Ya llego la primavera....ИСПАНИЯ

  • 10 508
  • 276
  •   1
Отговори
# 210
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
моми4ета Ще го подредя по разбрано и когато съм готова Ще опусна но е малко дълги4ко да знаете

# 211
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Добро утро, мацкииии!!!!
След вчерашния натоварен ден откъм писане  Mr. Green, заслужаваме нещо освежаващо, нали?

 

Хайде, слагайте снимки в албумчето! Толкова хора сме вече тук!

Диди, здравей, и добре дошла!   bouquet Дано ти хареса при нас!  Hug

# 212
  • Мнения: 42
Здравей Вес и Благодаря за посрещането!   Grinning 

# 213
  • Мнения: 200
Привет на всички!!
Добре дошли на новите!! Вчера найстина беше доста напрегнато с писането, за което аз се извинявам Blush с темите за тяа пуста резиденция.
Вес благодаря за почерпката! Намери ли шокалад за фондю??
Каде е туй албумче? Да се метнем и ние!
Анетт дай малко повече инфо,май доста ще се възползваме от услегата ти!  bouquet
Разбах ,че имаме нови бременности. Да им е честито  smile3525
Нека  stork-girl им донесе по едно хубаво бебче!!
А някоя мяма да не е родила???

# 214
  • Мнения: 2 825
Момичета, благодаря ви за честитките  Hug За сега чакаме момче, видяхме му пишока, но си мисля, че все още е рано и не го приех май много на сериозно  Blush
Ани, тя Герито ми прати юзера и паролата на лични, ей сега ще цопна една снимка, но няма да е много новичка, че такива нямам  Blush
За килограмите, пробвай да намалиш въглехидратите за известно време, аз така за 1 седмица свалих 2,5 кг миналата година и то доста трайно.

Добре дошли на новите момичета  Hug Много дълги и весели часове сред нас  Simple Smile
Диди, аз живях почти 2 години на Майорка, много любима ми е и много ми липсва  Blush
Вие къде сте, в Палма ли? Има няколко мами от там, но много рядко се включват.
Направо ме смаяхте с това посолство, аз един път съм ходила до сега - там се оженихме- но не сме имали никакви проблеми, много добре се държаха с нас.

# 215
  • Мнения: 1 818
 Hug Hug HugЗдравейте,момичета!

  bouquet  bouquet  bouquet Добре дошла при нас, Диди!

 stork-boy stork-boy stork-boyКлара,пази бебешока и успех

 yes Simple Smile yes inkdg,заповядай и в темите на многодетните...  ТУК ,не успях да ти пиша на лични...нямаш регистрация ли...

 newsm76 newsm76 newsm76Ама какви сладки дечица красят профилите...ПУ,пу,пу.....

  Nature Sunny  Nature Sunny  Nature SunnyПоказа се слънцето при нас,а при вас как е?

Лек ден на всички!После ще ви пиша какво е направил Дани днес...още не се е прибрал от срещата на "Високо ниво"...

# 216
  • Мнения: 221
Здравейте и от мен.И при нас вече е слънчево Nature Partly Sunny .Дано вече така се задържи,но май утре пак го дават да вали.
Clara,можеш ли да ми кажеш нещо по-подробно за сключването на брак married в посолството?Какви документи са необходими?Колко време отнема?Абе,каквото се сетиш.Между другото,аз скоро пак ходих там,за пълномощно за паспорт и книжка и ми се стори нещо променено.Спомних си,че май тези храсти,за които говорехте вече ги няма.Бяха поразчистили.И опашката беше по-малка от предното ми посещение.Забавянето беше заради подписът на консула/ката,който излиза чак следобяд.Аз така и не разбрах за какви пълномощни ще ходите,май geri to беше,но процедурата си е същата.Сутрин подаваш,следобяд  си го получаваш/до 17 часа topicclosed /.
ANETT,а ти лично занимаваш ли се с подаване на документи?Специално за аутономо,приятелят ми скоро ще има нужда от консултация,защото той вече си работи,но няма куента.Засега се възползва от парото/ако държавата ни лишава от някои неща,гледаме да си вземаме сами,колкото можем/,но скоро ще трябва да се дава на алта.Или,ако не ти,насочи ни към някой тук в нашия край,който ще може да му свърши работа.  Simple Smile   

# 217
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
АУТОНОМО

Аутономото е физическо лице, което осъществява лично от свое име и за своя сметка, дейност, която му носи определени доходи, без да му е нужно за осъществяването на която, изричен трудов договор, но от своя страна може да наема работна ръка и да сключва трудови договори ( с две думи сравнено с българските правни разпоредби – смесица между едноличен търговец и занаятчия)

Аутономо може да бъде всеки който е навършил пълнолетие, (за малолетните по чл. 323 Cc, Няма смисъл да поменавам няма такива между нас)

Облигационната задълженост на аутономото (както и при ET в Бг) е неограничена, т.е. отговаря както с фирменото имущество и приходи, така и с личното си имущество (настоящо и бъдещо до удовлетворяване на вземането) за задължения пред трета лица – кредитори (т.е. разделение мевду лично и фирмено имущество няма)

TRAMITES

ФИСКАЛНИ


1. Impuesto de Acitvidades Iconomicas (такса за започване на дейност)- тази такса има характера на местна такса и зависи от това дали фирмата ще извършва дейност на територията на цялата страна или само в отделен регион, обикновено аутономото е за определен район,  задължителна е за всяко аутономо , без това не може да се започне активна дейност. Представят се толкова алти колкото дейности ще извършва аутономото (пример: фризьорка, маникюристка, козметичка, масажистка – 4 алти). Води се като такса но реално е безплатно, защото всички които имат търговски оборот по малко от 1.000.000? са освободени от тази такса (пожелавам ви да имате по голям оборот и да ви се наложи да я платите)
 hahaha
Необходими документи: модел 845 (ако ще извършвате дейност на територията на цялата страна) или модел 846 (за определена комунидад) както и НИЕ
Срок: 10дни (броят се не работните съЩо), преди да започне дейността, като се представя декларация поотделно за всяка дейност
Къде се подава: Administración o Dlegacion de la Agencia Estatal de la Administración Tribunal  (АЕАТ), по местожителство (с две думи агенция трибутаря или хасиенда както го знаем)

2. Declaración Censal (на български е нещо като заявление за започване, прекратяване или промяна на активната търговска дейност) – всички физически и юридически лица които започват прекратяват или променят дейността си са длъжни да подадът тази декларация

Необходими документи: модел 036, НИЕ и алта за Impuestos de Actividades Económicas (IAE)
Срок: преди да започне дейността
Къде се подава: Administración o Dlegacion de la Agencia Estatal de la Administración Tribunal  (АЕАТ), по местожителство (с две думи агенция трибутаря или хасиенда както го знаем)



ТРУДОВИ
(делят се на tramites Sebguridad Social – Ss и трамитес пред инспекцията по труда)

TRAMITES ANTE LA TESESORIA GENERAL DE LA SEGURIDAD SOCIAL

1.  Alta en Regimen Especial de Trabajadores Autonomos (RETA) cuenta propia - Всяко лице което извършва дейност за своя сметка от свое име за което получава определени облаги и не е на трудов договор е задълвено да се даде на алта в Ss por cuenta propiaи се нарича Regimen especial del trabajador autonomo.
Алтата е винаги една единствена независимо колко дейности изпълнява аутономото за разлика от IAЕ ( от предната точка)

Необходими документи: Модел ТА, оригинал и копие от алтата IAЕ, фотокопие от НИЕ, за тези които имат нумеро Ss, трябва да го носят за тези които нямат, на място с всичките тези документи подават молба да им бъде издадено нумеро де Ss (по спец. Ред  за аутономо комунитарио – cuenta propia попълва се една молба образец и едно заявление)
Срок: до 30 дни след започване активна дейност.
Къде се подават: TESESORIA GENERAL DE LA SEGURIDAD SOCIAL по местоживеене

2. Inscripción de la empresa en la Seguridad Social  – това е само в случай че искате да наемете работници ( които са със статут на Regimen General de la seguridad Social – т.е. cuenta ajena) да работят за вас, като трябва за това да им сключите трудови договори и да заплащате съответните такси за което. С даването на алта за да можете да наемате работници ви се издава един код (código de cuenta de cotización – número patronal) който е валиден за цяла испания. (ако ви интересува ще ви обясня процедурата по подробно тук е само от горе от горе, не съм упоменала и ИНЕМ…)

Необходими документи: молба образец, оригинал и копие от алтата IAE, фотокопие от НИЕ (фотокопието на НИЕ-то винаги е на аутономото), фотокопие от алта RETA (Ss cuenta propia), както и по какъв начин ще бъдат застраховани работниците при евентуална трудова злополука ( INSS o Mutua)
Срок: Преди да бъде назначен на работа работника
Къде се подава:  TESESORIA GENERAL DE LA SEGURIDAD SOCIAL по местоживеене

TRAMITES EN LA ISPECCION DE TRABAJO
(по принцип това никoй не го прави и изпълнява ако няма открито спец. Помещение за извършване на дейността – пример: за откриването на фризьорски салон е нужно, за лимпиеза НЕ е нужно)

1.   Diligencia de libro de visitas – задължително е за всеки който работи по cuenta propia , това е т.н. книга по инспекция на труда, попълва се от инспекторите на труда ако дойдат на проверки, купува се от спец. Книвърница и се носи в Inspección de Trabajo за да я заверят преди започване на дейността, трябва да се пази 5г (почти никoй не го прави)


КОТИЗАЦИЯ

Аутономото започва да се осигурява от момента в който започне дейността си, до момента в който прекрати (последния ден от месеца), когато прекратявате временно дейността си винаги трябва да се давате в баха за да не продължават да ви текът осигуровки. Когато закривате дейността ( а не я прекратявате временно) трябва да съобщите в срок от 6 дни от прекратяването на дейността в Ss за да могат да ви бъдат спрени осигуровките на момента и за да ви дадът baja kaто empresario по cuenta propia (това можe да стане с първоначална временна баха и след това представяне на трудов договор, койо по служебен ред от cuenta propia нa cuenta ajena ( все още никoй не го е направил защото е много рано, трябва да минат няколко месеца, но по закон и наредба за екстранхеросите от ЕС, е дадено че tarjetata por cuenta propia има смесен характер и във всеки един момент можe да се превърне в cuenta ajena)
Всяка година преди 01/10 се избира базата върху която ще се осигурявате – минимума е 801,30? и максимума е 2.652,00? (говорим за облагаеми доходи или по друг начин казано това е заплатата върху която ще плащате Ss), облагаемия процент е 29,8% освен в случаите в които не желаете да се осигурявате за временна нетрудуспособност когато е 26,50% (препоръчвам ви първата защото от котизацията зависят болнични, пенсия и всичко останало), с две думи минимума за Ss е 239? на месес и без временна нетрудоспособност 212? ( има спец. Условия за тези който не са навършили 30г както и за жени над 45г ако някой го интересува да каже)
Ss се внася по банков път по сметката на  TESESORIA GENERAL DE LA SEGURIDAD SOCIAL по местоживеене, всеки месец, представяйки специалните бележки за осигуряване които се вземат от Ss, вансяйте ги на време защото лихвите са много големи 20-35%, на моменти се получава че лихвата е по голяма от главницата и веднага завеждат дело за задължения към държавата от административен характер

P.P.: Надявам се че съм ви помогнала действията се извършват по реда по който съм ги описала, не знам дали ви е станало ясно май малко объркано съм го обяснила, извинявайте за което.

# 218
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Да занимавам се все пак това съм у4ила, смятам да отворя кантора, т.е. вси4ко е готово но 4акам пустото вписване в колегията,но до тогава без кантора  Tired

# 219
  • Мнения: 1 818
P.P.: Надявам се че съм ви помогнала действията се извършват по реда по който съм ги описала, не знам дали ви е станало ясно май малко объркано съм го обяснила, извинявайте за което.
Всичко е ясно и точно!Благодаря,благодаря,благодаря...!  bouquet  bouquet  bouquet
...и успех с кантората...стискаме палци...
 newsm10

# 220
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
мерси дано съм помогнала

# 221
  • Мнения: 1 128
inkdg,не мога да съм ти много полезна,но искренно се надявам да се уредите.Говорите ли поне малко испански?В много от общините има департамент за социална интеграция и там могат да ви ориентират,също така мисля ,4е и в instituto de mujer(помагат на жените с ориентация) могат да те ориентират.Потърси по интернет дали в Барселона има някаква българска асоцияция .Важното е като дойдете колкото се може по скоро да направите адресна регистрация,ще ви е важна.Барселона не е от евтините градове.При нас (Мадрид) 4астните детски градини са около 400 евро.За държавните е много трудно и става с много време напред.Зависи от доходите на семейството.Колкото по малко толкова по голям е шанса.Но да тръгнат от септември близнаците ми се струва невъзможно.За голямото дете е по лесно.Само за това се сещам засега.Успех
Clara,4еститооооооооо
ANNET,успех ти пожелавам и аз.

# 222
  • Мнения: 201
eiii mnogo ste ispisali, az nemoga da se dokopam do compa.
ne sum si i na compa daje, i do udoma niamam vreme da si utidia hahahaha
svekurvami se zavurnaha ot Valencia, i predpolagam ste gledali televizia i za umreliat 6ofior v Cantabria, kazaha 4e e rumynec no e bulgarin. ot Dobrich e mom4eto, na 34g. s dusteria na 5g, i jena na 30g.
mi mnejdu svekurvami, svadbata na cuñadotomi niamam vreme daje da otgovoria na niakoi li4nosti, no estestveno ste si polu4at otgovorat vazmojno nai buzo kogato moga. ako ne sum rodila 4e edin mesec mi ostana samo.
mi adi sus zdrave.

# 223
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
малееееееееееее Кларита миа, толкова се радвам!
стискам палци и да пазиш бебока, ей!

желая ти прекрасна бременност  bouquet

# 224
  • Мнения: 200
Анетт хиляди благодарности мила, да си жива и здрава!!!  bouquet  bouquet  bouquet
А за кантората стискам палци по-бързо да я отвориш!!!

Общи условия

Активация на акаунт