За и против яслата?

  • 2 353
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 437
Споделе своите виждания и опит. Според вас необходимо ли е детето да ходи на ясла? Кои са плюсовете и минусите?

# 1
  • Мнения: 473
Според мен няма нищо лошо да ходи детето на ясла, моя приятелка си даде дъщеричката на ясла още като беше на 1г. и 4м. и казва, че там детето се чувства много добре с децата и е станала много самостоятелна. Друг е въпроса ако се притесняваш да не се разболява много често, защото и това го има. Мисля че ти трябва да си прецениш според детето.

# 2
  • София
  • Мнения: 888
Дъщеря ми тръгна на ясла като навърши една година. Положителните страни за мен - детето е много комуникативно, храни се сама, облича се почти сама, пее доста песни, не се срамува, и ми е доста по лесно да се грижа за бебето докато тя по цял ден е на ясла. Отрицателните страни - липсва ми през деня LaughingЕдинственото,което  не ми харесва е хигиената на дупетата там.

# 3
  • Мнения: 146
Аз съм твърдо за и мисля да дам Влади още на 9 месеца на ясла. Колкото по-рано толкова по-добре преживяват раздялата с мама и тати и свикват да общуват с други деца, но лошото е че ще трябва да го дам на частна ясла защото държавната не ги взима толкова малки.

# 4
  • Мнения: 296
По принцип съм за. Peace

# 5
  • Мнения: 2 936
аз пък съм против!
в нашият град когато взимах кухнята  от яслата,отвътре се чуваха постоянно някакви истерични лелки ,викащи по децата-които пък плачеха едно през друго  #Crazy
как да си дам детето ...и то да не може да ми каже какво е станало...затова направо на градина  Peace

# 6
  • Мнения: 397
Против!!! Имам си гледачка!

# 7
  • Мнения: 2 242
като всяко нещо - има си положителните и отрицателните страни, НО.... има положителни които нищо друго не би могло да даде  Wink т.е. за мен яслата е незаменима в някои отношения  Peace Твърдо ЗА (ясла след 1,5г)
Пък и в края на краищата рано или късно нашите деца трябва да започнат и самостоятелен живот и колкото по-рано по-добре, няма да чакаме в казарма да тръгнат я  hahaha

# 8
  • София
  • Мнения: 679
Твърдо ЗА! Ние сме с бавачка почти от 7месечна въздраст, като много често доблирахме до обяд ясла след обяд бавачка, но дните които е прекарала с децата в яслата определено много повече са помогнали за нейното развитие. На бавачките не им е забавно постоянно да измислят занимания, друго си е компания на нейната възраст.

# 9
  • Самоков
  • Мнения: 561
Аз съм твърдо за яслата. Според мен там детето се социализира по-добре.  Flutter

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 099
За!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 345
Аз съм и за и против. Зависи от отношението в аслата, от характера на детето, привързаността му към родителите. Да приемем,е това всичко е ок съм за

# 12
  • Мнения: 574
Аз съм за ! Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз съм ЗА!Особено ако майката работи или има второ бебе.Според мен е по-добър вариант от бабите например.

# 14
  • Мнения: 453
Зависи от детето...
Яслите са най-вече за да помогнат на работещи родители. Все пак до около 3 години се изгражда емоционалната връзка с майката и за много деца е голям стрес сутрешната раздяла с мама.
Бавачката е добър вариант, но всеки си решава според възможностите.
Боби ще е на 2 години и 2 месеца като тръгне на ясла. Дано се адаптира!

# 15
  • Варна
  • Мнения: 389
Аз съм за яслата.Детето стана по-самостоятелно и по-малко капризно.Недостатък бяха болестите в адаптивния период(3-4м).

# 16
  • Мнения: 990
И аз съм За  Peace

# 17
  • Мнения: 1 043
Аз също съм ЗА яслата засега.Все още не мога да говоря от личен опит,тъй като моето дете е още малко,но съм решила да го дам на ясла на 1,5г.Определено децата стават по-самостоятелни и комуникативни Peace

# 18
  • Мнения: 601
С двете ръце съм "ЗА". Социалните контакти в яслата посмъртно не можеш да ги стигнеш с бавачка или баби. То са песни, игри, говорене, хранене и куп други неща. А и на теб ще ти е от полза. Едно да е научено на гърне или да дъвче, или нещо друго - другите деца попиват от раз.

# 19
  • Мнения: 1 446
Твърдо против. Всичките горе изброени неща детето ми ги прави без да е ходило на ясла , а и толкова много болести Confused. И защо толкова малко да го сблъсквам със социалния живот? На 3г. по  живо , по здраво на градина.

# 20
  • Мнения: 1 403
Против Naughty

# 21
  • Мнения: 46
Аз съм също за яслата и смятам да запиша моето момиченце на 1г. и половина. Тя и сега обича да играе с децата и мисля, че там би и харесало.

# 22
  • Мнения: X
С двете ръце съм "ЗА". Социалните контакти в яслата посмъртно не можеш да ги стигнеш с бавачка или баби. То са песни, игри, говорене, хранене и куп други неща. А и на теб ще ти е от полза. Едно да е научено на гърне или да дъвче, или нещо друго - другите деца попиват от раз.
newsm10

Освен това се научават, че има и други авторитети, с които да се съобразяват-деца, учителки, лели.

# 23
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Твърдо съм За яслата,детето ми стана по-самостоятелно,научи се да говори там,храни се сам и куп други положителни навици,още повече виждам,че със желание отива на ясла.Вечер не спира да ми говори за децата там Laughing, хубаво му е да контактува с връстниците му.Всички от персонала са много мили и винаги ни посрещат с усмивка,никога не съм ги чула да повишават тон на децата.Радвам се,че я намерих тази ясла.Като недостатък мога да спомена ,че малко повече боледува от преди,но се надявам и този период да отмине.

# 24
  • Мнения: 47 990
За! В случай че  майката има ангажименти- като работа или бебе например, яслата е незаменима! Предпочитам яслата пред баба или гледачка! НО ако попаднеш на свестни и отговорни хора ! Минус са болестите,но те са само през първата година Wink

# 25
  • Мнения: 1 734
Моят син тръгна на ясла след 2 навършени години. След тази възрастсмятам че е добре детето да контактува с деца и да посещава детско заведение. Но честно казано, ако имах алтернатива бих го записала направо на градина.

# 26
  • Мнения: 967
ЗА  Peace Но по възможност след 1год 6мес. Децат се научеват на самостоятелност, да общуват, да се справят сами в ситуации.
Но ако имах възможност бих избрала следния вариант: ясла по половин ден, не по цял, а останалото време - с мама.
За децата не е хубаво да прекарват от сутрин до вечер без родителите си, както и не е хубаво да са нон-стоп до полата на мама.
За съжаление работя до 17ч, но веднага след това тичам за малчо и стремя да прекарваме колкото може повече време заедно вечер и уикендите.

# 27
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Скоро май пак имаше такава тема.
ПРОТИВ! Много ми е малък за да го дам чужди хора да го гледат, а и децата имат нужда от мама, според психолозите възрастта в която можем да оставим децата си в заведение е 3-4г. когато започва да има нужда от социални контакти извън средата на мама и роднините около нея. Пък и никой няма да се справи по добре от мен с възпитанието на собственото ми дете.  Peace

# 28
  • Мнения: 2 005
Детето ми посещава ясла от месец и съм страшно доволна от персонала. HugБързо свикна,никак не е тъгувал за нас ,веднага се е сприятелил с детския колектив.Пък и той по принцип е общителен и весел Joy Joy JoyПроблема беше ,че не можеше да дъвче,за което доста се притеснявахме със съпруга ми ThinkingТочно за 3 дни детето ми започна да дъвче и се храни като всички нормални деца.А,не мога да опиша кошмара преди това-давенето,повръщането... #Cussing outЗа това Мили мами,ако имате подобен проблем с детенце-давайте го на ясли.Там покрай др. деца се научават на куп др. неща и навици.А,ако знаете колко активен и артистичен беше на осмомартенското тържество rotfImaoБеше невероятен.Знаеше всички игрички и се опитваше да пее с децата newsm68

# 29
  • Мнения: 2 957
Скоро май пак имаше такава тема.
ПРОТИВ! Много ми е малък за да го дам чужди хора да го гледат, а и децата имат нужда от мама, според психолозите възрастта в която можем да оставим децата си в заведение е 3-4г. когато започва да има нужда от социални контакти извън средата на мама и роднините около нея. Пък и никой няма да се справи по добре от мен с възпитанието на собственото ми дете.  Peace


И аз съм против поради същите съображения.
Просто ми е немислимо да си оставя детето на тази възраст в чужди ръце.Контакти,общуване,ала-бала.Ми събирам го от време на време с деца на неговата възраст и честно казано няма никакъв контакт между тях:)-всяко се занимава с нещо и изобщо не се забелязват помежду си.Просто още са много малки.Както казва мъжът ми:"Ама той е още бебе,как ще го оставим"Simple Smile
Бих го дала на ясла единствено ако нямам избор,иначе направо на градина.

# 30
  • Мнения: 2 722
Твърдо "за" съдейки по моето дете и тръвдо "против" съдейки по детето на една съседка.
По цял ден играехме в къщи, песни, рисуване /по-скоро драскане/, танци, моделиране с пластелин, строеж на кули и тунели, пускане на коли по писти - въобще Embarassed майката мечта на всяко дете. При това не съм му подбирала аз занимавките а съм го оставяла да проявява инициатива а аз се включвам с желание в купона. Да да ама не - като рече това ми ти дете - "дечичата" и това е положението. Ревнувам малко /даже никак не е малко/, но детето си иска своето.
Съседското момиченце вече втори месец оставя по една гласна струна в яслата - това е положението.
Както вече някъде бях писала, всяко дете е самостоятелна планета.
Без да искам да засегна някой изказвам моето мнение, че яслата е последното място където може да се възпитава детето - възпитанието си е моя работа.
Казват че децата до към 2,6 си играят едно до друго - може и така да е, но някои деца. Моя Милен си играе с другите деца - просто въпрос на контактност.

# 31
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз не мога да разбера всички казват че са доволни че са дали децата си на ясла, а като погледнеш форума се виждат само оплаквания от яслата - не им давали да пият вода, давали им малко храна, прибира ли се гладни и жадни децата, едното одарило другото, лелките ги наказвали и им крещели истерично и т.н. и т.н.  newsm78

Твърдо "за" съдейки по моето дете и тръвдо "против" съдейки по детето на една съседка.
По цял ден играехме в къщи, песни, рисуване /по-скоро драскане/, танци, моделиране с пластелин, строеж на кули и тунели, пускане на коли по писти - въобще Embarassed майката мечта на всяко дете. При това не съм му подбирала аз занимавките а съм го оставяла да проявява инициатива а аз се включвам с желание в купона. Да да ама не - като рече това ми ти дете - "дечичата" и това е положението. Ревнувам малко /даже никак не е малко/, но детето си иска своето.
Съседското момиченце вече втори месец оставя по една гласна струна в яслата - това е положението.
Както вече някъде бях писала, всяко дете е самостоятелна планета.
Без да искам да засегна някой изказвам моето мнение, че яслата е последното място където може да се възпитава детето - възпитанието си е моя работа.
Казват че децата до към 2,6 си играят едно до друго - може и така да е, но някои деца. Моя Милен си играе с другите деца - просто въпрос на контактност.

Е как ще го възпиташ като го виждаш само вечер за малко преди да легне да спи. Пък детето се обърква, леките дават едно, мама не и обратно, в крайна сметка не знае кое е редно и кое не. Имам много познати на които децата им станаха истински бойни машини в яслата. Вече са вдигнали ръце, те не им дават да бият др. деца, но лелките не им обръщат внимание и насърчават това поведение и детето не е на ясно сега трябва ли или не трябва да прави това.

# 32
  • Мнения: 2 722
И на Милен му даваха малко вода - обясних че трябва да пие колкото поиска - сега му дават. Гладен е, но е гладен при положение че изяжда и порциите на злоядите /без десерта/. Одраскан е, но се драска и когато е с мен в пясъчника или пък се сдобива с красиви паважни екземи докато тича като бесен - това не е причина да го държа на къс повод.
Взимам го от яслата в 16 и до 18,30 вилнеем като луди навън, играем футбол, той ме гони с колелото, копаем дупки в пясъчника или събираме цялата площадка за гоненица или люлеене на голямата люлка по 4 деца наведнъж.от 18,30 до 21,30 си играем уж по кротко в къщи.
Опитвам се да корегирам "ма" и "бе" прихванати от яслата и като че ли успявам, но това може да го чуе и от съседите. Крясъците по някого си ги имаме за да не отвикваме от две истерични семейства във входа, не само крясъци но и бой, понякога на площадката. Милен знае - това е лошо нещо и присвива устнички в неодобрение.
Сигурно нямаше да го дам на ясла, ако имах инкубатор, но уви...
В крайна сметка не всичко е само черно и бяло - има и нюанси.

# 33
  • Мнения: 1 547
Аз съм против яслата. И против градината също  Laughing Особено в българския им вариант. Децата не са социално осъзнати на възраст от 1 или 2 години, имат нужда единствено от сигурност и дружелюбна семейна среда. Абсолютен мит за мен е всичката тая история с общуването, навиците и бла-бла-бла. Дете, отглеждано в домашна обстановка, също се храни и облича само, също пее песни и чете книжки, също играе всеки ден с деца. Разликата е в това, че родителят има възможност да възпитава, да комуникира и да обръща персонално внимание на нуждите на детето. За мен основната цел на ясли и градини е да приютят децата на работещи родители, които просто нямат възможност /а понякога и желание/ да се занимават с тях до навършване на 3 години.

# 34
  • Мнения: X
За мен основната цел на ясли и градини е да приютят децата на работещи родители, които просто нямат възможност /а понякога и желание/ да се занимават с тях до навършване на 3 години.
Ми абсолютно - това кой го отрича незнам.  newsm78
Дадох го на ясла с огромно нежелание и продължавам да го поддържам. Нямам време да му обърна внимание. Събота и неделя не стигат за нищо. Незнам как ще го възпитавам при такова положение. Един вид лелките в яслата ще ми го възпитават - баси.
Хич не съм доволна от това което правя, но нямам никакъв избор. Абсолютно никакъв.

От друга страна - най-добрата ми приятелка и най-свестен човек който познавам е дадена на ясла на 10 месеца. Полагам огромни усилия , да си припомням това по 100 пъти на ден когато започна да се упреквам .....

Така че хора - правила НЯМА. Дали добро или зло ще знаем след 10тина години, на този етап равносметка не се прави.

# 35
  • Мнения: 2 242
 Joy Хехеее то излезе че възпитанието е дело само на родителите... ако някой си въобразява че има човек на тази Земя възпитан само от родителите си да ми го покаже да го водя в някоя лаборатория Mr. Green. То няма нужда и 1 книга за възпитание да се изчете за да се сетиш че възпитанието е сложен многопосочен и ужасно продължителен процес (за някои са важни първите 7г за други продължава цял живот Wink). И ми е много чудно тези които казаха че само те най-добре ще се справят – в саксия ли ще крият децата и до каква възраст? Също ми е чудно дали има майка, която да не си го мисли – даже и тези на които им дават децата по новините в Пирогов. Дайте да не философстваме и малко по практично да дискутираме Peace

Аз на ПРАКТИКА, се убедих защо за едно дете е хубаво (не задължително) да тръгне на градина по това как повлия на моето. Със Зори излизаме в компанията на други бебоци от новородена (с поне 4-5 съфорумки сме на разходка заедно), занимавам се активно с нея (книжки, образователни игри, екскурзии...). И ето един ден тръгна на ясла – за 2 седмици много ама наистина много се промени  Peace първо започна да приказва много повече, научи се на ужасно много неща (храни се сама, събува се, прави опити да се облича), преодоля си срамежливостта, започна да общува и да имитира по активно.... Естествено има и отрицателните страни – имаше няколко пъти хрема, храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре.... НО такъв е живота, а това не е цвете да си го гушкам и поливам до късна пред-младоженческа възраст hahaha, ако не сега или на 3г, нали трябва да тръгне на училище след 3-4г.
Освен това се потвърди почти всичко прочетено от мен за ранното стимулиране и развитие – убедена съм че най-важни са първите 5г. Децата възпитават своята независимост и самостоятелност, умението да общуват, трупат опит и се учат ...
 newsm78 Никой не споменава за планираните педагогически занимания – нима една гледачка може да предложи методика и занимания за стимулиране на аналитичната мислене примерно ?!? или  пък нейният опит с деца може да се сравнява с този на образован специалист? Има лоши педагози и лоши детегледачки – разбира се Wink, но да сравним добрите, ей така на теория.

Предлагам на мамите които така упорито отричат нуждите на едно дете в тази възраст 2-5г – пробвайте и после да обсъдим не само на теория нещата Wink

пс между другото според мен този манталитет само маминка да е близо да бебчо продължава цял живот и го има само в БГ...после що в една къща живеят 5 поколения и що свекървата се меси у всяка манджа  hahaha

# 36
  • Мнения: 2 957
.... Естествено има и отрицателните страни – имаше няколко пъти хрема, храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре.... НО такъв е живота, а това не е цвете да си го гушкам и поливам до късна пред-младоженческа възраст hahaha, ако не сега или на 3г, нали трябва да тръгне на училище след 3-4г.


Евала!  Mr. Green На мен обаче, да ти каже честно ми е доста важно детето ми да си доспива и да яде хубава храна и ако за твоето живота не е такъв....аз се старая за моето да Е.Поне доколкото зависи от мен.Ще си го гушкам и ще си го поливам,защото ни доставя взаимно удоволствие и защото в това няма абсолютно нищо лошо.Все пак говорим за съвсееемм малки дечица,нали?!Като достигне късна младоженческа възраст ситуацията ще е съвсем различна,но сега става въпрос за детската ясла.
Няма да остане несоциализирано и нетръгнало на училище,не бой се;)

# 37
  • Мнения: 1 877
Аб"ц"елютно против!

# 38
  • София
  • Мнения: 3 688
Твърдо съм За яслата,детето ми стана по-самостоятелно,научи се да говори там,храни се сам и куп други положителни навици,още повече виждам,че със желание отива на ясла.Вечер не спира да ми говори за децата там Laughing, хубаво му е да контактува с връстниците му.Всички от персонала са много мили и винаги ни посрещат с усмивка,никога не съм ги чула да повишават тон на децата.Радвам се,че я намерих тази ясла.Като недостатък мога да спомена ,че малко повече боледува от преди,но се надявам и този период да отмине.


изцяло подкрепям написаното от Андреа,аз не бих могла така стегната и добре да обобщя нещата.

# 39
  • Мнения: X
Joy Хехеее то излезе че възпитанието е дело само на родителите... .......
пс между другото според мен този манталитет само маминка да е близо да бебчо продължава цял живот и го има само в БГ...после що в една къща живеят 5 поколения и що свекървата се меси у всяка манджа  hahaha
Подкрепям с 2 ръце.
Заниманията с педагог са незаменими. В домашна обстановка наистина няма как да стане. Аз изключително много съжалявам, че нямам педагогически познания, засега мисля още как да наваксам. Наистина не може да се гледат децата в саксия.

Конкретно, от практиката - моето дете за 2 седмици спря да мрънка. Преди беше постоянно до полата ми, свикнал да му угаждам за всяко нещо и буквално ме тероризираше. Сега е прекрасен. За нула време се научи сам да се занимава. Не реве, не мрънка и не се глезондри за щяло и нещяло както преди това. Незнам кой и как постигна това, но е нещо, което сама нямаше да направя - може би съм била на път да възпитавам лигльо, незнам.

Та това определено са 2 неща, които без яслата щяха да са на по-ниско ниво при нас.
Ааа - освен това - беше му омръзнало с мен. Само с мен - вкъщи или в една и съща градинка всеки ден - ми той само като отидем там започваше да мрънкоти - всеки ден там - на мен ми се повр ъщаше от нея вече - събирам го с други деца - да - но пак си беше еднообразно някак. Незнам в яслата как е - но сега като е с мен всичко му е интересно - и вкъщи - не му е писнало - и събота и неделя с другите деца - също му е интересно.

Болестите определено са минус.

# 40
  • Мнения: 2 242
.... Естествено има и отрицателните страни – имаше няколко пъти хрема, храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре.... НО такъв е живота, а това не е цвете да си го гушкам и поливам до късна пред-младоженческа възраст hahaha, ако не сега или на 3г, нали трябва да тръгне на училище след 3-4г.


Евала!  Mr. Green На мен обаче, да ти каже честно ми е доста важно детето ми да си доспива и да яде хубава храна и ако за твоето живота не е такъв....аз се старая за моето да Е.Поне доколкото зависи от мен.Ще си го гушкам и ще си го поливам,защото ни доставя взаимно удоволствие и защото в това няма абсолютно нищо лошо.Все пак говорим за съвсееемм малки дечица,нали?!Като достигне късна младоженческа възраст ситуацията ще е съвсем различна,но сега става въпрос за детската ясла.
Няма да остане несоциализирано и нетръгнало на училище,не бой се;)
Е щом си толкова на ти със здравословното хранене и държиш на здравето на детето си – заповядай в темата която пуснах  Mr. Green Пълноценно хранене и здравословни техники да готвене  да обменим опит Wink. Ще се радвам да се включиш и в някоя от десетките други подобни теми  Joy– има ги в хисторито на публикациите ми – даже им направих библиотека Wink
 
И понеже нямам желание да се заяждам и не намирам нищо конструктивно в постинга ти  Peace – другото просто няма да коментирам Flutter

# 41
  • Мнения: 765
 Зависи от яслата - с 15 деца в група и "лелка" на ръба на нервна криза не бих я пуснала .
Винаги съм била против , нещата се промениха и гледам да имам трезва преценка - има и минуси , но като цяло съм доволна от взетото решение да я пусна толкова малка .
 Аз имам ужасни спомени от моята ясла , а брат ми който е тръгнал по-малък и от мен , на същото място със същият персонал  - си спомня приятни неща .
 Това за лелките , които казват едно , а вкъщи мама друго при мен не върви - всеки ден си говорим обстойно с персонала какво може и какво не , и със сигурност контролирам нещата засега .

# 42
  • Мнения: 106
За яслата разбира се. Детето се адаптира по-лесно и бързо на тази възраст. Единственият минус е честото боледуване, което разбира се не никак маловажно. В яслата научиха дъщеря ми да да заспива без биберон-залагалка, да пие от чаша, да се храни сама, да си казва кога и се ходи до тоалетна, постепено махнахме памперсите, страшно много песнички, стихчета. Пуснах я на 1г. 5м. - беше най-малка в групата и от големите започна да познава буквите, да брои. Аз съм доволна и не съжалявам.

# 43
  • Мнения: 2 957
Slavi    не съм на ти със здравословното хранене,но се старая Wink
Благодаря за поканата,но и сама чудесно се справям с навигацията из форумите,както и участието в теми,които са ми интересни;)
И тъй като гледам,че събираш инфо от нета,погледни в подписа ми-може и да намериш още нещо полезно за темичката си  Laughing

# 44
  • Мнения: 812
аз съм -За яслата,но против болестите  там!

# 45
  • Мнения: 2 242
Slavi    не съм на ти със здравословното хранене,но се старая Wink
Благодаря за поканата,но и сама чудесно се справям с навигацията из форумите,както и участието в теми,които са ми интересни;)
И тъй като гледам,че събираш инфо от нета,погледни в подписа ми-може и да намериш още нещо полезно за темичката си  Laughing
Е нали и аз това намекнах-който се интересува –теми бол,все в някоя се включва Wink. И смисъла да го кажа беше коментара ти на моите думи ("храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре"), а за да няма още едностранчиво разбиране-ми зависи кой критикува Wink и кое дете колко спи. Зори като спи по 2ч сутрин и 2-3 слетобед да не ходи на градина ли, или на училище...или ...?

Та ако желанието за заяждане беше поне толкова колкото желанието да обсъдим плюсовете и минусите, забележете как се изказват всички мами писали от опит Peace - щяха да се напишат  проблемите....
 може би повече мами щяха да разберат че примерно по закон детските кухни,градини,столове се зареждат с най-евтините хр.продукти и това да доведе до по-широка дискусия. Защо примерно аз, след като имам претенции, да не мога да определям вида и качеството на храната на детето си, като естествено си доплащам. Това го има в други държави и не виждам защо да не стане и в БГ, стига да има интерес.

Нямам нищо против някой да се бие в гърдите колко по-добре си гледа детето  ooooh!(стига да не ми се падне зет/снаха Mr. Green) но както вече казах- дайте по същество! Ама то като не си ходил на градина и живота не те е научил че природата не търпи крайности в черно/бяло Joy..... какво ти обсъждане!

ПС.и ако наистина беше погледнала темата щеше да прочетеш че информацията ми е сканирана от книги на специалисти по детско хранене и нутрицолози (нищо против сайтчетата Peace, но за сериозните неща-сериозни източници)

# 46
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
За.
Детето ми стана по-общително /което си е сериозен плюс/, по-прибрано и организирано.

# 47
  • Мнения: 4 668
Твърдо съм против  Naughty Искам да уточня , че изключвам частните ясли , които са ми направили добро впечатление - там бих го дала !
1. За каква социализация ми говорите на 1-1.5 г. ? Децата са много малки и в този период и точно имат най - много нужда от родителите си !
2. Многото болести ( няма да коментирам повече , всеки знае за какво става въпрос ... Confused)
3. Изнервени , комплексирани и озлобени лелки или както там се наричат !
4. Гадна храна
5. Това , че детето още не говори и не може да каже , ако го тормозят примерно ...
6. Много деца в една група .
Мога още много да пиша , но няма смисъл - всеки решава сам за себе си . Това са моите доводи ! Офисът ми е срещу прехваленото 8 ОДЗ и имам много близки впечатления от това как се гледат децата  Confused

# 48
  • Мнения: 3 164
До тук от прочетеното си направих следните изводи(за по-голяма част от писалите важи, защото имаше и 2-3 смислени мнения Stop):
1.Яслата е жизненонеобходима, както слънцето и водата, (а и въздуха разбира се) за всяко малко дете-колкото по-малко, толкова по-добре Tired
        .Ако случайно сте допуснали фаталната грешка и не сте пратили детето си на ясла, то:
2.Не се социализира-не играе с други деца, не е разговорливо-разбирай гледа като темерут Twisted Evil
3.Не знае нито една песничка
4.Също и нито едно стихче от 2 реда
т.3 и т.4 са толкова важни и показателни за интелигентноста на вашето дете, че е редно да го тествате към МЕНСА !
5.Храни се без помощ-но не е важно нито количеството , а за качеството на храната изобщо не питайте Naughty
5.Облича се без помощ-хмм, колко е сръчно Whistling
6.Научава се на дисциплина-и това е много важно, защото за в бъдеще на държавата й трябват подчинени люде Stop
7.Хигиенните навици от най-ранна възраст не са му чужди-кога се избърсало, кога се замазало-това хич да не ви притеснява Sunglasses
8.И не на последно място, имунитет си създава още от малко, и то за куп болести знайни и незнайни Tired(а и вие покрай него се образовате по педиатрия, ето още един и то голям + от посещенията в яслата,)

            А виж, там за някаква си емоционална връзка на мъника с майката, хич да не ти пука....то ще реве, реве...ще мрънка и като разбере, че няма на къде, много ясно-ще се примири Tired

# 49
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не мога да обобщавам. Говоря за собственото си дете, което ходеше с желание на ясла и до момента, в който тръгна там, по никакъв начин не желаеше да казва "Здравей" на познатите. Промени се, и то към добро. Не мисля, че съм скъсала емоционалната си връзка с нея, напротив.

# 50
  • Мнения: 1 547
Никой не споменава за планираните педагогически занимания – нима една гледачка може да предложи методика и занимания за стимулиране на аналитичната мислене примерно ?!?

И какви са планираните педагогически занимания в яслите? Не знам какво точно имаш предвид под методика за стимулиране на аналитичната мисъл при деца на 1.5 - 2 години...

Без да искам да навлизам в излишни спорове ще кажа, че за мен не е достатъчен мотива "ще се научи да се храни само, ще го откажат от памперса и ще се научи да общува", за да дам детето си на ясла. Приемам, че таз отговорна задача мога да изпълня и сама. Отделно, че повечето гледачки в днешно време не са бабиери, хванати от улицата, а са мед.сестри, учителки или най-малкото жени, отгледали по 4-5 деца. Тоест това с педагогическите занимания също не би ме мотивирало. /например в 1-ва гр. на детската градина децата учат цветове, пространство, животни и т.н. неща, които синът ми знае от далеч по-рано/
Сигурна съм, че ясли/градини биха могли да бъдат полезни, но не и във вида, в който са сега. Всичко, което децата получават в яслата, биха могли да получат и вкъщи, с единствената разлика, че в първия случай стресът и антибиотикът стават част от живота им много по-рано, отколкото на мен ми харесва.

# 51
  • Мнения: 8 999
Аз съм абсолютно ЗА и ще кажа защо:
1. Детето ми се чувства много по-добре сред връстници /за жалост, ние, майките, май имаме по-голяма нужда от децата си, отколкото те от нас/
2. В яслата придоби умения и навици, които аз бих му спестила поне до три годишна възраст.
3. Ако го гледам в къщи имам много по-малко време, за да го забавлявам, тъй като все си намирам и някаква домакинска работа, а в яслата има три лелки, които се занимават само с това - да учат с тях песнички, стихотворения, приказки и т.н.
4. Поради това, че синът ми беше първо на ясла, в първа група в детската градина боледуваше много по-рядко, отколкото другите деца. В яслата беше по-проблемно, защото през седмица пускаше сопол или някоя кашлица, но тогава не работех и можех да си го гледам, когато е болен. Когато тръгна на детска градина, тогава започнах работа и не ми се е налагало да отсъствам често заради боледуване.
5. В моя случай яслата беше абсолютно задължителна за сина ми, защото в тази година каката тръгна на градина и, за да не създам предпоставки за ревност от рода на "той си стои в къщи с мама, а мен ме пращат на градина" или "кака ходи на училище, а мен ме държат затворен" предпирех тази стъпка.
Благодарна съм на всички лелки и госпожи от яслата, а синът ми и до ден днешен си поплаква за двете любими госпожи.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не съм против, но голямото ми дете не можа да свикне и го отписах на втората седмица, после тръгна направо на градина.
Сега малката изобщо не мисля да я пробвам с ясла - можем да си я гледаме с баща й и да работим, така че пропускаме яслата и догодина на градина(че и рима има).

# 53
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Shoni, много от нещата които са изброили др. майки (които ти си обобщила и леко иронизирала Twisted Evil) и моето дете ги притежава и без да ходи на ясла. Сина ми, е изключително общителен, контактен, играе с др. деца, знае песнички, лесно се адаптира, може да се храни само, говори свободно, дори говори повече от децата които са по големи от него, рисува играе с пластилин, познава всички животни от енциклопедията по име и т.н. Така, че яслата не е критерий за всички тези качества. Зависи от детето, от характер, темперамент, възпитание, чувствителност, усет и т.н. Само, че като бонус не боледува често, не се бие, и получава дисциплина без бой, наказания не подходящи за възрастта му и истерични писъци от разни лелки, които може и да са доброжелателки. Няма комплекси, за разлика от майка му която е израснала по ясли и детски градини и е виждала родителите си само 8 дена в месеца, в най-добрия случай. Въпреки, че майка ми смяташе, че това е за мое добро и имам нужда от социални контакти, а не толкова от майка. Липсваха ми родители, а не социална среда и знанието на песни и стихчета. Така, че знам от личен опит как ми е повлияло това, не бих подложила и сина си на това.

# 54
  • Мнения: 2 242
Никой не споменава за планираните педагогически занимания – нима една гледачка може да предложи методика и занимания за стимулиране на аналитичната мислене примерно ?!?
И какви са планираните педагогически занимания в яслите? Не знам какво точно имаш предвид под методика за стимулиране на аналитичната мисъл при деца на 1.5 - 2 години...
Питаш защото се интересуваш или риторично?

Ако все пак се интересуваш – има супер много книги за методики на стимулиране и развитието на детето от най-ранна възраст, има ги вече скенирани и в интернет. Аз предпочитам да си ги  купувам, но ето набързо няколко линка –
Масару Ибука. После трех уже поздно Горещо я препоръчвам на всички чакащи предмладоженческият период  Mr. Green
Игры для малышей по методикам М. Монтессори - имаше по-хубави но не знам къде ги пазя
ПЕДАГОГИКА МОНТЕССОРИ

# 55
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Бях твърдо За яслата, докато не дадох детето си там.
Сега вече съм твърдо Против!

# 56
  • Мнения: 1 547
Питаш защото се интересуваш или риторично?

Питам, защото хипотетичната възможност някоя лелка в някоя ясла да е повлияна от вижданията на Монтесори или Ибука и да ги прилага спрямо моето дете, ми се вижда минимална  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 2 242
Питаш защото се интересуваш или риторично?
Питам, защото хипотетичната възможност някоя лелка в някоя ясла да е повлияна от вижданията на Монтесори или Ибука и да ги прилага спрямо моето дете, ми се вижда минимална  Mr. Green
аха е значи риторично с подтекст  Mr. Green е аз знам за такива градини
а и както казах ("Има лоши педагози и лоши детегледачки – разбира се , но да сравним добрите, ей така на теория" - това е точно цитираното от теб в тази следващата част дето не си я копирала - та да сравним положителен образ на педагог с положителен образ на баба/гледачка/гувернантка... от тази гледна точка - подчертавам - СТИМУЛИРАНЕ на развитието, методи, опит, познания) Wink

# 58
  • Мнения: 2 957

ПС.и ако наистина беше погледнала темата щеше да прочетеш че информацията ми е сканирана от книги на специалисти по детско хранене и нутрицолози (нищо против сайтчетата Peace, но за сериозните неща-сериозни източници)

Виж Слави-пак ще ти го кажа-не проявявам интерес по темата ти,стига си я размахвала тук.Ако исках да чета за здравословно хранене щях да чета.Ти ако беше погледнала  по-внимателно щеше да видиш ,че тази тема  не е за детските градини ,а за яслите и щеше да спреш да пишеш за детски градини.


А за мамите с опит-забелязвам как се изказват,да.Само като отворя форума и ме заливат теми за ясли и детски градини,та чак ми настръхва косата. И как пък няма нито една "Дадох си детето на ясла,егати кефа".


# 59
  • София
  • Мнения: 888
Еми аз съм от мамите дето ще кажат: "Детето ми ходи на ясла повече от година и съм доволнаааа" -  имам време  да се грижа за другото си бебе спокойно, имам време да уча и не съм прекъснала емоционалната си връзка с  детето.  Имам възможност да се грижа за децата си докато навършат  пълнолетие даже, но не искам. Колкото хора,толкова и мнения ще има, така че всеки да си гледа детето както намери за добре.

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 17:05 от Petrova_

# 60
  • Мнения: 2 242
Mr. Green понякога мълчанието е по-добре ...  Wink но и да се хващаш за думите е начин да кажеш ... нищо  LaughingStop

# 61
  • Мнения: 4 668
До тук от прочетеното си направих следните изводи(за по-голяма част от писалите важи, защото имаше и 2-3 смислени мнения Stop):
1.Яслата е жизненонеобходима, както слънцето и водата, (а и въздуха разбира се) за всяко малко дете-колкото по-малко, толкова по-добре Tired
        .Ако случайно сте допуснали фаталната грешка и не сте пратили детето си на ясла, то:
2.Не се социализира-не играе с други деца, не е разговорливо-разбирай гледа като темерут Twisted Evil
3.Не знае нито една песничка
4.Също и нито едно стихче от 2 реда
т.3 и т.4 са толкова важни и показателни за интелигентноста на вашето дете, че е редно да го тествате към МЕНСА !
5.Храни се без помощ-но не е важно нито количеството , а за качеството на храната изобщо не питайте Naughty
5.Облича се без помощ-хмм, колко е сръчно Whistling
6.Научава се на дисциплина-и това е много важно, защото за в бъдеще на държавата й трябват подчинени люде Stop
7.Хигиенните навици от най-ранна възраст не са му чужди-кога се избърсало, кога се замазало-това хич да не ви притеснява Sunglasses
8.И не на последно място, имунитет си създава още от малко, и то за куп болести знайни и незнайни Tired(а и вие покрай него се образовате по педиатрия, ето още един и то голям + от посещенията в яслата,)

            А виж, там за някаква си емоционална връзка на мъника с майката, хич да не ти пука....то ще реве, реве...ще мрънка и като разбере, че няма на къде, много ясно-ще се примири Tired

 smile3501 smile3501 smile3501
Браво ! Имало и други , които мислят като мен !

И още нещо - на мен също би ми било удобно детето да е на ясла - време бол , гледат ми го ( друг е въпроса как ) , но хайде да не коментирам повече . Shoni го е казала по - добре отколкото аз бих могла .

Само искам да ви помоля - стига спекулации с тая социализация   Confused

# 62
  • Мнения: 2 677
Не бих дала детето си на ясла.
Слава богу, че има кой да ми го гледа, но дори и да нямаше, пак щях да намеря начин да не го давам на ясла.

# 63
  • Мнения: 437
Леле, аз исках да събера само мнения, а то вече клони като спор.
За себе си аз съм решила вече, просто исках да прочета повече мнения по този въпрос.
Детето ми няма да ходи по рано от 2,5 г на градина освен ако обстоятелствата не ме притиснат да се върна на работа. За мен яслата не е най-доброто място за по-малки деца.
Мога да кажа, че не е нужно да ходи по-рано , за да има контакти с други деца, за да се научи на ред, да знае песнички и т.н. С всичко това мога да се справя и аз. А смятам и че всяка майка може да научи детето си на тези неща ако има време и желание.
Благодаря ви, че споделихте вашите виждания по въпроса.

# 64
  • Мнения: 2 957
Ади   поздравявам те за решението   bouquet

# 65
  • Мнения: 113
против е силно казано ,но няма да я дам на ясла.мойта майка жива и здрава ще я гледа имам и пълно доверие и на 3г. Вики ще тръгне на градина. мисля че деца под 2г са твърде малки за самостоятелност пък и ми е жал да я пусна толкова мъничка.има време да бъде самостоятелна и да се научи на всичко което би трябвало да знае на определена възраст ,нека не тормозим дечицата още от сега и самите себе си също.

# 66
  • Мнения: 2 255
ЗА
Моя малък змей тръгна на ясла на 1г7м  Peace
+
- свикна с други хора преди само мен търсеше- стана самостоятелен - храни се сам, вече и с събличане/обличане сме ок почти  Rolling Eyes
- по-успешно се справя с връстниците си  nuts
- по-контактен е  yes
- смятам, че там има повече забавление, отколкото аз мога да му осигуря у дома  football  smile3540
- не на последно място аз мога да работя  thumbsup

-
- боледува отвреме навреме  yu5, но незнам дали щеше да е по-рядко ако си беше у дома, при положение, че брат му носи вирусчета от училище  newsm78
- друг минус за мен няма  no

# 67
  • Мнения: 645
Бях за преди повече от една година. Боян тръгна на 1г.и 4 м. на ясла. Лелите добри, хареса му. Стана по самостоятелен, по-общителен и по-привързан и любвеобилен към мен. Обаче тъй като децата се водеха с антибиотиците, капките и сиропите и на никой родител не му пукаше за това, Боян в момента е с придобита бронхиална Астма. Да не говорим че бяхме и в болница с дихателна недостатъчност. Когато след престоя в болницата отидах да попитам има ли болни лелите смутено ми казаха че ние сме били най здравите и сме отишли в болница. Аз вече съм против яслите. Да не говорим че детето реално цяла зима не излиза на разходка освен събота и неделя.

# 68
  • Мнения: 1 080
Не проумявам .Наистина .Моя позната си остави детето на 10 месеца на ясла .Още непроходило .Скъса се от болести .Цял месец го тъпкаха с различни антибиотици ,лежа в болница .Накрая се оказа чуждо тяло в белия дроб.
Против съм .И против детските градини съм в този им вид .

# 69
  • Мнения: 952
аз също не мога да кажа дали съм ЗА или против,защото Виктор не е тръгнал още на ясла. Но факта че мисля да го пратя живот и здраве юни месец показва че съм ЗА на този етап. Определено обаче не бих го пуснала на ясла под 2год. Просто ми се вижда твърде малък за каквато и да е самостоятелност. Този момент, на отделянето от майката е доста труден и може да го стресира На първо време не очаквам да научи  кой знае какво от яслата,ще се радвам само да не боледува много, и да се адаптира бързо,за да не се измъчваме и двамата Rolling Eyes

# 70
  • Мнения: 918
Зависи от детето о от яслата. Има деца, които се адаптират лесно и с удоволствие отиват всяка сутрин и такива, на които им е противопоказно. Най-важното е да можеш да направиш избора си сам и водена от детето си, а не притиснат от обстоятелствата. Peace

Общи условия

Активация на акаунт