Отново за болничните и НОИ-системата

  • 11 063
  • 144
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 437
Еми, хайде стискам палци! Wink Аз чаках да взема пари за една седмица... а много от вас са за повече... скапана система...

Всъщност де факто пари не съм взела още, защото по неизвестна никому причина банкомата на умопомрачителната ОББ в Бизнес Парка беше ошушкан тази сутрин в 9:05ч. ....

# 91
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511

Всъщност де факто пари не съм взела още, защото по неизвестна никому причина банкомата на умопомрачителната ОББ в Бизнес Парка беше ошушкан тази сутрин в 9:05ч. ....

Ами ако продължава тъй и аз скоро ще ошушкам някой банкомат Twisted Evil...по известни причини Laughing.

# 92
  • София
  • Мнения: 6 690
Болничния е за 45 дни, единствения проблем, за който се сещам е, че лекарят беше болен от грип и ми издаде болничния със задна дата една седмица по-късно, когато се върна на работа, но от Майчин дом ме увериха, че това няма да е проблем. Възможно ли е това да е причината, и ако от НОИ не признаят болничния, какво се прави - нов ли трябва да ми издадат?
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 14:15 от Доня Туфиня

# 93
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
аз имам следния въпрос-

Зина-този телефон дето си го дала 9261986 за София ли е????
В смисъл аз се чудя къде трябва да се обадя за да си проверя какво ми става с болничните....
незнам къде да звънна просто Thinking Thinking Thinking

# 94
  • Мнения: 9 050
аз имам следния въпрос-

Зина-този телефон дето си го дала 9261986 за София ли е????
В смисъл аз се чудя къде трябва да се обадя за да си проверя какво ми става с болничните....
незнам къде да звънна просто Thinking Thinking Thinking

За София е, да.

# 95
  • Мнения: 9 050
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

По принцип не е проблем. В смисъл, че в Наредбата за медицинската експертиза е отделено внимание и на случаите, в които болничния се издава за минал период. До колкото разбрах, може да се получи малко забавяне, защото за сега тези болнични минават през комисия в НОИ. Но ще го изплатят.
Проблемът е, че девойките, които изплащат болничните, нямат право да изплатят такъв болничен на своя глава. Тъй каот ако изплатят болничен, който не е трябвало да се изплаща - носят отговорност ( и на тях не им е лесно - права никакви, отговорности много...). Затова, ако има болничен, който не е абсолютно 100% изряден, го дават за разглеждане. За да може после, като го изплатят, да си нямат проблеми. Застраховат се.
Обикновено разглеждането отнема не повече от седмица.

# 96
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
добре щом е за София предполагам че няма да има проблем това че съм от друг град да роверя на този телефон какво става нали????????????
Мисля че в СФ ми носят болничните и за това незнам къде да звънна просто newsm78 newsm78

# 97
  • Мнения: 777
добре щом е за София предполагам че няма да има проблем това че съм от друг град да роверя на този телефон какво става нали????????????
Мисля че в СФ ми носят болничните и за това незнам къде да звънна просто newsm78 newsm78

http://www.nssi.bg/ - тука има телефоните на НОИ за всички градове. Виждам, че си някъде на морето - ако си от Бургас, телефона е: 80 37 64 - в повечето случаи дава свободно, а след 4тия сигнал започва заето - бъди упорита, аз звънях 3 дена докато се свържа и направя справка.  Naughty

# 98
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
всъщност аз работя в В-на,но счетоводството е в Белово до София и сега незнам къде да звъня...Защотот от тук ми изпратих болничния в Белово..а от там незнам къде са го дали newsm78 newsm78 newsm78
Затова се чудя къде да звъня...предполагам навсякъде могат да ми дадат инфо newsm78 newsm78

# 99
  • София
  • Мнения: 6 690
Zina, извинявай, че пак задавам въпроса, но проблем ли е, ако болничния е издаден с дата една седмица по-късно, откакто е влязъл в сила, а именно: болничният е от 22 януари, но е с дата 30 януари, тъй като лекарят от ЖК в Майчин дом беше болен от грип. Какво се прави в такъв случай? Благодаря предварително за помощта!!!

По принцип не е проблем. В смисъл, че в Наредбата за медицинската експертиза е отделено внимание и на случаите, в които болничния се издава за минал период. До колкото разбрах, може да се получи малко забавяне, защото за сега тези болнични минават през комисия в НОИ. Но ще го изплатят.
Проблемът е, че девойките, които изплащат болничните, нямат право да изплатят такъв болничен на своя глава. Тъй каот ако изплатят болничен, който не е трябвало да се изплаща - носят отговорност ( и на тях не им е лесно - права никакви, отговорности много...). Затова, ако има болничен, който не е абсолютно 100% изряден, го дават за разглеждане. За да може после, като го изплатят, да си нямат проблеми. Застраховат се.
Обикновено разглеждането отнема не повече от седмица.

благодаря ти за отговора! значи ще чакам...

# 100
  • Мнения: 9 050
всъщност аз работя в В-на,но счетоводството е в Белово до София и сега незнам къде да звъня...Защотот от тук ми изпратих болничния в Белово..а от там незнам къде са го дали newsm78 newsm78 newsm78
Затова се чудя къде да звъня...предполагам навсякъде могат да ми дадат инфо newsm78 newsm78

Не могат навсякъде да ви дадат информация. Информация могат да ви дадат от ТП на НОИ по регистрация на осигурителя.

# 101
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
извинявай за тъпия ми въпрос ама какво е ТП??? newsm78 newsm78
охххххх вече незнам какво да правя .....къде да звъня и аз незнам,но катро се замисля май е още рано да чакам за пари  Thinking Thinkingкато знам колко ги бавиха януарските аз чакам за февруари.......направо се отчайвам ви казвам....
Ами ако има някакъв проблем с болничните ми и си стоят в НОИ и си хващат прах там  и аз нищо незнам ,нито работодателя ми.....ще си чакам до другата година......е на тва му казвам ЖИВОТ Sick Sick

# 102
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
извинявай за тъпия ми въпрос ама какво е ТП??? newsm78 newsm78

Териториално позразделение. Ако подозираш, че има проблем с болничните, звъни в НОИ и питай, колкото пъти трябва - толкова. Ще ти обърнат внимание, ако си настоятелна. Ако не е редовен болничния или се връща при представяне му още или по-късно придружен с писмо от НОИ. 

# 103
  • Мнения: 9 050
извинявай за тъпия ми въпрос ама какво е ТП??? newsm78 newsm78
охххххх вече незнам какво да правя .....къде да звъня и аз незнам,но катро се замисля май е още рано да чакам за пари  Thinking Thinkingкато знам колко ги бавиха януарските аз чакам за февруари.......направо се отчайвам ви казвам....
Ами ако има някакъв проблем с болничните ми и си стоят в НОИ и си хващат прах там  и аз нищо незнам ,нито работодателя ми.....ще си чакам до другата година......е на тва му казвам ЖИВОТ Sick Sick

Обадете си в счетоводството на фирмата си и питайте в кое подразделение но НОИ представят информацията. После звъннете на съответния телефон и ще ви дадът информация.

# 104
  • Мнения: 1
"Ако например сега трябва да подадете декларация за детски - няма да можете. Защото в тази декларация се включват всички доходи, в това число и обезщетенията за болничен. Обаче работодателя не може да ви издаде служебна бележка, защото от къде да знае от НОИ какво обезщетение са ви платили? И тъй като няма още яснота как ще става издаването на бележките, има майки, които вече пропускат помощите си за втори пореден месец, защото не могат да подадат документи. "

Точно с такъв проблем се сблъсквам в момента. Много неуредени неща и недомислици. Трябва да подам декларацията за детските до края на март, а НОИ още не ми е платило болничния за 45 дни след раждане. И така става,че служените бележки от работодателя вървят с един месец напред от НОИ и не могат да се засечат в последния месец.
Малко лична информация:
1. По майчинство съм от 13.01.2007г. и това за мен е второ дете. Първото е на 4 години.
2. Родих на 21.02.2007, а парите от НОИ за първия болничен дойдоха към 10 МАРТ!!! Ако и за този трябва да чакам 2 месеца,не ми се мисли......
Не зависим от работодателя си,но зависим от благоволението на главните счетоводители и от тяхната заетост.
Счетоводителката, която подава документите при нас ги носи в НОИ веднъж месечно, но кога точно си е лична нейна тайна!!!!

Имам един въпрос,ако някой може да помогне:
Педиатърката на бебето трябва да ми издаде третия боничен лист до 135 дни,които ми се полагат за майчиството. Но тя ми казва следното: "Избери си дали да ползваш този болничен или майчиство?", "Зависи от това какви пари ще получиш от НОИ за втория болничен"
Не мога да го разбера това???
Нали трябва да ми издаде болничен до 135 дена и след това се подава молба до работодателя за оставащите дни до 315 за да ползвам майчиство на 90%от заплатата, на която са ме осигурявали? Или аз греша...

Осигурена съм на 250 лв...90%- около 225 лв.

Общи условия

Активация на акаунт