"Писмо", което ме накара да се замисля!

  • 7 674
  • 164
  •   1
Отговори
# 90
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Големите компании, огромните държави, предприятията..това са основните замърсители, а не как Минка и нейния климатик.
Точно това се опитвам да обясня, явно неуспешно. Не е виновен климатика, а завода за климатици -  общо и схематично казано.
Големите компании по белите държави, които са натясно с пространство и природни ресурси не само, че отдавна са се замислили по въпроса, но и правят разни неща - Япония например. Още през 1985 г. съм виждала такива разработки и технологии за пречистване и подобни, че ми е падала шапката. Освен това хората си имат и закони, и разпоредби - на такъв обем производство допустимото замърсяване е толкова, трябва да изградиш съответно пречистване за еди-колко си. 20 и кусур години са минали, забравила съм точно как беше, но със сигурност нещо подобно. А и едва ли толкова време тъпчат на едно място, мисля са на светлинни години вече. Други заводи са проблемът - тези в третия свят и такива, които никнат в държави като нашата (а познайте що точно натам и насам се изнасят, за да се заобиколят разпоредбите в страната-майка и да се лапнат по-големи печалби).

Има и друг момент обаче - бюджетите за екология винаги са на опашката, а дори и да не са винаги са по-малко от военните, факт.
И колкото и да си разделяме боклука (не казвам, че не трябва да се прави), докато няма някакво глобално решение и не престанем да си ги мерим на пушкала и бомби, оправия няма да има.

# 91
  • Мнения: 4 555
Това, че решението трябва да дойде от "властимащите" не значи, че няма нужда населението да осъзнае проблема и че може през това време спокойно да си щрака с пръсти и да си мисли "От мен нищо не зависи, някой отгоре да направи нещо и да не ме занимават".

Да, в Япония са много напред. Там обаче не ограничават само индустриалното потребление. Миналата зима имаха кампания за намаляване потреблението на електрическа енергия, като са насочили усилия да измислят добра алтернатива за голямото потребление. Първо само с агитация сред населението, бяха довели до наполовина спад на потреблението на ел. енегрия, а после бяха измислили дреха, която като се загрее за 3 мин в микровълновата, да ти топли няколко часа, за да не ползваш ел. енергия за отопление. Е, не са намерили съвършеното решение, но се стараят в тази насока  Peace

В тази връзка, безумно ми е някой като каже - "Вие какво искате, в пещерите ли да се върнем!".
Има много неща, които могат да се направят. Не е нужно заводите да се затворят и хората да мизерстват. Има пречиствателни инсталации, които например Кремиковци не ползват, защото им е по-евтино да си плащат глобата, че замърсяват, отколкото да си пуснат инсталациите. Тук вината е в мизерните глоби, разбира се. И в липсата на съвест. Опитвам си да си представя човека, който решава да се плати глобата, но не и да се пуснат инсталациите, с ясното съзнание, че трови цял град, но не му пука.

Може да се направят много разработки и да се увеличи употребата на слънчевите колектори и ветрогенератори, може да се хвърлят усилия в производство на автомобили, които се движат с алтернативни горива (по които също се работи в момента). Но нали покрай петрола играят много пари, няма как да се ускори този процес, няма достатъчно интерес за това.
И други много неща могат да се направят. Иска се просто хората наистина да са заинтересовани за бъдещето си, а не да живеят на принципа "След мен и потоп".

Колкото до технологиите за дестилация на морска вода  Stop За сега тези технологии са крайно неефективни, защото хабят страшно много енергия и се използват за добиване на питейна вода в много малки количества (например за корабокрушенци). Ако трябва да се прави в промишлени количества, за сега технологията е абсолютно неефективна.
Освен това проблемът с морската вода не е само в това, че е солена, а че е замърсена. Някой тук изобщо има ли представа за какво промишлено замърсяване изобщо става дума?
70%  от животът в океаните вече е измрял в следствие на това замърсяване. Останалите 30% са със силно нарушено екологично равновесие, което значи, че също са пред измиране.

# 92
  • Мнения: 319
Ама вие сериозно ли?!..

Както вече стана дума преди няколко страници, морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна. В дългосрочен план е невъзможно световния океан да изчезне от тази консумация (изключвам екстремните температурни промени, макар че те пък биха довели до разтопяване на ледници, а не до суша).

Значи предпочиташ вместо да си пуснеш крана и  да пиеш, къпеш, миеш и т.н. да чакаш някой "индустриалец" да ти "дестилира" водата от океана и да ти я довлече до вас и съответно нито лев  newsm78 .  Е не знам ама наистина що трябва да е просто като може да е доста сложно, че и скъпо. Пък я си помисли при няколко милиарда дето обитават тази планета, кога ще стигне до теб дестилираната вода.
Пак ще се стигне до ситуацията който има пари ще живее, другите...

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 23:00 от krasi_vasi

# 93
  • Мнения: 2 386
Както вече стана дума преди няколко страници, морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна. В дългосрочен план е невъзможно световния океан да изчезне от тази консумация (изключвам екстремните температурни промени, макар че те пък биха довели до разтопяване на ледници, а не до суша).
Айде пак тъпи разсъждения! Ядосах се тогава, ама си замълчах, но този път не мога.
Значи предпочиташ вместо да си пуснеш крана и  да пиеш, къпеш, миеш и т.н. да чакаш някой "индустриалец" да ти "дестилира" водата от океана и да ти я довлече до вас и съответно нито лев  newsm78 .  Е не знам ама наистина що трябва да е просто като може да е доста сложно, че и скъпо. Пък я си помисли при няколко милиарда дето обитават тази планета, кога ще стигне до теб дестилираната вода.
Пак ще се стигне до ситуацията който има пари ще живее, другите...


Баба ми има една приказка 'Кога стана калайджия, кога ти почерня зад****'.
Ако не си забелязала, в този форум се толерира правото да имаш различно мнение и да го защитаваш без някой да дава обидни квалификации, най-малкото защото е против правилата. Wink
Ако прочетеш внимателно какво съм написала, ще разбереш (надявам се), че всъщност успокоявам стадния инстинкт на хората да се притесняват, и то често без да знаят за какво точно иде реч (освен Карина и още двама-трима).Мога да ти гарантирам, че аз съм много по-еко от теб, най-малкото защото държавата ми създава условия да бъда ( истинско разделно сметосъбиране, рециклиране, извършвано от повече от една фирма на пазара и т.н.)Но това няма значение.

Сега, повтарям, върни се и прочети какво съм написала всъщност.. и тогава обиждай.  Stop


Заставам зад всяка дума на Карина. Единственото, с което не съм много съгласна е дестилирането  Laughing -
1. Неефективни са, защото не е опрял ножа до кокала. Но работят. И съответно, могат да се осъвършенстват. НТП..
2. Наясно съм (приблизително) с количественото замърсяване на водата, но ти сама казваш, че е промишлено.. Т.е. - върнахме се в началото. Ние можем още 100 страници да си говорим, но докато не се вземат сериозни, мащабни мерки.. няма да има ефект.

И тук повтарям - твърдо подкрепям идеята за опазването на водите; на природата като цяло; за водене на 'зелен живот' в личностен аспект.. Друг е въпросът, че не вярвам да има ефект. Но ние сме длъжни да опитаме. Който разбрал-разбрал.

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 22:54 от evanescent

# 94
  • Мнения: 4 392
Отдавна мисля за това.. Sad

# 95
  • Мнения: 319
Извинявай, права си! Не съм искал да обидя никого ще го коригирам, но пак си мисля, че е много по-удобно да ми е чиста водата в чешмата, отколкото да влача бутилки по етажите.
Друго което искам да кажа, че пак се разрази някакъв спор без да се даде и най-бегла идея за нещо, което може да се промени.
В една друга тема, която хората взеха присърце, дадоха доста идеи, а тук нито една.

# 96
  • Мнения: 2 386
Мир. Laughing  На мен ми хареса идеята за посаждане на дръвчета. Аз го правя когато съм си вкъщи..

А баба ми е посадила сигурно поне 100 дървета през живота си, и продължава да го прави, милата. Heart Eyes  Даже онзи ден поръчала на децата от квартала да се грижат за дръвчетата, защото били като дечица - малки и беззащитни.  Heart Eyes

Предлагам всеки да го направи - пред блока, в градинката, в парка..Пак е нещо.

# 97
  • Мнения: 4 392
Мога да ти гарантирам, че аз съм много по-еко от теб, най-малкото защото държавата ми създава условия да бъда ( истинско разделно сметосъбиране, рециклиране, извършвано от повече от една фирма на пазара и т.н.)

Каква лицемерна държава! ooooh! Същата, която

 
Цитат
  не е подписала протокола от Киото за ограничаване на вредните емисии с довода "След като другите държави, ограничат емисиите си, това ще се отрази благоприятно на цялостното състояние на атмосферата и не е необходимо и Америка да го прави". А Америка е държавата с най-много вредни емисии изхвърлени в атмосферата....

evanescent
, нищо лично , наистина.  Peace

Ние сме дребни риби и от нас почти нищо не зависи. Колкото и еко да действаме, това е само за успокоение на собствената ни съвест.. Освен, ако не се потърси отговорност на виновниците и се вземат наистина крути мерки..Което не знам, кой ще го организира..Mission Impossible... Sad

# 98
  • Мнения: 4 555
Ние сме дребни риби и от нас почти нищо не зависи. Колкото и еко да действаме, това е само за успокоение на собствената ни съвест.. Освен, ако не се потърси отговорност на виновниците и се вземат наистина крути мерки..Което не знам, кой ще го организира..Mission Impossible... Sad
Точно ей това пораженческо мислене няма да помогне за спасяване на ситуацията.
От нас зависят много неща, защото ние сме обществото и новите хора (и бъдещите политици) в него са продукт на нашето общество.

Не знам защо си мислите, че решението на проблемите винаги започва с това, че един човек запретва ръкави и свършва цялата работа!

Ще ви дам пример, който може би ще е по-лесен за разбиране.
Представете си как в миналото жените не са имали право да гласуват и въобще са имали много ограничени права. Минали са много поколения, докато общественото мнение се пречупи и идеята за правата на жените стане приемлива и докато се стигне до закон, който да им дава право да гласуват. Но политик, който да издаде такъв закон е резултат от общество, което е узряло за тази идея. Такъв политик, даващ такова решение, не може да се появи в неузряла за това среда. И всяка жена, която е ходила с панталон, макар и оплювана и подигравана, е донесла своята какпка в морето, за да се извърши метаморфозата в мисленето и нагласата на обществото, което да приеме и осмисли тази промяна.

Сега подобни кампании има в ислямските страни. Много бавно и много трудно има някакъв напредък. Ако един политик се изтъпани и каже "От сега нататък жените няма да носят фереджета и ще имат равни права с мъжете", той просто ще бъде свален от власт. Защото обществото не е достатъчно готово да получи като решение направо резултатът, който е крайна цел на целия процес, макар от десетилетия да се работи в тази насока.

Разбирате ли аналогията с екологичните проблеми? Първо днешните политици са резултат от едно минало поколение и не можем да очакваме решението да дойде от тях. А ако обществото ни не е подготвено, и от нас няма да дойде, дори самото решение да е очевидно (както това с жените в ислямския свят).
Решението ще дойде само когато всички хора с мислене "След мен и потоп" престанат да са част от обществото и бъдат заместени с други, които разбират нуждата от мерки. А това ще стане не като трием "спама", който ни информира за проблемите, а като говорим за тях.

# 99
  • Мнения: 9 865
Много мъдрост се е изляла тук. Писмото си е писмо, днес ще те стресне, утре ще го забравиш. Може да му се издразниш, да го изтриеш или подминеш, така както ще подминеш пълните с разлагаща се каша кофи уж за хартия. Може да не садите дървета, но поне не ползвайте памперси. Има измислени доста по-еколгични неща от тях... Тази статия разказва как малките невинни бебета се превръщат в доста неекологичен продукт на човешката дейност без дори да го осъзнават. Дайте им възможност да бъдат еко от малки.

# 100
  • Мнения: 789
Карина, хареса ми последното ти изказване  Peace Добро обобщение!

Приятен ден на всички!

# 101
  • Мнения: 4 392
Ние сме дребни риби и от нас почти нищо не зависи. Колкото и еко да действаме, това е само за успокоение на собствената ни съвест.. Освен, ако не се потърси отговорност на виновниците и се вземат наистина крути мерки..Което не знам, кой ще го организира..Mission Impossible... Sad
Точно ей това пораженческо мислене няма да помогне за спасяване на ситуацията.
От нас зависят много неща, защото ние сме обществото и новите хора (и бъдещите политици) в него са продукт на нашето общество.

Ти пък намери кого да наречеш "човек с пораженческо мислене"! ooooh!
Мисля, че бях достатъчно ясна в горния си постинг. Няма нужда от прекалено екзалтиране и ненужно сантименталничене (някои дори стигат до там, да наричат "зелените идеи" модно течение ooooh! Ама какво да ги правиш, като се образоват само от телевизията и вестниците....Отскоро се заговори у нас за това, което по света е нещо разбиращо се от само себе си, и те го сметнаха за поредната мода..А че писмото се възприема от някои само и единствено като спам- не ми се коментира....Ами той и животът ни трябва да е станал спам, а душата ни- флууд.. Rolling Eyes ) а от здрав разум и най- вече - действия.
Ти това схвана ли го в предишното ми мнение? Peace

# 102
  • Мнения: 3 271
Карина, браво  smile3501

Макар да не съм съгласна напълно с аналогията за политиците, защото екологичните проблеми са нещо различно и доста видимо, но всяка такава тема ме убеждава, че наистина (колкото и да ми беше трудно да го повярвам и разбера) много хора не виждат проблем.

# 103
  • Мнения: 4 585
Нищо чудно така да изглежда Земята след години. Какво правим ние това да не се случи? Нищо, освен да рушим и замърсяваме природата. Фактите говорят сами: застрояването по морето и зимните курорти, замърсените реки, язовири и т.н, унищожителните пожари. Всичко това се дължи на човешката немърливост и безхаберност. Където и да идеш, навсякъде е зарито с  боклуци  #Cussing out
Да добавя и наводненията също. От обеззалесяването на водосборните райони на реките.
Нашите управници се тръшкат да почистват речни корита. Не е това решението.
Залесяване му е майката. На всички голи баири, склонове, ридове и пустеещи земи.
Видях от близо наводнение. Само втория ден извозиха 30 тона удавени животни.
Дълго търсиха осмата жертва, а бях си втълпил, че е натоварена с животните
и е отишла на кирисажа за трупно брашно. Намериха я на 3 км завлачена.

# 104
  • Мнения: 7 837
Да, да, продължавайте да мислите глобално. Протокола от Киото и разни други неща, с които виновниците са нарочени и готово. Но Буш скоро няма да е президент, следващият сигурно ще подпише пустия протокол... Това ще оправи ли напр. въздуха над София, ще спре ли изсичането на дървета, паленето на гори, изхвърлянето на боклука, където падне и т.н. и т.н.
За пореден път глобалното безсмислено мислене, ще доведе до изпускане на малките неща.
Репортаж от лицемерната държава няма да правя, защото тук всеки мисли първо локално, а така се постигат добри резултати.

Всички се пънат да се кланят и ръкопляскат на Гор, а той вече си взима 6-цифрените хонорари за лекция и не му пука.

Общи условия

Активация на акаунт