мами в ГЪРЦИЯ - 5

  • 27 812
  • 280
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 931
Лилянчо,
не знам как вървят наемите,но утре ще взема един местен вестник и ще видя.
Има значение в коя част на Патра ще бъде жилището,дали ще е ново или не толкова.
Етажа на който с е намира и т.н.
Има значение какво и къде ще работи съпругът ти.
Няма смисъл да се вземе жилище ,което е доста отдалечено от работата му и
 особено ,ако няма кола да сменя и няколко автобуса.
Едни мои приятели си наеха един етаж от къща за около 300евро- две спални,голяма трапезария и т.н
но е за да се живее там е необходимо собствен превоз.
Така ,че дай повече данни ,за да мога и най-точно да ти отговоря:)
Може и на лични,да не ставаме досадни в темата

# 241
  • Мнения: 4 111
Хипатия, много ти благодаря! Не е нужно да взимаш вестник заради мен, информацията за етаж от къща е достатъчна и това ни задоволява като вариант! Имаме кола и мотор, не е проблем превоза. Все още мислим по въпроса.  Не е лесно да остави сигурна работа, добра заплата, добри осигуровки и 8 години трудов стаж, за да рискува. Колебае се, но от друга страна който не рискува, не печели. Сякаш това е светлинката в тунела ни. Няма да вдигам повече шум за нищо. Ще видим. Ако се решим ще пиша отново. Отново ти благодаря!  Hug   bouquet

# 242
  • Мнения: 174
Здравейте на всички.Предстои ни пътуване до Гърция и незнам трябва ли на детето да се вади задграничен паспорт или можем да минем границата и с акта за раждане на детето,моля мами който вече са минавали границата да ми обяснят как става.Благодаря ви предварително

# 243
  • Мнения: 4 111
Здравейте на всички.Предстои ни пътуване до Гърция и незнам трябва ли на детето да се вади задграничен паспорт или можем да минем границата и с акта за раждане на детето,моля мами който вече са минавали границата да ми обяснят как става.Благодаря ви предварително


Задължително е ваденето на задграничен паспорт на дете. Ако пътува с единия родител трябва и пълномощно от другия, акт за раждане е нужен, когато родителите са с различна фамилия. И да го вземете - не тежи. Нужно е въпросния акт да е преведен и легализиран във външно министерство (използвайте услугите на фирми, предлагащи превод и легализация). Но ако сте женени, ще пътувате тримата заедно и сте с еднаква фамилия - няма нужа от акта за раждане. Лек път!

# 244
  • Мнения: 132
Да, паспорт е задължителен. Аз скоро проверявах - иска се снимка на бебока, копие от акта за раждане, удостоверение за постоянен адрес от общината по местоживеене и присъствие и на двамата родители и на бебето при подаване на документите.

# 245
  • Мнения: 4 111
Ще добавя, ако пътуването е скоро - побързайте с подаването на документите за паспорта, защото приемат само с обикновена поръчка щом е първи паспорт за дете. Установи се, че навсякъде е различно, но често пращат кварталния полицай до дома ви (адресът, който сте посочили за постоянен) за справка. На нас ни пратиха. С връзки взехме паспорта за 2 седмици. Ако не живеете на постоянния си адрес, трябва да се регистрирате там (майката), където живеете като настоящ адрес, след това да подадете в общината заявление за адреса на детето (постоянен и настоящ) и като подавате документите за паспорт, заедно с това заявление (което общината ще ви върне) трябва да кажете къде познават детето - примерно само на настоящ адрес. Такъв беше случаят при нас. Проблемът е, че адресната регистрация на детето е същата като тази на майката до навършването му на пълнолетие.

# 246
  • Мнения: 558
Надявам се,наистина да се захлади при вас...тук показваха апокалиптични картини:горящи гори,къщи,църкви,евакуирани хора....а тук вали ли вали,температури около 20 градуса Sad из англия наводнения....понякога ме дострашава...
В момента гледам репортаж за Анталия/Аланя и си мечтая сега да съм там,а не тук при дъжда...

Весела събота и неделя Simple Smile
http://youtube.com/watch?v=omFdpnSu57U&mode=related&search=

Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 12:24 от pepelja6ka

# 247
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Това си говорехме снощи и мъжа ми, тази година половин Европа изгоря, а другата половина се наводни. Най на сметка е да си производител на плодове и зеленчуци в Южна Америка, но пак добре че ги има, та ще ни изхранят зимата Wink.

Това за полицейската проверка по домовете, за София не важи, освен ако не е нещо ново от 3-4 месеца. Така че цялата разправия с адресните регистрации и пререгистрации  на майката отпада. Пък и ми е чудно, ако пратиш детето при баба му, какво става, отказват му паспорт ли. Чудят се каква глупост да измислят и как да ангажират в работа кварталните.
Да добавя, че има и бърза и експресна поръчка и за първи паспорта на деца под 14г.
http://www.mvr.bg/Guide/new_BG_documents_10.htm

Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 12:34 от Тeopr

# 248
  • Мнения: 4 111
Тeopr, ако детето е при бабата, майката и прави настоящ адрес при бабата и съответно на детето, след което посочва, че детето го познават само на настоящ адрес, за да мине тази проверка. Казах, че навсякъде е различно. Имаше специална тема за това и се оказа, че на малко места не правят такава проверка, а на още по-малко места паспорта става за по-малко от седмица.

pepelja6ka, благодаря за хубавата песен! Весели почивни дни!

# 249
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Закон за българските документи за самоличност, в закона ясно е написано какво се изисква за издаването на паспорт (чл.46). Както и не мога да разбера как може някой държавен служител да ми откаже бърза или експресна поръчка след като и тя е регламентирана по закон.
Всичко важи или за всички населени места или не важи, все пак е закон. Трябва да сме наясно с правата си и да ги отстояваме.


# 250
  • Мнения: 4 111
Тeopr, много си права. Но все пак да не забравяме, че говорим за България. Там може.  Sad

# 251
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Лилянчо , знаеш ли, възмущавам се, когато един държавен служител "коли и беси" без да се интересува, че затруднява хората, които му плащат заплатата. Да накараш родителите на едно дете да преминат през куп бюрократщини без смисъл само за да извадят един паспорт Close............, но защо ли се изненадвам все още.

# 252
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
Здравейте,
при издавнето на паспорта на Алекс ме попитаха дали искам бърза поръчка или обикновена.Аз исках обикновена,понеже имахме време,но не беше проблем и бързата.Имаше разминаване между настоящия и постоянният ми адрес,но не ми направиха проблем и от това.На летището само българските митничари ми поискаха акта за раждане,който не беше нито преведен,нито легализиран,гръцкият митничар едва погледна паспортите и ни пусна.Не знам късмет ли съм имала или най-накрая започва да си личи,че сме в Европейският съюз,където правят всичко възможно да улеснят пътуването на хората.
 Лилянчо много е трудно да се вземе решение,особено когато сте с малко дете.И ние бяхме така когато трябваше да решим за Солун,но при нас нещата с преместването се провалиха достатъчно рано,за да не се окажем на улицата с бебе.Каквото и да решите ви пожелавам успех.
Тук малко се захлади(подухва ветрец) и сме по-добре.Приятна и прохладна седмица!

# 253
  • Мнения: 4 111
det, ти си такава симпатяга, че не се учудвам от попътния ти вятър!  Wink
Благодаря ти за хубавите думи, но се отказахме. Ако бяхме само двамата щяхме да рискуваме. Претеглихме плюсовете и минусите и решихме да останем тук, засега.
Весел ден на всички!   bouquet

# 254
  • Мнения: 514
Виждам пак болна тема сте подхванали.
Ние се прибираме за България следващия вторник. Следователно ни трябва пасаван за Алекс. Цяла седмица се опитвам да открия консула ама нъцки. Много съм ядосана, всички служители в посолството ни са нелюбезни, вадя им с ченгел думите от устата. Ще се оплача от тях, но не знам къде. Дали не е в Министерството на външните работи.  newsm78

Ние се прибираме с кола, но, за да не се врем в лудницата решихме да оставим колата на пристанището, а до посолството да отидем с метрото. Можете ли да ми кажете коя е спирката и с кой номер се ходи до там?

Целувки на малките сладури, а на бременеещите прохладно лято  Hug

Общи условия

Активация на акаунт