Отговори
  • Мнения: 116
Здравейте, мили хора,

За пореден път си позволявам да пиша в този форум. Надявам се да не бъда прекалено хаотична в разказа си.

Мисля, че заглавието е достатъчно красноречиво - не съм израснала в семейство с любов и разбирателство. В много отношения съм била лишена от емоционална и материална подкрепа. Отгледана съм от баба си и леля си, към които изпитвам дълбока благодарност. Ще се опитам да дам малко контекст:  Майка ми остави мен и баща ми и замина с доведения ми брат, което накара баща ми се озлобее към мен и към жените като цяло. Той винаги е бил вербално агресивен, към един момент това придоби и физически измерения и в основното училище/гимназиалния период изпитвах огромен страх от него в моментите, когато му ходих на гости или той идваше при баба. Вече не изпитвам същия страх, но не съм и любяща дъщеря. Нямам желание да го търся по телефона, а през последните месеци той прави опити да се чуваме.

Чувствам трудност да създавам искрени, дълбоки емоционални връзки. Осъзнах това като проблем и посещавах психотерапевт /индивидиуална семейна психотерапия/ и семейни констелации, но и при двата подхода не успях да изградя доверие към терапевта/групата. Изпитвам боязън да бъда откровена и общувам единствено на едно повърхностно ниво. Страхувам се да влизам в противоречия с колеги, познати, приятели... Живея в постоянен страх, че ще разорачовам някого и това създава голям стрес у мен и ме прави дисфункционална.

Не успявам да превъзмогна семейните травми. Опитвам се да простя с открито сърце на родителите си, но на моменти изпитвам вина към тях. Вина, че не са инвестирали в мен по никакъв начин; че не са ме подкрепили и окуражили да преследвам мечтите си; че единият ме е изоставил, а другият насилвал.

Работя с уязвими групи, включително с деца, които са били жертви на още по-жестоки житейски ситуации. Имам чувството, че тези маргинализирани личности са единствените хора, сред които чувствам близост и сигурност. Не визирам само деца, преживели насилие - но и хора с ментални затруднения; такива, борещи се със зависимости; самотни възрастни и т.н. Искам да им бъда подкрепа и това ме кара да се чувствам заредена и вдъхновена. С почти всички останали общуването ме плаши или изморява. Езикът ми се оплита, мисълта ми става неподредена, страхувам се да не кажа нещо нередно, губя посоката на разговора.

Нямала съм здравословни романтични взаимоотношения и вече не знам дали имам желанието да изграждам такива. В началото бях "тревожен тип" партньор, после станах "отхвърлящ заради страх от изоставяне" и сега съм просто отхвърлящ. Не се правя на "недостъпна", просто погледът ми към любовта и връзките вече е... циничен.

Вие обичате ли себе си? Обичате ли хората? Това култивира ли се, или човек се ражда с този дар?

Не искам да Ви отнемам повече време. Благодаря на всички, отделили време да прочетат и изразят мнение. Всички коментари са добре дошли.

# 1
  • Мнения: 300

Вие обичате ли себе си? Обичате ли хората? Това култивира ли се, или човек се ражда с този дар?


Хубави въпроси.. Човек ако не обича себе си, няма как да обича и другите.

На колко години сте?
За работата сте описали, а образование/диплом/квалификации? В чужбина сте?

Питам, защото да пиша отговор по принцип.. не е кой знае какъв отговор.

# 2
  • Мнения: 116

Вие обичате ли себе си? Обичате ли хората? Това култивира ли се, или човек се ражда с този дар?


Хубави въпроси.. Човек ако не обича себе си, няма как да обича и другите.

На колко години сте?
За работата сте описали, а образование/диплом/квалификации? В чужбина сте?

Питам, защото да пиша отговор по принцип.. не е кой знае какъв отговор.

Благодаря за включването.

Предстои ми да навърша 24 години. Живея в столицата, но съм родом от друг областен град.
Семестриално завършила съм социална специалност - не съм особено доволна от образованието си, евентуално след дипломирането бих заминала в чужбина, ако събера сили и средства.

# 3
  • Мнения: 719
Не съм специалист, но бих те посъветвала да се обърнеш към миналото си, да погледнеш на детето, което си била, с очите на възрастния, който си днес, и да го прегърнеш. Да му кажеш, че много съжаляваш, че е страдало и не е било обичано така, както се е надявало; че разбираш, че детството му е било нетрадиционно и объркващо, но че разбираш, че заслужава щастие и ще се постараеш да му го дадеш сега, когато нещата зависят от теб. Сериозно ти говоря, нищо че е в миналото - онова дете все още се чувства необичано и недостатъчно и от теб - вече като голяма - зависи да направиш избори, които ще поправят нещата в настоящето и ще ти позволят да продължиш напред свободна.

Прости, ако имаш нещо за прощаване, и си дай официално разрешение да бъдеш щастлива. Навремето нещата не са зависили от теб. Сега зависят, и от теб зависи дали ще позволиш на миналото да те тегли като воденичен камък. Не те познавам, но вярвам, че заслужаваш да бъдеш обичана. Заслужавала си и като дете, заслужаваш и сега.

На въпроса дали обичаме себе си - вече бих казала, че да. И аз - по един или друг начин - имах особено детство и вече в зряла възраст си дадох сметка, че ме привличат мъже, които са много подобни на мен и много близки до моя характер (това с противоположностите никога не е било моето нещо). И разбрах, че давам на тях обичта, която може би всъщност исках да дам на себе си. И така лека-полека си позволих да се обичам, да съм мила със себе си, да не съм максималист в 100% от случаите, да не гледам на всеки неуспех като на нещо фатално и да не търся винаги вината в себе си (с последното още се боря като резултат от възпитанието си).

# 4
  • София
  • Мнения: 35 110
Момиче, трябва ти терапия - индивидуална и коренно да си смениш средата.
Ти не виждаш хубавото в живота, няма и как.
Дистанцирай се крайно от драмите на другите, зависимите са особени червееви дупки, които завлачват душата ти там и няма излизане.
Трябва ти коренна промяна и нов живот, наистина. И без пак да търсиш познатото, че да се скриеш там. Трябва ти хубаво!

# 5
  • Мнения: 5 239
Здравей, момиче! Аз съм на почти 37 и се намирам в подобна ситуация. Почти никога не съм се чувствала обичана, почти винаги съм имала усещането, че не съм приоритет за никого. Имах период, в който умишлено отблъсквах всички. Не исках повече нищо към никого да чувствам, за да не се разочаровам отново. Обаче преди няколко години започнах да срещам хора, на които почувствах, че мога да имам доверие дори и без да ги познавам. С времето се уверих, че не съм сгрешила в преценката си за тях. Още нямам романтична връзка (не че изобщо не съм имала, но не беше точно както трябва), започвам да приемам, че може и да не ми е писано, но поне донякъде успях да си върна вярата, че още съществуват истински хора. Иначе и аз бях станала цинична (особено що се отнася до любов). Така че моят съвет е да имаш търпение. Знам добре колко трудно и отчайващо може да бъде понякога, но си струва да издържиш.

# 6
  • Мнения: 300

Благодаря за включването.

Предстои ми да навърша 24 години. Живея в столицата, но съм родом от друг областен град.
Семестриално завършила съм социална специалност - не съм особено доволна от образованието си, евентуално след дипломирането бих заминала в чужбина, ако събера сили и средства.
[/quote]

Млада сте и целият живот е пред вас.

Ако не сте доволна от образованието си като избор, и ако сте в началото, аз на ваше място бих сменила специалността  с нещо, което ми харесва и същевременно би ми дало после шанс за работа.
Ако обаче съм накрая и ми остава малко, бих стискала зъби и довършила до диплом. Просто защото това е образователен ценз, който винаги може да послужи, както в Бг, така и в чужбина.
В чужбина някои дипломи са приравнителни, тоест не 100 % равни на местните, но с допълнителни курсове някаква работа може да намерите.

На ваше място не бих посещавала семейни костелации или др. подобни. Бих работила сега в момента друга работа  - не подценявам качествата ви, казвате, че и ви носи удовлетворение тази работа.. Но мисля, че ви хвърля непрекъснато в личните драми. Все едно човърка раните и спомените, най-болезнените.. Няма как да преодолеете миналото в такава обстановка.

Добре действа спокойна среда, където има природа, животни, коне например. Там по-добре се възстановят травми от миналото.
В чужбина има такива конни бази, където покрай другите дейности имат и терапии за деца с различни проблеми.

Терапия с животни се нарича, добре действа на деца, прави се и в болниците някъде като се водят други, по-малки животни.

Друга сфера би могла да бъде куклен театър (напр. временна работа сега там ако е възможно - билети/почистване.)

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 3 021
Здравей, разбирам те до голяма степен, защото съм от проблемно семейство.

И аз ходя на терапия, но аз мисля, че намерих своя човек. Това е важното, няма смисъл да ходиш при специалисти, с които не си кликваш.

Млада си, животът е пред теб. Имаш още много красиви моменти да изживееш, не се затваряй толкова.

Ако не приемеш миналото си и не простиш на родителите си, няма да си спокойна и щастлива. Да приемеш и да простиш не означава да си станеш близка с тях сега. А просто да приемеш, че твоите родители са такива, толкова са могли и няма как да ги промениш. За това се изисква много сила и време. След това става по-леко и човек продължава напред по-лесно.

# 8
  • Мнения: 5 239
Нито съм забравила, нито съм простила. Нямам такава необходимост. Важното е човек да открие какво му носи спокойствие. Изживях много (излишна) драма преди да започна да ценя и търся спокойствието в отношенията с другите. Отне ми време да приема, че не всеки ще ме хареса каквато съм и че това е нормално.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 140
Извинявай, авторке, но освен клишета пълни с противоречия не виждам друго в темата ти. Родителите ти са те научили на нещо, което за теб е нормално. Ако то е ненормално за останалите оплакванията ще бъдат от тях. Ако ти го намираш ненормално, то все някой ти е показал какво е нормално и отговорността за вида на връзките ти е единствено в теб. Схващаш ли? Децата, които нямат понятие какво е любов наричат любов други неща и нараняват хората, с които се свързват без изобщо да им пука. Та според мен не ти трябва толкова пишман психоанализа, повече упражнения по логика и философия, за да видиш, че минимум половината от написаното от теб не може да бъде вярно, защото е в противоречие с другата половина.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 584
Опитвам се да простя с открито сърце на родителите си, но на моменти изпитвам вина към тях. Вина, че не са инвестирали в мен по никакъв начин; че не са ме подкрепили и окуражили да преследвам мечтите си; че единият ме е изоставил, а другият насилвал.
Вина или гняв? Гневът е нормална емоция, понякога дори много необходима, но първо трябва да си я "позволиш", за да я преработиш? А и много често дълбоко под нея се крие депресия, за която също трябва помощ...Казваш, че искаш да се харесаш, да не разочароваш - голяма грешка. Докато имаш проблеми със самооценката и тревожността- няма да се заобичаш, респ. няма да /си позволиш/намериш и някого да те обича.Смени терапевта.

# 11
  • Мнения: 5 239
Скрит текст:
Извинявай, авторке, но освен клишета пълни с противоречия не виждам друго в темата ти. Родителите ти са те научили на нещо, което за теб е нормално. Ако то е ненормално за останалите оплакванията ще бъдат от тях. Ако ти го намираш ненормално, то все някой ти е показал какво е нормално и отговорността за вида на връзките ти е единствено в теб. Схващаш ли?
Децата, които нямат понятие какво е любов наричат любов други неща и нараняват хората, с които се свързват без изобщо да им пука.
Скрит текст:
Та според мен не ти трябва толкова пишман психоанализа, повече упражнения по логика и философия, за да видиш, че минимум половината от написаното от теб не може да бъде вярно, защото е в противоречие с другата половина.
[/spoiler]
Или те биват наранявани.
Човек може да познава любовта дори ако родителите му са "пропуснали" да му покажат какво е това. Понякога хора, с които нямаме кръвна връзка, се оказват по-ценни и ни стават по-скъпи от онези, с които имаме.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 140

Човек може да познава любовта дори ако родителите му са "пропуснали" да му покажат какво е това. Понякога хора, с които нямаме кръвна връзка, се оказват по-ценни и ни стават по-скъпи от онези, с които имаме.
Нали това пиша и аз. Или не е имало други да покажат какво е и човек има ненормални представи за обич или някой му е показал и има норма за обич. Като има норма за обич да си я прилага. Ако си гони травмата и търси хора, които да го отхвърлят и нараняват да събира пари и време за психоанализа, и пак ще счупи грешния модел. Тук не виждам какво можем да направим. Повечето хора имат като основен проблем, че не могат да си дефинират проблема, а като се знае и осъзнава какъв е се работи върху него, вместо да се потъва в самосъжалителни клишета. Като авторката стане майка ще може да бъде онази майка, която не е имала и ще получи реванш. Например. В миналото няма как да реши нещата, само в бъдещето.

# 13
  • Мнения: 7 923
Без да се приема като критика - смятам за много опасно човек, който не е стабилен за самия себе си, да се опитва да помага на хора от уязвими групи. Това е като в самолетите, първо поставяте кислородната маска на себе си и след това помагате на човека до вас. В противен случай вероятността и двамата да загинете е далеч по-голяма.

# 14
  • Мнения: 31 726
Без да се приема като критика - смятам за много опасно човек, който не е стабилен за самия себе си, да се опитва да помага на хора от уязвими групи. Това е като в самолетите, първо поставяте кислородната маска на себе си и след това помагате на човека до вас. В противен случай вероятността и двамата да загинете е далеч по-голяма.

Повечето психолози стават такива точно защото имат самите те проблеми. Туй психолог ми го е казал.
Сега дали са си оправили драмите, не знам.

Няма здрави, има непрегледани. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт