Нормално раждане при късогледство...?

  • 5 683
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 176
Здравейте!Аз съм късогледа и са ми доста диоптрите.Чувала съм, че по време на раждане те могат да се увелечат, а дори да ослепее човек.Познавате ли такива случаи,и дали има такива които въпреки този проблем са родили нормално и нямат усложнения от тази гладна точка.

# 1
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
И аз съм чувала, че могат да се увеличат. Но най- добре се консултирай с лекар, най-точно ще ти даде отговор на въпроса вместо да гадаем.

# 2
# 3
  • Мнения: 46 516
nilata, диоптрите нямат никакво значение.
Трябва да се види налягането на очните дъна, от него зависи.

Иначе имам позната, на която й се вдигна диоптъра, но не от раждането, а по време на бременността.

Лека бременност!  bouquet

# 4
  • Мнения: 176
Аз знам, че трябва да ми види лекар очните дъна,но ме интересува не може ли да мине без това!Щом имам висок диоптър значи и очните дъна не са нарид може би.

# 5
  • Мнения: 46 516
Аз знам, че трябва да ми види лекар очните дъна,но ме интересува не може ли да мине без това!Щом имам висок диоптър значи и очните дъна не са нарид може би.

Не, не е така Grinning
Има жени с ниски диоптри, но с високо налягане и други с много високи диоптри, но нормално налягане Peace Затова никой не гледа диоптрите  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 296
Аз имам диоптър -2,5 , но нямам проблем с налягането на очните дъна и си раждах нормално. Нямам промяна в диоптъра (за сега). Ако държиш да раждаш нормално най-добре да те прегледа очен лекар, но ако мислиш секцио да раждаш няма смисъл според мен да се преглеждаш. Консултирай се с гинеколога който ти следи бременноста. Мисля,че не е задължително да имаш висок диоптър и да имаш проблем с налягането на очните дъна.

# 7
Аз съм с -3.00 диоптъра от преди първото раждане и ходих на специален преглед при офталмолог при който ми огледаха ретината със специлен уред. Общо взето ми обясниха следното, при висок диоптър/ но не видаги-може да имаш висок диоптър и да нямаш проблем с ретината или пък да ти е нисък диоптъра и да имаш проблем/ обикновено имало опасност от отлепяне частично или напълно на ретината, което е необратимо и може в определени случаи да доведе и до слепота. Идеята е, че при раждане всички мускули в тялото, включително и на очния нерв се свиват инстинктивно при контракции и това може да доведе до отлепяне, ако има предпоставки за това. Затова преди раждането се оглежда ретината дали някадае не е наранена, или да е започнала да се отлепя и други неща сигурно оглеждат и ти казват дали би имала проблем с нормално раждане или не. В Пловдив правят такова изследване само на 1 място , общо взето е специфично, не е много популярно. Слагат ти упойка в очите и ти разширяват зениците и после оглеждат дъната. На мен ми казаха че няма проблем да родя нормално и наистина не съм имала никакви преоблеми с очите. Но мисля че с направление няма да можеш да си направиш такова изследване......... иначе не е скъпо, 20-тина лева е и е добре да го направиш колкото може по-близко до самото раждане. Това е , дано да съм била полезна  Grinning

# 8
  • София
  • Мнения: 5 285
Слагат ти упойка в очите и ти разширяват зениците и после оглеждат дъната.

Как става това? Ако е директно в окото, не ми казвай  Embarassed

# 9
  • Мнения: 174
Предполагам, че дсс е имала пред вид не упойка, а капки. За проверка на налягането на очните дъна упойка не е нужна. Доколкото ми е известно ретината също може да се оглежда без упойка.

Аз също съм много късогледа и вече имам записан час при офталмолог да види какво е положението. Личното ми мнение е, че е безотговорно от страна на следящия лекар да пусне жена с миопия да ражда нормално без преглед при очен лекар.

# 10
  • Мнения: 1 008
nilata, диоптрите нямат никакво значение.
Трябва да се види налягането на очните дъна, от него зависи.

Иначе имам позната, на която й се вдигна диоптъра, но не от раждането, а по време на бременността.

Лека бременност!  bouquet

 Peace точно така е!
Аз ходих на лекар в 6-тия месец и ми направиха пълен преглед на очите, след което ми казаха, че спокойно мога да родя нормално. Иначе диоптъра ми е -3,5.
Вдигна се малко след първата бременност. сега не съм ходила на лекар, но не забелязвам промяна.

# 11
  • Мнения: 772
Гинеколога ти какво казва по въпроса?

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Аз раждах секцио поради тази причина.Гинеколога ти изписва консултация с офталмолог.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 011
Все пак зависи и колко са диоптрите.Ако са примерно -15 никой лекар няма да рискува с нормално раждане,независимо от очното налягане.

# 14
  • Мнения: 19 296
аз съм с -7  и раждах нормално.тук никой не препоръчва секцио поради високи диоптри.все пак аз на своя глава ходих на очен.налягането очните ми дъна беше наред.ретината се оглежда като се разширят зениците,може и без да се разширяват.хубаво е да кажеш там ,където ще раждаш,за да те следят да не напъваш с главата ,а с корема.
според нови изследвания няма пряка зависимост между диоптрите и отлепянето на ретината при раждане.
http://www.springerlink.com/content/p081447167g053v7/
http://www.dog.org/1999/abstract99/422.html

Последна редакция: вт, 29 май 2007, 00:34 от bubi0909

# 15
  • София
  • Мнения: 5 285
Здравейте, онзи ден бях на задължителния годишен профилактичен преглед от работа. Имам ок. 6 диоптъра късогледство с астигматизъм ("цилиндри" или "градуси") и се притеснявам дали това би повлияло за раждането. След като прочетох тази тема се успокоих, че един вид е "рано да се каже" и че ще се разбере "когато ми дойде времето".

Въпросът ми е следният: лекарят ми погледна очите с нещо като фенерче и на листа написа "очни дъна - б.о.". Предполагам, че това все още нищо не значи и че едва в случай на бременност се прави въпросното изледване на очни дъна (с упойка), а не като част от рутинен преглед. Така ли е?

# 16
  • Мнения: 4 546
на мен пък очният ми каза, че може и нормално, но без форцепси, рязания и прочее. ама това няма как да ми се гарантира, че ще е възможно.  Rolling Eyes писа ми "препоръчва се щадящо родоразрешение". което е тъпо, защото едва ли би написал "желателно е мъчително родоразрешение"
по време на бременността може да се променят диоптрите - да се увеличат или намалят. по време на раждането може да се получат кръвоизливи в очите от напъването. на наша позната се случи това и после имаше големи проблеми.  Confused

# 17
  • софия
  • Мнения: 636
мисля че трябва да родиш секцио. По-разумно е. Вече ти и доктора ти ще прецените най-добре. Казвам ти от опит - аз също съм късогледа, с отлепване на ретината. Благодарна съм, че родих секцио.И без това не мога да търпя болка и не разбрах тнищо от раждането. А за после - възстановах се мн. бързо, сега все едно че нищо не е било вече. Дори не сии и личи къде е разреза. Не му мисли - избери си добър доктор и действай!

# 18
  • Мнения: 5 362
Чувала съм,че препоръчват секцио в такива случаи.

# 19
  • Мнения: 1 817

И аз съм с миопия на очите. Първия път раждах със секцио зарадитова и не съжалявам. Моят съвет е да не рискуваш да раждаш  нормално ако имаш висок диоптър. Сега съм бременна в 5-ия месец и съм си запазила и час при очен.При мен обаче май е доста сериозно положението, защото преди години бях диспансеризирана и бях освободена от часовете по физическо и т.н.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 035
Аз съм с -5,наследствена опасност от отлепяне на ретината при раждане.Ходих 2 пъти точно на такъв преглед с упойката в очите(наистина е на капки),малко послъгах и ме пуснаха да раждам нормално.Искаха да ме срежат и заради тесен таз,ама аз пък предпочетох да се пробвам нормално.Толкова се бях съсредоточила в напъването(което продължи 7 минути и родих),че около 2 часа по-късно осъзнах,че съм родила с контактните лещи в очите си EmbarassedДиоптъра ми не е мръднал,да чукна на дърво.Но подчертавам-ходих 2 пъти през бременноста да си следя очните дъна и ретината,които нямаха изменения.Така,че-за тази цел си има лекари Peace

# 21
  • Мнения: 179
Предполагам, че дсс е имала пред вид не упойка, а капки. За проверка на налягането на очните дъна упойка не е нужна. Доколкото ми е известно ретината също може да се оглежда без упойка.


Наистина се слага упойка, не става въпрос за капки, капки /Атропин/ се слагат при разширяване на зеницата, когато ти преглеждат очните дъна и диоптъра. За преглед на ретинити се слага упойка, но въобще не е болезнено и не се усеща, неприятното е, че ти слагат едно нещо като скоба, с което ти разтварят окото и прегледа на ретината се извършва в това състояние.

Аз съм с 3,5 диоптъра късогледство и ме пратиха на такъв преглед за ретините, оказа се, че на дясното око имам миопия, т.е отлепване в един участък, и по тази причина раждах секцио. По принцип само високия диоптър не е причина да не може да се роди нормално. Успех!  Peace




Последна редакция: чт, 07 юни 2007, 10:58 от Buba 73

# 22
задължително се ражда със секцио.аз съм с лещи и висок диоптър късогледство  и лекарите бяха единодушни,изключвайки норналното раждане.

# 23
  • Мнения: 1 426
Със 7 диоптъра късогледство съм. Мериха ми само очните дъна и си раждах нормално. Единственият ми проблем беше, че очилата ми седяха на нощното шкафче докато раждах и всичко ми се виждаше размазано...

# 24
  • Мнения: 1 081
Диоптрите се вдигат по време на бременността, не с раждането. Но преди раждане е задължителен консулт с офталмолог, за да се видят очните дъна и ретината. При мен се наложи лазерна коагулация. Възможно е по време на самото раждане, при напъните, да се разкъса ретината и тогава наистина може да се ослепее. Точно поради тази причина на мен искаха да ми правят секцио, но аз категорично отказах и си родих нормално, но раждането беше много бързо и леко. Ако има пробиви в ретината (както беше при мен) ще ти направят лазерна к. и до месец не би трябвало да има проблеми. Но се консултирай навреме с офталмолог, най-добре в началото на осмия месец.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 035
задължително се ражда със секцио.аз съм с лещи и висок диоптър късогледство  и лекарите бяха единодушни,изключвайки норналното раждане.
Нужно ли е да се дава такъв краен отговор?!Още повече,че по-напред в темета има сигурно поне 10 поста на момичета,които казват,че са с диоптър и са родили нормално,включително и аз newsm78
Извинявам се за отклонението Stop

# 26
  • София
  • Мнения: 1 374
Трябва да отидеш задължително на консултация с очен лекар. Моята ЖК ме прати сега в края на седмия месец. Гледаха ми диоприте и очните дъна. Аз съм с кълогледство - 4.5 и астигматизъм. И тя ми написа становище, в което е указано - препоръчително оперативно раждане. Така че просто трябва да ти дадат талон за консултация с офалтомолог и той ще си каже. Явно всеки случай си е индвидуален.

# 27
  • София
  • Мнения: 208
Мили мами,аз съм пример за това,че НЕ високите диоптри са решаващи за секциото.Аз почти нямям диоптри-0,50.Но при оглед с Лещата на Голдман-това е единственият начин да се огледат много добре очните дъна-ми откриха пробив в ретината и ми правиха лазер.Аз имам 2 дечица-да са ми живи и здрави,но ми казаха че ако искаме 3то-ще раждам Задължително секцио.Очната лекарка ми каза,че всякя жена коята има-изстъняване на ретината,дегенерации,пробиви или отлепване на ретината трябва задълж. да ражда оперативно.Все пак всеки си преценява доколко ще рискува....Дано Господ да ни пази очите Praynig

# 28
  • Мнения: 482
Диоптрите могат да се вдигнат от самата бременноста. Опасноста при раждането е от отлепяне на ретината (глаукома). Риска се преценява не на базата на диоптрите (въпреки че при наистина големи диопри (10 и нагоре), май пак е препоръчително секцио), а от очното налягане. Аз съм с нисък диоптър (-2 на едното и -1,5на другото), но с гранично очно налягане (21), с увредени участъци и гранично състояни на глаукома на едното око - по тази причина лекарката подписа за секцио и така родих. Аз исках компетентно мнение и наистина лекарката ме прегледа доста обстойно - минахме през "май е подобре секцио" по средата на прегледа и "задължително секцио" в края на прегледа.
Има и малки случай в които се наблюдава глаукома при нормално очно налягане. Майка ми е такъв случай (причината наистина да искам обстоен преглед) - нейното очно налягане е 18, но има глаукома Sad
Съвсем друг е въпросът ако ти искаш секцио, отиваш на очен лекар и му казваш че искаш да ти разпише препоръка за секцио - ако първият случайно ти откаже, вторият едвали ....

Последна редакция: вт, 12 юни 2007, 00:43 от temp

# 29
  • Мнения: 4 380
Никъде по света освен Русия и България състоянието на зрението не е каквато и да е причина за отказ от нормално раждане!

# 30
  • Мнения: 174
Предполагам, че дсс е имала пред вид не упойка, а капки. За проверка на налягането на очните дъна упойка не е нужна. Доколкото ми е известно ретината също може да се оглежда без упойка.


Наистина се слага упойка, не става въпрос за капки, капки /Атропин/ се слагат при разширяване на зеницата, когато ти преглеждат очните дъна и диоптъра. За преглед на ретинити се слага упойка, но въобще не е болезнено и не се усеща, неприятното е, че ти слагат едно нещо като скоба, с което ти разтварят окото и прегледа на ретината се извършва в това състояние.

Аз съм с 3,5 диоптъра късогледство и ме пратиха на такъв преглед за ретините, оказа се, че на дясното око имам миопия, т.е отлепване в един участък, и по тази причина раждах секцио. По принцип само високия диоптър не е причина да не може да се роди нормално. Успех!  Peace

Виждам, 4е не съм се изразила достатъ4но ясно, затова ще поясня.

При първона4ален преглед на ретината упойка от тази страна на океана не слагат. Дори капки не винаги са необходими.

Retinal examination (ophthalmoscopy)

A retinal examination — sometimes called ophthalmoscopy or fundoscopy — examines the back of your eye, including your retina, optic disk and the underlying layer of blood vessels that nourish the retina (choroid). Usually before your doctor can see these structures, your pupils must be dilated with special eyedrops. The eyedrops may sting briefly and might cause a medicinal taste in your mouth as the medication drains from your tear ducts into your throat.

After administering eyedrops, your eye doctor may use one or more of these techniques to view the back of your eye:

Direct examination. Your eye doctor shines a beam of light through your pupil and uses an ophthalmoscope to see the back of your eye. Sometimes eyedrops aren't necessary to dilate your eyes before this exam. You might see afterimages when your eye doctor stops shining the light in your eyes. This is normal and will go away.

Indirect examination. For this exam you might lie down or recline in a chair. Your eye doctor will hold each eye open and examine it with a bright light mounted on his or her forehead — a bit like a miner's lamp. This exam lets your eye doctor see your eye in great detail and in three dimensions. Since this light is brighter than that in a direct examination, you are more likely to see afterimages, but they disappear quickly.

Slit-lamp exam. In this exam your doctor uses the slit lamp along with the ophthalmoscope to look at the back of your eye. The slit lamp reveals more detailed views of the back of your eye than do direct or indirect examinations.
The retinal examination takes five to 10 minutes, but if you're given eyedrops, their effects won't wear off for several hours. Your vision will be blurry, and you'll have trouble focusing your eyes. You may not be able to drive, so make sure you have another way back to work or home. Depending on your job, you might not be able to work until the eyedrops wear off.

За измерване на вътрео4ното налягане първо се прилага т.нар. индиректна (неконтактна) тонометрия, която също не изисква упойка.

Glaucoma test (tonometry)
Tonometry measures your intraocular pressure — the pressure inside your eyes. It helps your eye doctor detect glaucoma, a disease that causes pressure to build up inside your eyes and can cause blindness. Glaucoma can be treated if it's caught early.

Noncontact tonometry. This method uses a puff of air to test the pressure in your eye. No instruments will touch your eye, so you won't need an anesthetic. You'll feel mild pressure on your eye, which can be uncomfortable, but it lasts only seconds.

Ако се забележат изменения се налагат аpplanation tonometry и/или рachymetry (не знам как се казват тези изследвания на бг), които изискват капки съдържащи анестетик.

Последно - миопия не озна4ава отлепяне на ретината, а късогледство (от гръцки).

Текста по горе е от сайта на Маио клиниките, които се с4итат за едни от най-добрите болници в Щатите.
http://www.mayoclinic.com/

  bouquet

# 31
  • Мнения: 174
Никъде по света освен Русия и България състоянието на зрението не е каквато и да е причина за отказ от нормално раждане!

Сори, но не си права. Аз съм оттатък океана и мога да те уверя от ли4ен опит, 4е забраняват нормално раждане при определени проблеми с о4ите.

  bouquet

# 32
  • Мнения: 4 380
Никъде по света освен Русия и България състоянието на зрението не е каквато и да е причина за отказ от нормално раждане!

Сори, но не си права. Аз съм оттатък океана и мога да те уверя от ли4ен опит, 4е забраняват нормално раждане при определени проблеми с о4ите.

  bouquet

Единственото показание е вече започнало отлепяне на ретината. В противен случай, никакви диоптри не могат да са причина за секцио.

# 33
  • София
  • Мнения: 6 011
В противен случай, никакви диоптри не могат да са причина за секцио.
Дори ако става въпрос за -15 диоптера,например?Мисля,че грешиш.

# 34
  • Мнения: 4 380
В противен случай, никакви диоптри не могат да са причина за секцио.
Дори ако става въпрос за -15 диоптера,например?Мисля,че грешиш.

Ако няма патология в очното дъно и няма отлепяне, дори такава миопия не е показание. Вярно, че при такива диоптри най-често има, но при 1/10 от случаите на висока степен на миопия, никакво отлепяне няма- съответно раждат нормално.

# 35
  • Мнения: 2 159
nilata, диоптрите нямат никакво значение.
Трябва да се види налягането на очните дъна, от него зависи.

Иначе имам позната, на която й се вдигна диоптъра, но не от раждането, а по време на бременността.

Лека бременност!  bouquet
Peace
моите по време на бременността се величиха Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 171
И аз съм с миопия - /-6 диоптър и на двете очи /. След консултация офталмологът ми предписа оперативно родоразрешение, с което никой не се съобрази в Бургаско родилно. Дори раждането ми не бе никак щадящо, а доста продължително и мъчително. Обаче аз имам проблем само с диоптъра, ретините ми бяха наред. По принцип исках да раждам нормално и се уповавах изцяло на уверенията на чужбинските майки, че може да се роди нормално с висок диоптър / под -10 /. Доволна съм, че всичко приключи добре все пак и никак не съжалявам, че съм родила нормално. За мен естественото раждане е винаги по-добрият вариант, стига да няма медицински показания за секцио. Не съм сигурна кога се е повишил диоптърът ми, преди да ми го измерят, бях с -4, но това се е случило или по време на бременността или благодарение на продължителната ми работа с компютър. Съветът ми към всички бъдещи майчета с диоптър е да обърнат внимание на състоянието на ретините си, ако всичко с тях е наред обаче, смятам, че секциото е излишна интервенция в организма, в случай че по принцип искате да раждате нормално.

# 37
  • Мнения: 1 288
аз не съм с много висок диоптер- 3, но преди раждането ми правиха преглед и тест на голдман или гутман  Embarassed не помня точно. слагаха ми нещо като стъкло в очите за изследване на очното дъно. оказа се, че има риск от отлепяне на ретината и затова раждах секцио.
иначе диоптрите не са ми се променили. но пък майка ми след всяко от раждането ги е намалявала с 1  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 114
Искам да ви попитам (от любопитство) дали може да се роди по естествен път,ако си късогледа?Дали би довело до повече усложнения с очите?

# 39
  • Мнения: 146
няма такова нещо. можеш да раждаш нормално,само при напъните трябва да си със затворени очи.аз съм късогледа и раждах нормално.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз също съм с късогледство и родих нормално, няма проблем.

# 41
  • Мнения: 4 546
зависи. при много висок диоптър се препоръчва секцио. и все пак колкото лекари - толкова и мнения.
иваче се гледа състоянието на очните дъна. и дали имаш  повишен риск от отлепване на ретината.

# 42
  • Мнения: 2 047
  Дали ще родиш нормално зависи не от диоптрите, а от налягането на очните дъна - затова се минава на преглед при офталмолог, който ги преглежда и решава дали да ти назначи секцио.

# 43
  • Мнения: 6 315
  Дали ще родиш нормално зависи не от диоптрите, а от налягането на очните дъна - затова се минава на преглед при офталмолог, който ги преглежда и решава дали да ти назначи секцио.

Да, така е. А това за затворените очи не е вярно.

# 44
  • Мнения: 1 225
  Дали ще родиш нормално зависи не от диоптрите, а от налягането на очните дъна - затова се минава на преглед при офталмолог, който ги преглежда и решава дали да ти назначи секцио.

 Peace така е, но колкото лекари - толкова мнения.

# 45
  • Мнения: 1 207
Налягането е важно. Peace ,но ако е високо и ти казват ,че няма проблем по-добре не рискувай.Секциото не е чак толкова страшно.

# 46
  • Мнения: 1 426
Ами аз съм със 7 диоптъра късогледство. Мериха ми само очните дъна и си раждах нормално. Единственият ми проблем беше, че докато раждах очилата ми седяха на нощното шкафче и всичко ми се виждаше размазано...  Confused

# 47
  • Мнения: 8 769
Ето и още една тема с интересни линкове в нея:
към късогледите майки-раждали нормално....

Общи условия

Активация на акаунт