За и против яслата?

  • 2 354
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 242
Slavi    не съм на ти със здравословното хранене,но се старая Wink
Благодаря за поканата,но и сама чудесно се справям с навигацията из форумите,както и участието в теми,които са ми интересни;)
И тъй като гледам,че събираш инфо от нета,погледни в подписа ми-може и да намериш още нещо полезно за темичката си  Laughing
Е нали и аз това намекнах-който се интересува –теми бол,все в някоя се включва Wink. И смисъла да го кажа беше коментара ти на моите думи ("храната им е под всякаква критика, предполагам и не си доспива добре"), а за да няма още едностранчиво разбиране-ми зависи кой критикува Wink и кое дете колко спи. Зори като спи по 2ч сутрин и 2-3 слетобед да не ходи на градина ли, или на училище...или ...?

Та ако желанието за заяждане беше поне толкова колкото желанието да обсъдим плюсовете и минусите, забележете как се изказват всички мами писали от опит Peace - щяха да се напишат  проблемите....
 може би повече мами щяха да разберат че примерно по закон детските кухни,градини,столове се зареждат с най-евтините хр.продукти и това да доведе до по-широка дискусия. Защо примерно аз, след като имам претенции, да не мога да определям вида и качеството на храната на детето си, като естествено си доплащам. Това го има в други държави и не виждам защо да не стане и в БГ, стига да има интерес.

Нямам нищо против някой да се бие в гърдите колко по-добре си гледа детето  ooooh!(стига да не ми се падне зет/снаха Mr. Green) но както вече казах- дайте по същество! Ама то като не си ходил на градина и живота не те е научил че природата не търпи крайности в черно/бяло Joy..... какво ти обсъждане!

ПС.и ако наистина беше погледнала темата щеше да прочетеш че информацията ми е сканирана от книги на специалисти по детско хранене и нутрицолози (нищо против сайтчетата Peace, но за сериозните неща-сериозни източници)

# 46
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
За.
Детето ми стана по-общително /което си е сериозен плюс/, по-прибрано и организирано.

# 47
  • Мнения: 4 668
Твърдо съм против  Naughty Искам да уточня , че изключвам частните ясли , които са ми направили добро впечатление - там бих го дала !
1. За каква социализация ми говорите на 1-1.5 г. ? Децата са много малки и в този период и точно имат най - много нужда от родителите си !
2. Многото болести ( няма да коментирам повече , всеки знае за какво става въпрос ... Confused)
3. Изнервени , комплексирани и озлобени лелки или както там се наричат !
4. Гадна храна
5. Това , че детето още не говори и не може да каже , ако го тормозят примерно ...
6. Много деца в една група .
Мога още много да пиша , но няма смисъл - всеки решава сам за себе си . Това са моите доводи ! Офисът ми е срещу прехваленото 8 ОДЗ и имам много близки впечатления от това как се гледат децата  Confused

# 48
  • Мнения: 3 164
До тук от прочетеното си направих следните изводи(за по-голяма част от писалите важи, защото имаше и 2-3 смислени мнения Stop):
1.Яслата е жизненонеобходима, както слънцето и водата, (а и въздуха разбира се) за всяко малко дете-колкото по-малко, толкова по-добре Tired
        .Ако случайно сте допуснали фаталната грешка и не сте пратили детето си на ясла, то:
2.Не се социализира-не играе с други деца, не е разговорливо-разбирай гледа като темерут Twisted Evil
3.Не знае нито една песничка
4.Също и нито едно стихче от 2 реда
т.3 и т.4 са толкова важни и показателни за интелигентноста на вашето дете, че е редно да го тествате към МЕНСА !
5.Храни се без помощ-но не е важно нито количеството , а за качеството на храната изобщо не питайте Naughty
5.Облича се без помощ-хмм, колко е сръчно Whistling
6.Научава се на дисциплина-и това е много важно, защото за в бъдеще на държавата й трябват подчинени люде Stop
7.Хигиенните навици от най-ранна възраст не са му чужди-кога се избърсало, кога се замазало-това хич да не ви притеснява Sunglasses
8.И не на последно място, имунитет си създава още от малко, и то за куп болести знайни и незнайни Tired(а и вие покрай него се образовате по педиатрия, ето още един и то голям + от посещенията в яслата,)

            А виж, там за някаква си емоционална връзка на мъника с майката, хич да не ти пука....то ще реве, реве...ще мрънка и като разбере, че няма на къде, много ясно-ще се примири Tired

# 49
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не мога да обобщавам. Говоря за собственото си дете, което ходеше с желание на ясла и до момента, в който тръгна там, по никакъв начин не желаеше да казва "Здравей" на познатите. Промени се, и то към добро. Не мисля, че съм скъсала емоционалната си връзка с нея, напротив.

# 50
  • Мнения: 1 547
Никой не споменава за планираните педагогически занимания – нима една гледачка може да предложи методика и занимания за стимулиране на аналитичната мислене примерно ?!?

И какви са планираните педагогически занимания в яслите? Не знам какво точно имаш предвид под методика за стимулиране на аналитичната мисъл при деца на 1.5 - 2 години...

Без да искам да навлизам в излишни спорове ще кажа, че за мен не е достатъчен мотива "ще се научи да се храни само, ще го откажат от памперса и ще се научи да общува", за да дам детето си на ясла. Приемам, че таз отговорна задача мога да изпълня и сама. Отделно, че повечето гледачки в днешно време не са бабиери, хванати от улицата, а са мед.сестри, учителки или най-малкото жени, отгледали по 4-5 деца. Тоест това с педагогическите занимания също не би ме мотивирало. /например в 1-ва гр. на детската градина децата учат цветове, пространство, животни и т.н. неща, които синът ми знае от далеч по-рано/
Сигурна съм, че ясли/градини биха могли да бъдат полезни, но не и във вида, в който са сега. Всичко, което децата получават в яслата, биха могли да получат и вкъщи, с единствената разлика, че в първия случай стресът и антибиотикът стават част от живота им много по-рано, отколкото на мен ми харесва.

# 51
  • Мнения: 8 999
Аз съм абсолютно ЗА и ще кажа защо:
1. Детето ми се чувства много по-добре сред връстници /за жалост, ние, майките, май имаме по-голяма нужда от децата си, отколкото те от нас/
2. В яслата придоби умения и навици, които аз бих му спестила поне до три годишна възраст.
3. Ако го гледам в къщи имам много по-малко време, за да го забавлявам, тъй като все си намирам и някаква домакинска работа, а в яслата има три лелки, които се занимават само с това - да учат с тях песнички, стихотворения, приказки и т.н.
4. Поради това, че синът ми беше първо на ясла, в първа група в детската градина боледуваше много по-рядко, отколкото другите деца. В яслата беше по-проблемно, защото през седмица пускаше сопол или някоя кашлица, но тогава не работех и можех да си го гледам, когато е болен. Когато тръгна на детска градина, тогава започнах работа и не ми се е налагало да отсъствам често заради боледуване.
5. В моя случай яслата беше абсолютно задължителна за сина ми, защото в тази година каката тръгна на градина и, за да не създам предпоставки за ревност от рода на "той си стои в къщи с мама, а мен ме пращат на градина" или "кака ходи на училище, а мен ме държат затворен" предпирех тази стъпка.
Благодарна съм на всички лелки и госпожи от яслата, а синът ми и до ден днешен си поплаква за двете любими госпожи.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не съм против, но голямото ми дете не можа да свикне и го отписах на втората седмица, после тръгна направо на градина.
Сега малката изобщо не мисля да я пробвам с ясла - можем да си я гледаме с баща й и да работим, така че пропускаме яслата и догодина на градина(че и рима има).

# 53
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Shoni, много от нещата които са изброили др. майки (които ти си обобщила и леко иронизирала Twisted Evil) и моето дете ги притежава и без да ходи на ясла. Сина ми, е изключително общителен, контактен, играе с др. деца, знае песнички, лесно се адаптира, може да се храни само, говори свободно, дори говори повече от децата които са по големи от него, рисува играе с пластилин, познава всички животни от енциклопедията по име и т.н. Така, че яслата не е критерий за всички тези качества. Зависи от детето, от характер, темперамент, възпитание, чувствителност, усет и т.н. Само, че като бонус не боледува често, не се бие, и получава дисциплина без бой, наказания не подходящи за възрастта му и истерични писъци от разни лелки, които може и да са доброжелателки. Няма комплекси, за разлика от майка му която е израснала по ясли и детски градини и е виждала родителите си само 8 дена в месеца, в най-добрия случай. Въпреки, че майка ми смяташе, че това е за мое добро и имам нужда от социални контакти, а не толкова от майка. Липсваха ми родители, а не социална среда и знанието на песни и стихчета. Така, че знам от личен опит как ми е повлияло това, не бих подложила и сина си на това.

# 54
  • Мнения: 2 242
Никой не споменава за планираните педагогически занимания – нима една гледачка може да предложи методика и занимания за стимулиране на аналитичната мислене примерно ?!?
И какви са планираните педагогически занимания в яслите? Не знам какво точно имаш предвид под методика за стимулиране на аналитичната мисъл при деца на 1.5 - 2 години...
Питаш защото се интересуваш или риторично?

Ако все пак се интересуваш – има супер много книги за методики на стимулиране и развитието на детето от най-ранна възраст, има ги вече скенирани и в интернет. Аз предпочитам да си ги  купувам, но ето набързо няколко линка –
Масару Ибука. После трех уже поздно Горещо я препоръчвам на всички чакащи предмладоженческият период  Mr. Green
Игры для малышей по методикам М. Монтессори - имаше по-хубави но не знам къде ги пазя
ПЕДАГОГИКА МОНТЕССОРИ

# 55
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Бях твърдо За яслата, докато не дадох детето си там.
Сега вече съм твърдо Против!

# 56
  • Мнения: 1 547
Питаш защото се интересуваш или риторично?

Питам, защото хипотетичната възможност някоя лелка в някоя ясла да е повлияна от вижданията на Монтесори или Ибука и да ги прилага спрямо моето дете, ми се вижда минимална  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 2 242
Питаш защото се интересуваш или риторично?
Питам, защото хипотетичната възможност някоя лелка в някоя ясла да е повлияна от вижданията на Монтесори или Ибука и да ги прилага спрямо моето дете, ми се вижда минимална  Mr. Green
аха е значи риторично с подтекст  Mr. Green е аз знам за такива градини
а и както казах ("Има лоши педагози и лоши детегледачки – разбира се , но да сравним добрите, ей така на теория" - това е точно цитираното от теб в тази следващата част дето не си я копирала - та да сравним положителен образ на педагог с положителен образ на баба/гледачка/гувернантка... от тази гледна точка - подчертавам - СТИМУЛИРАНЕ на развитието, методи, опит, познания) Wink

# 58
  • Мнения: 2 957

ПС.и ако наистина беше погледнала темата щеше да прочетеш че информацията ми е сканирана от книги на специалисти по детско хранене и нутрицолози (нищо против сайтчетата Peace, но за сериозните неща-сериозни източници)

Виж Слави-пак ще ти го кажа-не проявявам интерес по темата ти,стига си я размахвала тук.Ако исках да чета за здравословно хранене щях да чета.Ти ако беше погледнала  по-внимателно щеше да видиш ,че тази тема  не е за детските градини ,а за яслите и щеше да спреш да пишеш за детски градини.


А за мамите с опит-забелязвам как се изказват,да.Само като отворя форума и ме заливат теми за ясли и детски градини,та чак ми настръхва косата. И как пък няма нито една "Дадох си детето на ясла,егати кефа".


# 59
  • София
  • Мнения: 888
Еми аз съм от мамите дето ще кажат: "Детето ми ходи на ясла повече от година и съм доволнаааа" -  имам време  да се грижа за другото си бебе спокойно, имам време да уча и не съм прекъснала емоционалната си връзка с  детето.  Имам възможност да се грижа за децата си докато навършат  пълнолетие даже, но не искам. Колкото хора,толкова и мнения ще има, така че всеки да си гледа детето както намери за добре.

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 17:05 от Petrova_

Общи условия

Активация на акаунт