За проговарянето?

  • 6 186
  • 71
  •   1
Отговори
# 30
Лошото е ,както казва Биг мама, че обичаме да си сравняваме децата и като видим някое по-напред и сме в "паника"...Ами моето. Ей, на гледам комшийското момченце дето е на 20 месеца - ми, че той като латерна. Все се каня да питам мама му каква е "рецептата" - ама едва ли има такава Thinking  ooooh!  Grinning

# 31
С една дума - и аз съм от твойта партия. Ама няма да се даваме. Ти си бъбри, пък един ден ще ни го "върнат" Wink

# 32
  • usa
  • Мнения: 2 113
моят даниел е на 2г и почти 3м и още не говори членоразделно. говори много, но на негов си език. разбираемите му думи са общо 4(четири) - мама(когато нещо го е закъсал и има нужда от помощ), бу!(плаши сестрите си когато се гонят из стаите), не(отговор на иска ли нещо, независимо дали наистина го иска или не) и нани(това май е неговото име - дани, но не съм сигурна). в различни периоди е имало още 2-3 думи, но са излезли вече от употреба...
педиатърката ни от консултацията на 18месечна възраст се е заела да ме паникьосва, но почнах да и се връзвам едва след втория рожден ден. та изводите до които стигнах след ровене и четене - нямаш причина да се притесняваш ако си сигурна, че детето няма проблеми със слуха; усмихва се; ако не страни от другите деца; ако се опитва да комуникира с теб и околните със знаци - сочи с пръст, установява зрителен контакт и други такива; ако изпълнява прости команди - донеси си чорапите, ела да ядеш, лягай в леглото(това последното май почти никое дете не го изпълнява  Wink ) и подобни; ако посочва картинките в книжката след като им кажеш имената; ако издава разнообразни звуци. май това са основните маркери...
аз даниел го водих и на специалист по настояване на педиатърката му - прегледаха му слуха и обсъдихме говора. стигнаха до извода, че изостава в говора(все едно не го знам...). предложиха подробен преглед за установяване на нивото на говора и евентуална терапия, но първо, излизаше ми мероприятието доста над джобните ни възможности, и второ, терапията би била на чужд за него език и появата му в момента според мен би забавил още повече проговарянето. та реших да го почакам до две години и половина да проговори безплатно, пък после ще търся друг специалист, чиято терапия застраховката ни покрива по-пълно, пък бил той и без препоръката на педиатърката ни.
хайде, казах си и аз притесненията  Simple Smile .

# 33
# 34
  • Мнения: 18 542
Цитат на: boo
Мама и тата не казва ли?

Само Мама

# 35
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: cheta
Цитат на: boo
Мама и тата не казва ли?

Само Мама


Няма как да ти пратя някое клипче на Сиси, да видиш как не можеше да говори и да се успокоиш малко. Прочети пак какво ти е написала миз, щом няма никакви други отклонения, няма причина да не проговори Бобо.
Или може би трябва да посвикнеш и с притесненията, те са си част от битието, едва ли има етап от развитие на детето когато майката да не се притеснява...заглежда ли се, гука ли, кога ще се обърне, що не седи, кога ще проходи, гърнето, яденето, говора....и т.н.... Laughing

# 36
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Flash*
Прочети пак какво ти е написала миз, щом няма никакви други отклонения, няма причина да не проговори Бобо.

За моя радост няма никакви други отклонения, което ме успокоява страшно много.
Благодаря на всички за мненията. Остава ми да чакам.  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 072
Моят е на ... виж лентичката, най-лесно е (нямам предвид Рубен). Реално започна да говори преди 1 месец. Преди това казваше няколко думички, въпреки, че разбираше всичко. сега прави изречения с по 3 думи. Спокойно, всяко дете си има собствено темпо.

# 38
  • Мнения: 4 244
Аз какво да кажа
И двамата растат двуезични.
Каката до 2 г и половина не казваше нищо повече от мама. Че като се отприщиииии, мале мила - улей ви казвам
Сега сина е на 22 месеца и не казва повече от мама, ама (за ядене) и разни дреболии. Какво да говоря за вързани изречения.

# 39
  • Мнения: 237
Спокойно. Няма страшно! Моят е на две и месец и чак сега започна да сглабя по две думи в изречение!  И то едни изречения.....мамо там, ного пики /много питки/ и ей такива подобни сладки думички. Според мен всяко дете си е различно и място за претиснение все още няма.  Stuck Out Tongue

# 40
  • Мнения: 4 358
Вадя темата, за да ти кажа, че Оги на възрастта на Бо също изобщо не говореше.
За две седмици се отпусна и започна да нарича предмети и действия с по една сричка, даже и изречения правеше.
Напоследък започна да увеличава сричките, но повечето думи казва с по една.
Не се притеснявай!  Wink

# 41
  • Мнения: 3 479
Големият ми син проговори на 1г и 10м, по време на боледуване от варицела Laughing . Бяха ни сложили под карантина за 10 дни и си седяхме само двамата в къщи (таткото на работа) и никой не смееше да припари у нас от страх, да не пипне шарка. Та в края на карантината и двамата с Пепи бяхме изнервени един от друг и пощръкляли. Всичко ни беше омръзнало и детето накрая просто проговори - започна да казва нови думи и да ги свързва по две. Явно му беше омръзнало всичко, а без думи не можеше да бъде разбран достатъчно добре и искаше да се изрази по-ясно.
При всяко дете се случва различно, пък и момчетата проговарят по-бавничко, така че не бой се. Ако всичко друго в развитието му е нормално за възраста, то ще дойде и проговарянето.
После да не вземеш да пускаш теми `Синът ми не спира да говори, какво да правя` Laughing , защото и такива случаи има Simple Smile

# 42
  • София
  • Мнения: 717
Чета, не се притеснявай. Проговарянето при момченцата, мисля е нормално да е в по-късна възраст. На всичките ми приятели, момченцата проговориха между две и  три годинки, в това число и на кумовете ни детенцето. Проговори на три, като в началото и фъфлеше. Споко и търпение! Laughing

# 43
какво означава, че не и се разбира?Бебешки ли говори? моят син е на 3г. и 3м. и говори само бебешки с много ъкане и изобщо не иска дапповтаря думичките като му ги казвам.

# 44
и моят син не говори освен с няколко думички и много ъкане, а е на 3г. и 3м. Много хора ми казват да не се притеснявам защото иначе всичко разбира.

Общи условия

Активация на акаунт