За и против яслата?

  • 2 348
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 722
Твърдо "за" съдейки по моето дете и тръвдо "против" съдейки по детето на една съседка.
По цял ден играехме в къщи, песни, рисуване /по-скоро драскане/, танци, моделиране с пластелин, строеж на кули и тунели, пускане на коли по писти - въобще Embarassed майката мечта на всяко дете. При това не съм му подбирала аз занимавките а съм го оставяла да проявява инициатива а аз се включвам с желание в купона. Да да ама не - като рече това ми ти дете - "дечичата" и това е положението. Ревнувам малко /даже никак не е малко/, но детето си иска своето.
Съседското момиченце вече втори месец оставя по една гласна струна в яслата - това е положението.
Както вече някъде бях писала, всяко дете е самостоятелна планета.
Без да искам да засегна някой изказвам моето мнение, че яслата е последното място където може да се възпитава детето - възпитанието си е моя работа.
Казват че децата до към 2,6 си играят едно до друго - може и така да е, но някои деца. Моя Милен си играе с другите деца - просто въпрос на контактност.

# 31
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз не мога да разбера всички казват че са доволни че са дали децата си на ясла, а като погледнеш форума се виждат само оплаквания от яслата - не им давали да пият вода, давали им малко храна, прибира ли се гладни и жадни децата, едното одарило другото, лелките ги наказвали и им крещели истерично и т.н. и т.н.  newsm78

Твърдо "за" съдейки по моето дете и тръвдо "против" съдейки по детето на една съседка.
По цял ден играехме в къщи, песни, рисуване /по-скоро драскане/, танци, моделиране с пластелин, строеж на кули и тунели, пускане на коли по писти - въобще Embarassed майката мечта на всяко дете. При това не съм му подбирала аз занимавките а съм го оставяла да проявява инициатива а аз се включвам с желание в купона. Да да ама не - като рече това ми ти дете - "дечичата" и това е положението. Ревнувам малко /даже никак не е малко/, но детето си иска своето.
Съседското момиченце вече втори месец оставя по една гласна струна в яслата - това е положението.
Както вече някъде бях писала, всяко дете е самостоятелна планета.
Без да искам да засегна някой изказвам моето мнение, че яслата е последното място където може да се възпитава детето - възпитанието си е моя работа.
Казват че децата до към 2,6 си играят едно до друго - може и така да е, но някои деца. Моя Милен си играе с другите деца - просто въпрос на контактност.

Е как ще го възпиташ като го виждаш само вечер за малко преди да легне да спи. Пък детето се обърква, леките дават едно, мама не и обратно, в крайна сметка не знае кое е редно и кое не. Имам много познати на които децата им станаха истински бойни машини в яслата. Вече са вдигнали ръце, те не им дават да бият др. деца, но лелките не им обръщат внимание и насърчават това поведение и детето не е на ясно сега трябва ли или не трябва да прави това.

# 32
  • Мнения: 2 722
И на Милен му даваха малко вода - обясних че трябва да пие колкото поиска - сега му дават. Гладен е, но е гладен при положение че изяжда и порциите на злоядите /без десерта/. Одраскан е, но се драска и когато е с мен в пясъчника или пък се сдобива с красиви паважни екземи докато тича като бесен - това не е причина да го държа на къс повод.
Взимам го от яслата в 16 и до 18,30 вилнеем като луди навън, играем футбол, той ме гони с колелото, копаем дупки в пясъчника или събираме цялата площадка за гоненица или люлеене на голямата люлка по 4 деца наведнъж.от 18,30 до 21,30 си играем уж по кротко в къщи.
Опитвам се да корегирам "ма" и "бе" прихванати от яслата и като че ли успявам, но това може да го чуе и от съседите. Крясъците по някого си ги имаме за да не отвикваме от две истерични семейства във входа, не само крясъци но и бой, понякога на площадката. Милен знае - това е лошо нещо и присвива устнички в неодобрение.
Сигурно нямаше да го дам на ясла, ако имах инкубатор, но уви...
В крайна сметка не всичко е само черно и бяло - има и нюанси.

# 33
  • Мнения: 1 547
Аз съм против яслата. И против градината също  Laughing Особено в българския им вариант. Децата не са социално осъзнати на възраст от 1 или 2 години, имат нужда единствено от сигурност и дружелюбна семейна среда. Абсолютен мит за мен е всичката тая история с общуването, навиците и бла-бла-бла. Дете, отглеждано в домашна обстановка, също се храни и облича само, също пее песни и чете книжки, също играе всеки ден с деца. Разликата е в това, че родителят има възможност да възпитава, да комуникира и да обръща персонално внимание на нуждите на детето. За мен основната цел на ясли и градини е да приютят децата на работещи родители, които просто нямат възможност /а понякога и желание/ да се занимават с тях до навършване на 3 години.

# 34
  • Мнения: X
За мен основната цел на ясли и градини е да приютят децата на работещи родители, които просто нямат възможност /а понякога и желание/ да се занимават с тях до навършване на 3 години.
Ми абсолютно - това кой го отрича незнам.  newsm78
Дадох го на ясла с огромно нежелание и продължавам да го поддържам. Нямам време да му обърна внимание. Събота и неделя не стигат за нищо. Незнам как ще го възпитавам при такова положение. Един вид лелките в яслата ще ми го възпитават - баси.
Хич не съм доволна от това което правя, но нямам никакъв избор. Абсолютно никакъв.

От друга страна - най-добрата ми приятелка и най-свестен човек който познавам е дадена на ясла на 10 месеца. Полагам огромни усилия , да си припомням това по 100 пъти на ден когато започна да се упреквам .....

Така че хора - правила НЯМА. Дали добро или зло ще знаем след 10тина години, на този етап равносметка не се прави.

# 35
  • Мнения: 2 242
 Joy Хехеее то излезе че възпитанието е дело само на родителите... ако някой си въобразява че има човек на тази Земя възпитан само от родителите си да ми го покаже да го водя в някоя лаборатория Mr. Green. То няма нужда и 1 книга за възпитание да се изчете за да се сетиш че възпитанието е сложен многопосочен и ужасно продължителен процес (за някои са важни първите 7г за други продължава цял живот Wink). И ми е много чудно тези които казаха че само те най-добре ще се справят – в саксия ли ще крият децата и до каква възраст? Също ми е чудно дали има майка, която да не си го мисли – даже и тези на които им дават децата по новините в Пирогов. Дайте да не философстваме и малко по практично да дискутираме Peace

Аз на ПРАКТИКА, се убедих защо за едно дете е хубаво (не задължително) да тръгне на градина по това как повлия на моето. Със Зори излизаме в компанията на други бебоци от новородена (с поне 4-5 съфорумки сме на разходка заедно), занимавам се активно с нея (книжки, образователни игри, екскурзии...). И ето един ден тръгна на ясла – за 2 седмици много ама наистина много се промени  Peace първо започна да приказва много повече, научи се на ужасно много неща (храни се сама, събува се, прави опити да се облича), преодоля си срамежливостта, започна да общува и да имитира по активно.... Естествено има и отрицателните страни – имаше няколко пъти хрема, храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре.... НО такъв е живота, а това не е цвете да си го гушкам и поливам до късна пред-младоженческа възраст hahaha, ако не сега или на 3г, нали трябва да тръгне на училище след 3-4г.
Освен това се потвърди почти всичко прочетено от мен за ранното стимулиране и развитие – убедена съм че най-важни са първите 5г. Децата възпитават своята независимост и самостоятелност, умението да общуват, трупат опит и се учат ...
 newsm78 Никой не споменава за планираните педагогически занимания – нима една гледачка може да предложи методика и занимания за стимулиране на аналитичната мислене примерно ?!? или  пък нейният опит с деца може да се сравнява с този на образован специалист? Има лоши педагози и лоши детегледачки – разбира се Wink, но да сравним добрите, ей така на теория.

Предлагам на мамите които така упорито отричат нуждите на едно дете в тази възраст 2-5г – пробвайте и после да обсъдим не само на теория нещата Wink

пс между другото според мен този манталитет само маминка да е близо да бебчо продължава цял живот и го има само в БГ...после що в една къща живеят 5 поколения и що свекървата се меси у всяка манджа  hahaha

# 36
  • Мнения: 2 957
.... Естествено има и отрицателните страни – имаше няколко пъти хрема, храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре.... НО такъв е живота, а това не е цвете да си го гушкам и поливам до късна пред-младоженческа възраст hahaha, ако не сега или на 3г, нали трябва да тръгне на училище след 3-4г.


Евала!  Mr. Green На мен обаче, да ти каже честно ми е доста важно детето ми да си доспива и да яде хубава храна и ако за твоето живота не е такъв....аз се старая за моето да Е.Поне доколкото зависи от мен.Ще си го гушкам и ще си го поливам,защото ни доставя взаимно удоволствие и защото в това няма абсолютно нищо лошо.Все пак говорим за съвсееемм малки дечица,нали?!Като достигне късна младоженческа възраст ситуацията ще е съвсем различна,но сега става въпрос за детската ясла.
Няма да остане несоциализирано и нетръгнало на училище,не бой се;)

# 37
  • Мнения: 1 877
Аб"ц"елютно против!

# 38
  • София
  • Мнения: 3 688
Твърдо съм За яслата,детето ми стана по-самостоятелно,научи се да говори там,храни се сам и куп други положителни навици,още повече виждам,че със желание отива на ясла.Вечер не спира да ми говори за децата там Laughing, хубаво му е да контактува с връстниците му.Всички от персонала са много мили и винаги ни посрещат с усмивка,никога не съм ги чула да повишават тон на децата.Радвам се,че я намерих тази ясла.Като недостатък мога да спомена ,че малко повече боледува от преди,но се надявам и този период да отмине.


изцяло подкрепям написаното от Андреа,аз не бих могла така стегната и добре да обобщя нещата.

# 39
  • Мнения: X
Joy Хехеее то излезе че възпитанието е дело само на родителите... .......
пс между другото според мен този манталитет само маминка да е близо да бебчо продължава цял живот и го има само в БГ...после що в една къща живеят 5 поколения и що свекървата се меси у всяка манджа  hahaha
Подкрепям с 2 ръце.
Заниманията с педагог са незаменими. В домашна обстановка наистина няма как да стане. Аз изключително много съжалявам, че нямам педагогически познания, засега мисля още как да наваксам. Наистина не може да се гледат децата в саксия.

Конкретно, от практиката - моето дете за 2 седмици спря да мрънка. Преди беше постоянно до полата ми, свикнал да му угаждам за всяко нещо и буквално ме тероризираше. Сега е прекрасен. За нула време се научи сам да се занимава. Не реве, не мрънка и не се глезондри за щяло и нещяло както преди това. Незнам кой и как постигна това, но е нещо, което сама нямаше да направя - може би съм била на път да възпитавам лигльо, незнам.

Та това определено са 2 неща, които без яслата щяха да са на по-ниско ниво при нас.
Ааа - освен това - беше му омръзнало с мен. Само с мен - вкъщи или в една и съща градинка всеки ден - ми той само като отидем там започваше да мрънкоти - всеки ден там - на мен ми се повр ъщаше от нея вече - събирам го с други деца - да - но пак си беше еднообразно някак. Незнам в яслата как е - но сега като е с мен всичко му е интересно - и вкъщи - не му е писнало - и събота и неделя с другите деца - също му е интересно.

Болестите определено са минус.

# 40
  • Мнения: 2 242
.... Естествено има и отрицателните страни – имаше няколко пъти хрема, храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре.... НО такъв е живота, а това не е цвете да си го гушкам и поливам до късна пред-младоженческа възраст hahaha, ако не сега или на 3г, нали трябва да тръгне на училище след 3-4г.


Евала!  Mr. Green На мен обаче, да ти каже честно ми е доста важно детето ми да си доспива и да яде хубава храна и ако за твоето живота не е такъв....аз се старая за моето да Е.Поне доколкото зависи от мен.Ще си го гушкам и ще си го поливам,защото ни доставя взаимно удоволствие и защото в това няма абсолютно нищо лошо.Все пак говорим за съвсееемм малки дечица,нали?!Като достигне късна младоженческа възраст ситуацията ще е съвсем различна,но сега става въпрос за детската ясла.
Няма да остане несоциализирано и нетръгнало на училище,не бой се;)
Е щом си толкова на ти със здравословното хранене и държиш на здравето на детето си – заповядай в темата която пуснах  Mr. Green Пълноценно хранене и здравословни техники да готвене  да обменим опит Wink. Ще се радвам да се включиш и в някоя от десетките други подобни теми  Joy– има ги в хисторито на публикациите ми – даже им направих библиотека Wink
 
И понеже нямам желание да се заяждам и не намирам нищо конструктивно в постинга ти  Peace – другото просто няма да коментирам Flutter

# 41
  • Мнения: 765
 Зависи от яслата - с 15 деца в група и "лелка" на ръба на нервна криза не бих я пуснала .
Винаги съм била против , нещата се промениха и гледам да имам трезва преценка - има и минуси , но като цяло съм доволна от взетото решение да я пусна толкова малка .
 Аз имам ужасни спомени от моята ясла , а брат ми който е тръгнал по-малък и от мен , на същото място със същият персонал  - си спомня приятни неща .
 Това за лелките , които казват едно , а вкъщи мама друго при мен не върви - всеки ден си говорим обстойно с персонала какво може и какво не , и със сигурност контролирам нещата засега .

# 42
  • Мнения: 106
За яслата разбира се. Детето се адаптира по-лесно и бързо на тази възраст. Единственият минус е честото боледуване, което разбира се не никак маловажно. В яслата научиха дъщеря ми да да заспива без биберон-залагалка, да пие от чаша, да се храни сама, да си казва кога и се ходи до тоалетна, постепено махнахме памперсите, страшно много песнички, стихчета. Пуснах я на 1г. 5м. - беше най-малка в групата и от големите започна да познава буквите, да брои. Аз съм доволна и не съжалявам.

# 43
  • Мнения: 2 957
Slavi    не съм на ти със здравословното хранене,но се старая Wink
Благодаря за поканата,но и сама чудесно се справям с навигацията из форумите,както и участието в теми,които са ми интересни;)
И тъй като гледам,че събираш инфо от нета,погледни в подписа ми-може и да намериш още нещо полезно за темичката си  Laughing

# 44
  • Мнения: 812
аз съм -За яслата,но против болестите  там!

Общи условия

Активация на акаунт