Прекалено скъп подарък, или не..?

  • 8 975
  • 108
  •   1
Отговори
# 60
  • Русе
  • Мнения: 111
Янита, всъщност винаги досега всеки един РД на Криси е бил много пищно отпразнуван - много деца, роднини, приятели. До 7-та й година го планирах аз, а оттогава досега тя сама решава как да го организира. Тази година понеже навършва 13 г. - от суеверие, решихме да го отпразнуваме само в тесен семеен кръг. Поканили сме на вечеря и семейството, което се сдоби със син в деня, когато Криси се роди. Това ще бъде една изненада за двете деца - не са се виждали от бебета ... Планирала съм сутринта да я изпратя малко да се поразходи из квартала, а аз през това време ще украся стаята й с балони, ще сложа навсякъде /не само по стените - но и в дрехите й, в шкафа, в портмонето, в домашните  чехли/ - листчета с различни пожелания и описание на весели случки от нейния живот досега. Що се отнася до подаръка на Криси - ние с татко й я попитахме с какво да я зарадваме. Тя пожела хубав тоалет и луксозно бельо. Желанието й вече е изпълнено. /Иска да си направи косата на кичури - но това определено няма да й позволя/. И така е всяка година - каквото е поискала - това сме й купували. А подаръкът от страна на родителите на съпруга ми винаги е бил злато - колиета, обеци, гривни - ако ги сложи всичките на себе си ще заприлича на коледна елха.
Май много дълго стана това обяснение - но истината е, че с Криси се провалихме като родители....

# 61
  • Мнения: 22 473
Доста интересни дебати се развиха по темата. Изобщо за ползата от подаръците, дали на един рожден ден трябва да се подари скъп подарък, или не и т.н.

Доста родители бяха и на мнение, че телефонът не е най-подходящият подарък за дете на 13г независимо дали струва 450лв или много по-малко.
Мога да дам пример с мои много близки хора и техният син на 15г. Не живеят в БГ, а в държава, в която уж се спазва ред и дисциплина. Купуват те на сина си телефон, за да могат да го чуват когато те са на работа. Детето прибирайки се от училище един прекрасен ден бива нападнато от друга група деца, бият го и му взимат телефона. Момчето е високо, едро и със сигурност би могло да се защити.
Е, след тази случка детето е травмирано, страх го е да излезе навън да си играе и не иска и да чуе отново за телефон.

При положение, че в България постоянно по новините слушаме за какви ли не случаи на побои и издевателства над ученици в самите училища дори, по какви ли не случаи - то доколко са разумни тези баба и дядо, които желаят да подарък такъв подарък.
Тук не става въпрос толкова до пари, а до малко отговорност.
Ами хубаво, баба и дядо са, обичат внучката си, но в крайна сметка трябва да се съобразяват с някой неща. Ако това не са родителите, то поне с обстановката и какви последици би могло да има нещо подобно.

Аз лично не разбирам това бабата и дядото да се правят на герои и да засипват децата с какви ли не подаръци. Детето си има родители и ако те не могат в даден момент да си позволят нещо, това не означава, че трябва да се компенсира дори от бабата и дядото. Трябва да се знае от децата, че не винаги човек има възможност да си позволи всичко.
А това, че има рожден ден изобщо не оправдава бабата и дядото.
Има къде по-интересни неща, с които могат да се стимулират знания, заинтересованост и т.н. у едно дете и за които могат да си дадат парите щом толкова искат.

# 62
  • Мнения: 6 164
Аз мога да ти кажа за още доста случки с пребити ученици от свои съученици и без да е причина кражбата на телефон. Всички гледаме новините, какво става в последно време. Може би да не пускаме и децата на училище?
Моя колежка от университета я нападнаха и й взеха чантата, ами да не носим и ние телефони и чанти?
Дъщеря ви иска луксозно бельо, а не й давате да носи телефон? Аз не мисля, че е толкова малка. А рисковете винаги съществуват, това с кражбата е по-скоро поредният опит да оправдаете действията си. Очевидно е, че не искате този подарък, по някаква ваша си причина. Тогава дебатът е безсмислен.

# 63
  • Мнения: 22 473
Не става въпрос за това да не пускаме децата си на училище и да не носим чанти и т.н., а да се грижим доколкото се може за безопасността им.
Аз когато ходех на училище много рядко се чуваше за такива случки - интересно ми е защо. Може би защото не се ходеше на училище, за да се демонстрира колко пари имат родителите и какви телефони са ни купили.

А луксозното бельо което са купили родителите и едва ли е било сутиен и прашки. Макар и да слушам как на 5годишни деца се купува подобно бельо.

# 64
  • Мнения: 6 164
Ама това не е малко дете, аз съм виждала и първолаци с телефони, това е девойка, по гаджета ще ходи, ако не ходи вече, аз на 14 вече ходех, пък сега като знам, че още от по-рано се отракват... Според мен повечето ограничения правят по-лощо, но всяка майка си преценява.
Според мен ще е различно, ако няма телефон, отколкото ако има. Връстничките й имат ли, знаеш ли 5ia?

Mirama, винаги се е случвало това. Не заради телефони, но за друго все е имало кражби и побоища. А и повече кражби имаше като бяха все още нещо ново джиесемите, сега няма някой, който да няма.

# 65
  • Мнения: 6 164
Май много дълго стана това обяснение - но истината е, че с Криси се провалихме като родители....

Айде сега приказки...
Първо никога не е късно да възпиташ детето си. В момента тя все още няма изградена ценностна система и е моментът, в който вместо да се предаваш, трябва да седнеш и да поговориш с нея, като със зрял човек.
Второ всичко, което иска дъщеря ти е напълно нормално за момиче на нейната възраст. И кичурите и може и обеца на пъпа да поиска скоро да си сложи. Кажи й да почака до 16 и точка. Laughing

# 66
  • Мнения: 1 113
Петя, започвах да пиша и се отказвах. До сега. Стана ми мъчно за горчивината, с която говориш за възпитанието на детето си. Може би искате прекалено много от нея, знам ли.
Иначе бих подкрепила Янита на 100 %. Това не е награда за добре свършена работа от нейна страна - това е подарък за рожден ден. Мисля, че най-лошото, което можеш да направиш е да го ползваш ти, а да й дадеш твоя (видях, че има и такива съвети). Още повече, че дъщеря ти навлиза в пубертета и може би е по-важно да съхраниш връзката дете-майка, отколкото да се опитваш да покажеш, че все още вкъщи решенията вземате вие със съпругът ти, на всяка цена.

Мога да те поздравя за начина, по който си решила да направиш РД. Мисля, че детето ти ще го оцени. Ако не сега, то след някоя друга година. Ще си спомня точно твоите бележчици, а телефона надали ще го ползва (а може и марката му да не помни).

# 67
  • София
  • Мнения: 44 229
аз пък не виждам проблем,
детето има празник и независимо колко е послушно, мъързеливо или егоист, то си е вашето дете и внуче на баба си и дядо си и разбира се заслужава подаръци...какво няма да я оставите без защото била мързелана и готована....
това са подаръци, а не награди за свършена през годината дейност...
Това, че може да го изгуби или да й го откраднат е смешен довод, това може да стане и на 20 и на 30 и на 70 години да е, няма да е нито по приятно ако го изгуби, нито по-малко стресиращо, ако я оберат на улицата.

А като искате да си седне на д-то да учи догодина обещайте й нейн компютър, нали мечтае за него, ще й е добър стимул...

а това, че обичате дъщеря си и и угаждате и тя е щастлива не мисля, че е провал, напротив....радвайте си се и се глезете, защото нали знеш, сл4д някоя др година, тя ще е мама, ще си има семейство, съпруг, же живее другаде....използвайте времето докато още е вашето малко момиче..Simple Smile

Последна редакция: пт, 20 юли 2007, 17:34 от bubu_to

# 68
  • Мнения: 323
да добавя ... или да й го счупят (имаше такава тема)

Наистина не знам как бих постъпила. Но си много права! Мисля, че мъжа ти трябва да се заеме по въпроса. Неговата дума ще има по-голяма тежест, а и може д аси позволи по-остър тон без особени последствия  Peace

Нека пак да отидат толкова пари за подарък, щом искат, но да е нещо полезно- курс по език, абонаментна карта за спорт, за списание, за нещо развиващо....и с останалата част да й купят глезотийки- блузки, бижута и всякакви там финтифлюшки, които биха й харесали. Или пък по-евтин телефон  Wink

Но определено от сега децата се учат кое е ценно и кое не. При такива подаръци, как после да не се възмущаваме, че момичетата търсят скъпите коли, парфюми и т.н., и залитат в неправилна посока  Thinking
Peace

# 69
  • Мнения: 22 473
Не знам моите схващания ли нещо не са в ред, или сега се живее в такова време.
В къщи компютъра винаги е бил един - независимо от това, че баща ми си изкарва парите с него и аз за първи път седнах на компютър на 3г. Никога не е ставало въпрос да се купи компютър лично за мен, или за сестра ми.
До компютъра имат равен достъп всички в къщи. Когато на някой му трябва, сяда и си върши работата. Когато се освободи, може да седне друг член от семейството.
Аз лично не виждам смисъл да се купува специално компютър за детето, защото после пък се появяват теми как децата не стават от компа и играят само на игри.

Извинявам се за отклонението от темата.

# 70
  • Мнения: 4 451
Честно да си кажа и на мен ми се вижда прекалено скъп подарък за дете на 13г. Не бих позволила. Ако са решили да заделят такава сума за подарък, не е ли по-добре да се купи по-евтин телефон, или нещо друго, което би зарадвало детето, а останалата сума би могла да се пази и един ден като поиска да си купи нещо или просто и потрябват, да има от къде да вземе. Да знае, че баба и дядо са и помогнали в този момент.

# 71
  • Мнения: 1 172
Добре де, защо обръщате толкова внимание на цената на подаръка? Кой ги дава тези пари? Нали не излизат от вашия джоб? Нали не сте изнудили хората да купят този подарък? Нали сте ги запознали с всички рискове? Нали всичко е доброволно, и с едничката цел да ощастливи внучето.

Като ви чета идеите, почвам да се чудя аз да се гръмна ли, че обзавеждането в стаята на детето е май най-скъпо от всички мебели у нас? Или да върна този подарък, понеже детето е малко и не може да опази такова обзавеждане? Или да си го взема за мен (добре ми пасва, м/у другото), пък да оставя обзавеждането за спалнята на дечко? Или да заключа детската стая, за назидание на бабата и дядото, дръзнали да дадат толкова пари? 
Абе я най-добре да го пратя мъжа ми да си каже тежката дума. К'во си мислят тези баба и дядо? Че те ще правят по-скъпи подаръци от мен ли?

Къде е разликата? Говорим за подарък, не за заслуги. Говорим за желанието на големи хора да направят този подарък.

Честно, все повече се убеждавам, че няма угодия. Ако иде свеки с малък подарък - лъсват темите за евтините боклуци, замазването на очи, свидливостта и т.н. Ако иде с хубав, скъп и желан подарък - е, пак не става.

# 72
  • Мнения: 524
Защо се палиш, нали това е форум, ние си казваме мнението, пък маминка ще си реши какво да прави, хора сме разни разсъждаваме по различен начин, ако бяхме еднакви, нямаше да е интересно. Пък не само обзавеждане, ами и жилище ще приема, само да ми предложат.

# 73
  • Мнения: 2 792
Четвърто - с нищо досега не е показала, че наистина заслужава такъв подарък - страшна мързелана, готованка и егост е /вината за това е изцяло на мен и съпруга ми/.
Всичко това те много добре го знаят, обаче държат да й купят този телефон. Аз ли нещо бъркам, или те? Вие как бихте постъпили?
  Отговарям без да чета мненията, за мен това е достатъчен мотив, да взема телефона, който аз преценя и за парите, които аз преценя, без да ме интересува кой е най-модерния в момента и така нататък.Още повече, че съм абсолютно против в правенето на прекалено скъпи подаръци, когато някой няма реална преценка за стойността на вещите, а такава се придобива, когато започнеш сам да си изкарваш парите. Т.е. аз телефон за 450 лв., не бих подарила.
  Сега се зачетох, че става дума за бабата и дядото, ама вярно въобще не чета.  Щом дъщеря ти иска компютър за себе си, защо не ги подработиш в тази насока, ще е супер подарък от където и да го погледнеш.
  Аз си имам принцип (може да е смешен за вас) цените на нещата се обсъждат, само когато се подаряват директно от родителите и то не за рождени дни, а принципно, всички други подаръци са подаръци, т.е. нямат оценима стойност за детето. Така че ако някой от бабите или дядовците ми заяви, че е заделил или възнамерява да изразходва по-голяма сума за подарък, ще му помогна да избере по-добрия.

Последна редакция: сб, 21 юли 2007, 00:12 от Кифлата

# 74
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз не бих се дърпала.
Това са си отношения между детето и тях.
Гледай на телефона като на обикновена вещ. Абстрахирай се от цената.

Ако го затрие/счупи просто няма да го има.
Какъв е проблема?

НО пък, ако тя иска нещо друго - нека сподели с тях и да се резберат по между си.

Общи условия

Активация на акаунт