Кога децата спират да се "тръшкат" за щяло и за не щяло?

  • 5 534
  • 110
  •   1
Отговори
  • Мнения: 588
Синът ми е на година и 4-5 месеца.
Това е чудесно, само че!

Не е чудесно тръшкането за всяко едно нещо, за което човек може да си помисли:

Ако иска бисквита и не му дам
Ако му дам бисквита и не я иска
Ако иска да се качи в количката
Ако не иска да се качи в количката
На всяка втора самостоятелна крачка (това вече не ми е ясно защо)
На всяко качване в колата
На всяко слизане от колата
На всяко ядене

И още за точно милион и една работи...

Оф не издържам вече  Tired

Моля мамите с по - големи дечица да ми кажат кога престава този период за да се въоръжа с нерви до тогава

# 1
  • Мнения: 46 533
При София започна към 1г. и 6м., сега отшумява, около година значи  Crazy

# 2
  • Мнения: 3 405
Не отшумява, Никсъна е на 8 и се тръшка пак за щяло и нещяло, само дето сега знае, че като му се каже не, трябва да спре Mr. Green само дето спира след няколко опита и вече е изнервил обстановката.
И аз съм един възпитател ooooh!

# 3
  • Мнения: 3 447
Според мен тепърва започва  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 14 654
цецо е на почри 4 години и преди малко легна на земята, защото не получи една ножица
тръшка се и хленчи за разни дреболии, оплаква се и си влачи краката - не често, но се случва
ще свикнеш Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 866
Това е много интерсена тема и за мен. Дъщеря ми е на 2г и 7 мес и продължава. Е, не за всяко нещо, но съвсем периодично. По едно време беше поспряла, сега пак се тръшка. Аз лично я оставям да се тръшка сама и тя се успокоява за 1-2 минути. Ако взема да се обяснявам или да търся някаква логика, става още по-страшно. Няколко пъти съм я шляпвала, развиквала съм се, но истерията става още по-голяма и затова вече съм я оставила сама да разрешава този проблем. Ндявам се да й мине по някое време...Казват, че на 3 г. се кротвали малко.

# 6
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

# 7
  • София
  • Мнения: 10 825
Вчера синът ми за първи път се тръшна на земята - не му дадох да се качи на едно колело в Технополис Confused
Потръшка се точно 30 секунди и му писна, защото не получи грам внимание. Може би прави все още първите си стъпки в изкуството на тръшкането и по-нататък ще се усъвършенства Laughing но ако ще се тръшка все по толкова време, нямам нищо против, ако ще  до пълнолетие да го прави Wink

# 8
  • Мнения: 1 866
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?
Ами защо има хора, които крещят често, а други никога не го правят? За мен това е основното обяснение.
Но мисля също, че тези кризи могат да се притъпят малко при подходящо поведение от страна на родителите. Но рецепта нямам за съжаление. Забелязала съм за моето дете, че прави по-чести кризи, ако не й обърнем достатъчно внимание, ако не се сетим да я разходим, да я разсеем малко и да й намерим подходящи занимания. Тя много обича да ходи на ясла например, за да играе с децата и определено като ходи там, после и в къщи е по-спокойна. Сега 3 седмици беше у дома и не се издържа вече. За съжаление, бебето, както и факта, че работя от вкъщи не ми позволяват да й отделям достатъчно внимание и ясно съзнавам това. И затова се опитвам да бъда по-толерантна с кризите й, оставям я да си излее гнева. Но всяка една такава криза ми напомня, че някъде имам  пропуск и се опитвам максимално да се поправям в крачка.

# 9
моята щерка е на 2.5г и вече има доста редки кризи. тръшкането е начин да изрази недоволството си от нещо (каквото и да било). истина е, че въпросите не помагат, а само задълбочават нешата

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

От възпитанието......ако детето знае, че "НЕ" означава точно "Не" не прави сцени, но ако знае, че ще помрънка и ще получи своето- се тръшка.........ако родителите са постоянни няма тръшкане ....аз и двете ги изпитах на гърба си...... сега живея на ново място ...още съм несигурна в себе си и се колебая за някои неща- появи се тръшкането, което никога преди го е нямало

# 11
  • Мнения: 2 040
И дъщеря ми започна много често с това тръшкане за щяло и нещяло.. ако и дам нещо, защото не го е взела сама, ако не й дам, защо не й го давам и още куп поводи за това ... Спрях вече да й обръщам внимание и не откликвам на капризите й .. а тя плаче и в същото време ме поглежда с бялото на очите, и като види че си върша нещо си и не гледам в нея и о, чудо - плача спира моментално и забравя даже закакво е плакала ...  Wink
 
Тя много обича да ходи на ясла например, за да играе с децата и определено като ходи там, после и в къщи е по-спокойна. Сега 3 седмици беше у дома и не се издържа вече.

И ние сме в същата ситуация .. като ходи на ясла и вечер е супер спокойна, тръшкането се случва много рядко и то в събота и неделя, като сме по цял ден заедно ... но вече 3 седмици си е вкъщи (спрях я от ясла, докато отмине малко грипа) и вече не се издържа ...  Laughing

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

От възпитанието......ако детето знае, че "НЕ" означава точно "Не" не прави сцени, но ако знае, че ще помрънка и ще получи своето- се тръшка.........ако родителите са постоянни няма тръшкане

изключително ти благодаря за този отговор. Peace

за мен темата е изчерпана.

# 13
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Мисля, че когато им покажеш, че "тръшкането" няма да им помогне.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?
Моето лично наблюдение е, че зависи от детето. Видях, че са ти отговорили, че зависело от родителите и от възпитанието, то и аз си мислех така, докато не започна да го прави дъщеря ми. Тя е на 1г. и 7м. и от около 2 месеца се тръшка. Синът ми е на 8г. и никога не го е правил. Мисля, че ги възпитавам еднакво.
Или не й обръщам внимание и много бързо й минава, или ако е много омална - гледам да й отвлека вниманието с нещо друго. Днес се тръшна в най-големия прахуляк на улицата, защото не искаше да ме държи за ръка - оставих я хубаво да се овърдаля и я прибрах и в банята.

# 15
  • Мнения: 7 837
Като че ли започва да отшумява при Самуил (той е на 2 г. и 1 месец). Откакто започнах да прилагам тайм-аут, определено  има ефект.

# 16
  • Мнения: 1 232
Ами не искам да се изкарам цербер,но моето дете никога не се е тръшкало,е дребни капризи да то кой няма и възрастните даже Joy.Но понеже имам пример с приятелка чието момченце се тръшка от много малко и доста от изблиците му са ставали пред очите му,мога да кажа,че това понякога е слабост и на родителите,един път покажеш ли,че може край спукана ти е работата,не че аз не съм го правила понякога ,но определено го отчитам като грешка

Последна редакция: сб, 10 фев 2007, 16:47 от bimba

# 17
  • Мнения: 5
И Алекс се тръшкаше на улицата и в детската градина,но от два месеца е по послушен.Надявам се че ще продължава да слуша.     Laughing  В момента е на 3 г. и 5 месеца.

# 18
  • Мнения: 9 990
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

 newsm78А де?Моята е тип-нетръшкащ се.Не знам какво е да се тръшка, честно..... HugЗа протокола-че съм строга, строга съм, ама дали И от това зависят тези кризи, които и в книги са описани все пак... Thinking

# 19
  • Мнения: 275
когато няма публика-театърът свършва.

# 20
  • Мнения: 46 533

И не само.
Децата са различни, едни се тръшкат, други не, в никакъв случай не мога да сложа всички под един знаменател.

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

И не само.
Децата са различни, едни се тръшкат, други не, в никакъв случай не мога да сложа всички под един знаменател.

Може би...аз имам само едно дете за сега...опита ми е ограничен

# 22
  • Мнения: 3 405
Аз съм съгласна с Никол Grinning Има деца, които ще ти извадят душата докато не получат своето и деца, които кротко ще отстъпят и ще се задоволят с нещо друго.

# 23
  • Мнения: 3 447
До характер е, предполагам... То и с възрастните е така  Simple Smile Изкушавам се да се съглася със Сикрет и да се потупам по рамото, че добре си възпитавам детето (защото подкрепям и прилагам принципа "НЕ означава НЕ"), но истината е, че просто имам лесно дете. Има си моментите на гняв и недоволство (бих се притеснила даже, ако ги нямаше), не отстъпва лесно, но е... диалогичен  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 405
Дона, да ти пратя моя Ник Grinning После ще си говорим Wink
Като беше по-малък, вечер седях без капка силички. Такъв темперамент - чудо Heart Eyes

# 25
  • Мнения: 7 837
Не знам, дали има зависимост, но по мои наблюдения по площадките, момчетата се тръшкат повече от момичетата  Twisted Evil

# 26
  • Мнения: 3 447
Дона, да ти пратя моя Ник Grinning После ще си говорим Wink
Като беше по-малък, вечер седях без капка силички. Такъв темперамент - чудо Heart Eyes
Ми нали и аз това казвам - не е моя заслугата, не ми го пращай  Grinning

# 27
  • Мнения: 7 821
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

От възпитанието......ако детето знае, че "НЕ" означава точно "Не" не прави сцени, но ако знае, че ще помрънка и ще получи своето- се тръшка.........ако родителите са постоянни няма тръшкане ....аз и двете ги изпитах на гърба си...... сега живея на ново място ...още съм несигурна в себе си и се колебая за някои неща- появи се тръшкането, което никога преди го е нямало
Не съм съгласна с това. Имам две деца, с малка разлика, гледани и възпитавани по един и същи начин. Големия не се тръшка или почти не, и никога не го правил. А малкия .... майко мила … истерията му е достойна за публикуване  ooooh! . Така че  и според мен в най-голяма степен зависи от темперамента на детето. Всъщност както и по-горе са писали и при възрастните е така, някой крещят, тръшкат се и правят драми от всичко, други не. Съгласна съм, че постоянното поведение на родителите и не поддаването на изнудване помага, но основно си зависи от детето.

А по въпроса на авторката, Дани е на 3, но кризите и тръшканиците му още не са приключили. Има периоди на затишие и тъкмо си мислим, че вече е изживял този период и той ни удря в земята  Wink.

# 28
  • Мнения: 6 461
Всяко детенце е различно Peace

Тошко до ден днешен никога не се е тръшкал .Определено проблем съм нямала.

Обаче забелязвам ,че Пламен по някога се опитва .....да се тръшка и налага (това се случва много рядко,но се случва)
Забелязала съм обаче ,че бързо  му минава .
Докато се заинати и аз съм овладяла положението. Sunglasses
Гледам да му отвлека вниманието с нещо друго. За сега действа Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 2 019
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?
Ами защо има хора, които крещят често, а други никога не го правят? За мен това е основното обяснение.
Но мисля също, че тези кризи могат да се притъпят малко при подходящо поведение от страна на родителите. Но рецепта нямам за съжаление. Забелязала съм за моето дете, че прави по-чести кризи, ако не й обърнем достатъчно внимание, ако не се сетим да я разходим, да я разсеем малко и да й намерим подходящи занимания. Тя много обича да ходи на ясла например, за да играе с децата и определено като ходи там, после и в къщи е по-спокойна. Сега 3 седмици беше у дома и не се издържа вече. За съжаление, бебето, както и факта, че работя от вкъщи не ми позволяват да й отделям достатъчно внимание и ясно съзнавам това. И затова се опитвам да бъда по-толерантна с кризите й, оставям я да си излее гнева. Но всяка една такава криза ми напомня, че някъде имам  пропуск и се опитвам максимално да се поправям в крачка.
Напълно подкрепям Peace И вкнигите го пише.
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

От възпитанието......ако детето знае, че "НЕ" означава точно "Не" не прави сцени, но ако знае, че ще помрънка и ще получи своето- се тръшка.........ако родителите са постоянни няма тръшкане ....аз и двете ги изпитах на гърба си...... сега живея на ново място ...още съм несигурна в себе си и се колебая за някои неща- появи се тръшкането, което никога преди го е нямало

Също не съм съгласна. С поведението си детето винаги иска да ни каже нещо, понеже са още малки и най-лесно се изразяват чрез действията си.
малката ми дъщеря също не е изключение и тя е в такъв период. Също като Лала съм забелязала, че го прави когато не й обръщам достатъчно внимание.

# 30
  • Мнения: 1 427
А какво става , когато тръшкането не е свързано с някаква забрана и не можеш да кажеш "не"?Например дъщеря ми се тръшка днес цял ден за абсолютно всичко-защо не й стават малките обувки, защо вятъра духа покривалото на кукленската количка и куп още такива.Опитвам се да обяснявам, но тя крещи.Е, какво се прави тогава?Не мисля, че всичко е до възпитанието.Има деца , които просто са такива.Искрено се надявам с възрастта да намалеят тези изблици Praynig

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Други причини- когато растат зъби, уморени са, яде им се жадни са...те са ясни ....между другото първия пубертет съвпада с периода на растене на кътниците ...предполагам, че е вседствие

# 32
  • Мнения: 1 427
Други причини- когато растат зъби, уморени са, яде им се жадни са...те са ясни ....между другото първия пубертет съвпада с периода на растене на кътниците ...предполагам, че е вседствие
Така е.При нас са кучешки зъби.Разбирам я , че е болезнено, опитвам се да се владея , но е трудно.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Не знам как го постигате това с "не"-то, понеже днес и викам "Не", а тя се ухилва и ми вика "Да"  Laughing
Не удържах да седя сериозна, лош възпитател съм.

# 34
  • Мнения: 2 818
И аз съм на принципа Не означава Не, но понякога когато има изнервящи обстоятелства за детето, тя пак се тръшка...  например ако е изморена (след детска почти винаги е, независимо колко е спала следобед) или нещо изнервена (скарала се с някой или нещо такова) и това се отразява на способността й да контролира и изразява емоциите си ... и тогава има тръшкане (не ми обяснява, че се е скарала с Иванчо или че някой й е казал че е лоша, ами започва да ми мрънка за нещо съвсем друго).

П.П. По темата тръшкането -  този вид, за който ти говориш свърши при нас когато тя проговори и започнахме да водим диалози кой какво иска, кога да го направим, защо може или не може, обяснено със спокоен тон.

# 35
  • Мнения: 3 447
Други причини- когато растат зъби, уморени са, яде им се жадни са...те са ясни ....между другото първия пубертет съвпада с периода на растене на кътниците ...предполагам, че е вседствие
Така е.При нас са кучешки зъби.Разбирам я , че е болезнено, опитвам се да се владея , но е трудно.
Кико е адски кисел, когато му растат зъби. Раздразнителен, мрънка непрекъснато, в момента на пробиване реве по 2-3 часа нощем... ама се дере  Confused Другата причина е ако не е спал през деня.

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Честно да си призная и аз се тръшкам като съм уморена, пък камо ли едно малко дете

# 37
  • Мнения: 4 668
И аз преди си мислех , че моето дете няма да се тръшка , че като кажа НЕ , ще е НЕ и така ...
Обаче ... той си знае неговата . Аз не съм от тези които се впечатляват - той ляга на земята и реве , аз - нищо  Confused грам внимание ...обаче не спира  Sick
Опитвам се да му отвлека вниманието - пак не става ... Когато е решил ,че ще се тръшка го прави и най лошото е , че без причина се случва - не му е отказано нещо в даденият момент, просто така си решава .
Ако се опитам просто да го вдигна и да го взема , става още по - страшно .
Но аз отдавна съм го усетила  , че е голям артист и е много емоционален .
Кога ще отмине , не знам  Rolling Eyes при нас скоро започна ... а беше най - доброто дете на света  Mr. Green

# 38
  • София
  • Мнения: 7 097
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?
От възпитанието......
Не съм съгласна с това.
Така че  и според мен в най-голяма степен зависи от темперамента на детето. Всъщност както и по-горе са писали и при възрастните е така, някой крещят, тръшкат се и правят драми от всичко, други не. Съгласна съм, че постоянното поведение на родителите и не поддаването на изнудване помага, но основно си зависи от детето.

И аз не съм съгласна, че е само от възпитанието. Комплексно е - характер, темперамент, гени и чак тогава възпитание.

Калина е на моменти, но сякаш нещата бавно се подобряват...

# 39
  • Мнения: 2 254
Моят син май вече откри що е то тръшкането..започва се.Много му харесва да ровичка в един шкаф в банята.Вчера се запъти натам,а аз затворих вратата-такава ръченица друсна-леле,мале....Хубаво,съгласна съм,като се каже Не да е Не,обаче като го гледам и хабер си няма от това колко твърдо е Не-то на майка му Tired
     За сега съм на метода разсейване-показвам му нещо друго,отиваме в друга стая...но,като изчетох написаното,и имайки предвид,че синът ми се заформя нещо като сериозен инат...тежко ми. Порастват,нахитряват-а като се сетя само колко съм се възмущавала от гледката на тръшкащо се на пода в магазина за детски играчки,примерно,дете....

# 40
  • София
  • Мнения: 15 232
Ивовите "трудни 2" започнаха докато беше на година и половина и поприключиха когато беше почти на 3. Около третия рожден ден вече имах друго дете. Не че е станал идеален-все още се инати понякога, но с него вече може да се говори, а той даже и чува.
А преди като се сетя какво беше...... просваше се на земята за най-малкото нещо. Като усетех, че наближава бурята, имах 3 секунди да го отместя в участък без локва-да не я нацели. Тогава който и да ми кажеше, че търпение му е майката, че ще отмине-не вярвах. Бях на ръба на силите си. Но е факт-наистина отмина. (Какво ли ми готвят следващите фази на растежа-идея нямам..... Crazy).

# 41
  • Мнения: 5 362
Рядко се тръшка за щяло и нещяло.

По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

От възпитанието......ако детето знае, че "НЕ" означава точно "Не" не прави сцени, но ако знае, че ще помрънка и ще получи своето- се тръшка.........ако родителите са постоянни няма тръшкане ....
Съгласна съм  Peace

# 42
  • Мнения: 588
И аз преди си мислех , че моето дете няма да се тръшка , че като кажа НЕ , ще е НЕ и така ...
Обаче ... той си знае неговата . Аз не съм от тези които се впечатляват - той ляга на земята и реве , аз - нищо  Confused грам внимание ...обаче не спира  Sick
Опитвам се да му отвлека вниманието - пак не става ... Когато е решил ,че ще се тръшка го прави и най лошото е , че без причина се случва - не му е отказано нещо в даденият момент, просто така си решава .
Ако се опитам просто да го вдигна и да го взема , става още по - страшно .
Но аз отдавна съм го усетила  , че е голям артист и е много емоционален .
Кога ще отмине , не знам  Rolling Eyes при нас скоро започна ... а беше най - доброто дете на света  Mr. Green
И аз съм като теб - опитвам се да не се впечатлявам, за да не ме манипулира по този начин.
Сега като чета отговорите, смятам че е въпрос на темперамент и дечицата с доминиращ темперамент холерик ги правят в по - голяма степен тези номера в сравнение с останалите.

Не мисля че е от възпитанието, когато кажа НЕ това значи не, независимо че се почва тръшкане, не му се позволява.
И независимо че не му се позволява, започва тръшкане Wink

Ама кво да се прави - син ми е, ще го чакам да му мине (силно се надявам да му мине де)

# 43
  • Мнения: 8 917
Гери се опитва понякога да го прави/не това с тръшкането на земята де, а обикновено инатене/, но засега с мек тон се уговаряме Wink

# 44
  • Мнения: 7 474
Нормално до към 3 г. минава този период  Thinking

# 45
  • Мнения: 1 866
Бих добавила, че тръшкнето на децата не е винаги израз на някакъв каприз. Дъщеря ми например започна да се тръшка повече когато се роди бебето. Когато започнех да го кърмя например ме гледаше в очите и съвсем целенасочено започваше да прави някоя пакост, за да ме предизвика. Естествено казвах НЕ и тя се тръшваше. Това беше някакъв неин начин да покаже ревността си, иначе с бебето беше приятелски настроена. Но на нас с мъжа ми непрекъснато ни правеше номера. Другата честа причина за тръшканията, може би поне в 50 процента от случаите, е чистото неразбиране от моя страна какво иска тя. ДЪщеря ми е от децата, които доста малко говорят и не може да си поиска елементарни неща. И докато се разберем, обстановката се изнервя и тя прави криза. Всъщност аз под тръшкане разбирам не само буквалното просване на земята, защото всъщност тя не го прави, а просто крясъците и истериите за нещо.

В този ред на мисли, смятам, че редовното и непреклонно казване на НЕ при всяка криза на детето не е уместно. Ако поиска бисквита точно преди вечеря е ясно, че няма да й дам и я оставям да крещи. Но пък ако прави криза от ревност гледам да съм по-гъвкава - оставям я да си излее негативната емоция (в крайна сметка то си е нейно право, защото тя няма друг начин да ми каже, че е разтревожена) и после се опитвам да й отделя време само за нея. Понякога е трудно да се разграничат нещата и точно затова възпитанието е толкова сложно нещо...Ако беше толкова просто да кажеш категорично НЕ 20 пъти например и детето да спре, то тогава нямаше да си говорим сега за това, а щяхме да си разрешим проблема. 

# 46
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много говорите за това НЕ. Искам да кажа, че в едни случаи е - НЕ, а в други - може. Ще дам пример. На улицата НЕ трябва да ходи сама, а да ме държи за ръка, в градинката и на детската площадка - може. На терасата може да излиза, когато е топло, но когато е студено - НЕ.
Така че исках да кажа, че НЕ-то понякога е ДА.

# 47
  • Мнения: 326
При нас малкия започна да се тръшка и изпада в истерии, когато се роди сестричката му и то без причина.  Понякога незнам как да постъпя, малката е вече на една година а той продължава с това тръшкане.  Например вчера гледаше детски филм на компютъра и аз исках да му наглася монитора за да му бъде по удобно, но без да искам натиснах едно копче и той се рестартира,  И като започна да реве, да се гърчи, да вика, направо полудявам все едно няма пак да му пусна компютъра.  Направо незнам как да се справя с тази ситуация, опитвала съм да му говоря спокойно, да игнорирам неговите викове но нищо не се получава.  Ако може някой да ми даде съвет

# 48
  • Мнения: 537
Ооох това тръшкане, при нас сега започва. Вкъщи и по-леко, но навън дори се въргаля понякога. Аз не и обръщам много внимание, ама навън хората ме гледат и трябва, няма начин. Надявам се този период да отшуми, но като чета явно ще ни държи цяла година.

# 49
  • Мнения: 588
Да, навън като излезем на разходка най - много се тръшка, въргаля се по земята и реве.
На мен лично не ми пука от хората, но мъж ми много се притеснява като му почнат "кризите" на Пухкавия.

# 50
  • Мнения: 4 668
Да, навън като излезем на разходка най - много се тръшка, въргаля се по земята и реве.
Същото е и при нас ... явно децата ни са с такъв характер  Rolling Eyes С тази разлика , че Мартин почти не реве . За сметка на това крещи и се кара на неговият си бебешки език . Даже и пръст ми е размахвал  hahaha
Днес пак както си ходехме седна на земята и хубаво се омърля ... Нямаше причина  Confused Разбира се , оставих го на земята , обърнах гръб и след малко сам дойде . Когато го хванах за ръката , пак се тръшна .

Не мога да се съглася , че е само от възпитанието  Wink Също така съм твърдо убедена , че с НЕ - тата не трябва да се прекалява . Все пак сега опознават света , ако за всяко нещо им се вика НЕ ще загубят интерес към всичко и ще станат свити и незаинтересовани от нищо деца ... Така мисля аз .

# 51
  • Мнения: 1 383
Има деца, които се тръшкат, и такива, които не го правят, както има деца, които бъркат в шкафчетата, и такива , които не го правят. За мен последното е невероятно, но е факт. Моите са от тръшкащите шкафобъркачи, и малкият определено слага батко си в джоба. А ние вече не сме зелени - минало ни е веднъж през главата. Не се трогваме от тръшкане и темподобни. Ефект - нулев. Тръшка се детето, явно отвътре му идва някак. Та мнението ми е, че е до характер.

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Много говорите за това НЕ. Искам да кажа, че в едни случаи е - НЕ, а в други - може. Ще дам пример. На улицата НЕ трябва да ходи сама, а да ме държи за ръка, в градинката и на детската площадка - може. На терасата може да излиза, когато е топло, но когато е студено - НЕ.
Така че исках да кажа, че НЕ-то понякога е ДА.

Не става въпрос за самата дума....става въпрос за това да има твърди правила..... детето да знае какво може и какво не може ......естествено и тези неща се променят с възрастта....

# 53
Бих добавила, че тръшкнето на децата не е винаги израз на някакъв каприз.

В този ред на мисли, смятам, че редовното и непреклонно казване на НЕ при всяка криза на детето не е уместно. Ако поиска бисквита точно преди вечеря е ясно, че няма да й дам и я оставям да крещи. Но пък ако прави криза от ревност гледам да съм по-гъвкава - оставям я да си излее негативната емоция (в крайна сметка то си е нейно право, защото тя няма друг начин да ми каже, че е разтревожена) и после се опитвам да й отделя време само за нея. Понякога е трудно да се разграничат нещата и точно затова възпитанието е толкова сложно нещо...Ако беше толкова просто да кажеш категорично НЕ 20 пъти например и детето да спре, то тогава нямаше да си говорим сега за това, а щяхме да си разрешим проблема. 

абсолютно съм съгласна с това изказване. Аз под тръшкане имам предвид не само буквалния му смисъл, но и всяко ревливо инатене.
Най-зле беше когато тръгна на ясла (и я спряхме, защото не й се отрази добре). В продълйение на една седмица кризите бяха непрестанни и ги отдавам на емоционалното й състояние: защо е светло навън - рев, защо е тъмно навън -рев, защо ми даде бисквита, защо не ми даде бисквита. Нямаше угодия. Тук изобщо не може да се говори за възпитание. 

От друга страна, ако едно дете иска да бърка в някой шкаф (тук говорим за възраст, в която децата опознават света и всичко им е интересно) и вие му забраните, вие му разваляте комфорта. естествено, че ще реагира. Ако не може да ви обясни с думи - ясно е, че ще го изрази с тръшкане.

Ако за всичко казвам НЕ, горкото дете. То трябва да има някакво поле за изследване, за игра и за изява. Моята е с характер и не обича да и се кърши хатъра. Аз сщо не падам по-долу и понякога е много трудно да си надвием на инатите, но нали съм родител - трябва да намеря начин.

По въпроса какво да се прави, ако се тръшка за щяло и не щяло - моята тактика е:

- да питам - искаш ли да излезем, или искаш да останем в къщи, искаш ли ти да светнеш лампата, искаш ли да взема чинията ти.

- да не предизвиквам ситуации, в които казвам НЕ - шкафовете, до които има достъп са пълни с неща, които са разрешени за пипане, на библиотеката няма книги на нейното ниво, яденето и пиенето се сервират само на нейното столче за хранене, ако знам, че съм купила някаква храна, която не трябва да яде, за да не си развали обяда - ги скривам, за да не ги види и т.н.

- да разсейвам с нещо друго.

- да я оставя да се нареве (ама това е на последно място)

# 54
  • София
  • Мнения: 6 999
Ами според мен не е до дете - до родител е - с което не желая да обидя никой.

Педиатърката на Дариа винаги ме съжаляваше за 'малкия ужас' който си имам  Embarassed А тази жена все пак доста ги е виждала  Mr. Green Обаче се научих да й овладявам тръшканиците.

Ето сега е 2 седмици при баба си, защото има варицела и като се върне ме очакват две седмици на гооооолеми тръшканици.

Вярно е, че 'не' трябва да е 'не', но е добре да не се прекалява с него. Това, което повечето родители правим, когато сме нервни, е да прекаляваме с не-кането... и децата се изнервят и решават да ни направят 'на пук' както ни се струва, което не е така. Те просто искат да се утвърдят като личности.

Според мен възпитанието и отглеждането на дете е най-трудното нещо в света Sad Трябва да се нацели точния баланс м/у позволени и забранени неща, за да може детето хем да не израстне подтиснат възрастен, хем такъв незачитащ нищо егоцентрик.

Другото е да си спокоен. И мен това:

Искам вода
Не в тази чаша
Не в онази....

и хайде рев и тръшкане... Но аз съм възрастния. Аз съм й майка и съм й не само най-близкия човек, а и човека, от който тя зависи напълно. В тази връзка - нямам какво да й доказвам. А тя се е родила 'вчера' и иска да се утвърди, да покаже, че вече е голяма, значима и важна... Колкото повече й го показвам - толкова по-спокойна става. От друга страна - има граници и те са твърди. Аз съм шефа и след като съм казала, че ръцете се мият след влизане у дома - се мият. Не ме е страх нито от писъци, нито от тръшкане, нито от сърдене, а в нашия случай има дори и "Искам в къщатата на тати.", което е подъл номер от нейна страна.   Mr. Green

Дариа имаше силно тръшкащ се период пролетта за около 2 месеца. Сега пак имаше кратък такъв /след празници прекарани с 'баби'/ за около 1 седмица. Другата седмица пак ще очаквам включване.  Mr. Green Но минават, научва се кога тя казва и кога аз  Whistling

# 55
  • Мнения: 8 769
Комплексно е - характер, темперамент, гени и чак тогава възпитание.
И според мен е това. Моите деца също биват възпитавани по еднакъв начин, но Филип в момента проявява безумни тръшканици и ревове, докато на неговата възраст със сестра му се разбирах доста по-човешки (с обяснения и разбиране).
В същност за да получи нещо едно дете пробва най-различни начини, като в началото е тръшкането. После идва молбата и плача, а после (както с Кейти сега)-непрестанното мрънкане, превръщащо се в изнервяща досада  Crazy
Според мен периода на тръшкането минава тогава, когато детето проговори.

# 56
  • Мнения: 2 891
В моя случай тръшкането е, за да привлича вниманието ни, ако случайно решим да гледаме за малко ТВ или друго нещо, различно от него Simple Smile

# 57
  • Мнения: 7 723
Ами според мен не е до дете - до родител е - ....

Аз съм един и същи родител на две съвсем различни по характер деца, затова съм на обратно мнение.  Thinking
При Ивка "пубертетът" започна към година и половина и я държа почти до 4.
При Нети още не е почнал, а най- вероятно ще я размине  Thinking

# 58
  • Мнения: 46 533
Ами според мен не е до дете - до родител е - ....

Аз съм един и същи родител на две съвсем различни по характер деца, затова съм на обратно мнение.  Thinking
 ...


Това наблюдавам и аз при леля ми, на всичкото отгоре е детска учителка, двете и деца са коренно различни, едното се тръшка, другото не  newsm78

# 59
  • София
  • Мнения: 6 999
Това наблюдавам и аз при леля ми, на всичкото отгоре е детска учителка, двете и деца са коренно различни, едното се тръшка, другото не  newsm78

ОК - да поясня: Има деца, които не се тръшкат. Има деца, които са толкова меки, че още първото им тръшкане е пресечено и толкова... Има упорити, по-силни натури, които изглеждат 'тръшкащи' се.

Родителят е този, които да се научи да предотвратява 'тръшкането', а не да се примири, че детето му било такова... В тази връзка го казах.

# 60
  • Мнения: 1 400
Това наблюдавам и аз при леля ми, на всичкото отгоре е детска учителка, двете и деца са коренно различни, едното се тръшка, другото не  newsm78

ОК - да поясня: Има деца, които не се тръшкат. Има деца, които са толкова меки, че още първото им тръшкане е пресечено и толкова... Има упорити, по-силни натури, които изглеждат 'тръшкащи' се.

Родителят е този, които да се научи да предотвратява 'тръшкането', а не да се примири, че детето му било такова... В тази връзка го казах.


Така де, но не точно.
Има много случаи когато просто е невъзможно да се предотврати. Как точно да предотвратиш тръшкането или да направиш така че да не се повтаря често? Хайде - за последното по може да се постигне с много постоянство от страна на родителя, но ... мисля,че е невъзможно да се предотврати. И други казаха по-горе, че си е до дете - това мнение поддържам и аз. Ето - имам две деца, от един и същи пол, вече порастнали, възпитавани по един и същ начин  и в същото време коренно различни по характери . И двете проявяват инати (то кой не го прави?!) , но малката винаги е била специалист по тръшкането, а голямата - не. Едната действа бавно, но постоянно в желанието да стане по нейната, а другата иска това да стане на момента и ако не се получи - тръшка се. Най- кошмарно беше до около 3 и 1/2 - 4 годишна възраст. После нещата се уталожиха.
Според мен когато децата се научат да овладяват емоциите си ( а това мисля, че става около 3-4 годишна възраст) "кризите" също стават по овладяни, инцидентни и не толкова крайни. Друг е въпроса, че някои хора са просто по-емоционални от други и много честно никога не се научават напълно да владеят емоциите си. Колкото и техните родителите да са се старали да ги предотвратяват.
И наистина мисля, че трябва да приемаме децата си такива каквито са, а не да се опитваме да ги моделираме по наше си усмотрение. Да ги насочваме -да, но не и да ги приравняваме с някой друг пък било то и с нас самите. Все пак са си личности, макар и малки  Hug

# 61
  • София
  • Мнения: 3 421
  Преди да се родят децата ми си мислех, че всичко зависи от родителите и все се чудех какви са тези невъзпитани деца дето се търкалят по улиците. Сега вече съм на друг акъл Wink
 Много зависи от емоционалността на детето.
  Вярно моите чак не са се търкаляли, но пък в реването с пълно гърло и тегленето към исканата цел са царе.
 Щерката вече е голяма и не си позволява такова поведение(за сметка на това мрънка, когато иска нещо).
 Малкият прави в къщи цирковете - ляга на земята, рита, пищи.

 При двамата се изисква абсолютно различно поведение - при щерката бях установила - не обръщам ли внимание спираше сама. Обаче малкият като не му обръщаме внимание става по-зле. Затова баща му започна да му отвлича с нещо вниманието и сякаш се успокоява.
 Хубавото е, че кризите при него започнаха да са все по-рядко.   

 

# 62
  • Мнения: 2 757
Съгласна съм с Етиа - няма рецепта. При нас отвличането на внимание не работи. Май игнорирането помага повече. Не че съм се справила с проблема де. Ама имаме по-големи и тоя изобщо не го забелязвам. По правило тръшкането му завършва без постигане на целта му и забелязвам, че скъсява периодите. Но много хитро - ако не стане неговата отива и нарочно прави нещо друго забраненено. Или ме удря  Laughing

# 63
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Като се тръшне на улицата , го оставям и гледам да го обърна на майтап...щом се разсмеем, тръшкането изчезва

# 64
  • Мнения: 2 757
Така де, но не точно.
Има много случаи когато просто е невъзможно да се предотврати. Как точно да предотвратиш тръшкането или да направиш така че да не се повтаря често? Хайде - за последното по може да се постигне с много постоянство от страна на родителя, но ... мисля,че е невъзможно да се предотврати. И други казаха по-горе, че си е до дете - това мнение поддържам и аз. Ето - имам две деца, от един и същи пол, вече порастнали, възпитавани по един и същ начин  и в същото време коренно различни по характери . И двете проявяват инати (то кой не го прави?!) , но малката винаги е била специалист по тръшкането, а голямата - не. Едната действа бавно, но постоянно в желанието да стане по нейната, а другата иска това да стане на момента и ако не се получи - тръшка се. Най- кошмарно беше до около 3 и 1/2 - 4 годишна възраст. После нещата се уталожиха.
Според мен когато децата се научат да овладяват емоциите си ( а това мисля, че става около 3-4 годишна възраст) "кризите" също стават по овладяни, инцидентни и не толкова крайни. Друг е въпроса, че някои хора са просто по-емоционални от други и много честно никога не се научават напълно да владеят емоциите си. Колкото и техните родителите да са се старали да ги предотвратяват.
И наистина мисля, че трябва да приемаме децата си такива каквито са, а не да се опитваме да ги моделираме по наше си усмотрение. Да ги насочваме -да, но не и да ги приравняваме с някой друг пък било то и с нас самите. Все пак са си личности, макар и малки  Hug

Единственото нещо, на което може да се научи едно дете според мен е послушание и подчинение на родителите. Колкото е по-упорито в неподчинението си, толкова мерките ще бъдат по-строги. Разбира се трябва да се внимава да не се мине една определена граница и да се намери начина, който няма да доведе до обратен ефект. Затова е сложно да си родител. Не бива да се оставяме на децата ни да се налагат - те са малки и неопитни, и ще е наша вината ако ги изпуснем и стане нещо фатално. Ако отговаряш за един човек той трябва да ти се подчинява. Иначе нещата просто няма да функционират.

# 65
  • Мнения: 2 891
Като се тръшне на улицата , го оставям и гледам да го обърна на майтап...щом се разсмеем, тръшкането изчезва
Често използвам този трик при нараняване или цупни. Помага наистина.  Grinning

# 66
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

Единственото нещо, на което може да се научи едно дете според мен е послушание и подчинение на родителите.  Ако отговаряш за един човек той трябва да ти се подчинява. Иначе нещата просто няма да функционират.

Това не го искам за моето дете....благодаря ..... не възпитавам послушен човек , а човек със собствено мнение ......... предпочитам да е разлигавен отколкото това, което ти описваш  Confused

# 67
  • София
  • Мнения: 6 999
Единственото нещо, на което може да се научи едно дете според мен е послушание и подчинение на родителите. Колкото е по-упорито в неподчинението си, толкова мерките ще бъдат по-строги. Разбира се трябва да се внимава да не се мине една определена граница и да се намери начина, който няма да доведе до обратен ефект. Затова е сложно да си родител. Не бива да се оставяме на децата ни да се налагат - те са малки и неопитни, и ще е наша вината ако ги изпуснем и стане нещо фатално. Ако отговаряш за един човек той трябва да ти се подчинява. Иначе нещата просто няма да функционират.

Според повечето книги за възпитание - Всички съждения, които съм потъмнила в поста ти са най-сигурния път към 'тръшкащо се' дете.  Mr. Green

Много лесно би го разбрала ако си представиш, че работодателят ти се държи по този начин с теб. Никак няма да ти е приятно предполагам.  newsm78


WILD_cat, на практика си изразила и моето мнение. Във всеки случаи 6 месеца тръшкане не е 'тръшкащо се дете', а нормален период, през който едното ти дете е минало. След което се е научило да си владее емоциите.

# 68
  • Мнения: 14 654
Ако отговаряш за един човек той трябва да ти се подчинява.
ужас, това сериозно ли го мислиш?
все пак едно дете не се дресира, а се отглежда
децата не трябва да са послушни и не бива да се подчиняват дори на родителите си - те да не са роби?
и с изискванията не трябва да се пркалява

# 69
  • Мнения: 1 400
Единственото нещо, на което може да се научи едно дете според мен е послушание и подчинение на родителите. Колкото е по-упорито в неподчинението си, толкова мерките ще бъдат по-строги. Разбира се трябва да се внимава да не се мине една определена граница и да се намери начина, който няма да доведе до обратен ефект. Затова е сложно да си родител. Не бива да се оставяме на децата ни да се налагат - те са малки и неопитни, и ще е наша вината ако ги изпуснем и стане нещо фатално. Ако отговаряш за един човек той трябва да ти се подчинява. Иначе нещата просто няма да функционират.
Боже мой!
Теб така ли са те възпитавали? Само това ли си научила от майка си - да слушаш и да се подчиняваш?
Извинявай, но си мноооого крайна.... Детето ти е малко още, гледай да се поправиш докато е време и след някоя друга година - пак ще говорим....

# 70
  • на Север
  • Мнения: 503
Кога децата спират да се "тръшкат" за щяло и за не щяло?

Когато станат възрастни   Wink

# 71
  • Мнения: 2 757
До всички, които се възмутиха от предния ми постинг за послушанието. Мен не мога да кажа как са ме възпитавали, но за всеки случай е било неправилно и се надявам да не си възпитавам децата по същия начин. Изчела съм много книги за гледане на деца. И какво от това - методите описани там просто не работят или поне не за моето дете. Това, че някой е написал книга не значи, че знае всичко. Както виждате много често не можем да си ползваме взаимно  съветите от личен опит по същата причина - защото за различните деца важат различни неща. Никъде не съм казала, че децата трябва да се дресират или да са роби, не знам защо разбирате нещата по този начин. Нито пък съм казала, че не трябва да се взема предвид индивидуалността на децата и техните предпочитания - напротив. По-скоро много от вас се опитват да си моделират децата, вместо да ги оставят да се развиват по своя си път. Това, което имах предвид с послушанието се отнася за съвсем друго. Примерно като му кажеш да не пипа нещо твое, което може да се счупи или повреди или опасни за него предмети, или да не прави опасни за самия него неща. Защото не може да скриеш всичко и да обезопасиш къщата 100%, нали. И за прекалени изисквания не помня да съм споменала някъде. Изобщо не разбирам защо някои хореа срещат трудности при разбирането на посовете ми. Ако не ви е ясно нещо питайте, а не ме изкарвайте, че съм казала нещо, което дори не съм си помислила. Проблемът е по-скоро във вас, защото си мислите тези неща. Може би вас самите така са ви възпитавали като роби и значението на думата послушание го разбирате именно така. Но не и аз.
Освен това има и други книги за възпитание на деца, които вие явно сте пренебрегнали или изобщо не сте чули за тях и затова не сте ги прочели. Ако бяхте щяхте да разберете, че думата послушание всъщност има позитивен смисъл, а не е синоним на роб или домашен любимец

# 72
  • Мнения: 2 757

Според повечето книги за възпитание - Всички съждения, които съм потъмнила в поста ти са най-сигурния път към 'тръшкащо се' дете.  Mr. Green

Много лесно би го разбрала ако си представиш, че работодателят ти се държи по този начин с теб. Никак няма да ти е приятно предполагам.  newsm78

Извинявай, ама какво ми е приятно на мен няма никакво значение - или ще изпълнявам каквото ми каже работодателя или ще си обирам крушите. Самата аз ако съм работодател ще изисквам същото. Това не значи, че няма да се вслушвам в чуждото мнение и да коригирам своето, ако другото е по-умно или пък че няма да се вслушвам в нуждите на подчинените си. Но ако искам една работа да е свършена по точно определен начин, няма да търпя някой да си я върши както той намери за добре, въпреки, че на мен не ми харесва да е така. Предполагам винаги си била подчинена и си имала строги шефове и затова си настроена веднага да мислиш по този начин. Аз пък гледам от шефската гледна точка и за себе си съм права. Не че съм шеф де, ама... определено го предпочитам пред подчинен  Grinning

# 73
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Може би вас самите така са ви възпитавали като роби и значението на думата послушание го разбирате именно така. Но не и аз.
Освен това има и други книги за възпитание на деца, които вие явно сте пренебрегнали или изобщо не сте чули за тях и затова не сте ги прочели. Ако бяхте щяхте да разберете, че думата послушание всъщност има позитивен смисъл, а не е синоним на роб или домашен любимец


 Crazy

# 74
  • Мнения: 1 400
NikiFin, извинявай ако си се почувствала засегната  Peace
Прочети отново първият си пост по темата и може би ще разбереш защо някой се е възмутил. Прочети го, ама внимателно. Така все едно не си го писала ти....
Как ти прозвуча?
А иначе - всеки си има правото да избира как ще си възпитава децата.
Тук просто се опитваме да отговорим на конкретно зададен въпрос, а то какво стана - пак я оспамихмеее....  ooooh!

# 75
  • Мнения: 8 769
Тук просто се опитваме да отговорим на конкретно зададен въпрос, а то какво стана - пак я оспамихмеее....  ooooh!
Ох, точно това тръгнах да пиша-малко встрани от темата излязохме. Очевидно детенцето на aseim изживява поредния интересен период от детството си. Малко по-емоцианално, малко-по своенравно може би, или просто дете, желаещо да покаже своята индивидуалност  Grinning

# 76
  • Мнения: 1 470
   Хей хора,Хайде да застанем пред огледалото,и...Ние всъщност не се ли тръшкаме за щяло и нещяло?!Просто детските проблеми ни изглеждат по маломважни,иначе сме същите. Wink

# 77
  • Мнения: 3 447
Отново за НЕ-то, макар че сме го коментирали и в други теми... Мисля, че колкото по-рядко се казва НЕ, толкова по-голяма тежест ще има. Непрекъснатото не-кане води дотам, че детето първо се изнервя, след това престава да те чува.
Наистина, не можем да обезопасим къщите си на 100%, но на 90% - можем. И когато останат 3-4 забранени неща, а останалите са разрешени - по-лесно може да се постигне консенсус.
От друга страна, и този метод не е съвсем правилен, защото детето няма да живее винаги в обезопасена среда. Когато отидем у баба му и се започне едно "Не! Не!"... изнервянето е гарантирано  Rolling Eyes

# 78
  • София
  • Мнения: 2 019
Вярно, че малко се отклонихме от темата, но ви преписвам цитат от една книга, която прочетох благодарение на форума и много ми хареса. Освен това мисля, че дава отговор на въпроса.

"Обикновено детето общува посредством поведението си. То постоянно задава въпроса: „Обичаш ли ме?” Начинът, по който отговаряме на този въпрос, определя много неща. Определя самочувствието на детето, манталитета, чувства¬та му, отношенията с връстниците му и т.н. Ако емоцио¬налният му резервоар е пълен, ще го видите в поведението му. Ако е празен, отново се демонстрира чрез поведението му. Приемете го така. Поведението на детето в голяма степен се определя от това дали се чувства обичано.
Това е детската ирационалност. Вместо да печели на¬шата любов и внимание чрез добро поведение, то непрекъснато ни изпитва чрез поведението си. „Обичаш ли ме?” Ако на този важен въпрос отговорим с „да”, чудесно! Тогава детският натиск да търси любов изчезва и детето може да бъде лесно напътствано. Ако то не се чувства обичано, още по-настоятелно продължава да задава този въпрос чрез поведението си. Ние можем да не харесваме това по¬ведение, защото начините, по които детето може да пос¬тъпва, са ограничен брой и много от тях могат да бъдат неподходящи за случая. Стигаме до извода, че когато някой е достатъчно отчаян, поведението му може да стане неуместно. Нищо не прави детето по-отчаяно от липсата на любов.Това е и основната причина за детското непослушание. Когато емоционалният му резервоар е празен, то вика с поведението си: „Обичаш ли ме?”

# 79
  • Мнения: 8 769
Това е и основната причина за детското непослушание. Когато емоционалният му резервоар е празен, то вика с поведението си: „Обичаш ли ме?”
Абсолютно така е. Всеки път, когато се скарам на Кейти, тя пита:"Обичаш ли ме, мамо?" или "Ама ти нали ме обичаш?"....и тогава следват мноооого дълги обяснения... Hug
Това е друга тема...но не се въздържах  Blush

# 80
  • София
  • Мнения: 6 999
Извинявай, ама какво ми е приятно на мен няма никакво значение - или ще изпълнявам каквото ми каже работодателя или ще си обирам крушите. Самата аз ако съм работодател ще изисквам същото. Това не значи, че няма да се вслушвам в чуждото мнение и да коригирам своето, ако другото е по-умно или пък че няма да се вслушвам в нуждите на подчинените си. Но ако искам една работа да е свършена по точно определен начин, няма да търпя някой да си я върши както той намери за добре, въпреки, че на мен не ми харесва да е така. Предполагам винаги си била подчинена и си имала строги шефове и затова си настроена веднага да мислиш по този начин. Аз пък гледам от шефската гледна точка и за себе си съм права. Не че съм шеф де, ама... определено го предпочитам пред подчинен  Grinning

Мне - никога не съм била подчинен.От 8 години съм все шеф.  Mr. Green

Другото няма да го коментирам - имаш пълното право да възпитаваш детето си както ти желаеш. На практика тъй като и друг път не съм била съгласна с мнението ти, но виждам колко остро реагираш на несъгласие - не съм си позволявала да коментирам твои постове... В този смисъл - извинявай.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 5 538
Комплексно е - характер, темперамент, гени и чак тогава възпитание.
И според мен е това. Моите деца също биват възпитавани по еднакъв начин, но Филип в момента проявява безумни тръшканици и ревове, докато на неговата възраст със сестра му се разбирах доста по-човешки (с обяснения и разбиране).
В същност за да получи нещо едно дете пробва най-различни начини, като в началото е тръшкането. После идва молбата и плача, а после (както с Кейти сега)-непрестанното мрънкане, превръщащо се в изнервяща досада  Crazy
Според мен периода на тръшкането минава тогава, когато детето проговори.
И аз съм в същата ситуация. Детелина не ми се е тръшкала, нито е имало големи ревове и номера. Сега обаче малкия е направо отвратителен. Като не стане на неговата ляга на пода и почва да се търкаля и да рита. Ако е в къщи в повечето случаи го игнорирам и го оставям да се прави на маймуна, но кажете какво би трябвало да направя когато направи показно на средата на улицата или в автобуса, както стана преди два дни.
Интересното е че докато не тръгна на градина голямата не знаеше да мрънка, да хленчи и да пили нервите на околните. След няколко месеца ходене на градина обаче вече владее всички възможни техники да ти скъса нервите. Sick

# 82
  • Мнения: 2 757

Мне - никога не съм била подчинен.От 8 години съм все шеф.  Mr. Green

Другото няма да го коментирам - имаш пълното право да възпитаваш детето си както ти желаеш. На практика тъй като и друг път не съм била съгласна с мнението ти, но виждам колко остро реагираш на несъгласие - не съм си позволявала да коментирам твои постове... В този смисъл - извинявай.


Не сме тук за да постигаме консенсус, а всеки да си каже мнението и опита, нали. Но ти ме попита как ще се чувствам ако... и ти отговорих. Иначе съм сигурна, че си по-добър шеф отколкото аз бих била - прекалено съм директна, а хората това ги дразни. Може би ролята на прикрит шеф, когото никой не познава повече ще ми подхожда  Laughing. И ти извинявай ако съм те засегнала с мнението си Blush

# 83
  • Мнения: 2 757
NikiFin, извинявай ако си се почувствала засегната  Peace
Прочети отново първият си пост по темата и може би ще разбереш защо някой се е възмутил. Прочети го, ама внимателно. Така все едно не си го писала ти....
Как ти прозвуча?
А иначе - всеки си има правото да избира как ще си възпитава децата.
Тук просто се опитваме да отговорим на конкретно зададен въпрос, а то какво стана - пак я оспамихмеее....  ooooh!

Прочетох го, но пак не разбрах какво имаш предвид. Ако е това, че самата аз не съм се справила с проблема - да, не съм. Но работя по въпроса. Знаеш че възпитанието е дълъг процес. Ясно е, че всеки си избира как да възпитава децата си, тук сме единодушни. Момичето иска съвет и и казах един вариант, който според мен работи, защото ми изглежда доста разучмен, а не защото при мен е проработил. Малко е старовремски, но имам наблюдения, че днешните методи на възпитание не работят ефективно - вярно децата растат със самочувствие. Но то е прекалено голямо, позволяват си прекалено много волности и като цяло в резултат от днешните младежи излизат нагли и своеволни същества, които освен да бунтарстват и да се борят за права, които им се полагат за друго не стават. Огледай се само. Иначе всеки може да пише книги и да философства. Освен това любов и строгост не са противоположни неща, а напротив. Хубаво е, че се съобразявате винаги с нуждите на децата си. Но е глупаво заради техните нужди тотално да пренебрегвате собствените си - и вие сте хора не по-малко от тях - как искате децата ви да ви уажават, ако вие самите не се уважавате? А децата са манипулатори - всеки манупулира ако може. А те го могат защото имат данните. Но ако ви харесва да сте манипулирани - против нямам Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 4 629
т. нар. тръшкане толкова малките деца (малко над 1 година) го правят, за да си изразят емоциите и фрустрациите.  На тази възраст децата нямат и усещане за време и, когато искат да си събуят обувките, а ние им кажем "после" те идея си нямат какво е това о кога ще настъпи това после. Всичко, което те разбират е, че имат някакво желание, което ние не изпълняваме - и тогава детето се "тръшва", защото незнае какво друго да направи. Освен тръшкането дететоп може да прибегне до писъци, да удря, да хапе...

До кога ще продъжи този период зависи от нас родителите. Казаното "не" да си бъде "не", но не само понякога, а винаги. Да не се злоупотребява с него - да не го използваме по n-пъти на ден. Зависи колко време ще ни отнеме да научим децата си да изразяват емоциите си по други начини, как да изразяват фрустрациите си (освен чрез "тръшкането"). Така, че тръшкане продължава, докато предложим на децата си алтернативи

# 85
  • София
  • Мнения: 6 999
До кога ще продъжи този период зависи от нас родителите. Казаното "не" да си бъде "не", но не само понякога, а винаги. Да не се злоупотребява с него - да не го използваме по n-пъти на ден. Зависи колко време ще ни отнеме да научим децата си да изразяват емоциите си по други начини, как да изразяват фрустрациите си (освен чрез "тръшкането"). Така, че тръшкане продължава, докато предложим на децата си алтернативи

Абсолютно точно си го казала.  Peace

# 86
  • Мнения: 4 392
...Това е и основната причина за детското непослушание. Когато емоционалният му резервоар е празен, то вика с поведението си: „Обичаш ли ме?”[/b]
Дъщеря ми не може още да ме попита с думи: "Обичаш ли ме?", но днес очите и ми задаваха този въпрос, когато и се скарах. Беше толкова изразително, че се чудя, как не съм я " чула" досега... Blush
Преди да родя, си мислех, че децата, които се тръшкат не са възпитани. Blush Когато се сблъсках с явлението, разбрах, че не е точно така. Дъщеря ми започна да се тръшка изведнъж, в един определен ден, като никога дотогава не беше го правила и не беше давала такива признаци... Направи ми такъв цирк, както си седяхме  на едно кафе, че и на мен ми идеше да се тръшна. ooooh! Все едно не беше моето дете.  #CrazyДържеше да отиде да се овъргаля в пясъка на една строителна площадка, а аз не и давах. Накрая и позволих и миряса.
Оказа се, че точно тогава и растат зъби, което при нея винаги си е проблем. Хомеопатът ми обясни, че така правят, защото имат някакъв проблем (в случая болка) или имат нужда от нещо, но като не ги разберем , понеже още не могат да говорят, изразяват протеста си по този начин. Peace

# 87
Мъжът ми е психолог и когато нашето дете влезе в този период той ми разясни каква е ситуацията.Накратко, лаически: става въпрос за индивидуализирането на детето т.е. откъсване от симбиотичната връзка, която е имало с майката и възползването от възможноста за собствен избор като отделна личност и в същото време при отстоявонето на този избор страх от загубата на любовта на майката.Сложно е, но и на самите деца не им е лесно, получава се парадоксална ситуация и наблюдаване от към поведенческо ниво на"искам, не искам, не знам какво искам".Единствената нормална реакция от страна на родителите и най вече майката е подкрепа и приемане на детето такова каквото е в момента до преминаване на периода който може да продължи до 3 год., но го дават 20-24 мес. обикновенно, индивидуално е.Внимавайте, неправилното отношение през този период създава проблеми през Едиповия период.

# 88
  • Мнения: 2 254
Бубе,в 2-3 изречения-кое е правилното отношение в моменти като тези?

# 89
  • Мнения: 524
Браво, мами!
Беше удоволствие за мен да чета.
Може ли да "олекотя" темата като кажа, че според мен децата се тръшкат за щяло и нещяло доката станат родители!

# 90
  • София
  • Мнения: 2 019
децата се тръшкат за щяло и нещяло доката станат родители!

Е това вече според мен не е нормално. Ако периодът е толкова дълъг вина имат родителите и последствията са едни неадекватни възрастни.

# 91
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Мъжът ми е психолог и когато нашето дете влезе в този период той ми разясни каква е ситуацията.Накратко, лаически: става въпрос за индивидуализирането на детето т.е. откъсване от симбиотичната връзка, която е имало с майката и възползването от възможноста за собствен избор като отделна личност и в същото време при отстоявонето на този избор страх от загубата на любовта на майката.Сложно е, но и на самите деца не им е лесно, получава се парадоксална ситуация и наблюдаване от към поведенческо ниво на"искам, не искам, не знам какво искам".Единствената нормална реакция от страна на родителите и най вече майката е подкрепа и приемане на детето такова каквото е в момента до преминаване на периода който може да продължи до 3 год., но го дават 20-24 мес. обикновенно, индивидуално е.Внимавайте, неправилното отношение през този период създава проблеми през Едиповия период.


Да, и аз съм чела нещо подобно в книгите за детска психология.
Но забелязах, че в този период ако съм спокойна и той по-бързо се успокоява (от колкото ако съм изнервена-това рефлектира върху него), а ако му предложа прегръдка веднага мирясва (много обича да се гушка) и кажа ли му гушни мама и спира цирка и се гушва в мен. Усеща подкрепата ми и това го успокоява, явно е, че и той самия не осъзнава какво иска, но го иска... и усетили, че го разбирам, това го успокоява и спира. Същото е когато се удари и започне да плаче като го гушна и му кажа, че знам как се чувства и разбирам, че го боли, това веднага му действа успокоително и спира да плаче дори и да го боли все още.

# 92
  • Мнения: 8 769
а ако му предложа прегръдка веднага мирясва (много обича да се гушка) и кажа ли му гушни мама и спира цирка и се гушва в мен.  [/b] [/color]
"Гушни мама" изобщо не влияе на Филип.
Там просто се иска докато получи желаното нещо или докато го забрави.
Пресен пример отпреди 2 часа:
Купих захарни сърчица (заедно с него бяхме, няма как да не ги види) за довечера, дечицата да имат нещо интересно след вечеря. Да, ама Филип пожела сърцето сега и веднага. Мята се, хленчи (поне не се тръшна на улицата, което си е направо напредък), моли се (чак магазинерката се разчувства), рева....40 мин. Посинях да обяснявам как сега това е невъзможно да стане. Миряса едва когато се прибрахме и видя, че наистина има супа, която трябва да изяде.... Tired Спокойствие, търпение му е майката, но понякога и те не стигат, хъх... Grinning

# 93
  • На небето
  • Мнения: 5 530
а ако му предложа прегръдка веднага мирясва (много обича да се гушка) и кажа ли му гушни мама и спира цирка и се гушва в мен.  [/b] [/color]
"Гушни мама" изобщо не влияе на Филип.
Там просто се иска докато получи желаното нещо или докато го забрави.
Пресен пример отпреди 2 часа:
Купих захарни сърчица (заедно с него бяхме, няма как да не ги види) за довечера, дечицата да имат нещо интересно след вечеря. Да, ама Филип пожела сърцето сега и веднага. Мята се, хленчи (поне не се тръшна на улицата, което си е направо напредък), моли се (чак магазинерката се разчувства), рева....40 мин. Посинях да обяснявам как сега това е невъзможно да стане. Миряса едва когато се прибрахме и видя, че наистина има супа, която трябва да изяде.... Tired Спокойствие, търпение му е майката, но понякога и те не стигат, хъх... Grinning

Много зависи от детето. Моето дете лесно се разсейва и бъро забравя. Имам приятелки с изключително упорити деца, които като се тръшнат, каквото и да правиш е без ефект. То те игнорира и не чува нищо от това което му казваш, само собствените си писъци. Всяка майка трябва да реагира индивидуално според детето си, трябва да опитва докато види кое действа при нейното дете. Моя син винаги е откликвал на здравия разум и желязната логика и съм съумявала да го убедя в повечето случаи, ако не успея с приказки... гушкането помага (поне при нас).

# 94
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
Браво, мами!
Беше удоволствие за мен да чета.
Може ли да "олекотя" темата като кажа, че според мен децата се тръшкат за щяло и нещяло доката станат родители!
И аз съм на същото мнение но не за щяло и за нещяло а за конкретни неща,се тръшкат докато не станат родители.

# 95
  • София
  • Мнения: 270
И при моята дъщеря помага гушкането.
Даже това й е наказанието като ме ядоса много. Казвам й, че с това държание не постига нищо и щом се държи така да не ме търси повече да я гушкам  Crossing Arms. В следващия момент със същия рев продължава да ме моли да я гушна.
Обаче в повечето случаи и тя не знае защо се тръшка. А го прави почти за всяко нещо. И много дълго продължи тоя период  ooooh!, въпреки, че е на приливи и отливи.
Надявам се, че като тръгне на градина и започнем да излизаме повече ще изразходва повече енергия и няма да е чак такова чудо.

А конкретно на въпроса, съмнявам се, че ще спре да се тръшка някога. Най-много да смени подхода когато иска да получи нещо. То е ясно, че ще ни манипулират цял живот  Wink Да са ни живи и здрави  Heart Eyes

# 96
  • Мнения: 3 447
а ако му предложа прегръдка веднага мирясва (много обича да се гушка) и кажа ли му гушни мама и спира цирка и се гушва в мен.  [/b] [/color]
"Гушни мама" изобщо не влияе на Филип.
При нас също не работи гушкането. В такива моменти е гневен и ми е ядосан - не проявява агресия, слава богу, а и бързо му минава (овенска му работа  Simple Smile)... Така че го оставям да си пореве яростно, аз през това време дишам дълбоко и си мисля за красиви неща  Crazy И едва след като се успокои, му казвам "Ела да те гушна" и докато го гушкам, обяснявам надълго и нашироко защо не може еди кое си. Докато е гневен обаче, нищо не казвам, знам, че няма да ме чуе.

# 97
  • София
  • Мнения: 2 050

И едва след като се успокои, му казвам "Ела да те гушна" и докато го гушкам, обяснявам надълго и нашироко защо не може еди кое си. Докато е гневен обаче, нищо не казвам, знам, че няма да ме чуе.
Мдаа, същата работа овенска!
На мен ми е правила такива изпълнения в парка, че веднъж една баба (с внуче) ме питаше със съчувствие дали сме я водили на лекар и дали даваме нещо ( за успокоение се имаше предвид).
Аз засега нямам формула за решение на "проблема", всеки път подхода за успокоение е според ситуацията, но вкъщи я оставям да се нареве и натъркаля на пода колкото си иска. Лошото е че тази порода (овенската Mr. Green) има неограниени способносто за реване Tired, знам го и от личен опит дори имам ясни спомени от детството...

А иначе периода започна около 1г. и половина и си мисля че започна, когато детето осъзна че е самостоятелна едининица, а не с мама едно общо цяло.

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 20:32 от emi_jamie

# 98
  • На небето
  • Мнения: 5 530
а ако му предложа прегръдка веднага мирясва (много обича да се гушка) и кажа ли му гушни мама и спира цирка и се гушва в мен.  [/b] [/color]
"Гушни мама" изобщо не влияе на Филип.
При нас също не работи гушкането. В такива моменти е гневен и ми е ядосан - не проявява агресия, слава богу, а и бързо му минава (овенска му работа  Simple Smile)... Така че го оставям да си пореве яростно, аз през това време дишам дълбоко и си мисля за красиви неща  Crazy И едва след като се успокои, му казвам "Ела да те гушна" и докато го гушкам, обяснявам надълго и нашироко защо не може еди кое си. Докато е гневен обаче, нищо не казвам, знам, че няма да ме чуе.

Не знам дали зависи от възрастта, но моя син дори и аз да съм направила нещо с което да причиня неговия рев, пак идва при мен с протегнати ръце за прегръдка (никога не ми е бил ядосан до толкова, че да ме отблъсква). Независимо от това, че аз съм виновната за това му състояние. Разбира се никога не му отказвам, не можеш да отблъснеш 2 протегнати ръце и 1 тъжно лице, а още повече едни насълзени очи. С това му показвам, че го обичам въпреки всичко и наказанието си е валидно, разбира се. Но ако ми беше гневен и аз бих реагирала като теб, бих го оставила докато му мине гнева и след това, щях да го гушна и да обясня съвсем на кратко и простичко, защо се е стигнало до тук.

А иначе периода започна около 1г. и половина и си мисля че започна, когато детето осъзна че е самостоятелна едининица, а не с мама едно общо цяло.

Да, според психолозите е така (това е периода между 2 и 3г.), този период приключва след 3 рожден ден на детето, пак според тях. И се възобновява отново след 4 му година.  Sad

# 99
  • Мнения: 254
И аз да кажа две думи за мойто зверче Mr. Green
Не вярвам някоя майка, която е била свидетел на тръшкане на детенце в парка, на улицата или в магазина да не си е казала е това няма да го позволя никога с моето дете. Е да ама не. Естествено децата имат различен темперамент, характер, различна реакция към околния свят. На нас самите понякога ни идва да се тръшкаме и едвам се удържаме.
Мога да кажа, че моят син е доста спокойно дете, слуша когато му обяснавам нещо (колко разбира не се знае, но поне усеща) и изобщо добричък е. Но и ние дойдохме на тоя хал с тръшкането и то от много скоро...започна да мрънка, да плаче за каквото ви хрумне. Правил ми е и сцени на улицата овладявам ги засега, но на косъм всеки път:)))) Той е лъв и знам, че трябва много да се внимава, че там при тях със самочувствието е голям проблем. В момента живеем при бабата (майка ми) и както се досещате проблемът е по-голям.
Според мен когато едно дете получава много внимание и обяснения и е свиканло на такова отношение е много трудно да се получи номера със сега поиграй си сам малко или остави мама да свърши тази важна работа и после ще си играем...трудно е да направиш едно уравновесено човече и да си най-големия специалист, трудно е да намериш средата на нещата. Затова с търпение мами и без много да се връзваме това са периоди, които минават.

# 100
  • Мнения: 8 769
а ако му предложа прегръдка веднага мирясва (много обича да се гушка) и кажа ли му гушни мама и спира цирка и се гушва в мен.  [/b] [/color]
"Гушни мама" изобщо не влияе на Филип.
При нас също не работи гушкането. В такива моменти е гневен и ми е ядосан - не проявява агресия, слава богу, а и бързо му минава (овенска му работа  Simple Smile)... Така че го оставям да си пореве яростно, аз през това време дишам дълбоко и си мисля за красиви неща  Crazy И едва след като се успокои, му казвам "Ела да те гушна" и докато го гушкам, обяснявам надълго и нашироко защо не може еди кое си. Докато е гневен обаче, нищо не казвам, знам, че няма да ме чуе.
За абсолютно, абсолютно същото говоря....за овен също тъй....И аз така забелязах, когаот е гневен е заслепен и нищо не чува и не вижда. След известно време се поддава на обработка Crazy

# 101
  • Мнения: 1 404
А Ния никога не се е тръшкала,защото иска нещо,просто в един момент се усмихва,в следващия започва да мрънка и така постепенно се саморазпалва докато стигне до истерия съвсем. ConfusedПример-днес по обед си играем двете и тя изведнъж започва да мрънка,питам я-искаш ли да поиграем на друго-нееееее,поглежда си чорапите и ревва-ама защо съм с тия чорапи,не са ми удобни.Предлагам аз да сменим чорапите-аа,нееееееееее,ако ги сменим,тия ще се сърдят и ще плачат,тук вече се извива на дъга и започва да реве до посиняване,опитах да я гушна-по-зле стана,пищи,та се къса.Точно тогава влиза майка ми и се изказва мъдро-абе какво го правиш това дете,еййй,не се научи да го гледаш Mr. Green

# 102
Дали някои изобщо спират да се тръшкат? Аз мисля, че зависи много от самото дете- от неговия характер, възпитание и т.н. При нас този проблем съшо е много назрял и незнам какво да предприема... newsm78 А тръшкането започна от скоро, но се отнася за всичко за което не е съгласен ..... включая и това, че ако реши, че посоката, в която го водя не е тази в която иска да върви ...., ако не искам да му дам нещо, или ако не иска да се прибира .....вече панталоните ни се изтъркаха на коленете, а за лятото ме съмнява, че ще купувам наколенки .. Joy 

# 103
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз да кажа две думи за мойто зверче Mr. Green
Не вярвам някоя майка, която е била свидетел на тръшкане на детенце в парка, на улицата или в магазина да не си е казала е това няма да го позволя никога с моето дете. Е да ама не. Естествено децата имат различен темперамент, характер, различна реакция към околния свят. На нас самите понякога ни идва да се тръшкаме и едвам се удържаме.
Мога да кажа, че моят син е доста спокойно дете, слуша когато му обяснавам нещо (колко разбира не се знае, но поне усеща) и изобщо добричък е. Но и ние дойдохме на тоя хал с тръшкането и то от много скоро...започна да мрънка, да плаче за каквото ви хрумне. Правил ми е и сцени на улицата овладявам ги засега, но на косъм всеки път:)))) Той е лъв и знам, че трябва много да се внимава, че там при тях със самочувствието е голям проблем. В момента живеем при бабата (майка ми) и както се досещате проблемът е по-голям.
Според мен когато едно дете получава много внимание и обяснения и е свиканло на такова отношение е много трудно да се получи номера със сега поиграй си сам малко или остави мама да свърши тази важна работа и после ще си играем...трудно е да направиш едно уравновесено човече и да си най-големия специалист, трудно е да намериш средата на нещата. Затова с търпение мами и без много да се връзваме това са периоди, които минават.

Оу, това че живеете с баби е много лошо, аз живея със свекъра и свекърва ми за сега, и това не му се отразява добре (затова гледам да ограничавам посещенията до 2 пъти на ден по малко), в общи линии съм забелязала, че колкото повече време е около бабите и дядовците толкова по ужасен става, за 2 дена не мога да си позная детето, за всяко нещо се тръшка, пищи, недоволства, не ме иска и т.н. Около 2 седмици сме предимно двамата и вечер с тати де, но по рядко вижда бабите и дядовците и отношението му е различно, изключително послушен и спокоен е, любовта му към мен е нараснала и все ме гушка, целува и стиска, а бабите като са там, ме игнорира.

# 104
  • София
  • Мнения: 1 062
Няма да копирам цялото мнение на Иса, но съм съгласна на 100% с него. Както в повечето случаи, когато съм я чела.

# 105
ТинаХрис мисля че Тinka79  отговори на запитването ти към мен, макар и не с две изречения.Всяко дете е различно и подхода трябва да е според детето ,аз исках да ви обясня какаво трябва да е основното отношение, разбиране и подкрепа.все пак и ние ,родителите сме хора ,уморени сме избухваме ,но трябва да се ограничаваме от агресивното поведение към децата,нямам впредвид физически контакт, агресия може да има и в едно най обикновенно овикване.Това най им тежи на децата и не могат да го преодоляват,или много трудно го преодоляват.Това е, по ве4е емпатия. Grinning 

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 10:56 от bube

# 106
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
По-интересно ми е да науча, защо има деца, които се "тръшкат" и такива, които не го правят? От какво зависи?

от това, дали родителите са богопомазани и Бог ги е дарил с послушни и мирни дечица.

Аз съм от богопомазаните. Flutter Не знам кога почва още по-малко кога свършва този период.

Ей така  #Crazy Shocked гледам, когато видя някое чуждо дете да се тръшка  ooooh!

# 107
  • Мнения: 2 757

от това, дали родителите са богопомазани и Бог ги е дарил с послушни и мирни дечица.

Аз съм от богопомазаните. Flutter Не знам кога почва още по-малко кога свършва този период.

Ей така  #Crazy Shocked гледам, когато видя някое чуждо дете да се тръшка  ooooh!

По-скоро ми се струва, че Бог дава послушни дечица на тези, които не бих могли да се справят с непослушни. На всеки колко мойе да носи - не повече  Wink

# 108
  • На небето
  • Мнения: 5 530

от това, дали родителите са богопомазани и Бог ги е дарил с послушни и мирни дечица.

Аз съм от богопомазаните. Flutter Не знам кога почва още по-малко кога свършва този период.

Ей така  #Crazy Shocked гледам, когато видя някое чуждо дете да се тръшка  ooooh!

По-скоро ми се струва, че Бог дава послушни дечица на тези, които не бих могли да се справят с непослушни. На всеки колко мойе да носи - не повече  Wink

И аз така си мисля. С моя се справям, но понякога съм на края на силите си, но ако е по зле и от моя, няма да издържа. На мойта етъра сина и беше бебе мечта, само спеше и ядеше и тя вечно се оплакваше, едвам издържала, трябвало на 3 часа да го кърми, ох колко и било трудно и тежко. Ако имаше като моето дете нямаше да издържи и 30мин.

# 109
  • Мнения: 100
И аз да споделя, че от скоро ни връхлетя този проблем. Проявява се най-вече когато е уморен или има някакъв дискомфорт (зъби, температура...). Лошото е, че започва да реве истерично и да си тръшка главата напред назад (на няколко пъти да остана без зъби), а не осъзнава, че може да се нарани. Най-пресният пример е от вчера - ходихме на лекар, защото имаше температура предната вечер. Влезе с голямо желание в кабинета, но след като лекарката му прегледа гърлото настана една истерия, ужас, едвам го преслуша. После в колата влезе с рев, през целия път се дра и чак вкъщи замлъкна. В по-леки случаи отвличането на вниманието има ефект, но в тази ситуация нищо не помогна, нито гушкането, нито кончетата по пътя, вода, солети - опъна ни нервите до n-та степен. Според мен също е въпрос на темперамент, от сега си личи, че Любчо ще бъде доста упорит в желанията и действията си и явно тепърва ще трябва да се уча кога и как да казвам НЕ. 

# 110
  • Мнения: 2 722
при нас тръшкането започна преди 10 дни и то дневно тръшкане с истерия се комбинира с нощни писъци - не е истина! #Crazy
Много търпелив родител съм, старая се да не казвам "не" и не повишавам тон почти никога, но това не ме спаси от тръшкането. В някои случаи отклоняването на вниманието помага но не винаги. Опитах с тайм-аут но тръшкането и писъците не спират по половин час. Така до оня ден когато реших да пробвам нова терапия - опитвам се да изпреваря неговото тръшване и аз се тръшвам първа - успях! Опитайте и вие - ако знаете какви ококорени очи видях - не могат да се опишат с думи!

Общи условия

Активация на акаунт