По стар български обичай на сватба

  • 12 939
  • 120
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 952
Мойте родители смятат, че самата сватба е една отживяла и ненужна глупотевина, та те със сигурност няма да ме накарат да обикалям по масите.

# 76
  • Мнения: 2 237
Най-запомнящата сватба, на която бях, беше в Балкана - в Рибарица. Нарочно така искаха да си я направят двамата. Булката беше облечена с рокля, която наподобяваше едновремешните народни носии... младоженеца беше облечен като хайдутин, събраха се отвън, той прескочи оградата, търчеше като луд по поляната към къщата, където беше момата, открадна я, хвърли я през рамо и я хвърли във файтон. Поканите бяха като лист хартия, с картата на България и очертано мястото, където ще е сватбата, завити на руло, с червен печат от восък.
Тържеството не беше в ресторант, а на една поляна горе в Балкана. Цял ден дъжд валя и не спря, найлоните, които бяха сложени уж за навес, не удържаха дъжда и цялата бях като мокра кокошка, а не можех да си тръгна, защото не можех да се оправя до селото, а и бях с високи токове, които се забиваха целите в калта, как направя една крачка. Мъжът ми се веселеше  неистово, хванах един мъжага, който си отиваше и го помолих да ме хвърли в селото. Сватба беше екстравагантна и половина Peace.
Joy Joy Joy Този разказ ме докара до сълзи.Толкова не се бях смяла от одавна Hug

# 77
  • Мнения: 1 216
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Нацията не се състои само от селски обреди, скъпа.
Не бъркай шаха с плуването, както казваше бившия ми шеф.
Традициите не само "заемки" от селския, ромския и турския фолклор.


Нищо не каза!
Това са българските традиции, да. И в града, и в селото. В България няма аристокрация и благородници, колкото и на някои хора да им се иска да си надскочат произхода.
В Етнографския музей във Варна има секция за сватба в града от началото на миналия век, посети я, ако имаш възможност!
Отделно в една книгите от поредиците ''Земя за прицел'', ако се не лъжа, на Свобода Бъчварова има писано за богата банкерска ''градска'' сватба  Laughing. При все, че тогава всичко е било копиране на модата от Европа, в което няма нищо българско, има доста интересни неща.

# 78
  • Мнения: 26
Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Ще почерпя целия форум, ако някой обаче
публикува снимка, на която свекървата води
хорото, а в ръцете си вее окървавен чаршаф!
Малко се срамувам от тази точно традиция и
ми се иска в такъв момент да не се съхраняваме
като нация. Признайте си, дали спазихте традицията?!
Искам и снимков материал! Както казах, имате почерпка!
Liska,снимка няма ,ама те черпя с един виц hahaha(сори за офф-а)
Първа брачна нощ. Луда любов, разхвърляни дрехи, нажежен въздух. Към 4 сутринта младоженеца казва:
- Мила, ще ми подадеш ли чаша вода!
От хола свекървата се обажда:
- Петьо, както си са запотил, остава и студена вода да ми пиеш сега!

# 79
  • Мнения: 2 498
drugoto blizna4e , разби ме с тоя виц  Joy....

# 80
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Категорично споделям мнението на барабалекс, за мен сватбата не е източник на пари, най- малко пък е повод за събиране на излишни подаръци, които да трупам в кашони по тавана.
Има сватбени листи /или както там се казва- правия си списък с нещата, които искаш и се разпространява между поканените/. Естественно някой следи да не се повтарят подаръците. Така няма да имая няколко кафеварки да кажем.

# 81
  • Мнения: 771
Покана за сватба от хора, които претендират, че са "фешън": стихче .....съчинено от хнякоя начална учителка, което завършва така: "за подаръците не мислете, в плик ги донесете"!

# 82
  • София
  • Мнения: 3 452
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Нацията не се състои само от селски обреди, скъпа.
Не бъркай шаха с плуването, както казваше бившия ми шеф.
Традициите не само "заемки" от селския, ромския и турския фолклор.


Нищо не каза!
Това са българските традиции, да. И в града, и в селото. В България няма аристокрация и благородници, колкото и на някои хора да им се иска да си надскочат произхода.
В Етнографския музей във Варна има секция за сватба в града от началото на миналия век, посети я, ако имаш възможност!
Отделно в една книгите от поредиците ''Земя за прицел'', ако се не лъжа, на Свобода Бъчварова има писано за богата банкерска ''градска'' сватба  Laughing. При все, че тогава всичко е било копиране на модата от Европа, в което няма нищо българско, има доста интересни неща.


Чела съм Свобода Бъчварова в ранна детска възраст.
И в поредицата, която коментираш иде реч за Буров, ако не знаеш- да те информирам.
И няма нужда да ме пращаш в музеи, имам достатъчно снимки от баба си и дядо си и семейството ми изобщо, заповядай да ти покажа, ако се интересуваш от сватби градски тип от началото на века до днес.
И никъде не видях коментар за благородници, а тези, които трябва си знаят "произхода" и без ти да им го казваш.

Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 11:54 от Azzy

# 83
  • France
  • Мнения: 726
Като става дума за български сватбени обичаи, най- омразният за мен е в 8 сутринта в събота или неделя 10 коли с надути клаксони да обикалят града и да събудят всичко живо, вкл. и кучетата. След това се включва циганският оркестър. С тумба- лумба взимат младоженеца и пак с клаксони тръгват за булката.
Абе, тия хора не са ли чували за вечерни сватби? Визирам Хасково.

# 84
  • Мнения: 1 952
В Хасково е тежко предполагам.

# 85
  • Мнения: 9 905
ох, тук много интелигенция се събра.

# 86
  • Мнения: 7 122
 Laughing Laughing Laughing
А сватбата си е сватба. И доволни ще останат, и веселба ще стане, че и пари ще получат.  Laughing
И не на последно място - това ще е най-хубавата сватба, на която са били.  Grinning

# 87
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Цивилизовано:
Маса за подаръци и пликчета, близо до младоженческата. Ама пак трябва да си ги събереш... Кофти, излагация.

Още по цивилизовано:
Банкова сметка написана на поканите.

Най-цивилизовано:
Не прави сватба.

# 88
  • София
  • Мнения: 3 452
ох, тук много интелигенция се събра.
Да, дамата, която ще се омъжва очевидно е интелигентна.
Зададе интелигентен въпрос, за да излезе интелигентно от ситуация, съответно интелигентни хора си дадоха интелигентните мнения как да го направи.
Изобщо- интелигенция.
А ти какво мислиш по темата, аз само не разбрах?
Липсва ми достатъчно интелект.

# 89
  • Мнения: 1 952
ох, тук много интелигенция се събра.

 newsm78

Общи условия

Активация на акаунт