Защо не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа?

  • 5 150
  • 114
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 755
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green






 На това му се казва :" Cool..."   Mr. Green Laughing Mr. Green

# 76
  • Мнения: 3 423
А дали жените трябва да искат
същата заплата като на мъжете?
Все пак мъжете не ги тресе ПМС?
Като им дойде мензис на жените,
се скъсват от превиване и се разсейват.
Трябва да им се смъкват от заплатата
тези дни. Тони, сметна ли го това?

# 77
  • София
  • Мнения: 6 999
 Лични наблюдения. Ако наистина му трябва специалист гледа други неща, а не дали си го попитал първо за заплатата. Просто му е писнало от тактични хора, които обаче не могат да му свършат работа.

Естествено имаш право да мислиш и да си съгласна с каквото ти прецениш, НО...

Има правила, които следва да се спазват в бизнес-общуването. Има работен етикет. Ако си търся чистачка - ОК - нека първият й въпрос да е за заплатата, мога да го преглътна някак си... Но когато търсиш висококвалифициран персонал, очакваш той да знае 'правилата на играта' иначе не би могъл да е висококвалифициран... 

Аз наблюдавам всичко - От начина на обличане и прическата, как говори кандидатът, до това кога, дали и как ще попита за заплатата си... По вестниците непрекъснато има статии за това как да се държим на интервю - повярвайте авторите им не си смучат правилата от палците.

# 78
  • Мнения: 6 472
Заплатата не е първото нещо за което бих попитала, но все пак работя за да живея, а не живея за да работя. Този въпрос е от първостепено значение и винаги питам. Обикновено го задавам малко след като те ме попитат какви са моите очаквания и след това ми дадат думата Grinning

# 79
  • Мнения: 2 356
  Иса, бизнесът не е единствената сфера, в която се търси работна ръка. Светът не се състои само от банкови служители и чистачки. Има и други сфери и там, повярвай ми, се цени дали един човек ще ти свърши работа, дори с цената на това да е ексцентрик, направо луд или просто нетактичен.

# 80
  • София
  • Мнения: 6 999
Хапка, ами ОК - дай ми пример.

Аз доста се замислих преди да ти отговоря - повярвай. Не се сетих за сфера, където да зададеш въпроса "Колко е заплатата?" следва да е първи и от това работодателя да не си направи съответните изводи.

А за да съм наясно, дали човекът ще си "свърши работата" първо следва да си поговорим с него за това каква е работата точно, какво искам от него, той какво може, с какво се е занимавал и прочие... и тогава да говорим за заплащането му.

Дори мъжът, който ми слага плочки в банята първо ме попита какви са, а колко е голяма банята, а как искам фугите... и чак след това каза колко иска да му платя на квадратен метър.

# 81
  • Мнения: 1 002
напротив - непременно се пита  , но не в началото  на разговора , а по нататък - като стане ясно , че има точка на пресичане .

# 82
  • Мнения: 2 356
  Защо да не ти дам пример, щом е необходимо - в сферата на изкуството. Между другото в заглавието на темата пише "заплащането", а не "заплатата" Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 6 999
Защо се смята за нередно да се попита за заплатата, когато си търсим работа или сме на интервю за такава? - това е първата реплика на авторката.

В първия си пост говориш за 'специалист', а не за художник/примерно/... Но дори и ако те наемат да направиш стенопис, мисля първо питаш колко голям го искат, а не колко пари дават....

# 84
  • Мнения: 3 491
  Защо да не ти дам пример, щом е необходимо - в сферата на изкуството. Между другото в заглавието на темата пише "заплащането", а не "заплатата" Peace
Хапка, струва ми се, че и в сферата на изкуството комуникацията не може да започне с темата за заплащането. Може в някои отношения тази сфера да е неблагодарна, но поне по отношение на това колко струваш, е очевидна - имаш веществено доказателство чрез картини, записи на представления или изпълнения, филми. Знаеш, че човекът, който е проявил интерес към тебе, вече познава труда ти.
Но ако една потенциална детегледачка започне направо с темата за парите, без даже да е проявила елементарен интерес към децата ми, без дори да е поразказала нещо за себе си, естествено, че и моят интерес към нея ще свърши дотук. Откъде мога да знам какви пари заслужава, и дали изобщо заслужава някакви? Имала съм такъв случай.
Да не говорим, че тя си поиска стабилна сума, без даже да уточни въз основа на какво.

# 85
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green



Забрави да допълниш, че в трудовите дни, през работно време висим поне за час-два тук, във форума.

# 86
  • Мнения: 2 356
  Щом ще изпадаме в детайли - напълно нормално е поръчителят да каже какво иска, а след това иконописецът да попита каква е цената, която ще му платят. Никой няма да се изчерви и да изпадне в потрес.
  Не става дума само за художници, има банди с луди аниматори, музиканти, фотографи, оператори, компютърни специалисти и прочие. Нищо лошо няма в това след като чуеш какво се иска от теб да попиташ какво се дава.
  Блажка, току-що видях поста ти - за детегледачка и подобен род дейности, разбира се. А в сферата на изкуството комуникацията може не започва с въпрос.

# 87
  • София
  • Мнения: 6 999
Хапка, е не де.... много по-лесно ще е да кажеш, че си сгрешила с първия си пост, вместо да увърташ сега...

Малко по малко минаваш на другата позиция... В първия си пост даваш ясно да се разбере, че си "за" това да се започне с въпрос за заплатата, а сега излиза, че първо трябва да поговориш с работодателя...

За какво изобщо спорим?  ooooh!

# 88
  • Мнения: 2 356
  Иса, да ти кажа честно домързя ме да търкалям до предишният си пост. Нека обобщя: щом работодателят каже какво иска от теб не мисля, че е срамно да попиташ "а за какви пари говорим?". Аз не споря, просто си бърборим.

# 89
  • Мнения: 3 674
Аз не съм работодател но съпругът ми е.Тои често обсъжда за работата си в къщи.Тук се смята за "нахално " (меко казно...в момента не ми идва друго сравнение на ум) първото нещо  за което  да  попиташ  е да бъде за заплатата. Тои мисли че ако човек е достатъчно добре квалифициран за рабоатата си,то той  ще пита първо за стилът на работта,какво се изисква от него и после евнтуално без да  се притеснява ще пита за заплащането...но човек който не е сигурен в себе се, то първият въпрос ще  е"каква е заплатата"....като удажник за сламка.
Тои смята че е aбсолютно редно да се пита за заплатата,но  нека да  не е първият въпрос към работодателя...
А човек  който не пита за заплата е човек "готов на навежадания"... което означава че "не се знае как  този  човек ще си върши работата".Работатодателите са много скептично към тези "скромни" хора...

Общи условия

Активация на акаунт