Нормално раждане при късогледство...?

  • 5 691
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 285
Здравейте, онзи ден бях на задължителния годишен профилактичен преглед от работа. Имам ок. 6 диоптъра късогледство с астигматизъм ("цилиндри" или "градуси") и се притеснявам дали това би повлияло за раждането. След като прочетох тази тема се успокоих, че един вид е "рано да се каже" и че ще се разбере "когато ми дойде времето".

Въпросът ми е следният: лекарят ми погледна очите с нещо като фенерче и на листа написа "очни дъна - б.о.". Предполагам, че това все още нищо не значи и че едва в случай на бременност се прави въпросното изледване на очни дъна (с упойка), а не като част от рутинен преглед. Така ли е?

# 16
  • Мнения: 4 546
на мен пък очният ми каза, че може и нормално, но без форцепси, рязания и прочее. ама това няма как да ми се гарантира, че ще е възможно.  Rolling Eyes писа ми "препоръчва се щадящо родоразрешение". което е тъпо, защото едва ли би написал "желателно е мъчително родоразрешение"
по време на бременността може да се променят диоптрите - да се увеличат или намалят. по време на раждането може да се получат кръвоизливи в очите от напъването. на наша позната се случи това и после имаше големи проблеми.  Confused

# 17
  • софия
  • Мнения: 636
мисля че трябва да родиш секцио. По-разумно е. Вече ти и доктора ти ще прецените най-добре. Казвам ти от опит - аз също съм късогледа, с отлепване на ретината. Благодарна съм, че родих секцио.И без това не мога да търпя болка и не разбрах тнищо от раждането. А за после - възстановах се мн. бързо, сега все едно че нищо не е било вече. Дори не сии и личи къде е разреза. Не му мисли - избери си добър доктор и действай!

# 18
  • Мнения: 5 362
Чувала съм,че препоръчват секцио в такива случаи.

# 19
  • Мнения: 1 817

И аз съм с миопия на очите. Първия път раждах със секцио зарадитова и не съжалявам. Моят съвет е да не рискуваш да раждаш  нормално ако имаш висок диоптър. Сега съм бременна в 5-ия месец и съм си запазила и час при очен.При мен обаче май е доста сериозно положението, защото преди години бях диспансеризирана и бях освободена от часовете по физическо и т.н.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 035
Аз съм с -5,наследствена опасност от отлепяне на ретината при раждане.Ходих 2 пъти точно на такъв преглед с упойката в очите(наистина е на капки),малко послъгах и ме пуснаха да раждам нормално.Искаха да ме срежат и заради тесен таз,ама аз пък предпочетох да се пробвам нормално.Толкова се бях съсредоточила в напъването(което продължи 7 минути и родих),че около 2 часа по-късно осъзнах,че съм родила с контактните лещи в очите си EmbarassedДиоптъра ми не е мръднал,да чукна на дърво.Но подчертавам-ходих 2 пъти през бременноста да си следя очните дъна и ретината,които нямаха изменения.Така,че-за тази цел си има лекари Peace

# 21
  • Мнения: 179
Предполагам, че дсс е имала пред вид не упойка, а капки. За проверка на налягането на очните дъна упойка не е нужна. Доколкото ми е известно ретината също може да се оглежда без упойка.


Наистина се слага упойка, не става въпрос за капки, капки /Атропин/ се слагат при разширяване на зеницата, когато ти преглеждат очните дъна и диоптъра. За преглед на ретинити се слага упойка, но въобще не е болезнено и не се усеща, неприятното е, че ти слагат едно нещо като скоба, с което ти разтварят окото и прегледа на ретината се извършва в това състояние.

Аз съм с 3,5 диоптъра късогледство и ме пратиха на такъв преглед за ретините, оказа се, че на дясното око имам миопия, т.е отлепване в един участък, и по тази причина раждах секцио. По принцип само високия диоптър не е причина да не може да се роди нормално. Успех!  Peace




Последна редакция: чт, 07 юни 2007, 10:58 от Buba 73

# 22
задължително се ражда със секцио.аз съм с лещи и висок диоптър късогледство  и лекарите бяха единодушни,изключвайки норналното раждане.

# 23
  • Мнения: 1 426
Със 7 диоптъра късогледство съм. Мериха ми само очните дъна и си раждах нормално. Единственият ми проблем беше, че очилата ми седяха на нощното шкафче докато раждах и всичко ми се виждаше размазано...

# 24
  • Мнения: 1 081
Диоптрите се вдигат по време на бременността, не с раждането. Но преди раждане е задължителен консулт с офталмолог, за да се видят очните дъна и ретината. При мен се наложи лазерна коагулация. Възможно е по време на самото раждане, при напъните, да се разкъса ретината и тогава наистина може да се ослепее. Точно поради тази причина на мен искаха да ми правят секцио, но аз категорично отказах и си родих нормално, но раждането беше много бързо и леко. Ако има пробиви в ретината (както беше при мен) ще ти направят лазерна к. и до месец не би трябвало да има проблеми. Но се консултирай навреме с офталмолог, най-добре в началото на осмия месец.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 035
задължително се ражда със секцио.аз съм с лещи и висок диоптър късогледство  и лекарите бяха единодушни,изключвайки норналното раждане.
Нужно ли е да се дава такъв краен отговор?!Още повече,че по-напред в темета има сигурно поне 10 поста на момичета,които казват,че са с диоптър и са родили нормално,включително и аз newsm78
Извинявам се за отклонението Stop

# 26
  • София
  • Мнения: 1 374
Трябва да отидеш задължително на консултация с очен лекар. Моята ЖК ме прати сега в края на седмия месец. Гледаха ми диоприте и очните дъна. Аз съм с кълогледство - 4.5 и астигматизъм. И тя ми написа становище, в което е указано - препоръчително оперативно раждане. Така че просто трябва да ти дадат талон за консултация с офалтомолог и той ще си каже. Явно всеки случай си е индвидуален.

# 27
  • София
  • Мнения: 208
Мили мами,аз съм пример за това,че НЕ високите диоптри са решаващи за секциото.Аз почти нямям диоптри-0,50.Но при оглед с Лещата на Голдман-това е единственият начин да се огледат много добре очните дъна-ми откриха пробив в ретината и ми правиха лазер.Аз имам 2 дечица-да са ми живи и здрави,но ми казаха че ако искаме 3то-ще раждам Задължително секцио.Очната лекарка ми каза,че всякя жена коята има-изстъняване на ретината,дегенерации,пробиви или отлепване на ретината трябва задълж. да ражда оперативно.Все пак всеки си преценява доколко ще рискува....Дано Господ да ни пази очите Praynig

# 28
  • Мнения: 482
Диоптрите могат да се вдигнат от самата бременноста. Опасноста при раждането е от отлепяне на ретината (глаукома). Риска се преценява не на базата на диоптрите (въпреки че при наистина големи диопри (10 и нагоре), май пак е препоръчително секцио), а от очното налягане. Аз съм с нисък диоптър (-2 на едното и -1,5на другото), но с гранично очно налягане (21), с увредени участъци и гранично състояни на глаукома на едното око - по тази причина лекарката подписа за секцио и така родих. Аз исках компетентно мнение и наистина лекарката ме прегледа доста обстойно - минахме през "май е подобре секцио" по средата на прегледа и "задължително секцио" в края на прегледа.
Има и малки случай в които се наблюдава глаукома при нормално очно налягане. Майка ми е такъв случай (причината наистина да искам обстоен преглед) - нейното очно налягане е 18, но има глаукома Sad
Съвсем друг е въпросът ако ти искаш секцио, отиваш на очен лекар и му казваш че искаш да ти разпише препоръка за секцио - ако първият случайно ти откаже, вторият едвали ....

Последна редакция: вт, 12 юни 2007, 00:43 от temp

# 29
  • Мнения: 4 380
Никъде по света освен Русия и България състоянието на зрението не е каквато и да е причина за отказ от нормално раждане!

Общи условия

Активация на акаунт