За бебета и деца от 0+ месеца. Бързи въпроси, отговори и съвети. Тема 110

  • 11 129
  • 432
  •   2
Отговори
# 360
  • Мнения: 1 715
и аз тъкмо щях да пиша, че в топло време по-добре да се веме хидратиращ крем/мляко за лице и тяло за бебе, защото олиото загрява, а вече се затопля

# 361
  • Мнения: 1
Здравейте, мами!
Имам няколко бързи въпроса:
1. Случвало ли се е на някоя от вас бебето да смъква грамажи? Нашето бебе е на 11 м и е смъкнал 200 гр последния месец. Педиатърката не каза нищо(не съм мн убедена дали изобщо сравни с предишното измерване), предполагам, зашото той принципно е едър - 10 кг и 600 гр), но все пак...до колко нормално е да смъква? Бебето е доста активно през последния месец - лази, пълзи, изправя се.
2. Как успявате да миете зъбите на бебетата си? Нашият човек само се опитва да засмуче и изяде пастата, дъвче четката и почти не успявам да изчеткам зъбите? Вашите бебчета спокойни ли са по време на тази процедура?
3. Водите ли неходещите си бебета на детски площадки и ако да - как ги занимавате там? Оставяте ли ги да пълзят на гумираните площадки, в тревата, в пясъчник...или ги качвате по уредите?
Благодаря на включилите се и хубава вечер!

# 362
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 782
1. Към и около годинката дъщеря ми качваше малко. Възможно е щом детето е активно, да задържи или дори свали. 200 гр еднократно не е показателно, следете поне още месец-два.
2. Зъбки до 1.6 г миех само с вода и силиконов накрайник, но тя имаше само резци и нямаше особено какво да мия. Като избиха хубаво предкътниците, я запознах с четката и пастата. Мия ги лесно, тя дава. Но и постоянно гледа мен и баща й как ги мием и й е забавно.
3. На площадка започнахме да ходим около годинката. Люшках я по малко на люлките и това е. По-активно започнахме да ходим като проходи стабилно, което съвпадна с пролетта. Никога не съм давала да лази по площадките, за мен е адски мръсно и става черна за секунди (въпреки че е голяма, понякога имитира бебетата). Предвид и че всичко пъхат в устата, още повече.

# 363
  • Мнения: 5 152
1. Смъкна 3-400г като беше болна и един месец почти не яде. Дребничка е и ѝ се отразява, но докато стигнем до следващия преглед си ги върна Simple Smile Но да, около 10-11 имаше период, в който не мърдаше на грамажи, само на см.
2. В началото сама си ги четкаше, когато бяха само отпред. Много обича да си дъвче четката, даваме ѝ, когато има драми със зъбите. Опитва се и навътре да търка, но ѝ е трудно. За съжаление в последно време не е без отпор от нейна страна, но няма как Simple Smile
3. Не съм, защото беше студено, но аз и сега почти не я водя. Минаваме да се полюшка малко, да се пусне 2-3 пъти на пързалката и това е. Ако в това време прохождаше пак щеше да е същото - малко люлка, щях да я пусна да се катери по стълбите на пързалката (не помагам, само пазя) и толкоз. В гората я оставям на земята да си пипа и разглежда, там ни е площадката в повечето случаи.

# 364
  • Мнения: 22
Здравейте! Днес имахме час при педиатър за профилактична доза витамин К на 30-тия ден от раждането.
Бях чела, че от стария препарат, който е изтеглен от пазара (Ка-Вит), са се давали 2 капки.
От новия (Витамин К1 на Омега Вита) пък се дават по 20 капки, понеже е с различна концентрация.
В кабинета ни показаха, че дават Витамин К1 на Омега Вита, но дадоха на бебето 2 капки, а не 20. Попитахме/казахме за това, но не. Трябвало да се дадат 2. Сравних листовките на 2-та препарата и разликата е точно толкова. В момента се чудя дали да купя Витамин К1 на Омега Вита и да додам още 18 капки....
Някой има ли подобен случай, защото напоследък темата е доста нашумяла?

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 20:12 от Windrun

# 365
  • Мнения: 481
Много странно. Ние си дадохме 20 капки витамин К на Омега Вита по препоръка от болницата и педиатърката на бебето.

# 366
  • Мнения: 107
Здравейте! Бебка е на 5 месеца и 15 дни. Много жизнена, весела, енергична и вече казва мама. Разбрах какво е щастие в истинския смисъл на думата.
Днес обаче се стреснах много и искам да споделя с вас за съвет.
Долната устна забелязах, че е синя. Като не е цялата, но част по средата. Синьо, чак ми стана странно. Викам си нещо се е ударила, но въпроса е с какво. Едва ли, аз не я оставям без надзор и с предмети, които могат да я наранят.
Реших да прочета в интернет и като видях какво пише се изплаших много. Текнаха едни сълзи, не мога да се успокоя. Педиатърката не отговаря. Не се случва за първи път да нямам връзка с нея. Скоро и звънях и телефона беше изключен. Детето е жизнено, весело и има супер много енергия. Моля ви посъветвайте ме какво да направя, къде да заведа детето за да я види специалист. Моля се да не е нещо сериозно.
Благодаря, че ме изчетохте🤍

# 367
  • Мнения: 615
Някак невероятно ми се струва дете на 5м вече да казва мама. Да казва срички и те да имат значение е едно, но да ви казва съзнателно мама не мисля. Синът ми е на 8+++ и казва срички, не думи.  Не знам защо някои родители придават значение на всяко нещо, та било то и погрешно.
Децата се удрят, прехапват, стига да не плаче и да има видимо някакъв сигнал за нещо смутително като унилост, плач, замаяност или забавени реакции не бих търсила педиатър. Педиатърът не е на разположение 24/7. Ако толкова се притеснявате има и неотложни кабинети като нямате връзка с него. Не бих завела детето си на лекар без някакви допълнителни признаци.

# 368
  • Мнения: 5 024
Ако много държиш, заведете го в болница Здравето, ако питаш за София. Думички няма как да казва все още, ще сте за Гинес Grinning това е лепетна реч и не носи значение. Но това не виждам каква връзка има с въпроса ти, ако много се притесняваш за синьото, отидете, всеки си знае как ще се успокои все пак.

# 369
  • София
  • Мнения: 8 656
На тази възраст наистина няма как да казва Мама. Бебетата повтарят различни звуци, както е писала Yan това е лепетна реч. Ако наистина казваше мама, трябваше да я изследват на какво се дължи, защото не е нормално и бебетата на 5 месеца не го могат. Повтарят произволни звуци, бръмчат с уста. Това е предшественика на проговарянето, което се случва около и след годинка- с отделни малки думички.
Нищо спешно няма, щом детето се чувства добре. Като стигнете до педиатърката, тя ще погледне устата и ще каже на какво може да се дължи.
Бебешката кожа е тънка, възможно е просто да прозират някакви вени.
Разбира се, че всички се тревожим за децата си и се притесняваме да не им се случи нещо, но ако вие се притеснявате често по този начин, плачете и не успявате да се успокоите, може би е добра идея да поговорите с някой, да разберете от къде идват тези страхове и тревожност.

# 370
  • Мнения: 2 785
Аз съм сигурна,че бебето казва мама ,но не защото знае значението на думата ,а просто си казва мамамамама,моя син казваше бабабабаба,но това не го броя за говорене. Започна да казва мама и баба и т.н чак към 10я месец ,а най-добре на годинката

# 371
  • Мнения: 22
Много странно. Ние си дадохме 20 капки витамин К на Омега Вита по препоръка от болницата и педиатърката на бебето.

Благодаря за отговора. Явно педиатърката ви е информирана, което е супер. Relieved
И в епикризата от болницата пише да се дадат 2мл витамин К на 30-тия ден, което отново отговаря на 20 капки.
Лекарството е сменено от началото на миналата година и ми е странно как все още много от лекарите дават старата доза...

https://www.svobodnaevropa.bg/a/32361981.html
https://www.dnevnik.bg/zdrave/2024/03/10/4597251_kurvene_pri_nov … profilaktikata_s/

# 372
  • Мнения: 5
Момичета има ли някоя мама, която да се е сблъсквала с дилатация на вентрикулната система? Момиченцето ни е на 2 месеца и от раждането й ни казаха, че това трябва да го следим. Днес бяхме на преглед при д-р Денева в Токуда и след ТФЕ тя ни каза, че все още са разширени мозъчните стомахчета, главичката е пораснала с 2см, но за щастие разширението не се е увеличило, но ни посъветва да направим и консултация с проф. Цеков - неврохирург, ако се влоши евентуално състоянието й да е запознат. Да, но отивайки при въпросния професор той веднага каза - без допълнителен преглед, че следва да се направи операция за поставяне на подкожна тръбичка, която да отвежда водата от тези стомахчета в корема. При въпрос от наша страна дали има възможност, каквато д-р Денева ни е казала, че съществува, да се свият, той отговори “Не се надявайте”. Вие какво мислите и може ли да ми препоръчате детски неврохирург ако сте се сблъсквали , защото искаме със сигурност второ мнение.

Здравейте, при нас вентрикулите са увеличени вследствие на мозъчен кръвоизлив и бебчо е с поставен шънт, когато беше на 42 дни. Сега е на 8+++.
Операцията беше извършена в Пирогов от д-р Захаринов и д-р Овнарски. Всеки месец правим ТФЕ при доц. Раница Георгиева.
Моят съвет е бързо на направите консултация с друг неврохирург. Препоръчвам д-р Захаринов, който се пенсионира, но преглежда на други места. Може да отидете в Пирогов или в Иван Рилски (за тук отзивите са добри,но нямам лични наблюдения).

# 373
  • Мнения: 2 785
момичета някоя от вас знае ли дали това е притеснително така да синее венеца преди избиването на кътника,до сега не е било така

# 374
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 782
Нормално е. Венецът не е пробил още и събира по малко кръв. Като пробие, ще се оправи. При нас предкътниците избиваха по същия начин.

Общи условия

Активация на акаунт