А непоносими книги?

  • 21 255
  • 225
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 792
Една хипер номинирана преди няколко години книга, Beloved на една американска негърка (не помня авторката) - нищо не схванах от нея и не можах да я дочета, нищо че карах по диагонал. Сетих се за нея, защото наскоро докато пътувах в маршрутката, съседката ми по седалка я четеше на английски Laughing
На български беше "Възлюбена", авторката е Тони Морисън, на мен ми хареса, после й четох "Джаз" пак на български, откровено звучеше не свързано, между редовете се четеше смисъл, но кофти казан, отдавам го на лошия превод.

# 181
  • Мнения: 799
"Мементо" на Радек Йон
Това не беше ли някаква наркоманска история?  Или бъркам с "Мементо мори"?  newsm78

# 182
  • Мнения: 1 100
Някой знае ли откъде мога да си сваля "Лолита" на Владимир Набоков. Проверих на доста места вече.  Rolling Eyes

# 183
  • Мнения: 3 760
...Някой беше споменал братя Стругацки и Рей Бредбъри - е, това е нещо, което мога да чета по 24 часа. Повече от Толкин и Пратчет Mr. Green

Аааааа, не Бредбъри и Стругацки по принцип, а конкретни произведения  Wink Специално съветските братя са ми в топ10 на любимите писатели, така че да не успея да им преборя книга е чудо...

Толкин обичам много, но наскоро се опитах да препрочета всичко и... Ами Билбо ми е фаворит, но Властелинът и последващите... доскучаха ми... То вярно,
че ги знам почти наизуст, но през последните години свикнах с друг тип фентъзи...
Дон Кихот ми хареса (бях бая ситна, сега ще ми досади вероятно), Швейк ми е любим, но не бих пре-пре-препрочитала... Майсторът и Маргарита също принадлежеше на друго време...В. Юго ми беше любим когато бях на 13  Laughing Куелю е за предпочитане пред Сандра Браун  Joy Но общо взето и без двамата се преживява с лекота...
На Виржиния Улф съм чела само 2 неща - Моля не стреляйте по дърветата и ъъъъъъъ, не помня как беше  Embarassed Не ми харесва. Ако ми се вниква в нечий мрачен шизофреничен свят ще препрочета нещо от сестрите Бронте.
Всъщност се сещам за купища непоносими книги, но всичките съм ги прочела до края (мазохист, та дрънка  Heart Eyes)...

# 184
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
"Мементо" на Радек Йон
Това не беше ли някаква наркоманска история?  Или бъркам с "Мементо мори"?  newsm78
Беше да. Аз не че не си я харесвам, ама хич не ми понася добре...

# 185
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Вчера нямах време да разгледам 8-те страници на темата, но и аз съм изумена от това колко мои любими книги са от нехаресваните Laughing
За Властелина и Майстора и Маргарита просто не мога да си представя как може някой да не ги хареса Confused Въведението на Властелина с оаписанието на родовете на хобитите спокойно може да се пропусне - но пък аз обожавам атмосферата, която създава, този типичен стил на английско село Laughing (което не ми пречи Дикенс да ми е досаден до смърт заради нещо подобно Laughing). Изобщо това са книги, които съм препрочитала н-броя пъти - и си го правя периодично, когято съм в подходящо настроение.
За Коелю мога да си представя защо не го харесват - аз харесвам малка част от неговите неща, другите са предвидими и доскучават. Пък и в момента, в който го видях как изглежда и говори, много ми опротивя Mr. Green
От родните класики изобщо не мога да прочета - Записки по българските въстания Mr. Green

# 186
  • Мнения: 3 345
Иначе книга, която никога няма да хвана да препрочета отново, е Принцът на приливите - имам кошмари от тази книга и е на първо място в класацията ми за книги, които никога няма да погледна, дори да нямам нищо за четене.


А това е книга от списъка на тези, които искам да прочета... Thinking
Защо? Какво и има на книгата? Laughing

# 187
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Книгата като книга си е добра, просто от историята имам натрапчиви кошмари... много емоционално възприятие, нищо повече.

# 188
  • София
  • Мнения: 3 064
Хемингуей хич не можа да ми тръгне, а съм опитвала многократно, дори разказите не ми вървят.

"Дзен или изкуството да се подържа мотоциклет" съм го почвала много пъти.
"Майсторът и Маргарита" - също.

Не мога да кажа, че са непоносими, просто не ми вървят...

# 189
  • Мнения: 1 841
Вчера нямах време да разгледам 8-те страници на темата, но и аз съм изумена от това колко мои любими книги са от нехаресваните Laughing

Честно казано много ми допада тази тема. Peace Дори за мен е по-поучителна и интересна от темата за любимите книги.
Дори и най-прекрасната книга има кой да не я хареса и това не е показателно за интелектуалното ниво на читателя. Ако си представим, че четенето на книга е един своеобразен диалог между автора и читателя - понякога просто не се получава, поне не и в този момент от живота на читателя. Когато един писател пише една книга, този текст е послание, насочено към определен кръг хора и ако една книга не я разбираме, явно посланието й не е адресирано към нас. Това обаче не значи, че сме глупави и че не разбираме от литература. Например като казвам, че не можах да прочета "Параграф 22", това не значи, че отричам тази книга, а че просто не ме вълнува точно в този момент, че съм на друга вълна. Може и да дойде време, в което ще намерим общ език с автора и посланието му ще достигне до мен. Както се случи с книгата на Ремарк "На западния фронт нищо ново". Няколко години я подминавах, защото засягаше тема, която не ми харесваше - войната. Обаче в един момент, не знам и аз защо, реших, че вече съм готова да прочета тази книга - разтърси ме от основи, беше ми много въздействаща, най-после се "намерихме" с автора.

# 190
  • Петрич
  • Мнения: 321
Ти ме подсети за още две книги,които не харесвам-"Трима другари" и "На западния фронт нищо ново".Поне пет пъти съм се опитала да ги прочета,но ги зарязвам към средата.

# 191
  • София
  • Мнения: 3 064
Ето, на мен пък всичко на Ремарк ми върви много приятно. А "На западния фронт" е най-разтърсващата книга за войната, която съм чела. Но не бих я прочела пак Naughty

# 192
  • Варна
  • Мнения: 1 306
А на "Трима другари" що рев изревах....

# 193
  • Мнения: 1 841
Ти ме подсети за още две книги,които не харесвам-"Трима другари" и "На западния фронт нищо ново".Поне пет пъти съм се опитала да ги прочета,но ги зарязвам към средата.

 Grinning

Аз ще добавя: "Улица Консервна" на Стайнбек - прочетох я до края, но нещо не ми хареса - главните герои - ошмулки и пияндета, не харесвам такива хора и не разбрах с какво са ценни за автора. А иначе много харесвам "Зимата на нашето недоволство", "Гневът на мравките", "На изток от рая".
А, и "Тортила Флет" не ми хареса, ама хич...

# 194
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Нееее, "Улица Консервна" !!!  Cry Чудна е!
(сори, че се намесих, ама ми е много любима)

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт