Как се справяте след като си купихте жилище на изплащане?

  • 30 284
  • 322
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 183
абе никак не си е лесно да изплащаш кредит Rolling Eyes,ама наистина е по-добре отколкото да ги даваш за наем Naughty ние сме с голям и хубав апартамент и кредита е за 14 год,и да ви кажа липсата на сигурност за след една и две години е най-плашещото,а и с три деца ,абе не е лесно ,бачкане и всичко заминава Sick,ама просто друг вариант няма.когато го купувахме преди две години си бяхме направили сметката ,а зимата нещо сметката излезе накриво ,може би защото имаме частен бизнес и там няма нищо сигурно  newsm78,ами с една дума трудничко си е!

# 16
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Не се притеснявай. Вие и да не си направите сметката банката ще ви я направи и ще ви отпусне заем  според възможностите:) Погледни от добрата страна - 1. След няколко години ще имате свой апартамент и парите които давате няма да са отишли напразно. Както виждаш цените на апартаментите растат. Сега така и така давате пари за наем, по-добре да ги давате за ипотека. , 2. Ще можете да го ремонтирате постепенно както пожелаете и после ще ви е уютно и приятно. , 3. Винаги можете да го продадете ако видите че не можете да го изплащате и ще имате една добра сума дори и да се наложи да се върнете под наем. Не вярвам да сте толкова глупави че да се оставите банката да ви го вземе.

mama-Io, и като си под наем нямаш сигурност. Ипотеката можеш и да я забавиш месец-два или да вземеш назаем за една-две вноски от приятели и да продадеш набързо апартамента, но останеш ли без работа докато си под наем си отиваш на улицата, може и без багажа. Освен това сметките за парно за твоя апартамент можеш и да ги просрочиш до ако си наемател хазяйна ще дотърчи да си търси парите веднага.
Няма лесно като не сме случили на богати роднини. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 211
Плюсовете и минусите са ясни общо взето.
И ние си взехме жилище според силите си / по-точно стара къща извън града 3 пъти по-евтина от апартамент в София/. Освен това  от тогава / преди 2 години/ заплатите лекичко се покачиха и ще се покачват макар и по малко , докато вноската си е все същата . Е да има инфлация, но някак си се справяме и гледаме позитивно.
Успех ! Няма по-хубаво от собствен дом!

# 18
  • Мнения: 46 526
... да ви кажа липсата на сигурност за след една и две години е най-плашещото ...

То и под наем няма да ви държи никой, ако не си плащаш  newsm78

Като си с кредит, поне можеш да го продадеш и да живееш известно време с остатъка  Peace

# 19
  • Мнения: 2 556
Ще се справите. Аз имам фобия от кредити и за нищо на света не исках а се хващам на това хоро, но понякога определено върши работа. Жилищен не съм вземала, нашият е от друг вид, но въпроса дали ще се справим никога не е седял пред мен. Естествено, че ще се справим, щом сме се захванали. Въобще не мисля да имам съмнения и подозрения, гледам напред и това е.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 287
Ето една статия от миналата седмица http://www.capital.bg/show.php?storyid=345063:

Готови за собствен дом?
Седем признака, на които е добре да отговарят хората, преди да купят жилище
Автор: Михаил Вълканов


Интересни факти
- Думата ипотека идва от гръцкото hypotheke, което означава просто залог. В английския употребяваната дума е mortgage и означава "мъртъв залог".
- Според данните на БНБ отпуснатите ипотечни кредити от банковата система са нараснали със 101.2% за периода декември 2004 - декември 2005 и със 73.4% за периода декември 2005 - декември 2006.

Съвет
28% е препоръчителният максимален дял от брутните доходи, който да отива за вноската по ипотечен кредит.
 
Млади, успяващи, със сериозна работа. Вече сте си купили кола и си мислите дали не е време да се заемете и с най-сериозната покупка в живота на повечето хора, а именно жилището.

Дали сте готови? Ето седем условия, на които, ако отговаряте, отговорът на въпроса е да. Поне финансово.

Бюджет вкъщи
Знаете ли къде ви отиват парите от заплатата? Ако отговорът е да, това означава, че вероятно живеете със семеен бюджет. Бюджетирането е дейност досадна, но необходима за умното управляване на личните финанси и е от основна важност за потенциалните купувачи на жилище. То показва къде е човек финансово и какъв ресурс има за изплащане на потенциална вноска по ипотечен кредит. Това определя максималната стойност на заема, който човек може да си позволи. За целта се прави примерен бюджет за времето след покупката на жилището с включени всички променени разходи естествено. Това упражнение може да е много осветляващо по отношение на въпроса "Можем ли да си го позволим".

10% самоучастие
Повечето хора не могат да си позволят да заплатят кеш жилището си - както в България, така и навсякъде по света. Затова в масовия случай средствата за покупка се набавят чрез ипотечен кредит. В най-разпространения случай банката не финансира цялата покупка, а примерно до 90 процента. Затова се налага кандидат-купувачът да има останалите 10%. За жилище от 60 хил. евро това е 6 хил. евро, или близо 12 хил. лева - немалка сума. Това може да се избегне - например като се тегли потребителски кредит или пък се намери банкова оферта за пълно финансиране, но това обикновено излиза доста скъпо в крайна сметка.

Стабилният доход
Жилищата са скъпи, ипотечните кредити са за големи суми, вноските по тях също и ще идват месец след месец в продължение на години. Затова важно условие за купувача е да има стабилен доход. Ако човек не вижда перспектива в настоящата си работа или често сменя работното си място, може би е добра идея, преди да тръгне да си купува жилище, да се установи на място, което да му дава поне средносрочна финансова сигурност. Освен това, ако става дума за млада семейна двойка, би било добре да помислят дали раждането на едно или повече деца, изразяващи се в загуба на доход за майката за известен период, изплащането на кредита няма в бъдеще да натовари непосилно семейния бюджет.

Имам си авариен фонд
Бели пари за черни дни. Това представлява аварийният фонд. Препоръчително е той да е в размер на между 3 и 6 месечни дохода на домакинството. Това гарантира спокойствие при непредвидени събития, които водят да краткосрочна загуба на доходи. А житейските разходи и вноските по кредитите са винаги налице. За какви събития става дума? Например смяна на работата или по-конфузното уволнение. Друго такова събитие може да е някакво заболяване. А има и всякакви непредвидени, но задължителни разходи - повреда на колата например.

А другите заеми
Ипотечните кредити може да са най-голямото перо сред заемите за изплащане, но в никакъв случай не са единствени. Има още автокредити, потребителски кредити и най-удобните, но и най-опасни кредитни карти. Струпването на вноски по всички тях заедно с евентуалната вноска по ипотечния кредит може да доведе до големи трудности при изплащането и твърде бедна хранителна диета от хляб и вода с екстра кисело мляко. За да не се стига до такива екстремални ситуации, финансовите планьори препоръчват дела на всички вноски по кредитите заедно, включително и ипотечния, да не надхвърля 36 процента от брутния доход.

Готови за хазяи?
Можете ли да бъдете добри хазяи, макар и само на себе си? Притежаването на собствено жилище води до нови и непознати досега отговорности. Едно перо например са разходите по поддръжката - ако нещо се счупи, вие ще трябва да го оправите или да платите да се оправи. Освен това трябва да се оцени колко ще струват всевъзможните данъци и такси, като например данък сгради и такса смет, застраховки и всички други разходи, свързани със собствеността. А периодичните ремонти?

Дом доживот
Е, това е малко пресилено, но идеята е следната. Готови ли сте за по-дългосрочно обвързване с жилището? Защото, ако го продадете след много кратко време, разходите по покупката и продажбата може да доведат до значителни загуби, ако цената на жилището не се е качила в изминалото кратко време. Защо така? Ами при кредитите обикновено има еднократна такса при отпускането, например 1% от стойността. Има и годишна такса, например 0.5 процента. Учредяването на ипотека може да струва примерно до 0.5% от цената на жилището. При евентуалната продажба пък ще трябва да се плати такса за предсрочно погасяване на кредита, примерно 2%. Така, ако купите жилище, струващо 100 хил. лева с изтеглен кредит от 90 хил. лева и го продадете след 1 година за същата сума, загубите ви ще са в размер на горе-долу 4000 лева. Да не говорим, ако има и комисиони за посредници.

Дали, ако не отговаряте на всички условия, означава, че не сте готови за покупката на лелеяното жилище? Не. Но ако те са изпълнени, е факт, че покупката ви вероятно ще ви излезе най-евтино - и от финансова, и от емоционална гледна точка.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 702
Когато изтеглихме кредита ни беше ужасно трудно. Направихве си сметка какво максимум можем да си позволим и тръгнахме да търсим. Намерихме жилище, малко по-скъпо от този максимум, но с перфектно разпределение и изложение. Не можехме да го изпуснем и рискувахме. След това дойдоха сумите за оценки, застраховка, ипотека, държавни и нотариални такси. Беше един финансов УЖАС. Постепено нещата се стабилизираха, заплатите се промениха. А и още ще се променят. Помислете 250 евро колко пари са за един работещ европеец!
Преди 4 години вноската ни се струваше голяма, а сега ....

За 150 евро говорим  Laughing

# 22
  • София
  • Мнения: 2 105
Купихме такъв апартамент , че да можем да си позволим вноските.



 Peace

# 23
  • Мнения: 213
В началото докато мине ремонта и ние видяхме зор, но сега вече са по-нормални нещата. Даже сега съжаляваме, че не изтеглихме по-голям кредит и не купихме нещо по-голямо.

# 24
  • Мнения: 26
И аз не си го представях как ще стане, НО дупе знае 2 и 200  Grinning

# 25
nie oshte sme na pyrvata vnoska , no ako nqmash stranichen dohod e trudno , a i s bebe.Mnogo poskypnaha sega apartamentite - napravo se podigravat s horata ot kyde da vzemat tolkova pari newsm78

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Поне няма да даваме пари на вятъра, само това ме топли!
Лихвата какво е? Тя е колкото още един апартамент. Мен това ме спира да тегля кредит (добре, че все пак живеем в собствено жилище).

# 27
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
леле, аз гледам че сте писали към юни ама все си мисля, че нещата от тгава не са се променили кой знае колко.... ние плащаме 650 евро и към края на месеца ми става лошо ooooh! но пък си имаме прекрасен и огромен апартамент със заден двор и площадка за игра и зеленкооо, абе много си ни е хубав  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 28
  • Мнения: 274
за съжаление все по лошо ще Ви става...Sad
Ипотечна криза ще има и тук, може да не е съвсем скоро, но не е и толкова далече!

# 29
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
селинджър- това го приех лично!!!  Crossing Arms щом съм взела толкова голям кредит значи мога да си го позволя, пък било то и с цена на лишение в началото, докато се поокопитим!
пък ти не врачувай за кризи  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт