Кога децата спират да се "тръшкат" за щяло и за не щяло?

  • 5 559
  • 110
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 8 769
Тук просто се опитваме да отговорим на конкретно зададен въпрос, а то какво стана - пак я оспамихмеее....  ooooh!
Ох, точно това тръгнах да пиша-малко встрани от темата излязохме. Очевидно детенцето на aseim изживява поредния интересен период от детството си. Малко по-емоцианално, малко-по своенравно може би, или просто дете, желаещо да покаже своята индивидуалност  Grinning

# 76
  • Мнения: 1 470
   Хей хора,Хайде да застанем пред огледалото,и...Ние всъщност не се ли тръшкаме за щяло и нещяло?!Просто детските проблеми ни изглеждат по маломважни,иначе сме същите. Wink

# 77
  • Мнения: 3 447
Отново за НЕ-то, макар че сме го коментирали и в други теми... Мисля, че колкото по-рядко се казва НЕ, толкова по-голяма тежест ще има. Непрекъснатото не-кане води дотам, че детето първо се изнервя, след това престава да те чува.
Наистина, не можем да обезопасим къщите си на 100%, но на 90% - можем. И когато останат 3-4 забранени неща, а останалите са разрешени - по-лесно може да се постигне консенсус.
От друга страна, и този метод не е съвсем правилен, защото детето няма да живее винаги в обезопасена среда. Когато отидем у баба му и се започне едно "Не! Не!"... изнервянето е гарантирано  Rolling Eyes

# 78
  • София
  • Мнения: 2 019
Вярно, че малко се отклонихме от темата, но ви преписвам цитат от една книга, която прочетох благодарение на форума и много ми хареса. Освен това мисля, че дава отговор на въпроса.

"Обикновено детето общува посредством поведението си. То постоянно задава въпроса: „Обичаш ли ме?” Начинът, по който отговаряме на този въпрос, определя много неща. Определя самочувствието на детето, манталитета, чувства¬та му, отношенията с връстниците му и т.н. Ако емоцио¬налният му резервоар е пълен, ще го видите в поведението му. Ако е празен, отново се демонстрира чрез поведението му. Приемете го така. Поведението на детето в голяма степен се определя от това дали се чувства обичано.
Това е детската ирационалност. Вместо да печели на¬шата любов и внимание чрез добро поведение, то непрекъснато ни изпитва чрез поведението си. „Обичаш ли ме?” Ако на този важен въпрос отговорим с „да”, чудесно! Тогава детският натиск да търси любов изчезва и детето може да бъде лесно напътствано. Ако то не се чувства обичано, още по-настоятелно продължава да задава този въпрос чрез поведението си. Ние можем да не харесваме това по¬ведение, защото начините, по които детето може да пос¬тъпва, са ограничен брой и много от тях могат да бъдат неподходящи за случая. Стигаме до извода, че когато някой е достатъчно отчаян, поведението му може да стане неуместно. Нищо не прави детето по-отчаяно от липсата на любов.Това е и основната причина за детското непослушание. Когато емоционалният му резервоар е празен, то вика с поведението си: „Обичаш ли ме?”

# 79
  • Мнения: 8 769
Това е и основната причина за детското непослушание. Когато емоционалният му резервоар е празен, то вика с поведението си: „Обичаш ли ме?”
Абсолютно така е. Всеки път, когато се скарам на Кейти, тя пита:"Обичаш ли ме, мамо?" или "Ама ти нали ме обичаш?"....и тогава следват мноооого дълги обяснения... Hug
Това е друга тема...но не се въздържах  Blush

# 80
  • София
  • Мнения: 6 999
Извинявай, ама какво ми е приятно на мен няма никакво значение - или ще изпълнявам каквото ми каже работодателя или ще си обирам крушите. Самата аз ако съм работодател ще изисквам същото. Това не значи, че няма да се вслушвам в чуждото мнение и да коригирам своето, ако другото е по-умно или пък че няма да се вслушвам в нуждите на подчинените си. Но ако искам една работа да е свършена по точно определен начин, няма да търпя някой да си я върши както той намери за добре, въпреки, че на мен не ми харесва да е така. Предполагам винаги си била подчинена и си имала строги шефове и затова си настроена веднага да мислиш по този начин. Аз пък гледам от шефската гледна точка и за себе си съм права. Не че съм шеф де, ама... определено го предпочитам пред подчинен  Grinning

Мне - никога не съм била подчинен.От 8 години съм все шеф.  Mr. Green

Другото няма да го коментирам - имаш пълното право да възпитаваш детето си както ти желаеш. На практика тъй като и друг път не съм била съгласна с мнението ти, но виждам колко остро реагираш на несъгласие - не съм си позволявала да коментирам твои постове... В този смисъл - извинявай.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 5 560
Комплексно е - характер, темперамент, гени и чак тогава възпитание.
И според мен е това. Моите деца също биват възпитавани по еднакъв начин, но Филип в момента проявява безумни тръшканици и ревове, докато на неговата възраст със сестра му се разбирах доста по-човешки (с обяснения и разбиране).
В същност за да получи нещо едно дете пробва най-различни начини, като в началото е тръшкането. После идва молбата и плача, а после (както с Кейти сега)-непрестанното мрънкане, превръщащо се в изнервяща досада  Crazy
Според мен периода на тръшкането минава тогава, когато детето проговори.
И аз съм в същата ситуация. Детелина не ми се е тръшкала, нито е имало големи ревове и номера. Сега обаче малкия е направо отвратителен. Като не стане на неговата ляга на пода и почва да се търкаля и да рита. Ако е в къщи в повечето случаи го игнорирам и го оставям да се прави на маймуна, но кажете какво би трябвало да направя когато направи показно на средата на улицата или в автобуса, както стана преди два дни.
Интересното е че докато не тръгна на градина голямата не знаеше да мрънка, да хленчи и да пили нервите на околните. След няколко месеца ходене на градина обаче вече владее всички възможни техники да ти скъса нервите. Sick

# 82
  • Мнения: 2 757

Мне - никога не съм била подчинен.От 8 години съм все шеф.  Mr. Green

Другото няма да го коментирам - имаш пълното право да възпитаваш детето си както ти желаеш. На практика тъй като и друг път не съм била съгласна с мнението ти, но виждам колко остро реагираш на несъгласие - не съм си позволявала да коментирам твои постове... В този смисъл - извинявай.


Не сме тук за да постигаме консенсус, а всеки да си каже мнението и опита, нали. Но ти ме попита как ще се чувствам ако... и ти отговорих. Иначе съм сигурна, че си по-добър шеф отколкото аз бих била - прекалено съм директна, а хората това ги дразни. Може би ролята на прикрит шеф, когото никой не познава повече ще ми подхожда  Laughing. И ти извинявай ако съм те засегнала с мнението си Blush

# 83
  • Мнения: 2 757
NikiFin, извинявай ако си се почувствала засегната  Peace
Прочети отново първият си пост по темата и може би ще разбереш защо някой се е възмутил. Прочети го, ама внимателно. Така все едно не си го писала ти....
Как ти прозвуча?
А иначе - всеки си има правото да избира как ще си възпитава децата.
Тук просто се опитваме да отговорим на конкретно зададен въпрос, а то какво стана - пак я оспамихмеее....  ooooh!

Прочетох го, но пак не разбрах какво имаш предвид. Ако е това, че самата аз не съм се справила с проблема - да, не съм. Но работя по въпроса. Знаеш че възпитанието е дълъг процес. Ясно е, че всеки си избира как да възпитава децата си, тук сме единодушни. Момичето иска съвет и и казах един вариант, който според мен работи, защото ми изглежда доста разучмен, а не защото при мен е проработил. Малко е старовремски, но имам наблюдения, че днешните методи на възпитание не работят ефективно - вярно децата растат със самочувствие. Но то е прекалено голямо, позволяват си прекалено много волности и като цяло в резултат от днешните младежи излизат нагли и своеволни същества, които освен да бунтарстват и да се борят за права, които им се полагат за друго не стават. Огледай се само. Иначе всеки може да пише книги и да философства. Освен това любов и строгост не са противоположни неща, а напротив. Хубаво е, че се съобразявате винаги с нуждите на децата си. Но е глупаво заради техните нужди тотално да пренебрегвате собствените си - и вие сте хора не по-малко от тях - как искате децата ви да ви уажават, ако вие самите не се уважавате? А децата са манипулатори - всеки манупулира ако може. А те го могат защото имат данните. Но ако ви харесва да сте манипулирани - против нямам Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 4 629
т. нар. тръшкане толкова малките деца (малко над 1 година) го правят, за да си изразят емоциите и фрустрациите.  На тази възраст децата нямат и усещане за време и, когато искат да си събуят обувките, а ние им кажем "после" те идея си нямат какво е това о кога ще настъпи това после. Всичко, което те разбират е, че имат някакво желание, което ние не изпълняваме - и тогава детето се "тръшва", защото незнае какво друго да направи. Освен тръшкането дететоп може да прибегне до писъци, да удря, да хапе...

До кога ще продъжи този период зависи от нас родителите. Казаното "не" да си бъде "не", но не само понякога, а винаги. Да не се злоупотребява с него - да не го използваме по n-пъти на ден. Зависи колко време ще ни отнеме да научим децата си да изразяват емоциите си по други начини, как да изразяват фрустрациите си (освен чрез "тръшкането"). Така, че тръшкане продължава, докато предложим на децата си алтернативи

# 85
  • София
  • Мнения: 6 999
До кога ще продъжи този период зависи от нас родителите. Казаното "не" да си бъде "не", но не само понякога, а винаги. Да не се злоупотребява с него - да не го използваме по n-пъти на ден. Зависи колко време ще ни отнеме да научим децата си да изразяват емоциите си по други начини, как да изразяват фрустрациите си (освен чрез "тръшкането"). Така, че тръшкане продължава, докато предложим на децата си алтернативи

Абсолютно точно си го казала.  Peace

# 86
  • Мнения: 4 392
...Това е и основната причина за детското непослушание. Когато емоционалният му резервоар е празен, то вика с поведението си: „Обичаш ли ме?”[/b]
Дъщеря ми не може още да ме попита с думи: "Обичаш ли ме?", но днес очите и ми задаваха този въпрос, когато и се скарах. Беше толкова изразително, че се чудя, как не съм я " чула" досега... Blush
Преди да родя, си мислех, че децата, които се тръшкат не са възпитани. Blush Когато се сблъсках с явлението, разбрах, че не е точно така. Дъщеря ми започна да се тръшка изведнъж, в един определен ден, като никога дотогава не беше го правила и не беше давала такива признаци... Направи ми такъв цирк, както си седяхме  на едно кафе, че и на мен ми идеше да се тръшна. ooooh! Все едно не беше моето дете.  #CrazyДържеше да отиде да се овъргаля в пясъка на една строителна площадка, а аз не и давах. Накрая и позволих и миряса.
Оказа се, че точно тогава и растат зъби, което при нея винаги си е проблем. Хомеопатът ми обясни, че така правят, защото имат някакъв проблем (в случая болка) или имат нужда от нещо, но като не ги разберем , понеже още не могат да говорят, изразяват протеста си по този начин. Peace

# 87
Мъжът ми е психолог и когато нашето дете влезе в този период той ми разясни каква е ситуацията.Накратко, лаически: става въпрос за индивидуализирането на детето т.е. откъсване от симбиотичната връзка, която е имало с майката и възползването от възможноста за собствен избор като отделна личност и в същото време при отстоявонето на този избор страх от загубата на любовта на майката.Сложно е, но и на самите деца не им е лесно, получава се парадоксална ситуация и наблюдаване от към поведенческо ниво на"искам, не искам, не знам какво искам".Единствената нормална реакция от страна на родителите и най вече майката е подкрепа и приемане на детето такова каквото е в момента до преминаване на периода който може да продължи до 3 год., но го дават 20-24 мес. обикновенно, индивидуално е.Внимавайте, неправилното отношение през този период създава проблеми през Едиповия период.

# 88
  • Мнения: 2 255
Бубе,в 2-3 изречения-кое е правилното отношение в моменти като тези?

# 89
  • Мнения: 524
Браво, мами!
Беше удоволствие за мен да чета.
Може ли да "олекотя" темата като кажа, че според мен децата се тръшкат за щяло и нещяло доката станат родители!

Общи условия

Активация на акаунт