Греша ли във възпитнието на децата си?

  • 9 338
  • 232
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 641

Защо да го е унижила? С какво е потъпкала достойнството му? 

Защото е имала избор да го остави на бюрото до края на часа или да го изхвърли (всъщност на нейно място изобщо не би ми минала подобна мисъл) и кой го е извадил от там, тя ли?

Мисълта ми беше, че трябва да си запаси положението учителката да не пада на ниво "фукня", преливайки от раздразнение в агресия какъв пример дава на останалите 24 деца?




# 181
  • Мнения: 1 008
Рьководни начала при работа с  деца
Всички лица работещи с деца, следва да се рьководят от следните задьлжителни принципи, целящи да оптимизират детската закрила:
•   Уважение на личността на всяко дете и закрила на индивидуалните му права/ за тази цел всеки от служителите да е запазнат с основните постановки в ЗЗД/.
•   Гарантиране на най-добрия интерес на детето.
•   Работа сьс силинте страни на детето / откриване и поощряване на потенциалите на детето /
•   Безпристрастност по отношение на вьзраст, пол, етнически или социален произход и физиологични особености на детето.
•   Максималана липса на отношение кьм конкретно дете
•   Професионална и социална отговорност-деидеологизация по отношение на политика и религия.

# 182
  • Мнения: 920
След като прочетох някои мнение почвам да си мисля дано горката жена да не бъде уволнена. И ми става ясно защо не останаха свестни учители. Унижение, достойнство, чужда собственост. Представям си как се е държал собственикът с достойнство, за да я докара до това.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 877

Защо да го е унижила? С какво е потъпкала достойнството му? 

Защото е имала избор да го остави на бюрото до края на часа или да го изхвърли (всъщност на нейно място изобщо не би ми минала подобна мисъл) и кой го е извадил от там, тя ли?

Мисълта ми беше, че трябва да си запаси положението учителката да не пада на ниво "фукня", преливайки от раздразнение в агресия какъв пример дава на останалите 24 деца?

Това би била перфектната ситуация! Но все пак трябва да приемем факта, че и учителите са хора и се поддават на гняв, раздразнение и агресия, когато има достатъчно количество "дразнител".

Аз не знам 100% как са се развили нещата, но предполагам, че този лигльо и бащино синче, до такава степен не е зачитал авторитета на учителката (сигурно не еднократно), че това просто я е изкарало извън кожа и тя е избухнала. В този момент не е мислила "Дали да му хвърля телефона в кошчето или да го прибера до края на часа?"...

Аз продължавам да мисля, че крайно безочливото поведение предизвиква у всеки гняв и агресия и в това няма нищо странно, затова не бих заклеймила учителката като невротичка...

# 184
  • София
  • Мнения: 8 348
едва ли ще бъде уволнена. Те не ги уволняват за по-лоши неща, камо ли за едни телефон.

А по-нагоре четох, че учителите не се обличали като кабаретни нещо си. Само така си мислите. Учителката по рисуване на сина ми, се мисли за много арт личност и го докарва на нещо средно между хипи и романтичка от началото на века. Много е ефектно, ша знаете. А една от началните учителки ходи с токове по поне 12 см. и поли 3 пръста под задника и. Добре и стоят, ама си е смущаващо. От горните класове доста се мотаят пред стаята и.

# 185
  • Мнения: 15 264
Не искам да защитавам госпожата. Има вариант всички телефони преди часа да се изключват и оставят на бюрото, има сигурно много варианти, но защо учителя трябва, какво го задължава да бъде винаги супер адекватен. Тук няма пример от страна на учителя, има крайна мярка, която би трябвало да покаже, че и 1000 лева могат да бъдат хвърлени в коша, когато минаваш границата.
Ако го остави на бюрото и го върне след края на часа, или дори извика родителя какво дава гаранция, че няма да се повтори. Хвърлянето предизвиква страх, не е най-доброто, но работи.   

# 186
  • Мнения: 503
Като чета някои родителски мнения тук ми идва да извикам " Абе, хора, вие нормални ли сте?". Дали всички дружно да не изпеем един реквием за подтиснатия ученик?
Ще се опитам да изброя някои "права" на учениците, които не са привилегия на учителите:
- Ученикът има право да присъства или отсъства от занимания по своя преценка, учителят- не.
- Ученикът има право да се държи нагло, да нагрубява, заплашва, унижава учителя и съучениците си, учителят- не.
- Ученикът има право на физическа саморазправа( и това сме виждали) , учителят- не.
- Ученикът има право да пуши, да употребява алкохол или да се дрогира на територията на училището и по време на учебни занятия, учителят- не.
- Ученикът има право да остане в час, независимо от поведението (състоянието) си, учителят няма право да го изгони.
Ето на тази анархия се радва родното училище напоследък.
Как бих реагирала на случката, описана от Монда на първа страница: Изслушвам всички участници, моля (насаме) учителката при друг такъв инцидент незабавно да ме информира, наказвам собственото си дете, като го оставям без комуникации известно време и заменям скъпия телефон с възможно най- ефтиния(колкото да знам къде се намира).
Надявам се това да не ми се случи, защото полагам основите от сега, възпитавам в уважение към личността на другия, независимо кой е той и дали е различен от нас като стил, визия, интелект и т.н.

# 187
  • София
  • Мнения: 8 348
Изобщо не защитавам учениците, дори напротив, смятам, че трябва да има по-строги правила за тях. Но...... Голяма част от написаното от galll всъщност не е вярно.

- Ученикът има право да присъства или отсъства от занимания по своя преценка, учителят- не. Ученикът отсъства само поради болест и ако натрупа прекалено много извинени отсъствия, се явява на срочни изпити. Учителя отсъства всеки път като кихне и не е застрашен от срочни изпити или уволнение.

- Ученикът има право да се държи нагло, да нагрубява, заплашва, унижава учителя и съучениците си, учителят- не.
Детето ми неколкократно е било наричано Малоумник, а последно рисунката му беше категоризирана като пълен боклук от един и същ учител. Наричат го дребен, фъстък и малчо, а това доста го засяга.

- Ученикът има право на физическа саморазправа( и това сме виждали) , учителят- не.
Никоя страна няма това право, но и двете го практикуват. Учителите обаче, май по-често, а?

- Ученикът има право да пуши, да употребява алкохол или да се дрогира на територията на училището и по време на учебни занятия, учителят- не.
По горе писах по този въпрос. Имам пресни примери и такива от моето ученичество, че и учителите го правят.

- Ученикът има право да остане в час, независимо от поведението (състоянието) си, учителят няма право да го изгони.
Тук вече не съм много сигурна, но може ученика да бъде изпратен при директора.

# 188
  • Мнения: 372
И по принцип- аз винаги реагирам така, търся вината първо в собствените си деца..иДа, изглеждам строга в очите им, думата ми на две не става , но знам,че те не си мислят, че ги обичам по-малко.


  Такива методи не ми харесват и не бих ги приложила никога.Не става въпрос дали ги обичаме по-малко или повече,а какво ще възпитаме в тях.Не мога да приема това ,че няма да оставя детето си без мнение и ще му наложа своето.А утре когато това дете порасне ще припка при мен да ме пита как да постъпи ли?

  Давам пример с моя син -големия.Палав е -в детската градина непрекъснато всички бели се въртят около него и все госпожите ми се оплакваха.Сега имат от 6 месеца една госпожа ,която  замества ,ами че нея в очите я гледа.Да строга е и принципна,но винаги изслушва и другата страна и не прибързва с епитети и наказания.Учи ги че има правила в живота и те трябва да се спазват,но и правилата не са чак толкова много.Сега съм по-спокойна когато го вземам,защото зная че е слушал или поне се е постарал да бъде послушен.
   Не приемам методите на някой по-стари учители ,които меко казано ни малтретираха направо психически и физически с шамари.Да има и деца ,които прекаляват и сега са може би повече от преди ,но и някой възпитатели трябва да променят методите си ,защото ги няма вече онези времена.В конкретния случай не искам да вземам страна ,защото не зная точно как е стоял въпроса и така поставен видимо се иска от нас да оплюем ученика и баща му.А може тази история да си има и предистория -така че прав,крив ... newsm78.Но си мисля ,че е по-добре да бяха извикали бащата на това дете и да му обеснят как е постъпил сина му,а не да му хвърля телефона в коша.

# 189
  • Мнения: X
Искам да попитам Монда, как би постъпила в следната ситуация?Дали щеше да защитиш пак учителката?
Синът ми беше първи клас.Учителката му беше млада,около 30 год.В час по математика учат как се пише числото 8.Ами на сина ми, не му се отдава да го напише веднага хубаво.Трудно му е.Тя като минава през неговия чин,виждайки,че го е написал като 2 залепени картофа,вдига математиката и го зашива един път с нея по главата,на което целият клас започват да се смеят. #Crazy.
Когато го взех от училище,той се разплака докато ми разказваше случката.Искам да кажа само,че той е много чувствителен,за което не спирам да се обвинявам.
Не обичам да се карам с хората,но това ме изкара от равновесие.Вдигнах скандал на учителката и преместих сина си в друг клас.Ами вече 3-та година нямаме никакъв проблем.
 Синът ми изобщо не е проблемнно дете.Напротив.Ето вече е четвърти клас,а учителката му не спира  да го дава за пример откъм дисциплина.
Та мисълта ми е,че ако първата учителката виждаше по-често баща му(той е много агресивен,и поради тази причина  не му казах за проблема)надали ще посмееше да го унижи така.Според мен има учители и учители.Някои са много пристрастни към определени деца(съответно заради родителите им).

# 190
  • Мнения: 1 299
Хех, много късно попадам на темата и не съм изчела всичко, но съм съгласна с Монда (ситуацията, която е поставила в началото на темата). Така се възпитават деца според мен  Peace

# 191
  • Мнения: 1 299
Искам да попитам Монда, как би постъпила в следната ситуация?Дали щеше да защитиш пак учителката?
Синът ми беше първи клас.Учителката му беше млада,около 30 год.В час по математика учат как се пише числото 8.Ами на сина ми, не му се отдава да го напише веднага хубаво.Трудно му е.Тя като минава през неговия чин,виждайки,че го е написал като 2 залепени картофа,вдига математиката и го зашива един път с нея по главата,на което целият клас започват да се смеят. #Crazy.
В случая поведението на учителката е неправилно. Унижила е детето пред всички и не се отнесла с разбиране към проблема му. Трябвало е спокойно да му помогне с 8цата.

# 192
  • София
  • Мнения: 1 877

Двете ситуации нямат нищо общо. Аз на тази учителка бих и го върнала с еднин учебник по главата... #2gunfire
Не става въпрос винаги да заставаме зад учителя или зад детето си, а да сме обективни в различните ситуации, но както беше казал някой по-горе, това е най-трудното!

# 193
  • Мнения: 5 500
За да го изхвърли в коша, значи й е прекипяло много!
След три направени забележки нормално е да го изхвърли.
Аз у дома след като няколко пъти кажа да се приберат играчките и не се направи ги прибирам сама и ги подарявам!
На бащата постъпката е комплексарска!
Но, не бих си назидавала детето пред другите, унизително е, както и не бих говорила с учителката пред него!
Бих се извинила на нея за поведението му, а с него бихме си поговорили насаме!
Не търся винаги първо вината у моето дете, предпочитам да изслушам и двете страни!
Винаги, когато има нужда ще заставам зад него!

# 194
  • Мнения: 1 615
Ще направя всичко възможно детето ми да не постъпва по описания начин. Ако все пак се стигне до там, за нищо на света не бих се разправяла публично с учителката, но непременно бих говорила с нея. Едва ли бих се карала и на детето пред всички, но ще се погрижа да си понесе последствията.
Но явно за доста хора е важно единствено собственото им дете да не бъде "унижено" от някого, а чуждото достойнство е съвършено без значение. Липсата на възпитание едва ли е най-добрата родителска грижа, според мен.
По-тъпото е, че вторите (и родители, и деца) си живеят доста по-добре от мен и моето дете...

Общи условия

Активация на акаунт