Отново за болничните и НОИ-системата

  • 11 059
  • 144
  •   1
Отговори
# 15
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
по принцип знам че парите трябва да се изплатят до 30 дневен срок.А то кво става в нашата Убава държава срока са си го удължили сами на 60 дена.

Това изобщо не е вярно. Няма удължаване на срока от 30 на 60 дни!

Имах предвид че  тез в Ной седят и все още не са се организирали как да работят.!!!!Затова казах символично че са си удължили срокът самички ooooh! ooooh!

И не мисля че смао счетоводителките на фирмите са виновни-както казват момичетата има и залежали документи в НОЙ -примерно който са с някаква грешка.И НОЙ нищо не прави по въпроса да се свърже с човекът на когото са документите и да се поправи грешката.Ами си ги оставят там да си събират прах в офиса им ooooh! Crossing Arms Thinking

А тази жалба ако я подам ще ми кажат да си я завра отзад ми се стува-естествено че ще се оправдаят по някакъв начин.Все пак винаги се намира извинение за несвършена работа Naughty Naughty

И мен ме интересува аз от къде ще знам дали ной са ми изчислили вярно парите който трябва да получа-или това е поредното излагане на БЪЛГАРИЯ да си  прибира държавата някой лев  за някой хора....има нещо съмнително.Баща ми работи в Друга държава от 12 години и каза че там парите ги превеждали за 5 дена какво е това отношение тука незнам Naughty Crossing Arms Whistling ooooh! просто ще кажа само че ТОВА Е БЪЛГАРИЯ и никога няма да се  оправим

# 16
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Момичета, да ви кажа честно до там стигнах, че НЯМАМ ПАРИ ЗА ПАМПЕРСИ. Таткото ни получава заплата, но тя не е милиони, а имаме толкова други разходи, живеем под наем и така нататък. От 1 януари съм в болничен, а още нищо не съм взела. Ще полудея направо. Ходих в НОИ, от там ме мотаха половин ден, за да ми кажат, че грешката е в работодателял Обадих се на работодателя, той оправи грешката след 5 дни, но в НОИ казаха, че не я е оправил както трябва и ми казахау че ще чакам неизвестно до кога. Това е някакъв ад. Не зная кой е виновен и неме интересува - интересува ме само, че няма с какво да гледам бебето си!

# 17
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 740
Предлагам да си направим такава подписка, да я започнем и да поканим и други хора - работещи - да се включат, стига да мислят като нас.

Ако някой е пускал подписка, нека каже как става или направо да я започне.

Florencia, много съжалявам, че така е станало при вас.
Точно новата НОИ-система създава тези ситуации. Надявам се в най-скоро време да кажеш, че сте закрепили финансово положението.

Бясна съм и от факта, че телефона, на който ми казаха да проверя за моя болничен, вече 3-ти ден дава заето: 926-19-90

# 18
  • Мнения: 9 050
Предлагам да си направим такава подписка, да я започнем и да поканим и други хора - работещи - да се включат, стига да мислят като нас.

Ако някой е пускал подписка, нека каже как става или направо да я започне.

Florencia, много съжалявам, че така е станало при вас.
Точно новата НОИ-система създава тези ситуации. Надявам се в най-скоро време да кажеш, че сте закрепили финансово положението.

Бясна съм и от факта, че телефона, на който ми казаха да проверя за моя болничен, вече 3-ти ден дава заето: 926-19-90



На 926 - 19- 86 също дават информация.

# 19
  • Мнения: 9 050
по принцип знам че парите трябва да се изплатят до 30 дневен срок.А то кво става в нашата Убава държава срока са си го удължили сами на 60 дена.

Това изобщо не е вярно. Няма удължаване на срока от 30 на 60 дни!

Имах предвид че  тез в Ной седят и все още не са се организирали как да работят.!!!!Затова казах символично че са си удължили срокът самички ooooh! ooooh!

И не мисля че смао счетоводителките на фирмите са виновни-както казват момичетата има и залежали документи в НОЙ -примерно който са с някаква грешка.И НОЙ нищо не прави по въпроса да се свърже с човекът на когото са документите и да се поправи грешката.Ами си ги оставят там да си събират прах в офиса им ooooh! Crossing Arms Thinking

А тази жалба ако я подам ще ми кажат да си я завра отзад ми се стува-естествено че ще се оправдаят по някакъв начин.Все пак винаги се намира извинение за несвършена работа Naughty Naughty

И мен ме интересува аз от къде ще знам дали ной са ми изчислили вярно парите който трябва да получа-или това е поредното излагане на БЪЛГАРИЯ да си  прибира държавата някой лев  за някой хора....има нещо съмнително.Баща ми работи в Друга държава от 12 години и каза че там парите ги превеждали за 5 дена какво е това отношение тука незнам Naughty Crossing Arms Whistling ooooh! просто ще кажа само че ТОВА Е БЪЛГАРИЯ и никога няма да се  оправим

Разбирам, че сте афектирана, но никой няма да ви каже да направите със жалбата си това, което вие сте предположила. Напротив. Моят опит с НОИ ( а той не е никак малък ) е, че към жалбите ( стига да са основателни ) се отнасят професионално.

Колкото до залежалите болнични, които имат грешки - ето точно това е грешка на счетоводителя ви. Той трябва, преди да предаде болничните, да ги провери. В крайна сметка реквизитите не са чак толкова много, че да е трудно. Ако е занесъл в НОИ нередовен болничен, естествено че той няма да бъде изплатен. По принцип от НОИ предупреждават с писмо, ако има такъв случай и счетоводителя, като получи това писмо, трябва да отиде да вземе болничния лист и да го върне на служителя си, за да бъдат отстранени пропуските. Отделно, всеки един счетоводител, би трябвало, ако служителите му не са си получили парите, да отиде до НОИ и с входящия номер на документите да провери какво се случва. В нашата фирма, когато предават болничен лист, на всички служители им се казва до кога трябва да им се изплатят парите и всички са предупредени, ако не получат пари, да се обадят в счетоводството, за да може да проверим незабавно защо се е получило забавяне. И така трябва да е във всички фирми! Това им е работата на счетоводителите!

И отново счетоводителите в предприятието ви са тези, които трябва да ви окажат помощ в изчисляване на обезщетението, което следва да ви се изплати от НОИ. Ако някой служител попита колко пари да очаква, никога не сме отказвали да седнем, да му разпишем сметките и да изчислим обезщетението. Дори в момента разработваме едно файлче, което ще разпространим до всички служители - калкулатор за обезщетения. Вкарваш информацията от фишовете си през предходните 6 месеца и то ти смята среднодневното обезщетение.

Това, че обезщетенията се изплащат директно от НОИ изобщо не значи, че работата на счетоводителите е отпаднала. Бъдете по-взискателни. На тях за това им се плаща. Счетоводството е обслужваща дейност ( като изключим счетоводните фирми, разбира се ).

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 13:26 от ZinaSt

# 20
  • София
  • Мнения: 6 690
Аз бях в болничен през януари. Все още не съм си получила болничните си, което меко казано скандално ...Но, аз искам да обърнем внимание и на другия също много сериозен проблем, а именно  как точно НОИ изчислява болничните и как това се проверява....Защото да речем че все някога ще ми преведат някакви пари, но как аз ще проверя дали толкова точно трябва да ми преведат?!
..Изобщо новата система е абсурдна и пряко ощетяваща всички работещи и осигуряващи се хора....Не подписка, ами доста по-сериозни действия трябва да се предприемат...

А кога, във фирмата, в която работите, изплащат заплатите за Януари? Не защитавам НОИ, но много често проблемите се дължат на грешки на счетоводителите. В нашата фирма всички, които бяха в болнични през Януари си получиха парите още през Февруари.
при нас не са получени. не по вина на счетоводството ни. оказа се, че просто си залежават в НОИ /информацията е получена от вътрешен човек/.

Ако наистина е така, можете да подадете жалба. Ще ви я разгледат, не се съмнявайте в това. Взимате входящия номер, с който са подадени болничните и ако от датата на входящия номер са изминали 30 дни, подавате жалба за неспазен срок.

Отпускът ми по бременност почна от 22 януари, а до момента не съм получила нищо. Болничният е даден в НОИ февруари. Вчера счетоводителката се обади и се оказа, че е даден на комисия за разглеждане - но не е много ясно защо - било свързано с дните!?! Очаквам отговор до 1 седмица. Има ли вариант изобщо да не ми изплатят болничен? Осигурявам се на максималния доход - възможно ли е да проверяват по-внимателно тези случаи поради големите обещетения, които трябва да изплащат?

# 21
  • Мнения: 9 050
Само още малко информация да подам. Току - що се свързах с НОИ ( 926 - 19-90 даваше свободно. Вдигнаха веднага. Нямаше проблем със свързването. )

Та относно проверката на изчисленията. Всеки, който е получил суми по болничен лист може да провери как му е изчислено обезщетенито. Подава се молба, на която се отговаря в 14 дневен срок. Не е необходимо да носите молбата лично. Счетоводителят ви може да я подаде вместо вас. Молбите се подават в стая 103.

# 22
  • Мнения: 9 050
Отпускът ми по бременност почна от 22 януари, а до момента не съм получила нищо. Болничният е даден в НОИ февруари. Вчера счетоводителката се обади и се оказа, че е даден на комисия за разглеждане - но не е много ясно защо - било свързано с дните!?! Очаквам отговор до 1 седмица. Има ли вариант изобщо да не ми изплатят болничен? Осигурявам се на максималния доход - възможно ли е да проверяват по-внимателно тези случаи поради големите обещетения, които трябва да изплащат?

Щом имате осигурителния стаж и осигуровките са платени, няма начин да не ви изплатят обезщетение. Ще си получите парите. Не съм забелязала на служителите, които се осигуряват на таван да има забавяне. Да не би болничния да е издаден за по-малко от 45 дни или датите да не са написани както трябва?

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 14:09 от Доня Туфиня

# 23
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Повечето въпроси, които съм си задавала и аз - открих досега тук! Но все пак ми останаха и още:
(ако нещо не съм допрочела моля да бъда извинена)
 Предстои ми излизане по майчинтсво от 10.04 - първия болничен за 45 дена ! Наясно съм вече, че ще ми бъде занесен през месец МАЙ (защото тогава превеждали априлските заплати и данни за априлските ми осигуровки НОИ щяло да получи от НАП тогава )и ще ги получа парички от болничния  някъде през ЮНИ (а ще раждам през май  Cry) - обаче не ми е ясно - сумата за целия 45 дневен срок ли ще е ? Или ще е месечно (30-дневно) и после ....
 А и да кажа, че и аз още не съм получила болничния си за периода 31.01- 07.02.На телефоните, които имам ми дава заето.

ОПРЕДЕЛНО СЪМ "ЗА" ПРОТЕСТНА ПОДПИСКА СРЕЩУ ТАЗИ НОВОИЗМИСЛЕНА СИСТЕМА!

# 24
  • Мнения: 9 050
Сумите се изплащат месец за месец. Във вашия случай обаче, най вероятно в началото на юни ще получите парите и за април и за май.

# 25
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Системата още не есработила и това е причината зазабавянето. Аз също си чакам парите за отпуска за отглеждане на дете до 2г. за м.януари - ми няма ги и това е. Обаждах се на тел.926-19-90, когато се свързах ми отговори една много мила дама на име Даниела - забравих фамилията - отиде, провери и ми се обади бясна на своите колеги. Нямало причина да не изплащат парите, всичко било коректно и подадено на време, но когато помолила тези, които отговорят за плащането да видят защо не е направено, те казали, че не знаят и нямат време да се занимават. И точка. Сега аз какво да правя? Все пак парите ми трябват - сметките не чакат, детето също. Звъня на телефоните, които ми даде жената, но втори ден никой не дига. Аз като закъснея с плащанията, плащам и лихва. А на мен ще ми платят ли такава? 

# 26
  • София
  • Мнения: 515
И аз бих искала да се включа в такава подписка.
Аз съм от началото на февруари в болничен и ми обесниха, че парите да ги чакам след средата на април, а на мен термина ми е началото на април, т.е. както каза galausa, когато най-много имам нужда от пари - няма да имам. Това си е безобразие и за пореден път държавата ни прави на маймуни
  #2gunfire

И аз съм в болничен от началото на февруари,а всеки момент трябва да родя.Значи има доста да почакам.Точно сега ще трябват пари.Скапана държава.Не можаха да измислят нещо по-така. newsm61

# 27
  • София
  • Мнения: 6 690
Щом имате осигурителния стаж и осигуровките са платени, няма начин да не ви изплатят обезщетение. Ще си получите парите. Не съм забелязала на служителите, които се осигуряват на таван да има забавяне. Да не би болничния да е издаден за по-малко от 45 дни или датите да не са написани както трябва?
Болничния е за 45 дни, единствения проблем, за който се сещам е, че лекарят беше болен от грип и ми издаде болничния със задна дата една седмица по-късно, когато се върна на работа, но от Майчин дом ме увериха, че това няма да е проблем. Възможно ли е това да е причината, и ако от НОИ не признаят болничния, какво се прави - нов ли трябва да ми издадат?

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 14:10 от Доня Туфиня

# 28
  • Мнения: 1 409
Направо съм бясна,днес ОТНОВО няма нищо преведено в картата  #Cussing out
Аз съм в болнични вече почти два месеца от 23.01 и още не съм видяла и една стотинка. #2gunfire #2gunfire #2gunfire Не мога да си обясня до кога ще продължава това.Утре мисля и аз да звъня до проклетия НОИ да видим какво ще ми обяснят,едва ли нещо смислено
Егати скапаната държава.
Аз също подкрепям подписка,въпреки,че не ми се вярва да постигнем нещо

# 29
  • Мнения: 9 050
Направо съм бясна,днес ОТНОВО няма нищо преведено в картата  #Cussing out
Аз съм в болнични вече почти два месеца от 23.01 и още не съм видяла и една стотинка. #2gunfire #2gunfire #2gunfire Не мога да си обясня до кога ще продължава това.Утре мисля и аз да звъня до проклетия НОИ да видим какво ще ми обяснят,едва ли нещо смислено
Егати скапаната държава.
Аз също подкрепям подписка,въпреки,че не ми се вярва да постигнем нещо

По принцип НОИ прави преводи само в четвъртък, така че парите по картите постъпват в петък. Няма как във вторник да ги получите.
За да получите информация от НОИ е добре да имате номера на болничния си лист и още по-добре ако имате и входящия номер, с който е прието в НОИ този болничен лист. Счетоводителката ви може да ви даде тази информация. Така справката става най-бързо, лесно и точно.

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 22:04 от ZinaSt

Общи условия

Активация на акаунт