За проговарянето?

  • 6 189
  • 71
  •   1
Отговори
# 60
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Брава Елфинке  Hug
Моят, като види гълъб и вика "гу-гу". Йеееееее  Laughing, подозирам, че няма да е "немец" Wink

 Ще ти счупя кратунката  Crazy. Вчера цял ден съм ви мислила.

# 61
  • Мнения: 224
Моето момичеце до 2 годинки нищо не говореше - направо се бях отчаяла - хем момиченцата по приказливи уж. Ама като стана на 2 и направо се отприщи. Е доста са и развалени думичките но мен ме радва че се мъчи да повтаря-нещо което преди не правеше. Така че спокойно-всичко с времето си....

# 62
  • Мнения: 2 255

Сега започнах да си мечтая да съм в България зада мога да посетя логопед още на момента (тук бая се чака за такъв) Thinking

Аз моя батко го водих на логопед и тя ми казада не се притеснявам, че щом е готов ще започне да говори и че е по-добре да проговори късно, отколкото до 1 клас да говори по бебешки  Rolling Eyes така, че при такива мързеланковци като моя и доктора не е от помощ  newsm78

# 63
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708

Сега започнах да си мечтая да съм в България зада мога да посетя логопед още на момента (тук бая се чака за такъв) Thinking

Аз моя батко го водих на логопед и тя ми казада не се притеснявам, че щом е готов ще започне да говори и че е по-добре да проговори късно, отколкото до 1 клас да говори по бебешки  Rolling Eyes така, че при такива мързеланковци като моя и доктора не е от помощ  newsm78

Хм, мързела тук няма нищо общо. Интересна диагноза са ви дали. #Crazy

# 64
  • София
  • Мнения: 3 421
 Давам пример и с моите "маймунки". Дъщерята проговори около годината и доста бързо започна да прави изречения. Никога не е говорела на бебешки език(повтаряше думите докато не ги каже правилно).
 Синът обаче до 2 год. не искаше да говори. И аз се притеснявах още повече като го сравнявах с Креми. Всички само това ми повтаряха - "Той е момченце и затова". Да де ама майките си се притесняват. Сега като се отприщи елате да видите каква е мелница и как ги намества, че й се извъди майтапчия. Само, че говори на бебешки, но е много сладко.
  Спомням си дъщеря ми беше точно на годинка когато мъжът ми чу едно момченце да казва "музика"(ама действително като възрастен)-как "тормозеше" детето"Кажи музика" и тя се мъчи горката. Сега пак тормози Люби - "Кажи музика", а малкия "Муууууу" Joy, ами не може и това е. А пък мъжа какво се е хванал с тази "музика" newsm78 незнам.

# 65
  • Мнения: 132
Чета като чета всичко тук и си спомням моя син на 3 години не казваше нищо само ъ-ъ. Мама много рядко. Изведнъж започна да говори на негов си език - не спираше. Говореше си сам постоянно. Направо се чудех това дете какъв език използва, защото някои фрази се повтаряха. После започна всеки ден да казва нови думички. Бързо , бързо проговори без да изговаря нещо неправилно- освен р. На 3г и няколко месеца познаваше буквите и цифрите. Втора група в детската градина броеше до сто и четеше кратки думички. Сега чете субтитрите на филмите и ще те купи и продаде. Спомням си с умиление за периодите му на бебешко бръштолевене.
Искам наистина да те успокоя, но сигурно няма да успея както аз не можах докато детето не проговори. Виждаш го, че всичко му е наред, че те разбира и реагира, но те тормози това , че не говори.
 Имай предвид, че има деца, които докато не се почувстват уверени в нещо отказват да го правят. И после отприщват изведнъж.
Не го мъкни по лекари , психолози логопеди, за да не го травмираш. Ако толкова се притесняваш направи си консултация , но не прекалявай.
Успех!!!

# 66
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Давам пример и с моите "маймунки". Дъщерята проговори около годината и доста бързо започна да прави изречения. Никога не е говорела на бебешки език(повтаряше думите докато не ги каже правилно).
 Синът обаче до 2 год. не искаше да говори. И аз се притеснявах още повече като го сравнявах с Креми. Всички само това ми повтаряха - "Той е момченце и затова".

1:1 е и нашата ситуация.  Flutter
Дъщеря ми никога нме е говорила по бебешки ( освен в самото начало-до към 1г. и 3-4 месеца). На 1г.1м. казваше "мама тете" (цвете), когато баща й ми подари китка.
Т.е, на 1г. и месец тя се опитваше да прави изречения.
А ето сина ми, на 2г. 2месеца и няколко дни даже казва общо 5-6 думи. Айде да видим, дали като стане на 2г.и 5м. ще е като твоя етия, майтапчия  Thinking

Ще изчакаме и да видим после на къде ще го мъкна Confused

# 67
  • Мнения: 2 910
И на Марти речника е твърде беден,казва няколко думички и само тях си ги повтаря-добре,ало ,айде,ччччч-т.е чао,ела,куче,коте и за други не се сещам в момента.И аз се бях притеснила,макар,че не виждам скоро да проговори,но всичко с времето си.Старя се всичко да и обяснявам и да го назовавам с името му и като и кажа:къде е това или онова тя ми го носи,но да повтори след мен-никога.

# 68
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Не го мъкни по лекари , психолози логопеди, за да не го травмираш. Ако толкова се притесняваш направи си консултация , но не прекалявай.
Успех!!!

Че с какво ще го травмират  newsm78 Една консултация при логопед протича съвсем безболезнено и дори бих казала интересно за детето. Обикновено кабинетите са с много играчки, голямо огледало, на което детето се плези и прави други интересни физиономии. Това са специалисти , които работят почти изцяло с деца и много добре знаят как да предразположат детето и то да се чувства така, че пак да пожелае да отиде. Много ме дразнят подобни недомислени изказвания.
Понякога е по-добре да замълчиш и да не кажеш нищо, но да даваш съвети, които се базират само на личен опит от собственото дете е доста смело.  Naughty
Всичко това е написано с добри чувства и никакво намерение за заяждане  Peace

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ех, колко си обичам любимата  Heart Eyes логопетка ЕлфинКа. Докат' си играят на пясъка децата и тя "дава" урока  Laughing
Цалюф  Grinning

# 70
  • Мнения: 1 080
Добромир е на година и 11 месеца и вече се мъчи да свързва думите в изречение. С всеки изминал ден прибавя по някоя друга дума, която не сме я чували от малката му сладка уста и е истинско удоволствие. И аз като повечето майки смятам,че моментът с проговарянето е строго индивидуално за всяко дете. Додето започна с думичката тата и кака на 8-9 месеца. Каза мама на 1г.3-4 месеца. Много дълго не казваше нищо друго,но от 2-3 месеца постепено увеличава бройката. Много е готино усещането,че може да ти каже какво иска. Разпознава разни животни от картинки и искрено се радва,че ги.....казва думи като мечо, жаба, кокл(кокал), пате, пиле, ода(вода), чай, мако(мляко), аки, пампи, няу-няу(мяу мяу), бау-бау, коко(кокошка), уба-буба(хуба буба-дъвките, на чиито реклами е голям фен), бони(бонбон), елен, ляб(хляб), кула(кола), багЪ(багер), там, баба, деде, чичо, камЪк, лодка,Ламко(Самко-приятелчето му), ляля(леля), чао, бай бай(от едни хлапета англичанчета), о кей(тва го е научилил от рекламата на ОББ май) хахаха и т.н.

# 71
  • Мнения: 132
"Много ме дразнят подобни недомислени изказвания.
Понякога е по-добре да замълчиш и да не кажеш нищо, но да даваш съвети, които се базират само на личен опит от собственото дете е доста смело. 
Всичко това е написано с добри чувства и никакво намерение за заяждане" 

Напротив живо заяждане си е. Мисля, че всички тук пишат с   намерение да споделят личните си наблюдения и опит. И не виждам нищо лошо човек да говори от личен опит. Аз не съветвам никого "Направи така както направих аз".
Това е форум именно за да изкаже всеки мнението си, а запитващия сам си прави изводи.
Възхищавам се от много добри специалисти, които наистина чудесно работят с деца и ако ти си такъв - моите поздравления. Аз единствено исках да кажа, че понякога ние родителите се вманиачаваме и търсим под вола теле и когато става въпрос за собствените ни деца се пре- презастраховаме. Може би е излишно. Никой тук в тези форуми не е безотговорен родител, който ето така няма да обърне внимание на детето си.

Общи условия

Активация на акаунт