Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз нещо не стоплям. Пак ще осигуряват на по-малка заплата, защото данъкът на 200лв. е 20лв., а на 500лв. е 50лв. Къде е далаверата да се пише по-голямата заплата?

Да, то е ясно, че ще се осигуряват на по-малката заплата, разликата е, че сега тези 20 лв (примерно) от всеки ще влизат задължително в хазната, а преди при осигуряване на минималната заплата просто се попадаше под осигурителния минимум...
Властоимащите се правят на хитри, но сивата икономика като феномен просто няма как да изчезне. Най-малкото това не е начинът, все пак големите злоупотреби стават с големи суми, но това е друга тема ooooh! Обикновени предизборни манипулации...

А какво трябва да се направи? Сигурно знаеш?
Сивата икономика няма никога да изчезне. Въпросът е какъв е дела й.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 952
Както и ще има вой от тези на минимална заплата, защото има немалък процент хора, които работят за смешни пари. И при това положение сега на 200 лв сметнете колко са 10%. Не завиждам на хората в това положение - това с премахването на осигурителния минимум е поредното прецакване на най-бедната част от българите. Поне като ще мрат, да мрат по-скоро и със сигурност. Направо ми се гади вече от тия безмозъчни в т.н. "правителство" #2gunfire
Само че, така или иначе, със сигурност ще има изключително доволни от управлението им, коите ще отбелязват такива върхове в тези години, като главозамайващото повишение на столевови пенсии с 10 % ooooh!..Само че това, което виждам и не ме изненадва особено е, че като цяло средностатистическият българин гледа не по-далеч от собствената си градинка, така че нищо чудно пак да бъде преизбрано това абсурдно правителство Sick[/color]
Много емоционално, но аз не разбирам идеята ти. Може би ти не си схванала, че хората с ниски доходи няма да бъдат ощетени, тъй като никоде не се говори за премахване на осигурителния минимум, а и това технически няма нищо общо с плоския данък. Ако има, то е в много по-широк смисъл, не е обект на промени сега и трудно би се дискутирало без аргументи, а само с плам в сърцата  Laughing

# 62
  • София
  • Мнения: 2 952
олеле, Боже!
3 страници писания на интелигентни жени, които не могат да направят една елементарна аритметична сметка и да разберат едно елементарно нещо... удивена съм колко много от вас не са наясно с парите, които получават, и които им се удържат.

е, сега въвеждат т.н. плосък данък върху общия доход - колкото и пари да получаваш, все ще платиш данък в размер на 10% от дохода си.
това е добре за хората с високи заплати, не е добре за хората с ниски заплати.

Защо не е добре за хората с ниски доходи? Погледни сегашната таблица за облагане доходите на физически лица. Ощетени няма да има  Laughing
Има хиляди подробности, които да се уточнят преди промяната да стане факт. Не ми се вярва точно БСП преди избори да ощети хората с доходи в долните граници. Съжалявам за политизирането, но друг аргумент нямах  Simple Smile

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 09:25 от bib.bib

# 63
  • Мнения: 1 313
в "Дневник" [/color]- "От мярката най-ощетени ще останат хората с доходи между 200 и 300 лв., които са и най-голямата група, затова се предвижда промяна в начина, по който се формират заплатите им, за да не се стигне до негативна промяна в доходите им."
И все пак - това е най-голямата група, но по официални данни. Много хора се водят на 250 лв., а си прибират в джоба над 1000. Когато намалиха осигуровките приходите се увеличиха, защото много фирми увеличиха официалните заплати на служителите.

Освен това според мен е много несправедливо корпоративния данък да е 10%, а този върху личните доходи над 20, както е сега при получаващите високи доходи.

# 64
  • Мнения: 7 821
п.с. сега схванах, че цифрите, които ти е дала вашата счетка са само дела на осигуровката,която плащаш ти.

Да, аз гледам какво на мен ми се удържа, но ако някой ден стана работодател и другото ще има да го гледам...

Предвижда се от 1 октомври тази година да се намали осигурителната вноска с 3%.

Хубаво е да се гледа всичко което се удържа, защото ти си си заработила и тези които плаща работодателя ти. Нарочно искат, част от осигурителната тежест да пада върху работодателя, така повечето хора не си дават сметка, че всъщност им взимат 50% от заработеното, а това е действителността.
Когато някой наема, например продавачка, той си прави сметката така - мога съм да отделя 500 лв за тази работа, от тях изважда това което той трябва да плати за теб. Това което остава ти дава като заплата върху която ти си плащаш останалото. Но всъщност си заработила 500 лв, а държавата под една или друга форма ти е взела повече от 50% като осигуровки и данъци.
Иначе по темата , смятам, че е хубаво ако се приеме това, но честно казано не вярвам  Rolling Eyes  да стане. Те толкова години не искат да оправят стълбицата и облагат с един и същи процент и хората получаващи 600 лв и тези със заплати от по 3000. Идеята ми се струва твърде еретична за разбиранията на БСП за социална справедливост.
Но ...  дано стане.

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 09:52 от Ellypr

# 65
  • Мнения: 143
няма да чета цялата тема, но не е лошо да можете да се зарадвате на хубавите новини, когато има такива.

# 66
  • Мнения: 1 172
Много хубаво! Сега много от фирмите ще имат реална възможност да излязат от "сивата" зона и да започнат да осигуряват на истинските заплати, не на измислените такива (в повечето случаи минимални). Няма на всички да им е изгодно да са извън закона и да продължават да водят две счетоводства - реално и официално.

Няколко държави вече въведоха плосък данък. Можете да разгледате резултатите им.

# 67
  • Мнения: 13 800
И аз мисля, че е хубаво. Всички знаем, че за 250 лв почти никой не работи, макар че много се осигуряват на него, точно за да плащат по-малки данъци. Да де, но един ден ще стигнем до пенсия и тогава ще ревем, че сме с минимална и не стига!

Ето сегашното положение.

Месечна данъчна основа -  Данък
 
до 200 лв.             - необлагаеми
 
от 200 до 250 лв. - 20 на сто за горницата над 200 лв.
 
от 250 до 600 лв. -  10 лв. плюс 22 на сто за горницата над 250 лв.
 
над 600 лв.           -  87 лв. плюс 24 на сто за горницата над 600 лв.
 

http://www.nap.bg/ospage?id=99

И нещо друго. Може процентите да са едни и същи  и за 605 лв и за 3000 лв заплата, но сумите, които реално се плащат не са!

# 68
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Всички знаем, че за 250 лв почти никой не работи...

В грешка сте, има и такива заплати в нашата фирма (софийска, голяма и известна). При това бруто.
Или пък 300, което не е много по-различно.
На други пък заплатата им се формира на база реално изработено върху ставка, в някои по-лоши месеци и толкова не стига.
Точно заради такива случаи би било добре да има все пак и някакъв необлагаем минимум.
Ако няма, би трябвало поне да се фиксира някаква надница (дневна или на час), под която който и да е работодател да не може да пада.
Лично аз бих била доста доволна от последното.

# 69
  • Мнения: 4 111
Много се извинявам, не съм чела цялата тема. Попадна ми статия от днешния Стандарт, засягаща тази тема http://standartnews.com/bg/article.php?d=2007-07-30&article=197907 и още http://standartnews.com/bg/article.php?d=2007-07-30&article=197865

# 70
  • Мнения: 13 800
Всички знаем, че за 250 лв почти никой не работи...

В грешка сте, има и такива заплати в нашата фирма (софийска, голяма и известна). При това бруто.
Или пък 300, което не е много по-различно.

Да ви имам и фирмата, голяма и известна ooooh! Да не става дума за ниско квалифицирани или слабо заети сътрудници?
Никой около мен не получава такава заплата, а повечето ми познатите работят в не особено високо платените сфери - учители, преподаватели, държ. администрация.  В най-лошият случай се движат около 400 лв. Да не говорим, че наблюденията ми върху частните фирми са, че масово получават между 700-1000, а се осигуряват върху официални 280-300!

Като сравнявам с досегашното облагане (таблицата), понижаване на ДОД ще има при получаващите над 350 лв.

При по-ниските заплати - да, парите по ДОД ще се увеличат с по десетина лв. За минималните - да, неприятно е! Профсъюзите обаче за какво са! Да си вършат работата и да си защитават хората!

# 71
  • Мнения: 1 299
птица , веднага се сещам за една две големи, водещи фирми, които са ми предлагали работа на доста ниско според мен заплащане с обяснението - ние ви даваме сигурност, фирмата винаги има работа и няма да фалира. Е, изсмях им се и отидох на 3 пъти повече във не толкова голяма и известна фирма.... Laughing

# 72
  • София
  • Мнения: 1 077
Всички знаем, че за 250 лв почти никой не работи...

В грешка сте, има и такива заплати в нашата фирма (софийска, голяма и известна). При това бруто.
Или пък 300, което не е много по-различно.

Да ви имам и фирмата, голяма и известна ooooh! Да не става дума за ниско квалифицирани или слабо заети сътрудници?
Никой около мен не получава такава заплата, а повечето ми познатите работят в не особено високо платените сфери - учители, преподаватели, държ. администрация.  В най-лошият случай се движат около 400 лв. Да не говорим, че наблюденията ми върху частните фирми са, че масово получават между 700-1000, а се осигуряват върху официални 280-300!

Като сравнявам с досегашното облагане (таблицата), понижаване на ДОД ще има при получаващите над 350 лв.

При по-ниските заплати - да, парите по ДОД ще се увеличат с по десетина лв. За минималните - да, неприятно е! Профсъюзите обаче за какво са! Да си вършат работата и да си защитават хората!

Значи или си на 60 и приятелките ти учители са с 30 години стаж, но и тогава на листче не получават 400 или просто нещо не си разбрала. Аз съм 6 години в системата и брутната ми заплата е 290 лв. От тях чисти получавам 230.

# 73
  • Мнения: 13 800
Занда Joy, ми може и да не съм разбрала newsm78 Все пак не им проверявам фишовете. Просто от разговорите съм останала в такова впечатление.  Но за частните фирми - не отстъпвам Peace

# 74
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Да не става дума за ниско квалифицирани или слабо заети сътрудници?
Не бих казала.
Понякога и по 12 часа им се събират, такова е естеството на работата, има си технологично време.
Отделът е един от най-важните, изисква координация със сътрудници на хонорар от цялата страна, които на свой ред трябва да убедиш как цена от 2 лв. на интервю е изключително висока и ако обичат да се разходят до съответния адрес за своя сметка, тъй като пътни в рамките на населеното място не се полагат. И т.н., и т.н.
Споменах ли, че носят и отговорност за забавяния, грешки и др.
Заплатата на шефа им отдел е една идея по-висока, но за тия 100-150 лв. отгоре какво му се пече на главата, нямате и идея.

Общи условия

Активация на акаунт