Наследствена пенсия, при липса на осигурителен стаж? Как?

  • 1 030
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Имам следният казус. Аз съм на 19 години, учаща студентка в редовна форма на обучение. Баща ми почина през ноемрви месец. Подадох си документи за наследствена пенсия (декември) и сега ми излезе решение, че не съм одобрена- причината е, че баща ми има 4г. 11 месеца и 29 дена осигурителен стаж, а трябва да са 5 години. 1 ден не достига. Баща ми беше с телк- 85% от 2006 година нататък. Искам да попитам има ли възможност да получа пенсията някак? Четох някъде из форума за персонална пенсия или нещо такова. Не знам от къде да потърся помощ. От пенсионното ме пратиха в социалните, но не можаха да ми дадат информация там, казаха да питам в общината. За еднократна помощ отделно, също нямаше как, заради стажа. Но много се надявах на пенсията, тъй като не сме най-богатите, и просто щяха да са ми от помощ. Пък и чаках 4 месеца и накрая това..Някой ако е преминал през това и може да сподели какво мога да направя, ще ми бъде от голяма полза.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 18:54 от ViliStancheva

# 1
  • Мнения: 19 017
А как са ти го изчислили този стаж, откъде е дошъл? От годините, когато си била ученичка в гимназията ли? Ако ученето се счита за стаж, вероятно трупа осигурителен стаж, докато следваш, и при ново подаване на документи, вече ще ти е достатъчен.

# 2
  • Мнения: 25
А как са ти го изчислили този стаж, откъде е дошъл? От годините, когато си била ученичка в гимназията ли? Ако ученето се счита за стаж, вероятно трупа осигурителен стаж, докато следваш, и при ново подаване на документи, вече ще ти е достатъчен.
Извинявам се, грешно ме разбрахте, може би не съм го написала достатъчно ясно. Този стаж е на баща ми. На мен не ми е необходим стаж, за да получавам наследствена пенсия за починал родител. Мога да получавам или до 18 години или до 26, при условие че съм студентка в редовна форма на обучение.

# 3
  • Мнения: 40 932
Не на нея, на баща и. Тя няма нужда от стаж за наследствена пенсия.

# 4
  • Мнения: 19 017
А, да, мисля, че имаше нещо такова. При лица над 40-годишна възраст трябва да имат минимум 5 години стаж. Май няма как, след като вече е починал.

# 5
  • Мнения: 752
Ужас, заради 1 ден. Каква нелепа ситуация.  Не знам къде да питате,  дано се включат специалисти, но е безумие за 1 ден да ви лишат от средствата, които наистина биха били от голяма полза при следването. Разбирам да е, примерно, три години стажа, добре трябват 5, но за един ден трябва да ви я отпуснат, просто не е честно някак си. Нали затова се плащат данъци и осигуровки, за да има за нуждаещите се в този момент. Не може да няма начин, само един ден разлика е. За съжаление, идея си нямам кой точно би могъл да помогне в случая, но все трябва да има такъв човек.

# 6
  • Мнения: 12 790
Моите съболезнования за баща ти!

Ето виж какво пише в Кодекса за социално осигуряване:
Чл. 80. (1) Личните пенсии могат да преминават в наследствени, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност и персоналните пенсии.
(2) Право на наследствена пенсия имат децата, преживелият съпруг и родителите.

Значи, след като баща ти е получавал една от тези пенсии, които са изключени, неговата пенсия (вероятно за гражданска инвалидност) не може да премине в наследствена.
Няма ли как да докажете малко повече стаж? В някои случаи времето за казарма се брои за стаж, или времето за висше образование. Аз точно с това не съм се занимавала скоро, но не пречи да си проучите как стои въпросът.

Огледайте наистина и как точно е изчислен стажът, със сигурност от тези почти 5 години има някоя високосна и дали тя не би могла да промени броя на дните. Все пак нали само ден не ви достига. Не съм се занимавала с такова изчисляване, но вие си вижте.

Друго - вижте какъв ви е доходът на член на семейството и дали не може да получаваш някаква социална стипендия от социалните или общината, за времето, докато следваш.

Желая ти успех!

# 7
  • Мнения: 300
Споделям идеята на Uncommon да търсите още трудов стаж на баща ви - питайте майка ви, роднини, приятели на баща ви, съседи. Може да е работил някъде за малко, когато е бил по-млад, за месец примерно, и този трудов стаж да не е взет под внимание.
Аз лично познавам човек, който така за няколко "липсващи дни" намери необходимото (не беше за наследствена пенсия, а за лична, но пак свърши работа).
Успех!

# 8
  • Мнения: 40 932
Идеята за казармата е добра. Ако е ходил войник има служебни две години (или колкото е служил).

# 9
  • Мнения: 1 574
Ако е учил в техникум може да са имали платени стажове и там също да има някакви дни. Може да проверите в училището му.
А тези 5 години стаж, които има са нагласяни, за да получи той право на инвалидна пенсия навремето и са грешно сметнати тогава или толкова е бил работил?

# 10
  • София
  • Мнения: 35 107
Има фирми, които се занимават с това и то добре. Свържете се и питайте.

# 11
  • Мнения: 25
Ужас, заради 1 ден. Каква нелепа ситуация.  Не знам къде да питате,  дано се включат специалисти, но е безумие за 1 ден да ви лишат от средствата, които наистина биха били от голяма полза при следването. Разбирам да е, примерно, три години стажа, добре трябват 5, но за един ден трябва да ви я отпуснат, просто не е честно някак си. Нали затова се плащат данъци и осигуровки, за да има за нуждаещите се в този момент. Не може да няма начин, само един ден разлика е. За съжаление, идея си нямам кой точно би могъл да помогне в случая, но все трябва да има такъв човек.
Разбирам, благодаря все пак. Наистина за един ден ми е много болно, ако беше месец, по го разбирам но ден..

# 12
  • Мнения: 19 017
Пише, че инвалидни пенсии не се наследяват. Баща ти реално с такъв осигурителен стаж почти не е работил, а е взимал от 2006 г. до смъртта си пенсия. Той почти нищо не е внесъл като данъци и осигуровки, как да има и за наследяване.

От университета не дават ли стипендия? Сега не са толкова зле стипендиите. Отделно има и от фондации, и можеш да взимаш както от университета, така и да си стипендиант на някоя фондация.

# 13
  • Мнения: 25
Моите съболезнования за баща ти!

Ето виж какво пише в Кодекса за социално осигуряване:
Чл. 80. (1) Личните пенсии могат да преминават в наследствени, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност и персоналните пенсии.
(2) Право на наследствена пенсия имат децата, преживелият съпруг и родителите.

Значи, след като баща ти е получавал една от тези пенсии, които са изключени, неговата пенсия (вероятно за гражданска инвалидност) не може да премине в наследствена.
Няма ли как да докажете малко повече стаж? В някои случаи времето за казарма се брои за стаж, или времето за висше образование. Аз точно с това не съм се занимавала скоро, но не пречи да си проучите как стои въпросът.

Огледайте наистина и как точно е изчислен стажът, със сигурност от тези почти 5 години има някоя високосна и дали тя не би могла да промени броя на дните. Все пак нали само ден не ви достига. Не съм се занимавала с такова изчисляване, но вие си вижте.

Друго - вижте какъв ви е доходът на член на семейството и дали не може да получаваш някаква социална стипендия от социалните или общината, за времето, докато следваш.

Желая ти успех!
Благодаря! Сега осъзнах, да. Неговата пенсия е за социална инвалидност. Дори да намеря един ден от някъде, пак няма да ми дадат. Доходът ни е нисък, но доколкото питах в социалните, не предложиха никаква алтернатива.

# 14
  • Мнения: 752
Пише, че инвалидни пенсии не се наследяват. Баща ти реално с такъв осигурителен стаж почти не е работил, а е взимал от 2006 г. до смъртта си пенсия. Той почти нищо не е внесъл като данъци и осигуровки, как да има и за наследяване.

От университета не дават ли стипендия? Сега не са толкова зле стипендиите. Отделно има и от фондации, и можеш да взимаш както от университета, така и да си стипендиант на някоя фондация.
Бъркате малко нещата, наследствената пенсия се отпуска заради смъртта, защото жената е сирак, но е във възраст когато все още е ангажимент на родителя да плати образованието на детето си. Когато родителят е очевидно, че няма как да го направи, защото вече не е сред живите, държавата поема така да го напиша грижата / нали то е част от грижата, защото парите са малко, но все пак../ със средства. Той не е внасял, но и да беше, системата не работи така, както си мислите. И аз внасям здравни, но не използвам лекари, защото нямам нужда, а  парите ми отиват за болните хора, защото те имат нужда в момента. Системата е на солидарния принцип, не е аз внасям - идват при мен, макар че реално той не действа, понеже като ми се счупи зъб, държавата не ми плаща коронката от 550 лв., а си изваждам парите от джоба; тя ми дава две пломби с доплащане и едно вадене на зъб,  при това и две пломби безплатни няма даже, защото  има доплащане от пациента. Човекът е бил инвалид, работещите покриват неговата пенсия, те са здравите, а той болния. Ако ви осакатят в катастрофа и получавате пари, вие определено не сте искали да ви осакатят, какво значение има 5 години ли сте внасяли или 35, нещастието никой не го иска. Вие сте нуждаещ се човек, който не може да се грижи за себе си вече, заради новите обстоятелства.

Общи условия

Активация на акаунт