Работа в Испания

  • 28 211
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • Spain
  • Мнения: 3 750
-Интересува ме по какви начини е най-удобно да се намери квартира и работа-бюра, трудови борси, посредници?
-Да ме насочите към град или област, където бихме могли да се реализираме по-бързо за работа?
-Кой вариант е за предпочитане-първо да замине мъжа, да се установи и после жената да отиде, така да се каже наготово, или и двамата заедно да тръгнат?
-Дъщеря ми е за 5 клас, как стоят нещата със записване в у-ще, има ли български у-ща, или трябва да се запише направо в испанско?
Какви документи са нужни за записване в у-ще?
Много станаха въпросите ми, но вие пък сте толкова мили!
Предварително благодаря на всички ви за вниманието!

 jaklins
квартира най - лесно се намира 4рез вестник или в " ЛОКУТОРИО" - това са 4астни "магазин4ета - пощи " - не знам как то4но да го определя - има телефонини вътре, могат да се изпращат пари , има интернет по4асов , 4есто продават и хранителни продукти - емигранти ги държат обикновено .. та - насвякъде е пълно с такива - особено в малките ули4ки около гарите . там има табла с обяви и редовно се предлагат квартири . разбира се обикновено са само стай но и това става на първо време . после можете да си потърсите апартамент например - 4рез някоя "имобилиариа " -но там ще ви вземат или процент от наема за това 4е са  ви намерили или направо един наем . най- добре е 4рез познати или сами да си потъсите къща или апартамент. за работа не мога да дам съвет - според мен си е 4ист късмет и приятелство . ние дойдохме и мъжа ми ве4е имаше нещо предвид и така по4на . ина4е познати са ходили и са оставяли CV (автобиография ) .. и са по4вали работа така . основното ми впе4атление е 4е мъжете полу4ават пове4е - забрави за равеснтво - тук отявлено си ли4и кои е " силния пол" . по селата много работа за жени няма (а може би аз живея в такъв район )дакато все нещо ще се  намери за мъже. в градовете е обратно - поне за Мурсия е така . мисля 4е в нашата област сме най- ниско платените..така 4е не се лъжи да идваш ..да не говорим 4е е пълно с емигранти - еквадорци и мароканци които работят за малко пари и поради тази при4ина се плаща малко
разума ми казва  4е трябва да те посъветвам да замине първо мъжа ти , но .... обмисли го това добре ..от опит знам 4е не бих оставила моя мъж пак 5 месеца сам . уж щях да тръгна след него след един месец ... а така се промениха нещата 4е можах да замина 4ак след 5 . знам колко тежко ни беше и на двамата . как по цели нощи седяхме по зали и т.н.  тогава си казахме 4е пове4е никога няма да се разделяме така  ... или двамата или нищо (ве4е тримата ) ..ти си знаеш ....
 българите тук не сме 4ак такова мнозинство 4е да има у4илища . знам единствено за един град около валенсия Гандия където " бъкало" Simple Smile от българи - поне 20000 били - нищо 4удно там да има нещо измислено . у4илището не е проблем . бг -децата които знам да са запо4вали тук са с много по - добра подготовка от испан4етата . няма за какво да се притесняваш !
успех

# 46
  • Мнения: 3 782
ХулигАнче, ти къде точно живееш? Звучиш ми малко зле настоена... има ли нещо такова? Наистина ли го има този момент с по-ниското заплащане и по-трудното намиране на  работа за жени? Shocked

# 47
  • Spain
  • Мнения: 3 750
jakliin прав е приятеля ти 4е в Испания е по-добре . тук в обществените болници вси4ко ти е безплатно . хората са любезни . аз родих в испания и съм доволна 4е направих така . епидуралната упойка също е безплатна . казваш 4е искаш да ти я поставят и ти слагат системата . родих без болка , разрешиха на мъжа ми да присъства, имах придружител в стаята . бебето всеки ден го миеха къпеха , пудреха ,, обясняваха ми как да го кърмя , подаръци даже раздаваха (4есто някоя фирма за бебешки продукти си прави реклама и дават на майките я крем4ета , я камизолки , я шампоан4е ). изобщо - много са внимателни . да не говорим 4е изобщо не ги е мързел в 2-3 4аса през нощта да ти донесат биберон, или помпа или каквото ги помолиш . имаше 2-3 мед сестри дето не ми харесваха но това с времето се забравя . ! правят и грешки разбира се ...ама и това се забравя (сега да се посмеете - като ме кюртираха (след раждането) докато изляза от упойката ме вкарват в реабилитационната  и до мен една старица , тупват ми един картон на моето легло и един на нейното - гледам моя картон при нея (беше написана стаята ) идва един помощник и ще ме кара някъде - викам  - еи мом4е това не е моя картон - щеще да ме ка4и при сърде4но болните а бабата при  бебето Simple Smile  ). така 4е трябва да си много внимателна и да контролираш нещата - не е задължително да можеш да говориш - езика на ръцете също го разбират Simple Smile

# 48
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ХулигАнче, ти къде точно живееш? Звучиш ми малко зле настоена... има ли нещо такова? Наистина ли го има този момент с по-ниското заплащане и по-трудното намиране на  работа за жени? Shocked
то4но зле настроена -  не смятам . пиша което виждам .. тук това е масово -жената не работи .. мъжа работи и издъжа семейство . от там има някакво по- голямо само4уствие . постоянно по телевизиите тръбят за слу4ай с тормозени жени . я я пребил , я .. убил Simple Smile . не напразно по цял свят я има тази дума " ма4изъм" ..само 4е в България е малко  грешно разбрана - като кажеш в БГ на някого "къв си ма4о"  имаш предвид пи4 , мъжага, ...  не ти казвам 4е вси4ки са такива .. но явно има доста такива индивиди. 4есно казано не познавам ни един .. но с тези " сензации" по телевизията ми е  достатъ4но .
живея в едно село до МУрсия .
ами нали написах  - в селата има фабрики - основно - там работят пове4ето жени . докато в града имаш пове4е възможности - така смятам аз ...

# 49
  • Spain
  • Мнения: 3 750
всъщност като ти про4етох пак постинга как реши 4е съм зле настоена ?

# 50
аничка не е зле настроена но това за трудното намиране на работа като цяло е така особенно за жени
аз ще почвам при шефовете на моя мъж
той работи една година там и е единствен по професията си там за това му правят услуга
която познай че няма да е безплатна ще си я изработи до дупка
значи трудно да но не невъзможно но не очаквай веднага да почнеш и не само това че нямаш документи но и това че не говориш езика винаги пречи
стискам палци да падне забраната тогава много неща ще отпаднат Praynig

# 51
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Здравейте момичета ! Благодаря на авторката на темата и на всички , които се включиха до сега . Информацията която ни давате е безценна. Моят съпруг също се стяга през октомври да замине за Мадрид . Наш приятел , ще му помогне за квартира и работа в строителството . В тази връзка имам и аз няколко въпроса , които ме вълнуват , ако нямате нищо на против моля кажете си мнението , вярвам , че ани_4ка няма да има нищо против . Ако нещо се случи , не дай боже и е принуден да се оправя сам , какво трябва да направи най-напред относно документите , къде трябва да се регистрира и изобщо трябват ли адресни регистрации , регистрации в полиция  и др. подобни , за да не бъде притесняван при проверки . Ще работи на черно , знаем , че е трудно с офертите в началото и ние се молим да падне забраната по скоро , от какво да се пази - знаете ли нещо по този въпрос . Нашата голяма болка е , че в БГ не успяваме да съберем пари за инвитро , нашият приятел ни уверява , че при нормална работа , без гафове и по-скромни харчове е напълно възможно за година да се спестят 5-6 хил. лева - смятате ли , че е реалистично . В тази връзка прочетох , че здравеопазването е безплатно - знете ли как стои въпроса с правенето на инвитро в Испания е безплатно ли е , при какви условия . И последно от този сайт разбрах , че е лесено да нучиш елементарно испонски език - погледнете го и ме посъветвайте как мога да го ползвам - хич не мога да се регистрирам . Благодаря ви предварително !  Heart Eyes Hug

# 52
здрасти пепи добре дошла  Hug
относно въпросите ти на кратко...
първо се прави адресна регистрация в кметството на населеното място
става с този който държи квартирата договора на жилището и паспортите или резиденцията на собственика
второ прави се медицинска карта или социал сегуридат пак в определената институция в града
трето записва се лекър в най близката по квартал болница
четвърто подава документи в емиграционното за документи или бяла резиденция без право на работа и за НИЕ или по точно нещо като егн
ако има книжка може да си я смени в испания в трафикото за по голямо удобство за да я ползва като документ с снимка
че тези другите за едни големи листове без снимка и трябва да ги мъкнеш със паспотра а е неудобно
а книшката мжеш да ползваш като лична карта на всякъде

# 53
  • Мнения: 3 782
Пепи, как ще ти се разсърдя. Напротив, мен също ме вълнуват тези въпроси. Ще се радвам и вие да успеете в това си начинание, да съберете пари и да имате бебенце. Hug
Желая ти успех. Споделяш за някакакъв сай, ама дай и адрес да го погледнем.

# 54
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Пепи, успех и от мен! Можеш ли да дадеш линк за сайта за испански, за който споменаваш?

# 55
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
и аз да се вклу4а
за адресната регистрация дарк ве4е е обяснила
за да се извади здравна карта първо се иска среЩа със социалния работник, вади се освен това сертификадо де конвивенсиа и 4ак тогава ти дават тази карта (тархета санитария) и да безплатно е ле4ението но се 4ака много
за инвитро може да 4акаш и 2 и 3 и пове4е години
за спестяване може да се спестява но с много лишения
бг у4илиЩа няма
добре си подбирайте районите където ЩЕ живеете моми4ета, колкото по голям град толкова по добре
за мъже е много по лесно и по добре е да дойде първо мъжа да се устрои и полсе жената
за бебе, незнам ако сега съм в бг и те първа трябва да идвам в испания без да съм устроена, без да знам езика и без да имам сигурност не бих тръгнала
май4ински няма да полу4аваш, нито каквито и да било други помоЩи (памперсите и млякото са си памперси и мляко където и да си) и бебешките неЩа не са много евтини
незнам всеки си решава (аз 4акам след 20 дни моето малко дива4е да се появи на бял свят, но съм тук от 3 г мъжа ми от 5г мога да кажа 4е сме устроени добре и Ще се ползвам с май4ински и т.н. и въпреки вси4ко много се борин със себе си дали да не се прибера за известно време в бг с малкото)
ако нямате баби и дядовци тук, кои Ще гледа детето и как ЩЕ работите, детските градини са платени и не винаги са съобразени с работното време на родителите
помисли добре

# 56
  • Мнения: 3 782
и аз да се вклу4а
за адресната регистрация дарк ве4е е обяснила
за да се извади здравна карта първо се иска среЩа със социалния работник, вади се освен това сертификадо де конвивенсиа и 4ак тогава ти дават тази карта (тархета санитария) и да безплатно е ле4ението но се 4ака много
за инвитро може да 4акаш и 2 и 3 и пове4е години
за спестяване може да се спестява но с много лишения
бг у4илиЩа няма
добре си подбирайте районите където ЩЕ живеете моми4ета, колкото по голям град толкова по добре
за мъже е много по лесно и по добре е да дойде първо мъжа да се устрои и полсе жената
за бебе, незнам ако сега съм в бг и те първа трябва да идвам в испания без да съм устроена, без да знам езика и без да имам сигурност не бих тръгнала
май4ински няма да полу4аваш, нито каквито и да било други помоЩи (памперсите и млякото са си памперси и мляко където и да си) и бебешките неЩа не са много евтини
незнам всеки си решава (аз 4акам след 20 дни моето малко дива4е да се появи на бял свят, но съм тук от 3 г мъжа ми от 5г мога да кажа 4е сме устроени добре и Ще се ползвам с май4ински и т.н. и въпреки вси4ко много се борин със себе си дали да не се прибера за известно време в бг с малкото)
ако нямате баби и дядовци тук, кои Ще гледа детето и как ЩЕ работите, детските градини са платени и не винаги са съобразени с работното време на родителите
помисли добре
Това, което пишеш Анет е много важно! Явно не е толкова лесно Sad

# 57
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ето сайта http://www.pipoclub.com/ - забравила съм да го поставя , извинете ! Laughing    Анет , мила , аз в БГ чакам вече 18г. и нищо . Малкото пари , които съберем , потъват по скъпи изследвания и резултати никакви .От 5г. погасям заем , който си изтече без дори да разберем , какво ни има - мошениците в бранша са много и все прехвалени - дотегна ни . Аз се сетих за още нещо , което ме вълнува - аз съм учителка , работя с увредени деца , олигофренопедагог съм - има ли работа за такива като мен в центрове или специализирани институции - не се плаша от степента на увреждането .  Благодаря ви най-сърдечно !

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 19:19 от Пепи Чачева

# 58
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
пепи тук определено Ще 4акаш по малко, но за всяко инвитро се 4ака около 2/3 г дано при вас стане вси4ко от първия път
да има работа за хора като теб, но първо трябва да си с перфектен език и да си приравниш дипломата без това няма как
ако за неЩо друго се изисква да имаш понятие от езика за твоята професия се изисква перфектен испански (и при мен е така аз в момента приравнявам дипломата си по право, за да запо4на тук като адвокат, въпреки 4е съм завършила в испания докторска степен по международно право, хората казват приравни и бг дипломата пък тогава ставай адвокат или каквото Щеш)
моми4ета не е невъзможно, но не е много лесно, само горе главите и не се отказвайте и от4айвайте, но не тръгвайте и с пълна кошница, аз винаги съм казвала тук никой не ни е канил и никой не ни е постилал 4ервен килим, трудно е но може би си заслужава

# 59
  • Мнения: 350
Пепи аз отдавна имам регистрация там даже постоянно ми пращат емйли, но също мога да ти препоръчам и други сайтове за учене на Испански. Като например и не е нужно да се регистрираш,   http://www.indiana.edu/~call/ejercicios.html, други в момента не се сещам, ако намеря нещо ще пиша отново.

Общи условия

Активация на акаунт