Настоящи и бъдещи мами от Финландия-малко сме,но ни има!!!

  • 45 023
  • 282
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 2
здравейте всички  Hug
моят курс струваше 120 евро,на 2 групи сме,аз съм във втора група.падна ми се някаква млада учителка,със собствени виждания за финския език и собствени методи на обучение.имам впредвид че тя има собствен учебник,а не работи по популярните.обяснява като на идиоти,но не и това,което ти трябва (например имаме китайци,които не могат да произнесат звука Р или някои от другите имам проблеми (както аз имах в началото( с Ä,Y и Ö).поправя ги,но не ги учи специално как да ги произнасят ).отделно както казах имам усещането че съм в детска градина-говори високо,упражненията са нещо от рода на "Намерете пътя през лабиринта като използвате финската азбука"(и в азбуката липсваше буквата W  Crazy )  Използва максимално фински,както съм чувала че правят всички преподаватели,но за обяснения използва английски.Това което ме прави недоволна малко или много е че във финския всичко е "според зависи от ситуацията" и когато се прибера вкъщи ми се налага да питам Матти за всяка една дума поотделно дали пасва на този контекст  и дали аз мога да я използвам,понеже обиковено той не е съгласен с учителката за това или онова(една смешна ситуация- бях учила някакъв текст и бях научила че мога да използвам "кво стаа мъжки"като "здрасти"  Joy един ден ни даде списък с дати от финската история и аиде сега свържете датите със събитията  newsm78 .или за домашна да свържем професиите с местоработата на всеки работник.ок,само дето не бяхме научили нито едното нито другото като нови думи все още.абе цирка е страшен.чух,че другата група били страшно доволни,явно аз съм карък  newsm78
lirika и silvi_baby в кои градове ще бъдете?
Еовин,питах Матти и каза че не бил сигурен,ама май има такива тука,ама не е сигурен дали сме се разбрали правилно.той каза че тези агенции някак си ти плащали докато ти намерят работа (ако не ти намерят в рамките на 4 месеца спират плащането),а на тях им плащал работодателя ти.ама пак казвам че може да не ме е разбрал правилно за какво питам.Но и тука не е както в България,мисля че няма и толкова нужда от такива,защото от Työvoimatoimistot си вършат работата (поне доколкото съм чувала,аз все още не мога да се регистрирам  Cry
та така,мъча се тука да уча,добре че е той та помага,че досега кой знае какво още щях да съм научила  Mr. Green сърдечни поздрави на всички  Hug Hug  bouquet

Последна редакция: нд, 06 юли 2008, 16:39 от sweet_puppy1103

# 271
  • Мнения: 312
Здравейте на всички отново. Пак се включвам с малко информация,която на повечето може и да е известна.Относно агенциите за работа- има големи фирми,които се занимават точно с намирането на кадри и работа,но те са на международно равнище,а не конкретно за Финландия. Бях чула за една такава,но тъй като не ме касаеше информацията и не съм си поставила за цел да запомня (обещавам обаче да се поинтересувам отново). Бих искала обаче да предупредя,че напоследък се чува за българи във Финландия, които предлагат работа в строителството+квартира, но реално такава няма. Обикновено такива "тарикати" живеят чрез помощите от бърото по труда, а в същото време се опитват и да правят номера на гърба на други.Затова вимание и се опитайте да заложите на сигурното.
Жалкото в тези истории e,че подобни хора свалят репутацията дори и на българите,които искаме да си живеем нормално и честно.Но......разни хора,разни идеали Sad

# 272
  • Мнения: 6 993
Голяма съм овца, току-що проверих сайта на моята компания имаше поне 20 свободни места за Хелзинки  Joy
На нито едно не отговарям, разбира се, нямам инженерно образование, но Ицото може. А щом ХП имат там места, значи и IBM няма как да нямат. Ама кой да се сети да си гледа сайтовете на собствените компании  Laughing Успокоих се, че може и да не е толкова зор. Ако си служител, сигурно е по-лесно да те прехвърлят някъде, от колкото да се пробваш наново да те избират техни компании Whistling
А,да, имаме си коте  Mr. Green Но ще го даваме на село. Ние и за село го взехме, де, ама е толкова сладък, че ми се щеше да си го оставим вкъщи. Embarassed

# 273
Голяма съм овца, току-що проверих сайта на моята компания имаше поне 20 свободни места за Хелзинки  Joy
На нито едно не отговарям, разбира се, нямам инженерно образование, но Ицото може. А щом ХП имат там места, значи и IBM няма как да нямат. Ама кой да се сети да си гледа сайтовете на собствените компании  Laughing Успокоих се, че може и да не е толкова зор. Ако си служител, сигурно е по-лесно да те прехвърлят някъде, от колкото да се пробваш наново да те избират техни компании Whistling
А,да, имаме си коте  Mr. Green Но ще го даваме на село. Ние и за село го взехме, де, ама е толкова сладък, че ми се щеше да си го оставим вкъщи. Embarassed
PRİVET EOVİN,
TIY KATO OBİÇAM DA PRAVYA SLADKİ
  :chef:BİH İSKALA DA Tİ PODARYA NAY VKUSNİTE ŞOKOLADOVİ SLADKİ
...PRİYATEN APETİT...  bouquet
İ OŞTE NEŞTO EDNA FİLOLOJKA KOYATO İSKA DA POÇNE DOKTORAT
KAKVO Bİ MOGLA DA RABOTİ TAM?
NA PIRVO VREME BİH RABOTİLA VSİÇKO KOETO MOGA..
NO ZA PO NATATIK ..
KAKVO MİSLİTE PO TOZİ VIPROS..
V MOMENTA PRAVYA PODGOTOVKİ..
V RAMKİTE NA 1 GODİNA İSKAM DA OTİDA  TAM..
KAKVO DRUGO BİHTE MOGLİ DA ME POSIVETVATE...

# 274
  • Мнения: 3
Здравейте, момичета!Чета ви редовно,но рядко се осмелявам да пиша,все още съм от скоро време тук и не мога да давам съвети.Само искам да споделя за курсовете по фински - в моменте ходя на такъв,вече второ ниво и съм много доволна,защото виждам,че има научаване този език.Курсовете са към летния университет в Хелсинки,всяко ниво е по 90евро, започват всяка година през юни,но е хубаво да се запише човек по-рано,защото има много желаещи.Ето това е сайта :www.kesayliopistohki.fi А за работата,моя мъж си намери работа през саита на EURES,има го и на български,но обявите са на финландски.Превеждахме ги с Google translator и с речника.Хубавото е ,че има и телефони и можеш да се разбереш на английски.Освен това тук има и съветници,които ако си регистиран абсолютно безплатно ти дават консултация по какъвто и да е въпрос.Тази на която ние попаднахме знаеше български и ни обясни подробно как стоят нещата в тази страна и какви стъпки да предприемем.Така че има начин за всичко,само кураж,аз като дойдох бях толкова изплашена и се чувствах като извънземно,но трябва просто търпение и упоритост и устойчивост на студ(ей това ми е на мен най-големия проблем:)Е,след като се осмелих да пиша,поне да попитам и аз нещо-с моя мъж решихме да подпишем,ще бъде семпло,а и как иначе,като сме си само двамата,но се чудех къде в Хелсинки може да се намери нещо подобно на булчинска рокля и да не струва две заплати,защото нали разбирате...Ако пък не намеря,ще се оженя в едно костюмче,добре че си го взех,дано не ме върнат:)Хаиде,аз да отивам на училище,на всички ви желая много късмет:)

# 275
  • Мнения: 6 993
Лирика, благодаря  Hug
Аз съм умопомрачителна готвачка  Embarassed
Иначе и аз ще съм филоложка, питах в моя финландски форум какво можем да правим с езици и дали чужденец може да работи в частна школа или преводач, но нищо не ми отговориха  Rolling Eyes
Казаха ми само, че за езика на програмиране на Иц в момента там има места. Филоложките... Rolling Eyes да учат  Crossing Arms
Алекс, аз се омъжих с бяла риза и бяла пола. Като си гледам снимките и все си мисля колко хубава съм била Joy А и двете не бяха нищо особено. Да не говорим за самоделната прическа и грим. Blush В смисъл - ако не държиш, не е нужно да е рокля Hug
Покажи снимки после, моля. Hug

# 276
Здравейте, момичета!Чета ви редовно,но рядко се осмелявам да пиша,все още съм от скоро време тук и не мога да давам съвети.Само искам да споделя за курсовете по фински - в моменте ходя на такъв,вече второ ниво и съм много доволна,защото виждам,че има научаване този език.Курсовете са към летния университет в Хелсинки,всяко ниво е по 90евро, започват всяка година през юни,но е хубаво да се запише човек по-рано,защото има много желаещи.Ето това е сайта :www.kesayliopistohki.fi А за работата,моя мъж си намери работа през саита на EURES,има го и на български,но обявите са на финландски.Превеждахме ги с Google translator и с речника.Хубавото е ,че има и телефони и можеш да се разбереш на английски.Освен това тук има и съветници,които ако си регистиран абсолютно безплатно ти дават консултация по какъвто и да е въпрос.Тази на която ние попаднахме знаеше български и ни обясни подробно как стоят нещата в тази страна и какви стъпки да предприемем.Така че има начин за всичко,само кураж,аз като дойдох бях толкова изплашена и се чувствах като извънземно,но трябва просто търпение и упоритост и устойчивост на студ(ей това ми е на мен най-големия проблем:)Е,след като се осмелих да пиша,поне да попитам и аз нещо-с моя мъж решихме да подпишем,ще бъде семпло,а и как иначе,като сме си само двамата,но се чудех къде в Хелсинки може да се намери нещо подобно на булчинска рокля и да не струва две заплати,защото нали разбирате...Ако пък не намеря,ще се оженя в едно костюмче,добре че си го взех,дано не ме върнат:)Хаиде,аз да отивам на училище,на всички ви желая много късмет:)
MİSLYA ÇE İNFORMACİYATA ŞTE Nİ E OT POLZA ALEX-BET..
EOVİN STRAHOTNO ÇUVSTVO ZA HUMOR..
POZDRAVLENİYA..
OTDAVNA NE SE BYAH SMYALA OT SIRCE..
DOBRE ÇE Vİ İMA...

# 277
  • Мнения: 2
alex_bet, честито за сватбата  Hug всичко най- най- и т.н  Mr. Green а избрахте ли си халки вече?моя възлюбен реши че искал да се женим,та от другата седмица ставам госпожа Каллио  Grinning Grinning Sunglasses ама нещо не можем да се разберем за халките,закъсацията за пари е страшна (и двамата сме безработни) та ще е добре да не харчим много пари,засега само ще подпишем,а след някой и друг месец ще си направим сватба като хората  Mr. Green само дето и двамата не харесваме типичните халки (класическите),а той не харесвал и златото като материал,та ситуацията е интересна  Thinking та да питам-някой знае ли сайт за бижута,които да не са по 500 евро бройката?иначе и аз няма да съм с нищо специално като облекло,предполагам ще трябва да помоля някои от бг да ми прати официалната риза (много е нежна и мисля че ще е много подходяща)ама май ще се наложи да търся бяла пола някъде  newsm78
курса върви по-добре вече,предполагам,че свикнах на даскалицата и не ми прави толкова впечатление какви глупости правим по цял ден  Laughing вече мога да се похваля че съм на basic ниво  Laughing
малееее,не съм спала от 36 часа и умирам за сън  Sleeping morning 1countingsheep  Stuck Out Tongue Closed Eyes чао засега ще гледам да се появявам малко по-често  angel008

# 278
  • Мнения: 6 993
Ех, как ви се радвам за сватбите  Sunglasses
Странно е, че можеш ей така да идеш да подпишеш.
Тука и за подпис трябва да уговориш дата с месеци напред. Shocked

# 279
Здравейте, момичета!Чета ви редовно,но рядко се осмелявам да пиша,все още съм от скоро време тук и не мога да давам съвети.Само искам да споделя за курсовете по фински - в моменте ходя на такъв,вече второ ниво и съм много доволна,защото виждам,че има научаване този език.Курсовете са към летния университет в Хелсинки,всяко ниво е по 90евро, започват всяка година през юни,но е хубаво да се запише човек по-рано,защото има много желаещи.Ето това е сайта :www.kesayliopistohki.fi А за работата,моя мъж си намери работа през саита на EURES,има го и на български,но обявите са на финландски.Превеждахме ги с Google translator и с речника.Хубавото е ,че има и телефони и можеш да се разбереш на английски.Освен това тук има и съветници,които ако си регистиран абсолютно безплатно ти дават консултация по какъвто и да е въпрос.Тази на която ние попаднахме знаеше български и ни обясни подробно как стоят нещата в тази страна и какви стъпки да предприемем.Така че има начин за всичко,само кураж,аз като дойдох бях толкова изплашена и се чувствах като извънземно,но трябва просто търпение и упоритост и устойчивост на студ(ей това ми е на мен най-големия проблем:)Е,след като се осмелих да пиша,поне да попитам и аз нещо-с моя мъж решихме да подпишем,ще бъде семпло,а и как иначе,като сме си само двамата,но се чудех къде в Хелсинки може да се намери нещо подобно на булчинска рокля и да не струва две заплати,защото нали разбирате...Ако пък не намеря,ще се оженя в едно костюмче,добре че си го взех,дано не ме върнат:)Хаиде,аз да отивам на училище,на всички ви желая много късмет:)
ALEX-BET..
S POJELANİE ZA...
VSE SIS HUBAVİ DA SE SREŞTATE...
USMİHVAYTE SE PO VEÇE..
ZAŞTOTO OT USMİVKATA ZAVİSİ KRASOTATA NA VAŞİYAT SVYAT...
AZ VYARVAM ÇE E TAKA..
NE Vİ KOSTVA NİŞTO İ NA VAS..
DA POVYARVATE...
SIŞTİTE POJELANİYA İ NA VAS..
SWEET PUPPY 1103

# 280
  • Мнения: 312
Поздравления момичета!!! Много любов и щастие ви желая от сърце. Задължително ще чакаме за снимки след това  smile3509
alex_bet аз също съм взела 2 нива по финландски в летния университет (мисля дори,че бях писала) и също съм доволна от преподавателите. Ти при кого си? Имаше един преподавател Тармо Вилхунен, който беше много добър.
Марги май се губиш  newsm78 Да не би да си започнала с курсовете и ти? Драсни един ред за да не се тревожиме  Wink 

# 281
  • Мнения: 6 993
Охооо, скоро ще имаме втора тема. Sunglasses

# 282
  • Мнения: 3
Момичета, блгодаря на всички ви за чудесните пожелания, като ги четох се почувстах така, сякаш семейството ми е с менSimple SmileЕовин, и тук не можеш просто така да подпишеш, пак са необходими документи и накрая когато ги представиш всичките ти дават дата и час.Но все пак е по-лесния вариант, защото в посолството е още по-сложно.Sweet_puppy1103 ,и на нас халките са ни доста скъпи, за това тях ще си ги купим от БГ и без това там ще направим и църковен брак.Иначе има доста сайтове за брачни халки и тук и в БГ, има и по-нестандартни неща.Ние вече сме си харесали ето тук:www.sara-trade.bg.Казаха ни ,че в Естония били на по-нормални цени, може да си направите едно сватбено пътешествие когато ви е възможно.
По въпроса за курсовете-първо ниво изкарах при Anita Kivirinta -добра е,личи си че е работила с чужденци,а и не съм виждала по-усмихната финландка.Но истински учител за мен е Katri Olkinuora -препоръчвам я на всички,които имат намерение да учат.Тя е професионалист и е удоволствие да бъдеш в неиния курс,просто се учи неусетно и няма нещо,което да не разбереш.Сега ми остават още две нива-моя мил (бъдещ)съпруг ме е записал и на четирите нива.
Да не забравя да честитя и на теб,sweet_puppy1103,бъдете много щастливи, нека всеки ден от съвместния ви живот ви носи положителни емоции и много поводи за усмивкиSimple SmileА на всички останали голяма прегръдка.Благодаря ви!

Последна редакция: ср, 09 юли 2008, 09:42 от alex_bet

Общи условия

Активация на акаунт