Настоящи и бъдещи мами от Финландия-малко сме,но ни има!!!

  • 45 058
  • 282
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2
ralivd,мерси за отговора.предполагам че това е имал в предвид и той като каза че на никoй не му пука дали ще изляза от Финландия или не след тези 3 месеца.Колата си е финска,така че да,нямам това впредвид,но предполагам,че не съм разбрала правилно.   newsm78 Права си,че ако имам договор нямам нужда от бюрото по труда,така че все тая за тях,просто ме е яд на системата.За съжаление в момента той е безработен, така че не мога да използвам неговия договор.Друго искам да попитам-като стана официално негова съпруга (законово имам впредвид) какви права (и задължения) ми дава това,знаеш ли?

# 241
  • Мнения: 35
sweet_puppy1103 , всъщност, доколкото аз разбрах - приятелят ти е финландец....В такъв случай, няма защо да показваш негов договор за работа, за да те регистрират тебе. Не съм наясно как стои точно въпроса в твоя случай, защото всъщност вие още нямате брак и не можеш да използваш това, за да получиш автоматично право на постоянно пребиваване в страната, но можеш да се поинтересуваш, защото доколкото аз съм запозната с тяхното законодателство, имат форма на съвместно съжителство, което е равносилно на брак.
Ако имаш проблем с комуникациите в различните интституции - Рали е права, имаш право да поискаш и те са длъжни да ти осигурят такъв /ще ти определят ден и час и трябва да знаеш, че може да ти превеждат и по телефона/. Разбира се, става въпрос за официалните институции - полиция, маистраати, Кела, пред съда и т.н. Всъщност, сега си мисля - приятелят ти не може ли да ти помогне с превода по институциите? Това също е вариант, ако те устройва....

# 242
  • Мнения: 2
да,тои е финландец и много ми помага.попринцип ходим заедно и той ми превежда,но не винаги има възможност да дойде поради една или друга причина.а каква е разликата между двата статуса,имам впредвид формата за съвместно съжителство и брака тук?

# 243
  • Мнения: 35
Ами, за съжаление, не съм запозната с подробности, защото не ми се е налагало .....Но знам, че и двете форми на съжителство - и брак, и свободно съжителство, са официално признати в страната. Може би, е добре да ти отговори някой, който е по-добре запознат с този въпрос.

# 244
  wavey Марги, доколкото разбрах от това,което си писала във форума , имаш момченце което е долу-горе на възрастта на моята голяма дъщеря newsm03.Тя тази година ще бъде първи клас и да ти кажа направо съм на голям кръстопът.За малката ми се поизясни
какви са "процедурите", за да я запишем там на детска градина, но за голямата още нищо не сме измислили,а не ми се иска да я оставяме тук с бабите, точно в тази година, и да е далеч от нас  smile3518.Ти разбра ли вече как стои там въпроса с училищата и със записването, когато детето не е учило фински, знае мъничко английски?Има ли възможност въобще да тръгне там в първи клас и как?ОХ, ще ти бъда много благодарна, ако можеш да ми дадеш някакъв съвет newsm78.
     Моля ви, момичета,ако някой знае нещо по въпроса,да пише!!!!!! smile3523

# 245
  • Мнения: 35
silvi_baby, правилно си разбрала - моят син е вече почти на 8 години /ще ги навърши август/ и завърши първи клас в България - трябваше да направи някакви тестове, за да завърше по-рано и после тук ходеше за 3 седмици на училище. Нямаше никакъв проблем със записването, независимо, че не знае езика. Много бях доволна, че учителката му го прие много добре и много му помагаше, а и децата са много добре настроени към него - помагат му, обясняват му по няколко пъти и ако не разбира нещо - показват му, вече има приятелчета, с които играят всеки ден, ходят си на гости и като цяло се чувства доста добре...Много е горд, че най-добрият по математика от целия клас, защото може да покаже какво знае и без да е много добре с езика. През юни ходеше на нещо като "дневен лагер", който се органзира от тяхната църква и беше много щастлив, че там играят на различни игри, няколко момичета ги занимават с много интересни неща и е с приятелите си от училището, но за съжаление - днес свърши...
 Добре е да се провери на място в училището дали ще вземат дъщеря ти в 1-ви клас, но си мисля, че няма да има проблеми.
Не знам дали съм ти помогнала с това, което написах, но ако се сетиш за още нещо, с което да съм полезна и мога да отговоря - питай. И накрая - нещо, което сигурно съм повторила поне 100 пъти - не си оставяй детето в България! Това е мое мнение, разбира се, но ти го казвам като човек, който три месеца се тормозеше, че детенце е далече от нас! А да не ти казвам, той колко тежко го изживя!
silvi_baby, Не се плаши - ако съпругът ти има работа тука, няма да имаш прблеми нито с регистрацията, нито със записването на децата на детска градина и училище! Стискам ти палци всичко да е наред при вас и да се присъединиш към нас  скоро!

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 22:58 от margihr

# 246
      newsm51   Мила Марги, не мога да ти опиша колко съм ти благодарна и как се зарадвах на твоя отговор!!!!!!!!!  bouquet  Вмъкна една искрица надежда в душата ми, че може би и при нас нещата ще се наредят някак, така че да сме всички заедно с дечицата.Поуспокои ме малко.Не искаме да ги оставяме тук  Sad и ще направим всичко възможно, за да ги вземем с нас.
      За малкото разбрах,че няма да има кой знае какви пречки, дано и при голямото ми детенце всичко да се подреди.
      Много се радвам за твоето момченце, че са го приели толкова радушно и са били така отзивчиви.А как си комуникираха с него?Много ми е любопитно - учителите, децата (на английски ли)?Тази година, като тръгне втори клас, ти ше работиш ли или ще стоиш вкъщи да му помагаш?Има ли някакъв вариант?А какви предмети изучават?Знаеш ли, някъде бях чела, че има специални учители, които помагали на проблемни дечица (които не знаят езика).Чувала ли си нещо?
      Марги, направо те затрупах с въпроси.Извинявай много, но всичко ме интересува smihesorry.Пиши, моля те, каквото се сетиш!
      Още един път : БЛАГОДАРЯ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hug Hug Hug

# 247
  • Мнения: 35
Момичета,           HYVÄ JUHANUSTA!

Весело прекарване на празника и....умнота с алкохола! Wink

Силви, до сега ти писах отговор, но не знам какво стана и някъде ми се затри..... newsm78 Нямам време да напиша "целия роман" отново Laughing, но обещавам, че утре ще седна да напиша всичко и да се постарая да ти отговоря максимално подробно за всичко, за което ме питаш!

# 248
  • Мнения: 35
Силви, бъди убедена, че всичко ще е наред, когато човек иска!
Учителката на моя син е страхотна жена и съм й изключително благодарна, защото благодарение на нея той прие промяната доста леко и без голям стрес! Когато синът ми започна училище, тя му пишеше в една тетрадка думи и изрази на финландски, които превеждаше на английски, а аз - на български и ме помоли да ги записвам с латински букви, че да може да му ги казва и тя на български! Не знам дали е нужно да обяснявам повече защо моят син свикна бързо с нея и му беше много мъчно когато свършиха училище..... Simple SmileОсвен това, тя насърчаваше и другите деца да му помагат и да го включват в игрите си, а те го приеха много добре - повтаряха му по няколко пъти думичките и ако нещо не му е ясно - го хващаха за ръка и му го показваха! Той се сприятели с няколко момченца и момиченца и сега почти всеки ден играят заедно - ходи им на гости или те идват у нас и така по-лесно приема липсата на приятелите си от България. На всичко това аз самата бях свидетел, защото по това време и аз бях на стаж в училището / аз съм специален педагог по професия/ и имах възможност да наблюдавам неговата адаптация там.
В никакъв случай не искам да те карам да мислиш, че навсякъде отношението към чужденците е такова! Ние живеем в малко градче и наблизо няма други българи / да съжаление или за добро.... Wink/ и приятелите ни са предимно финландци и едно естонско семейство и да ти кажа, до сега не съм усетила някакво негативно отношение, даже напротив - получаваме много голяма подкрепа от хората около нас, без която не знам колко по-трудно щеше да ни бъде в началото, а и сега!
Аз за сега няма все още да работя, защото ще ходя на езиков курс в университета от есента и няма да имам много време да му помагам / ще трябва да пътувам почти по 200 км. вски ден, но ....когато искаш да постигнеш нещо - трябват жертви Laughing/. Правилно си разбрала, че има такива т.нар. " помощник-учители", но при нас няма такъв с български език, а мисля, че моят син ще се справи и сам - той много бързо учи езика и вече знае доста неща на финландски, а и до есента има още време - ще може да научи повече.
В учелище основно учат математика, финландски, нещо като "ръчен труд", физическо / тука много държат на физическата подготовка!/ и ... май не се сещам за друго. Абе, като цяло - в училището, а и не само, много държат децата да не се натоварват прекалено и да не се стресират, а да си изживеят детството колкото могат по-дълго!
Ами, май не се сещам в момента какво друго да ти кажа за училището, но ако имаш други въпроси или просто ти се иска да си поговориш с някой за това, което те притеснява и вълнува - пиши / ако предпочиташ и на лични/ и ще се опитам да ти помогна с това, което знам! Важно е да не се плашиш! Искам да ти кажа, че по мое мнение / а и не само.../, Финландия е много добра страна да отгледаш и възпиташ детето си!

# 249
    bouquet  Марги, много ти благодаря за отговора!!!!!!!!!!!!!!  bouquet  bouquet   bouquet

# 250
  • Мнения: 2
хей,къде се загубиха всички?отначало реших,че не само аз съм прекалила с празника,ама една седмица махмурлук... Rolling Eyes Wink хайде мами,пишете нещо,че темата взе да замира  Sad как изкарахте празника???  Grinning

# 251
здравеите финландски мами Laughing много скоро и аз ще съм една от вас. заедно със моя съпруг избрахме именно тази красива страна за да се реализираме професионално тъи като в българия всичко е с главата надолу. искам да ви попитам как стои  въпроса с децките градини дали ще е проблем да запищем нашето дете(защото тогава тя ще е на 1г.и половина)каква е таксата за градините и за личния лекар. ние говорим само англииски и незнам колко време ще ни отнеме да научим езика. аз имам някои идеи за работа, имам диплома но нямам стаж. въпроса ми е дали ще мога да си намеря работа само със английски. Rolling Eyes предварително благодаря Heart Eyes

# 252
  • Мнения: 2
Здравей,мама kremi!И добре дошла! Hug
Финските мами нещо ги хвана липсата в последно време,не знам какви са причините,искрено се надявам отсъствието да е само временно.Относно детските градини-виж по-горе,темата от самото начало,има доста инфо,което ще ти е полезно.Таксите за градините са в зависимост от доходите ви.За личен лекар.....да отидеш "на частно" чух,че било скъпо,а за осигуровки (поне в моя случай трябва да имаш регистрация в Кела,а те ми изискват формуляр Е104 от бг и поне 6 месеца престой тук  Confused Така че препоръчвам да си изкарате европейски здравни карти от България струват стотинки и ми отнеха 2 седмици само.Ако нямате толкова време,трябва да изкарате нотариално заверено пълномощно на този който ще ви ги вземе и да ви ги прати по пощата (отнема 1 седмица).Относно работата-само с английски чух че можеш да бъдеш само ако си компютърен специалист.В останалите случаи-не е незаконно,но е трудно да си намериш работа без фински или шведски.Аз кандидатствах за лятна работа-да пускам рекламни брошури,но не бях одобрена (просто пример).Езика можеш да научиш по 3 начина-със самоучител,(и после финците тук ще помагат с каквото могат,но доста трудно ще стане),или курсове (към бюрото по труда за които ще ви се плаща(но за да сте регистрирани там трябва вече да сте работили или учили тук)или към някой университет (първо ниво на мене ми костваше скромната сума от 120 евро,от понеделник почвам,тогава ще мога да кажа доколко е ефективен  Praynig ).Иначе страната е много хубава според мен,всичко е много добре уредено,трудното ще е докато започнеш.И както казаха много от мамите по-горе - идеална е за отглеждане на деца  Simple Smile И още нещо-храната тук не е толкова скъпа в сравнние с бг (вече),но козметиката и другите неща са,така че си набавете каквото можете от бг.Дрехите са им основно спортни,аз не ги харесвам в общи линии,но тук на никои не му пука с какво си облечен  Mr. Green и така....надявам се да не съм те уплашила с казаното,но от моята гледна точка положението е такова Rolling Eyes Поздрави и успех!!   newsm10

# 253
  • Мнения: 312
Здравейте на всички и от мен!
Днес се прибрах от България и съм много щастлива,че тук не са такива адски жеги. Дали съм отвикнала или просто климата се е променил доста  в България newsm78 Как изкарахте празника? Гледам ,че има нови попълнения в темата,за което се радвам. Tervetuloa момичета   welcome
От утре вече ще се включвам по-редовно.

# 254
  • Мнения: 6 999
O,  сега в Бг започват тъкмо 35-40 градусовите температури и се стоплям.
Може и да махна юргана. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт