферта, но принтера ви се е счупил. Какво ще предприемете?
5. Имате да разпечатате спешна оферта, но хартията и джобовете са се свършили. Какво ще предприемете?
6. Опишете бившия си шеф. (красив, мил, умен, перфектен, идеален)
7. Какво работи съпругат Ви? (той е Донълд Тръмп, но това е тайна)

# 69
  • Мнения: 3 423
Ерика, не разбирам какво толкова те смущава тази
анкета. Всички въпроси намирам за нормални.

Ниара, и мен не ме подразниха писанията на Мина.
Забелязвам обаче, че хората, които живеят в БГ,
имат съвсем друга представа за нещата от тези,
които са свикнали на екшъна в чужбина.
(Сигурно и ти живееш зад граница).

Но, чувам, вече има доста фирми в БГ, които
действат в западен стил и ето, че се получават
разминаванията, които четем в тази тема.
Преди време бях писала за арогантността.
Казаха ми, че съм такава, когато ставаше въпрос
за търсене на работа в БГ. Но с тази ми арогантност
получавам работи в Германия.  Пък у нас съм арогантна,
нагла, не знам си каква. Ми като охлюв ли да се
гърча, та да угодя на пишман-бизнесмените,
та да ме гърчат после те и да гладувам с 400 лева примерно.

Не знам кое е по-добре - да кажеш повече или по-малко?

Аз винаги искам 200 евро повече от това,
което очаквам да получа. Обикновено това
се знае от работодателите и си получаваш
парите. Предварително си се информирал
обаче как върви трудът ти в този бранш.

Последна редакция: сб, 10 фев 2007, 12:11 от Liska

# 70
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Ми смущава ме! Защо да се описвам с някакви геометрични фигури? Не обичам да ме поставят в рамки, още повече геометрични. В определен случай може да съм квадрат, а в друг биквата зет. Какво значи минимално да получа- според труда ми и заплатата! Защо съм посочила горната цифра- тук трябва ли да напиша 3 страници с обяснения? И наистина ли искат честен отговор относно бившия ми шеф? Ако не съм харесвала някои негови качества, трябва ли да говоря зад гърба на човека? И какво значение има какво работи съпругът ми? Аз да не съм му израстък? Какво работи и колко взима няма значение, защото никой не ни знае отношенията.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Или въпроси като "Коя домакинска работа ви е най-досадна и коя - любима?"
Винаги може да се каже, че има индиректна връзка с определени качества и черти от характера, но чак толкоз- няма нужда.

# 72
  • Sf
  • Мнения: 808
Въпросите при интервю започнаха все повече да придобиват западен образец. Нищо, че все още си ги тълкуваме по нашенски балкански тертип Simple Smile

И " На каква заплата бихте се съгласили да работите за нас?" е вече наистина обичаен въпрос, който се задава дори с известна доза мазохизъм от страна на НR специалиста  Mr. Green Защото не знаем как да се пазарим за труда, опита и образованието си. Винаги се мънкат цифри или жертвоготовно се поднасят твърдения, че престиж е да се работи във фирма като ВАШАТА и т.н.

А всъщност наистина трябва да се научим да ценим себе си, за да ни оценяват и насреща Simple Smile

Моят отговор в подобни случаи е: "А Вие каква заплата предлагате на подобен пост?" Тогава поне поставяте интервюиращия в същото положение, в което се е опитал Вас да постави Simple Smile Simple Smile Като Ви отговорят, добавяте отгоре известна сума и стигате до някакъв компромисен вариант.

Пазаренето относно заплащането не е нещо срамно или отблъскващо работодателя Simple Smile На каквото си постелеш, на такова ще легнеш после в близките няколко години, докато не започнеш постъпки за увеличение на заплатата  Mr. Green

Стана дълго, извинявам се Simple Smile

# 73
  • Мнения: 677
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green

# 74
  • Варна
  • Мнения: 25 286
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green



Аааааааа, Тони, ще прощаваш, ама и Първи май е официален празник Joy

Общи условия

Активация на акаунт