Кажете си рецептите за любимите кексове?

  • 30 486
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 724
Страхотни рецепти smile3501!
Ето и моята любима:
     Маслен кекс
Продукти 125 гр меко масло/ не стопено/.
2 ч.ч .захар
4 яйца
1 непълна ч.ч. кис мляkо
1 бакпулвер
2 и половина ч.ч .брашно
3 ванилии, 1 с .л. какао на прах
1 ч.ч. орехи /може и без тях/
Мекото масло се разбива със захарта, прибавят се едно по едно яйцата, киселото мляко ,заедно с бакпулвера, ванилията и накрая брашното .Отделя се една трета и се оцветява с какаото.
Кексовата форма се намаслява и се пудри с брашно .Изсипва се едната светла част, после кафявата и накрая- втората светла смес.
Отгоре се слагат орехите. Пече се в умерена фурна, проверява се за готовност с клечка за зъби.
След като се извади от фурната ,се обръща в чиния и може да се поръси с пудра захар, ароматизирана с ванилия на прах.
Ето вариант с и без пудра захар:
 
 

# 46
  • Мнения: 812
Estir опитах да ти я изпратя на ЛС, но не става. Извинявам се, че не е по темата, но искам да помогна...
Гевречетата са  от козуначено тесто. Без значение по каква рецепта, те са горе - долу еднакви, с различни добавки. Съвсем обикновено козуначено тесто, без стафиди и кори от лимон или портокал. Меся го в машината и не го изчаквам да втаса, а само 10 -тина минути да се поотпусне.
Разточвам на кръг с дебелина 0,5 см. Режа с винена чача кръгчета, а вътрешния отвор с напръстник (шивачка съм - импровизирах) Пържа в маслена баня. Предварително нарязвам всички гевречета, защото много бързо се зачервяват и няма време да се правят в движение. Още топли ръся с пудра захар.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 090
Бързам да си кажа моята рецепта, после ще прочета и останалите Embarassed
4 яйца
1и1/2 ч.ч захар
ок.2/3 ч.ч.олио
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода
брашно - около 2 ч.ч. може би, не съм сигурна, защото слагам на око Blush
2-3 с.л. какао
Първо отделям белтъците от жълтъците и ги прибирам в хладилника. Разбивам жълтъците със захарта, добавям олиото, киселото мляко със содата и накрая брашното, с което гледам да не прекалявам. След това вадя белтъците от хладилника и ги разбивам на сняг (според майка ми това играе роля за пухкавостта). Добавям ги към сместта, като не бъркам прекалено интензивно, за да не излезе въздухът. Може да се добавят и ванилия, и лимонова кора. Разделям на 2 части и в едната добавям какаото. След това в набрашнена форма сипвам първо от "бялото" тесто, после от кафявото, накрая пак от бялото и ги размесвам с един нож. Пека около 20-30 мин първо на 220 градуса, а после на 180.
Това е първият десерт, който усвоих и се харесва на близките ми, затова побързах да си го похваля. Wink Надявам се да не повтарям нечия друга рецепта! Hug

# 48
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Estir опитах да ти я изпратя на ЛС, но не става. Извинявам се, че не е по темата, но искам да помогна...
Гевречетата са  от козуначено тесто. Без значение по каква рецепта, те са горе - долу еднакви, с различни добавки. Съвсем обикновено козуначено тесто, без стафиди и кори от лимон или портокал. Меся го в машината и не го изчаквам да втаса, а само 10 -тина минути да се поотпусне.
Разточвам на кръг с дебелина 0,5 см. Режа с винена чача кръгчета, а вътрешния отвор с напръстник (шивачка съм - импровизирах) Пържа в маслена баня. Предварително нарязвам всички гевречета, защото много бързо се зачервяват и няма време да се правят в движение. Още топли ръся с пудра захар.

Нещо като понички с козуначено тесто, мерси!   bouquet

# 49
  • Мнения: 812
Estir Не знам защо, но не мога да ти я изпратя на ЛС. Дава ми, че си запълнила лимита си.
Ето, заповядай:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=215043.340

# 50
  • Мнения: 274
В общи линии и моя е близък до другите, само пропорциите му са малко по-различни:
5 яйца /задължително със стайна температура! Понякога заради студена смес кексът не бухва!/
1 1/2 ч.ч.захар
3/4 ч.ч. олио
1 ч.ч. кисело мляко + 1/2 ч.л. сода за хляб
2 1/2 ч.ч. брашно + 1 бакпулвер.
Технологията е ясна - яйцата със захарта, след това олиото на струйка, да поеме. И тук идва разликата - баба ми винаги слагаше първо брашното, а накрая млякото със содата. Отделям 1/3 и оцветявам с какао, а в останалото тесто слагам ванилия, настъргана лимонова кора и сока на половин лимон. Това е.Simple Smile

# 51
  • Мнения: 416
         Ето и моята рецепта, която знам от мъжа ми (а той от баба си и т.н.)

       4 яйца
       1.5 ч.ч. захар
        6 с.л. олио
       1 ч.ч. кисело мляко
       1п. бакпулвер
       1/2 ч.л. сода
       2.5 ч.ч. брашно
       1 ванилия
       кората на 1 лимон
       какао и орехи по желание

   Яйцата се разбиват със захарта. Прибавят се олиото и киселото мляко (в него си слагам содата да кипне), после брашното, заедно с бакпулвера и накрая ванилията и лимонената кора. Аз слагам само какао заради децата (много не го тачат с орехи). Бързо се прави и става много вкусен..  Simple Smile
 

# 52
  • Мнения: 1 117
Любими са ни два кекса:трицветния кекс и медно-ябълковия кекс , чиято рецепта е на Морена.
Правя още един, който е елементарен и за спешни случаи Simple Smile

# 53
  chefНали всички сме се убедили, че българските кексове по принцип са много тестени. Чуждестранните не са такива. За да е пухкав кексът, трябва брашното два пъти да се пресее.
Аз имам един такъв, който на вкус е като шоколад. И друг, който е странен с това, че съдържа чер пипер и бахар.
Имам си и начин да правя кекс, който е заместител на баклава. Той е с четири чаши орехи.

# 54
  • София
  • Мнения: 6 090
Ех, дай насам някоя рецепта де, така само си представям и се облизвам!! Grinning

# 55
  • Вече на село
  • Мнения: 569
  chefНали всички сме се убедили, че българските кексове по принцип са много тестени. Чуждестранните не са такива. За да е пухкав кексът, трябва брашното два пъти да се пресее.
Аз имам един такъв, който на вкус е като шоколад. И друг, който е странен с това, че съдържа чер пипер и бахар.
Имам си и начин да правя кекс, който е заместител на баклава. Той е с четири чаши орехи.


Е, не е честно, като си казала а, кажи и б. Давай всички рецепти - да не гадаем  Praynig

# 56
  • На небето
  • Мнения: 5 530
  chefНали всички сме се убедили, че българските кексове по принцип са много тестени. Чуждестранните не са такива. За да е пухкав кексът, трябва брашното два пъти да се пресее.
Аз имам един такъв, който на вкус е като шоколад. И друг, който е странен с това, че съдържа чер пипер и бахар.
Имам си и начин да правя кекс, който е заместител на баклава. Той е с четири чаши орехи.


Така ли става пухкав кекс, като се пресява брашното. Аз защото ги обичам пухкави, но все не мога да ги направя такива.   newsm78

# 57
  • София
  • Мнения: 6 090
Аз пък си държа на теорията за разбитите на сняг белтъци, които се добавят накрая, това за пухкавостта... Wink Може би и пресяването има значение!

# 58
  • Мнения: 47 988
без грешка:
6 яйца
3 ч ч брашно
2 ч ч захар
1 ч ч вода
1/2 ч ч олио
бакпулвер
ванилия и др подобни по желание
може да се сложи какао в половината смес
всичко се разбива с миксер и се изсипва в кръгла форма
пече се 45 минути на 190 градуса, след 15 минута се покрива с вестник отгоре за да не прегори

друг кекс:
в намаслена тавичка се нареждат 1 пакет бисквити, отгоре се нареждат 3-4 ябълки на филийки или настъргани, може и канела и орехи, или пък други плодове ако няма ябълки, например тиква
отгоре се изсипва смес от:
1 ч ч брашно
1 ч ч захар
1 бакпулвер
4 яйца
няколко лъжици олио
всичко разбъркано с миксер и се изсипва върху ябълките
важно е отдолу тавичката да е обилно намаслена
в началото сместа изглежда много малко и гъста, но после си бухва екстра
пече се около 30-40 минути

тези две рецепти никога не са ме разочаровали

# 59
  • Мнения: 2 724
Според мен зависи и от пресяването на брашното,и от разбитите белтъци.
Kато се замисля  Thinking,май зависи и от съставките.
Cещам се за една рецепта, която винаги дава отличен резултат- дебел и пухкав кекс.
За любопитните-ето я:
   Кекс с гореща вода
 2 и половина чч. захар
8сл. олио
17 суп .лъж. вряла вода
2 ванилии
1 бакпулвер
3 чч. брашно
5 яйца
Яйцата се разбиват със захарта ,прибавя се олиото, водата- лъжичка по лъжичка, ванилията, бакпулвера и брашното.
Една част може да се оцвети с какао .Може да се прибавят и орехи.
Пече се в умерена фурна и още топъл се поръсва с пудра захар.
Може да се направи бяла глазура от прясно мляко и пудра захар или от разтопен шоколад.

Общи условия

Активация на акаунт