Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 6 569
А пък тия дето се осигуряват на едно, а получават друго?... Според мен при такъв данък ще ги осигурят на реална заплата....
това е главната идея, да изкарат тъмната икономика на светло и резултатът като цяло ще е повече събрани данъци и осигуровки, дори при доста по-малка данъчноосигурителна тежест.

# 46
  • Мнения: 2 697
Добре де, ами като е толкова хубаво за всички, що не са го въвели досега?  newsm78
Щото ще хвръкне акцизът, митата и т.н. И ще настане вой в министерските среди защо отпуснатите им пари от бюджета са толкова малко, пък те имат спешна нужда от ремонти на кабинети, нови коли ...  Grinning

Както и ще има вой от тези на минимална заплата, защото има немалък процент хора, които работят за смешни пари. И при това положение сега на 200 лв сметнете колко са 10%. Не завиждам на хората в това положение - това с премахването на осигурителния минимум е поредното прецакване на най-бедната част от българите. Поне като ще мрат, да мрат по-скоро и със сигурност. Направо ми се гади вече от тия безмозъчни в т.н. "правителство" #2gunfire
Само че, така или иначе, със сигурност ще има изключително доволни от управлението им, коите ще отбелязват такива върхове в тези години, като главозамайващото повишение на столевови пенсии с 10 % ooooh!..Само че това, което виждам и не ме изненадва особено е, че като цяло средностатистическият българин гледа не по-далеч от собствената си градинка, така че нищо чудно пак да бъде преизбрано това абсурдно правителство Sick

# 47
  • Мнения: X
Направо ми се гади вече от тия безмозъчни в т.н. "правителство" #2gunfire[/color]
Няма угодия Whistling

# 48
  • Мнения: 2 697
Направо ми се гади вече от тия безмозъчни в т.н. "правителство" #2gunfire[/color]
Няма угодия Whistling

Така е, zizitop,

За моя джоб промените идват екстра, но...освен мен в тази страна има и адски бедни хора, от чиито джобчета ще се измъкват съвсем законно левчетата им. И никакви "реиндексирания" на заплатите в бюджетния сектор не могат да повишат заплатите на най-ниско платените в частния сектор.

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А пък тия дето се осигуряват на едно, а получават друго?... Според мен при такъв данък ще ги осигурят на реална заплата....
това е главната идея, да изкарат тъмната икономика на светло и резултатът като цяло ще е повече събрани данъци и осигуровки, дори при доста по-малка данъчноосигурителна тежест.
Аз нещо не стоплям. Пак ще осигуряват на по-малка заплата, защото данъкът на 200лв. е 20лв., а на 500лв. е 50лв. Къде е далаверата да се пише по-голямата заплата?

# 50
  • Мнения: 2 697
Аз нещо не стоплям. Пак ще осигуряват на по-малка заплата, защото данъкът на 200лв. е 20лв., а на 500лв. е 50лв. Къде е далаверата да се пише по-голямата заплата?

Да, то е ясно, че ще се осигуряват на по-малката заплата, разликата е, че сега тези 20 лв (примерно) от всеки ще влизат задължително в хазната, а преди при осигуряване на минималната заплата просто се попадаше под осигурителния минимум...
Властоимащите се правят на хитри, но сивата икономика като феномен просто няма как да изчезне. Най-малкото това не е начинът, все пак големите злоупотреби стават с големи суми, но това е друга тема ooooh! Обикновени предизборни манипулации...

# 51
  • София
  • Мнения: 6 365
олеле, Боже!
3 страници писания на интелигентни жени, които не могат да направят една елементарна аритметична сметка и да разберат едно елементарно нещо... удивена съм колко много от вас не са наясно с парите, които получават, и които им се удържат.


промяната касае данъкът върху общия доход на физическите лица. това е данък, който плащате всички върху получените възнаграждения (освен, ако не получавате под минималния необлагаем доход). няма нищо общо с осигуровки.
преди процентът на този данък нарастваше стръмно с нарастването на облагаемата сума. казано простичко - колкото повече пари получаваш, толкова повече данък ти удържат. затова хората масово се подписват за минимална заплата, а на ръка получават по-голяма сума.

е, сега въвеждат т.н. плосък данък върху общия доход - колкото и пари да получаваш, все ще платиш данък в размер на 10% от дохода си.
това е добре за хората с високи заплати, не е добре за хората с ниски заплати.

и за финал да повторим уводната теза - не бъркайте, моля, данък общ доход с осигуровки. прочетете си фиша за заплатата! Simple Smile

# 52
  • София
  • Мнения: 6 365
Не завиждам на хората в това положение - това с премахването на осигурителния минимум е поредното прецакване на най-бедната част от българите. Поне като ще мрат, да мрат по-скоро и със сигурност. Направо ми се гади вече от тия безмозъчни в т.н. "правителство" #2gunfire

говориш глупости.

няма такова нещо като "премахване на осигурителния минимум". такава каша ти е в главата, че е направо нетактично да обвиняваш правителството в безмозъчие. Simple Smile
вземи първо се запознай поне отгоре-отгоре с понятията, които използваш за критика.

# 53
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
jam, благодаря, че разясни. Не се вихри толкова, не сме длъжни да знаем данъците, тяхното изчисляване и осигуровките.

Редактирам си последното изречение, аз съм се объркала с датите.
Май трябва да лягам вече Tired

# 54
  • Мнения: 1 299
Аз доколкото разбрах няма да махнат осигурителния минимум, а ще го вдигнат по-висок....например ако сега е 200, ще стане 300 (примерно)

jam , недей така...не всички разбираме, за това питаме. Все пак хора учат 5 години, за да станат икономисти...аз съм учила за друго и питам....

И един въпрос към осведомените имам: В началото на темата се спомена дата 01.08. тази година, а други говориха за 2008г. Последно от кога ще е този данък?

от 01.01.2008

# 55
  • Мнения: 2 697
Аз доколкото разбрах няма да махнат осигурителния минимум, а ще го вдигнат по-висок....например ако сега е 200, ще стане 300 (примерно)

Да, Ланфеарче, грешката беше моя - става дума за необлагаемия доход за плащане на ДОД Wink

няма такова нещо като "премахване на осигурителния минимум". такава каша ти е в главата, че е направо нетактично да обвиняваш правителството в безмозъчие. Simple Smile
вземи първо се запознай поне отгоре-отгоре с понятията, които използваш за критика.

Драга jam, мога да приема критика към мнението ми при две условия - компетентност (тук е ок) и прости комуникативни умения (тук не е ок) и недоумявам как толкова интелигентна дама като Вас (за разлика от всички изписали тези 3 страници) може да проявява такова мило отношение към събеседниците си в случая? Познато ли Ви е какво значи комуникативното умение? Учи се. Има време. Макар че...добре е да е усвоено преди да се започне изява по форуми.

По темата - всъщност, ти вече сама сте повторили мнението ми, радвам се, че мислим така сходно Wink


това е добре за хората с високи заплати, не е добре за хората с ниски заплати.

Тооочно така - това пишат и в "Дневник" - "От мярката най-ощетени ще останат хората с доходи между 200 и 300 лв., които са и най-голямата група, затова се предвижда промяна в начина, по който се формират заплатите им, за да не се стигне до негативна промяна в доходите им."

Ето това беше и моят въпрос - как точно ще се промени начинът на формиране на заплатите в частния сектор, примерно? За държавния ми е ясно, но тях никой не ги и мисли.

Между другото, имам поне още 100+ основания да нарека всичко това една предизборна манипулация на едно безмозъчно и продажно до безбожие правителство. Очевидно е до очеизваждане, но отчитам факта, че аз съм идеалист, а те вече са малко.

# 56
  • Мнения: 3 344
Аз като абсолютен лаик в икономическите въпроси да попитам защо се приема, че въвеждането на този плосък данък ще ощети хората с по-ниски доходи?
Доколкото разбирам, необлагаем минимум ще продължи да съществува. Тоест тези, които са с най-ниски доходи, няма да бъдат засегнати от новия вид данък.
Тези с високи доходи ще бъдат облагодетелствани, защото данъкът, който държавата определя и събира върху възнагражденията им, ще бъде два пъти по-малко.
И остава една група, да я наречем средна, от които също ще се събират 10 % данък. И въпросът, който изниква е - какъв данък се събира от тях в момента?
По-малък ли е от 10%, за да приемем, че ще бъдат ощетени?

# 57
  • Мнения: 5 539
Тони, казаха, че се премахва т. нар. необлагаем минимум. Тоест, ако преди получаващите 180 лв. не са плащали ДОД, сега ще плащат ДОД в размер на 10% от заплатата си.

Иначе казано, ДГД бедните Confused

# 58
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Как стои въпросът с работещите пенсионери?
До момента имаха право на около 2700 годишно необлагаеми.

# 59
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз нещо не стоплям. Пак ще осигуряват на по-малка заплата, защото данъкът на 200лв. е 20лв., а на 500лв. е 50лв. Къде е далаверата да се пише по-голямата заплата?

Започни да четеш отначало. Обяснено е на стр 1  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт