Настоящи и бъдещи мами от Финландия-малко сме,но ни има!!!

  • 45 052
  • 282
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 312
Ralivd nqmah predvid sama da si pla6tam osigurovkite a kato rabotq i rabotodatelq da mi gi pla6ta.No kakto i da e pitah taka ot lybopitstvo,za da sam informirana.No ne mi zvu4i logi4no bezrabotna jena i jena,koqto e rabotila i sa i pla6tani danacite i osigurovkite da polu4avat edna i sa6ta suma za mai4instvo.

По-скоро си мисля,че това дали се осигуяваш или не е от значение за размера на помощите при безработните, но в случая ти ще си по майчинство..... newsm78 Ох , и аз се обърках тотално. Може би ще е по-добре да отговори някой ,който се е сблъсквал с това, не искам да те подведа.

# 226
Здравейте момичета!!!Отдавна чета вашите писания в този форум,и най -накрая се престраших да се регистрирам Embarassed...
Чудесно е,че поддържате връзка и обменяте толкова важни сведения...
Бих искала и аз да се включа с някои въпроси,тъй като ми предстои да се присъединя към числото на BG мамите във Финландия Grinning!Съпругът ми ще пътува в началото на юли,а аз ще изчакам още малко,заради някои важни подробности...
Имаме две дъщери - на 7 и на 2,5 години.Въпреки,че от вашият разговор досега,ми се изясниха много неща,аз все пак искам да попитам - какво е необходимо да направя,за да се регистрирам като безработна(защото в началото ще съм такава),и дали въобще е възможно това.Също така ме интересува и дали мога да почна да уча фински по някакви тамошни програми(курсове за чужденци или нещо такова)......... Embarassed newsm78

# 227
  • Мнения: 6 998
Начиии, какво научих по чуждите форуми, пък те ще ме поправят Рали и Марги Laughing
Като отидеш, се регистрираш (в полицията май беше) за финско ЕГН.
Като си вземеш ЕГН, можеш да се регистрираш пак в Кела или в бюро по труда ли беше newsm78, но ти се изготвя интеграционен план, по който можеш да учиш 3 години фински и ти се плащат някакви пари за това.

Успех  bouquet

# 228
# 229
  • Мнения: 35
Браво, Еовин!   bouquetМай ти единствена си обърнала внимание какво е писано като отговори. Всъщност за Кела, Бюрото по туда и интеграционния план писах няколко поста по-нагоре, но това не е толкова важно в случая.....   Wink

 silvi_baby, добре дошла при нас! newsm51 Надявам се, че вече ще се включваш активно, а не само да четеш. Преди няколко поста съм писала реда, по който сме минали ние със съпруга ми, а допълнителна информация можеш да намериш на сайтовете, които съм дала някъде в началото на темата или да ми пишеш на лични като дойдете, за да ти обясня подробно.....Не мога сега да ги изровя, но ако имаш време да се поразровиш и ги намериш, мисля, че ще са ти полезни. Ще отговоря съвсем накратко - най-важното е да се регистрираш в полицията и после да си вземеш финландско ЕГН от майстраати! За да го направиш е нужно съпругът ти да има договор за работа или друга основателна причина да останеш повече от 3 месеца в страната. След тази регистрация, имаш право на регистрация в бюрото по труда и от там ще ти предложат курс за изучаване на езика, за който ще ти плащат.

На въпроса за помощите и детските на seika мога да отговоря само, че тези суми се определят в зависимост от доходите на съпруга ти. Ако дохода му е по-висок, може и да не ти плащат помощи за безработни, а само за времето, в което ходиш на курс. Не ми стана много ясен въпроса ти, как да се регистрираш като безработна, а работодателя да ти плаща осигуровки...... newsm78 Предполам, ти е известно, че тука законодателството е доста стриктно в тези неща и можеш да имаш проблеми, ако имаш предвид това, което си мисля......Но, все пак, ти си знаеш най-добре.
А, за Лахти - много хубав град е, но то, както е писала и Рали - то има ли изобщо град във Финландия, който да не е хубав..... Laughing

В същност момичета, както съм казвала и друг път - най-добе е такива конкетни въпроси да се задават в самите институции, защото отговорите са много индивидуални и те най-точно ще ви отговорят.

Успех!





# 230
  • Мнения: 6 998
Браво, Еовин!   bouquetМай ти единствена си обърнала внимание какво е писано като отговори.

Имам една дебела папка на десктопа, казва се Finland. Всичко си запаметявам вътре  Laughing Дори да не замина, съвети ще мога да раздавам  Blush

# 231
 smile3525 БЛАГОДАРЯ ТИ margihr !!! Още веднъж се извинявам,че те карам да повтаряш неща ,които за които вече си писала,но наистина някои подробности ми убягват EmbarassedБлагодаря и за топлото посрещане!!! BlushЩе бъда активна,разбира се,защото разговорите и компанията(макар и виртуална)ми допадат!!!

# 232
  • Мнения: 35
silvi_baby, забравих да попитам какъв език ползваш, но можеш да погледнеш тука http://www.infopankki.fi/ru-RU/tarkeita_viranomaisia/# /това е на руски, но можеш да промениш езика/ и да прочетеш доста неща.
Това е сайта на Кела /той у на английски, дано да се справиш с езиците, ама какво да се прави като още не са публикували инфо на бг..../ - http://www.kela.fi/in/internet/english.nsf
Утре ще се разовя и за други полезни сайтове, но все пак е добре да попегледаш темата отначало /ако имаш време, разбира се!/, защото мисля, че бях дала още линкове............

Еовин, аз също имам една такава папка наречена "Suomi"......., ама напоследък нямам много време да се ровя из нея....... Laughing

# 233
  • Мнения: 312
Еовин с меча имаш я книгата вече  newsm10 Днес я взех. На 15.06 съм в София и ще можеш да започнеш да я четеш  Wink Ще ти пиша допълнително за моите координати,защото все още нямам представа с какъв тел. номер ще се подвизавам.

Марги, наистина е хубаво човек да си съхранява една такава папчица "Suomi" ,защото много лесно се забравя през какви етапи минава човек при пристигането си.

# 234
  • Мнения: 6 998
Рали, благодаря   bouquet Hug

# 235
  • Мнения: 2
При мен нещата протекоха така: дойдох,направих си адресната регистрация в маистраати и пуснах документи за финско егн.две седмици по-късно егн-то ми беше готово и вчера се разходихме да видим как стоят нещата.Накратко-за да се регистрирам в бюрото по труда ми искат някакъв документ от маистраати.За да го взема трябва да се регистрирам в полицията,но за да стане тази регистрация трябва да имам трудов договор за повече от 3 месеца за минимум 10 часа на седмица,да уча или да съм омъжена за фин.Или поне нещо такова ми беше обяснено вчера на много лош английски (да не повярваш не всички тук са с добър английски,както си мислех в началото).Когато се регистрирам в  бюрото по труда както е писано по-горе ще ми предложат курсовете по фински,не уточниха нищо за плащане,ама аз и не се интересувах много,защото съм записана вече на курсове.За мое успокоение вече от второ място чувам,че информацията ми е била грешна и след изтичането на първите 3 месеца през които съм тук е нужно само да се разходя до Швеция например (по-близко = по-евтино) за един ден и когато се върна тук започват нови три месеца.Ако някой има повече инфо по въпроса поправяйте ме.

# 236
 Simple SmileЗдравейте момичета!!! smile3525 Най-после намерих малко време да пиша.
     
    margihr, благодаря за сайтовете,които си ми пратила!!!!! Flowers BouquetЩе ми бъдат много полезни за в бъдеще(се надявам),ако и ние последваме вашия път към Финландия. Hug
Все още не съм прочела всичко във форума подробно, но дано другата седмица да успея.
А иначе сайта на руски ми е по-лесен за разбиране,защото с английския не се оправям много.
На времето учих друг език Sad , но както и да е.
    Ще трябва да ви оставям, защото отивам да стягам багажа. Ще ходим малко на селски туризъм travel family

     До скоро!!!!!  love001

# 237
  • Мнения: 312
......(да не повярваш не всички тук са с добър английски,както си мислех в началото).Когато се регистрирам в  бюрото по труда както е писано по-горе ще ми предложат курсовете по фински,не уточниха нищо за плащане,ама аз и не се интересувах много,защото съм записана вече на курсове.За мое успокоение вече от второ място чувам,че информацията ми е била грешна и след изтичането на първите 3 месеца през които съм тук е нужно само да се разходя до Швеция например (по-близко = по-евтино) за един ден и когато се върна тук започват нови три месеца.Ако някой има повече инфо по въпроса поправяйте ме.

Повечето млади хора (да не кажа и всички) говорят сносен английски, но за голяма изненада по тези инстанции служителите не са с добър английски  #Cussing out. До Естония ще ти излезе по-евтино, но защо трябва да излизаш от Финландия?А и когато пътуваш до която и да е близка на Финландия страна(с изключение на Норвегия,която не е в EU) няма кой да те провери и да отбележи,че си излязла. Преди 1 месец ходих до Швеция и не са ми изисквали никакви документи. Ако идваш с кола,която е с българска регистрация трябва да излизаш на 6 месеца или на 1 година (не си спомням добре) веднъж,но мисля,че ти нямаш предвид това?
Ако все пак имаш постоянен договор за работа, то тогава няма да е нужно да се регистрираш в бюрото по труда. Ако съпругът ти има договор то тогава може би ще трябва да представите неговия договор, и на база на него да си направиш регистрация в полицията.
Ако не могат да те обслужат на английски ги попитай да ти осигурят преводач на български (длъжни са да го направят).
Успех  Peace

# 238
  • Мнения: 6 998
Рали, и ти не спиш, а Laughing

Ако не могат да те обслужат на английски ги попитай да ти осигурят преводач на български (длъжни са да го направят).

Имаше статии по вестниците тука, че не достигали преводачите от фински по морето.
То все едно в София стигат  Joy
А и представям си как там им стигат преводачите от български  Mr. Green

# 239
  • Мнения: 312
Ами истината е,че има доста преводачи тук в Хелзинки. Аз мога и да препоръчам някои ако имате нужда, разбира се Wink

Общи условия

Активация на акаунт