аз или живота на детето ми ?

  • 29 063
  • 237
  •   1
Отговори
# 180
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
не че искам да те откажа от кърменето, но моля те не е болка за умиране, деца отгледани с изкуствено мляко нито са по-ътпи, нито ощетени ото нещо, нито пък трябва да си посипеш главата с пепел и да се хвърлиш от някъде щото нямаш кърма
нито пък трябва да се превърнеш в млекодайно животно чиято основна мисъл е "имам ли мляко"
ми като нямаш - нямаш и толкоз по въпроса
напъне се ако можеш да се справиш, но недей като мен и други майки да си мислиш, че идва края на света ако не кърмиш - далеч не е така и вместо да съжаляваш гушкай бебето и се радвай и се хранете с каквото имате Wink

айде дано не се завихри спор за храненето защото поста ми не е с тази цел а е с цел просто да покаже че не всичките МОЖЕМ да кърмим - чела съм мнотго неща и смея да твърдя че изпълних своята част - просто кърмата ми спря...бебето сучеше, редовно по малко и от двете и трябваше да има...но явно стреса и притесненията покрай здравето на Мими ип реумората си казаха думата

# 181
  • Мнения: 911
ат и ти - вземи се изцеди да видиш какво всъщност имаш? ако нямаш - захранвай детето, защото като е толкова малко и немощно - затова и спи много - като МИми - щото няма сили
като почнах да я захранвам стана и по-активна и косъма почна лееко ад заглажда


Това е съвсем грешна постановка! т.нар. "контролно кърмене" или "да видиш какво всъщност имаш" е абсолютно бесзмислено!
(продължавам да пиша, само щото Никси ме подканя)

Количеството кърма в различните части на денонощието е различна, зависи какво си яла, колко е сукало последно детето, затова ако се изцедиш, съвсем не означава, че ще видиш както имаш.
Особено в началото - имаш толкова, колкото повече кърмиш (цедиш). За да се произведе още, трябва да освободиш пространство в "контейнерите".
Терре, не се страхувай, че щяло да се пробуди и няма да имаш какво да му дадеш, ако си се изцедила само преди малко. Ми дай му го от шишето, НО!!! гледай да докараш ритмичност на изцеждане/изсукване на кърмата, за да получават съответните центрове в мозъка сигнали, че трябва да се произвежда още мляко.

Вчера ме заговори едно момиче в детски магазин, защото се жалвах на продавачката, че май трябва да започна да дохранвам моето човече - като че ли кърмата ми намаля драстично (ама ние в понеделник започваме 9 месец). Та това непознато  момиче с малко детенце ми каза: "кърмила съм година и 2 месеца и го отбих, само защото се роди дъщеря ми. Нея вече 8 месец я кърмя" - значи девойката си кърми без прекъсване 2 години! И тя, както е написано по всичките писания за кърменето, ми повтори - колкото повече кърмите/цедите, толкова повече кърма ще имате.

# 182
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Траяна, тя може да се цеди в различни часове и по различно време и ако като мен изкарва 10мл общо и сутрин и вечер и посред нощ и след обед...мисля е ясно за какво говорим....
така че това не е единичен акт, но е показателен - аз не съм видяла жена с цици даващи мляко и да пуска като мен 10-20мл от ДВЕТЕ! пък било то и с правилно и неправилно цедене
цици пълни с мляко са си пълни с мляко! поне 50мл ще събере от девте!
но няма и аз да споря повече....

както казах пиша не да давам съвети по кърмене щото не съм кърмила, а да дам пример че не всеки може и че това не е края на света
щото аз си изревах очите докато дойде по-сериозцен проблем на главата ми от това че нямаа ммлекоцентрали и видиш ли кво ще стане сега с детето ми...ми стана едно сладко момченце, дето по нищо не се различава от кърмените деца

# 183
  • Мнения: 911
...
така че това не е единичен акт, но е показателен - аз не съм видяла жена с цици даващи мляко и да пуска като мен 10-20мл от ДВЕТЕ! пък било то и с правилно и неправилно цедене

не искам да водим безсмислен спор. чудесно, че детенцето ти е сладко момченце, което не се различава от кърмените деца.

само ще кажа, че аз пък имам приятелка, която беше абсолютно убедена, че ще кърми (както е кърмила първото си) с колкото пусне 10-20 милилитра и бързо-бързо да се откаже. но прояви търпение, измъчи се, рева, тръшка се - рагади, кръв и т.н. гадости, но от месец детенцето й не се дохранва, защото успя да докара по-висока ефективност на млекоцентралата.

да, има и жени, които просто нямат достатъчно кърма.
НО има и начини да се помогне, стига да има желание.

имам и друга приятелка, която наскоро ми обясняваше що рев изревала, дето няма кърма и каква драма изживяла, че не може да си кърми детето, но на края спомена и, че като й обяснила докторката да слага детето всеки час на гърда в продължение поне на седмица, за да засили лактацията, нейната реакция била "е, не можах! писна ми!"

не проявявам неразбиране - напротив, съчувствам на такива кърмачки, които имат проблем, но може поне да се опита да се реши проблема по правилния начин. аз първият месец правех единствено това - кърмех, сменях памперси и цедях. чак не си спомням кога спях.
и добре, че беше една акушерка в родилното да ми каже да си взема помпа на AVENT и да ме насили да цедя коластрата, защото ме заплаши: "момиче, ти ако до довечера не пуснеш мляко, забрави да кърмиш!"
за съжаление в нашите родилни домове не се предоставя възможност на майките да сложат детето на гърда още в първият час, което е от огромно значение - както си е написано във всички писания по темата.

ама, спирам вече, че станахме досадни с тия цици, кърмене и пр.

# 184
  • Мнения: 433
Терре, поздравления за сладката Дарина! След години ще се убедиш, че нейното раждане е най-смисленото нещо в живота ти! Казвам ти го като майка, отгледала сама 21-годишна дъщеря  Hug  И.. интересното и хубавото в живота ти тепърва предстои. Не се обръщай назад, гледай напред. Ако имаш някаква нужда от помощ - пиши.

Ще коментирам за кърменето - то е важно за бебето, а и от финанова гледна точка и за теб.
Не се шашкай колко изцеждаш с помпа - никоя помпа не може да изцеди толкова мляко, колкото може да изсуче едно бебе. Просто слагай Дари колкото се може по-често на гърда. На половин час, на 15 мин, ако трябва. Щом примлясква и търси нещо да захапе или търка устичка - давай, дори да е много спокойна. Така постепенно ще отпадне необходимостта да се цедиш. 1-2 седмици, дори месец ще ти се струва, че по цял ден само се кърмите - но с това ще си спестиш проблеми за много месеци занапред.
Разгледай тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=267739.0 и изпробвай различни пози за кърмене. На мен нощем много ми помогна това, че взимам Наско в леглото да спи при мен - само за през нощта. Ако знаех какъв рахат е, навремето и щерката така щях да кърмя! Ако имаш конкретни въпроси - пиши ми налични, да не спамим темата.

Гушкай си слънчицето, радвай се на прекрасното си дете - това ще те зареди с енергия. Не мисли за бащата - той не е баща, щом се е отказал по такъв груб начин от вас. Баща (както и майка) е става не с факта на зачеването - а след раждането с грижите за детето. След време ще намериш истински баща на детето си  - убедена съм в това, защото си свестен човек. Сега е важно да се концентрираш върху дъщеря си, да й дадеш най-добър възможен старт в живота като грижи и хранене.

Последна редакция: нд, 16 мар 2008, 00:20 от bilkata

# 185
  • Мнения: 147
Здравейте!  Hug
Благодаря за поздравленията и съветите!  Hug
Днес си купих помпа на Авент. Изцедих от едната гърда 50мл. Малката го хапна, не и стигна и си търсеше още, като преди това се кърмехме доста време и не мисля че беше много гладна. А последните 2-3 дена не бях ползвала помпа, карахме само на гърда.
Имам въпрос: Като се изпомпаш, след колко време се събира кърма в гърдата отново?...И още един: При положение, че сме се хранили само от гърда досега, без нъжда от АМ, изцедената кърма ще ми е в повече.
Исках и друго да питам, но съм доста изморена и заспивам пред монитора....

# 186
  • Мнения: 433
Мила terre , гърдите на жената са всъщност в голямата си част едни жлези. Оттам и простотата на процеса - колкото повече - толкова повече. Сещаш се за сълзите (също идващи от жлези) - няма резервоарче за тях, образуват се в момента. Така е и с кърмата.
В първите седмици този процес още не е регулиран и често се случва гърдите да се препълнят. Тогава дори е добре да цръкнеш малко мляко, преди да дадеш на детето, за да може то да захапе по-добре надутата гърда и да не се дразни и реве от силната струйка в устата си. Постепенно ще се научиш да разпознаваш как слиза млякото. В момента моите гърди са отпуснати, ще кажеш празни. Но когато сложа младежа да суче, той засмуква няколко пъти и аз усещам нещо като иглички, едно леко напрежение в гърдите - млякото слиза. Тогава звукът  в устата на бебо се променя - той започва звучно да преглъща. Понякога нощем гледам другата си гърда точно в този момент - тя видимо се поизпълва, като балон, който надуваш още малко  Laughing  Може и да текне  мляко. Всъщност най-лесно се цеди мляко, когато от едната гърда кърмиш, а на другата е помпата - или цедиш с ръка над купа. Почти никакво усилие не е нужно.

Според мен, щом последните дни сте били само на гърда  - продължавайте така, най-добре е! Ако прекалиш с цеденето в допълнение на кърменето - ще се получи хипрелактация и твоят организъм ще се изтощи. Идеята е да си се кърмите спокойно, а да се цедиш евентуално ако в някакъв момент теб ще те няма и някое хранене ще бъде поето от друг с твоята кърма в шише. Кърмата се съхранява във фризер до 3 месеца след изцеждането. Аз досега не съм си запазвала количества, помпата така ми събира прах.
Ако Дари суче редовно, тя дори няма да има нужда от допълнително вода, както и от биберон. Аз съм гледала дъщеря ми през 1987 г. по стария начин със строг режим, сокчета от 2 месец и т.н. и ми беше доста странно всичко, което четях в библиотеката на кърмаческия форум по време на бременността си. Но пък ми звучеше и много логично  - от гледна точка на природата. Сега вече съм убедена, че така е по-лесно и за майката и за детето. А моята майка (отгледала 3 деца) също се съгласи с това.

# 187
  • Мнения: 1 593
catnadeen, недей така пораженически - вярно е това, което казваш, но на никоя майка не и е леко, когато не стига кърмата. Затова с поста си няма да помогнеш.  Peace

терре ще успееш, много хубави съвети са ти дали момичетата  Hug
аз буквално се мъчих първите два месеца с безконечни кърмачески проблеми, но след това е истинско удоволствие, обещавам ти!

# 188
  • Мнения: 911
Днес си купих помпа на Авент. Изцедих от едната гърда 50мл. Малката го хапна, не и стигна и си търсеше още, като преди това се кърмехме доста време и не мисля че беше много гладна. А последните 2-3 дена не бях ползвала помпа, карахме само на гърда.
Имам въпрос: Като се изпомпаш, след колко време се събира кърма в гърдата отново?...И още един: При положение, че сме се хранили само от гърда досега, без нъжда от АМ, изцедената кърма ще ми е в повече.
Исках и друго да питам, но съм доста изморена и заспивам пред монитора....

Правилната покупка!  Peace

1. много е трудно да прецениш (особено в началото, докато още не се познавате добре с беборана  Wink) дали е гладна и колко. аз отнякъде запомних една крилата фраза за това по какво да познаем дали детето се е нацокало достатъчно: "ако детето е видимо доволно след като е сукало...", та така - оттогава му викам на моето "видимо доволното дете" Grinning
2. изцедената кърма няма да ти е в повече - ако нямаш фризер да я замразиш (аз до миналата седмица ползвах и замразена кърма за пюренца; просто складовата наличност се изчерпа вече, но съм съхранявала до 6 месеца, а не до 3), просто я изливай или храни някой домашен любимец (аз едни фикуси поливах, ама не че много им хареса това). Идеята е да цедиш, за да увеличиш лактацията, а не да й го даваш всичкото изцедено мляко. На мен ми се наложи през третия месец да пътувам по работа и оставих кърмаче за 4 дни на баба и дядо и те си я "кърмеха" от фризера. Също така - недай Боже! - ако нещо се разболееш или трябва да пиеш хапчета някакви, тогава можеш да даваш от замразената кърма, за да не се свикне детенце с вкуса на АМ
3. чудесно, че сте само на гърда последните дни! Продължавайте!!!  Heart Eyes

Последна редакция: нд, 16 мар 2008, 10:34 от trayana

# 189
  • Мнения: 239
Мила Терре, Честита Дари и от мен! Да ти е жива и здрава и да ти е дар божи,който да те радва цял живот! Надявам се,че след като не си се обаждала отдавна се гледате успешно...

# 190
  • Мнения: 743
Terre, мога да те поздравя за изборът, който си направила преди месеци. Нека ти е жива и здрава дъщеричката и да изпълни живота ти по един неповторим начин. Да си МАМА е най-големят ти подарък.
Ето ти нещо скромно от мен /намерих го в една друга тема/ и е от сърце. http://www.mysticolors.com/forum/index.php?s=5d5ac12251043c34241 … 0&p=4647&

Без значение дали имаш достатъчно кърма или не, има други храни с които можеш да дохранваш. Не се страхувай, а се наслаждавай пълноценно на всяка секунда с детенцето си.
Пожелавам ти успех и много щастие в живота и на двете ви. Hug

# 191
  • Мнения: 147
Привет мили мами!  Hug
Благодаря ви, за подкрепата, поздравите и за това, че не сте ни забравили. Ние с Дари сме добре. Вече сме на 5 месеца  Heart Eyes много ме радва това съкровище  Heart Eyes ходиме по разходки всеки ден Simple Smile Всеки ден ме изненадва с някой маймунджулък. Тя си ми е слънцето Simple Smile За съжаление не успях да я кърмя изцяло, притесних се дали няма да я оставям гладна и се предадох Sad Гузно ми е, че не бях по-упорита, но се успокоявам с това, че не е пък и изцяло на АМ. Сега се кърмиме и се дохранваме с АМ. Сутрин първото ни хранене е изцяло на кърма а следващите 50:50 Сега ни предстои захранване, много трудна работа ей, все противоречиви мнения чета и реших да се доверя на неонатоложката и и личната и лекарка.
......Още не съм забравила нашия тати, все така го обичам все повече и повече.....Моля се да бъдем заедно!  Praynig
И накрая, но не на  последно място искам да ви благодаря, че ви има, да ви благодаря за подкрепата в онези трудни за мен моменти и сега Hug Обичам ви   bouquet
Тези дни ще кача снимки на Дари. Ще се включа отново.
Лека и спокойна нощ за сега от мен и спящата ми принцеса  Heart Eyes

# 192
  • Мнения: 239
... За съжаление не успях да я кърмя изцяло, притесних се дали няма да я оставям гладна и се предадох Sad Гузно ми е, че не бях по-упорита, но се успокоявам с това, че не е пък и изцяло на АМ. Сега се кърмиме и се дохранваме с АМ. Сутрин първото ни хранене е изцяло на кърма а следващите 50:50 Сега ни предстои захранване, много трудна работа ей, все противоречиви мнения чета и реших да се доверя на неонатоложката и и личната и лекарка.
......Още не съм забравила нашия тати, все така го обичам все повече и повече.....Моля се да бъдем заедно!  Praynig
И накрая, но не на  последно място искам да ви благодаря, че ви има, да ви благодаря за подкрепата в онези трудни за мен моменти и сега Hug Обичам ви   bouquet
Тези дни ще кача снимки на Дари. Ще се включа отново.
Лека и спокойна нощ за сега от мен и спящата ми принцеса  Heart Eyes
Привет на малката Дари и мама Терре! Съвременните адаптирани млека са много усъвършенствани и не виждам разлика между децата на кърма и на сухо мляко. Мойта буболечка хич не я кърмих и е изключително здрава, жилава,пъргава; разболява се само ако се зарази с нещо от другите деца,когато има повсеместни епидемии.
Терре,бащата и да не дойде има не по-малко положителни страни-аз ако бях на твое място щях да си намеря някой добър и грижовен партньор /за предпочитане чужденец/ - има ги доста, включително в интернет. То понякога родните бащи се грижат много по-зле или хич в сравнение с небиологичните. И аз така се молих моя да се върне,когато се върна и превърна в идеалния баща пък почнах да копнея по времето,когато си бях свободна. Но...всеки случай е индивидуален. Ако имаш пари за теб и малката,не му мисли чак толкова, не си губи времето,а си търси свестен мъж.

# 193
  • Мнения: 147
White Magic, моят огромен проблем е, че не поглеждам друг и не искам да погледна друг мъж. Безумно обичам бащата на Дари и жестоко се е закотвил в сърцето ми  Sad
Налегнал ни е и друг проблем - паричен! Обмислям варианта да излизаме в чужбина с Дари, но ме е шубе малко и немога да се реша на 100%. Татито ни не ни помага и с тези 220лв. които ще получавам от следващия месец незнам как ще се справяме....не искам да си лишавам детето от нищо!

# 194
  • София
  • Мнения: 6 477
Terreq честито и от мен макар и с голямо закъснение! Виждам, че сте преминали хранителните кризи - на кърма или на адаптирано.....В интерес на истината дребната е кърмена само 2 месеца и не виждам никаква разлика с връстниците й, а и рядко боледува (не издържах нито психически нито физически на гърча, наречен "кърмене"+ следродилна депресия!). За сега моя съвет  е да не избързваш с търсене на нов партньор ако ти самата не се чувстваш готова за това! Колкото за БНД - трябва време, за да го разлюбиш....а така също и съответното смотано поведение към теб и малката - помага за бързото му емоционално отствирване.....Най-малкото не помага финансово - think about it.......А за чужбина - с дете на 8 месеца как точно го виждаш емигрирането? Кой ще гледа малката? Ако идеята е да я оставиш тук, а ти да бачкаш навън - ок....но иначе е доста рисковано. А дали детето ще е лишавано - зависи какви са ти критериите...дупе знае 2 и 200.....Успехи  късвет!

Общи условия

Активация на акаунт