Отново за болничните и НОИ-системата

  • 11 043
  • 144
  •   1
Отговори
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Мили майки,
вече не знам за кой път се пише по този въпрос, доста четох от форума, доста възмута изпитах и аз.

Искам да попитам някой някъде започвал ли е подписка или някаква организация - нещо по-сериозно срещу новата система за изплащането на болнични. Бих искала да участвам в една такава "активност", защото от 17 май съм в болничен, а това означава, че първите пари ще си получа август-септември.
Т.е. точно когато се пада да родя, и когато най-ще имам нужда от пари, в моя дом яз няма да вкарам 1 стотинка приход
Ами ако, недай си Боже, с това дете има усложнения, какво да правя тогава?

нощи си говорихме с мъжа ми за това и той каза "Абе и това ще е до време, пак ще си го върнат постарому" и аз се надявам да е така, но определено няма да е скоро.

Вие как мислите?

Линкове към подписки или подобни разни, също ми вършат работа.
Благодаря

# 1
  • Варна
  • Мнения: 276
изцяло те подкрепям!!!!!
За съжаление не съм попадала на такава организирана подписка. Дано да се появи!
.... Не вярвам, че ще върнат старата система. Най-многото да въведат нови усложнения......

.... От 01.03.2007 съм в болничен и се надявах на някакви пари скоро.... явно напразно. Хем съм самоосигуряваща се и си подавам докумените в НОИ САМА И ВЕДНАГА!!!! .......

# 2
  • Мнения: 701
Напълно се присъединявам към възмущението!
На мен за седем дни болничен ми се наложи да чакам месец и половина,за да видя сумата преведена по сметката си,а за майчинството,бременност и раждане просто не ми се мисли.
На всичкото отгоре док.иска да ми дава предварително месец болнични,а само при мисълта изпитвам ужас...това означава да остана без стотинка.

# 3
  • Мнения: 270
И аз съм съгласна за подписка направо ми идва тия от НОИ да ги  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire болничният ми е от 07.01.2007г.и още не съм взела и лев вече ми омръзна да ходя до банкомата изтърках пътя до там.Това може да стане само в нашата мила родина да оставят болните без пари направо ще полудея smile3515 smile3511

# 4
  • Мнения: 1 925
И аз бих искала да се включа в такава подписка.
Аз съм от началото на февруари в болничен и ми обесниха, че парите да ги чакам след средата на април, а на мен термина ми е началото на април, т.е. както каза galausa, когато най-много имам нужда от пари - няма да имам. Това си е безобразие и за пореден път държавата ни прави на маймуни
  #2gunfire

# 5
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
по принцип знам че парите трябва да се изплатят до 30 дневен срок.А то кво става в нашата Убава държава срока са си го удължили сами на 60 дена.Незнам само може ли да се подаде жалба за тези болнични че не ги изплащат в срок и къде-защотот и аз съм в болнични от 1-ви  февруари  и аз си мисля че ще си взема парите началото на май.като гледам как се развиват скоростно нещата.... #Crazy #Crazy #2gunfire #2gunfire
отвратителна държава.И азз мисля че нямат толкова много работа тез хора в НОЙ  Naughty NaughtyКво толкоз имат да изчисляват-и все пак предполагам повечето болнични са от бременни за предстоящи раждания-как не се чукват тез хора в главите незнам #Crazy #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 6
  • Мнения: 570
И аз мисля, че със старата система беше по-добре, но има хора, на които работодателите не им плащаха парите навреме. Нали затова измислиха да е директно чрез НОИ. Най правилно беше да може всеки да си избере - дали ще ги чака от НОИ , или по стария начин.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 592
И аз мисля, че със старата система беше по-добре, но има хора, на които работодателите не им плащаха парите навреме. Нали затова измислиха да е директно чрез НОИ. Най правилно беше да може всеки да си избере - дали ще ги чака от НОИ , или по стария начин.

Ха-ха-ха, и понеже на някои не са били превеждани парите навреме, сега г направиха да се превеждат ненавреме на всички...  Laughing

# 8
  • Мнения: 14 133
И аз мисля, че със старата система беше по-добре, но има хора, на които работодателите не им плащаха парите навреме. Нали затова измислиха да е директно чрез НОИ. Най правилно беше да може всеки да си избере - дали ще ги чака от НОИ , или по стария начин.

Ха-ха-ха, и понеже на някои не са били превеждани парите навреме, сега г направиха да се превеждат ненавреме на всички...  Laughing
Joy Joy Joy  И аз ще си чакам парите за болничен от началото на февруари към средата на април Laughing

# 9
  • Мнения: 4 546
И аз мисля, че със старата система беше по-добре, но има хора, на които работодателите не им плащаха парите навреме. Нали затова измислиха да е директно чрез НОИ. Най правилно беше да може всеки да си избере - дали ще ги чака от НОИ , или по стария начин.
никой не може да ме убеди, че е за това. по-скоро трупат пари от лихвите. сигурно има и друг начин да се уредят тия неща. напр. да подадеш декларацшя кой искаш да ти ги изплаща. или просто да не я правят толкова тромава тая с-ма. начини сигурно има. съмнявам се, че в някоя друга страна са въвели подобно безумие
аз също бих участвала в подписка или протест.

# 10
  • Мнения: 9 050
по принцип знам че парите трябва да се изплатят до 30 дневен срок.А то кво става в нашата Убава държава срока са си го удължили сами на 60 дена.

Това изобщо не е вярно. Няма удължаване на срока от 30 на 60 дни!

Мили майки,
вече не знам за кой път се пише по този въпрос, доста четох от форума, доста възмута изпитах и аз.

Искам да попитам някой някъде започвал ли е подписка или някаква организация - нещо по-сериозно срещу новата система за изплащането на болнични. Бих искала да участвам в една такава "активност", защото от 17 май съм в болничен, а това означава, че първите пари ще си получа август-септември.
Т.е. точно когато се пада да родя, и когато най-ще имам нужда от пари, в моя дом яз няма да вкарам 1 стотинка приход
Ами ако, недай си Боже, с това дете има усложнения, какво да правя тогава?

нощи си говорихме с мъжа ми за това и той каза "Абе и това ще е до време, пак ще си го върнат постарому" и аз се надявам да е така, но определено няма да е скоро.

Вие как мислите?

Линкове към подписки или подобни разни, също ми вършат работа.
Благодаря

Ако счетоводителката ви си свърши работата както трябва, парите ще си ги получите до края на Юни. Август - Септември, няма такова нещо. А през следващите месеци, тъй като облничния е продължение, ще си ги получавате в първия четвъртък на месеца ( естествено пак ако счетоводителката ви си върши работата и ви предава болничните навреме ). Така че, ако всичко е наред, първото плащане ще си получите към края на юни, а в началото на юли ще получите и второт си плащане.
Не се притеснявайте.

Съветът ми е сами да направите подписка. Не чакайте някой да я пусне. Ако имате нужда от помощ за текста, ще ви помагам. На мен също тази система не ми харесва, но по други причини. Това, че парите се бавят е само един от проблемите. Много по-големи са другите проблеми, но вероятно вие още не сте се сблъсквали с тях.

Ако например сега трябва да подадете декларация за детски - няма да можете. Защото в тази декларация се включват всички доходи, в това число и обезщетенията за болничен. Обаче работодателя не може да ви издаде служебна бележка, защото от къде да знае от НОИ какво обезщетение са ви платили? И тъй като няма още яснота как ще става издаването на бележките, има майки, които вече пропускат помощите си за втори пореден месец, защото не могат да подадат документи.  #2gunfire
И много, много други проблеми има.

# 11
  • Мнения: 421
Аз бях в болничен през януари. Все още не съм си получила болничните си, което меко казано скандално ...Но, аз искам да обърнем внимание и на другия също много сериозен проблем, а именно  как точно НОИ изчислява болничните и как това се проверява....Защото да речем че все някога ще ми преведат някакви пари, но как аз ще проверя дали толкова точно трябва да ми преведат?!
..Изобщо новата система е абсурдна и пряко ощетяваща всички работещи и осигуряващи се хора....Не подписка, ами доста по-сериозни действия трябва да се предприемат...

# 12
  • Мнения: 9 050
Аз бях в болничен през януари. Все още не съм си получила болничните си, което меко казано скандално ...Но, аз искам да обърнем внимание и на другия също много сериозен проблем, а именно  как точно НОИ изчислява болничните и как това се проверява....Защото да речем че все някога ще ми преведат някакви пари, но как аз ще проверя дали толкова точно трябва да ми преведат?!
..Изобщо новата система е абсурдна и пряко ощетяваща всички работещи и осигуряващи се хора....Не подписка, ами доста по-сериозни действия трябва да се предприемат...

А кога, във фирмата, в която работите, изплащат заплатите за Януари? Не защитавам НОИ, но много често проблемите се дължат на грешки на счетоводителите. В нашата фирма всички, които бяха в болнични през Януари си получиха парите още през Февруари.

# 13
  • Мнения: 4 546
Аз бях в болничен през януари. Все още не съм си получила болничните си, което меко казано скандално ...Но, аз искам да обърнем внимание и на другия също много сериозен проблем, а именно  как точно НОИ изчислява болничните и как това се проверява....Защото да речем че все някога ще ми преведат някакви пари, но как аз ще проверя дали толкова точно трябва да ми преведат?!
..Изобщо новата система е абсурдна и пряко ощетяваща всички работещи и осигуряващи се хора....Не подписка, ами доста по-сериозни действия трябва да се предприемат...

А кога, във фирмата, в която работите, изплащат заплатите за Януари? Не защитавам НОИ, но много често проблемите се дължат на грешки на счетоводителите. В нашата фирма всички, които бяха в болнични през Януари си получиха парите още през Февруари.
при нас не са получени. не по вина на счетоводството ни. оказа се, че просто си залежават в НОИ /информацията е получена от вътрешен човек/.

# 14
  • Мнения: 9 050
Аз бях в болничен през януари. Все още не съм си получила болничните си, което меко казано скандално ...Но, аз искам да обърнем внимание и на другия също много сериозен проблем, а именно  как точно НОИ изчислява болничните и как това се проверява....Защото да речем че все някога ще ми преведат някакви пари, но как аз ще проверя дали толкова точно трябва да ми преведат?!
..Изобщо новата система е абсурдна и пряко ощетяваща всички работещи и осигуряващи се хора....Не подписка, ами доста по-сериозни действия трябва да се предприемат...

А кога, във фирмата, в която работите, изплащат заплатите за Януари? Не защитавам НОИ, но много често проблемите се дължат на грешки на счетоводителите. В нашата фирма всички, които бяха в болнични през Януари си получиха парите още през Февруари.
при нас не са получени. не по вина на счетоводството ни. оказа се, че просто си залежават в НОИ /информацията е получена от вътрешен човек/.

Ако наистина е така, можете да подадете жалба. Ще ви я разгледат, не се съмнявайте в това. Взимате входящия номер, с който са подадени болничните и ако от датата на входящия номер са изминали 30 дни, подавате жалба за неспазен срок.

# 15
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
по принцип знам че парите трябва да се изплатят до 30 дневен срок.А то кво става в нашата Убава държава срока са си го удължили сами на 60 дена.

Това изобщо не е вярно. Няма удължаване на срока от 30 на 60 дни!

Имах предвид че  тез в Ной седят и все още не са се организирали как да работят.!!!!Затова казах символично че са си удължили срокът самички ooooh! ooooh!

И не мисля че смао счетоводителките на фирмите са виновни-както казват момичетата има и залежали документи в НОЙ -примерно който са с някаква грешка.И НОЙ нищо не прави по въпроса да се свърже с човекът на когото са документите и да се поправи грешката.Ами си ги оставят там да си събират прах в офиса им ooooh! Crossing Arms Thinking

А тази жалба ако я подам ще ми кажат да си я завра отзад ми се стува-естествено че ще се оправдаят по някакъв начин.Все пак винаги се намира извинение за несвършена работа Naughty Naughty

И мен ме интересува аз от къде ще знам дали ной са ми изчислили вярно парите който трябва да получа-или това е поредното излагане на БЪЛГАРИЯ да си  прибира държавата някой лев  за някой хора....има нещо съмнително.Баща ми работи в Друга държава от 12 години и каза че там парите ги превеждали за 5 дена какво е това отношение тука незнам Naughty Crossing Arms Whistling ooooh! просто ще кажа само че ТОВА Е БЪЛГАРИЯ и никога няма да се  оправим

# 16
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Момичета, да ви кажа честно до там стигнах, че НЯМАМ ПАРИ ЗА ПАМПЕРСИ. Таткото ни получава заплата, но тя не е милиони, а имаме толкова други разходи, живеем под наем и така нататък. От 1 януари съм в болничен, а още нищо не съм взела. Ще полудея направо. Ходих в НОИ, от там ме мотаха половин ден, за да ми кажат, че грешката е в работодателял Обадих се на работодателя, той оправи грешката след 5 дни, но в НОИ казаха, че не я е оправил както трябва и ми казахау че ще чакам неизвестно до кога. Това е някакъв ад. Не зная кой е виновен и неме интересува - интересува ме само, че няма с какво да гледам бебето си!

# 17
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Предлагам да си направим такава подписка, да я започнем и да поканим и други хора - работещи - да се включат, стига да мислят като нас.

Ако някой е пускал подписка, нека каже как става или направо да я започне.

Florencia, много съжалявам, че така е станало при вас.
Точно новата НОИ-система създава тези ситуации. Надявам се в най-скоро време да кажеш, че сте закрепили финансово положението.

Бясна съм и от факта, че телефона, на който ми казаха да проверя за моя болничен, вече 3-ти ден дава заето: 926-19-90

# 18
  • Мнения: 9 050
Предлагам да си направим такава подписка, да я започнем и да поканим и други хора - работещи - да се включат, стига да мислят като нас.

Ако някой е пускал подписка, нека каже как става или направо да я започне.

Florencia, много съжалявам, че така е станало при вас.
Точно новата НОИ-система създава тези ситуации. Надявам се в най-скоро време да кажеш, че сте закрепили финансово положението.

Бясна съм и от факта, че телефона, на който ми казаха да проверя за моя болничен, вече 3-ти ден дава заето: 926-19-90



На 926 - 19- 86 също дават информация.

# 19
  • Мнения: 9 050
по принцип знам че парите трябва да се изплатят до 30 дневен срок.А то кво става в нашата Убава държава срока са си го удължили сами на 60 дена.

Това изобщо не е вярно. Няма удължаване на срока от 30 на 60 дни!

Имах предвид че  тез в Ной седят и все още не са се организирали как да работят.!!!!Затова казах символично че са си удължили срокът самички ooooh! ooooh!

И не мисля че смао счетоводителките на фирмите са виновни-както казват момичетата има и залежали документи в НОЙ -примерно който са с някаква грешка.И НОЙ нищо не прави по въпроса да се свърже с човекът на когото са документите и да се поправи грешката.Ами си ги оставят там да си събират прах в офиса им ooooh! Crossing Arms Thinking

А тази жалба ако я подам ще ми кажат да си я завра отзад ми се стува-естествено че ще се оправдаят по някакъв начин.Все пак винаги се намира извинение за несвършена работа Naughty Naughty

И мен ме интересува аз от къде ще знам дали ной са ми изчислили вярно парите който трябва да получа-или това е поредното излагане на БЪЛГАРИЯ да си  прибира държавата някой лев  за някой хора....има нещо съмнително.Баща ми работи в Друга държава от 12 години и каза че там парите ги превеждали за 5 дена какво е това отношение тука незнам Naughty Crossing Arms Whistling ooooh! просто ще кажа само че ТОВА Е БЪЛГАРИЯ и никога няма да се  оправим

Разбирам, че сте афектирана, но никой няма да ви каже да направите със жалбата си това, което вие сте предположила. Напротив. Моят опит с НОИ ( а той не е никак малък ) е, че към жалбите ( стига да са основателни ) се отнасят професионално.

Колкото до залежалите болнични, които имат грешки - ето точно това е грешка на счетоводителя ви. Той трябва, преди да предаде болничните, да ги провери. В крайна сметка реквизитите не са чак толкова много, че да е трудно. Ако е занесъл в НОИ нередовен болничен, естествено че той няма да бъде изплатен. По принцип от НОИ предупреждават с писмо, ако има такъв случай и счетоводителя, като получи това писмо, трябва да отиде да вземе болничния лист и да го върне на служителя си, за да бъдат отстранени пропуските. Отделно, всеки един счетоводител, би трябвало, ако служителите му не са си получили парите, да отиде до НОИ и с входящия номер на документите да провери какво се случва. В нашата фирма, когато предават болничен лист, на всички служители им се казва до кога трябва да им се изплатят парите и всички са предупредени, ако не получат пари, да се обадят в счетоводството, за да може да проверим незабавно защо се е получило забавяне. И така трябва да е във всички фирми! Това им е работата на счетоводителите!

И отново счетоводителите в предприятието ви са тези, които трябва да ви окажат помощ в изчисляване на обезщетението, което следва да ви се изплати от НОИ. Ако някой служител попита колко пари да очаква, никога не сме отказвали да седнем, да му разпишем сметките и да изчислим обезщетението. Дори в момента разработваме едно файлче, което ще разпространим до всички служители - калкулатор за обезщетения. Вкарваш информацията от фишовете си през предходните 6 месеца и то ти смята среднодневното обезщетение.

Това, че обезщетенията се изплащат директно от НОИ изобщо не значи, че работата на счетоводителите е отпаднала. Бъдете по-взискателни. На тях за това им се плаща. Счетоводството е обслужваща дейност ( като изключим счетоводните фирми, разбира се ).

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 13:26 от ZinaSt

# 20
  • София
  • Мнения: 6 674
Аз бях в болничен през януари. Все още не съм си получила болничните си, което меко казано скандално ...Но, аз искам да обърнем внимание и на другия също много сериозен проблем, а именно  как точно НОИ изчислява болничните и как това се проверява....Защото да речем че все някога ще ми преведат някакви пари, но как аз ще проверя дали толкова точно трябва да ми преведат?!
..Изобщо новата система е абсурдна и пряко ощетяваща всички работещи и осигуряващи се хора....Не подписка, ами доста по-сериозни действия трябва да се предприемат...

А кога, във фирмата, в която работите, изплащат заплатите за Януари? Не защитавам НОИ, но много често проблемите се дължат на грешки на счетоводителите. В нашата фирма всички, които бяха в болнични през Януари си получиха парите още през Февруари.
при нас не са получени. не по вина на счетоводството ни. оказа се, че просто си залежават в НОИ /информацията е получена от вътрешен човек/.

Ако наистина е така, можете да подадете жалба. Ще ви я разгледат, не се съмнявайте в това. Взимате входящия номер, с който са подадени болничните и ако от датата на входящия номер са изминали 30 дни, подавате жалба за неспазен срок.

Отпускът ми по бременност почна от 22 януари, а до момента не съм получила нищо. Болничният е даден в НОИ февруари. Вчера счетоводителката се обади и се оказа, че е даден на комисия за разглеждане - но не е много ясно защо - било свързано с дните!?! Очаквам отговор до 1 седмица. Има ли вариант изобщо да не ми изплатят болничен? Осигурявам се на максималния доход - възможно ли е да проверяват по-внимателно тези случаи поради големите обещетения, които трябва да изплащат?

# 21
  • Мнения: 9 050
Само още малко информация да подам. Току - що се свързах с НОИ ( 926 - 19-90 даваше свободно. Вдигнаха веднага. Нямаше проблем със свързването. )

Та относно проверката на изчисленията. Всеки, който е получил суми по болничен лист може да провери как му е изчислено обезщетенито. Подава се молба, на която се отговаря в 14 дневен срок. Не е необходимо да носите молбата лично. Счетоводителят ви може да я подаде вместо вас. Молбите се подават в стая 103.

# 22
  • Мнения: 9 050
Отпускът ми по бременност почна от 22 януари, а до момента не съм получила нищо. Болничният е даден в НОИ февруари. Вчера счетоводителката се обади и се оказа, че е даден на комисия за разглеждане - но не е много ясно защо - било свързано с дните!?! Очаквам отговор до 1 седмица. Има ли вариант изобщо да не ми изплатят болничен? Осигурявам се на максималния доход - възможно ли е да проверяват по-внимателно тези случаи поради големите обещетения, които трябва да изплащат?

Щом имате осигурителния стаж и осигуровките са платени, няма начин да не ви изплатят обезщетение. Ще си получите парите. Не съм забелязала на служителите, които се осигуряват на таван да има забавяне. Да не би болничния да е издаден за по-малко от 45 дни или датите да не са написани както трябва?

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 14:09 от Доня Туфиня

# 23
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Повечето въпроси, които съм си задавала и аз - открих досега тук! Но все пак ми останаха и още:
(ако нещо не съм допрочела моля да бъда извинена)
 Предстои ми излизане по майчинтсво от 10.04 - първия болничен за 45 дена ! Наясно съм вече, че ще ми бъде занесен през месец МАЙ (защото тогава превеждали априлските заплати и данни за априлските ми осигуровки НОИ щяло да получи от НАП тогава )и ще ги получа парички от болничния  някъде през ЮНИ (а ще раждам през май  Cry) - обаче не ми е ясно - сумата за целия 45 дневен срок ли ще е ? Или ще е месечно (30-дневно) и после ....
 А и да кажа, че и аз още не съм получила болничния си за периода 31.01- 07.02.На телефоните, които имам ми дава заето.

ОПРЕДЕЛНО СЪМ "ЗА" ПРОТЕСТНА ПОДПИСКА СРЕЩУ ТАЗИ НОВОИЗМИСЛЕНА СИСТЕМА!

# 24
  • Мнения: 9 050
Сумите се изплащат месец за месец. Във вашия случай обаче, най вероятно в началото на юни ще получите парите и за април и за май.

# 25
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Системата още не есработила и това е причината зазабавянето. Аз също си чакам парите за отпуска за отглеждане на дете до 2г. за м.януари - ми няма ги и това е. Обаждах се на тел.926-19-90, когато се свързах ми отговори една много мила дама на име Даниела - забравих фамилията - отиде, провери и ми се обади бясна на своите колеги. Нямало причина да не изплащат парите, всичко било коректно и подадено на време, но когато помолила тези, които отговорят за плащането да видят защо не е направено, те казали, че не знаят и нямат време да се занимават. И точка. Сега аз какво да правя? Все пак парите ми трябват - сметките не чакат, детето също. Звъня на телефоните, които ми даде жената, но втори ден никой не дига. Аз като закъснея с плащанията, плащам и лихва. А на мен ще ми платят ли такава? 

# 26
  • София
  • Мнения: 515
И аз бих искала да се включа в такава подписка.
Аз съм от началото на февруари в болничен и ми обесниха, че парите да ги чакам след средата на април, а на мен термина ми е началото на април, т.е. както каза galausa, когато най-много имам нужда от пари - няма да имам. Това си е безобразие и за пореден път държавата ни прави на маймуни
  #2gunfire

И аз съм в болничен от началото на февруари,а всеки момент трябва да родя.Значи има доста да почакам.Точно сега ще трябват пари.Скапана държава.Не можаха да измислят нещо по-така. newsm61

# 27
  • София
  • Мнения: 6 674
Щом имате осигурителния стаж и осигуровките са платени, няма начин да не ви изплатят обезщетение. Ще си получите парите. Не съм забелязала на служителите, които се осигуряват на таван да има забавяне. Да не би болничния да е издаден за по-малко от 45 дни или датите да не са написани както трябва?
Болничния е за 45 дни, единствения проблем, за който се сещам е, че лекарят беше болен от грип и ми издаде болничния със задна дата една седмица по-късно, когато се върна на работа, но от Майчин дом ме увериха, че това няма да е проблем. Възможно ли е това да е причината, и ако от НОИ не признаят болничния, какво се прави - нов ли трябва да ми издадат?

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 14:10 от Доня Туфиня

# 28
  • Мнения: 1 409
Направо съм бясна,днес ОТНОВО няма нищо преведено в картата  #Cussing out
Аз съм в болнични вече почти два месеца от 23.01 и още не съм видяла и една стотинка. #2gunfire #2gunfire #2gunfire Не мога да си обясня до кога ще продължава това.Утре мисля и аз да звъня до проклетия НОИ да видим какво ще ми обяснят,едва ли нещо смислено
Егати скапаната държава.
Аз също подкрепям подписка,въпреки,че не ми се вярва да постигнем нещо

# 29
  • Мнения: 9 050
Направо съм бясна,днес ОТНОВО няма нищо преведено в картата  #Cussing out
Аз съм в болнични вече почти два месеца от 23.01 и още не съм видяла и една стотинка. #2gunfire #2gunfire #2gunfire Не мога да си обясня до кога ще продължава това.Утре мисля и аз да звъня до проклетия НОИ да видим какво ще ми обяснят,едва ли нещо смислено
Егати скапаната държава.
Аз също подкрепям подписка,въпреки,че не ми се вярва да постигнем нещо

По принцип НОИ прави преводи само в четвъртък, така че парите по картите постъпват в петък. Няма как във вторник да ги получите.
За да получите информация от НОИ е добре да имате номера на болничния си лист и още по-добре ако имате и входящия номер, с който е прието в НОИ този болничен лист. Счетоводителката ви може да ви даде тази информация. Така справката става най-бързо, лесно и точно.

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 22:04 от ZinaSt

# 30
  • Мнения: 473
Моите счетоводителки си вършат работата перфектно момичетата и какво от това? В НОИ ми връщат болничния вече втори път. Нямало било датата на термина, преди това защо болничния бил издаден един ден след началото на самия болничен и разни идиотии, снито лекарите знаеха за тези изисквания, нито счетоводителките. Масово връщат болнични, хората беснеят, а ние си стоим без пари. Нещо смислено дали ще направят в тази държава не знам. Болничният ми е от 11 февруари, сега сме края на март и от връщане не можем да го подадем. И изобщо вече се чудя дали ще ми дадат някакви пари. Просто не знам. Имам чувството, че всичко е измислено да ни обърква все повече. Надявам се като ми започне майчинството да се оправят нещата.

# 31
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Системата за болничните още не работи както трябва  - да се надяваме скоро това да стане. Честно казано аз не знам защо на счетоводителите се вменява задължението да проверяват болничните листове Shocked. Като счетоводител ще кажа, че не виждам смисъл в това. Издателят на болничният лист - съответният лекар или ЛКК - би трябвало да е отговорен за съдържанието му. Когато аз издавам документ отговарям за правилното му съставяне - не чакам отсрещната страна да ми свърши работата. Имам вече неприятни случаи на тема "че си придаваме важности" относно съдържанието на листовете и даже една лекакрка си позволи да ми вдигне скандал, че й връщам болничен лист. Затова не виждам защо се обвиняват счетоводителите за забавяне на обезщетенията - аз лично подавам информация на деня следващ изплащането на заплатите, каквито са нормативните изисквания. Но не знам после за колко време системата смила моите данни и съответно кога лицето си получава парите.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 603
И аз да си кажа...имам болничен от 18-ти на януари, а пари никакви  #2gunfire #2gunfire #2gunfire. На телефоните на НОИ /926-19-90/39/84 на тях правят справка по ЕГН/ се свързах на втория ден, просто бяха непробиваеми и от там някой си Веселин Котев /поне така се представи/ адски нагъл тип ми каза ... ми то така е.. още нова била системата .. и от тоя род подобни тъпотии.   Единственото смислено нещо, което каза е, че НОИ превеждат пари ВСЯКА СРЯДА  и парите са по сметките на хората в ЧЕТВЪРТЪК. Поне ми спести  ходенето като луда калинка всеки ден до банкомата и обратно - сега ще ходя само в четвъртъците  #Crazy

# 33
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Да споделя и моята одисея - свързах се с НОИ на 926 19 90 - дамата беше любезна и компетентна! Попитах защо ми се бави болничния - отговор:  С НОВО ИМЕ СТЕ (омъжена съм от октомври и добавих с тиренце фамилията на съпруга си след моята) !При тях съм била с новото име, а  от НАП им подавали инфо  по старото .... Питам сметоводителя - той ми обеснява, че в НАП му били казали, че съм с новото име, а в НОИ му приели моя болничен, защото фамилията ми само била добавена не изцяло сменена ....Да допълня, че попълних ДЕКЛАРАЦИЯТА СА СМЯНА НА ОБСТОТЕЛСТВАТА  (или нещо такова) до НОИ - където описах новото си име и адрес по новата лична карта !
 И сега се чувствам в омагьосан кръг и напълно безпомощна и ми се  Cry Cry Cry

# 34
  • Мнения: 421
И аз да си кажа...имам болничен от 18-ти на януари, а пари никакви  #2gunfire #2gunfire #2gunfire. На телефоните на НОИ /926-19-90/39/84 на тях правят справка по ЕГН/ се свързах на втория ден, просто бяха непробиваеми и от там някой си Веселин Котев /поне така се представи/ адски нагъл тип ми каза ... ми то така е.. още нова била системата .. и от тоя род подобни тъпотии.   Единственото смислено нещо, което каза е, че НОИ превеждат пари ВСЯКА СРЯДА  и парите са по сметките на хората в ЧЕТВЪРТЪК. Поне ми спести  ходенето като луда калинка всеки ден до банкомата и обратно - сега ще ходя само в четвъртъците  #Crazy

Как може да се превеждат пари само в един ден от седмицата - това е идиотско....Все едно аз да си плащам на доставчиците само в петък....Тези господа от НОИ са супер нагли - те разполагат с парите от нашите осигуровки...Които хич не са малки суми...А колкото до това, че счетоводителите били виновни, че не знам какво не оформили или лекарите, че не били написали не знам що са само поводи да не се изплащат парите на хората...
Аз ползувам услугите на счетоводна къща и смея да твърдя, че хората си вършат добре работата...Щом не са уведомени, че с някой болничен има проблем значи той би трябвало да бъде изплатен...да ама явно не е така...Щом си плащаме осигуровките навреме то имаме пълното право да изискваме бързо, лесно и с минимум усилия да се изплащат болничните! А не да се създават бюрократични спънки с въвеждане на сложни процедури и измислени правила с еднствена цел парите които трябва да се превеждат към хората, да се използуват за други цели...Стига тази държава е правила каквото си иска ....Адски много ме е яд защото ПАК са ощетени хората ползуващи често болничен - майките с малки деца които за съжаление често боледуват, бременните и т.н....

# 35
  • София
  • Мнения: 9 110
Айде без дървени философии. Може и да са казали, че ще ги изплащат в 30 дневен срок, но не го правят. Аз си чакам парите за януари все още. От работа са подали документите на 7 февруари и са им ги приели като изрядни. Е сами може да сметнете колко дни са минали до днес- със сигурност са повече от 30!!!!!!!!!!!
Звънях в петък в НОИ. След проверка по ЕГН ми казаха-"а, много странно, пише одобрен на болничния, а не е изплатен, ама то сигурно това и вие сте го видели". "Не знам що така". А уж дългите болнични щаха даже да се изплащат с предимство. Казаха уж, че щели да го пуснат сега тази седмица, но то утре ще си проличи.... А вече трябваше за февруари да са почнали да плащат. Аз всеки месец ли трябва да звъня като закъснеят да ги юркам да си ми преведат парите? Ще оставят месеци наред бременни жени без пари- да не смея аз да отида да говоря с педиатър дали ще поеме бебето като се роди и да взема данните, щото не знам дали няма да ми искат потребителска такса, а нямам 2 лв. в джоба #2gunfire И да не смея да си купя една зелена салата от 40 стотинки. Няма да ви казвам каква ми е заплатата и какви осигуровки и т.н. са ми удържали до сега- щото хич не са малко!!!!!
И аз не съм прецедент. Във форума е пълно с хора, които си чакат парите за януари- далеч съм от мисълта, че на всички работодателите са некоректни.  Naughty

# 36
  • Мнения: 4 546
темата се превърна в поредната тема за оплаквания от новата система.
нека да се върнем на първоначалната идея - за подписка или протест. аз лично съм и за двете. само подписка ми се струва, че е малко.

# 37
  • Мнения: 9 050
Системата за болничните още не работи както трябва  - да се надяваме скоро това да стане. Честно казано аз не знам защо на счетоводителите се вменява задължението да проверяват болничните листове Shocked. Като счетоводител ще кажа, че не виждам смисъл в това. Издателят на болничният лист - съответният лекар или ЛКК - би трябвало да е отговорен за съдържанието му. Когато аз издавам документ отговарям за правилното му съставяне - не чакам отсрещната страна да ми свърши работата. Имам вече неприятни случаи на тема "че си придаваме важности" относно съдържанието на листовете и даже една лекакрка си позволи да ми вдигне скандал, че й връщам болничен лист. Затова не виждам защо се обвиняват счетоводителите за забавяне на обезщетенията - аз лично подавам информация на деня следващ изплащането на заплатите, каквито са нормативните изисквания. Но не знам после за колко време системата смила моите данни и съответно кога лицето си получава парите.

А ето тук подкрепям. Аз също не съм доволна от системата, но не заради получателите на обезщтения, а защото на нас, счетоводителите ни тупнаха купища задължения. Уж било, за ад ни освободят от несвойствени задължения, а аз сега ими два пъти повече работа от преди. Не само че изчислявам сумите ( защото всеки служител иска да си знае обезщетението ) , ами и пиша като луда. Входящи номера, изходящи номера, придружителни писма, справки. Събирам от хората тонове хатия и после - на опашката. Тъкмо си направихме електронни подписи и се оттървахме от чакането и разкарването - и оп, нещо ново. Пак опашки.
Така че, с това съм съгласна.

И още нещо има, което е свързано с недобросъвестните ми колежки. Тези, които преди ги мързеше да си вършат работата, сега си имат чудесно извинение - аз си направих всичко, от НОИ са виновни. Пиша това, защото една моя приятелка, журналистка прави предаване за проблемите с изплащането на болничните. В предаването беше включила и това да се проверят няколко болнични листа, на хора, които още чакат парите си. Проверихме 10 болнични листа. В 9 от случаите се оказа грешка на счетоводителката - неподадени данни в НАП, неподадени изобщо болнични листове ( естествено на служителите казали, че са ги подали ) и болнични, за които счетоводителите са били уведомени, че имат грешка, но не са ги потърсили в продължение на седмици ( една от счетоводителките каза, че нямала да се разкарва непрекъснато и след месеч, като носи новите болнични листове, щяла да прибере този с грешката. Да обаче така на човека обезщетението му ще закъснее с 3 месеца! )

За съжаление има и такива колеги. 

# 38
  • Мнения: 9 050
Моите счетоводителки си вършат работата перфектно момичетата и какво от това? В НОИ ми връщат болничния вече втори път. Нямало било датата на термина, преди това защо болничния бил издаден един ден след началото на самия болничен и разни идиотии, снито лекарите знаеха за тези изисквания, нито счетоводителките. Масово връщат болнични, хората беснеят, а ние си стоим без пари. Нещо смислено дали ще направят в тази държава не знам. Болничният ми е от 11 февруари, сега сме края на март и от връщане не можем да го подадем. И изобщо вече се чудя дали ще ми дадат някакви пари. Просто не знам. Имам чувството, че всичко е измислено да ни обърква все повече. Надявам се като ми започне майчинството да се оправят нещата.

Само да дам един съвет. Мисля, че на счетоводителките ви много ще им помогне Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността. Всички тези пропуски, които споменавате, там са описани. Така ще могат да проверяват болничните листове в момента, в който ги получат и ако има проблем, ще ги върнат веднага, за да може служителя да оправи пропуска и да си получи обезщетението навреме.
По принцип при болничен за бременност и раждане задължително се записва термина, защото самия болничен се издава 45 дни преди термин. Ако няма термин - как да се разбере дали болничния е издаден коректно. Може да е издаден 50 дни преди термин, което го прави невалиден.
Освен това в същата тази наредба пише, че болничен лист се издава от деня на прегледа нататък или евентуално от следващия ден ( като при този случай на самия болничен се вписва, че е потърсен в края на работния ден и затова се издава от следващия ден ). Болничне лист за минал период не се издава, освен при определени случаи ( напр. престой в болница или обективна невъзможност за издаването му, като във втория случай задължително към болничния се прилагат документи, удостоверяващи необходимостта от болничен за периода, за който е издаден. )

Горещо им препоръчвам да я прочетат. Малко е скучна, но пък върши работа в ситуацията, в която сме поставени. ( Скоро очаквам направо счетоводителите да пишем болничните листове Simple Smile)

# 39
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Зина -  Peace - уви, напълно си права. И аз работя с електронен подпис, но два месеца вися на опашка за подаване на данни за обезщетенията и губя ценното си време.
За информация, от провинцията съм - подадените за м. 01.2007 год. болнични листове / на 06.02.2007 г. / са изплатени - преди малко попитах подред всичките си колеги с такива.  Sunglasses

# 40
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Според мен няма никакъв смисъл от подписка за връщане на стария режим - няма да го направят, защото значи да признаят, че са сграшили, а и проблема с недобросъвестните работодатели пак ще си остане. На този етап можем само да се надяваме, че системата ще заработи и поусъвършенства поне малко - например данните да се подават с ел.подпис, а самите листа да пращат по пощата ли, не знам, просто разсъждавам.
Зина, чудесна идея за Наредбата за мед. експертиза на нетрудоспособността, но с това задълженията на счетоводителите само се увеличават, а заплати - не, нали? Още малко и доктори ще ги направят. Що ли наистина не ги пишат те направо? Сигурна съм, че тогава ще има много по-малко грешно попълнени болнични.

# 41
  • Мнения: 3 456
Цитат на: ZinaSt link=topic=174578.msg3480577#msg3480577 date=11743786



А[color=red
ко например сега трябва да подадете декларация за детски - няма да можете. Защото в тази декларация се включват всички доходи, в това число и обезщетенията за болничен. Обаче работодателя не може да ви издаде служебна бележка, защото от къде да знае от НОИ какво обезщетение са ви платили? И тъй като няма още яснота как ще става издаването на бележките, има майки, които вече пропускат помощите си за втори пореден месец, защото не могат да подадат документи.  #2gunfire
И много, много други проблеми има.
[/color]
Аз съм от тия майки и искам да знам тези пари изгарят ли или все пак по някакъв начин ще бъдат изплатени и кой трябва да носи отговорност за това ( ако изгарят) !
Моля, ако някой има опит да се заеме с изготвянето на протестна подписка !!! Не е логично държавата да толерира функционирането на система, която вече няколко месеца подред доказва, че е бавна, тромава, неефективна...и най-вече е в ущърб на тези, от които държавата си пълни хазната. аз не смятам, че е редно да претърпявам загуби за два месеца детски ( или държавата си мисли, че те и без това са супер малко, така че каквото с тях , такова и без тях), защото системата не е се разработила. Ама тя  и в разработен вариант е неефективна- престъпление да оставиш болен  човек един месец без законно полагащите му се доходи  ( в най-добрия случай). Престъпление е да го обричаш на унижението да няма с какво да си плати сметките...
Мога да пиша още, но дали има смисъл, след като почти всички медии повдигнаха този въпрос (доста плахо!!!) , но на тия малоумници, които измислиха системата не може да им стигне до главния, че тя е абсурдно глупава и пак повтарям неефективна и само знаят да повтарят, че срокът е 30 дни и това е... 

# 42
  • Мнения: 9 050
Според мен няма никакъв смисъл от подписка за връщане на стария режим - няма да го направят, защото значи да признаят, че са сграшили, а и проблема с недобросъвестните работодатели пак ще си остане. На този етап можем само да се надяваме, че системата ще заработи и поусъвършенства поне малко - например данните да се подават с ел.подпис, а самите листа да пращат по пощата ли, не знам, просто разсъждавам.
Зина, чудесна идея за Наредбата за мед. експертиза на нетрудоспособността, но с това задълженията на счетоводителите само се увеличават, а заплати - не, нали? Още малко и доктори ще ги направят. Що ли наистина не ги пишат те направо? Сигурна съм, че тогава ще има много по-малко грешно попълнени болнични.

Ама те така или иначе повечето задължения са факт. Няма измъкване. Защото ако не проверяваме ние болничните, ще ни ги връщат, а пък служителите ще недоволстват. Обаче няма да ходят в НОИ да недоволстват, а ще мрънкат на нас. Така че, а лично си прочетох наредбата. Даже съм си намерила и списъка с кодовете и диагнозите, за да ги сравнявам дали са правилно попълнени. Само трябва да ми дават и картоните от прегледите, за да чета за какви оплаквания, каква диагноза поставят, и след 3 години съм готова за медицинска диплома  Laughing

# 43
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Само трябва да ми дават и картоните от прегледите, за да чета за какви оплаквания, каква диагноза поставят, и след 3 години съм готова за медицинска диплома  Laughing

Евала! И аз това казвам.  Hug Може даже да оглавиш и службата по трудова медицина.

# 44
  • Мнения: 4 546
за подписка съм съгласна, че само с нея нищо няма да стане. аз съм ЗА ПРОТЕСТ! не мисля, че нeкоректните работодатели са достатъчно основание за това безумие. а коректните данъкоплатци къде отидоха? не ме интересува - искам да измислят нещо друго тия 240зелени тикви! за замундата може да се организират хората да протестират, пък за болничните -не. ей това не го разбирам. докато си блеем по форумите ще продължават да правят каквото си искат.

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 15:35 от herelina

# 45
  • Мнения: 3 456
за подписка съм съгласна, че само с нея нищо няма да стане. аз съм ЗА ПРОТЕСТ! не мисля, че нокоректните работодатели са причина за това безумие. а коректните данъкоплатци къде отидоха? не ме интересува - искам да измислят нещо друго тия 240зелени тикви! за замундата може да се организират хората да протестират, пък за болничните -не. ей това не го разбирам. докато си блеем по форумите ще продължават да правят каквото си искат.
Абсолютно !!!

# 46
  • Мнения: 311
Напълно подкрепям,
Още повече, аз чаакам да ми преведат пари от края на януари, страшно е. Толкова съм възмутена от това че държат парите на майките, а именно те имат най-много нужда.
Що за морал ??????
Аз съм се обаждала по тел в НОИ и отношението е като към боклук, който иска да открадне, а не като към човек, който редовно се осигурява и си иска дължимото.
Много искам да се запиша в подобна инициатива.

# 47
  • Мнения: 1 409
Момичета,вчера се обадих до НОИ.Сравнително бързо се свързах и бяха доста любезни ( да не повярваш).
При мен се оказа,че проблема не е при тях,а просто болничния ми е занесен доста късно.Предадох го в работата на 2.02,а в НОИ е пристигнал на 28.02,за тава още не ми е изплатен.Казаха ми,че другата седмица ще бъде изплатен.Вторият ми болничен още не е занесен,а той вече изтича и в понеделник ще нося нов.Просто нямам думи,кой знае кога ще благоволят да ми го занесат него

# 48
  • Мнения: 9 050
Да споделя и моята одисея - свързах се с НОИ на 926 19 90 - дамата беше любезна и компетентна! Попитах защо ми се бави болничния - отговор:  С НОВО ИМЕ СТЕ (омъжена съм от октомври и добавих с тиренце фамилията на съпруга си след моята) !При тях съм била с новото име, а  от НАП им подавали инфо  по старото .... Питам сметоводителя - той ми обеснява, че в НАП му били казали, че съм с новото име, а в НОИ му приели моя болничен, защото фамилията ми само била добавена не изцяло сменена ....Да допълня, че попълних ДЕКЛАРАЦИЯТА СА СМЯНА НА ОБСТОТЕЛСТВАТА  (или нещо такова) до НОИ - където описах новото си име и адрес по новата лична карта !
 И сега се чувствам в омагьосан кръг и напълно безпомощна и ми се  Cry Cry Cry

Само да ви дам малко информация, която може да ви е от полза. Щом от НАП продължават да подават на НОИ информация със старата ви фамилия, това може да означава само едно - счетоводителката ви не е променила фамилията ви във ведомостите си и подава Декларацията ви ежемесечно със старата ви фамилия. Не знам това дали е пропуск на самата счетоводителка или ваш ( ако не сте предупредила навреме ), но при всички положения е грешно. И вероятно ще продължите да имате тези проблеми, докато не се подадат 6 поредни декларации с новата ви фамилия.

Счетоводителката ви е трябвало да коригира подадените данни както и фамилията ви, през месеца, през който сте сключила граждански брак. Проблемът е, че когато има грешка в име или ЕГН, това не може да стане с обикновена корекция, а данните трябва да се подадат наново, като, за да не бъде наложена глоба, трябва да се напише молба, придружена от обяснение...малко пипкава и бавна е процедурата. Вероятно затова и счетоводителката ви не го е направила и сега имате проблеми.

Говорете с нея, да оправи данните ви. А за в бъдеще, е добре да знаете, че за всяка промяна ( на фамилия, на лична карта...) сте длъжна да уведомите работодателя в срок от 7 дни от настъпването и.

# 49
  • Мнения: 3
И аз имам същия проблем-омъжих се края на октомври - смених фамилията и сега е чудо голямо. Излязох в болничен на 3.01 и досега пари не съм видяла ,като повечето хора. И защо -работодателя ми твърди ,че не е бил длъжен да ми смени фамилията в Нап- персонален регистър някакъв, и ме е изпращал със старата фамилия. И затова НОИ не ми плащат болничните УЖ. Последно HR-то решиха да ми изпратят корекция на фамилията- и то в края на месеца със заплатите,4е било разправия голяма .  А тук пише ,че обикновенна корекция не ставало, и пак се отчаях.  А и за всяко нещо HR-то ме лъже, вече ми е неудобно да им звъня да им казвам какво да направят, и да ми спорят за това.

# 50
  • Мнения: 9 050
И аз имам същия проблем-омъжих се края на октомври - смених фамилията и сега е чудо голямо. Излязох в болничен на 3.01 и досега пари не съм видяла ,като повечето хора. И защо -работодателя ми твърди ,че не е бил длъжен да ми смени фамилията в Нап- персонален регистър някакъв, и ме е изпращал със старата фамилия. И затова НОИ не ми плащат болничните УЖ. Последно HR-то решиха да ми изпратят корекция на фамилията- и то в края на месеца със заплатите,4е било разправия голяма .  А тук пише ,че обикновенна корекция не ставало, и пак се отчаях.  А и за всяко нещо HR-то ме лъже, вече ми е неудобно да им звъня да им казвам какво да направят, и да ми спорят за това.

Разбира се, че са длъжни да ви сменят фамилията. На практика те в момента подава данни за лице, което не съществува. Искайте да ви коригират данните още от ноември, за да нямате проблеми за в бъдеще.

# 51
  • Мнения: 4 546
ZinaSt защо болничните трябва да се дават след като се начислят осигуровките? че е такъв законът - ясно. има ли според теб икономическа обосновка това? не са ми ясни тези неща, затова питам.
аз да продължа да ви разказвам за одисеята на моята колежка, която е в болнични от 01,01 за раждане. не, още няма пари. и това не е всичко. първо документити й си лежаха доста време в НОИ като те твърдяха, че ги били върнали, после, след "помощ от приятел" се оказа, че документите са си при тях, но незнайно защо тя е попаднала в някакъв списък /дълъг 2 листа и половина-т.е. не е само тя/ , който те не могат да оправят, защото програмата им не намирала нещо си за тези хора. ама какво точно, не е много ясно   newsm78 което ми е странно, защото жената сама си подава всичката информация за НОИ и едва ли ще обърка собствените си данни  newsm78. та сега са я препратили да отива да се разправя в софия, защото от тук не можели да решат проблема. иначе болничният й бил в ред . много ми е интересно, ако нямаше познат какво щеше да стане. защото според НОИ болничният са го върнали  Shocked
И аз имам същия проблем-омъжих се края на октомври - смених фамилията и сега е чудо голямо. Излязох в болничен на 3.01 и досега пари не съм видяла ,като повечето хора. И защо -работодателя ми твърди ,че не е бил длъжен да ми смени фамилията в Нап- персонален регистър някакъв, и ме е изпращал със старата фамилия. И затова НОИ не ми плащат болничните УЖ. Последно HR-то решиха да ми изпратят корекция на фамилията- и то в края на месеца със заплатите,4е било разправия голяма .  А тук пише ,че обикновенна корекция не ставало, и пак се отчаях.  А и за всяко нещо HR-то ме лъже, вече ми е неудобно да им звъня да им казвам какво да направят, и да ми спорят за това.

Разбира се, че са длъжни да ви сменят фамилията. На практика те в момента подава данни за лице, което не съществува. Искайте да ви коригират данните още от ноември, за да нямате проблеми за в бъдеще.
мене са ме водили без една буква - мног ми е дълго името и не стигали буквите в програмата. вместо -ва, в програмата се водя -в. това дали ще се окаже проблем?

# 52
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Хайде да се включа и аз, обаче емотикони няма да слагам, защото тия гърмящите са много малко и много бледи за целта!
Първо - пълно безумие е новата система. Ако е имало некоректни работодатели, трябваше да се даде право на служителите сами да избират откъде да си получават парите.Защото аз проблеми преди нямах - получавах си сумите от болничните заедно със заплатата, до стотинка, без минутка закъснение.
Наложи ми се да изляза в болничен още от 8 г.с. и искрено съжалявам, че не го направих още в деня на закъснението - през декември, щях да остана по старата система.
Ако счетоводителят ви си свърши работа - няма проблеми - парите за януари си получих на 19 февруари. Обаче оня ден си чакам за февруари и ми се обаждат от службата, че НОИ върнал болничния заради сгрешена дата - вместо"Да се яви на работа на 14.0.3. " попълнено 15.03. Много близко до ума, че болничен за 31 дни няма, но щом са решили да се хващат за всяка запетая така ще е...обаче тук идва ред на стрелбата: болничният е представен в счетоводството на 13.02. и подаден на 28.о2. - значи за 15 дни счетоводителката не е видяла грешката и на всичкото отгоре на гърба също е попълнила сгрешените данни! Второ - как са го приели в НОИ - не са ли видели още там? Трето/на което най-съм бясна!!!/ Писмото с върнатия болничен е с изходящ номер от 12.03, а е пристигнало в службата ми / В съседното населено място на 10 км!!!/ на 20.03 - в кой век живеем? На никого не му пука, че ще седя два месеца без пари!!!А с какво да си купя лекарствата? А с какво да храня другото си дете???
Сега ще чакам нови 30 дни за обработка...
Аз съм за персонален избор на служителя кой да му изплаща болничните! Ако трябва протести, ако трябва блокади, не може държава да се държи с МАЙКИТЕ като с изтривалка за обувките си! Така в Европа няма да останем дълго. И за какво ли пък сме й!!!

# 53
  • Мнения: 9 050
ZinaSt защо болничните трябва да се дават след като се начислят осигуровките? че е такъв законът - ясно. има ли според теб икономическа обосновка това? не са ми ясни тези неща, затова питам.
аз да продължа да ви разказвам за одисеята на моята колежка, която е в болнични от 01,01 за раждане. не, още няма пари. и това не е всичко. първо документити й си лежаха доста време в НОИ като те твърдяха, че ги били върнали, после, след "помощ от приятел" се оказа, че документите са си при тях, но незнайно защо тя е попаднала в някакъв списък /дълъг 2 листа и половина-т.е. не е само тя/ , който те не могат да оправят, защото програмата им не намирала нещо си за тези хора. ама какво точно, не е много ясно   newsm78 което ми е странно, защото жената сама си подава всичката информация за НОИ и едва ли ще обърка собствените си данни  newsm78. та сега са я препратили да отива да се разправя в софия, защото от тук не можели да решат проблема. иначе болничният й бил в ред . много ми е интересно, ако нямаше познат какво щеше да стане. защото според НОИ болничният са го върнали  Shocked
И аз имам същия проблем-омъжих се края на октомври - смених фамилията и сега е чудо голямо. Излязох в болничен на 3.01 и досега пари не съм видяла ,като повечето хора. И защо -работодателя ми твърди ,че не е бил длъжен да ми смени фамилията в Нап- персонален регистър някакъв, и ме е изпращал със старата фамилия. И затова НОИ не ми плащат болничните УЖ. Последно HR-то решиха да ми изпратят корекция на фамилията- и то в края на месеца със заплатите,4е било разправия голяма .  А тук пише ,че обикновенна корекция не ставало, и пак се отчаях.  А и за всяко нещо HR-то ме лъже, вече ми е неудобно да им звъня да им казвам какво да направят, и да ми спорят за това.

Разбира се, че са длъжни да ви сменят фамилията. На практика те в момента подава данни за лице, което не съществува. Искайте да ви коригират данните още от ноември, за да нямате проблеми за в бъдеще.
мене са ме водили без една буква - мног ми е дълго името и не стигали буквите в програмата. вместо -ва, в програмата се водя -в. това дали ще се окаже проблем?

И на двата въпроса ще отговоря. Първо на втория. Даси оправят програмата и да ви подадат данни с коректната фамилия.

Колкото до обосновката за предаването на болничните след изплащане на заплатите - да има обосновка. Ако работодателя начисли, но не изплати заплатите за месеца, тогава при изчисляване на обезщетението се приема, че за този месец нямате доход. Така че, изплащането на заплатите и подаването на болничните са тясно свързани. Друго, което прави задължително срокът да е точно такъв е, че трябва да се сравнят дните по този болничен лист с данните от Декларация 1 - да се провери дали работодателя ви води в болнични по ведомост или е пропуснал това обстоятелство ( тъй като не може от едно и също предприятие, за едно и също правоотношение и за един и същи период да получите едновременно заплата и обезщтение за неработоспособност ), трябва да се провери също така да неби договорът ви да е бил прекратен през този месец...изобщо трябва да се види каква е вашата ситуация във фирмата през месеца, за който имате болничен.
Така че, срокът за подаване е много логичен. Иначе, самите болнични листове могат да си подават и по-рано, но ще си стоят необработени, докато не се подаде Декларация 1. А Декларация 1 се подава след изплащане на заплатите.

# 54
  • Мнения: 4 546
а трябва ли работодателят да подава някаква декларация със задна дата, че ми е друго името? или е достатъчно да направи корекция сега, без да уведомява, че и за предни месеци става въпрос?  защото тези няколко месеца с непълната фамиля ще играят роля като изляза в болнични. новата ни счетоводителка въобще не е наясно май с тия неща  ooooh!
за другото. основателни доводи наистина. значи това, което може да се иска е да се съкрати срокът-примерно на една седмица, а не на 30дни. или всеки служител да се задължи да подава деклараци я кой иска да му изплаща болничния. това би било по-добре, но създава възможности за злоупотреби. но сигурно има начин да се измисли  Thinking

# 55
  • Мнения: 9 050
а трябва ли работодателят да подава някаква декларация със задна дата, че ми е друго името? или е достатъчно да направи корекция сега, без да уведомява, че и за предни месеци става въпрос?  защото тези няколко месеца с непълната фамиля ще играят роля като изляза в болнични. новата ни счетоводителка въобще не е наясно май с тия неща  ooooh!
за другото. основателни доводи наистина. значи това, което може да се иска е да се съкрати срокът-примерно на една седмица, а не на 30дни. или всеки служител да се задължи да подава деклараци я кой иска да му изплаща болничния. това би било по-добре, но създава възможности за злоупотреби. но сигурно има начин да се измисли  Thinking

Еми по принцип е добре. Аз обаче не моха да си представя какво е това име, което не се събира. По принцип данните в НОИ се подават с инициали. Само фамилията се изписва пълно. Наприер Ива Пертова Димитрова се подава като Димитрова ИП.

Колкото до срокът, той не може да се скъси и сега ще обясня защо. По принцип повечето фирми изплащат заплатите между първо и десето число. Месечно в НОИ постъпват над 100 000 болнични листа за обработка ( това е за НОИ София ). Е представи си сега как между първо и десето число постъпват примерно 80 000 болнични листа и те трябва да се обработят и изплатят в рамките на 10 дни. Колко човека трябва да работят само това? Обработката на един болничен лист включва - проверка на данните в Персонален регистър и установяване на осигурителния доход 6 месеца назад. Да кажем това отнема ( при добра връзка ) 10 минути. Изчисляване на обезщетението - 3 -5 минути при добра концентрация. Проверка на болничния лист - датите, периода дали съвпада с тези дати, диагнозата дали съвпада с кода на болестта, съвпада ли информацията за служителя, името на работодателя и т.н. - между 10 и 15 минути ( защото ако е болинчен за отглеждане на болно дете трябва да се провери и информацията за детето ). След това трябва да се провери дали болничния е издаден по надлежния ред, а именно трябва да се провери колко дни болничен на това основание сте ползвали за предходната година и дали не сте надхвърлила позволените дни ( например, болнични за общо заболяване се издават от личния лекар за до 40 дни годишно. Значи трябва да се провери дали не сте ползвала повече от 40 дни и дали този болничен не е трябвало да се издаде от лекарска комисия.) - 5 минути приблизително. После трябва да се проверят придружаващите документи и да се въведат в базата данни - това се отнася най-вече за банковата сметка. - да кажем още 3-5 минути. И после за този болничен да се напише платежно нареждане - 1-2 минути. Или общо обработката на един болничен отнема повече от половин час... По 80 000 болнични....получава се, че само в софийското НОИ 500 човека трябва да се занимават с това.
Няма как да се намали срокът.

# 56
  • Мнения: 4 546
благотаря ти   bouquet
дайте поне една електронна петиция да направим, ако не друго. ама не знам какви искания да формулирам. да кажем.
1. Служителят/работникът да има право да направи избор от кой да получи болничните си  - от  работодателят или от НОИ.
друго? или други предложения?

# 57
  • Мнения: 9 050
Хайде да се включа и аз, обаче емотикони няма да слагам, защото тия гърмящите са много малко и много бледи за целта!
Първо - пълно безумие е новата система. Ако е имало некоректни работодатели, трябваше да се даде право на служителите сами да избират откъде да си получават парите.Защото аз проблеми преди нямах - получавах си сумите от болничните заедно със заплатата, до стотинка, без минутка закъснение.
Наложи ми се да изляза в болничен още от 8 г.с. и искрено съжалявам, че не го направих още в деня на закъснението - през декември, щях да остана по старата система.
Ако счетоводителят ви си свърши работа - няма проблеми - парите за януари си получих на 19 февруари. Обаче оня ден си чакам за февруари и ми се обаждат от службата, че НОИ върнал болничния заради сгрешена дата - вместо"Да се яви на работа на 14.0.3. " попълнено 15.03. Много близко до ума, че болничен за 31 дни няма, но щом са решили да се хващат за всяка запетая така ще е...обаче тук идва ред на стрелбата: болничният е представен в счетоводството на 13.02. и подаден на 28.о2. - значи за 15 дни счетоводителката не е видяла грешката и на всичкото отгоре на гърба също е попълнила сгрешените данни! Второ - как са го приели в НОИ - не са ли видели още там? Трето/на което най-съм бясна!!!/ Писмото с върнатия болничен е с изходящ номер от 12.03, а е пристигнало в службата ми / В съседното населено място на 10 км!!!/ на 20.03 - в кой век живеем? На никого не му пука, че ще седя два месеца без пари!!!А с какво да си купя лекарствата? А с какво да храня другото си дете???
Сега ще чакам нови 30 дни за обработка...
Аз съм за персонален избор на служителя кой да му изплаща болничните! Ако трябва протести, ако трябва блокади, не може държава да се държи с МАЙКИТЕ като с изтривалка за обувките си! Така в Европа няма да останем дълго. И за какво ли пък сме й!!!

Наистина ситуацията ви е много неприятна, но сте ядосана на грешните хора. Не е виновна счетоводителката ви, не са виновни и тези от НОИ. Единствения виновен е лекаря, който е спал, докато ви е писал болничния.

# 58
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Да, може и аз да съм виновна, че не съм проверила, но извинете ме - това е единственият болничен в службата ми за този месец и счетотводителката е попълнила и се е подписала под грешни данни!. А можеше за тези 15 дни до подаването в НОИ да го оправя сто пъти...

# 59
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Ужас!
Песнах темата, а не ми остава време да я погледна дори
Този уикенд ще изчета всичко изписано и дали има изобщо някакви идеи какво да правим за в бъдеще ...

# 60
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
Да, може и аз да съм виновна, че не съм проверила, но извинете ме - това е единственият болничен в службата ми за този месец и счетотводителката е попълнила и се е подписала под грешни данни!. А можеше за тези 15 дни до подаването в НОИ да го оправя сто пъти...

Мариетка  Hug

само искам да защитя счетоводителите , защото с тия безумства ни направиха и нас на маймуни - в наредбата пише, че АЗ , т. е счетоводителя трябва да провери дали болничния отговарял на наредбата за издаване на болнични листи ( цитирам по памет ). Значи АЗ трябва да изчета тая литература също и проверя медицинската сестра или лекаря дали правилно са си попълнили болничния - е отсега казвам - ТАЯ НЯМА ДА СТАНЕ - защото всичко тръснаха на главата на счетоводителя. И аз да съм , и аз ще приема болничния - от къде да знам че не се издава за 31 дена , а за 30 ?????????. И още нещо - знаете ли поредната глупост - ако си промените банковата сметка , за която сте уведомили НОИ и в срок от 7 ) СЕДЕМ дни не подадете нова декларация , а закъсненете ВАС ви глобяват 50 лева.... Е това вече  #2gunfire

# 61
  • Мнения: 4 546
тъй, тъй, те си покриват г.а, пък нашия-оголен.
2. начисляване на лихви в полза на осигуреното лице при просрочване на изплащането на болничните по вина на НОИ.
офф.болнични ли е правилон да се казва или обезщетение при болест?

# 62
  • Мнения: 9 050
тъй, тъй, те си покриват г.а, пък нашия-оголен.
2. начисляване на лихви в полза на осигуреното лице при просрочване на изплащането на болничните по вина на НОИ.
офф.болнични ли е правилон да се казва или обезщетение при болест?

обезщетение за временна неработоспособност Grinning

# 63
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
добре на мен едно не ми е ясно-аджаба като родим ко шъ прайм без пари сума ти й време????????????????С кво ще си гледам детето????????????????Е бахти и смотаната система........

И преди как ставаше проверката на болничните като не се изплащаха от ной????????Какво толкова му е по различното от преди немога да разбера аджаба-че толкова се тормозят с тез проверки.Предполагам че и преди са ги проверявали тез болнични Thinking Naughty.

# 64
  • Мнения: 437
Не знам дали от тази тема точно видях телефони за справка за болничните... аз лично имам една седмица от януари още, когато си гледах детето и още не съм получила НИЩО!  А за телефоните - така спрягания телефон 926-19-90 във форума след няколко дни неуспешно звънене, току-що един бодър мъжки глас ми каза, че телефона нещо е объркан и това е магазин за авточасти, а не НОИ.... смЕх...

# 65
  • Мнения: 9 050
добре на мен едно не ми е ясно-аджаба като родим ко шъ прайм без пари сума ти й време????????????????С кво ще си гледам детето????????????????Е бахти и смотаната система........

И преди как ставаше проверката на болничните като не се изплащаха от ной????????Какво толкова му е по различното от преди немога да разбера аджаба-че толкова се тормозят с тез проверки.Предполагам че и преди са ги проверявали тез болнични Thinking Naughty.

Ами ще ти кажа. И това е единствения плюс за нас, счетоводителите. Преди си ги изплащахме болничните и като ни дойдеха на ревизия микроинфаркти получавахме. Защото, като ти установят при ревизия, че си изплатил болничен, на който нещо не му е наред, те правеха на луда калинка.  Връщаш парите, оправяш болничния, после пак си ги теглиш...абе ужас! Сега поне това ни се махна от главата.

# 66
  • Мнения: 9 050
Не знам дали от тази тема точно видях телефони за справка за болничните... аз лично имам една седмица от януари още, когато си гледах детето и още не съм получила НИЩО!  А за телефоните - така спрягания телефон 926-19-90 във форума след няколко дни неуспешно звънене, току-що един бодър мъжки глас ми каза, че телефона нещо е объркан и това е магазин за авточасти, а не НОИ.... смЕх...

Аз вчера звънях на този телефон и се свързах без проблем. Преди, когато съм звъняла, също не съм имала проблеми. Вярно е, че често дават заето, но до трети опит винаги съм се свързвала.

# 67
аз съм в болни4ни от 14.01.2007г. днес ходих да проверявам за пари но няма!ПРОСТО НЯМАМ ДУМИ ,ТО Е ЕДНА ОПРАВИЯ....!!!! Искам да ви питам някои знае ли тел.,но не за СОФИЯ,а за СОФИЯ ОКРЪГ  да звъня да питам,то това на нищо неприлича

# 68
  • София
  • Мнения: 1 603
Моля за малко помощ. Дълго е да обяснявам, но накратко : болничен от януари, не е занесен до 10-ти /до когато се изплащат заплатите и осигуровките, а на 22-ри февруари/ това нищо де, чакам си аз и ето днес 22-ри март /краен срок/ се обаждам в НОИ /за пореден път/ и от там ми казват, че да има такъв болничен, да и още 2 след това /бременна съм в 6-ти месец и лежа по препоръка на доки/, но счетоводителите не са подали декларация 1 в НАП / а осигуровките са ни внесени със сигурност, нямаме забавяне и пропуски пък и от НОИ потвърдиха/ Та декларация 1 не е подавана за декември 2006, ян. 2007 и по-натам просто се разплаках и не чух повече. /налегнали са ме кредити, заеми, сметки, а имам и рожден ден наскоро та мислех и за празник, и Великден идва...Та ако някой знае, понеже не смятам да оставя нещата така, кой точно е виновен - счетоводителите /ползваме счетоводна къща/ или шефа за това че не осигурява съдействие на служителите. Просто трябва да се оплача, но искам съвет от кой и къде.
Извинете, май стана много дълго, а пробвах да съм максимално кратка....

# 69
  • Мнения: 9 050
Моля за малко помощ. Дълго е да обяснявам, но накратко : болничен от януари, не е занесен до 10-ти /до когато се изплащат заплатите и осигуровките, а на 22-ри февруари/ това нищо де, чакам си аз и ето днес 22-ри март /краен срок/ се обаждам в НОИ /за пореден път/ и от там ми казват, че да има такъв болничен, да и още 2 след това /бременна съм в 6-ти месец и лежа по препоръка на доки/, но счетоводителите не са подали декларация 1 в НАП / а осигуровките са ни внесени със сигурност, нямаме забавяне и пропуски пък и от НОИ потвърдиха/ Та декларация 1 не е подавана за декември 2006, ян. 2007 и по-натам просто се разплаках и не чух повече. /налегнали са ме кредити, заеми, сметки, а имам и рожден ден наскоро та мислех и за празник, и Великден идва...Та ако някой знае, понеже не смятам да оставя нещата така, кой точно е виновен - счетоводителите /ползваме счетоводна къща/ или шефа за това че не осигурява съдействие на служителите. Просто трябва да се оплача, но искам съвет от кой и къде.
Извинете, май стана много дълго, а пробвах да съм максимално кратка....

Не може да се даде еднозначен отговор. Счетоводителите трябва да ги подадат по принцип. Но, ако работодателя ви не ги е упълномощил...При всички положения изяснете това със счетоводната къща възможно най-бързо!

# 70
  • Мнения: 437
Такааа... на второ четене - свързах се и ми направиха справка - точно на същия телефон!
Значи предния път, или просто самия номер нещо е бил объркан (а човека не получаваше първо такова обаждане), или просто му е писнало от обаждания и се е изгаврил с мен....

# 71
  • Мнения: 9 050
Такааа... на второ четене - свързах се и ми направиха справка - точно на същия телефон!
Значи предния път, или просто самия номер нещо е бил объркан (а човека не получаваше първо такова обаждане), или просто му е писнало от обаждания и се е изгаврил с мен....

И какво се оказа при справката ( ако желаете да споделите, разбира се ).

# 72
  • София
  • Мнения: 1 603

Не може да се даде еднозначен отговор. Счетоводителите трябва да ги подадат по принцип. Но, ако работодателя ви не ги е упълномощил...При всички положения изяснете това със счетоводната къща възможно най-бързо!
Упълномощена е разбира се.  Питането ми беше кой е некоректен към мен - шефа / все пак той ги е наел и им плаща/ или самата счетоводителка персонално и къде мога да се оплача от това безобразие или май безхаберие...

# 73
  • Мнения: 9 050

Не може да се даде еднозначен отговор. Счетоводителите трябва да ги подадат по принцип. Но, ако работодателя ви не ги е упълномощил...При всички положения изяснете това със счетоводната къща възможно най-бързо!
Упълномощена е разбира се.  Питането ми беше кой е некоректен към мен - шефа / все пак той ги е наел и им плаща/ или самата счетоводителка персонално и къде мога да се оплача от това безобразие или май безхаберие...

Тогава некоректна е счетоводителката. Мисля, че най-удачно е първо да уведомите работодателя за това.
Той вярно, че я е наел, но както я е наел, така може да развали договора. Никой не е застрахован от това да сключи договор с некоректна фирма. Той може дори да не знае за това.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 603

Тогава некоректна е счетоводителката. Мисля, че най-удачно е първо да уведомите работодателя за това.
Той вярно, че я е наел, но както я е наел, така може да развали договора. Никой не е застрахован от това да сключи договор с некоректна фирма. Той може дори да не знае за това.
[/quote]
Утре сутринта ще ходя до офиса и ще си говорим с шефа, но той е наясно, че е некоректна / той пропусна 5-те %, въпреки че бяхме готови с всички документи доста преди края на януари... а тя се покри  и се обади след 01.02.2007/ В началото на март говорихме по тел. /аз нали лежах/ иказа, че отивал да говори с други счетоводители, та мисля, че ги е сменил.
Знам, че е доста нелепо да питам точно счетоводител, но къде човек може да се оплаче от некоректен счетоводител

# 75
  • Мнения: 9 050




Тогава некоректна е счетоводителката. Мисля, че най-удачно е първо да уведомите работодателя за това.
Той вярно, че я е наел, но както я е наел, така може да развали договора. Никой не е застрахован от това да сключи договор с некоректна фирма. Той може дори да не знае за това.
Утре сутринта ще ходя до офиса и ще си говорим с шефа, но той е наясно, че е некоректна / той пропусна 5-те %, въпреки че бяхме готови с всички документи доста преди края на януари... а тя се покри  и се обади след 01.02.2007/ В началото на март говорихме по тел. /аз нали лежах/ иказа, че отивал да говори с други счетоводители, та мисля, че ги е сменил.
Знам, че е доста нелепо да питам точно счетоводител, но къде човек може да се оплаче от некоректен счетоводител
[/quote]

Ами... по принцип можете да пуснете жалба, но в случая е безмислено, защото тя така или иначе ще трябва да ги ходед тези данни и те ще я глобят за забавянето.

# 76
  • София
  • Мнения: 1 603

Ами... по принцип можете да пуснете жалба, но в случая е безмислено, защото тя така или иначе ще трябва да ги ходед тези данни и те ще я глобят за забавянето.
НОИ ли ще я глоби ? Изв. че питам пак /последно и няма да тормозя повече/  и къде мога да пусна жалба ?

# 77
  • Мнения: 9 050

Ами... по принцип можете да пуснете жалба, но в случая е безмислено, защото тя така или иначе ще трябва да ги ходед тези данни и те ще я глобят за забавянето.
НОИ ли ще я глоби ? Изв. че питам пак /последно и няма да тормозя повече/  и къде мога да пусна жалба ?

Не НОИ, НАП ще я глоби. Това, което е притеснително при жалбата е, че последствията ще са за Управителя на фирмата, в която работите. А в случая той човека не е виновен. Даже разбирам от вашия постинг, че прави възможното да поправи грешката си.
Може фирмата да я съди, ако има пречинени вреди.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 603

Не НОИ, НАП ще я глоби. Това, което е притеснително при жалбата е, че последствията ще са за Управителя на фирмата, в която работите. А в случая той човека не е виновен. Даже разбирам от вашия постинг, че прави възможното да поправи грешката си.
Може фирмата да я съди, ако има пречинени вреди.
Последно питане тоя път - Къде да пусна жалба в НОИ, в НАП или къде?

# 79
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Мариетка  Hug

само искам да защитя счетоводителите , защото с тия безумства ни направиха и нас на маймуни - в наредбата пише, че АЗ , т. е счетоводителя трябва да провери дали болничния отговарял на наредбата за издаване на болнични листи ( цитирам по памет ). Значи АЗ трябва да изчета тая литература също и проверя медицинската сестра или лекаря дали правилно са си попълнили болничния - е отсега казвам - ТАЯ НЯМА ДА СТАНЕ - защото всичко тръснаха на главата на счетоводителя. И аз да съм , и аз ще приема болничния - от къде да знам че не се издава за 31 дена , а за 30 ?????????. И още нещо - знаете ли поредната глупост - ако си промените банковата сметка , за която сте уведомили НОИ и в срок от 7 ) СЕДЕМ дни не подадете нова декларация , а закъсненете ВАС ви глобяват 50 лева.... Е това вече  #2gunfire

Роси, не съм казала, че трябва да знае цялата литература по въпроса, но на болничният лист пише 30 дни, а по датите са 31, толкоз ли не можа да ги преброи по календара #2gunfire...или затова й трябва висше образование...да не говорим, че е среднистка #Cussing out!!!

# 80
  • Мнения: 9 050

Не НОИ, НАП ще я глоби. Това, което е притеснително при жалбата е, че последствията ще са за Управителя на фирмата, в която работите. А в случая той човека не е виновен. Даже разбирам от вашия постинг, че прави възможното да поправи грешката си.
Може фирмата да я съди, ако има пречинени вреди.
Последно питане тоя път - Къде да пусна жалба в НОИ, в НАП или къде?

В НАП, но пак ви предупреждавам. Така вредите на работодателя си, а не на счетоводителката, защото жалбата трябва да се напише срещу работодателя. Т.е. вие се жалвате от това, че работите в еди-коя си фирма и не са ви подадени данните. Последствията са за работодателя ви.

# 81
  • Мнения: 9 050
Мариетка  Hug

само искам да защитя счетоводителите , защото с тия безумства ни направиха и нас на маймуни - в наредбата пише, че АЗ , т. е счетоводителя трябва да провери дали болничния отговарял на наредбата за издаване на болнични листи ( цитирам по памет ). Значи АЗ трябва да изчета тая литература също и проверя медицинската сестра или лекаря дали правилно са си попълнили болничния - е отсега казвам - ТАЯ НЯМА ДА СТАНЕ - защото всичко тръснаха на главата на счетоводителя. И аз да съм , и аз ще приема болничния - от къде да знам че не се издава за 31 дена , а за 30 ?????????. И още нещо - знаете ли поредната глупост - ако си промените банковата сметка , за която сте уведомили НОИ и в срок от 7 ) СЕДЕМ дни не подадете нова декларация , а закъсненете ВАС ви глобяват 50 лева.... Е това вече  #2gunfire

Роси, не съм казала, че трябва да знае цялата литература по въпроса, но на болничният лист пише 30 дни, а по датите са 31, толкоз ли не можа да ги преброи по календара #2gunfire...или затова й трябва висше образование...да не говорим, че е среднистка #Cussing out!!!

Еее, ама вие малко се увлякохте. Като е толкова лесно да се забележи това разминаване, вие не можахте ли да си ги преброите дните?

# 82
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ми на мен не ми плащат затова, а на нея - да!

# 83
  • София
  • Мнения: 1 603
Зина, благодаря ти, че ми отдели време и че си толкова полезна. Дано утре измислим нещо с шефа, та да не се налага да изпадам в крайности, но толкова ме е яд на тая жена..... как може толкова непрофесионализъм....

# 84
  • Мнения: 9 050
Ми на мен не ми плащат затова, а на нея - да!

Ааа, не! На мен никой не ми плаща, за да броя дни по болнични листове. Предполагам и на нея. Не ми се е увеличила заплатата, защото имам задължение да броя някакви дни. В крайна сметка, тя от вашия болничен нищо няма да получи. Интереса да е коректен болничния си е ваш. Средователно, вие също е трябвало да обарнете внимание.

# 85
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Хм, интересно ми е, ако ни няма нас тя какво ли ще работи Twisted Evil...не искам да се заяждаме, защото Вие просто незнаете нищо за тази жена, за разлика от мен.
Наложи се аз да и обяснявам всичко за новия ред за болничните, защото видите ли, незнаела. Ами тогава следващият път да поеме моята работа. Аз като незнам нещо се информирам. Сама. И може да бъдем малко по-човечни, нали, а не да се кикотим на чуждия гръб. Защото може и по моя път да мине някой ден...

# 86
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
ама не се карайте бе момичета Naughty Naughty
знам че всички са ядосани и си чакат парите- и аз си ги чакам  ,,и аз се ядосвам но все пак нищо неможем да направим.... ooooh! ooooh!
честно казано Зина и аз незнаех че болничния е 30 дена точно аз мислех че е календарен месец-нито съм наясно с това нито знам с подробности как се издават болнични листове че да си ги проверявам сама.....Ако знаех да съм си ги проверила да  ти кажа

Нпараво незнам  с таз сиистема до къде ще стигнем... Whistling Crossing Arms

Но все пак Зина добрече те има сред нас да ни обесняваш малко повече на нас-че хич ни няма Blush

# 87
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Момичета, бъдете малко по-снизходителни към счетоводителите. Знам, че е трудно, когато си без пари, но в крайна сметка новата система не е тяхна идея. Тя не ги облекчава, напротив - натоварва ги с нови задължения, за които обаче не им се плаща повече. А болничните и тяхната коректност са преди всичко задължение на лекарите. Колкото до счетоводителите, болничните листа са само 1/50 част от работата им. И както Зина е казала по-горе, внимавайте, когато си вземате болничния и проверявайте данните още в кабинета на доктора: имена, фирми, адреси, дни, за да става по-лесно корекцията.  

Последна редакция: чт, 22 мар 2007, 20:10 от ШоколаДка

# 88
  • Мнения: 437
След вчерашния разговор., жената беше много любезна, провери ми болниния, каза ми каква е точно сумата, която да очаквам и каза да си проверя днес сметката.. трябва да са реведени.
Проверих! Наистина са преведени паричките...дълго чакане беше, ама... вече си ги получих...

# 89
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
еее честото че си получила парички
Ся да почерпиш-че ГОЛЯМо чакане беше..
аз продължавам да си чакам #Crazy

# 90
  • Мнения: 437
Еми, хайде стискам палци! Wink Аз чаках да взема пари за една седмица... а много от вас са за повече... скапана система...

Всъщност де факто пари не съм взела още, защото по неизвестна никому причина банкомата на умопомрачителната ОББ в Бизнес Парка беше ошушкан тази сутрин в 9:05ч. ....

# 91
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511

Всъщност де факто пари не съм взела още, защото по неизвестна никому причина банкомата на умопомрачителната ОББ в Бизнес Парка беше ошушкан тази сутрин в 9:05ч. ....

Ами ако продължава тъй и аз скоро ще ошушкам някой банкомат Twisted Evil...по известни причини Laughing.

# 92
  • София
  • Мнения: 6 674
Болничния е за 45 дни, единствения проблем, за който се сещам е, че лекарят беше болен от грип и ми издаде болничния със задна дата една седмица по-късно, когато се върна на работа, но от Майчин дом ме увериха, че това няма да е проблем. Възможно ли е това да е причината, и ако от НОИ не признаят болничния, какво се прави - нов ли трябва да ми издадат?
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 14:15 от Доня Туфиня

# 93
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
аз имам следния въпрос-

Зина-този телефон дето си го дала 9261986 за София ли е????
В смисъл аз се чудя къде трябва да се обадя за да си проверя какво ми става с болничните....
незнам къде да звънна просто Thinking Thinking Thinking

# 94
  • Мнения: 9 050
аз имам следния въпрос-

Зина-този телефон дето си го дала 9261986 за София ли е????
В смисъл аз се чудя къде трябва да се обадя за да си проверя какво ми става с болничните....
незнам къде да звънна просто Thinking Thinking Thinking

За София е, да.

# 95
  • Мнения: 9 050
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

По принцип не е проблем. В смисъл, че в Наредбата за медицинската експертиза е отделено внимание и на случаите, в които болничния се издава за минал период. До колкото разбрах, може да се получи малко забавяне, защото за сега тези болнични минават през комисия в НОИ. Но ще го изплатят.
Проблемът е, че девойките, които изплащат болничните, нямат право да изплатят такъв болничен на своя глава. Тъй каот ако изплатят болничен, който не е трябвало да се изплаща - носят отговорност ( и на тях не им е лесно - права никакви, отговорности много...). Затова, ако има болничен, който не е абсолютно 100% изряден, го дават за разглеждане. За да може после, като го изплатят, да си нямат проблеми. Застраховат се.
Обикновено разглеждането отнема не повече от седмица.

# 96
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
добре щом е за София предполагам че няма да има проблем това че съм от друг град да роверя на този телефон какво става нали????????????
Мисля че в СФ ми носят болничните и за това незнам къде да звънна просто newsm78 newsm78

# 97
  • Мнения: 777
добре щом е за София предполагам че няма да има проблем това че съм от друг град да роверя на този телефон какво става нали????????????
Мисля че в СФ ми носят болничните и за това незнам къде да звънна просто newsm78 newsm78

http://www.nssi.bg/ - тука има телефоните на НОИ за всички градове. Виждам, че си някъде на морето - ако си от Бургас, телефона е: 80 37 64 - в повечето случаи дава свободно, а след 4тия сигнал започва заето - бъди упорита, аз звънях 3 дена докато се свържа и направя справка.  Naughty

# 98
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
всъщност аз работя в В-на,но счетоводството е в Белово до София и сега незнам къде да звъня...Защотот от тук ми изпратих болничния в Белово..а от там незнам къде са го дали newsm78 newsm78 newsm78
Затова се чудя къде да звъня...предполагам навсякъде могат да ми дадат инфо newsm78 newsm78

# 99
  • София
  • Мнения: 6 674
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

По принцип не е проблем. В смисъл, че в Наредбата за медицинската експертиза е отделено внимание и на случаите, в които болничния се издава за минал период. До колкото разбрах, може да се получи малко забавяне, защото за сега тези болнични минават през комисия в НОИ. Но ще го изплатят.
Проблемът е, че девойките, които изплащат болничните, нямат право да изплатят такъв болничен на своя глава. Тъй каот ако изплатят болничен, който не е трябвало да се изплаща - носят отговорност ( и на тях не им е лесно - права никакви, отговорности много...). Затова, ако има болничен, който не е абсолютно 100% изряден, го дават за разглеждане. За да може после, като го изплатят, да си нямат проблеми. Застраховат се.
Обикновено разглеждането отнема не повече от седмица.

благодаря ти за отговора! значи ще чакам...

# 100
  • Мнения: 9 050
всъщност аз работя в В-на,но счетоводството е в Белово до София и сега незнам къде да звъня...Защотот от тук ми изпратих болничния в Белово..а от там незнам къде са го дали newsm78 newsm78 newsm78
Затова се чудя къде да звъня...предполагам навсякъде могат да ми дадат инфо newsm78 newsm78

Не могат навсякъде да ви дадат информация. Информация могат да ви дадат от ТП на НОИ по регистрация на осигурителя.

# 101
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
извинявай за тъпия ми въпрос ама какво е ТП??? newsm78 newsm78
охххххх вече незнам какво да правя .....къде да звъня и аз незнам,но катро се замисля май е още рано да чакам за пари  Thinking Thinkingкато знам колко ги бавиха януарските аз чакам за февруари.......направо се отчайвам ви казвам....
Ами ако има някакъв проблем с болничните ми и си стоят в НОИ и си хващат прах там  и аз нищо незнам ,нито работодателя ми.....ще си чакам до другата година......е на тва му казвам ЖИВОТ Sick Sick

# 102
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
извинявай за тъпия ми въпрос ама какво е ТП??? newsm78 newsm78

Териториално позразделение. Ако подозираш, че има проблем с болничните, звъни в НОИ и питай, колкото пъти трябва - толкова. Ще ти обърнат внимание, ако си настоятелна. Ако не е редовен болничния или се връща при представяне му още или по-късно придружен с писмо от НОИ. 

# 103
  • Мнения: 9 050
извинявай за тъпия ми въпрос ама какво е ТП??? newsm78 newsm78
охххххх вече незнам какво да правя .....къде да звъня и аз незнам,но катро се замисля май е още рано да чакам за пари  Thinking Thinkingкато знам колко ги бавиха януарските аз чакам за февруари.......направо се отчайвам ви казвам....
Ами ако има някакъв проблем с болничните ми и си стоят в НОИ и си хващат прах там  и аз нищо незнам ,нито работодателя ми.....ще си чакам до другата година......е на тва му казвам ЖИВОТ Sick Sick

Обадете си в счетоводството на фирмата си и питайте в кое подразделение но НОИ представят информацията. После звъннете на съответния телефон и ще ви дадът информация.

# 104
  • Мнения: 1
"Ако например сега трябва да подадете декларация за детски - няма да можете. Защото в тази декларация се включват всички доходи, в това число и обезщетенията за болничен. Обаче работодателя не може да ви издаде служебна бележка, защото от къде да знае от НОИ какво обезщетение са ви платили? И тъй като няма още яснота как ще става издаването на бележките, има майки, които вече пропускат помощите си за втори пореден месец, защото не могат да подадат документи. "

Точно с такъв проблем се сблъсквам в момента. Много неуредени неща и недомислици. Трябва да подам декларацията за детските до края на март, а НОИ още не ми е платило болничния за 45 дни след раждане. И така става,че служените бележки от работодателя вървят с един месец напред от НОИ и не могат да се засечат в последния месец.
Малко лична информация:
1. По майчинство съм от 13.01.2007г. и това за мен е второ дете. Първото е на 4 години.
2. Родих на 21.02.2007, а парите от НОИ за първия болничен дойдоха към 10 МАРТ!!! Ако и за този трябва да чакам 2 месеца,не ми се мисли......
Не зависим от работодателя си,но зависим от благоволението на главните счетоводители и от тяхната заетост.
Счетоводителката, която подава документите при нас ги носи в НОИ веднъж месечно, но кога точно си е лична нейна тайна!!!!

Имам един въпрос,ако някой може да помогне:
Педиатърката на бебето трябва да ми издаде третия боничен лист до 135 дни,които ми се полагат за майчиството. Но тя ми казва следното: "Избери си дали да ползваш този болничен или майчиство?", "Зависи от това какви пари ще получиш от НОИ за втория болничен"
Не мога да го разбера това???
Нали трябва да ми издаде болничен до 135 дена и след това се подава молба до работодателя за оставащите дни до 315 за да ползвам майчиство на 90%от заплатата, на която са ме осигурявали? Или аз греша...

Осигурена съм на 250 лв...90%- около 225 лв.

# 105
  • Мнения: 9 050
"Ако например сега трябва да подадете декларация за детски - няма да можете. Защото в тази декларация се включват всички доходи, в това число и обезщетенията за болничен. Обаче работодателя не може да ви издаде служебна бележка, защото от къде да знае от НОИ какво обезщетение са ви платили? И тъй като няма още яснота как ще става издаването на бележките, има майки, които вече пропускат помощите си за втори пореден месец, защото не могат да подадат документи. "

Точно с такъв проблем се сблъсквам в момента. Много неуредени неща и недомислици. Трябва да подам декларацията за детските до края на март, а НОИ още не ми е платило болничния за 45 дни след раждане. И така става,че служените бележки от работодателя вървят с един месец напред от НОИ и не могат да се засечат в последния месец.
Малко лична информация:
1. По майчинство съм от 13.01.2007г. и това за мен е второ дете. Първото е на 4 години.
2. Родих на 21.02.2007, а парите от НОИ за първия болничен дойдоха към 10 МАРТ!!! Ако и за този трябва да чакам 2 месеца,не ми се мисли......
Не зависим от работодателя си,но зависим от благоволението на главните счетоводители и от тяхната заетост.
Счетоводителката, която подава документите при нас ги носи в НОИ веднъж месечно, но кога точно си е лична нейна тайна!!!!

Имам един въпрос,ако някой може да помогне:
Педиатърката на бебето трябва да ми издаде третия боничен лист до 135 дни,които ми се полагат за майчиството. Но тя ми казва следното: "Избери си дали да ползваш този болничен или майчиство?", "Зависи от това какви пари ще получиш от НОИ за втория болничен"
Не мога да го разбера това???
Нали трябва да ми издаде болничен до 135 дена и след това се подава молба до работодателя за оставащите дни до 315 за да ползвам майчиство на 90%от заплатата, на която са ме осигурявали? Или аз греша...

Осигурена съм на 250 лв...90%- около 225 лв.


Нищо не можеш да си избираш. Личната лекарка на детето ти издава болничен, ако искаш го ползваш, ако не искаш не го ползваш, но ако не го ползваш трябва да се върнеш на работа.

Не разбрах каква е връзката с месечните помощи за отглеждане на деца...

И още нещо, при осигурителен доход от 250 лева, обезщетението е около 200 лева на месец, а не 225, както ти си изчислила.

# 106
  • София
  • Мнения: 6 674
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

По принцип не е проблем. В смисъл, че в Наредбата за медицинската експертиза е отделено внимание и на случаите, в които болничния се издава за минал период. До колкото разбрах, може да се получи малко забавяне, защото за сега тези болнични минават през комисия в НОИ. Но ще го изплатят.
Проблемът е, че девойките, които изплащат болничните, нямат право да изплатят такъв болничен на своя глава. Тъй каот ако изплатят болничен, който не е трябвало да се изплаща - носят отговорност ( и на тях не им е лесно - права никакви, отговорности много...). Затова, ако има болничен, който не е абсолютно 100% изряден, го дават за разглеждане. За да може после, като го изплатят, да си нямат проблеми. Застраховат се.
Обикновено разглеждането отнема не повече от седмица.

благодаря ти за отговора! значи ще чакам...
Най-сетне се разбра какъв е проблема при мен. По-абсурдно нещо не бях чувала!!! Счетоводителката е говорила със служителката от НОИ и тя й е казала, че моят лекар не бил регистриран при тях, поради което комисията ще върне болничния. Болничният ми е издаден от д-р Максим Клисурски от МЦ Майчин дом, беше доста учуден, когато му казах, че има такъв проблем и каза, че регистрацията е на МЦ Майчин дом в НОИ, а не на лекаря, който работи там. За първи път някой му се е обаждал за такъв проблем с болничен, а издавал поне 10 на седмица. Някой има ли болничен от него? Честно казано, сега нямам идея какво трябва да направя newsm78? Зина, имаш ли някаква идея, ти май си най-информирана, моля за помощ! Praynig

# 107
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
момичета никой не ми вдига на тези телефони който ми дадохте ....постоянно заето дава...а като даде свободно и никой невдига...Е тва се казва чудна работа....И сега съм с вързани ръце...освен да продължавам да си чакам.

# 108
  • Мнения: 9 050
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

По принцип не е проблем. В смисъл, че в Наредбата за медицинската експертиза е отделено внимание и на случаите, в които болничния се издава за минал период. До колкото разбрах, може да се получи малко забавяне, защото за сега тези болнични минават през комисия в НОИ. Но ще го изплатят.
Проблемът е, че девойките, които изплащат болничните, нямат право да изплатят такъв болничен на своя глава. Тъй каот ако изплатят болничен, който не е трябвало да се изплаща - носят отговорност ( и на тях не им е лесно - права никакви, отговорности много...). Затова, ако има болничен, който не е абсолютно 100% изряден, го дават за разглеждане. За да може после, като го изплатят, да си нямат проблеми. Застраховат се.
Обикновено разглеждането отнема не повече от седмица.

благодаря ти за отговора! значи ще чакам...
Най-сетне се разбра какъв е проблема при мен. По-абсурдно нещо не бях чувала!!! Счетоводителката е говорила със служителката от НОИ и тя й е казала, че моят лекар не бил регистриран при тях, поради което комисията ще върне болничния. Болничният ми е издаден от д-р Максим Клисурски от МЦ Майчин дом, беше доста учуден, когато му казах, че има такъв проблем и каза, че регистрацията е на МЦ Майчин дом в НОИ, а не на лекаря, който работи там. За първи път някой му се е обаждал за такъв проблем с болничен, а издавал поне 10 на седмица. Някой има ли болничен от него? Честно казано, сега нямам идея какво трябва да направя newsm78? Зина, имаш ли някаква идея, ти май си най-информирана, моля за помощ! Praynig

За съжаление, това е от компетенцията на Здравната каса. Със сигурност обаче, самият лекар трябва да е регистриран. Това че здравното заведение е регистрирано си е едно, а регистрацията на лекарите - съвсем друго. До колкото съм запозната, тази година всички лекари трябваше да се регистрират, за да могат да издават от новите болнични листове.
Най-добре е да се обадиш в здравната каса. От там ще ти дадът информация.

# 109
  • Мнения: 9 050
момичета никой не ми вдига на тези телефони който ми дадохте ....постоянно заето дава...а като даде свободно и никой невдига...Е тва се казва чудна работа....И сега съм с вързани ръце...освен да продължавам да си чакам.

Явно е въпрос на шанс. Аз досега съм се свързвала винаги без проблем.

# 110
  • Мнения: 684
момичета никой не ми вдига на тези телефони който ми дадохте ....постоянно заето дава...а като даде свободно и никой невдига...Е тва се казва чудна работа....И сега съм с вързани ръце...освен да продължавам да си чакам.

Явно е въпрос на шанс. Аз досега съм се свързвала винаги без проблем.

Zina, явно си голяма късметлийка! Не знам някоя от многото разярени мами, които искат информация, да се е свързала от по-малко от 10 пъти. И аз в това число - няколко дни се отказвам след 10 пренабиране. И наистина най-вбесяващото е, че както дава заето, така на следващото набиране дава свободно и никой не вдига  newsm78
Моят случай е подобен на вашите - от 03.01 съм в болничен, занесен в НОИ на 12.02, към днешна дата (месец и половина по-късно) пари - тц! В понеделник бясна, след 30 минутни опити най-сетне се свързах (дали не трябваше да пусна тото в този ден???!) Оказа се, че в НАП липсвала информация за мен за тази година, което съм убедена, че не е вярно! Знам, че счетоводството ни подава декларации 1 и 6 своевременно (на 12.02 за януари). Ама какво да споря с тях, жената вика "Обърнете се към работодателя. Той е неизправен". Чушки - мозъците на тези въвели системата са меко казано неизправни! Също така ми е интересно кога и дали някой щеше да информира мен или фирмата, че нещо не е наред?! За какво тогава искат телефон и адрес за връзка?! Колкото да има повече поленца да запълнят бланката... За  #2gunfire са!

# 111
  • Мнения: 473
Zina St много те моля за информация, ако не те затруднявам. Омъжена съм от 20.08.2006 г., но оттогава до сега не съм си сменила личната карта, в която фамилията ми е Григорова. При подаването на първия ми болничен лист от НОИ забелязаха разликата във фамилията и поискаха копие от удостоверението за граждански брак, което приложиха към документите. Иначе всички процедури по проверка на болничния ги правят пред подаващия и ако има нещо го връщат моментално. При тях информацията била подадена с новата ми фамилия - Колчева, което ме накара да се замисля откъде са получили информация. Въпросът ми е: Какво трябва да направи счетоводителката в този случай? Какви декларации трябва да се подадат? Счетоводителката във ведомостите до сега ме води със старата фамилия, а в регистъра на здравната каса пак съм със старата фамилия.

# 112
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Zina St много те моля за информация, ако не те затруднявам. Омъжена съм от 20.08.2006 г., но оттогава до сега не съм си сменила личната карта, в която фамилията ми е Григорова. При подаването на първия ми болничен лист от НОИ забелязаха разликата във фамилията и поискаха копие от удостоверението за граждански брак, което приложиха към документите. Иначе всички процедури по проверка на болничния ги правят пред подаващия и ако има нещо го връщат моментално. При тях информацията била подадена с новата ми фамилия - Колчева, което ме накара да се замисля откъде са получили информация. Въпросът ми е: Какво трябва да направи счетоводителката в този случай? Какви декларации трябва да се подадат? Счетоводителката във ведомостите до сега ме води със старата фамилия, а в регистъра на здравната каса пак съм със старата фамилия.

В данните за обр. 1 ли си с новата фамилия  newsm78 И как е станало това щом във ведомостите си със старата?

# 113
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
момичета никой не ми вдига на тези телефони който ми дадохте ....постоянно заето дава...а като даде свободно и никой невдига...Е тва се казва чудна работа....И сега съм с вързани ръце...освен да продължавам да си чакам.

Явно е въпрос на шанс. Аз досега съм се свързвала винаги без проблем.

Zina, явно си голяма късметлийка! Не знам някоя от многото разярени мами, които искат информация, да се е свързала от по-малко от 10 пъти. И аз в това число - няколко дни се отказвам след 10 пренабиране. И наистина най-вбесяващото е, че както дава заето, така на следващото набиране дава свободно и никой не вдига  newsm78
Моят случай е подобен на вашите - от 03.01 съм в болничен, занесен в НОИ на 12.02, към днешна дата (месец и половина по-късно) пари - тц! В понеделник бясна, след 30 минутни опити най-сетне се свързах (дали не трябваше да пусна тото в този ден???!) Оказа се, че в НАП липсвала информация за мен за тази година, което съм убедена, че не е вярно! Знам, че счетоводството ни подава декларации 1 и 6 своевременно (на 12.02 за януари). Ама какво да споря с тях, жената вика "Обърнете се към работодателя. Той е неизправен". Чушки - мозъците на тези въвели системата са меко казано неизправни! Също така ми е интересно кога и дали някой щеше да информира мен или фирмата, че нещо не е наред?! За какво тогава искат телефон и адрес за връзка?! Колкото да има повече поленца да запълнят бланката... За  #2gunfire са!



При подаване на данни се дава входящ номер на Придружителния протокол към Обр. 1 и 6 - проверете с него какво е станало с данните  Thinking

# 114
  • Мнения: 473
В данните за обр. 1 ли си с новата фамилия   И как е станало това щом във ведомостите си със старата?

Във всички документи се водя със старата фамилия, затова незнам сега какво да направя за да се оправят имената навсякъде. В НОИ ми казват, че се водя с новата фамилия, но незнам те откъде получават информация за това, защото във ведомостите съм със старата. Явно трябва да подам декларации в НАП.

# 115
  • София
  • Мнения: 6 674
Най-сетне се разбра какъв е проблема при мен. По-абсурдно нещо не бях чувала!!! Счетоводителката е говорила със служителката от НОИ и тя й е казала, че моят лекар не бил регистриран при тях, поради което комисията ще върне болничния. Болничният ми е издаден от д-р Максим Клисурски от МЦ Майчин дом, беше доста учуден, когато му казах, че има такъв проблем и каза, че регистрацията е на МЦ Майчин дом в НОИ, а не на лекаря, който работи там. За първи път някой му се е обаждал за такъв проблем с болничен, а издавал поне 10 на седмица. Някой има ли болничен от него? Честно казано, сега нямам идея какво трябва да направя newsm78? Зина, имаш ли някаква идея, ти май си най-информирана, моля за помощ! Praynig
[/quote]

За съжаление, това е от компетенцията на Здравната каса. Със сигурност обаче, самият лекар трябва да е регистриран. Това че здравното заведение е регистрирано си е едно, а регистрацията на лекарите - съвсем друго. До колкото съм запозната, тази година всички лекари трябваше да се регистрират, за да могат да издават от новите болнични листове.
Най-добре е да се обадиш в здравната каса. От там ще ти дадът информация.
[/quote]

Току-що счетоводителката ми пак говори с НОИ и им каза, че болничния е издаден от МЦ Майцин дом. Оказа се, че те не успяли да разчетат кой го е издал, затова решили да не го изплащат, но сега щели да го изплатят.  Shocked Е това ако не е абсурд - при толкова лекари, пишещи неразбираемо, май има голям риск да не се изплащат болнични, защото от НОИ не могат да ги разчитат Close. Както и да е, скоро трябвало да получа пари, ще ви държа в течение дали е така.

# 116
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
офффтез май се чудят само да ис измислят разни глупости-ами те мойте болнични както са написани  с "ляв измръзнал крак"направо незнам как ще го разчетата.Аз неможах да зи разчета Името и Фамилията а пък камоли диагнозата newsm78 #Crazy #Crazy #Crazy......Аз такова разчитане ще им дам на тез ....не си вършат работата ами май пият кафета по цял ден ми се струва...... NaughtyИ после счетоводителките виновни и лекарите виновни

Преди как нямаше проблеми  с тези болнични,сега вече от какнавлезе таз система щи проверяват и майчиното мляко до девето коляно сигурно...бабините им трънкини...според мен тез са се видели в чудо отвсякъде и само гледат как да връщат болнични и да се отърват от тях....

# 117
  • Мнения: 9 050
В данните за обр. 1 ли си с новата фамилия   И как е станало това щом във ведомостите си със старата?

Във всички документи се водя със старата фамилия, затова незнам сега какво да направя за да се оправят имената навсякъде. В НОИ ми казват, че се водя с новата фамилия, но незнам те откъде получават информация за това, защото във ведомостите съм със старата. Явно трябва да подам декларации в НАП.

Нищо чудно. НОИ получава данни както от НАП, така и от ЕСГРАОН. Така че, не е учудващо, че имат новата ти фамилия. Ти обаче трябва да имаш предвид едно - щом си сменила фамилията си, личната ти карта със старата фамилия е невалидна. Трябва да си смениш личната карта. С тази лична карта няма да можеш да си получиш и еднократната помощ за раждане.
За болничните може и да не е проблем, защото на самия болничен не се вписват данни от документ за самоличност, а само ЕГН. Ако има разминаване в имената може да ти поискат удостоверение от общината, че старата и новата фамилия са на едно и също лице. За да си извадиш такова удостоверение обаче, трябва да имаш нова лична карта. Получава се един порочен кръг. Не знам  защо отлагаш и не си го направила до сега, но имай предвид, че си длъжна да си подновиш документите.

# 118
  • Мнения: 473
Благодаря ти много Zina St,мамите вече трябва да ти плащаме хонорар за информацията! Благодаря ти!

# 119
  • СОФИЯ
  • Мнения: 853
Виж сега. Ако излизаш от 17 май в болничен счетодителката би трябвало най-късно до 10-ти юни да подаде документите на цялата фирма. И от датата на подаването започва да тече 30дневния срок, не от датата на болничния. Ако минат 30дена и от тази дата подаваш жалба. Но би трябвало най-късно м.юли да ти ги изплатят.Съответно трябва и съответните декларации да им се представят за да може документите да са изрядни и счетоводителят да е попълнил болничния лист коректно.
А за подписка не знам
Леко раждане!!

# 120
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Бясна съм и от факта, че телефона, на който ми казаха да проверя за моя болничен, вече 3-ти ден дава заето: 926-19-90


Днес ми казаха тези телефони за информация
926 19 39
926 19 86
926 19 71

на гишетата на които приемат документи за болничните ми казаха да си чакам парите в първия четвъртък след изтичане на 30 дневния срок

# 121
  • Мнения: 423
Извинявайте, че се намесвам по друг въпрос дано някой може да ми отговори.
Върнала съм се на работа от 15 януари като съм си прекъснала майчинството 6 месеца по рано. Трябва да получавам половината сума(85 лв.) от майчинство за гледане да дете до приключване на майчинството, но от 2 месеца (за февруари и март) не са ми изплатени.
Та въпроса ми е какво да направя?

# 122
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Извинявайте, че се намесвам по друг въпрос дано някой може да ми отговори.
Върнала съм се на работа от 15 януари като съм си прекъснала майчинството 6 месеца по рано. Трябва да получавам половината сума(85 лв.) от майчинство за гледане да дете до приключване на майчинството, но от 2 месеца (за февруари и март) не са ми изплатени.
Та въпроса ми е какво да направя?

Би трябвало да ги получавате от там където сте получавали преди това обезщетението за гледане на дете. Може работодателят ви да не е внесъл дължимите осигуровки, да не е подал информация с декларация обр. 1, да не е поискал от НОИ обезщетението или в искането да има грешка и съответно отказ от НОИ. Проверете във счетоводството на фирмата какъв е проблема.

# 123
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
И сумата за платен отпуск за отглеждане на дете до 2 г. за 2007 г е 180 лв, респективно - за теб 90 лв, а не 85 лв.

# 124
  • Мнения: 423
И сумата за платен отпуск за отглеждане на дете до 2 г. за 2007 г е 180 лв, респективно - за теб 90 лв, а не 85 лв.
Да така е !
Само да отбележа, че съм на държавна работа. Значи трябва да се обърна към счетоводителката. Значи тия пари от къде трябва да ги изисквам?

# 125
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
От работодателя, тоест счетоводството, ако откажат отиваш да се жалваш на шефа. А за периода от 15 до 31 януари получи ли си ги? И на тези имаш право, горе-долу ще са около 45 лв. А молба за тях пусна ли си, щом се върна на работа? Ако не си, пускай сега + копие от акта за раждане и си ги искай всичките.

Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 21:50 от ШоколаДка

# 126
  • Мнения: 9 050
От работодателя, тоест счетоводството, ако откажат отиваш да се жалваш на шефа. А за периода от 15 до 31 януари получи ли си ги? И на тези имаш право, горе-долу ще са около 45 лв. А молба за тях пусна ли си, щом се върна на работа? Ако не си, пускай сега + копие от акта за раждане и си ги искай всичките.

За обезщетение за неизползван отпуск за отглеждане на дете молба не се подава.

# 127
  • Мнения: 423
Благодаря, Ви момичета значи ще провера при счетоводителката.

# 128
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Зина, може по закон да не е задължително да се подава молба, но доста хора си правят углушки за това обезщетение точно и не го изплащат така да се каже автоматично, щом майката се върне на работа. Понеже от както съм в майчинство сменям вече две фирми, говоря от собствен опит - ако не ги подсетиш с молбата, може и да не получиш нищо. Дори после устно да напомниш, пак. Така че за себе си съм решила този въпрос с молба, все пак е писмено уведомление на другата страна и не  енезаконно, и тя трябва да вземе отношение по него. Затова и така съветвам други жени в подобно положение.

# 129
  • Мнения: 204
След 2-3-4 пъти звънене в НОИ, най-накрая попаднах на една услужлива служителка. Дае ми взе телефона и ми се обади да ми каже, че болничният ми от 15 януари вече е пуснат за плащане  Peace (след двумесечно забавяне). И наистина - още снощи парите ми бяха на картата. Поне за Великден ще има да се почерпим  Laughing
Колко ли ще си чакам за следващия месец.....

# 130
  • Мнения: 266
Виждам,че повечето мами не са доволни от НОИ, но мисля ,че забавянето на болничните се дължи в повечето случаи на работодателя. Все пак не забрявяйте,че болнияничичт лист  се внася в НОИ след превеждането на работните заплати за месеца , през който сте били в болничен.( Моят болничен от 07 февруари е внесен вНОИ на 09 март т.е.след като са изплатили заплатите за февруари. Парите от НОИ получих в края на март- 2 седмици след постъпването на болничния в НОИ.)
Тази система и за мен е по - неудобна, защото работя на държавна работа и при нас нередности преди н е  имало, но тя е по- добра за тези , които работят при некоректни работодатели. А случаи такива много. Миналата година етърва ми 3 месеца не можа да си получи майчинството и ходи да се моли на работодателя за пари,които й  се полагат и които НОИ беше отдавна изплатил на работобателя , а той беше решил да ги ползва за нещо друго .

# 131
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511

Тази система и за мен е по - неудобна, защото работя на държавна работа и при нас нередности преди н е  имало, но тя е по- добра за тези , които работят при некоректни работодатели.
Точно затова на служителите трябваше да се предостави избор кой да изплаща болничните - например с някаква декларация.
Аз също съм доволна от работодателя и бих искала да си остане по старому.

# 132
  • Мнения: 9 050
Има нещо, което прави това с избора невъзможно. В практиката си съм се сблъсквала с много случаи на некоректни работодатели, които принуждават служителите си да подписват какви ли не абсурди документи. Един некоректен работодате може да принуди служителя си да подпише декларация, че иска болничните да му се изплащат чрез работодател, после да си тегли парите, но да не ги превежда на служителите. За това замисляли ли сте се?

# 133
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Да, възможно е, но за бюджетни служители като мен това няма как да стане...
Все си мисля, че при добро желание все можеше да се измисли нещо...

Малко извън темата - но да попитам - свекърва ми работи в аптека и шефката и дава само 14 дни платен годишен отпуск - правилно ли е това? Оправдавала с нещо такова, че понякога за месеца им се събирали по-малко часове. Тя ще провери по какъв член е назначена и пак ще ви пиша.

# 134
  • Мнения: 9 050
Да, възможно е, но за бюджетни служители като мен това няма как да стане...
Все си мисля, че при добро желание все можеше да се измисли нещо...

Малко извън темата - но да попитам - свекърва ми работи в аптека и шефката и дава само 14 дни платен годишен отпуск - правилно ли е това? Оправдавала с нещо такова, че понякога за месеца им се събирали по-малко часове. Тя ще провери по какъв член е назначена и пак ще ви пиша.

Не. Дните са 20 и не са обвързани с продължителността на работния ден. Но все пак е важно и по кой член е назначена.

# 135
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз пък се чудя, как работодателя ще те принуди да подпишеш такова нещо. Ние да не сме овце, та да се подписваме туко-така. Ако някой позволява подобно отношение от работодателя, значи си го заслужава. И не ми обяснявайте, че служителя е зависим от работодателя. Вече има доста коректни работодатели, има работа, не е нужно да се примиряваме.

# 136
  • Мнения: 9 050
Аз пък се чудя, как работодателя ще те принуди да подпишеш такова нещо. Ние да не сме овце, та да се подписваме туко-така. Ако някой позволява подобно отношение от работодателя, значи си го заслужава. И не ми обяснявайте, че служителя е зависим от работодателя. Вече има доста коректни работодатели, има работа, не е нужно да се примиряваме.

Добре е, че мислиш така, но в действителност продължава да има и некоректни работодатели.
Аз например съм имала случай с работодател, който кара служителите си при постъпване да подписват молба за прекратяване на трудовото правоотношение без дата. И понеже става дума за служители с ниско образование, без много шансове за работа, за които това работно място е истински шанс, подписват. Нямат избор просто.

# 137
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Аз пък се чудя, как работодателя ще те принуди да подпишеш такова нещо. Ние да не сме овце, та да се подписваме туко-така. Ако някой позволява подобно отношение от работодателя, значи си го заслужава. И не ми обяснявайте, че служителя е зависим от работодателя. Вече има доста коректни работодатели, има работа, не е нужно да се примиряваме.

За София - сигурно горното важи, но за по-малките градове - абсурд  Naughty

Не става въпрос за овце или други животински видове, моля  Stop
Става дума за финансова принуда, безработица и ниски доходи - тъй, че описаното от Зина е абсолютно реалистично и възможно  Peace

# 138
  • Мнения: 684
Виждам,че повечето мами не са доволни от НОИ, но мисля ,че забавянето на болничните се дължи в повечето случаи на работодателя. Все пак не забрявяйте,че болнияничичт лист  се внася в НОИ след превеждането на работните заплати за месеца , през който сте били в болничен.( Моят болничен от 07 февруари е внесен вНОИ на 09 март т.е.след като са изплатили заплатите за февруари. Парите от НОИ получих в края на март- 2 седмици след постъпването на болничния в НОИ.) ...

Ама да не би работодателите да са я измислили системата?! И особено безумните правила, болничния да се приема след превеждане на заплати и осигуровки за същия месец?! И тепърва да се обработва 30 дни!!! От това идва забавянето - с повече от месец освен въпросните 30 дни! Трябва да се обработва след превеждане на пари за предходния месец - това им е основата за изчисляване заедно с още 5 мес. назад! Какво ги интересува текущия месец?! Само гледат да се мотат и по-точно нас да ни мотаят! С тази система не решават проблема, а го заменят с други (май по-неприятни!) проблеми! Абе нещастници са отвсякъде тия дето са го измислили...  #Cussing out #2gunfire
И добре, че е "некоректния ми работодател" да ми дава кредит докато ми изплатят обезщетението!  Rolling Eyes

# 139
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Виждам,че повечето мами не са доволни от НОИ, но мисля ,че забавянето на болничните се дължи в повечето случаи на работодателя. Все пак не забрявяйте,че болнияничичт лист  се внася в НОИ след превеждането на работните заплати за месеца , през който сте били в болничен.( Моят болничен от 07 февруари е внесен вНОИ на 09 март т.е.след като са изплатили заплатите за февруари. Парите от НОИ получих в края на март- 2 седмици след постъпването на болничния в НОИ.) ...

Ама да не би работодателите да са я измислили системата?! И особено безумните правила, болничния да се приема след превеждане на заплати и осигуровки за същия месец?! И тепърва да се обработва 30 дни!!! От това идва забавянето - с повече от месец освен въпросните 30 дни! Трябва да се обработва след превеждане на пари за предходния месец - това им е основата за изчисляване заедно с още 5 мес. назад! Какво ги интересува текущия месец?! Само гледат да се мотат и по-точно нас да ни мотаят! С тази система не решават проблема, а го заменят с други (май по-неприятни!) проблеми! Абе нещастници са отвсякъде тия дето са го измислили...  #Cussing out #2gunfire
И добре, че е "некоректния ми работодател" да ми дава кредит докато ми изплатят обезщетението!  Rolling Eyes


Абсолютно точно  Peace

# 140
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
Да, възможно е, но за бюджетни служители като мен това няма как да стане...
Все си мисля, че при добро желание все можеше да се измисли нещо...

Малко извън темата - но да попитам - свекърва ми работи в аптека и шефката и дава само 14 дни платен годишен отпуск - правилно ли е това? Оправдавала с нещо такова, че понякога за месеца им се събирали по-малко часове. Тя ще провери по какъв член е назначена и пак ще ви пиша.

Не. Дните са 20 и не са обвързани с продължителността на работния ден. Но все пак е важно и по кой член е назначена.

Обвързани са дотолкова , че пълния размер платен отпуск се ползва, ако се работи на 4 часа и повече ( до 8 часа ) на ден . Ако е назначен на 3 часа се ползва пропорционално на отработеното време.

# 141
  • Мнения: 684
Да, възможно е, но за бюджетни служители като мен това няма как да стане...
Все си мисля, че при добро желание все можеше да се измисли нещо...

Малко извън темата - но да попитам - свекърва ми работи в аптека и шефката и дава само 14 дни платен годишен отпуск - правилно ли е това? Оправдавала с нещо такова, че понякога за месеца им се събирали по-малко часове. Тя ще провери по какъв член е назначена и пак ще ви пиша.

Не. Дните са 20 и не са обвързани с продължителността на работния ден. Но все пак е важно и по кой член е назначена.

Обвързани са дотолкова , че пълния размер платен отпуск се ползва, ако се работи на 4 часа и повече ( до 8 часа ) на ден . Ако е назначен на 3 часа се ползва пропорционално на отработеното време.

Не е така.  Wink Пак  има право на най-малко 20 дни отпуск (освен ако не са уговорени повече, но не може по-малко!!!) Като всеки ден в отпуск тя ще пропуска да отработи 3 часа или 5 часа, или колкото съотв. е работния ден. Т.е. отпускът не е за определен брой часове, а за работни дни.
Това, коете те обърква е стажът - при него важи, че ако раб.ден е по-малко от 4 часа, то стажът се изчислява пропорционално. И то има разлика между трудов стаж и осигурителния.

# 142
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Благодаря за отговорите  bouquet - на 40-часова работна седмица е. Значи е длъжна да и даде 20 дни.
А работни или календарни Rolling Eyes? Защото досега й дава само две седмици отпуск - т.е. 14 календарни дни...

# 143
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Благодаря за отговорите  bouquet - на 40-часова работна седмица е. Значи е длъжна да и даде 20 дни.
А работни или календарни Rolling Eyes? Защото досега й дава само две седмици отпуск - т.е. 14 календарни дни...

По Кодекс на труда има право годишно на 20 работни дни платен отпуск

# 144
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Дейзи -   bouquet!

Общи условия

Активация на акаунт